Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:09 16.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Ще има ли война в Иран !?нови  
Автор ya2011 (умна)
Публикувано09.04.12 19:46



Как мислите, ще има ли война или някаква форма на военни действия в Иран !?

Аз мисля, че да и това е правилно, не може да се допуска подобни режими като този в Иран да притежават ядрени оръжия и да заплашват сигурността на други държави като тази на Израел например.

Най-късно след смяната на нерешителния Обама, САЩ, Израел и НАТО ще се активизират.

Вие какво мислите!? Какви са прогнозите Ви!?



Тема Re: Ще има ли война в Иран !?нови [re: ya2011]  
Автор atd112 (минаващ)
Публикувано09.04.12 20:26



Дали е правилно зависи от гледната точка. Интересно ни е да видим мнението ти от българска гледна точка.
За мен от българска гледна точка, война или удари срещу Иран са крайно опасни за нас, защото сме в обсега на масовите ирански ракети, член сме на НАТО, но в същото време сме много слаби и не можем да се защитим нито да направим нещо на Иран, пък ако ни ударят здраво на никой няма да му е мъчно за нас, нито на запад, нито на изток. Изобщо сме перфектна мишена за пропагандните машини и на запада, и на иранците.



Тема Re: Ще има ли война в Иран !?нови [re: ya2011]  
Автор jericho_941_f ()
Публикувано09.04.12 21:25



Имам чувството , че си на заплата да мериш температурата на общественото мнение хи хи хи хи



Хубавото е , че хората не са глупави и могат да мислят логично , да четат между редовете , а не да бъдат зомбирани с линията на официалната пропаганда.

Война ще има , но тя няма нищо общо с това което наричаш "режим".

Щото ако е за РЕЖИМИ , преди Иран в списъка на кандидатите за ДЕМОКРАТИЗИРАНЕ са такива блестящи правови държави като Саудитска Арабия , като Бахрейн , за Катар пък да не говорим изобщо.
И като гледаме настъпилото тържество на демокрацията в Йемен , в Египет и в Либия нищо чудно , че кандидатите за демократизиране не горят от желание да ги последват.

Сега , що се отнася до въпроса ти , намирам го за елементарен , предназначен за някои от гостите в "На кафе с Гала" , или интелектуалци спорят дали чалгата застрашава българската култура и дали има война между естрадата и чалгата.


Цялата тая шумотевица около Иран не може да се разглежда извън контекста на събитията в Близкия Изток като цяло.
Може да прозвучи странно , но най-голяма роля в предстоящите събития е отредена на една мини-държавица , едно джудже което съм споменавал и по-рано , но мисля че е време да му обърнем малко повече внимание.
Става дума за Катар.
Минавайки през Катар ще стигнем и до Иран , но лека полека......

Но когато отваряме дума за Катар е некоректно да подминем хората които стоят зад това име.
А именно Емир Халиф Хамад бин Халиф Ал-Тани.

Ал Тани става Емир по съвсем банален за региона начин , а именно чрез държавен преврат , като сваля от властта своя баща който в същото време е на почивка в Европа по плажовете на Форже във Франция.
Движеща сила на преврата е настоящия Премиер и Външен министър , на име Хамад бен Джассем бен Джабар Ал-Тани , който по съвместителство е и управляващ на "Държавния фонд за инвестиции".
Ествествено , в условията на "демократична и правова монархия" , думата "държавен" трябва да се разглежда изключително в смисъла ЧАСТЕН , както между другото се убеди и нашия Б.Б. при визитата си .

Катар си е Катар , но каква роля му е отредена в бъдещите събития , това е най-важния въпрос.
Някаква светлина върху него може да хвърлят практическите действия на Катар.
В момента Катар с ударни темпове и денонощно строи ОГРОМЕН пристанищен терминал на своето крайбрежие на стойност около 7 млрд. долара.
С Катарски пари се строят подобни още три терминала : 1 в Англия , 1 на стика между Германия и Полша и 1 в Южна Европа.
Въпросните съоръжения се строят с невиждани темпове , ударно , буквално докато сега пиша тука и Вие четете - тече строителството денонощно.
Паралелно с тоя неистов труд - да не кажем строителен подвиг , Катар усилено строи най-голямата в света флота от супер-танкери за превоз на сгъстен газ.
Супер-танкери от типа Q-Max , способни да превозват 155 млн. куб. СГ за един рейс.
В момента Катар едновременно изгражда 25 бр. такива гиганти , в добавка към вече наличните по-малки.

Сега взимаме калкулатора и смятаме :
25 танкера х 15 рейса в годината х 150 млн. куб. = 56 и четвърт млрд. куб. СГ за 1 година.

Цифрата сама по себе си е впечатляваща , но още по интересното е , че това е 1/3 от поставките в момента на Руски Газ за Европа

Сега е модерно да се говори за диверсификация (дано правилно да я пиша тая дума)

Това е що се отнася до Газта !!!

По аналогичен начин стои въпроса и с петрола.

Като начало ,
Всички помним , че краха на СССР дойде на първо място поради икономически причини и едва на тяхна основа порастнаха политическите.
През 1982-88 г. Саудитска Арабия свали цените на петрола и 6 години продава на загуба на дъмпинг за да рухне икономиката на СССР , който устойчиво се беше забол с авантюрата в Афганистан и надпреварата по пистата на Рейгъновите Звездни войни.

В момента , цената на петрола и на газта като енергоносители е неимоверно висока.
След 2000 г. Путин върна руската нефтена индустрия в бюджета на държавата и от там започна възхода на Русия както фактор на международната сцена. Демек възхода започна в момента в който потекоха големите пари и има за оръжия и за други програми.

Тоя възход трябва да бъде спрян на ВСЯКА ЦЕНА !!!!

Да , обаче как , се пита в задачата ????

Износа и на Катар и Саудитска Арабия по неприятно стечение на обстоятелствата зависи от Ормузкия пролив. И върху тоя пролив във всеки момент ръка може да сложи Иран.
Само за 6 месеца да го затвори и икономиките на Катар и Саудитите ще бъдат на колене ... Както и на Европа всъщност.

Единствения изход са тръбопроводите.
За зла участ , трасетата на евентуалните "алтернативни" маршрути преминава през територията на Сирия . Просто няма откъде от друго място да минат за да стигнат 1. До средиземно море и 2. През Турция и България към Европа.

Съдбата на Сирия е решена. Въпроса е КОГА? И каква цена са готови да платят демократичните сили за да я демократизират като Либия.
Предстои да видим , но крайния срок за завършване на Терминалите и флота на катар е 2014 г. До тогава каквото и да е ставало в Сирия и Иран трябва вече да е приключило.
Сирия може да я ударят чрез Турция до края на този месец , с тенденция до изборите в САЩ да е приключила малката победоносна война. Ако не стигнат до края на Април , то тогава удара ще бъде към Март 2013 , след изборите в САЩ , но ме съмнява щото за тогава е нагласен Иран.
Ще видим , в медиите няма достатъчно информация за да се направи точна преценка.

Парадокса на ситуацията е , че в момента от всички държави най-малък интерес да се събори режима в Сирия и да се замени с "Братята мюсюлмани" , има Израел.
Който и да дойде след Асад ще бъде по-лошо за Израел. Но пък Сирия е като кост в гърлото на Израел за нападение над Иран.

Как може да бъде нападнат Иран ?

Има два варианта.

1. Израел напада сам , като след отговора на Иран се намесват САЩ и се почват.

Този план има един недостатък , че Иран се намира далечко и израелските самолети трябва да дозареждат с гориво и на отиване и на връщане.

Примерно , ако изпратят около 100-тина самолета и имат в момента 16-20 самолети - цистерни , трябва да зареждат на 2-3 смени и това само за ударните самолети , без да броим тия които ще трябва да поразят системите на ПВО на Иран.
Най-краткия маршрут отново е през Сирия и по него ще минат само с едно зареждане , но при условие че я няма СИРИЙСКАТА ПВО .
Другия вариант е Саудитска Арабия да им даде коридор и база да кацнат и да презаредят , но пътя е дълъг и се губи елемента на внезапност.
Третия вариант е да заобиколят Сирия и да заредят над Турция , като се използват и натовски самолети цистерни от летищата в Инджерлик и в тука от България.
Ако говорим за израелско първо нападение , това е най-вероятния сценарий.

2. Вариант:

САЩ нападат над Иран.
Това може да стане , но трябва да има някакъв повод.
Някакъв инцидент поне от ранга на 9/11
Тогава се играе Ва-банк. САЩ нападат , Иран затваря пролива с мини и потопени танкери и тука си мисля че може да се стигне и до не дотам конвенционални оръжия за да се спечели тази война от демократичните сили.
Както и да е , баталиите продължават около година , диктаторския режим е отстранен , Ормузкия пролив е разчистен , тръбите през Сирия са прокарани и Европа бавно се възстановява от разрухата благодарение на САЩ

На хартия би трябвало да проработи тоя вариант , както каза и колежката след идването на някой ПО-РЕШИТЕЛЕН президент .... по нашенски казано някой с ТЪШАЦИ (въпреки че решенията за мир и война не ги взимат президентите , но както и да е) .... та би трябвало да проработи , НО !!!!

Има едно НО ... даже и са 2 бр. НО-тата.
1. Русия
2. Китай
Темата за Китай и Иран е съвсем отделна и много голяма и няма да я засягаме тука сега.

В светлината на горните съждения трябва да отбележим , че към днешна дата в Тартус в Сирия има 1 руски есминец + 2 спомателни кораба + 2 подводници.
Символични са на фона на другите кораби. Интересно какво ли правят там ?

P.S. Забравих да добавя , че не осъждам действията нито на САЩ , нито на Идраел , нито на Катар , нито контра-действията на Русия , Иран и Китай които ще последват.
Не ги осъждам , разбирам ги и с ясното съзнание че става дума за ПАРИ и ВЛИЯНИЕ изразявам своя категоричен ПРОТЕСТ срещу опитите на нашата уважаема колежка да манипулира общественото мнение че в скоро време ще умрат от 100 хил. до 1 млн. души в името на ДЕМОКРАЦИЯТА.

SI VIS PACEM PARA BELLUM

Редактирано от jericho_941_f на 09.04.12 21:36.



Тема Re: Ще има ли война в Иран !?нови [re: atd112]  
Автор jericho_941_f ()
Публикувано09.04.12 22:00



С риск да те разочаровам , но нас (България) никой не ни брои за някакъв фактор за да ни удря.
И колко "масови" ракети има според тебе Иран ?
100 ?
1000 ?
10 000 ?
Да ги хвърля по България хи хи хи .....
Колкото и ракети да има Иран ще си ги ползва със здраве по базите около персийския залив и Израел.
За нас може и да е обидно подобно пренебрежение , но смятам че няма да ни ударят.

Освен ако тая работа не се затегне и не се включат и други държави с повечко ракети които имат , но пак най-много да ударят по базата в Граф Игнатиево дето са самолетите американските . За щастие аз съм поне на 400 км. от там и се надявам ракетите да са точни и да ме подминат

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Тема Re: Ще има ли война в Иран !?нови [re: ya2011]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано09.04.12 22:27



Вероятно ще има,но може и да няма





Тема Re: Ще има ли война в Иран !?нови [re: jericho_941_f]  
Автор ya2011 (умна)
Публикувано09.04.12 22:39



Здравей,

за това колко ми плащат съм писала тук:

. Трудно е да се измери точно тук общественото мнение, защото в повечето случай в интернет преобладават крайните мнения, така че бих измерила доста неточно общественото мнение. Но тъй като вече за втори път ме питат, колко ми плащат реших да кажа.

За повечето неща който каза съм съгнасна, без това че 1982-88 г. Саудитска Арабия е продавала на загуба петрол, това е пълен нон сенс. И че това била основната причина за фалита и разпада на СССР. За фалита и разпада на СССР много книги са изписани и има много мнения. Въпроса е комплексен. От една страна съветската икономика е била като динозавър много мудна нефлексибна остаряла без никакви иновации. Основен показател е било производството на стомана ! Нали се сещаш, че не това по времето на ВСВ може би да е бил реален показател но края на 80те години е бил абсолютно нереален показател за измерване на силата на дадена икономика. Освен това какъв процент от БВПто си е давал СССР за отбрана малко преди да фалира знаеш ли !? Над 50%, няма държава която да издържи дълго на подобен натиск. Истината е че комунизма и плановата икономика като цяло спират развитието и иновациите въпреки евтиния труд и евтините природни ресурси с които СССР разполага. И нямаше как рано или късно да не фалира, както и стана. Другото с което не съм съгластна е: Путин върна руската нефтена индустрия в бюджета на държавата и от там започна възхода на Русия както фактор на международната сцена. Демек възхода започна в момента в който потекоха големите пари и има за оръжия и за други програми. Под руската икономика може би разбираш копане на ресурси и продаването им в чужбина !? Иначе наскоро да си си купувал нещо сделано в Русия, различно от газ и нефт!? Русия фактор на международната сцена !? Това сериозно ли!? И този фактор, гледаше как САЩ, смачкаха Ирак, Либия, Афганистан гледаше какво стана със Сърбия, Косово, как НАТО стигна границите на Русия, аз от разпада на СССР до сега не съм видяла някога Русия да се е наложила за нещо над САЩ и/или НАТО!? Дори и най-вяният им съюзник България вече има американски бази, въпрос на време е Сърбия да влезне в НАТО, защото без НАТО ЕС никога няма да видят. Да не говорим за ПВО щита, който Русия също прие сърцакйки със зъби. Нека да се върнем на икономиката, да действително петролните и газовите долари направиха Москва и Петербург лъскави, но тези два града не са Русия. А защо не кажеш нещо за олигарсите!? Русия изяждат и изпиват всичко, което изкарват не с работа, а с това че имат природни ресурси, но те не са вечни. Вместо да използват парите да развиват икономика и производство, инфраструктура те ги инвестират във футболни отбори и манекенки за олигарсите.

А сега относно Иран, Израел вече имат опит в подоби операции: , с малко помощ от САЩ ще успеят да реализират подобна операция отново. Русия пак ще си остане безгласна буква, както в примерите които ти изброих по-горе. А с Китай най-вероятно ще се договорят, защото и Китай има нужда от петрол и газ. Освен това не знам дали си чел но вече 3ти самолетоносач е в района, освен това Китай официално предупреди Асад, на последния дните му са преброени. Операция в Иран ще има (ако изобщо) след като падне режима в Сирия. Прав си че не президента решава дали ще има или не военна операция, но все пак той също има важна роля и в момента Обама е спирачка. Хубавото е че няма да е още дълго в Белия Дом.

П.С.: Който намери правописни грешки, може да си ги задържи.



Тема Re: Ще има ли война в Иран !?нови [re: ya2011]  
Автор jericho_941_f ()
Публикувано09.04.12 23:13



Мдааа...

Аз си купих руска пушка "Медвед" наскоро.
България си купи наскоро 1 бр. атомен реактор който ще го сложи в "Козлодуй" ха ха ха ха

Да. Права си и за Сърбия и за Ирак ...
Забравяш че в случая със Сърбия американците сложиха кръст на цялото международно право , но това беше при техния измекяр Елцин .
Освен това си премълчаха за Косово и на принципа на паритета им туриха един пръст с Южна Осетия и Абхазия


И сега никой не може да им каже нищо , щом за Косово може , значи и за Южна Осетия може. Само че то , през Косово не минават тръби за петрол , а през Грузия минават и ще минават , всуе многострладалния "Набуко"
И това е за пред публиката кой къде скърца зъби. Това е за пред публиката и те са си направили сметката , не им бери грижата .....
Що се касае до Ирак руснаците не им пукаше за него , още повече че товагава си имаха свои проблеми които си ги решиха.

Виж , след т.н. "Мюнхенска реч" на Путин англосаксите разбраха че света вече не е същия.

За Либия руснаците пасуваха за да такажат Кадаффи за вероломната му игра и заиграване със Запада.
А също и в Либия им съвпаднаха интересите със САЩ , че Кадафи беше се засилил да прави газов ОПЕК .... което за Русия не е добре.

Що се касае до военните теми , ще ми позволиш да съм по компетентен от теб по тях.
Чета и постоянно следя всичко свързано по тази тема и не само за Иран.

Примера който го даваш с иракския ядрен център "Озирак" е толкова неуместен , че даже и не ми се пише да привеждам километри , участващи сили , маршрути , системи на ПВО и защо за Иран тоя вариант не става.

Китай предупредил Сирия казваш ....
Китай предупреди и САЩ че ако нападнат Иран , Китай няма да се поколебае да влезе в ІІІ-та световна война.
На кое от двете предупреждения вярваш ?

Китайците са като мъдрата маймуна дето седи на брега на реката и чака труповете на враговете и да преплуват покрай нея по течението ....
Не знам. Ще видим. Никой не може да прецени какво ще направи Китай.

ПВО щита както го напичаш руснаците го приеха щото не им пука за него. Те имат средства които го преодоляват без проблеми и са напълно наясно че се изгражда срещу тях.

Американците държат 3 АУГ в района на персийския залив почти постоянно.
Когато АУГ станат 5 тогава ще има война. А те ще станат.

Сега , по интересното е , че тоя третия "Ентърпрайз" е на 60 години. Първия атомен самолетоносач на САЩ.
По план през 2013 г. трябва да го утилизират. Сега се чудя , дали няма да го утилизират в Персийския залив , в добрите традиции на световната конспирация , сами да си го потопят , да обвинят иранците и да го ползват за начало на бойни действия.

Иначе няма причина да се напада Иран по всички международни стандарти.
Обвиняват го , че ИМАЛ ТЕХНИЧЕСКИ ВЪЗМОЖНОСТИ и клед 5 години Е ВЪЗМОЖНО ДА Е В СЪСТОЯНИЕ ДА ПРОИЗВЕДЕ атомна бомба.

По тази твоя (тя не е твоя а е насадена изкуствено) логика , ВСИЧКИ МЪЖЕ ТУКА ВЪВ ФОРУМА трябва да бъдем осъдени и да лежим в затвора ЗАРАДИ ИЗНАСИЛВАНЕ ..... щото все пак разполагаме с нужните инструменти и ЕВЕНТУАЛНО можем да ги използваме ....

SI VIS PACEM PARA BELLUM

Редактирано от jericho_941_f на 09.04.12 23:17.



Тема Re: Ще има ли война в Иран !?нови [re: jericho_941_f]  
Автор atd112 (минаващ)
Публикувано10.04.12 00:29



Аз съм го написал, и двете страни САЩ и Иран могат да ни ударят с пропагандни цели. Едните да ни използват като небостъргачите в Ню Йорк, другите за да ударят натовска страна и да демонстрират мощ пре Запада.



Тема по-скоро ненови [re: ya2011]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.04.12 10:21



иран отдавна му се канят, ако щяха да го удрят вече да са го направили.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: по-скоро ненови [re: zaphod]  
Автор jericho_941_f ()
Публикувано10.04.12 10:32



Сега се играе на нерви .....
Израел иска да удари веднага , но има два проблема ......

1. Нежеланието на американския генералитет да влиза в нова война

2. Още не са измислили технически начин да заобиколят Сирия за да ударят

Ако Турция навлезе в Сирия до 20-тина дни и направи "буферни зони" по образец на ливийския Бенгази , то тогава без да е необходимо разрешение на СБ на ООН ще започнат въздушни удари "за защита на мирното население". Обаче въздушните удари ще се съсредоточат изцяло да унищожат сирийската ПВО. Горе-долу за месец ще се справят и тогава пътя за израелски удар срещу Иран ще бъде открит.
След това САЩ ще бъдат изправени пред свършен факт и няма да им остане нищо друго освен да да се включат в израелската авантюра , още повече ако Иран нападне някоя от АУГ в Персийския залив. Ще има и повод за справедливо възмездие.

Тоя вариант е всъщност добър за САЩ защото ако нещата се затегнат винаги може да се обвини Израел че е започнал кризата. А ако не се затегнат - победителите не ги съдят ...
Нещо такова ще е според мен

SI VIS PACEM PARA BELLUM



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.