Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:13 18.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема цесия на вземаненови  
Автор ПOЛИKOHCУЛT (ПОЛИКОНСУЛТ)
Публикувано27.07.03 11:25



Колеги, интересува ме дали някой от вас е правил цесия на вземане - въпроса ми е какви документи следва да има, за да е напълно документално обосновано прехвърлянето на вземането?



Тема Правният способ е един...нови [re: ПOЛИKOHCУЛT]  
Автор Cтpeйнджъp (Тотали Ин Лав!)
Публикувано27.07.03 14:58



... Договор за Цесия :)

...Вампирите излизат само нощем...

в сиела :) има това като образец :) дано ти свърши работа! Вкъщи нямам сламки :( всичко е в кантората... та :) това на първо време :) мога само да дам!
Поздрави на Поли!

Договора е на бележка :)

Редактирано от Cтpeйнджъp на 27.07.03 15:06.



Тема Освен това...нови [re: ПOЛИKOHCУЛT]  
Автор Cтpeйнджъp (Тотали Ин Лав!)
Публикувано27.07.03 15:11



... цесията е от категорията на двустранните, консенсуални и неформални договори, т.е :) формата е за доказване не за действителност... с оглед чл.133 от ГПК иначе цесията си е регламентирана в чл.99 и сл. от ЗЗД :") успех и дано сме били полезни :")

...Вампирите излизат само нощем...


Тема Re: Освен това...нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор ПOЛИKOHCУЛT (ПОЛИКОНСУЛТ)
Публикувано27.07.03 15:18



Благодаря много - сламка на договора за цесия имам и аз, въпроса беше дали не трябва да има и някакви други съпроводителни документи, които да го съпътстват, както и дали следва да искаме съгласието на длъжника, когато подписваме договора за прехвърляне на вземането.Ако можете да ми напишете нещо в този аспект, моля.

P.S От кого са поздравите за Поли?



Тема Да тук има нещо съществено, а именнонови [re: ПOЛИKOHCУЛT]  
Автор Cтpeйнджъp (Тотали Ин Лав!)
Публикувано27.07.03 17:03



длъжникът не е страна по договора за цесия, до уведомяването на длъжника договора има сила между страните, но длъжникът не е обвързан с него, длъжникът следва да изпълни на новият кредитор едва след като му е станало известно, че договора за цесия е склюен. До момента на уведомлението длъжникът може и да изпълни на цедента - първият кредитор т.е кредитора по правоотношението. Закона вменява в задължение цедента да уведоми длъжника за настъпилото цедиране може и препоръчвам даже :) да се вмъкне клазуза за неустойка за неизпълнение или забава при изпълнение на това задължение.
Възможно е цесионера да уведоми длъжника за цедираното право, но съдебната практика тук е много различна, противоречива и понякога неблагоприятна ;)

...Вампирите излизат само нощем...


Тема Re: Да тук има нещо съществено, а именнонови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор ПOЛИKOHCУЛT (ПОЛИКОНСУЛТ)
Публикувано27.07.03 17:08



За това благодаря разбрах и накратко ми става категорично ясно, че не следва ПРЕДВАРИТЕЛНО към момента на сключването на договора да УВЕДОМЯВАМ ДЛЪЖНИКА, нали?



Тема Уведомява сенови [re: ПOЛИKOHCУЛT]  
Автор Cтpeйнджъp (Тотали Ин Лав!)
Публикувано27.07.03 17:16



след сключване на договора, аз поне така схващам :) текста на чл.99 ЗЗД
Чл. 99. Кредиторът може да прехвърли своето вземане, освен ако законът, договорът или естеството на вземането не допускат това.
Прехвърленото вземане преминава върху новия кредитор с привилегиите, обезпеченията и другите му принадлежности, включително с изтеклите лихви, ако не е уговорено противното.
Предишният кредитор е длъжен да съобщи на длъжника прехвърлянето и да предаде на новия кредитор намиращите се у него документи, които установяват вземането, както и да му потвърди писмено станалото прехвърляне.
Прехвърлянето има действие спрямо третите лица и спрямо длъжника от деня, когато то бъде съобщено на последния от предишния кредитор.

Уведомявате си го веднага след цесията, така или иначе на длъжника му е безразлично на кого ще изпълни, той погасява задължението си.
Ако бъде уведомен преди цесията, а договор за цесия не бъде сключен рискува да изпълни на лице което няма право да получи и ще сме изправени пред фигурата на дадено без правно основание :)

...Вампирите излизат само нощем...


Тема Re: Уведомява сенови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор ПOЛИKOHCУЛT (ПОЛИКОНСУЛТ)
Публикувано27.07.03 17:19



супер - разбрах - а по отношение на нотариалната заверка на този договор какво мислиш? да го правим ли или е излишно презастраховане?



Тема Re: Уведомява сенови [re: ПOЛИKOHCУЛT]  
Автор Cтpeйнджъp (Тотали Ин Лав!)
Публикувано27.07.03 17:37



Да ти кажа може, тъй като договорите с нотариална заверка на подписите съдържащи в тях задължения за заплащане на парична сума са извънсъдебно изпълнително основание по смисъла на чл. 237 ГПК.

...Вампирите излизат само нощем...


Тема Re: Уведомява сенови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор ПOЛИKOHCУЛT (ПОЛИКОНСУЛТ)
Публикувано27.07.03 17:49



От тази гледна точка не е ли възможно да се счита, че от датата на нотариалната заверка следва да се има предвид, че влиза в сила договора, а не както ми писа по - горе, че е от датата на уведомяването на длъжника....




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.