Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:22 28.09.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Погасителна давност  
Автор Babyface (пристрастен)
Публикувано28.06.01 16:36



От известно време съм поставена пред следния проблем:
Става въпрос за един договор между българско юридическо лице /борса/ и чуждестранно юридическо лице. Договорът е сключен през 1998 и предмет на договора е машина. Машината все още е на склад в България, но чуждестранното юридическо лице е решило да си изнесе най-после собствеността.
Тук го заплашват, че машината може вече да не е негова, поради причината, че е минала ТРИГОДИШНА погасителна давност, което можело да значи разваляне на договора.

Колеги, какво мислите за подобен давностен срок?
И за случая като цяло?
Аз съм леко изненадана от ситуацията.



Тема Re: Погасителна давностнови [re: Babyface]  
Автор Pyмянa (без титла)
Публикувано28.06.01 23:29



"Погасителната давност" е термин, който обозначава погасяване на процесуални срокове и няма вещно правен ефект.



Тема Re: Много ти благодаря, Румяна!нови [re: Pyмянa]  
Автор Babyface (пристрастен)
Публикувано28.06.01 23:35



И аз точно затова се облещих като ми го изтресе един цял изпълнителен директор на борса, при това юрист, та реших да питам, щото ми се видя пълна глупост казаното от него.



Тема Re: Моля, пак заповядайнови [re: Babyface]  
Автор Pyмянa (без титла)
Публикувано29.06.01 00:13



Ако той изпълнителен директор е назначен, по принципа на лоялността, а не на компетентността, не се чуди.



Тема Re: Погасителна давностнови [re: Pyмянa]  
АвторCpok (Нерегистриран)
Публикувано29.06.01 17:30



Процесуалните срокове никога не са давностни, колега, а са преклузивни! Освен това у нас погасителната давност е материалноправен институт.



Тема Re: Погасителна давностнови [re: Cpok]  
Автор Babyface (пристрастен)
Публикувано29.06.01 18:49



Ами добре де, отговори ми тогава на въпроса.
Аз събирам мнения всякакви



Тема Re: Погасителна давностнови [re: Babyface]  
АвторCpok (Нерегистриран)
Публикувано02.07.01 08:48



Засега ще се въздържа да ти дам конкретно и ангажирано мнение, а обяснението за това може да ти се види банално, но така постъпвам винаги - нищо не мога да кажа, след като не съм видял документи и не съм се запознал в детайли с фактите. Това не означава, че съм любопитен за търговските ви тайни, а че подхождам по-хладно към нещата (избягвам думата професионално, защото не ми се ще да прозвучи като реклама).
Засега казвам следното - ако договорът има за предмет индивидуално определена вещ, а не родово определена, то се презюмира, че този договор е произвел предвиденото в чл. 24 от ЗЗД вещно действие - с него се прехвърля автоматически правото на собственост върху вещта. Купувачът, ако при горните условия е станал собственик, ще може успешно да проведе един иск за собственост, независимо, че не владее вещта.
Тук според мен има и един друг момент - ако продавачът, който упражнява фактическата власт върху вече продадената вещ, я продаде на трето лице и МУ Я ПРЕДАДЕ, това трето лице ще може да се ползва от чл. 78 от Закона за собствеността. При евентуален заформил се спор в последната хипотеза, продавачът, за да се освободи от отговорност към първия купувач, вече би могъл да му противопостави възражение за изтекла погасителна давност за вземането му с предмет предаване на вещта.
Не знам какви са клаузите на договора за продажба на машината, но първият купувач, поне по принцип, е изпаднал в mora creditoris (забава на кредитора). В такива случаи длъжникът по предаването (продавачът) има правата по чл. 95-98 от ЗЗД.
УСПЕХ в борбата!



Тема Re: Погасителна давностнови [re: Cpok]  
АвторMima (Нерегистриран)
Публикувано09.07.01 10:32



Поздравления!
Удоволствие е да се четат такива мнениия!



Тема Re: Погасителна давностнови [re: Mima]  
АвторCpok (Нерегистриран)
Публикувано10.07.01 12:18



Ей, ама Mima, ти сериозно ли...? Благодаря ти за хубавите думи, правя каквото мога. Ако мнението ми е издържано и е прозвучало добре, това до голяма степен е благодарение на великолепния Закон за задълженията и договорите. Аз съм млад човек, но свалям шапка пред старите юристи, които са сътворили тази "Конституция" на гражданското право. За съжаление нивото на сегашното ни законодателство е много ниско. Без усилия мога да кажа, че днес българските закони, а оттам и правото, са вулгаризирани. В този смисъл мнението ми би звучало далеч по-нечетивно, объркано и дори глупаво, ако трябваше да отговарям на въпрос по Закона за закрила на детето, Закона за администрацията, Закона за административното обслужване на физическите и юридическите лица, Закона за юридическите лица с нестопанска цел или нещо друго подобно...
Без да внасям политика в изказването си, се надявам в законотворчеството в Новото Време да вземат РЕАЛНО участие с тежестта и капацитета си нашите уважавани преподаватели от СУ "Св. Климент Охридски", за да се възродят юридическите ни традиции, а не калпаво да се преписват чужди закони и да се приемат на килограм и тон.
Да живее Правото!



Тема Re: Погасителна давностнови [re: Cpok]  
Автор Babyface (пристрастен)
Публикувано14.07.01 23:36



И аз ти благодаря.
При забава на кредитора в този случай, за петгодишен срок ли става въпрос?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.