Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:11 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема моля за информация относно имот  
АвторЖopo (Нерегистриран)
Публикувано13.08.01 21:58



Става въпрос за къща която е на дядо ми които с баба ми са починали и не е прехвърляна на наследниците. заедно с баща ми има още 4 наследника. Баща ми плаща данъците и всичко свързано с имота. Другите имат дял - стаи в къщата но са оставили имота си "пустеещ" - прозорците им са счупени - влизат птици и прахоляк, макар че останалата част я обитаваме ние. В момента правим пристройка към къщата която е солидна както и цялостно стягане на същата - измазване външно, смяна на цялата дограма - включително и на техните дялове. интересувам се могат ли другите наследници да предяват претенции след време относно новата постройка /тя е долепена до къщата/ да искат дял от нея. Също дали в случай че поискат пари да прехвърлят дяловете си ще са длъжни да поемат част от разходите направени по стягане на къщата. Смяна на дограмата и външното измазване, покрив и т.н. доста скъпо излиза един такъв ремонт. В случай ако предявят претенции да ползват реално техните стаи длъжни ли са да дадат някаква сума за подобренията които са направени.
Ако има въпроси мога да отговоря - извинявам се ако не съм формулирал въпроса си правилно.
Благодаря за отделеното време



Тема Re: моля за информация относно имотнови [re: Жopo]  
Автор kakata (нехаеща)
Публикувано13.08.01 23:01



Пристройката върху имота се нарича приращение :
92. Собственикът на земята е собственик и на постройките и насажденията върху нея, освен ако не е установено друго.

Тоест, собственици върху присторйката са собствениците на земята, при съответните квоти. .

30. ......
ал. 3 Всеки съсобственик участвува в ползите и тежестите на общата вещ съразмерно с частта си.

Вашите съсобственици ви дължат всички разходи направени за поддържане на имота.

31. Всеки съсобственик може да си служи с общата вещ съобразно нейното предназначение и по начин да не пречи на другите съсобственици да си служат с нея според правата им.
Когато общата вещ се използува лично само от някои от съсобствениците, те дължат обезщетение на останалите за ползата, от която са лишени, от деня на писменото поискване.

Поздрав



Тема Re: моля за информация относно имотнови [re: Жopo]  
АвторПpocтo няkoй (Нерегистриран)
Публикувано14.08.01 13:39



"Каката" ви е отговорила доста добре с аргументи от ЗС.Присъединявам се изцяло към мнението и, като само искам да добавя, че в същият закон е уредено и придобиването на недвиживости по давност. В случая сте недобросъвестен владелец, но при липса на заинтересованост от страна на другите наследници на имота и стига да не прекъсват владението Ви по някакъв начин е възможно да го придобиете след изтичане на предвиденият в ЗС давностен срок.



Тема Re: моля за информация относно имотнови [re: Пpocтo няkoй]  
АвторVili (Нерегистриран)
Публикувано15.08.01 21:41



категорично не съм съгласна за придобивна давност между сънаследници. Има практика, която казва, че давност между наследници не тече.



Тема Re: И че...нови [re: Vili]  
Автор kakata (действаща)
Публикувано16.08.01 00:27



владеещият сънаследник владее за всички.
но, ако има категорини пимени доказателства,за това че сънаследниците или няко от тях са се отказали от съответния дял, например предварителен договор, тогава би могло.
Имах такова дело в пазарджик, при което се прие, че е изтекла придобивна давност в полза на единят брат, който беше заплатил припадащия се дял на другите, а те му бяха дали нотариално заверени декларации. това, Заедно с други доказателства- извлечения от данъчния регистър и свидетели помогна.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.