Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:11 26.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Референдума през Януари  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано25.12.12 01:37



Очаква ни най-сетне референдум. Първият национален.
И честно казано съм объркан какво се пита в него.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Референдума през Януаринови [re: Aлaдин]  
Автор Фpeнг ()
Публикувано25.12.12 12:19



и аз съм объркана...но поне се радвам ,че ще се проведе първият национален референдум.

Редактирано от Фpeнг на 25.12.12 12:20.



Тема Моето мнениенови [re: Aлaдин]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано25.12.12 14:52



знаеш какво е.

За "мирния" атом, зелените алтернативи и правото ни да решаваме сами



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: Референдума през Януари не е първиятнови [re: Aлaдин]  
Автор Дaли (майсторът)
Публикувано26.12.12 06:33



Досега в Бг е имало 2 референдума:

- За ВИНАТА и отговорността на бивши правителства - 1922
- Монархия или република - 1946



Тема +, доколкото знам имало е за живковата конституциянови [re: Дaли]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано26.12.12 18:41







Тема Re: +, доколкото знам имало е за живковата конституциянови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Дaли (майсторът)
Публикувано26.12.12 18:49



че ние без тогавашния чл.1 май и досега я ползваме...



Тема Re: Референдума през Януари не е първиятнови [re: Дaли]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано26.12.12 19:57



ОК
Имах пред вид първия национален референдум след 1989г.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Моето мнениенови [re: The Fifth Element]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано26.12.12 20:03



да, за хората които по принцип отричат ядрената енергетика е ясно - те ще гласуват с НЕ.
....
Предполагам, че ако се направи и референдум за ТЕЦ, също ще гласувате с "НЕ"?

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Моето мнениенови [re: Aлaдин]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано26.12.12 21:52



за тях трябва да се направи референдум с въпрос
"кога да ви изселим в пещерите?"



Тема Re: Моето мнениенови [re: Aлaдин]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано26.12.12 23:35



Нелогично е да поставяш под един знаменател АЕЦ и ТЕЦ.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: Моето мнениенови [re: Aлaдин]  
Автор Asset (asset.at)
Публикувано27.12.12 01:46



Да бе, за к'во ни е АЕЦ, след като "браЦка" Турция, като "малка по територия" държава, ще строи такава точно до Резово.





Тема Re: Референдума през Януари не е първиятнови [re: Aлaдин]  
Автор Дaли (майсторът)
Публикувано27.12.12 09:01



А защо режеш историята - не е ли тя показател за политическата активност на "народа"? След всяка национална катастрофа по един...



Тема Re: Моето мнениенови [re: Aлaдин]  
Автор ПУXЧE (нетолерантна)
Публикувано27.12.12 13:34



Драги ми,
референдумът не е за и против ядрената енергетика, както се опитват да ни убедят тези отгоре. Референдумът всъщност пита дали сме съгласни да си увеличим в пъти дълговете със строежа на една нова централа - нещо, по същество ненужно. Ние имаме АЕЦ и 'горивото' си стои там. Защо ни е да тровим с радиоактивни елементи още от малката българска територия?
Аз съм ЗА ядрената енергетика, но на този референдум ще глаувам ПРОТИВ, защото съм против беленската централа.

Втори шанс, разбиране и помощ без ограничения се дават само до навършване на пълнолетие.


Тема Re: Моето мнениенови [re: Asset]  
Автор ПУXЧE (нетолерантна)
Публикувано27.12.12 13:39



Това е много любопитен въпрос наистина :) Но ми се струва, че малко хора имат капацитета да включат всички условия в общата картинка и чак тогава да я осмислят. Гласуването масово ще е първосигнално, както обикновено.
Иначе ми се струва, че Турция строи АЕЦ на границата с цел удовлетворяване на собствените нужди от електричество, но и за да продава електричество на други държави... например на нас.

Втори шанс, разбиране и помощ без ограничения се дават само до навършване на пълнолетие.


Тема Re: Моето мнениенови [re: ПУXЧE]  
Автор Фpeнг ()
Публикувано27.12.12 14:36



въпросът на референдума връщност е доста объркан "Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?"

Редактирано от Фpeнг на 27.12.12 14:38.



Тема Re: Моето мнениенови [re: Фpeнг]  
Автор ПУXЧE (нетолерантна)
Публикувано27.12.12 15:18



Именно.
Въпросът е за развитие на ядрената енергетика. Зададен е така, все едно Хората, които гласуват против, са недоразвити маймуни и гласуват против, защото искат да си останат по клоните.
Всъщност ние сме страна с развита ядрена енергетика - очевидно, щом съществува козлодуйската централа.
Следователно, проблемът не е дали да развиваме добиването на електрическа енергия. Тогава какъв е въпросът и какво трябва да се вземе предвид, когато отговаряме на въпроса на референдума?
Всъщност ни питат - да се строи ли нова площадка за ядрен разпад. С всичките финансови последствия от това. Ако тази площадка действително струва 22 МИЛИАРДА в момента, независимо в каква валута - имаме доста голям проблем. Докато бъде изградена, цената й ще стане минимум двойна.
Ние сме бедна страна. Изграждането на суперскъпа НОВА площадка за ядрен разпад и добиване по този начин на електрическа енергия няма да доведе до нищо добро за държавата ни. Първо и най-вече от финансова гледна точка - само с консултирането вече сме заборчнели, а дори не сме стигнали до някакво одобрение; ами като почне консултиране за вече одобрен проект; ами като почне самото изграждане? Ами после цената на тока колко ще е, левче на киловат Дневна енергия, а нощната - 70 стотинки? Тези цени така или иначе ще ги стигнем до 2020та година; а като е готов реакторът, инфлацията колко отгоре ще е сложила вече - само инфлацията! Без да смятаме стойността на проекта, която трябва да се избие.
После идват проблеми от екологичен характер - - първо покрай разчистването на терена от флора и фауна, второ, при докарването на 'горивото' и започване експлоатацията на реакторите - замърсяване с радиоактивни отпадъци.
А централата, която ще строи Турция? Белене има претенции да избие цената си от продажба на ток на съседките; ако Турция също изгради своята централа, как, на кого и на каква цена ще продаваме ние беленския ток?
Картинката не е сложна, но е твърде многопластова, а, както казах, българинът отново ще гласува съвсем първосигнално. Истината е, че беленската площадка вече твърде много ни е бръкнала в джоба без да има смисъл и без да има резултат. Истината продължава с това, че реалният строеж не можем да го изплатим десетилетия, дори за целта да отиват всичките ни данъци, такси и осигуровки, както и всички пари, които емигриралите 2 млн българи пращат на роднините си тук.
Та, проблемът въобще не е в развитието, а в парите. Ние, като народ, не можем да изплатим тази централа, независимо кой я строи. В един по-микро мащаб това, което се опитват да ни пробутат, е все едно двама родители с две бебета и нетни доходи от 700 лв месечно да си купят ново жилище - нещо, което не могат да си позволят.

Втори шанс, разбиране и помощ без ограничения се дават само до навършване на пълнолетие.


Тема Re: Референдума през Януаринови [re: Aлaдин]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано27.12.12 21:04



Не трябваше да има референдум, това е експертен въпрос. Иначе, правилният отговор е, че трябва да има АЕЦ. Това е една от най-чистите и щадящи природата енергии, ако се експлоатира правилно. От друга страна, е много рентабилна за производство. Но, това не е най-важното...

В близко бъдеще явно ще се преминава към електромобилност. Вече и електрически автобуси правят. Всеки знае какви са основните предимства на електрическите превозни средства. Настъпващата промяна ще е съпътствана с нуждата от много допълнителна електрическа енергия (всичкото гориво за транспорт сега ще трябва да се замени с електрически ток). Блоковете на АЕЦ Козлодуй са към края на експлоатационния им срок и, бидейки в ЕС, ще трябва да ги спрем веднага при достигането му, че може и по-рано. Просто скоро ще ни трябва много електрическа енергия и една нова АЕЦ е единствената сериозна възможност да си я доставим.



Тема Re: Референдума през Януаринови [re: Sargonlll]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано27.12.12 21:23



В отговор на:


Иначе, правилният отговор е, че трябва да има АЕЦ. Това е една от най-чистите и щадящи природата енергии, ако се експлоатира правилно.




Откъде накъде този е правилния отговор? Според мен правилният отговор е ' НЕ". Всеки има свое мнение за 'правилно' и считам за неприемливо друг да дава тон кое е правилно и кое не е.

Мога само да предполагам колко експерта по правилни отговори ще се появят до референдума.

За съхранението на боклука от ядрената енергетика да ти се намира правилен отговор ?

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: Референдума през Януаринови [re: The Fifth Element]  
Автор ПУXЧE (нетолерантна)
Публикувано27.12.12 21:54



Явно не съм доразбрала нещо.
За първи път чувам, че когато изтече експлоатационният срок на ядрените реактори от една централа, най-удачното решение е да се построи съвсем нова централа на съвсем различно място в страната. Това наистина ли е вярно?

Втори шанс, разбиране и помощ без ограничения се дават само до навършване на пълнолетие.


Тема Re: Референдума през Януаринови [re: Sargonlll]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано28.12.12 00:24



... Иначе, правилният отговор е, че трябва да има АЕЦ. Това е една от най-чистите и щадящи природата енергии, ако се експлоатира правилно.

Приятелю, може и да си прав. Но кажи ми честно - дали така мислят и в Япония???

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема За съхранението на боклука от ядрената енергетиканови [re: The Fifth Element]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано28.12.12 04:31



марианската падина



Тема ми явно така мислят, с почти 20 ядрени централинови [re: Aлaдин]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано28.12.12 04:35







Тема Re: Референдума през Януаринови [re: Aлaдин]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано28.12.12 08:29



Точно така мислят в Япония:



Досега, за близо 60 г. експлоатация на АЕЦ, има само два наистина сериозни инцидента - Чернобил и Фукушима. В първия случай имаше човешка грешка, във втория изключително и непредвидено природно бедствие. Самата техника няма вина, тя е достатъчно сигурна, ако се експлоатира правилно.



Тема Re: Референдума през Януаринови [re: The Fifth Element]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано28.12.12 08:35



Това е правилният отговор според мен. Както мъдро отбелязваш, всеки има право на мнение, аз също. Щом имам мнение и мога свободно да го изразявам, значи мога и да "давам тон" (ако въобще на някой му пука какво съм написал).

Съхрянаването на отпадъка се прави в специални депа. Те нямат голяма площ, а околната среда е напълно защитена. Това не може да се каже за отделящите се продукти при горене на въглища, газ и т. н. Хората и природата страдат много, много повече от ТЕЦ, отколкото от АЕЦ.



Тема Re: Референдума през Януаринови [re: Sargonlll]  
Автор portal (стар клубар)
Публикувано29.12.12 14:42



Уж и германците ще се отказват... НО аз принципно съм много отворен човек и нямам нищо против да има алтернативи дори да звучат налудничаво... но досега сме гледали само клипове с розови кончета на дъги на тема алтернативи... ако спре тоак спира цивилзиацията.... без ток дори не можеда се изкара нефта от земята към днешна дата... но да не се отплесваме много.... тези които реват портив АЕЦ.... ами хуабво покажете че може.... нямам против..

\"Аз съм страшен не като се разписвам,а като стрелям...\"



Тема Re: Референдума през Януаринови [re: Sargonlll]  
Автор tuff slim (старо куче)
Публикувано29.12.12 17:34



три - пропускаш удобно three mile island



Тема Re: Референдума през Януаринови [re: tuff slim]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано29.12.12 20:16



тримилния остров е доста дребна авария



Тема Re: Референдума през Януаринови [re: Sargonlll]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано02.01.13 11:17



В близко бъдеще явно ще се преминава към електромобилност. Вече и електрически автобуси правят. Всеки знае какви са основните предимства на електрическите превозни средства. Настъпващата промяна ще е съпътствана с нуждата от много допълнителна електрическа енергия (всичкото гориво за транспорт сега ще трябва да се замени с електрически ток). Блоковете на АЕЦ Козлодуй са към края на експлоатационния им срок и, бидейки в ЕС, ще трябва да ги спрем веднага при достигането му, че може и по-рано. Просто скоро ще ни трябва много електрическа енергия и една нова АЕЦ е единствената сериозна възможност да си я доставим.
..............................

Ето това е! +1

Success is the sole earthly
judge of right and wrong.


Тема Re: Референдума през Януаринови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано02.01.13 18:45



Ако имаш мнение, задължително трябва да можеш и да го защитиш.
Нуждата от ток ще се увеличава, при това можем да очакваме скок - и то в сравнително близко бъдеще - следващите 5 - 10 години. Скока ще се дължи на прехода към електромобили.
Други алтернативи за момента освен АЕЦ - няма.
В смисъл - ТЕЦовете не са алтернатива, да не говорим че разните зелени източници ептен не са алтернатива.
В същност - алтернатива има, и тя е - сърпрайз - АЕЦ - в смисъл джобните АЕЦ за които писа адаша, или разни други подобни мини АЕЦове.
Фотоволтаиците могат да се превърнат в алтернатива, само когато се появят супер акумулатори. Акумулатори които да могат да поемат поне 100 киловатчаса на килограм акумулатор, със саморазряд под 10% на година. Едва тогава бихме могли да "забравим" за АЕЦ.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Референдума през Януаринови [re: Sargonlll]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано02.01.13 18:47



Във втория случай има не само бедствие но и лошо проектиране.

Bеer? Mоre?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.