Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:40 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Трудов договор- прекратяваненови  
Автор meg (различна)
Публикувано08.03.03 14:46



Бях назначена на работа по Националната програма за назначаване на работници и служители. Сключих трудов договор с работодателя на основание чл.68 ал.1 от КТ със срок на изпитване в полза и на двете страни.
Преди изтичане на срока прекратихме трудовия договор по взаимно съгласие на основание чл.325 от КТ. В последствие аз възстанових регистрацията си в Бюрото по труда.
Днес получих писмо, с което бившия работодател ме уведомява, че анулира заповедта за прекратяване на тр. д-р поради ТЕХНИЧЕСКА ГРЕШКА и следва издаване на друга заповед по чл.71 ал.1 от КТ по преценка на работодателя.
Какви са моите права в този случай?



Тема Re: Трудов договор- прекратяваненови [re: meg]  
Автор MissFix (не)
Публикувано10.03.03 21:32



Трудовите договори по чл.68 са срочни и не се прекратяват по чл.71.
Ако все пак договорът ти е бил с клауза "за изпитване", той е сключен на основание чл.70.

Изтекъл ли е срокът на изпитването? Колко беше той? Какво пише в трудовата ти книжка?
Какво те интересува от тук насетне?
Не си ясна.

не е това, което си мислиш.


Тема Re: Трудов договор- прекратяваненови [re: MissFix]  
Автор meg (различна)
Публикувано10.03.03 22:30



Имам екземпляр от тр. договор и там пише:"....на основание чл.68 ал.1 т.1 от КТ....се сключи настоящия тр. д-р..." и по-надолу:"...за опр. срок и срок на изпитване по чл.71 ал.1 до 6мес."
Срокът на изпитване не е изтекъл, оставаха още 3 месеца.
Интересува ме има ли грешка наистина в заповедта за прекратяване на договора на основание чл.325? При тези обстоятелства единствено чл. 71 ли трябва да се приложи?
Разбрахме се с работодателя да прекратим д-ра по взаимно съгласие, а сега иска да подпиша друга заповед за прекратяване по негова преценка.

А трудовата книжка ми я задържа, т. като не подписах заповедта за прекратяване на д-ра по чл.71.



Тема Re: Трудов договор- прекратяваненови [re: meg]  
Автор MissFix (не)
Публикувано10.03.03 23:41



Трудов договор за изпитване може да се прекрати едностранно без предизвестие от страната в чиято полза е уговорен срока. В случая е в полза и на двете страни. Всяка от тях следователно може да го прекрати. До изтичането на срока.
Може да се прекрати и на някое от основанията, посочени в чл.325
Но не може да е само чл.325, трябва да има посочена точка. Този член съдържа 12 точки, всяка от които е отделно основание за прекратяване на трудовото правоотношение, че в някоя има и по няколко основания.
Не, не мисля, че има грешка в прекрататяването по чл. 325. Ама трябва да е посочил точка. Само товага можем да коментираме.
Очевидно му е по-удобно чл.71, защото не подлежи на съдебен контрол преценката му, дали си подходяща за работата, за която е било изпитването.

Ти можеш да поискаш промяна на записаното в трудовата книжка основание за прекратяване на трудовото правоотношение.
Не мисля, че той може обаче. И все пак може да има някакъв начин.
Нека който знае да каже.

Искай си трудовата книжка. Няма право да ти я задържа и ти дължи обезщетение за вски ден, който си останала без работа поради незаконното задържане на същата.

не е това, което си мислиш.


Тема Re: Трудов договор- прекратяване [re: MissFix]  
Автор meg (различна)
Публикувано11.03.03 00:00



Да, погледнах заповедта за прекратяване ...чл.325 т.1.
Както писах вече тази заповед я е анулирал поради ТЕХНИЧЕСКА ГРЕШКА. А както излиза грешка няма, аз поне не виждам такава.
И още нещо/може би това трябваше да кажа най-напред/- напускането ми не е вследствие на това, че не съм подходяща за работата или че не мога да се справя с нея.По този въпрос бяхме единодушни, а сега изведнъж е преценил едва ли не обратното.
Благодаря ти !



Тема Re: Трудов договор- прекратяваненови [re: MissFix]  
Автор meg (различна)
Публикувано11.03.03 00:02



Сетих се още нещо- може ли работодателя да анулира без съгласието ми заповедта за прекратяване на тр. д-р?
Ами ако не разпиша новата заповед какво следва?



Тема Re: Трудов договор- прекратяваненови [re: meg]  
Автор MissFix (не)
Публикувано11.03.03 00:12



Още със сключването на трудов договор за изпитване ти приемаш, че ше те изпитват един вид и ако преценят, че не ставаш - не ставаш и си отиваш.
Тази преценка работодателят нито е длъжен да мотивира, нито може да се атакува заповедта на това основание.
До изтичането на срока /определен в договора/ той може да го прекрати. Друг въпрос е, че според мене "до 6 месеца" не е никаква клауза срок.

по чл. 325 т.1 може да се прекрати абсолютно всеки трудов договор.

Аз не се сещам какво е практическото значение - чл.71 или взаимно съгласие.
Някой да има идея?

не е това, което си мислиш.


Тема Re: Трудов договор- прекратяваненови [re: meg]  
Автор MissFix (не)
Публикувано11.03.03 00:26



не, не може.
ти как възстанови регистрацията си в Бюрото по труда, като нямаш трудова книжка?
защо тя сега е в него?
там не пишеше ли чл.325 т.1?
ти можеш да подадеш иск пред съда за поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка.

ВЪПРОС КЪМ КОЛЕГИТЕ:
трудов договор за изпитване, при който срокът за изпитването не е минал, т.е. не е налице окончателен трудов договор, задължително ли се прекратява на основание чл. 71?

аз мисля, че може и по 325 т.1 следователно няма никва техническа грешка, следователно недопустимо е да си сменя той основанията и да прави поправки в трудовата книжка, нито пък да я държи в него, още по малко да те кара да подписваш със задна дата нова заповед за уволнение.
и изобщо какво подписване тука, като по чл. 71(1) прекратяването става с едностранно волеизявление. Въобще не му е нужно да се подписваш.

Тебе кое те притеснява?

ВЪПРОС КЪМ КОЛЕГИТЕ:
има ли разлика в правните последици от прекратяването по чл. 325 т.1 и чл.71(1).

ако няма, не следва да те притеснява това.
освен некорекността му. но с това се справи не по съдебен ред.

не е това, което си мислиш.


Тема Re: Трудов договор- прекратяваненови [re: MissFix]  
Автор meg (различна)
Публикувано11.03.03 00:42



Много ти благодаря!!!
Знаех си аз, че нещо не е наред...откъде накъде ще ме кара да подписвам друга заповед след като вече е в сила предишната?!
Ами и аз това се чудех/затова го и споменах/- защо не ми потърсиха книжката в БТ. Да си кажа честно въобще не обърнах внимание дали е записан чл.325 т.1 в нея, само видях тр. стаж и толкова.
Ами точно това ме притеснява некоректността му. А и това прекратяване по преценка на работодателя може да се изтълкува по неблагоприятен за мен начин в последствие в бъдеще.
А на какво основание аз мога да искам поправка на основанието за уволнение?



Тема Re: Трудов договор- прекратяваненови [re: meg]  
Автор MissFix (не)
Публикувано11.03.03 01:01



чл. 344 (1) т.4
по съдебен ред.
Трбява да докажеш твърденията си. обаче.
;-)

не е това, което си мислиш.



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.