Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:50 01.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема За цената на хляба и хотеланови  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано11.05.00 01:30



Абсурдът според мен някои да изискват американски заплати в България, който вече бе дебатиран, има един според мен един още по-абсурден двойник. Ако един чуждестранен турист се изправи пред тезгяха на един български хлебар и запита за цената на стоката (хляба), хлебарят му казва цената, туристът я заплаща и получава стоката (хляба). Ако един един чуждестранен турист се изправи пред рецепцията на един български хотел и запита за цената на стоката (нощувката), той не получава отговор, а въпрос "Български или чужд гражданин ли сте", т. е., информация, че гражданството се калкулира по незнайна формула в себестойността при производството на стоката. Чуждестранният турист оскъпява стоката, а българският я поевтинява. Ако чуждестранният турист се окаже и с българско, и с чуждестранно гражданство, рецепцията се почесва по главата, незнаейки какво да прави и вероятно прави средно аритметично на двете гражданства по правилата на българската хотелиерска алхимия. Всеки чуждестранен турист научава още в първия ден на престоя си за "двойното счетоводство" на българските частни и държавни хотели и дори на държавните резиденции с търговски прием на туристи. И се чуди - каква е тази държава, на която аз чрез данъците си у дома уреждам помощи и кредити за да се измъкне от кризата си, а тя за "възнаграждение" се подиграва с мен с надбавка "небългарин", независимо че собствената й Конституция забранява дискриминация на основа на етническа или национална принадлежност? Впрочем не навсякъде е така. Преди няколко години бях в Девин. В някога "представителния" хотел на "Балкантурист" ме информираха, че цените са различни за българи и чужденци ("чуждата" цена също бе смешно ниска за възможностите ми) и очакваха пазарлъци. Попитах ги колко гости имаха и ми отговориха, че нямаха в момента нито един. Казах им, че не ще увелича числото им, приемайки ролята на оглупен. Намерих един новопостроен от турски съгражданин (по съвместителство денем дървосекач и банцигар) хотел - с десетина приветливи стаи, поддържани като писани яйца от съпругата му. На въпроса ми дали има различни цени за българи и чужденци човекът (очевидно без школовката на "Балкантурист") искрено се зачуди - "Как различни?", "Защо?", "Работата и разноските са еднакви?". Цената му освен това бе и по-ниска и от "българската" цена на хотела на "Балкантурист". Неговият хотел този и следващите дни имаше гости. Дали някои у нас си мислят, че българската хотелиерска индустрия се е отскубнала от феномена "Балкантурист"? Или всемогъща "държавна корупция на най-високо ниво" е оправдание и за тази грозна подигравка с понятията "търговия" и "икономика" - американски туристи да плащат "американски" цени за български хотели в България, докато в същите български хотели в България по същото време български туристи плащат "български" цени? Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема ъ-хънови [re: Иван Иванов]  
Автор Милен ()
Публикувано11.05.00 02:55



Какво значи "американски заплати"? 500 долара са смешни пари за един пилот, бил той дори и в Булгаристан!!! Проблемът не е в пилоти, а в групировката, която приватизира "Балкан" за 150 000 долара на масата, и милиони под масата. Не знам, дали ви е ясно, но държавните почивни станции и места за отдих са строени с държавни пари, така да е наши пари. За това няма нищо чудно, камо ли пък възмущаващо от факта, че цените за нощувка за българи са едни, за чужденци други.

Тема ъ-хънови [re: Милен]  
Автор Ювиги ()
Публикувано11.05.00 09:38



Хич не ви е работа, да си бутате носа в бизнеса на една частна компания...Колко, пари имали? Колко скрили? Колко плащали?...Аз, като клиент на компанията знам само, че не мога да летя, защото пилотите стачкуват. Били психично разтроени...Че да се уволнят тогава поради здравни проблеми бе... Разбирам да бяха умряли от глад, да ги съжали човек...А то с години се уяждаха, и сега "Е, аз не съм в състояние да летя...". Аз имам приятели авиатори и те са ми казвали, как се влиза в "Гражданска Авиация" в Долна Митрополия....само с връзки и кинти. Всичките тия прасета-пилоти не заслужават и $500. На "Балкан" им викаха, ако не си спомняте - Семейството. И, какво? Изведнъж, "Семейството" е купено и от чужденци...и...няма вече шуробаджанащина и им се отразява на психичното здраве...хай` сиктер бееее... Трябва да се наемат, чуждестранни летци. Да се изчака 1 година, когато първите новозавършили Долна митрополия са готови и те да поемат полетите. А тия, угоените - прав им път. Да хващат гората.

Тема Абсурдно, но не съвсем ...нови [re: Иван Иванов]  
Автор Чавдар ()
Публикувано11.05.00 10:46



Вярно е, че у нас все още има диференциация на цените на хотелите за чужди и български граждани и това дразни първите. Определено мога да кажа, че това положение пречи и на мен и моите колеги, в случаите когато работим с български туристи, тъй като поради разликата в цените хотелиерите приемат българи само когато не могат да си осигурят достатъчно добра заетост с чужденци, което пък кара българите да се чувстват като хора "второ качество", а нас ни поставя между чука и наковалнята, защото в натоварените периоди често до последния момент треперим дали няма да ни се наложи да обясняваме на някой побеснял (с пълно основание) клиент защо вместо в избрания от него хотел "Х", ще трябва да го настаним в хотел "У" или пък изобщо да анулираме резервацията му. Лично аз ще бъда крайно доволен, когато цените бъдат изравнени. За съжаление, не виждам индикации това да стане в близко бъдеще. Основната причина е огромната разлика между платежоспособността на българина и чужденеца (дори и когато този чужденец е руснак). Ако цените бъдат изравнени, то посоките са 2 - нагоре - към цените за чужденци или надолу към "българските". В първия случай хотелиерите автоматично ще загубят огромната част от българските си клиенти поради ниска (и продължаваща да спада) платежоспособност на последните. Във втория - проблемът за хотелиерите става още по-сериозен, защото продажбите по цени, съобразени с кесията на българина, ще ги лиши от голяма част от приходите им и ще влоши финансовото им състояние. Нека не забравяме, че огромната част от наскоро приватизираните хотели имат крещяща нужда от реконструкция и модернизация за да отговарят на международните стандарти. Всичко това струва много пари и цените, по които се заплащат необходимите материали, оборудване и обзавеждане, са не български, а международни. За кредитите (ако изобщо могат да се вземат) се искат огромни обезпечения (150 до 300%) и убийствени лихви, а на всичкото отгоре фискалната политика на държавата досега е всичко друго, но не и насърчаваща инвестициите. Експлоатацията на вече изградената база също така струва много пари, а по-ниските разходи за заплащане на труда на персонала не са достатъчно сериозен фактор за намаляване на себестойността. Към казаното по-горе следва да добавим и обективния факт, че в работата на бранша има силно изразена сезонност. Т.е. в рамките на 1-2 месеца най-вече морските и планински хотели трябва да реализират приходи, които не само да покрият разходите по експлоатация и поддръжка през цялата година, но и да осигурят възвръщането на вложените средства. Както се вижда, положението не е толкова просто. П.П. Между другото предлагането на един и същи продукт на различни цени в зависимост от конкретните условия на отделните пазари е нормална световна практика поне в туризма.

Тема Възмущаващонови [re: Милен]  
Автор Оптимист ()
Публикувано11.05.00 10:56



"За това няма нищо чудно, камо ли пък възмущаващо от факта, че цените за нощувка за българи са едни, за чужденци други." Докато народа ни мисли така, няма скоро да излезне от помията в която е затънал. Типично по български, той (народа) не иска да е добре. Той иска всички останали да са зле.

Тема не само у нас е таканови [re: Чавдар]  
Автор Пламен ()
Публикувано11.05.00 16:12



на много места в музеи в ежропа съм виждал табели с цени за граждани на ЕС и за други

Тема Един пример?нови [re: Пламен]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано11.05.00 20:34



Уважаеми г-н Пламен, Моля Ви да имате любезността да посочите поне едно "място" с точното му наименование и местонахождение, където има обявени различни цени за граждани на различни държави (и където като последствие от това човек при покупка трябва да удостоверява гражданството си). Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Трудности - да, абурдност - също ... [re: Чавдар]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано11.05.00 21:23



Описаните тежки трудности с "наследството" на "Балкантурист" едва ли се поставят под съмнение от някого. Основната причина за безисходността на положението според мен е грозната "шега" с цялата държава, която едно правителство на една "модерна лява" допусна пишманбанкери-разбойници да изиграят безнаказано. Преките последствия на тази злокобна "шега" - изпразването от "съдържание" на ужким-банките, създадени с цел само да съберат парите на всички в трезорите, да добавят и всички заеми, които можаха да се вземат от БНБ, след това да изпразнят препълнените трезори с необезпечени "заеми" на подставени лица и с претъпкани с пари контейнери за износ за "разплащане" неизвестно с кого, неизвестно къде, бе само НАЧАЛНИЯТ страшен удар на банковата система. Страшното е последвалото й пълно сриване и обречеността приличните или новите банки години напред да са недоверчиви и скъпи при даването на заеми за търговски цели. А хотелският бизнес изисква капиталовложения, които не се отделят от една заплата, а би трябвало да се получават в дългосрочен кредит срещу залагане на самия хотел. Другата причина са данъците. Не че са високи, напротив те са ниски. Но данъчната система, доколкото ми е известно е недоброжелателна или поне не е щедра на отбивки за инвестиции, вложени в дейността, така поощрявайки реинвестиране на печалбите и известно облекчение и компенсация за самокредитиране при отсъствие на кредитиране. Нещата според мен би трябвало да се уредят със законите и наредбите така, че листът на намалими направени и естествени за дейността разходи да обхваща абсолютно всеки характерен разход без никакви ограничения или връзки с оборота или печалбата и на данъчния чиновник да бъде оставена само една възможност за отказ за признаване на данъчна отбивка - само доказателство, че разходът не е действително направен, т. е. че се касае за измама (което би трябвало да носи задължително затвор и забрана за търговска дейност на данъчния измамник и за неголями данъчни измами - например над 500 лв.). Но трудностите не променят абсурда - една и съща стока да има на един и същи пазар различни цени в зависимост от купувача. Освен това, не съм убеден, че няма възможност за оприличаване на ценовите конструкции за да не изглеждат така скандално - варианти за това има. Причината е очевидно, че хотелиерите не могат да видят днешните си цени "по гражданство" отстрани с очите на хората от нормалните държави, не се срамуват и не се напрягат да заменят в случая допадащото им "наследство" от "Балкантурист" с нещо по-прилично със същата икономическа стойност за тях. Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Един пример?нови [re: Иван Иванов]  
Автор Пламен ()
Публикувано12.05.00 10:48



Brera Picture Gallery - Milano - Italy ima i drugi no ne si gi spomniam

Тема Примерът е недоразумение.нови [re: Пламен]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано12.05.00 22:41



Уважаеми г-н Пламен, Направих си труда да позвъня на Pinacoteca di Brera (Brera Picture Gallery) в Милано и получих информация (те ме упътиха и за място на Интернет), която ме кара да вярвам, че става въпрос за недоразумение от Ваша страна. Обясниха ми, че цената на обикновените билети е РАЗБИРА СЕ ЕДНА И СЪЩА ЗА ВСИЧКИ ПОСЕТИТЕЛИ БЕЗ ОГЛЕД НА ГРАЖДАНСТВОТО - 12000 италиански лири. Младежи от 12 до 18 години и възрастни над 65 години, които могат да го удостоверят с документи по стандарта на ЕС, по силата на разпоредби в ЕС МОГАТ ДА СЕ ДОПУСКАТ БЕЗПЛАТНО в държавни НЕТЪРГОВСКИ (културни) ОБЕКТИ, като музеи и изложби и някои, като въпросната галерия, го правят. Така, че нямаме различни цени в търговията в зависимост от гражданството на купувача. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция PS. Информация за въпросните цени на Pinacoteca di Brera можете да намерите на http://www.hellomilano.it/UsefulINFO/Museums.htm. Там ще намерите и потвърждение, че и множество други музеи и галерии никъде не посочват различни цени за посетители в зависимост от гражданство им.


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.