Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:02 06.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема <F-35> е конструиран на базата на <ЯК-141>  
Автор FlLERO99 (оптически пост )
Публикувано04.02.24 22:53



Цялата документация на съветското конструкторско бюро Яковлев относно <ЯК-141> отива в САЩ през 1991ва.На базата на първия свръхзвуков самолет с вертикално излитане след десетилетия се появи американския изтребител от 5то поколение <F-35> което е най скъпата оръжейна програма на света на стойност около 1,3 трилиона долара, по скъпа вероятно и от програмата <Аполо>.Имам и големи съмнения, че американците са копирали дизайна и аеродинамиката на <МИГ-25> и на негова база са проектирали <F-15>.<МИГ-25> е с базова разработка от 1961ва и прави първия си полет през 1964та, а <Ф-15> е разработван чак през 1967ма и първия полет с него е през 1972ра.На външен вид като дизайн двата самолета са много близки, но <МИГ-25> е прехващач с много по големи възможности в скорост и таван на полета от <F-15> като американския самолет го превъзхожда вероятно само в електроника.По време на поредната война на арабите срещу Израел през 1973та Йом Кипур <МИГ-25> лети над Израел на над 20 000 метра височина и израелското ПВО нищо не може да му направи.Този самолет може да се качи на над 25 000 метра височина и да вдигне над 3000 км/час и представлява заплаха за разузнавателния <SR-71> който е американски шпионски самолет направен от титан вероятно купен от американците от руснаците с посредници.

Отделно от това през 1957ма съветски инженери правят прототип на мобилен телефон и базова станция за него.През следващата година в СССР е създадена първата автоматична мобилна комуникационна система <Алтай>и телефоните са монтирани в коли, а самата комуникация става с антена.Това става далеч преди всякакви западни разработки по този въпрос.

Има и много други примери за модерни изпреварили с десетилетия успешни съветски разработки внедрени в производство и експлоатация част от които откраднати главно от американци.



Тема Re: <F-35> е конструиран на базата на <ЯК-141>нови [re: FlLERO99]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано05.02.24 10:31



Има и много други примери за модерни изпреварили с десетилетия успешни съветски разработки внедрени в производство и експлоатация част от които откраднати главно от американци.
Със сигурност ги има.


И не само съветски.
В случая се появява въпросът, защо това разработено другаде по света достижение намира комерсиалното си приложение именно в САЩ? Защо в родината на изобретателите и конструкторите тези проекти не са подети по начин, да донесат икономически и финансов успех на създателите? Кой е попречил?

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Редактирано от ad miral на 05.02.24 10:41.



Тема Re: <F-35> е конструиран на базата на <ЯК-141>нови [re: ad miral]  
Автор FlLERO99 (оптически пост )
Публикувано05.02.24 17:48



САЩ поне преди скубяха цял свят, около 70-75% от всички пари на планетата отиваха там и така се създаде благоприятна почва за комерсиализация на редица изобретения.Друго нещо не знам как е било в СССР, но съм чел че тук в България като някой човек направи изобретение никой не му обръща внимание, вероятно отказват да го патентоват в България, човека бяга в САЩ където го патентова и там няма проблеми.По смътни спомени бях чел преди много време, че вече закона в България е така променен, че ако българин направи изобретение той трябва да го патентова в България, а не в чужбина и в такъв случай считам за най правилно човек да си извади американско гражданство и да го патентова в САЩ ако тази комбинация става за да избегне тук да го патентова където няма да стане, или ако тази комбинация не става просто да не го патентова никъде.Така законът в България те задължава тук да го патентоваш, но никой няма да ги обърне внимание и увисваш.Абсурдна държава.

Редактирано от FlLERO99 на 05.02.24 18:32.



Тема Re: <F-35> е конструиран на базата на <ЯК-141>нови [re: FlLERO99]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано06.02.24 16:28



Маркирам две неща, които трябва да бъдат уточнение: Як-41/141 бе авангарден самолет, поради това, че ползваше подемно-маршеви двигател с едно сопло и голяма мощност. Но нямаше нужната скороподемност, нито продължителност на полета и от него трудно би излязъл добър боен самолет, за разлика от Ф-35.
Поначало руснаците не ги бива много при самолетите с вертикалното излитане и кацане, имайки предвиди недостатъците на Як-38 и на практика неговите много по-скромни възможности от различните модификации на английския и американския Хариър.
Второто нещо е за МиГ-25, чието единствено предимство пред Ф-15 е скоростта. Американския Ийгъл не е прехващач, а изтребител за завоюване превъзходство във въздуха и освен, че налага тотална доминация във въздушното пространство, е и перфектен като изтребител-бомбардировач, особено що касае Ф-15Е "Страйк Ийгъл".
Между другото това е реактивния изтребител с най-много въздушни победи в последните 50 и кусур години в целият реактивен боен свят! Мисля говори достатъчно...



Тема Re: <F-35> е конструиран на базата на <ЯК-141>нови [re: kuduger965O6]  
Автор FlLERO99 (оптически пост )
Публикувано06.02.24 19:48



Знам, че Ф-15 е изтребител, а не прехващач и знам, че е много ефективен като изтребител.А относно изтребителите с вертикално излитане и кацане най трудно се оправя поднасящия ефект.А силата на Ф-15 идва по скоро от ефективността на ракетите клас въздух-въздух, не толкова от самия самолет като конфигурация.От 60те насам, особено през 70те и относно ЗРК на ПВО и относно изтребители и прехващачи се е наложило виждането, че въздушния бой се печели предимно с ракети, а не с оръдия.



Тема Re: <F-35> е конструиран на базата на <ЯК-141>нови [re: FlLERO99]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано07.02.24 18:09



Имаш познания и интерес към бойната авиация, което още миналата година (дори по-миналата) ми направи впечатление. И да, прав си за оборудването, радара, ракетите на изтребителя. Все пак маневреност, скороподемност и вече невидимост, си остават фактори.



Тема Re: <F-35> е конструиран на базата на <ЯК-141>нови [re: kuduger965O6]  
Автор FlLERO99 (оптически пост )
Публикувано08.02.24 07:41



Първите книжки които прочетох през първата половина на 80те бяха за авиация.По нататък това в по ограничен вариант продължи през 90те, както съм ти писал играл съм въздушни симулатори на компютър, по нататък съм чел в Уикипедия на тема самолети.Но аз имам и друг по практически опит с авиацията и това са реалните наблюдения с оптика като за пръв път успешно прихванах самолет през детски пластмасов телескоп Астрокабинет 90 през 1988ма.Това което стана през последните няколко години първо по време на редовно наблюдение над Павлово на по малко от километър през деня минаха няколко военни самолета, няколко изтребителя и един голям вероятно бомбардировач вероятно Б-52 но се съм сигурен.А изтребителите и този големия самолет ги видях отстрани и затова не можах да им определя модела.Бях излезнал на двора със средно силен огледален телескоп който става за наблюдения на средни и големи дистанции, не става за къси разстояния, въпреки че се опитах да прицеля самолет с него когато това стана, единственото което постигнах беше да изкривя единия от краката на видеостатива.Също на работата ми през деня видях и чух два изтребителя които минаха над София от север на юг и тогава четох някъде, че в България присъстват Еврофайтъри.Засичал съм и Б-52 над София като идваха от юг от над Витоша и летяха на север, един път наблюдавах такъв самолет есента на 2013та с руски бинокъл БПЦ 20х60.



Тема Re: <F-35> е конструиран на базата на <ЯК-141>нови [re: FlLERO99]  
Автор kuduger965O6 ((a.k.a.kudoglu))
Публикувано10.02.24 12:11



Преминавам в тинейджърска възраст. Балкона на апартамента на моите родители гледа към поляна в ж.к. Люлин. тя е голяма и няма постройки наоколо, т.е. става за всичко, защото на нея няма нищо...
Подготвя се най-голямата демонстрация на военна техника, наземна и въздушна по случай 1300г. България за деня на армията - 6-май, 1981г.
Както винаги това ще е на "Батенберг' пред бившия мавзолей и в небето на София.
Въздушните репетиции за мой късмет минават и точно над поляната и особено за нисколетящите бойни Ми-24.
Запомнил съм го завинаги: МиГ-25 в центъра, до него от двете му страни по две двойки Миг-21. След тях тройка Миг-23, прави на форсаж набиране по височина, разделяйки се в три различни посоки. После щурмовите предшествници на МиГ-27, нашите БМ на Миг-23, военнотранспортните винтокрили Ми-17 и на финала бойните Ми-24. Прозорците се тресяха от форсажа на реактивните изтребители...
И почваш да четеш, търсиш литература, снимки и т.н. За късмет малко след това се запознах с боен пикот. Показа ми коелкцията си от снимки на западни изтребители, след което станах стендови колекционер (даже награда от състезание имам), а и опитахй да подам документи в Долна Митрополия, където бе вевесарското висше училище. Не ги приеха по политически причина, но това е друг разказ. Може би добре, че стана така. Последващото развитие на обстоятелствата ми допадна и харесвам тази част от живота си. Но колекционер си останах и натрупах освен гигантска колекция, башка литература на различни езици.

Редактирано от kuduger965O6 на 10.02.24 12:13.



Тема Re: <F-35> е конструиран на базата на <ЯК-141>нови [re: kuduger965O6]  
Автор FlLERO99 (оптически пост )
Публикувано10.02.24 12:21



Липсвал ти е само бинокъл.Станал си свидетел на невероятно шоу каквото едва ли скоро ще има отново в България.Точно 1981ва година бях на 3 годинки и помня, че някъде края на лятото ВВС имаха учения и цял ден небето над София се тресеше от грохота на изтребители.През 80те нямах нито един оптически прехват на изтребител, нито в началото на 90те, но малко преди или в самото начало на бомбардировките на Сърбия през бинокъл мернах един <СУ-25> някъде северно от София.По нататък някъде 1999та-2000та през зрителна тръба ПЗО Л 40х64 видях боен самолет на голямо разстояние, беше нещо като <СУ-24> не мога да определя.2014та февруари наблюдавах дрон вероятно <Глобъл-Хоук> северно от София летеше в източна посока, наблюдавах го с огледален телескоп с увеличение около 67х.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.