Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:54 02.07.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема За СДС и следващия мандатнови  
Автор Kaлин (познат)
Публикувано12.03.01 06:34



До изборите явно не остана много време и това се чувства и тук във форума. Все повече теми и отделни постинги са предизборна агитация - къде явна, с директини призиви (при някои участиници под формата на псувни), къде индиректна, с посочване на подбрани "факти" и насочващи изводи и либерален завършек в стил "решението е ваше", ама внимавайте да бъде правилно...

В тази връзка искам да споделя "некои съображения". Няма да агитирам когото и да било за кого да гласува по две причини. Първо, агитацията не е нещо с което бих се захванал при каквито и да е обстоятелства. С което, разбира се, не искам да кажа нищо лошо за тукашните агитатори, нито да ги разколебавам в тяхната "високоблагородна" дейност. И второ, защото считам, че агитация е излишна, защото се знае почти сигурно кой ще спечели изборите. Казвам почти заради принципа, защото никой не може да бъде сугурен 100% какво точно ще стане. Но иначе едва ли има съмнение коя партия ще управлява страната през следващия мандат. Това е СДС.

Някои ще попитат защо. Главната причина е защото всички социологически проучвания, а и общата логика на събитията през последните 11 години сочи, че и тези избори ще се решат от твърдия електорат на партиите. Този на СДС е по-голям от твърдите привърженици на основния и съперник БСП. Защо е така сега няма да коментирам.

Повечето теми през последната година в този форум (откактo следя дискусиите) са свързани с управлениетo нa СДС. Имаше и критики, обосновани или не, оплювания, обективни преценки и откровени венцехваления независимо за какво става дума. Възприемам всичко това за нормално. Този, който е на власт, винаги ще привлича най-много внимание и оценки, независимо дали са положителни или негативни. Така беше, така и ще бъде. И, което е най-важното, така и трябва да бъде.

Какво направи и не направи СДС? Направи не малко и мисля, че справедливо изкара целия си мандат. Разбира се, приписа си бая повече неща от реално постигнатите, но идват избори и друго не можеше и да се очаква. Ако някой очаква от политическа партия да изнесе обективна оценка за собствената си дейност, хеле пък при наближаващи избори, трябва да се пресели в друг свят. Не в друга страна, в друг свят. Това е реалността.

Грешките, които сега (а вероятно и утре) управляващите допуснаха, също не са малко. Ще се спра обаче на три неща, които според мен определено не трябваше да се развият по този начин и ако и през следващия мандат не се корегират, ще имат определено неблагоприятни последствия както за страната, така и за самата партия.

1. Икономическата политика. Твърдението, че посоката е правилна, а грешките са количествени и не принципни, е вярно отчасти само ако се сравнява с политиката на останалите правителства през тези 11 години. Включително и с тази на Ф. Димитров. Какво имам предвид? Без да съм привърженик на "ултралибералната икономика", считам, че такива "крайно десни" мерки трябваше да последват на всяка цена и то в началото на мандата. Всъщност, те трябваше да бъдат предприети още през 90-та година, но да оставим това настрана. СДС дойде на власт през 97-ма при това положение на пропилени възможности. Имам предвид най-вече незабавна, "шокова" приватизация и то задължително чрез фондова борса. Предприятията, за които не се намери купувач трябваше да бъдат ликвидирани - незабавно. Оправданията, които съм чувал тук, за това че опозицията щяла да се разпищи и че щяло да има висока безработица, не мога да приема. Първо, никой не може да дойде на власт и да очаква опозицията да не използува всеки повод да го дискредитира (който го е страх от мечки, да не ходи в гората), и второ, този популизъм не решава, а само отлага нещата. Пример - Сопотските заводи. Отлагането не спести демонстрациите и блокадите на работещите там. През следващия мандат ще е още по-трудно, и въпреки това трябва да се направи - просто няма алтернатива. Когато ръката ти има гангрена и си я докарал дотам, тя просто се ампутира. Жестоко, но нама друг начин. Иначе загиваш. Та ако СДС продължава същата половинчата политика както досега, нищо добро не чака никого.

2. Престъпността. Има много спекулации на тази тема, знам, и не очаквам престъпността да изчезне като с магическа пръчка, но това беше обещание, което не бе изпълнено. Оправданието със съдебната система също не издържа, защото много малко останаха хората, които не са назначени от СДС там.

3. Кадровата политика. Това засяга най-вече самото СДС, но непоправимо руши репутацията му и поражда съмнения в компетентността му. Всички проблеми с неудачно подбраните кадри, най-вече на възлови места, са си чиста вина на СДС. Никакви ченгета, никакви комунисти. И най-лошото е, че за най-скандалните от тях като Бисеров, Бонев, Радев и Цонев се знаеше предварително що за стока са.

Стана доста дълго, май се отплеснах. Не претендирам за изчерпателен анализ, просто нахвърлях някои мисли. Бъдещето ще покаже как ще се развият нещата. Но ако по тези 3 пункта нещата продължат както досега, ще е жалко.





Тема Re: За СДС и следващия мандатнови [re: Kaлин]  
Автор:-) (Нерегистриран)
Публикувано12.03.01 08:21



а?!?!?!?!?
пак ли?

:-))))))))



Тема Re: За СДС и следващия мандатнови [re: Kaлин]  
Автор RADKA ()
Публикувано12.03.01 09:11



Калине , какво да ти кажа , възхитена съм от теб !

Оценявам твоята обективност , още повече , че доколкото си спомням имаш леви убеждения , а това е рядко качество при социалистите или техните последователи .
Забележките ти са съвсем уместни по въпроси , някои от които сме обсъждали и тук.
За забавянето на реформата , т.н. крайно десни мерки , които веднага трябваше да последват след идването на СДС на власт си абсолютно прав .
Това , че Виденов , Беров или не знам кой си не направиха нищо е жалко , но обяснимо , обаче робуването на популистки лозунги не е простимо за една дясна партия .На Костов , особенно в началото на мандата не му достигна решителност, след това нещата потръгнаха , но се загуби ценно време .
Освен това трябваше да се очаква бурната реакция от непопулярните мерки , които съпровождат реформата , как иначе ,особенно персоналните нападки , които нарастват лавинообразно с наближаването на изборите във все по-омаскаряващ вариант .
Трудно е да се устои наистина , но не можем да спестим проявата на половинчатост в приетите мерки , провинциализъм, недостатъчна решителност и размах , особенно в началото на мандата.
Трябва да се признае обаче , че с годините постепенно се научи да издържа на атаките ,без това да води до промяна в позициите .
А престъпността е вечна тема , номерът е да се изградят механизми , които ограничават популацията и , както и въздържане от лекомислени обещания .




Тема Съгласен съм с тебе.нови [re: Kaлин]  
Автор Гopckи (свободен човек)
Публикувано12.03.01 09:16



В общи линии, и аз виждам тези грешки в управлението на СДС.

Но климата, който създават противниците на управлението е такъв, че те принуждава да втърдиш позициите си.

В една среда на нагли лъжи, псувни и т.н.т.. Просто не можеш да си позволиш да отправяш някаква критика.

Много тъпо се получава.

А иначе - дано да си прав за победата на СДС. Иначе и аз ще трябва да си хващам самолета......

Dum vivimus, vivamus!


Тема За СДС и следващия мандат...нови [re: Kaлин]  
Автор Hиkoтин (минаващ)
Публикувано12.03.01 10:38



Прав си, че с 90% вероятност СДС ше спечелят отново изборите и ще управляват и следващите 4 години. Мисля, че не си посочил най-важното, което да трябва да се промени - и 3-те точки са следствие на това - а то е : Създаване на адекватна законова и нормативна база , и оше по-важното - начин тя да действа.



Тема Re: За СДС и следващия мандатнови [re: Kaлин]  
АвторToшko (Нерегистриран)
Публикувано12.03.01 11:47



Глупаво е да се твърди ,че изборите са в кърпа вързани на СДС .

Прогнозите сочат ,че 50% от имащите право на глас няма да гласуват .

А тези 50% могат да си променят решението ако Царя участва по някакъв начин.






Тема Re: За СДС и следващия мандатнови [re: RADKA]  
АвторexPesho (Нерегистриран)
Публикувано12.03.01 11:56



Едно от най-фундаменталините заблуждения битуващи в българската общественост е идеята че нещо не върви поради личните качества на този или онзи или пък поради лошите партии. А причините са на много по-фундаментално ниво. Докато те съществуват винаги ще се генерират половинчати мерки, неоправдани компромиси и закъснели реакции. Интересно ми е след колко време българското общество ще порасне за да загрее къде е ключа от бараката.



Тема Re: За СДС и следващия мандатнови [re: Toшko]  
АвторЯH (Нерегистриран)
Публикувано12.03.01 12:29



При всички случаи про-западно ориентирана коалиция ще спечели изборите,защото това отговаря на стратегическите национални интереси.
БСП-арите и другите левичари усещат че това е последният им шанс да
останат в парламента и за това се опитват да впрегнат повече заблудени
и нещастни хорица да гласуват за тях, като ги манипулират с дебилна
популистка пропаганда.Даже и тук има една червена агитка, която се
опитва да ни трогне със своята дебилност и с тъпите си напъни да
превърне клуб политика в предизборен клуб на БСП и камуфлажната
русофилска левица.Аз лично симпатизирам на НАТО и ЕС интеграция
и ще гласувам за това. Приветствам второ правителство на Иван Костов!
Поздрав на всички здравомислещи българи в клуба!





Тема Re: За СДС и следващия мандатнови [re: Toшko]  
Автор Чepнorлaв (ентусиаст)
Публикувано12.03.01 12:47



Точно така. А и е абсолютна тъпотия да се твърди, че СДС щяло да спечели отново... Че доста народ ще гласуват за тях, добре ама що си мислите, че и другите са глупаци....
Едно че е много амо много тъпо да се сравняваш с некадърници, които не знаема за какво са на власт освен да краднат, а друго и да си мислиш че си вездесъщ....

Така да си идва царя по-бързо да им дръпне електората на тъпаците че да се осъзнаят малко...

А колкото до леваците в страната, то ще им свърши и на тях твърдия електорат и тогава???




Тема Re: За СДС и следващия мандатнови [re: exPesho]  
Автор RADKA ()
Публикувано12.03.01 12:49



Ключът всеки си го е скрил в джоба и се е заинатил , не ще да си отключи бараката , а предпочита да подсмърча гладно пред нея и вие на умряло , че " всички са маскари " .






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.