Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:41 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Чл.343 ал.1???нови  
Автор Flash (>8(*o*)8<)
Публикувано17.04.02 15:44



Молбата ми е ако някой има възможност да ми копира текстовете на чл.343 ал.1 и чл.342 ал.1 . от НПК.
За да разбера за какво иде реч по точно в изречението "Образувано дело по чл.343 ал.1 във връзка с чл.342 ал.1...."
Благодаря ви предварително....

Редактирано от Flash на 17.04.02 19:16.



Тема Re: Чл.343 ал.1???нови [re: Flash]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано17.04.02 20:55



Струва ми се, че повече ще ти върши работа НК/Наказателния кодекс/ от НПК- Наказтелно-процесуалния кодекс/

Чл. 342. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95/75 г., бр. 28/82 г.) Който при управляване на подвижен железопътен състав, въздухоплавателно средство, моторно превозно средство, плавателен съд, бойна или специална машина наруши правилата за движение, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години или с поправителен труд.
(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) Същото наказание се налага и на работник или служител по транспорта, който наруши правилата за експлоатация или изискванията за добро качество на ремонта на подвижния състав, на пътищата или на съоръженията, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго.
(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Ако с деяния по предходните алинеи умишлено са причинени смърт, телесна повреда или значителни имуществени вреди на другиго, наказанието е:
а) при причиняване на значителни имуществени вреди - лишаване от свобода от една до десет години;
б) при причиняване на средна или тежка телесна повреда на едно или повече лица със или без имуществени вреди - от три до дванадесет години;
в) (изм., ДВ, бр. 85 от 1998 г.) при причиняване на смърт на едно или повече лица със или без последиците по буква "а" и "б" - лишаване от свобода от десет до двадесет години, а в особено тежки случаи - от петнадесет до двадесет години или доживотен затвор.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 28/82 г., бр. 89/86 г.) В случаите по алинея 3, букви "а" и "б" съдът лишава виновния от правата по чл. 37, точки 6 и 7. В случаите по буква "в" лишаването от тези права е завинаги.

Чл. 343. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., бр. 28 от 1982 г.)
(1) Когато с деяния по предходния член по непредпазливост са причинени:
а) значителни имуществени вреди, наказанието е лишаване от свобода до една година или поправителен труд;
б) тежка или средна телесна повреда, независимо дали са настъпили последиците по буква "а", наказанието е лишаване от свобода до четири години за тежка телесна повреда и до три години или поправителен труд за средна телесна повреда;
в) смърт, независимо дали са настъпили последиците по буква "а", наказанието е лишаване от свобода до шест години.
(2) (Доп., ДВ, бр. 21 от 2000 г.) Ако деянието е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества и/или техни аналози или от него е настъпила телесна повреда или смърт на повече от едно лице, или деецът е избягал от местопроизшествието, наказанието е:
а) при тежка или средна телесна повреда - лишаване от свобода до пет години, а в особено тежки случаи - до осем години;
б) при смърт - лишаване от свобода от пет до десет години, а в особено тежки случаи - лишаване от свобода от пет до петнадесет години.
(3) Наказанието по буква "б" на предходната алинея се налага и когато е настъпила смърт на едно или повече лица.

Чл. 343а. (Нов - ДВ, бр. 28/82 г.) Ако деецът след деянието по предходния член е направил всичко, зависещо от него за оказване на помощ на пострадалия или на пострадалите, наказанието е:
а) по ал. 1, буква "б" - лишаване от свобода до три години при тежка телесна повреда и лишаване от свобода до две години или поправителен труд при средна телесна повреда;
б) по ал. 1, буква "в" - лишаване от свобода до четири години;
в) по ал. 2, буква "а", когато е причинена средна или тежка телесна повреда на повече от едно лице - лишаване от свобода до четири години, а в особено тежки случаи - до шест години;
г) по ал. 2, буква "б", когато е настъпила смърт на повече от едно лице лишаване от свобода от две до десет години, а в особено тежки случаи - от три до дванадесет години.

Чл. 343б. (Нов - ДВ, бр. 28 от 1982 г.; изм., бр. 50 от 1995 г.)
(1) Който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, установено по надлежния ред, се наказва с лишаване от свобода до една година.
(2) Който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда, установено по надлежния ред, след като е осъден с влязла в сила присъда за деянието по ал. 1, се наказва с лишаване от свобода до две години и с глоба от пет до тридесет лева.
(3) (Нова, ДВ, бр. 21 от 2000 г.) Който управлява моторно превозно средство след употреба на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от свобода до две години.

Чл. 343в. (Нов - ДВ, бр. 50/95 г.)
(1) Който управлява моторно превозно средство в срока на изтърпяване на наказанието лишаване от право да управлява моторно превозно средство, след като е наказан за същото деяние по административен ред, се наказва с лишаване от свобода до две години.
(2) Същото наказание се налага и на този, който в едногодишен срок от наказанието му по административен ред за управление на моторно превозно средство без съответното свидетелство за управление извърши такова деяние.

Чл. 343г. (Нов - ДВ, бр. 50/95 г.) Във всички случаи на чл. 343, 343а, 343б и 343в, ал. 1 съдът постановява и лишаване от право по чл. 37, т. 7 и може да постанови лишаване от право по т. 6.


Копирам ти всичко, свързано с този вид престъпления.



Тема Re: Чл.343 ал.1???нови [re: kakata]  
Автор Flash (>8(*o*)8<)
Публикувано17.04.02 22:42



Благодаря ти!
Ще докладвам на майка ми..че е получила предполагам уведомително писмо някакво от прокуратурата в Перник и естествено нищо не е разбрала. Та ми звъня да ме пита.
Пък аз питам вас. Става въпрос за държавата срещу виновната страна в случая нали?
И още нещо - за гражданския иск - адвоката на същата тази страна предлага някакво споразумение за да не се стига до съда? Практика ли е това ? Добро решение ли е?
Знам че са много въпросите ми...ще ми простите.



Тема Re: Чл.343 ал.1??? [re: Flash]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано17.04.02 23:16



Вече не се занимавам активно с наказателно право и нямам претенции за изчерпателност на отговора. Прочетох главата за сключване на споразумение, и ми се вижда странно, че и при твоя случай би могло да се стигне до такова, но е факт.
Развитието на нещата ако не се съгласите на споразумение накратко е следното. Предявявате гражданските си искове, след което след влизане на присъдата в сила присъдената сума се изплаща от застрахователя на дееца на основание сключената между тях застраховка "Гражданска отговорност". Лихвите върху сумата и разноските, които сте направили по делото, няма да ви ги изплатят. Тях ще търсите от дееца.
При споразумение, деецът дължи лично възстановяването само на причинените от него имуществени вреди, а всъщност при вас са налице освен тях и неимуществени такива.
В общи линии това е.



Тема Пак мерсинови [re: kakata]  
Автор Flash (>8(*o*)8<)
Публикувано18.04.02 09:33



за отговора ти!:-)
Отлагах разговор с адвоката на майка ми и сестра ми защото с доста неохота и досада разговаряше с мен при единствения ни разговор по телефона докато течеше следствието. Не казвам, че не го харесвам...може да е бил в такова наствоение тогава а и аз задавах много въпроси ...предполагам "тъпи" за юристите!:-)))
По твоите думи обаче споразумението не ми се вижда добро решение...защото старата жигула на татко не ме интересува.
Другите "неимуществени" вреди са тези за които имам претенции и заради мен и заради тях...
Благодаря ти и успешен ден ти желая!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.