Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:26 19.04.24 
Професионални
   >> PR
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема "PR - Технологията на успеха"  
АвторБoян (Нерегистриран)
Публикувано07.07.03 10:15



Здравейте, колеги!

С тази темичка ви представям новата книга на проф. Здравко Райков. Книгата е ориентирана към ПР-практиката, с доста български примери. Мисля, че студентите има какво да научат от нея, а за останалите колеги ще бъде любопитно да се запознаят с един критичен подход към масовите комуникации - не се среща често в България!

Книгата е на издателство "Дармон"
14 лв.



Тема Re: "PR - Технологията на успеха"нови [re: Бoян]  
Автор Zlobara (добри намерения)
Публикувано07.07.03 21:56



Здравейте, Боян!
Мисля, че представянето ви е навременно - тази сутрин в "Тази сутрин" гледах самия професор, който представи книгата си. Не зная защо книгата беше представена като тясно ориентирана към политически ПР(вероятно поради мераците на водещия всяка сутрин да ни подняса една мини "Панорама"), но...се получи добро онагледяване с ПР-стратегията на водещата като кандидатка в местните избори, начернати на маса от един местен ПР специалист из кърджалийско или из смолянско (ако не бъркам)...и тъй като тя изрази съмнение й било обещано ако не на тези, на СЛЕДВАЩИТЕ МЕСТНИ ИЗБОРИ тази стратигия непременно ще дадяла резултати..."Стратегът" не беше чел новата книга, според разказа дори не беше и ЧУВАЛ за ПР, но професорът не можа да отрече, че в БГ ПР все още се прави НА ТЕФЕРИЧ С КЕБАПЧЕТА И МНОГО БИРА.

Иначе, лично аз ще закупя книгата за себе си и за екипа ни и ще споделя мнението си.
Дано очакванията ми не са много големи т.като вариант да ми казват как ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ (защото така казват водещите световни школи) - едва ли ни бъде от полза на когото и да е...
Желая успешни продажби!

И това ще отмине.


Тема Re: "PR - Технологията на успеха"нови [re: Zlobara]  
Авторcвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано15.07.03 13:19



На мен най-интересна ми беше частта "Как работят Пиармените". Смятаме да създадем самостоятелна длъжност в нашата фирма и това е един от малкото източници, където намерих какво трябва да прави пиармена и как да се оценява резултата от работата.
Вие как мислите, дали в действителност така се работи в БГ?



Тема Re: "PR - Технологията на успеха"нови [re: cвeтлa]  
Автор vesi1 (лудата)
Публикувано18.07.03 09:56



От скромните си наблюдения ще кажа само, че това, което пише в книгите няма нищо общо с българската действителност (или поне в по-голямата си част).
И една питанка - решили сте да създадете такава длъжност, защото имате нужда, а в същото време не знаете какво всъщност трябва да прави пиармена - е как стигнахте до извода че ви трябва ПР?
Или може би трябва човек, който да организира участията ви по панаири, да изготвя бюлетина на фирмата и разни брошурки, но в никакъв случай не се оставя да действа самостоятелно и непрекъснато трябва да обяснява на шефа защо, аджеба, това трябва да се направи така!
Само да не го приемете като заяждане, просто пример от действителността! Даже въпросният "ПР" получаваше заплата колкото на секретарката




Тема Re: "PR - Технологията на успеха"нови [re: vesi1]  
Авторcвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано18.07.03 15:15



Коментара ти малко ме стресна, но да поясня към предишния ми постинг – написала съм, че смятаме да създадем самостоятелна длъжност, което според мен не значи, че не сме имали такива дейности до сега. Например правим бюлетин за дистрибуторите, с който се занимавам аз, но наскоро прочетох, че това било дейност на пиармена (аз не се водя на такава, но да ти поясня, не съм и секретарката на фирмата). Основният въпрос беше, това ли прави в БГ действителност пиармена и критериите за оценка на работата му. В книгата има много добър според мен, списък с критериите за оценка на работата (стр. 180-181), а дори и твоя постинг започва с това, че в “книгите пише едно, а в действителност е друго”.
Според мен за да оставиш един човек да работи самостоятелно, трябва да имаш ясна преценка какво трябва той да върши и как да му оцениш работата. А абсолютна свобода няма в работата, защото има фирмени стандарти и цели...



Тема Re: "PR - Технологията на успеха"нови [re: cвeтлa]  
Автор vesi1 (лудата)
Публикувано22.07.03 12:49



че абсолютна свобода няма, то е ясно, ама тази шефка стигаше дотам да редактира текстовете в бюлетина след като ги е прегледал професионален редактор и по такъв начин спъваше излизането му навреме, щото всичко се правеше в офиса на издателя в последния момент (сещаш се, че като управител е доста ангажирана) и на всички им идваше да я сиктердосат.
Еми като станах свидетел на това, не започнах да работя в тази фирма, въпреки, че се бях договорила за двойно по-висока заплата в сравнение с тази на предшественичката ми.
Та идеята ми е, че важно отношението на фирменото ръководство към длъжността и то да е наясно какво ще върши този човек, а не колегите да те затрупват със задачки, защото ти нищо не вършиш (според техните разбирания). Е, трябва да си добър ПР и да можеш да си извоюваш позициите, ама то от непрекъснато воюване страда най-вече качеството на работата. Да не споменаваме укриването на информация, която ти е необходима, за да си вършиш работата качествено и "разваленият телефон", който се появява неминуемо при индиректно комуникиране с шефовете и т.н.
Поздравления за вашата фирма, която е взела въпроса на сериозно. Предполага се, че и ръководството го е приело така. Успех!

А що се отнася до Здравко Райков имам лични впечатления и убеждения, които трудно биха се променили. Не отричам, че хубаво систематизира нещата, все пак успя да стане професор, а и това си е зор
щото в академичните среди са по-големи "акули" и от бизнес средите.



Тема Re: "PR - Технологията на успеха"нови [re: Бoян]  
Авторhei hei hei zdravei (Нерегистриран)
Публикувано23.07.03 11:25



Izvinete kolegi no mogali da oburna vacheto vnimanie na tri nechtica :
1. Specialnosta PR v Sofiski universitet za da se prukne osnovna zasluga ima profesor Petev... koito mezdu drugoto makar i pochti invalid prodalzava da prepodava... i njakak si ne e mnogo korekno da se objavjava, che "vsiko zapochva ot men":)
2. Vse pak se nadjavam che ste oburnali vnimanie, che njama nito red bibliografija .... e bravus profesore....:) Vie naistina ste alfata i omegata na PR v Bulgarija
3. I vse pak da ne zabravjame, che edin profesor.. "purvija".. po PR v Bulgarija nalaga interesen standart ... predpochitani agencii:)... e verno platili sa po 1000 evro... no njaka si kato si profesor mozebi e redno da spazvach i svetovnite profi standarti... a te sa mnogo jasni... profesionalista po PR njama predpochitani medii i osobeno agencii... chtoto se obvurzva...:) ТАКА ДЕ .....:)



Тема Re: "PR - Технологията на успеха"нови [re: hei hei hei zdravei]  
Автор vesi1 (лудата)
Публикувано23.07.03 16:26



Е, аз не случайно не съм си купила нито една книга на Здравко, което не значи, че не съм попрочела туй-онуй от него. В началото (1996 - 1998) се лъжех и купувах списанието, но впоследствие реших, че е само набутване и до там.
Ама верно ли няма библиография!!!
Аз съм го "хващала" в буквално превеждане, ама това да не си цитира източника, или то щото той е първоизточника на всичко (то ако му слушаш лекциите той е по-по-най)



Тема Re: "PR - Технологията на успеха"нови [re: vesi1]  
Авторcвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано23.07.03 20:26



vesi1 - съгласна съм с теб, че има някои ръководители, които се държат като "слънчасали" и е много трудно да се работи с тях...

а за книгата и мен ме учуди представянето на ПР агенциите в края, но реших, че това е цената за твърдите корици. Аз търсех информация за ПР в БГ условия и може би очаквах повече примери и практики от нашата действителност, но не мога да се изказвам, тъй като работя в една тясна област и не съм ПР специалист - по скоро съм специалист в друга област и поради спецификата се занимавам и с някои ПР дейности.



Тема Re: "PR - Технологията на успеха"нови [re: vesi1]  
Авторhei hei hei zdravei (Нерегистриран)
Публикувано24.07.03 12:17



Mi da njama i ochte dosta nechta njama... apuk kak e kradeno ot O'Gilvi ne e istina:)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.