Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:00 21.09.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: А според този доцентнови [re: vtorokursnik]  
Автор _stranger_ (вуеме за лубоф!)
Публикувано02.05.03 22:33



Ин дис кейс :) си връщам думите на зад :") за дечкото де... уффф напоследък хич не ми се пише... това ГПП ме травмира айде да минава ;) и да се забавлявам с НПП ... ще си го уча с кеф :") успешна сесия :))))

Вампирите излизат само нощем...


Тема Re: Отговарям за доцента ...нови [re: vtotokursnik]  
Автор Juris (/ancient/)
Публикувано03.05.03 08:42



Ами,всъщност,аз съм завършил Пловдивския университет.Лекциите ни четоха преподаватели от Софийския и научни сътрудници на Института за правни науки към БАН.С асистентите положението бе подобно /макар и да имаше понякога и кадри на местна почва - разни съдийки и под./.Така при нас се появи и Григоров.Първоначално,ако не ме лъже паметта,по нашата учебна програма /която общо взето си беше като че ли малко странна и после всяка година я меняха/,Търговското право започна в трети курс и тогава имахме упражнения с една личност пак от София - Дарина Зиновиева.Изживяваше се като начална учителка.След това - в четвърти курс я замести Глигоров и ни показа,че имало и хора,които работят на подобаващо ниво.Единствената ми забележка към Григоров тогава беше,че и той малко се изживяваше като учител и то във възрожденско училище и освен това само хленчеше,че не му стигали парите и заплашваше и нас със същата съдба в бъдеще.

Правото е изкуство как от нищо да направиш нещо !


Тема Re: Отговарям за доцента ...нови [re: Juris]  
Авторvtorokursnik (Нерегистриран)
Публикувано03.05.03 15:21



da, de setih se 4e si ot PU - 6toto i az sam ot tam (tuk). A Darin4eto Zinovieva mnogo si ia obi4kam - ne znam kak e bilo po va6e vreme, pri nas si vode6e mnogo priatno medicinsko pravo. vpro4em i tia ve4e e docentka, osnovno vodi APAP na zado4nicite i 4uvam hubavi ne6ta za neja. Ti triabva da si ot vipuska zavar6il prez 2001?



Тема Re: А според този доцентнови [re: _stranger_]  
Авторvtorokursnik (Нерегистриран)
Публикувано03.05.03 15:25



Гери, не се стягай де, не съм се обидил за "дечкото", просто уточних за годините - това е.
Като стана въпрос за НПП я да ти дам задачка-закачка: разпорежданията и определенията по чл.414в НПК подлежат ли на обжалване и по какъв ред?



Тема Re: Отговарям за доцента ...нови [re: vtorokursnik]  
Автор Juris (/ancient/)
Публикувано03.05.03 15:53



Де да беше 2001 ... Аз съм много по-древен.Неслучайно съм се определил като "ancient".Завърших семестриално още в далечната 1998,а стажа - в края на 1999.Едва си ги спомням тия работи.Всичко ми е като в мъгла.Времето отлита,а за периода на следването специално имам спомен само като за някакъв много дълбок /и не съвсем здрав/ сън.След това пък общо взето,въпреки че не мога да се оплача,че не ми се случват какви ли не неща,които само на мен могат да се случат,също не мога да обясня къде отлетяха месеците,че и годините.Сега съм вече 28-годишен старец.Виж в профила ми адреса на Интернет страницата ми,ако не ти е безинтересно.
Но аз се отплеснах.Даринчето Зиновиева и по мое време беше много популярна,защото от нямане какво да правят поне по онова време колегите я възприемаха като бомба /сещаш се каква/.Аз обаче имам впечатления от нея,които,ако трябва да съм честен,ще си кажа направо - не са че прилича на детска учителка,ами са направо,че е точно за лелка в детска градина.
Е,това е то,моето цинично поколение.Радвам си,че си от /или в/ Пловдив.И аз си помислих за тебе че си тук /ние,които сме поживели в Пловдив,се разпознаваме/.

Правото е изкуство как от нищо да направиш нещо !


Тема Re: Отговарям за доцента ...нови [re: Juris]  
Авторвтopokypcниk (Нерегистриран)
Публикувано03.05.03 16:45



симпатичен ти е сайта (и ти де)
сигурно ще се засечем някои ден - като имам време (по принцип нямам :)) се мотая по дела в съдебната палата, та не се знае.



Тема Re: Отговарям за доцента ...нови [re: втopokypcниk]  
Автор Juris (/ancient/)
Публикувано03.05.03 18:40



Ще се радвам да се запознаем /при все,че вече,общо взето,се познаваме/.

Правото е изкуство как от нищо да направиш нещо !


Тема Re: А според този доцентнови [re: Juris]  
Авторvtorokursnik (Нерегистриран)
Публикувано04.05.03 17:07



По повод на прехвърлянето на предприятие на ЕТ на нетърговец. Григоров естествено е прав - може.

1. Сделките (договорите) са недействителни, респ. нищожни само на основания посочени в закона (по точно чл.26 ЗЗД). Мисля, че можем да се абстрахираме от случайте по ал.2 - липсата на съгласие, основание, предмет, форма и привидните сделки - те са характерни за отделните сделки и не могат да доведат до нищожност на всички договори от абстрактната категория "договор за прехвърляне на търговско предприятие на нетърговец". Остават основанията по ал.1. И пак можем да се абстрахираме от добрите нрави и неоткитите наследства - случая явно не е такъв.
Остава само нарушението (или заобикалянето) на императивни правни норми.
Моля да ми се посочи норма, забраняваща прехвърлянето на предприятие на нетърговец!

2. Може да се направи възражението: е, да ама прехвърлянето трябва да се впише по партидите на отчуждителя и правоприемника(чл.16 ТЗ), как ще стане второто, като не е вписан и няма партида!. Обаче - вписването не част от фактическия състав на прехвърлянето на предприятие - то има декларативно действие (арг. от чл.4а ТЗ). От момента на прехвърлянето ще е налице обстоятелство по чл.4 във връзка с чл.1(3) - лицето е образувало предприятие, което изисква делата му да се водят по търговски начин, станало е фактически търговец и е длъжно да поиска вписване в 7-дневен срок, а след това сделката да се впише в ТР.

Ще ми бъде интересно да прочета и различни мнения по въпроса.



Тема Re: А според този доцентнови [re: vtorokursnik]  
Автор _stranger_ (вуеме за лубоф!)
Публикувано04.05.03 17:23



Така :) 1. извинявай че чак сега отговарям... Доставчика ми ме остави почти 2 дена без нет... :) живях в информационно затъмнение 2 дни... Ужас!!! Беше малък ад! :") но Ада свърши...

Така 2-ро :") сега така теоретично поставен въпроса е малко непълен :) защото не е много ясно кое от изискванията на 78а НК липсва /т.к има значение/:) но както и да е... струва ми се че не подлежът на обжалване... съда прекратява и връща на прокурора който ще прецени съобразно чл.237 НПК как да действа... дали да внесе обвинителен акт или да прекрати нак.п-во... последното от своя страна ще подлежи на жалба от заинтересованото лице... демек пострадалият :")

Ако в хода на самото дело съда констатира нови фактически положения също ще прекрати съдебното производство и ще върне делото на прокурора...

Личното ми мнение е такова... въж в практиката ми не ми се е случвало :) там където бях нямаше начин да мине на 78а нещо :) отиваха към доживот без замяна :))) Ако бъркам може да ме коригираш... :))) Уффф ще ми гръмне главата от това ГПП! Искам да идва време за НПП :) в тази връзка... още нямам даже учебник... :)))

Безотговорен студент съм ей :))))

Вампирите излизат само нощем...


Тема Re: А според този доцентнови [re: vtorokursnik]  
Автор Juris (/ancient/)
Публикувано04.05.03 19:08



Ами,аз ползвам друга литература и според нея предприятието следва да се купи само от търговец.Както и ти посочваш,аргумент е вписването по нова търговска партида,която приобретателят трябва да има.Ако не се впише е налице странна ситуация - как така примерно се е прехвърлила фирмата на търговеца на лице без търговско качество,как ще се впише придобиването на недвижим имот в състава на търговското предприятие в служба вписвания,ако не се представят доказателства за вписване на прехвърлителната сделка по партидата на приобретателя,редно ли е да се приеме,че може така да се прехвърля търговско предприятие след като приобретателят,за да го добие е трябвало да се е регистрирал,щом ТЗ изисква да има партида,и не се ли толерира по този начин извършване на търговска дейност незаконно.
Ама това в общи линии го е казала Маргарита Бъчварова в своята книжка "Търговски предприятия и сделки с тях".Тя е от Варна /поздрав към Stranger/.Иначе Григоров може и да е прав от теоретична гледна точка.От практическа - аз бях напът да направя такава една сделка /без да има приобретател - търговец/,ама добре,че не я направих,че после като почнеха усложненията какъв е тоя невписан договор токувиж в адвокатската колегия бе цъфнала някоя жалба против мене.

Правото е изкуство как от нищо да направиш нещо !



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.