Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:47 19.04.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема АЕЦ трябва да има  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 12:12



Това е ясно на всеки средноинтелигентен човек.
В тоя ред на мисли, противниците на АЕЦ, независимо дали зелени, кафяви(с или без аромат), лилави на сини точки етцетц, се самопричисляват към общостта на заблудени имбецили или просто хора, неспособни да направят елементарно причинно-следствено наблюдение.


Тук спор няма, въпреки, че на някои им се струва, че е обратното.
Що се касае до мен, въобще не ми пука дали АЕЦ ще е с Руска, Френска, Японска или Малдивска технология, стига да е безопасна(с огромен резерв безопасност!), сигурна, евтина. В тоя ред. Първият показател не подлежи на коментар. Простотии от рода на "ще станем втора Фукушима" обиждат не тоя на четящия, а на написалия тая дебилистика, интелект. Последният, цената - много малко, но би могъл. В смисъл, по-добре 50 ст. на КВт/ч, отколкото нула и никакъв киловатчас. Или па да чакаме Средиземноморецо или пореден бърз гребен за да заредим колата от вятъра, подобно на някога гордата и велика Немска нация, попаднала в лапите на импотентни зелени толерасти.
Това е: ясно и просто.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Редактирано от Kиpo на 06.04.11 12:17.



Тема Бе нека пазара решинови [re: Kиpo]  
Автор RealGuru (ентусиаст)
Публикувано06.04.11 12:19



Нямам нищо против АЕЦ.

Ама да си я направи един частен инвеститор и да си ни продава тока по пазарни цени (квото и да значи това).



Щото всички искат държавни гаранции, че токът ще бъде изкупуван по не знам си какви цени.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано06.04.11 12:21



Ние си имаме АЕЦ вече. Защо ни е още един ?

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 12:26



Защото след 15-ина години(ОК, кАжи го 20, все тая!) няма да и си имаме тоя: изтича им експлоатационният срок. Ти може да си се отписала, но аз смятам и тогава да вечерям на свещи с млади брюнетки, ама на свещи като мой избор, а не поради липса на алтернатива!


Понякога ме изумява, как човек, доживял успешно една хубава, зряла възраст, е успял да го стори при такава плашеща липса на здрав разум... Не си единствена, даже се сетих за една тема на ония идиоти в Християнство ли беше, според които вода, на която е пял попа се стерилизирала(не става дума за заредена със сребърни йони, демек осветена, а само ОПЯТА. Твой тип мислене. Добре, ч еявно не са толкова тъпи да опитат експеримента със себе си.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Редактирано от Kиpo на 06.04.11 12:28.



Тема Re: Бе нека пазара решинови [re: RealGuru]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано06.04.11 12:26



Не всички! За разлика от ВЕИ, както и някои ТЕЦове, АЕЦ Белене ще работи на пазарна цена, ако не е българска. Ако е българска има възможност да работи както сега АЕЦ Козлодуй, т.е. на по-ниска от пазарната цена, за да компенсира преференциалните супервисоки цени на тока от ВЕИ и някои ТЕЦове.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано06.04.11 12:40



Има едно интервю на Руслан Семерджиев относно АЕЦ Белене при Бойко Станкушев от преди година. Защо не го намериш да го чуеш първо .

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано06.04.11 12:42



Поздравления! По-точно, ясно и просто от това не може да се каже.

Само да добавя, че съвременните проекти за АЕЦ, какъвто е и проекта за АЕЦ Белене за разлика от старите имат нови системи като например, пасивни системи за охлаждане и водородни рекомбинатори, което ги прави с няколко порядъка по-безопасни от старите, като примерно АЕЦ Фукушима. Така, че световната тенденция би трябвало да бъде - приоритет на новите АЕЦ, а старите да не им се удължава срока, ако не могат да се модернизират. Грешката след Чернобил беше, че престанаха да се строят нови, а като изтече срока на старите и усетят какво е без АЕЦ, и решават да удължават срока. Не би трябвало и сега да се допуска тази грешка.



Тема защотонови [re: The Fifth Element]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 12:43



не мисля, че човек с име Руслан може да ме научи на каквото и да е.



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Мерсинови [re: БATKO]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 12:48



просто следвам здравата логика, без да се поддавам на изкушението на избирателната памет.



Иначе лично аз нямам съмнение, че АЕЦ ще има. Въпросът е дали след десетина години(максимум!) заради споменатата EV- причина, или далновидно, отсега. Интересът клати феса и съм убеден, познавайки психологията на стадото, чиито достолепни представители ни уважават с присъствието си в клуба, че като усетят дебелия край на дефицита, особено в острата си фаза(която - лоша новина за тях, не е 2+2, а 2+22(има-няма) или дори 0+24, ще запеят друга песен.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: защотонови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано06.04.11 12:49



Той не е против ядрената енергетика. След като чуеш интервюто му току виж си променил мнението дали да се строи точно сега АЕЦ.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: Бе нека пазара решинови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано06.04.11 13:02



Токът от АЕЦ Белене няма да бъде евтин и това е време всички идиоти да го схванете.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано06.04.11 13:03



Аз съм за АЕЦ, но ако същият е икономически изгоден, а не за АЕЦ на всяка цена за наша сметка. И ако токът от чужбина ще ни излезе по-изгодно, предпочитам него пред този от АЕЦ Белене.



Тема Re: защотонови [re: Kиpo]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано06.04.11 13:04



Да не си латентен гей?



Тема не, но и да бях, не е по тематанови [re: Vendome]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:09



Все пак, ако си хубава, запазена мома би могла да провериш. Въпросът ти е офтопик.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.


Тема аханови [re: Vendome]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:14



А ако изведнъж няма близка и достъпна чужбина, от която да внесем, поради простичкия факт, че те са по-големи малоумници и от нас в това отношение?

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.


Тема Re: не, но и да бях, не е по тематанови [re: Kиpo]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано06.04.11 13:14



Като гледам, как налиташ на мъже във форума, вече май се съмнявам, дали си само латентен. А по темата за мъже с името Руслан, имам един такъв приятел, хем изкарва в пъти повече от тебе, хем ебе по-яки мацета редовно и не с дясната си ръка.



Тема Re: аханови [re: Kиpo]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано06.04.11 13:16



А ако през 2012г., наистина ни няма вече?



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано06.04.11 13:16



В тоя ред на мисли, противниците на АЕЦ, независимо дали зелени, кафяви(с или без аромат), лилави на сини точки етцетц, се самопричисляват към общостта на заблудени имбецили или просто хора, неспособни да направят елементарно причинно-следствено наблюдение.
Тук спор няма, въпреки, че на някои им се струва, че е обратното.


С тия доводи хич не си убедителен



Цената не е само финансова и не е само пряка... помисли и за това.
Някак да сложим на везните създадената у нас под руско командване бананова република без банани и онова дето постигат в Полша, Чехия, Словения и т.н.
Та цената да имаш ток, ама да живеят децата ти в общество на мужици струва ли си?

Инак сега ни е лесно да се дърлим, ама като спре Козлодуй какво...?

Welcome to the real world!



Тема второ и последно предупреждение за офтопикнови [re: Vendome]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:21



ОК, имаш такъв познат, ок, гей съм, ок, налитам на мъже. Това с какво променя факта, че си доста тъповат и започваш ни в клин, ни в ръкав, офтопик, който, предвид прясноупоменатото ти качество и някакви смътни спомени за бан, който съм слагал на ник, подобен на твоя във футболен клуб, е с предизвестен край?



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Ще ни има, вервай ми.нови [re: Vendome]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:21





Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано06.04.11 13:22



Между другото, в Австрия няма АЕЦ, токът не е безбожно скъп, нито страната е закъсала икономически.



Тема Мужици?))нови [re: Mopфиyc]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:23



Тя и сегашната е "руска". Та, пътувам много из страната, но мужици не съм срещал. Не знам тежестта на моите доводи(те са констатации, впрочем), но на фона на твоте "доводи" за мужиците тип "рАнен седесар" моите изглеждат солидни и непоклатими.



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Защото са се изхитрилинови [re: Vendome]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:24



да са съседи на няколко страни със здрава атомна енергетика, от които могат да си купуват ток. И са малка, на техния фон, страна. Дали цяла Европа може да си позволи тоя лукс?

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.


Тема Re: второ и последно предупреждение за офтопикнови [re: Kиpo]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано06.04.11 13:25



Той офтопика тръгна от теб и поста, който репликирах.

Мисли си каквото си искаш за интелекта ми, но аз със сигурност не избивам комплекси с администраторски права, още по-малко си ми слагал бан в някой от футболните клубове.

А сега, ако искаш ме банни, но това няма да ти реши нито един от проблемите.

Редактирано от Vendome на 06.04.11 13:25.



Тема Re: Защото са се изхитрилинови [re: Kиpo]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано06.04.11 13:26



Австрия не внася ток :)))



Тема Re: Мужици?))нови [re: Kиpo]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано06.04.11 13:27



Я пак... нали за цена си говорехме?
Или геополитиката не съществува?
"Мужиците" им гледаме сеира и в настоящето управление... пък ти как не ги виждаш не знам.

Но да лепнеш етикетчетата на едро и после да чакаш дискусия е тотал нонсенс.
Забавлявай се.

Welcome to the real world!




Тема Как тръгнал...? Все едно да кажеш,нови [re: Vendome]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:29



че педофилията е тръгнала от разголеното дупе на някое момиченце, а не от акта на педофила


Аз комплекси не избивам: нали се съгласих, че преследвам мъже, че съм гей и Руслан е велик, както и, че чука по-хубави мадами от мен. Имаше нещо и за дясната ръка: признавам, че го правя с лявата, като се наложи, че съм турбодесничар(нормален) и лявата ми е по-чужда. С това предлагам да сложим край на дискусията за банове и моето гейство и да останем по тематиката. В тоя случай, естествено, няма да има за какво да ти слагам бан.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Първо АЕЦове, а после...нови [re: Kиpo]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано06.04.11 13:30



... родилни домове, детски градини, училища, казарми, заводи, пенсионерски клубове и старчески домове.



Тема аз бях пределно ясен:нови [re: Mopфиyc]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:32



Безопасността не подлежи на коментар, цената ... е важна, но е по-добре да имаме ток, отколкото да нямаме(щом не може да е евтин).
Съвсем несложно и ясно твърдение. За мужиците си прав: с най-голямо удоволствие ти казвам, че това са пълни глупости(прав си - таг "пълни ранноседесарски простотии")



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема офффнови [re: enarei]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:34



все забравям колко си изперкал :))
мамалния)


Опитай се да пишеш по темата, без конспиративни и автохтонни глупости

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: аз бях пределно ясен:нови [re: Kиpo]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано06.04.11 13:36



За това изобщо не спорим, спорим за условията с Русия и ЕС/САЩ свързани с тоя строеж.
Щото наведената поза на никъде не ни е от полза.

Welcome to the real world!




Тема Re: аз бях пределно ясен:нови [re: Mopфиyc]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:41



Е, значи имаме консенсус. Лично аз съм на мнение, че дори с известно нагъзване(все пак съм гей

) е по-добре с, отколкото без - нагъзване и АЕЦ. Друг е въпросът нагъзването да е цивилизовано, а не вечноибрикчийско.
Във всеки случай, новородените момчета и девойки, които след 20 години ще карат ел.мобили и ще зареждат евтин и чист ток, ако имаха глас, съм убеден, че биха били на моето мнение. ГеЮве или не

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Редактирано от Kиpo на 06.04.11 13:42.



Тема Re: Бе нека пазара решинови [re: Vendome]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано06.04.11 13:43



Икономистите не мислят като теб. Да не би да вярваш на някои политици-гурута, или на шорошките поръчови "институтчета"? Имаш ексел, защо не си направи сам някой сметки, и ще останеш крайно изненадан от сляпото си доверие към гурутата.



Тема Re: Бе нека пазара решинови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано06.04.11 13:48



Кои икономисти? Феодалните старчета от БАН или онази от НОИ, която миналата седмица разсмя цяла България в БНТ? Аз се основавам на фактите и те са, че колкото и да е евтин токът от АЕЦ Белене, който обаче няма да е по-евтин от този в Козлодуй, после държаната ще го препродаде многократно по - скъпо и крайният потребител няма да получи евтин ток. И за този логичен извод, не ми е необходимо чуждо мнение.



Тема Re: Бе нека пазара решинови [re: Vendome]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано06.04.11 13:48



Няма да е евтин - съгласен съм. Въпросът е че ще го има. И ще е по евтин от ток от соларни панели, ветроцентрали или внос. Просто защото и вносния ток или ще е от скъп "Белене" или ще е от още по скъп соларен, ветрен....

Моето чудене е защо не се подмени някой от реакторите в Козлодуй. Не е възможно, или производителя ще вземе много по малко кинти.

Bеer? Mоre?




Тема мисля, че и това ще станенови [re: bira_more]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 13:55



по-точно не точно това, а поне още един хилядник там. Просто цялото крещящо множество не разбира, че конвенционалните прогнози за ръст, спад на потреблението ще бъдат ИЗНЕНАДАНИ от новия тип потребител, когото вече упоменавам нееднократно. Все едно акумулаторни или водородни -знаем, дори Кирчо от УСА знае какво трябва за да се произведе тоя водород. Честно казано аз не бих се качил на такава кола, ЕВ-да.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.


Тема Абе има няколко факторанови [re: Kиpo]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано06.04.11 15:03



начи - от една страна като минем на електромобили - консумацията на ток ще се удвои, а може и да се утрои. Промишлеността - и тя ще почне да дърпа повече.
От друга страна - след 20 години, като тръгнеш да сваляш някое гадже на свещи, ще си на свещи щото берачите ще са обрали кабелите, АЕЦ няма да може да продава ток, щото няма да има кабели, а и няма да работи дълго щото бачкаторите ще са по мургави, и поради вродените си склонности ще са набрали каквото могат. Тогава ще видим как АЕЦ който не може да гръмне - гръмва, което пък ще доведе до естествена стерлизация на големи количества от мургавото население.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Бе нека пазара решинови [re: bira_more]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано06.04.11 15:20



Така е, евтин ток няма да има, независимо от това, кой ни снабдява, но не виждам смисъл да хвърлим необосновано висока цена за една централа, която не ни гарантира по-евтин ток.

Варианта в Козлодуй не е изгоден за инициаторите на Белене, понеже ще е по-евтин.

Редактирано от Vendome на 06.04.11 15:21.



Тема Re: Бе нека пазара решинови [re: Vendome]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано06.04.11 15:29



Варианта в Козлодуй не е изгоден за инициаторите на Белене, понеже ще е по-евтин.
Е и аз така мисля. А и до колкото знам Козлодуй е по стабилен в земетръсно отношение.
А смисъла е не да осигурим евтин ток, а да забавим поскъпването на тока, чрез производство. Разбира се същевременно можем да подобрим ефективността на ползването му.

По времето на "дискотеката" - справедливо отбелязват износа на ток като причина за липсата на ток в България. Но вече имаме спряни няколко реактора, а електромобилите ще вдигнат консумацията на ток поне двойно. И няма да е само в България.
Моите очаквания са за 20тина години консумацията на ток в цяла Европа да нарастне поне двойно, може и тройно.
Разбира се - 10 кв километра фотоволтаици, работещи на 90% КПД биха осигурили толкова ток колкото един реактор от 1 гигават работещ с максимално натоварване. Ама първо - няма толкова ефективни фотоволтаици, второ - няма подходящите акумулатори които да осигурят ток през зимата.

Bеer? Mоre?




Тема Специално за Българиянови [re: bira_more]  
Автор RealGuru (ентусиаст)
Публикувано06.04.11 15:42



Ние сме доста енергийно неефективни.

По разни енергийни форуми дето се провеждат в София някви данни изнасят - не знам колко са верни, но доста страшно звучат.

Едно немско семейство потребява 3 пъти по-малко енергия от едно българско семейство.

За да произведем единица Евро продукция ние хабим три пъти повече енергия отколкото немците.

Някви 30% се губят по преносната мрежа и се крадат - сигурно кражбите сега са намалели. Ама преди се подмятаха едни още по-страшни числа.


Та според мен, специално при нас има доста възможности за намаление на потреблението.



Тема пак е заради парите:нови [re: RealGuru]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 16:38



огромна част от населението е на старите печки и бойлери и това скоро няма да се промени.
Аз плащам колкото преди десетина години при наполовина по-евтин ток - подменил съм печките и крушките(примерно) само.
За индустрията нямам идея, но не ми изглежда много логично който може, да не е повишил още енергийната си ефективност. Е - Кремиковци вече го няма и нито реките са потекли нагоре, нито светлината е черна.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.


Тема това е друга тема, все пакнови [re: bira_more]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.04.11 16:41



- Това МЯСТО няма дълго време да остане толкова ненаселено при доста добрия си климат и почви(примерно). Дали ще са руснаци, китайци -индийци, все едно(за мястото), тъй като споменатите от теб УГРП са само, така да се каже, оръдие на ентропията, няма да имат място, освен ако не се адаптират. Времето за това изтича по-бързо, отколкото си мислят някои. Справка: обесените кучета в темата на Селянина.



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: офффнови [re: Kиpo]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано06.04.11 16:47



Някои компании вече предлагат малки "ядрени котлета" за когенерация.



Тема Едно немско семейство потребява 3 пътинови [re: RealGuru]  
Автор тулса ()
Публикувано06.04.11 17:07



Откъде ги черпят тези данни?
Долната графика показва според мен две неща.
По развитите икономики имат и по големи енерго разходи на човек,
като тренда е към увеличение във всички страни.
Подобряването на инфраструктурата без съмнение е необходимост, но няма да
реши проблема с енергията в стратегически план за България.





Тема енергийна ефективност и биранови [re: RealGuru]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано06.04.11 18:38



преди време някой беше дал пример с бирата и защо енергийната ефективност на българските предприятия е ниска

та значи немска пивоварна произвежда 1 литър бира, който продава за едно евро и за това влага 1 кWh

българска компания произвежда 1 литър бира, който продава за 50 стотинки и за това влага 0.5 kWh

пита се в задачката, на коя фирма енергийната ефективност е по-добра





Тема Успокойсенови [re: Kиpo]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано06.04.11 22:49



Не очаквах че така ще запалиш по темата



АЕЦ не означава само ток за печката и котлона. Използва се и за военни цели. Всяка АЕЦ има живот около 30 години. Заслужава ли си тази инвестиция на тази цена за България?

Преди малко разбрах че Франция има само 19 АЕЦ, а 58 са реакторите.
С което Германия въобще не отстъпва.

За последната мога да ти разкажа за лагерите за атомни отпадъци, които са разположени в доста населени бундесланди (почти всички са в западна Германия)

Редактирано от Deern на 06.04.11 22:55.



Тема Re: Успокойсенови [re: Deern]  
Автор roum ()
Публикувано07.04.11 09:27



Aми то кат се замисля, Турците планират три АЕЦ-а като единия е буквално до нас - Резоро.... Ако е от гледна точка на сигурност каква е разликата? То по-добре да е наш отколкото Турски, че поне някаква печалба да има.



Тема Re: Успокойсенови [re: roum]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано07.04.11 09:37



В отговор на:

Ако е от гледна точка на сигурност каква е разликата?





Сигурността сега не е точката, но ако искаш ще я направим.


А защо България не инвестира тези пари в ЕАЦ на чужда територия?

Не става дума за котлона на Киро. Индустриалните държави са най-големи потребители на електроенергия, не защото включват кафемашината по 3 пъти на ден




п.п. Допълвам: България има/ла 1 АЕЦ. Къде е лагера за атомните отпадъци?
Аз мога да кажа за държава с много повече АЕЦ, която има и много лагери за отпадъците. Положението не е нито сигурно, нито ясно регулирано. Защото една такава държава е в мрежата не само с централите,а се имат предвид и лагерите. Което разширява нещата до складиране и на чужди отпадъци. Защото за тези отпадъци няма краен лагер,т.е. и постоянно се транспортиреат между държавите.

Редактирано от Deern на 07.04.11 09:45.



Тема Re: Успокойсенови [re: roum]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано07.04.11 12:04



Може и за националната сигурност да ползваме реакторите.
Видим ли зора - гърмят ги, да не идва паплач.

На Марица трябва да се направят няколко.
Но нека и западен изпълнител да се включи.



Тема Re: Успокойсенови [re: Deern]  
Автор LEOPARD2 (Хищник)
Публикувано07.04.11 16:40



И конвенционалните електроцентрали се използват за военни цели. В кралските ввс още се изучават действията на бенторушителите от РАФ които през втората световна сринали бентовете на вецовете снабдяващи с ток рурския промишлен район.

Ако имаш в предвид добива на плутоний то първата плутониева бомба е създадена далеч преди да се пусне в действие първия аец за битово ползване, така че отсъствието на аец хич и въобще не означавам че няма да се правят ядрени оръжия.

Франция е по-малобройна от Германия и сравнението би имало смисъл ако германците бяха стигнали французите в процентно отношение. А то е че осемдесет процента от цялото електропотребление във Франция се дължи на АЕЦ. Всички останали гъдели като вецове, тецове, вятърни, слънчеви приливни са само козметика към онова което предлага ядрената енергия на французите.

Американците не са пускали нов АЕЦ от 1979 след издънката в Пенсилвания а това прави вече 32 години. Едва миналата година започнаха 2 нови реактора, които ще бъдат завършени след десетина години. Нали не мислиш, че американците ще дръпнат шалтерите на 102 налични реактора щот са минали повече от 30 години или 40 когато бъдат готови следващите два реактора... Не че два реактора могат да заместят 102 колкото и модерни да са.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор LEOPARD2 (Хищник)
Публикувано07.04.11 17:10



Съгласен съм. АЕЦ означава енергия а на едно общество му трябва енергия в колосални пропорции, независимо колко рационално я използва тя винаги не достига. Сега си правим гаргара с нефт газ и т.н. но краят на нефта се вижда а въглищата ще го последват. Когато тези благинки свършат нациите презапасени с АЕЦ ще се окажат в положението на сегашните нации които имат петрол. Сериозен Бизнес или най-малкото сериозен ресурс за правене на силна икономика и политика.



Тема Re: Успокойсенови [re: LEOPARD2]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано07.04.11 17:39



Вярно е че обновяемата електроенергия се финансира от атомната.
Тук става дума за консеквенти, а не дали едното или другото да го няма.


Франция има амбиции да става атомна сила, което не важи за Германия.

Относно " че американците ще дръпнат шалтерите на 102 налични реактора " Мислех че американците имат много повече, но сигурно имаш предвид само реакторите за електроенергия. ( за справка - германските реактори за електроенергия + изследователските са 110)

Kakто стана ясно САЩ и Германия имат проблеми с лагерите на атомния боклук и контаминиране на подпочвените води.

Всяка държава минимизира такива странични ефекти, а атомния боклук обиклаля лагерите. ( ако не се лъжа Великобритания получава значителни "доставки" ( на този остров е просто удивително) После беше върнала някакъв германски боклук на Германия, който преди това беше пообиколил няколко лагера.


Как мислиш, може ли България да се хване на това хоро?
Колко свой и чужд атомен боклук може да побере Стара планина или дунавската равнина? А може и по черноморието?!



И сега на темата : Заслужава ли си тази инвестиция за България, като се има предвид че няма значително потребление? Коя българска индустрия, кой отрасъл има най-голям интерес?

Редактирано от Deern на 07.04.11 17:41.



Тема Re: Успокойсенови [re: Deern]  
Автор LEOPARD2 (Хищник)
Публикувано07.04.11 18:14



Ако почнем да броим реакторите на атомните подводници и крайцери плюс експерименталните гаргари дето всеки сериозен университет си има то ситуацията ще стане съвсем мътна и кървава.

Но дали са на самолетоносач, подводница или в институт това са по-скоро макети отколкото нещо наистина сериозно.
Говорим за индустриални реактори, които дават живот на една икономика.

Все едно да питаш дали си заслужава използването на автомобила след като нанася толкова щети на околната среда и отнема повече човешки животи за година отколкото всички военни конфликти и инциденти от друг род взети накуп.

Не просто си заслужава а е необходимо да се преструктурираме на основен добив на ядрена енергия. Другата алтернатива е да садим рапица, за да караме тецовете с нея или да се молим за вятър кат рязаци на поклонение в Мека.

Радиоактивния боклук от Козлодуй си го даваме на руснаците, но ако бизнеса го наложи ще го изстрелваме и на Луната. Пак ще е по-изгодно и по-достойно отколкото да лазим на четири крака просейки приемливи цени за енергията която ще купуваме и да скимтим, че Лукойл или рязаците им е през дремометъра кво ни е икономическото състояние и ни кривят шапката както си мислят, че на тях им харесва.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: LEOPARD2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.04.11 19:43



Съгласен съм. АЕЦ означава енергия а на едно общество му трябва енергия в колосални пропорции, независимо колко рационално я използва тя винаги не достига.
+1000
Това е синтезирано и казано по-добре, отколкото аз се опитах да го кажа!
Относно петрола - рязаните дегенерати имат и друга алтернатива, като свърши: да турят огромни площи от волтаици във вечно слънчевите си пустини и пак да ни продават прескъпо падналата им на главите от дрисливия аллах енергия. За радост това няма да се случи точно защото сганта няма как да се организира да го направи, а никой няма да инвестира за подобно нещо в такива региони, населени с лениви полумаймуни.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.


Тема ем с е кефянови [re: LEOPARD2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.04.11 19:49



ем млко ме е яд, като те чета, щото, освеен да се съгласявам, не виждам какво друго мога да направя.


В същото време има друго: през последния месец вятърът на село средно е около 3-4 м/с на 10 м(50 процента отгоре на 15-20), което означава, че с поносими инвестиции аз мога да се снабдя с няколкоклиловатови ветрогенератори и да карам почти целогодишно колата си, ако бе ЕВ почти без пари, освен амортизациите на акумулатори и генератори.
И имам една мечта: да доживея момента, в който това ЩЕ стане: ще пикая с кеф и на руски, и на арабски хрантутници(ОСОБЕНО на вторите), които ми продават 40-50 пъти над себестойността си черното лайно, наречено петрол.
Само чакам по-добри акумулатори(искам 400 километра пробег с едно зареждане, НИЩО!!!! повече!)

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: LEOPARD2]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано07.04.11 20:23



Знаеш ли колко са запасите на планетата от въглища?
Ще ти помогна:
Ако се изразходват със сегашните темпове запасите са за 270 години.
Говорим само за находища които са известни.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Резолюция за ядрена безопасностнови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано07.04.11 20:26



на Европейския парламент - трябва да се гласува възможно най-скоро !!!!!



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема бихнови [re: The Fifth Element]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.04.11 20:35



констатирал отново качеството на мозъчното ти съдържаемо, но мнозина биха го приели за обида. Затуй, жентълмен, няма да го сторя.
Та. Няма значение какво ще приемат яловите(ялов - човек, мъж, жена, непритежаващ потомство) европейски толерастоиди. След 20 години няма да има друг изход, освен нови и нови АЕЦ. Това е истината, твоят мозък няма да я приеме, но това не променя факта на нейната най-висока вероятност, бейбе.



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема пак отиваме къмнови [re: Aлaдин]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.04.11 20:38



"лесни" решения, май


Всъщност, лично аз харесвам въглищата. Много бих искал ГЗ да е реалност в каноничната си формас(тренд към затоляне - факт, антропоиден - съмнително, недоказано, не-сигурно на Галактически Девет, надявам се,ч е си чел Д. Брин) и по-важното - ДА ПРОДЪЛЖИ. 5-6 градуса по-високи средномесечни зимни дса ми НАПЪЛНО достатъчни.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Aлaдин]  
Автор LEOPARD2 (Хищник)
Публикувано07.04.11 21:08



Успокояваща но гадна уловка: че това важи ако се използват със сегашните темпове. Всъщност инфото ми беше за 350 години ресурси но тва го четох в докладите около 2000 година. Вероятно твоето инфо е ъпдейтнато и са свили перките със 70години в следствие на нарасналото потребление. Но първо използването на въглища рязко ще скочи със свършването на нефта. Технологията за производство на синтетични горива от въглища е известна отпреди втората световна. Скъпичка мръсна но ще дава гориво. Огромна част от тецовете по света са на мазут а не на въглища. Например цяла флорида се захранва с ток от тецове на течни горива. Тоест заместването на нефта с въглища няма как да се очаква потреблението да е същото а най-малкото ще се удвои. Смята се че до няколко десетилетия населението ще форсира отвъд десетте милиарда а това ще хвърли още тлкова въглища в огъня. И за капак повече от половината световни запаси от въглища са в шибаните щати и много малко ще ни грее че ги има някъде на бабината си трънкина когато ни трябват най-много.
А нови находища от въглища няма да намериш на дъното на океаните... а и да намериш нейде из джунглите на папуа нова гвинея, тва не ти е нефт да го помпиш. Въглищата в комплект с етанола са буферна зона между сегашната енергийна инфраструктура и тази която трябва да изградим без да се налага да разчитаме на органични горива.
Отлагането на едно решение не е решение. Няма значение колко се отлага точката за действие то тя неминуемо ще настъпи и шматкането само ще засили нивото на мизерията.



Тема Re: бихнови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано07.04.11 21:17



Членството ни в ЕО е значимо . И слава Богу че сме в нея общност .

И пак квалификацийки, на които просто ги пускам покрай ушите си само.



Ще има резолюция на ЕП за ядрена безопасност и тогава я има нов АЕЦ , я не.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: бихнови [re: The Fifth Element]  
Автор LEOPARD2 (Хищник)
Публикувано07.04.11 21:30



А, ще има, ама в краен случайще е френски и ще ни струва двойно ако не и тройно и... надали ще е по-безопасен.



Тема Re: ем с е кефянови [re: Kиpo]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано07.04.11 21:47



Па то вече има 400 км пробег. М, в същност силно казано пробег. По скоро тътрузене, ама го има. Четох някъде за 250 мили с едно зареждане, ама скорост 20 мили в час. Нещо от сорта беше.
Та - ще стане. Аз обаче съм по склонен да заложа на фотоволтаиците. Разбира се вместо да покрият нива, която би могла и за друго да се ползва, могат да се покрият магистралите. За 10тина години се надявам да им паднат цените, да им се вдигне КПДто и най-вече да има сериозен пробив в акумулаторите. Поне 1000 - 2000 км с едно зареждане и да е пробег



Bеer? Mоre?



Тема Re: пак отиваме къмнови [re: Kиpo]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано07.04.11 21:48



Нали - ще си гледаш и кокосови орехи.


Малиии - как те издадох.

Bеer? Mоre?



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор Щиpлиц(щaндapтeнфюpepSS) (прогресор)
Публикувано08.04.11 11:28



според мен...личностите които допринесоха за затварянето на 1,2,3 и 4 блок на АЕЦ Козлодуй трябва да бъдат съдени от народен съд с издаване на доживотни присъди без право на обжалване за нанасяне на непоправима вреда на България и българската нация...
а личностите които постоянно спират процеса за АЕЦ Белене ще трябва да ги пратим в някоя дива джунгла супер обезопасена сеизмично и да си добиват ток от ВЕИ колкото си искат





Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Щиpлиц(щaндapтeнфюpe]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.04.11 14:20



Като ще е джунгла, може да галят тигри с цел добиване на ток. Как така ще разрушаваме природата?

Bеer? Mоre?




Тема четвърти опит(в стил Бираморе):нови [re: The Fifth Element]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.04.11 15:39




Квалификация би било : "Опоненте мой, ти си тъпунгер", примерно. Аз не си позволявам такава констатация по отношение на достопочтената ти особа. САМО казвам, че "логическа"....хм, система, която искрено вярва, че Уран влияе на нечия съдба с местоположението си на фона на някакви измислени далечни звезди(много от тях по-далеч помежду си в порядъци, отколкото някои от тах - до нас), е негодна и че притежаващият съответната система едва ли има способности за коректни дидактически съмнения.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: Едно немско семейство потребява 3 пътинови [re: тулса]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано08.04.11 16:33



Интересна графика. Източна Европа има два пъти по-малка консумация на ток на човек. Ако приемем, че същото е съотношението между България и Германия и като имаме предвид и цената на тока за домакинствата (според EUROSTAT България 0.08 евро/кВч, а Германия 0.24 евро/кВч) получаваме, че немеца плаща шест пъти повече за ток.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: LEOPARD2]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано08.04.11 20:40



Това за световните запаси от въглища го казах само за да отбележа някои факти, а не за да влизам в полемика "хубаво или лошо гориво са". От това което си написал човек остава с впечатлението, че те са едва ли не на привършване.
Всъщност, статистиките са "запаси за 270-320 години". Аз избрах по-лошия вариант.
И още нещо в интереса на истината:
Огромна част от тецовете по света са на мазут а не на въглища. Например цяла флорида се захранва с ток от тецове на течни горива.
Не знам от къде имаш тези данни, а и не знам какви са ТЕЦ-те в САЩ.
Но в България всичките големи ТЕЦ - Мариците, Варна, Русе, Бобов дол и пр. са на въглища. Топлофикациите са предимно на газ, като повечето от тях имат резервен вариан да използват мазут (както стана по-миналата зима като спряха газта).
И още един факт - още от времето на Рудолф Дизел се говори за ограничените петролни запаси. Не случайно големия изобретател хвърля огромни усилия за да разработи двигател работещ с въглищен прах. За жалост неуспешно.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Aлaдин]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано08.04.11 23:12



дизел се мъчи с въглищата защот германия по онова време ги е имала много, а е нямала нефт



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано08.04.11 23:39



Гледа ли Бойко Борисов в студиото на "Панорама" тази вечер .

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано09.04.11 00:19





Преди малко ми наамериха и пратиха линка, би трябвало да е това, което имаш предвид.


п.п. За пръв път чувам изказване на Бойко Борисов на запис ( т.е. не преразказано от медия) Този човек ме изуми Но сега не искам да го коментирам
Намирам Слави Трифонов за по-талантлив.

Видеото съдържа малко/ почти никакви конкретни данни и много толк шоу





Тема Re: Едно немско семейство потребява 3 пътинови [re: БATKO]  
Автор тулса ()
Публикувано09.04.11 00:29



Мен повече ме впечатли тенденцията, " трендът"...
Русия и Източна Европа(България включително..)
ще увеличат относителната си консумация след около 10 години много повече отколкото развитата като енергетична инфраструктура и екологически по ориентирана икономика на западноевропейските страни.
Дали е неизбежно преимушествено интензивното развитие при нас( следствие на по ниското ни развитие , технологично и общоцивилизационно..) не знам, ама АЕЦ явно е решението в близките едно две десетилетия за нас.
п.п.
Какви ще са финасовите параметри на споразумението по случая Белене е отделен въпрос.



Тема Re: Едно немско семейство потребява 3 пътинови [re: тулса]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано09.04.11 16:29



Да, логично е. У нас производството намаля значително през послените 20 години и това доведе до безработица и ниски доходи. Те от своя страна са потенциал за създаване на производство, което ще има нужда от енергия. Така че АЕЦа, който освен че е производство но и осигурява потенциалните нови производства, е изключително необходим.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Deern]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано09.04.11 17:05



И какво те е изумил, абсолютно прав беше човека. Даже и посочи конкретните стойности за цени на тока, които говорят от само себе си.

АЕЦ Козлодуй българска държавна) 43 лв/МВч
ТЕЦ Марица Изток 2 (българска държавна) 62 лв/МВч
ТЕЦ Марица Изток 1 и 3 (костово-американски) 130 лв/МВч преференциална
Вятърни ЕЦ (частни) 190 лв/МВч преференциална
Слънчеви ЕЦ (частни) 800 лв/МВч преференциална

Усреднена изкупна цена 80 лв/МВч

АЕЦ Белене ще работи на пазарна (усреднена) цена или по-ниска, за да компенсира загубата от преференциалните цени. Липсата му ще доведе до неколкократно повишаване на цената на тока, след спиране на АЕЦ Козлодуй, т.е. след 7-10 години.

Очевиден е интересът на твоя гуру и американците да няма АЕЦ Белене. Милиарди от печалбата на АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ МИ 2 се източват през преференциалните цени. И как няма да се пени гуруто за толкова пари.

А след като на трите ТЕЦ Марица Изток е правена една и съща модернизация, как тока от костово-американските е два-три пъти по-скъп?
На какво основание се дава преференциална цена за най замърсяващите централи - ТЕЦ?



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано09.04.11 17:18



А след като на трите ТЕЦ Марица Изток е правена една и съща модернизация, как тока от костово-американските е два-три пъти по-скъп?

Една стока струва толкова, колкото някой е готов да плати за нея. Щом като държавата (НЕК) е готова да плати толкоа, значи токът от частните ТЕЦ струва толкова.

"I've noticed that everybody that is for abortion has already been born", Ronald Reagan


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Vendome]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано09.04.11 17:54



Една стока струва толкова, колкото някой е готов да плати за нея.

Това важи при пазарни отношения. Тук обаче не е така, защото Костов е сключил преференциален договор за задължително изкупуване на тока от американските ТЕЦ Марица Изток 1 и 3 на цена много над средната за България. Бойко Борисов каза точно в коментираното интервю, че тази цена е била 160 лв/МВч, а той е успял да я намали до 130 лв/МВч.

Така че Костов е натресъл на държавата (НЕК) този убийствен договор и сега ББ се чуди откъде ще взема пари хем да плаща на американците, хем да не качва цената на тока за хората. Може би така както Костов и американците искат да се развали договора за АЕЦ Белене и да се платят неустойки, е добре да се изчисли, дали България да не развали договорите за ТЕЦ Марица Изток 1 и 3 ида си платим неустойките. Със сигурност оттам ще бъдат източени десетки милиарди евро, така че ако неустойките са по-малко, може да се пристъпи към този вариант. Смятай - Мощност 1600 МВ умножено по 6570 часа работа в годината умножено по 50 лв/МВч (разликата между преференциална и усреднена цена) прави 526 милиона лева надценка само за една година .

Редактирано от БATKO на 09.04.11 17:57.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано10.04.11 00:40



Посочи "някакви" стойности. Да не забравяме че има европейски закон за възобновяемата енергия



Между другото преди малко се поинтересувах за АЕЦ Козлодуй. Оказа се че има изключително много и недопустими гафове (неотдавна 2003-2008г)
Централата е оставена в действие, защото по ЕС закон България има правото да омекото икономически кризисни ситуации.

По тази логика България може да се сдобие с "по-надеждна" от Козлодуйската атомна енергия т.е. Белене дори и с ЕС помощ RWE щеше да пипне където трябва по финансирането, а и разрешението за строежа е факт.

Защо не го прави?

Или коя точка по пътя "Белене" иска Борисов? Май самата АЕЦ Белене не е толкова важна, колкото пътя до нея



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано10.04.11 02:46



Така е - и сега май ситуацията е същата.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано10.04.11 03:06



Що се касае до мен, въобще не ми пука дали АЕЦ ще е с Руска, Френска, Японска или Малдивска технология, стига да е безопасна(с огромен резерв безопасност!), сигурна, евтина.

На теб може да не ти пука, но всъщност това са основните въпроси.
Казвал съм го много пъти - не е съществения въпрос дали да има или не нова АЕЦ. Трендовете на потребление на енергия вървят нагоре. Вървят в последните няколко години дори и за България, макар че родната индустрия рухна, населението намалява и се циганизира.
За мен лично няма значение пък дали някой иска да открие в България нова АЕЦ, нов металргичен завод, комбинат за електроника или фабрика за чорапогащи. Всичко това е инвестиция и би било добре за икономиката.
Но има едно голямо "НО". И то е свързано с това, че някой иска да натресе на България една скъпа централа, която като икономически субект не се знае дали ще е ефективна. А дали ще е собственост на българската или на руската държава все още не е гаранция за ефективност (за да не кажа обратното).

Няма нужда да обяснявам (поне за интелигентните люде), че има икономическа равнозначност дали ще е висока цената на централата или на произвеждания от нея ток. С една лека условност че в единия случай парите се връщат от данъкоплатците, а в другия от потребителите (което е почти същото).
И накрая - това че трябва да е възможно най-безопасна на прост език означава че ще трябва да е още по-скъпа. Пак няма да обяснявам защо.
И в крайна сметка - на този свят само руснаците ли правят реактори? И защо в румънската АЕЦ няма дори един руски болт? Защо все ни се дава следната алтернатива - руска АЕЦ или ... потоп.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Aлaдин]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано10.04.11 17:02



"И в крайна сметка - на този свят само руснаците ли правят реактори?" - не, но към 2006 г. ситуацията беше следната (все още е почти същата) - имаше 3 проекта на реактор от 3 поколение - френския EPR-1600, руския ВВЕР-1000 (или 1200) и на Уестингхаус АР-1000. АР-1000 още не може да вземе лиценз от NRC (това е щатския ядрен регулатор), а 1600 MW единична мощност идват много за нашата енергосистема. Така че остават руснаците. Текущата ситуация показва че решението е било правилно - ако бяха избрали 2 поколение реактор (това беше алтернативата която предлагаха Шкода и Уестингхаус, пак на базата на ВВЕР-1000, но като в Козлодуй) само за да не е руски, днес щяхме да говорим за закриване на проекта.
За румънските реактори - задай си въпроса защо никой друг в Европа не си е построил такива...

Редактирано от kyky на 10.04.11 17:23.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Aлaдин]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано10.04.11 21:24



Защо все ни се дава следната алтернатива - руска АЕЦ или ... потоп.



Aз някъде четох, че след оттеглянето на RWE от проекта Белене, България е не е искала да преговаря с Русия.
Много вероятно да не е имала друга алтернатива.


Но на мен ми се струва много странно това, което прави българското правителство.


Някой знае ли какво точно тече успоредно с преговорите?
Би трябвало да са ангажирани други български фирми.





Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: kyky]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано11.04.11 00:08



За румънските реактори - задай си въпроса защо никой друг в Европа не си е построил такива...

За последните няколко години, би ли ми казал колко изобщо реактора в Европа са построени?
Като казвам Европа, не включвам балканската част на континента.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Aлaдин]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано11.04.11 20:39



Канада - CANDU е тяхна технология и е достатъчно стара за да не гледаме само построеното в последните години в Европа.
Индия, Пакистан, Аржентина, Ю.Корея, Румъния, Китай.
Това са страните с този тип реактори. Хайде сега намери общото между тях





Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор ivaninamancheva ()
Публикувано12.04.11 12:13



Дали не бихте се включили и в дискусията ни тук - http://dnes.dir.bg/temite/tag/golemi-energijni-proekti-70196



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: kyky]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано12.04.11 13:26



Канадските реактори CANDU имат положителен коефициент на реактивност, т.е. при увеличаване на температурата се ускорява верижната реакция и се увеличава мощността. Това ги прави по-трудно регулируеми, особено в аварийни ситуации. Освен канадските, единствените реактори с положителен температурен коефициент са РБМК, каквито са тези в Чернобил.

МААЕ счита това за проектен недостатък, а в България са забранени реактори с поожителен температурен коефициент.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано12.04.11 18:45



Прав си, но на огромното мнозинство тук това нищо не им говори.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано12.04.11 21:50



Ти ядрена енергетика ли си завършил?

"I've noticed that everybody that is for abortion has already been born", Ronald Reagan


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано12.04.11 22:31



Канадските реактори CANDU имат положителен коефициент на реактивност, т.е. при увеличаване на температурата се ускорява верижната реакция и се увеличава мощността.

Това с "увеличаването на мощността" предполагам, че си искал да кажеш "увеличаване на отделяната от реактора енергия".
Но, по-интересно ми е друго - как в единия как в другия случай според теб става регулирането на този процес?

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: kyky]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано12.04.11 22:32



Напротив, изглежда ми прекалено елементарно за да бъде главния проблем.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано13.04.11 10:19



Точно така! Този конструктивен недостатък представлява следното: Ако разгледаме случай с повишаване на температурата в реактора по технологични причини и отказ на активните системи за регулиране (регулиращи пръти с ел. задвижване) :
- увеличава се мощността поради положителния температурен коефициент
- увеличава се отделената енергия
- увеличава се още температурата
- и пак отначало т.е. лавинообразен процес

Това е и една от причините за аварията в Чернобил. Заради експеримент персонала е изключил блока, при изведени регулираща системи и защити. Лавинообразния процес по-горе е довел до неочаквано бързо нарастване на температурата и изкривяване на каналите в които влизат регулиращите и защитните пръти и когато са се опитали да ги задействат операторите, не са могли.

Водоводните реактори,каквито са повечето в света, вкл. тези в Козлодуи и Белене, имат отрицателен температурен коефициент. Т.е. при повишаване на температурата, дори да не задействат регулиращите и защитни системи, верижната реакция се заглушава, мощността намалява и реактора се стабилизира на по-ниско ниво на мощност. Така че лавинобразния процес е невъзможен. Процесът се нарича саморегулиране, т.е. без необходимост от активни действия като въвеждане на пръти или борен разтвор.

И при двата случая обаче става въпрос, че активните регулиращите и защитни системи не работят. Тези системи са изключително надеждни и след Чернобил са и неизвеждаеми (глупакоустойчиви) така, че положителния температурен коефициент не е толкова фатален, но все пак се счита за конструктивен недостатък.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано13.04.11 13:02



А как става самата саморегулация? В смисъл как при загряване, се заглушава верижната реакция?

Bеer? Mоre?




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: bira_more]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано13.04.11 14:07



Това зависи от конструктивните материали на реактора и от забавителя.

Ще се опитам съвсем опростено да обясня как е при ВодоВодните реактори, като тези в Козлодуй и Белене. Активната зона, където се извършват реакциите се състои от гориво с пълнители, конструкционни елементи от стомана и цирконий, и вода, служеща за топлоносител и забавител.

Енергията от АЕЦ се получава от деленето на ядра на Уран-235 (предимно). При всяко делене се освобождават 2-3 бързи неутрона в зависимост от конкретната реакция. Един от тези неутрони трябва да се забави, и тогава ще може да бъде погълнат от горивото и да предизвика ново делене и така да се получи самоподдържаща се верижна реакция с постоянна мощност. Ако е средно повече от един, мощността нараства, ако е средно по-малко от един - мощността намалява.

Приемаме, че поддържаме постоянна мощност - броя на деления на ядра е равен на броя на бавни неутрони от следващо поколение.

Ако повишим температурата водата, която служи като забавител, намалява своята плътност и намаляват нейните възможности да забавя бързите неутрони. Оттам намалява броя на деления на ядра и намалява мощността. Освен това в горивото има пълнители, които увеличават поглъщането на бързи неутрони при увеличаване на температурата и така намалява броя им а оттам и намаляват и бавните, и оттам и броя деления второ поколение. Нарича се Доплеров ефект на резонансно поглъщане на бързи неутрони.

Редактирано от БATKO на 13.04.11 14:13.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано13.04.11 15:02



Мерси. Е сигурно и това може да бъде прецакано, ама явно е доста по трудно.
В края на краищата - поне както аз разбирам, дори водата да се изпари/изтече - това само би довело до забавяне на реакцията - тоест охлаждане.

Bеer? Mоre?




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: bira_more]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано13.04.11 20:01



Не е точно така, японците го изпитаха на практика. Ако източиш водата, остатъчното топлоотделяне(от продуктите на делене) може да стопи горивото.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: kyky]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано13.04.11 21:56



Все пак до колкото схващам японския е от другия тип - дето се самоподгрява.
А иначе - убеден съм че няма съвършенно безопасна технология. Има по опасни и по малко опасни.

Bеer? Mоre?




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: bira_more]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано13.04.11 22:09



Не, не е. При японците проблема дойде от остатъчното топлоотделяне, защото не можеха да подават вода в реакторите. Иначе те си ги заглушиха съвсем успешно веднага след земетресението, така че температурния коефициент на реактивност тук няма никакво отношение.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: bira_more]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано14.04.11 10:33



Изтичане на водата наистина ще доведе до спиране на деленето на Уран-235 и прекратяване на основната реакция. Т.е. не е възможна експлозия и тежка авария от чернобилки тип.
Натрупаните продукти на делене обаче са радиоактивни, т.е. продължават да се делят с понижаваща мощност независимо, че няма бавни неутрони. Това дава остатъчно топлоотделяне от около 1% от номиналната мощност на реактора в началото, 0.5% след няколко дни и т.н.
Това може да доведе до повреда и стопяване на горивото и нарушаване на първата бариера (обвивките на горивото) към пътя на попадане на радиоактивни продукти извън централата. Втората бариера е реактора и контура на топлоносителя. Третата бариера е контейнмънта (херметично пространство) в което са поместени реактора и контура.
Така че водата не трябва да оголва горивото, поради остатъчното топлоотделяне. Заглушаването на реактора се извършва по два независими начина, на различен принцип - въвеждане на пръти с бор, които моментално поглъщат неутроните и спират реакцията. Другият начин е въвеждането на борен разтвор във водата, който върши същото.

Проблема на японците е че проектите са им стари, и нямат пасивни системи за охлаждане. Т.е. като не се отнема остатъчното топлоотделяне наличната вода в реакторите се изпарява за няколко часа и се оголва горивото.
За разлика от новите проекти, те имат само активни системи за въвеждане на вода в реактора, т.е. зависят от наличие на ток. Но цунамито е прекъснало външното елзахранване, и е повредило аварийните дизелгенератори. Друг вариант е бил да пуснат единия блок, който да захрани шестте блока с ток, но продължаващите земетресения през половин час задействат сеизмичната защита за спиране на блока.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано14.04.11 10:36



Виждам че живо се интересуваш.

Би ли коментирал моля горивото и реакторите на АЕЦ Козлодуй.

Все пак да видим какво може една реална, построена и функционираща българска АЕЦ и как тя се експлоатира



Питам в частност за аварята в АЕЦ Козлодуй със степен 2 по международната скала за ядрени събития и как държавата се отнесе към това.

(Аварията от 1 Март 2006г.)

Редактирано от Deern на 14.04.11 10:37.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано14.04.11 14:37



Не знам, какво е казал Борисов, но знам, че е невярно. Цената на тока от ТЕЦ Марица Изток 3 не е 130 лв., а е 64.95лв. Това е официалната информация от ДКЕВР.

Договорът за ТЕЦ-те не е подписан от Костов, а от червения царВУЛ.

"I've noticed that everybody that is for abortion has already been born", Ronald Reagan


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Vendome]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано14.04.11 16:42



Бъркаш ТЕЦ Марица Изток 3 с ТЕЦ Марица 3.
Виж тук:



Новото име на ТЕЦ Марица Изток 3 е ТЕЦ Енел Марица Изток 3.
а на ТЕЦ Марица Изток 1 - ТЕЦ AES Гълъбово

И тук:
Всички дотираме големите компании, а гражданите плащат 170-300 лв. на Мвтч за електроенергията, обобщи Борисов. Той не пропусна да припомни, че дългосрочните договори за изкупуване на енергията от „Ей И Ес Гълъбово” и „Енел Марица изток 3” са подписани от правителството на Иван Костов.





През месец юли 1999 година е създадено смесено дружество между „Националната електрическа компания”(НЕК) и американската компания “Ентърджи Пауър Дивелъпмънт Корпорейшън”(ЕПДК). Собствеността между НЕК и ЕПДК в новото дружество е разпределена в съотношение 27 % към 73 %. Съгласно акт за замяна на задълженията от 4 януари 2002 ЕПДК прехвърля акциите си на Entergy Power Holdings Maritza BV, компания регистрирана в Холандия. От своя страна холдингът Maritza East III Holding BV е 60% собственост на Енел и 40 % - на Ентърджи.

Редактирано от БATKO на 14.04.11 16:57.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано14.04.11 16:58



ОК, да речем, че бъркам имената. В сайта на ДЕКВР няма информация, която да потвърждава или отрича казаното от Борисов за цената на тока от Марица Изток 1 и 2.

А цените са от времето на царВуля, ама на Борисов темата за бившия му ментор сега не му е интересна.

"I've noticed that everybody that is for abortion has already been born", Ronald Reagan


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Vendome]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано14.04.11 17:27



В сайта на ДКВЕР няма информация защото ТЕЦ МИ 1 и 3 още не работят след рехабилитацията. За разлика от българската държавна ТЕЦ МИ 2, която не само вече е рехабилитирана и работи, но и тока и е 2-3 пъти по евтин от американските ТЕЦ МИ 1 и 3.
А цената на тока от МИ 1 и 3 непрекъсното се качва, защото по договор се увеличава според ескалацията. Ето миналата година е била 127, сега е 136 а докато заработи може да стане и 160 лв/МВч.

има подписан 15-годишен дългосрочен договор с НЕК за изкупуване на тока от централата в Гълъбово при цена 126,75 лв./мвтч., най-високата засега у нас.



А Бойко не случайно припомня, че Костов е подписал за Мариците 1 и 3, защото това обяснява неистовия рев на Костов против АЕЦ Белене, въпреки че числата сочат съвсем друго - АЕЦ Белене ще се бори на пазара за 70-80 лева/МВч, а ТЕЦ МИ 1 и 3 се изкупува задължително на цена 136 лв/МВч. Очевидно е, че Костов има личен интерес, вероятно има проценти в компанията която притежава Мариците. По негово време нищо не ставаше без коронните 10%.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано14.04.11 17:44



Правителството на ОДС продаде централите, но цените бяха договорени от НДСВ. А ако има някой виновен за скъпия им ток, това не са частните компании, а клиентът им, че се е навил да ги плати.

Очевидно е, че Костов има личен интерес, вероятно има проценти в компанията която притежава Мариците.

Де ги тея проценти, я изкарайте първо акциите му в Уникредит, че още тях не сте доказали.

"I've noticed that everybody that is for abortion has already been born", Ronald Reagan


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Vendome]  
Автор tuff slim (пристрастен)
Публикувано15.04.11 00:01



Да не би да твърдиш, че костов не е крал като за последно?



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: tuff slim]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано15.04.11 13:59



Какво точно открадна Костов? Ама давай доказани факти.

"I've noticed that everybody that is for abortion has already been born", Ronald Reagan


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано15.04.11 14:03



Понеже не ми отговори на въпроса, дали си завършил ядрена енергетика, ще приема, че не си и цялата ти информация за реакторите е от автори, които защитават проекта Белене.

Мен обаче ме интересува, защо този "великолепен" реактор не се строи никъде, освен в Иран, където една година не могат да го пуснат поради технически проблеми. Защо руснаците не го строят в Турция, защо не го строят на своя територия? Защо ние явно сме единствените балъци, освен иранците, които са готови да го купят.

"I've noticed that everybody that is for abortion has already been born", Ronald Reagan


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Vendome]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано15.04.11 14:54



Да, а ако ти каже че е завършил, направо ще го обявиш за част от ядрената мафия. Аз пък направо ще ти кажа че си част от платените "еколози", щом твърдиш че такъв реактор се строи само в Иран. Точно този в Иран няма нищо общо, той ще е единствена и неповторима конструкция.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Aлaдин]  
Автор LEOPARD2 (Хищник)
Публикувано15.04.11 15:02



Ае то от написанато от мен а и не само от мен ще излезе, че и нефта е едва ли не на привършване, въпреки, че имаме за десетилетия. Що не вземем да оставим проблема на внуците?!
Помня времената когато нафтата струваше осем стотинки литъра и населението масово се топлеше на нафтови печки ама сега тва, че почти никой няма такова нещо като нафтова печка хич и въобще не задържа цените а нафтата се харчи много по-целенасочено, но и много по-настървено за транспорт... Населението нараства и енергийните изискванията също. Това което е достатъчно на пет милиарда каруцари за 500 години, няма да е достатъчно на седем милиарда мотоциклетисти дори и за 300 години а на десет милиарда автомобилисти я стигне за 150 години я не, а 20 милиарда пилоти ще се изумяват за кви запаси изобщо може да става дума.
Ако не ни порази някоя чума, ядрена война или разум в главите на населението от третия свят, то до края на този век изкопаемите горива ще са доведени до символични размери...



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: kyky]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано15.04.11 15:46



Реакторът в Иран е модел ВВЕР-1000, модел 446, реакторът в Белене е същият. Никъде другаде не е строен такъв модел, нито се планира да се строи. Нали е много хубав и безопасен. Защо тогава никой, дори самите руснаци не го искат?

Да, а ако ти каже че е завършил, направо ще го обявиш за част от ядрената мафия.

На оракул ли се правиш? Още повече, че аз не съм против ядрената енергетика по принцип. Ядрена енергетика не е равнозначно на АЕЦ Белене.

"I've noticed that everybody that is for abortion has already been born", Ronald Reagan


Тема не е зелен, костовист енови [re: kyky]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано15.04.11 18:08







Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Vendome]  
Автор kyky (изкукал :-))
Публикувано16.04.11 14:33



Проекта Белене е В-466, като в Индия. Иранския проект няма начин да се построй където и да било другаде, там в построеното по проект на Сименс вкарват руски реактор като използват и вече доставеното оборудване на Сименс. Иранска им работа... Самите руснаци ползват същите проектни решения по безопасността като в Белене, в проекта АЕЦ-2006, по който строят всички нови блокове. Там мощността е 1200 MW, което за нас е много.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: LEOPARD2]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано17.04.11 02:42



Що не вземем да оставим проблема на внуците?!

Това е добре казано. Всъщност, ако се върнем на АЕЦ Белене (за което е и темата), ще видим, че се очертава да имаме една държавна АЕЦ на много висока цена, която ще изплащат нашите внуци. Сметката не е сложна и многократно сме я коментирали тук.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re:Аз предлагамнови [re: Aлaдин]  
Автор vasiliiiusko (минаващ)
Публикувано17.04.11 19:12



да няма АЕЦ. Така или ще плащаме по-скъп ток- внос, или ще останем без индустрия (и малкото която остана), защото токът тогава ще е 18 пъти по-скъп, рекорден скок на цените, невъзможност за плащане на такси и данъци, природата няма да стане по чиста, защото Турция и Румъния си строят централи близо до нас - държавата фалира.





Тема Re:Аз предлагамнови [re: vasiliiiusko]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано18.04.11 01:40



Много пъти съм го казвал - вместо да се говори за референдуми и др. под. глупости, може да се направи нещо просто. Обявяват се част от акциите на бъдещата АЕЦ за публична продажба. Тогава ще си проличи колко са желаещите за едно прекалено скъпо предприятие.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано18.04.11 11:20



Не са ти верни сметките. АЕЦ Белене, няма да е скъпа и ще се изплати работейки на пазарна цена още първите години от експлоатация. Така че за нашите деца и внуци (а и за повечето от нас) тя ще работи на огромна печалба.
Смятай: Пазарната цена при пуск ще бъде около 50 Евро/МВч. От тях 13 Евро/МВч ще отиват за експлоарация, поддръжка, ремонт, гориво и фонд извеждане от експлоатация. Това е според световните стандарти за текуши разходи на АЕЦ.
Умножаваме: 16 милиона МВч за година по 37 Евро/МВч е равно на близо 600 милиона Евро за година чисти приходи за първата година. Следващите години тази стойност нараства, но да речем това се компенсира от цената на ресурса за инвестицията. Така, че АЕЦ ще се изплати за около 11 години и ще работи 49 години на чиста печалба за нашите деца, внуци и даже и за нас, защото това ще бъде след 18 години, и да надявам повечето от нас да сме все още тук. Така, че като умножиш 49 години по 600 милиона евро прави около 30 милиарда евро печалба за нашите деца и внуци, без да отчитаме естественото нарастване на цената на тока. Ако го отчетем, печалбата за нашите деца и внуци ще бъде около 200 милиарда евро.



Тема Re:Аз предлагамнови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано18.04.11 11:25



Референдум трябва да се направи за американо-костовите ТЕЦ Марица Изток 1 и 3. Костов е подписал държавата да изкупува задължително тока от тях на цена 136 лв/МВч, докато средната за страната е 80 лв/МВч. Трябва да има референдум, искаме ли българите да плащаме два пъти по-скъп ток, и ако не, да бъдат развалени договорите на Костов с маериканците.



Тема Чакай, чакай малконови [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано19.04.11 00:04



Как така става, че същата АЕЦ (Козлодуй), имам пред вид като мощност - 2 000МВт има годишна печалба 70 млн лв, а твоята ще има печалба 1 200 млн лв печалба?
При това с липсващ пазар в България. Ето някой да е разбрал че ТЕЦ Варна е извън играта? А до колкото знам този ТЕЦ има 6 бр. енергоблока , всеки с по 220МВт мощност. Просто е спрян и не работи.
При все по-рухващата ни индустрия и при наличието на мощности у съседите не виждам кой ще ни купува тока от АЕЦ-а.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Чакай, чакай малконови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано19.04.11 10:39



Тока на АЕЦ Козлодуй се изкупува на два пъти по-ниска цена от средната за страната. Ето къде отива печалбата - да компенсира загубата от ВЕЦове, слънчеви, вятърни, когенерации, а от скоро и ТЕЦ МИ 1 и 3 все производители с преференциални договори. Т.е. даването на преференциални цени е начин да се източват парите на България. Ако се либерализира пазара, АЕЦ Козлодуй ще има печалба дори и повече от 600 милиона евро, защото пазарната цена ще се вдигне значително, но тежестта на преференциалните договори ще падне директно върху българите.

ТЕЦ Варна е собственост на ЧЕЗ и не работи, защото иска да продава тока на двойно по-висока цена от средната за страната. Именно наличието на евтин ток от АЕЦ ни спасява от рекета на ЧЕЗ. Ти да не си адвокат на ЧЕЗ, те и без това грабят достатъчно от ЕРПто, какво не сте доволни?

А индустрията е рухнала заради антибългарската политика на редица правителства и даване на предимство на чуждите интереси. Това няма да е вечно и индустрията ще се съживи и ще има нужда от ток.

Редактирано от БATKO на 19.04.11 10:45.



Тема Re: Чакай, чакай малконови [re: БATKO]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано19.04.11 12:09



Добре е този, който строи ядрени централи първо да създаде един фонд от 5-6 милиарда, в случай, че стане нещо фатално. Иначе вижадаме, че си фалира ни лук ял, ни лук мирисал, а друг да му чисти радиацията. Същото е и с други индустриални гиганти впрочем.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано19.04.11 13:33







Тема Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: Vendome]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано19.04.11 15:17



В темата за Референдума много добре съм обяснил схемата по която Костов и американската фирма AES искат да ограбят българите с десетки милиарда евро. Описал съм и защо АЕЦ Белене ще им попречи.
Така че нормално е да плащат на сороските плужеци, а на костовите сектанти даже няма смисъл да плащат, те са комунисти, не хора а желязо, каквито факти да им покажеш, те си знаят същото.

Не човек а желязо - просъскал Цветан Бойковист.
Тихо плужекът казал - Не! Костовист!



Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано19.04.11 15:42



Доводите му са разумни, до някои от тях съм стигал самостоятелно.



Тема Re: Чакай, чакай малконови [re: Yuppi]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано19.04.11 15:59



5 - 6 млрд. фонд аварии.
1 - 2 млрд. фонд затваряне и рециклиране.
1 - 2 млрд. фонд други рискове.
3 -4 млрд. допълнителни защити. Всъщност тези защити не са допълнителни, в обявената цена защити май не са предвидени...

Така че тази сума я бройте двойно.

Е, колко стана цената на АЕЦ-а??? Май 20 ст. са твърде оптимистична цена за КВЧ.



Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: Vendome]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано19.04.11 16:13



Доводите и доказателствата му са от рода на "една баба на пазара каза". Това е нормална поръчкова статия, целяща да заблуди по-наивните хорица. С такива поръчкови статии отдавна заливат хората, но като гледам общественото мнение според проучванията е на страната на АЕЦ Белене. Излиза, че българите вече не се връзват лесно на лъжите на заинтересованите кръгове.

Но при положение, че залогът е десетки милиарди евро, Уорлик, Сорос и Костов няма да оставят нещата само със статии. Подозирам, че ще финансират далеч по-крупни саботажи за да могат да източат милиардите от българския джоб. Това им е бизнеса, трябва да ги разберем. Не се става богат с работа.



Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано19.04.11 16:53



Доводите са напълно логични и само рубладжиите ги игнорират. Поръчкова статия във един от флагманите на Русия у нас вестник Труд. Голям си.

Това им е бизнеса, трябва да ги разберем. Не се става богат с работа.

Естествено, поколения рубладжии така забогатяха.



Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: БATKO]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано19.04.11 17:02



Ако спреш с комуноидната мантра как Костов е виновен за всичко (вкл. и за статиите с/у Белене) може и да те вземе някой на сериозно.
Инак просто олеква целия мерак да обясняваш нещо.

Welcome to the real world!




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано19.04.11 17:41



Фактът, че всяка втора дума му е против Белене, и че е впрегнал цялата си агитка неистово да врещи лъжи за Белене доказва, че има личен интерес.
Аз досега не познавам някой агитатор против Белене, да не е костовичар, или от сороските поръчкови институтчета. Все пак става въпрос за десетки милиарди евро, които ТЕЦ Марица Изток да източи от българските джобове. Заинтересованите са готови на всичко за да го постигнат.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано19.04.11 17:46



Сорос акционер ли е в АЕС?



Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: Vendome]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано19.04.11 17:47



Аз лично ще съм страшно доволен, ако и американците направят в България голям обект (като АЕЦ Белене), но да продават произведеното на пазарен принцип, без преференции и надпазарни цени като ТЕЦ Марица Изток 1 и 3.

Излиза, че аз съм доларджия, щом подкрепям американски проекти.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано19.04.11 17:55



Ми да се запознаем. Не съм Костовичар. И Сорос не ми плаща.
Ама съм против Белене.
Цената е висока. Сметките ти са на кантар. Няма смисъл да спорим, изчел съм те, и мисля че просто леко изкривяваш нещата. Но ако бяха само сметките - щях да съм ЗА.
Белене е земетръсен район. Чел съм че и "подложката" не е много надеждна, за разлика от Козлодуйската. Не съм прочел и едно мнение защо блоковете да не се направят към структурата в Козлодуй. Разбира се това че аз не знам защо - не означава че няма сериозни истински причини (а не например че цената ще е доста по ниска, съответно рушветите ще са по малки).

Bеer? Mоre?




Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано19.04.11 18:04



ТЕЦ Марица Изток 3 не е ли още на Енел.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: bira_more]  
Автор persone (върховист)
Публикувано19.04.11 18:05



Цената не е чак толкова висока. Централата е проектирана да понесе земетресение по най-високата степен и отчетено, че се намира близо до Вранча. Положението с румънската АЕЦ в Черна Вода е много по-лошо, защото наистина се намира в тектонския разлом на земетръсната зона на Вранча, докато Белене не е. Досега не се чу обаче от румънска страна някакви обструкции от страна на техните зелени, демократи и тем подобни. Само у нас вирее явно самоубийствения вирус на саморазрушението. Колкото до това да се направят блоковете или поне единия в Козлодуй, което е разумно до някъде, беше доколкото разбирам един от тактическите ходове на министър Трайков, при водене на преговорите с Москва за намяляване на цената.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: persone]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано19.04.11 18:06



Ти намери ли отговор на въпроса, защо само на нас пробутват този реактор и никой друг освен иранците не се е излъгал да го купи?



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: persone]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано19.04.11 18:24



Значи - аз също споменах че цената не е баш спирачка за мен. По важния, според мен въпрос е какви са причините поради които да се избере Белене, вместо например нови блокове или подмяна на блокове в Козлодуй.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Чакай, чакай малконови [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано19.04.11 21:47



Ето къде отива печалбата - да компенсира загубата от ВЕЦове, слънчеви, вятърни...
Ето първата неистина която си написъл. Защото разликата в цената на тока от различните ВЕИ не се компенсира от производителите, а от потребителите. По тази причина в сметките си имаме перо за зелена енергия.

После, ако икономическата обосновка за Белене беше толкова проста, нямаше да бъде търсен консултант и да му се плащат милиони. Или това "не е лъжица за всяка уста".

И накрая, аз не работя за ЧЕЗ. Дори ги ненавиждам колкото и ти. От медиите научих, че е спряна. Но нека не се измъкваме от очевидния факт - една мощност от 1 300 МВт (т.е. 2/3 от АЕЦ) просто е извадена от енергийната ни система без това да се отрази на системата. А това говори лошо за съотношениет "тоърсене-предлагане". Които разбират от икономика знаят значението на последното.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Чакай, чакай малконови [re: Aлaдин]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано19.04.11 23:36



Перото зелена енергия дърпа по непазарен начин цената на горе. Перото АЕЦ енергия дърпа цената на долу. Така че...
Махаш 1300 МВт - и не ги усещаме. Ама след 5 - 10 години ще има 10 % ако не и 20 % електромобили. И потреблението на ток ще се вдигне много бързо. Да не говорим че и икономиката може да се съживи.

Bеer? Mоre?




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: bira_more]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.11 09:13



Това не знам, защото решението за строеж в Белене е взето още в началото на 80-те при Тошо. При всички положения обаче имам повече вяра на тогавашните проектанти и експерти, някои от които все още са живи и могат да разкажат доста, отколкото на сегашните, ако изобщи ги има. През 1989 и 1990 всичко беше почти готово и се очакваше едва ли не скорошен старт на АЕЦ Белене. От друга страна, се говори, че в "гьола" на Белене са вкарани 1 милиард до този момент. Не мога да разбера откъде се явява тази колосална инвестиция за един "гьол", но като се раздели тази сума взета основно като комисионни, най-много като че ли по времето на дедо Цар, на 20 години "преход" и на всичките тези "правителства", които ни управлявяха може да се стигне до извода, че и това не е чак толкова много. Лошо би било да се загуби този милиард директно, чрез пренасочване на площадката на друго място, а и руснаците казаха, че ако се сложи един реактор в Козлодуй вместо в Белене ще се оскъпи стойността с 1,5 млрд. Просто Белене се явява една от многото дупки за финансиране на измислените ни партии през 20 годишният ни "преход", и всички без изключение са си топили гагите там.


пп
Всъщност загубите са много по-големи, доста милиарди преки и непреки загуби, една от чешките турбини струваща около милиард още през 1990 умишлено залежа в тогавшна Чехословакия, защото разни изроди маскирани като еколози и синдикалисти под личното ръководство на другаря синдикалист Тренчев и формиращите се като партия псевдоеколози на "Зелените" окупира площадката на Белене и не позволи транспорта на уникалното съоръжение. България загуби още през 1990 един милиард само от това, без да броим скъпите складови разходи и накрая желязото ръждяса. При друг държавнически подход можеше да се препродаде, но кой в тая държава през 90-те пък и сега ще се хаби за подобно нещо.
пп
Престъпление беше и да се замразява проекта, а това стана след неистовите напъни на един дето и сега го прави. Само това ни струваше допълнителни милиарди в оскъпяването на един вече готов проект. Питам се кой ще плати за всички умишлени загуби дотук и ще вкарат ли някой политик за преднамерени лобистки антибългарски действия в затвора?

Редактирано от persone на 20.04.11 10:13.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: persone]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано20.04.11 09:15



Съмняваме до идването на власт на НДСВ да е имало врътки с Белене по простата причина, че този проект беше замразен.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Vendome]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.11 09:26



Проектът беше замразен под благовидния предлог да се оцени и преоцени наново със съответната комисионна естествено. След преоценката се реши да се строи Белене, като се затворят блокове в Козлодуй уж под европейски натиск. Абсолютно годни реактори. Това само тук може да се случи. Нямам намерение да влизам в про и анти партийни скандали, все са ми тая. Всички партии до една са компрадорски маскари, а тези които прекалено страстно защитават която и да е партия са обикновени комсомолски активистчета. Всеки случай, както вече бе казано е престъпление пред българската нация да се стопира Белене.

Редактирано от persone на 20.04.11 09:35.



Тема с риск отновонови [re: Vendome]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано20.04.11 09:45



да нараня крехката ти душевност, спрях да чета след фразата "изпълзяха експерти". В случая очевидно е "изпълзял" авторът на несъмненое поредната поръчкова малоумна статия с влажни педерастки очички и неестествено ин-излъчване.



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: с риск отновонови [re: Kиpo]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано20.04.11 10:06



С риск да нараня твоята душа, нямаме нужда от АЕЦ в момента, нито след 20-на години.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Vendome]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано20.04.11 10:08





Нима мислиш, че Сорос ще плаща за тази абсурдна анти-Белене кампания, ако нямаше личен интерес?
Освен прекия интерес, със сигурност си гони и стратегическия интерес. Печалбите му идват от спекулантска дейност по време на етнически конфликти, войни и икономически кризи. Затова и активно участва в създаването им. Обърни внимание на дейността му с малцинствата.

Ако няма АЕЦ Белене тока ще скочи в пъти и това ще доведе до още по-голяма мизерия и недоволство в България и възможни масови протести и бунтове. Освен това, ако няма АЕЦ лесно ще убеди международната общност, че на територията на България може да се води война и да се бомбардира. И никакъв проблем да насъска етническите малцинства и да стане като в Югославия.
За пари какво ли не се прави, просто човек си гледа бизнеса.



Тема Re: с риск отновонови [re: Kиpo]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано20.04.11 10:14



Киро, не може да обясниш на сектант или правоверен комунист, че гуруто му не е прав. След толкова факти и сметки които му изнесох, виж какво ти е отговорил. Абе "Не, човек, а желязо".



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: persone]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано20.04.11 10:38



Съгласен съм, че е престъпление да се спре проекта, така както беше и през 1990. Един милиард вложени, още един неустойки, а накрая нищо. Много по-добре е да се развалят договорите тези които са си издействали преференциални цени, в пъти над средните за България. Например ТЕЦ МИ 1 и 3 и защо не и ВЕИтата. Някой страни от ЕС вече се отказват от поетите ангажименти за ВЕИ, защото така спонсорират мафията.

Но не е вярно, че близо милиард е даден за един "гьол". В началото на управлението на ББ, той беше заблуден от тези същите врескала против АЕЦ Белене. Но екипите му направиха ревизия на проекта и видяха, че всичко е наред. Затова и е промяната в отношението на ББ към проекта. Парите досега са дадени за:
- разработване на Теническия Проект (10% от цялата цена по световните стандарти)
- преглед на проекта в който участваха хиляди български инженери от държавни и частни организации и фирми, така че той да отговаря на българските и европейските изисвания, закони, норми, стандарти и т.н.
- разчистване на площадката
- предплащане на оборудване с дълъг срок на изработка (за да не се забави после графика)
и т.н.



Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: Vendome]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано20.04.11 11:02



Италиански ТЕЦ прибира пет пъти повече от държавните централи


ВПЕЧАТЛЯВАЩИ норми на печалба успява да постигне и най-голямата частна топлоцентрала "Марица-изток 3".

С инсталираната си мощност от 908 MВ, централата произвежда около 10% от тока в страната. До миналата седмица беше собственост на италианската компания "Енел", която я продаде на американския инвестиционен фонд Contour Global LP.

При обявяването на сделката станаха ясни и финансовите резултати на централата. Според изнесената информация, въпреки че не е работила с пълния си капацитет за миналата година, ТЕЦ "Марица-изток 3" има 231 млн. евро приходи и печалба от 69 млн. евро. Прости изчисления показват, че за 2010 г. дружеството е постигнало над 33 процента норма на печалба. Още по-добри са резултатите за 2009 г. когато според отчета си ТЕЦ "Марица-изток 3" има приходи за 408 млн. лв. и печалба от 148 милиона.

В същия момент отчетът на държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" за 2009 г. показва, че дружеството работи с над пет пъти по-ниска печалба. Така при приходи от 577 милиона лева държавната "Марица-изток 2" е на плюс с едва 44,7 млн. лв., което прави норма на печалба от минималните 7 процента.

Фрапиращите разлики в нивата на печалбите според експерти се получават заради договор, подписан от правителството на Иван Костов. Заради него енергията на частната ТЕЦ се изкупува от НЕК на двойно по-висока цена от тази на държавната централа.





Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.11 11:27



Да наистина 1 млрд. прозвуча фантастично, но вече нищо няма да ме учуди в тази държава. А че е крадено там спор няма.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: persone]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано20.04.11 11:36



А вие двамата сещате ли се, че ако продължи да се краде от там със същите темпове, цената няма как да е по-малка от 10 млрд. в Евра.
Я преправете сметките с такава прогноза?

Welcome to the real world!




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Mopфиyc]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.11 11:48



Сещам се, отговарям за себе си. Затова не е лошо, някой да се вкара в затвора, за умишлени саботажни действия срещу българските национални интереси, защото през 1990 цената на този АЕЦ нямаше и 2 млрд като стойност. А кой попречи е ясно на всички. Защо, може би те първа трябва да се изясни, съдебно. А цената с пропуснатите ползи и нереализираните вече готови проекти, сигурно ще надхвърли посочената цена!



Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: БATKO]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано20.04.11 11:49



Да беше дописал, че тия печалби са преди данъците ли...
Да беше написал и колко са вложени там.
Я сметни колко години ще се избива само сероочистителната инсталация.
Или да продължава тровенето на района, само и само да не спечели някой?
Държавата може да си позволи 7% след отчисления заплати и данъци, но тогава вложенията там ги плащаме не в цената на тока, а през бюджета - тая сметка (която я има и при Белене за допълнителна инфраструктура и т.н.) правите ли я?

Изобщо играта със цифрите е забавно нещо... като има кой да клъвне.

“Енел“ влезе в топлоцентралата, след като инвестира 700 млн. евро в сероочиставщи инсталации и повишаване на мощността на блоковете.

През 2010 г. ТЕЦ "Марица Изток 3" има приходи от около 231 млн. евро и е отчела печалба преди лихви и данъци от около 69 млн. евро.


10% данък, не знам какви лихви ... колко е печалбата всъщност?
Едни 12 години минимален срок на избиване само на очистителната инсталация.

Абе мирише нещо в тоя жлъч по темата...
Познавам някои хорица в Мариците... ще взема да посъбера повечко инфо, да видя от къде смърди.

Welcome to the real world!


Редактирано от Mopфиyc на 20.04.11 11:51.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: persone]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано20.04.11 11:50



Не е лошо но не променя количеството крадене сега...
Чакам новите сметки де.

Welcome to the real world!




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Mopфиyc]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.11 11:57



Аз сметки не правя, доколкото знам всякакви подобни, дори приблизителни, изчисления в ход на преговори с друга държава са държавна тайна, ако има все още държавни тайни де.

Колкото до старите сметки има ги на много места и както вече казах все още са живи проектантите и специалистите проектирали Белене в първоначалния вариант. Ако някой си мисли, че в тази държава всички са балъци и могат да успиват всички по един и същи начин с трици, или пък, че нещо ще се забрави не е така. Има остойностена документация, която се съхранява на надеждно масто и наистина ще се радвам един ден, да се посочи точно и ясно виновните за националната разруха, кражбите и нереализираните ползи, конкретно в Белене, защото много пируваха по време на помин и чума.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: persone]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано20.04.11 11:59



Всъщност не каза нищо конкретно.
Не ме учудва де.

Welcome to the real world!




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Mopфиyc]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.11 12:02



Явно много неща има да ви не/учудват още в този свят. Аз също не съм учуден от твърдоглавието и упоритата слепота.

Редактирано от persone на 20.04.11 12:36.



Тема благодаря Ви за мнението,нови [re: Vendome]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано20.04.11 12:07



уважаеми г-не. Макар грешно и неадекватно, Вие имате право да го изразите.



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: с риск отновонови [re: БATKO]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано20.04.11 12:08





Така е, но като неизлечим романтик не спирам да вярвам в чудеса.

Редактирано от Kиpo на 20.04.11 12:08.



Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: Mopфиyc]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано20.04.11 12:52



Не ти е силното място инвестиционните анализи. Дори и първокурсник знае, че печалбата е това което остава след текущите разходи и вноските по погасяване на инвестицията.
Ама защо ли се мъча да обучвам аматьори, но които не им се отдава мисленето.



Тема Re: Чакай, чакай малконови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано20.04.11 13:31



Ами то е същото. Ще се опитам да ти го обясня като на първолак. Примерно АЕЦ Козлодуй дава ток за 40лв/МВч. Средната цена е 80лв/МВч. като АЕЦ Козлодуй компенсира ТЕЦовете с 40лв/МВч. Идват и ВЕИтата я качват допълнително на 90лв/МВч. Загубата на АЕЦ става 50лв/МВч, като с 40 изхранва ТЕЦовете, а с 10 ВЕИтата. Ясно?



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано20.04.11 13:55



Предпочитам фактите пред голите размишления.



Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано20.04.11 13:58



Кадърен мениджмънт, друго не мога да добавя.



Тема Re: благодаря Ви за мнението,нови [re: Kиpo]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано20.04.11 13:59



Мнението ми се подкрепя от специалисти, а вие сте си лаик.



Тема Re: Чакай, чакай малконови [re: БATKO]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано20.04.11 14:01



Сега искаш май да ми кажеш, че АЕЦ е на ниска печалба, защото държи нарочно ниска цена. И тогава ми става ясно, защо искаш да се затварят ТЕЦ-те, за да се вдигне цената от АЕЦ Белене. Абе ти май наистина работиш за този проект, случайно да не си син на Р.Овч?



Тема Re: Нима му вярваш на тоя плужек?нови [re: БATKO]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано20.04.11 14:07



А на теб не ти е силата скриването на истинските мотиви...
Дори да приемем, че тия 69 са печалба пак има 10 години изплащане на инвестиция само в едно - сероочистване.
И не променя факта, че инвестицията в държавната е скрита извън цената на тока от нея.

Welcome to the real world!




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: persone]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано20.04.11 17:08



Твърдоглавие е при наличието на примера от западния цивилизован свят, да дърпаш назад към Азия.

Не! Това е малоумие!!!



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: ЛAMБИ]  
Автор persone (върховист)
Публикувано20.04.11 17:57



Какво общо има случая с Азия и Запада? И кой Запад по-точно? И пак говорете за малоумие. Тук съвсем сте изперкали идеологически. Има интереси на една държава, в случая България да разполага с ядрена централа, за да има ток и относителна независимост...

Редактирано от persone на 20.04.11 18:16.



Тема Мда, е така е, обаченови [re: persone]  
Автор vasiliiiusko (минаващ)
Публикувано20.04.11 18:49



нещата никога не може да са с точност 50 на 50 така че избирай. 21 години ни лъжат.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: persone]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано20.04.11 20:04



Е това за мен звучи логично.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Чакай, чакай малконови [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано21.04.11 00:11



Средната цена е 80лв/МВч. като АЕЦ Козлодуй компенсира ТЕЦовете с 40лв/МВч.

Приятелю, АЕЦ Козлодуй продава тока на 80 лв /МВтч. И реализира годишна печалба от 70 млн лв.
На мен в сметката ми има 1,65 лв за зелена енергия.
Какви компенсации, какви пет лева ...

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Пет лъжи за АЕЦ “Белене”нови [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано21.04.11 00:34




човекът ти го е казал ясно и точно.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: Пет лъжи за АЕЦ “Белене”нови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано21.04.11 10:03



Човек ли? Може ли да се нарече човек, мекере което за няколко сребърника исха да ощети народа си с милиарди?
Той лъже. В сайта на ДКЕВР са верните цени:





Тема тъй тъй...нови [re: Vendome]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано21.04.11 10:21





Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Руският атомен Запорожецнови [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано22.04.11 23:24





Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема хехнови [re: Aлaдин]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.04.11 08:42



тоя само му видях мутрата и се отказах въобще да започвам да чета.


А странно, навремето имаше доста логични анализи. Във все по-далечното златно седесарско минало.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: Руският атомен Запорожецнови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано26.04.11 18:24



Познавам ядрените енергетици в България и икономистите в тази област. Този обаче е някакъв нов и ми се струва менте. Ти виждал ли си му дипломите на тоя или ще се окаже поредната Калинка.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано26.04.11 20:47



Чете ли какви ги е говорил руския посланник Исаков. Чете ли и какво е писал Едвин Сугарев днес .

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема С твърдението, че Едуин е луднови [re: The Fifth Element]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано27.04.11 08:40



мнозина биха се съгласили. Аз конкретно също не мисля, че има какво да чуя от него.


Относно руския посланик, с удоволствие бих изслушал твоето резюме на казаното от него в 2-3 изречения.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: С твърдението, че Едуин е луднови [re: Kиpo]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано27.04.11 09:10



Когато лудите поети почнат да се занимават с ядрена енергетика наистина става страшно. А по-страшното е когато някой им се връзва и им вярва на безумията. Всъщност, веднъж мернах негово стихче и останах с впечатлението, че и като поет е толкова кадъррен колкото в ядрената енергетика.

А за руския посланик дай линк, че все пак е интересно как се е доредил покрай Уорлик и той да каже нещо. Може и да е интересно.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор Vendome (Duke)
Публикувано27.04.11 09:57







Тема В същност ако се върнем наистина на темата Белененови [re: Aлaдин]  
Автор LEOPARD2 (Хищник)
Публикувано27.04.11 16:48



В същност ако се върнем наистина на темата Белене ще видим, че се очертава да имаме една крупна енергийна мощност точно на време. Ако не я построим сега а се захванем от начало след петнадесет или двадесет години например, цената и ще бъде неимоверно по-голяма. Енергията поскъпва практически постоянно. Това означава, че се оскъпяват и всички продукти, свързани с тази енергия. Добивът на суровини ще е по-скъп, Металът ще е по-скъп, бетонът ще е по-скъп, транспортът на материали до строителната площадка ще е по-скъп... и то в пъти, според някои прогнози десет пъти по-скъпи.
В пряк текст това означава, че за да имаме нова аец трябва да заделим около 12 милиарда сега или да оставим внуците да ругаят мижавата недалновидност на нашето поколение, което ги заставя да търсят от някъде вече не 12 милиарда ами сто и двадесет милиарда (по сегашен курс)... А подобна задача е самото олицетворение на понятието абсурд за една осакатена от плашливи и мързеливи, зелени добитъци страна останала без технологии и без поле където младите, а и не толкова младите висококвалифицирани кадри да се реализират и развиват...



Тема Re: Руският атомен Запорожецнови [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано28.04.11 00:35



Познавам ядрените енергетици в България и икономистите в тази област.

Не е нито от едните, нито от другите. Дайнов е журналист. Учудвам се че не си чувал за него.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: хехнови [re: Kиpo]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано28.04.11 00:48



Аз пък не си падах по коментарите му от златното минало. Или поне по някои от тях.
Не че сега го смятам за някакъв корифей, но в една от тезите му има много сериозна стойност. Знам, че трудно ще го преглътнеш, понеже си убеден привърженик на бъдещата Белене.

Ето за какво става въпрос - онзи ден слушах по Хоризонт, че германското правителство е разработило програма за бъдещото развитие на енергетиката им. В нея се предвижда през 2035 година 65% от ел. енергията да се произвежда от ВЕИ и 35% от въглища и газ. Не чух да има проценти за ток от АЕЦ, макар, че имат в момента 17 реактора.

А сега виж отново какво твърди Дайнов.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Руският атомен Запорожецнови [re: Aлaдин]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано28.04.11 00:50



журналист е единица мярка за некомпетентност и лъжливост



Тема Re: В същност ако се върнем наистина на темата Белененови [re: LEOPARD2]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано28.04.11 00:51



В същност ако се върнем наистина на темата Белене ще видим, че се очертава да имаме една крупна енергийна мощност точно на време.

До коолкото знам в момента имаме огромни мощности които са неизползваеми - ТЕЦ Варна е спряна, а предстои пуск на американската Марица. Къде е икономическата логика да се дават още милиарди в нещо което ще е нерентабилно.
А има сфери в които има вопиюща нужда от тези милиарди ...

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Vendome]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано28.04.11 00:55



ето един цитат :
Държавата няма да се ангажира в строителството и финансирането по какъвто и да е начин, но увери, че ще съдейства за максимално възможното съкращаване на времето на лицензионния процес
(написаното е по отношение на бъдещите АЕЦ)
А нашата държава защо се ангажира???

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Руският атомен Запорожецнови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано28.04.11 00:56



виж отговора ми на Киро.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: хехнови [re: Aлaдин]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано28.04.11 01:30



Тока може да стане и 100% от възобновяеми източници. Само да бъдат създадени подходящите складове за ток.

Bеer? Mоre?




Тема ясно и точнонови [re: LEOPARD2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано28.04.11 09:01



няма какво да се добави. Но за съжаление обясняваш на радиоточки.



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Дайнов е публицист-всичкологнови [re: Aлaдин]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано28.04.11 09:07



или по-точно нищолог.
Той може да приказва омайно за съответната публика(към която явно и ти се числиш, нищо лично, твой избор), но не е специалист.
Сега се опитай да вникнеш в същността на следващото изречение: Ако в момента имаме резерв от 20 или 30 на сто спрямо действащите мощности, след 15-20 години ще ни трябват не тия 20 на сто, а твърде вероятно в ПЪТИ повече. Същевременно това не е като да засадиш допълнителна леха марули догодина. Виж какво е написал Леопардът.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.


Тема Re: В същност ако се върнем наистина на темата Белененови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано28.04.11 09:54



Кои "сме" тези които имаме огромни мощности? Ти американец ли си или чех?
Ако тока на ТЕЦ Варна (собственост на ЧЕЗ) и тока на американските ТЕЦ МИ 1 и 3 е три пъти по-скъп от тока от АЕЦ Белене, то те са нерентабилните, а не АЕЦ Белене. Ако вместо АЕЦ Белене работят тези ТЕЦове, от България ще бъдат източени десетки милиарди в бездънните чешки и американски джобове, а високата цена на тока няма да е по силите на българите. А АЕЦ Белене ще работи на пазарна цена и няма да качва тока на хората.
Така че, ти ако имаш интерес чехите и американците да ни грабят си е твой проблем. На нормалните българи не ни трябват чуждите скъпи ТЕЦове, а евтини АЕЦове. След АЕЦ Белене, нека и американците да направят един-два блока в Козлодуй на изгодна цена и да конкурират АЕЦ Белене. От конкуренцията печели само потребителя, т.е. ние българите.

А има сфери в които има вопиюща нужда от тези милиарди ...
Това твърдение показва колко си неграмотен в областта. Не знам колко пъти трябва да ти кажат, че няма да се харчат пари от българския бюджет за АЕЦ Белене, ама латерните като теб си повтарят едно и също. АЕЦ Белене не само няма да ползва пари от бюджета, но точно обратното, и при строителството и при експлоатацията в бюджета (поради АЕЦ Белене) ще влизат огромни средства от които много сфери в България имат вопиюща нужда.

Редактирано от БATKO на 28.04.11 10:00.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано28.04.11 10:40



На вниманието на по-бавно възприемащите факта, че АЕЦ Белене трябва да се построи:





Тема Re: В същност ако се върнем наистина на темата Белененови [re: БATKO]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано28.04.11 13:49



Ako... цапа и мирише



Щом няма да се финансира от бюджета и с държавни гаранции, защо е целия тоя вой по адрес на цената, Росатом искали Х ние сме давали У?
Нещо не е както трябва тук... но ти няма да си кажеш, ясни сте ми поддръжниците.
Друго е виждаш ли да си има готов партиен враг за оплюване...

Welcome to the real world!



Тема Re: В същност ако се върнем наистина на темата Белененови [re: LEOPARD2]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано30.04.11 23:31



... Добивът на суровини ще е по-скъп, Металът ще е по-скъп, бетонът ще е по-скъп ...

Та, казваш металите ще поскъпват (и то си е така). Що не построим един нов Кремиковци?

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Радиоточкинови [re: Kиpo]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано30.04.11 23:44



Ако имаше поне малка представа какво крадене пада в държавните енергийни обекти, сигурен съм, че сериозно щеше да се замислиш дали бъдещата АЕЦ трябва да се прави от държавата.
Един от последните примери - Цанков камък. Понеже съм говорил с хора които са вътре в нещата, имам представа (макар и бегла) за мащабите на кражбите. При това говорим за обект който на стойност под 0,5 млрд лв.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема И нещо по-актуалнонови [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано30.04.11 23:45



пак от същия източник, но с днешна дата:



Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: В същност ако се върнем наистина на темата Белененови [re: Aлaдин]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано30.04.11 23:45



Въпросът е дали тогава ще има нужда от такова потребление на ток. В момента потреблението на ток е за груби неща, които не са оптимизирани. Или пък лайф-стайлът на много хора е свързан с някакви глупости. Но до 10 години може да се развият съвсем различни схващания за икономика и икономичност, които даже може да са страшно модни. Така че ако някой може да изчисли тези неща, защо не поеме риска, а ние като граждани само ще участваме в сладката част на инвестицията - ще подкрепим масирано с големи средства (все пак милиони сме и имаме ресурс труд, откъдето и средства), ама той да си носи риска, тоест ако цената не се покрие пазарно, той да плаща на нас, а не ние на него!



Тема Не, нямам никаква представанови [re: Aлaдин]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано02.05.11 09:22



аз съм изтъкан от дестилирана наивност, тя струи и лъчи от мен и покрай мен дори отракани курви губят спомени чак до дефлорацията си назад....

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.


Тема Съгласен съмнови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано02.05.11 10:03



Наистина става безумно крадене посредством така нарените "преференциални цени". Това са договорите при които държавата е задължена да изкупува тока от "инвеститорите" на цена много над средната за страната. В темата за референдума съм описал как американокостовите ТЕЦ МИ 1 и 3 се канят да източат десетки милиарди евро от бедния български потребител. Не по малко ще източат и "инвеститорите" във ВЕИ (слънчеви, вятърни и малки ВЕЦ). Старите малките ВЕЦове бяха изкупени пак от антибелене политиците и от турци.

ВЕЦ Цанков камък е голяма и няма да работи с преференциални цени. Освен това инвеститора е стратегически европейски - австрийска фирма, така че ако някой трябва да се притеснява дали ще си "избие" инвестицията, то това нас българите не ни касае. Важното е, че няма да ни качва цената на тока. Между другото, и на тази ВЕЦ и направих кратък разчет и излиза, че въпреки по-високата цена от първоначално предвидената, ВЕЦ Цанков камък пак излиза на печалба, въпреки че няма превилегии в изкупуването на тока, както споменатите по-горе.
Е, ако някой е крал, това че ВЕЦа ще е на печалба не го оправдава. Има си следствие, прокуратура - предай им данните за кражби, нека се задействат.

В проекта АЕЦ Белене участват освен българи и руснаци, и немци, французи, американци и други участници, така че не виждам как някой ще излъже другите и ще открадне. А освен това, твоята логика: Да не правим нищо за да не откране някой нещо ми прилича не една друга теория: Няма човек - няма проблем! При твойта логика е: Няма икономика - няма кражби!



Тема Енергийно дилетантствонови [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано03.05.11 00:07



Май все повече се убеждавам, че познанията в родната енергетика са твърде ограничени. Особено след този бисер:
Освен това инвеститора е стратегически европейски - австрийска фирма, така че ако някой трябва да се притеснява дали ще си "избие" инвестицията, то това нас българите не ни касае.

Оцветеното с червено е пълно с неистини. Първо, инвеститор в обекта е държавната компания НЕК, или индиректно българската държава. Запиши си го някъде, за да не станеш на друго място за присмех, че "ЦАНКОВ КАМЪК Е 100% СОБСТВЕНОСТ НА НЕК".
Второ, обектът е изграден съгласно програма на австрийското правителство, като финансирането е осигурено от банков консорциум:
- VA TECH Finance - Водеща банка-организатор;
- Bank Austria Creditanstalt - Банка-организатор на експортния кредит в размер на 100 милиона евро с участници Fortis Bank, Raiffeisen Zentralbank, Societe Generale;
- Credit Suisse First Boston - Банка-организатор на търговските кредити;
Моля те, не бъркай финансиране с инвестиране.
Трето, австрийската компания НЕ Е ИНВЕСТИТОР, А ИЗПЪЛНИТЕЛ на обекта. Последното е изрично изискване на австрийското правителство и е заложено в споразумение с българското правителство.
И накрая, ако има някой който да си "избива" (както казваш) инвестицията това е НЕК. Защото при първоначално заложените 220 млн ЕВРО, тя достига двойно повече - 445 млн ЕВРО. "Горницата" над 220 млн е осигурена на практика от оборотните средства на НЕК , т.е. не е вземан кредит, което блокира много от оперативните дейности на компанията.

Безумното разхищаване на средства е обусловено по няколко причини - лошо планиране, лошо проучване на обекта, лош контрол (да не кажа пълна липса на такъв) на изпълнението на строително-монтажните работи и много слаба организация по отношение на основния изпълнител.

Не виждам смисъл да се мъча да отварям очите на хора, които така и не искат да прогледнат ...

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Редактирано от Aлaдин на 03.05.11 00:09.



Тема Re: Не, нямам никаква представанови [re: Kиpo]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано03.05.11 00:11



тогава ще бъдеш щастлив данъкоплатец, осигурил охолния живот на шепа руски лобисти.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Енергийно дилетантствонови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано03.05.11 09:53





Хидровъзелът е собственост на Националната електрическа компания и се финансира от банков консорциум от Австрия и други европейски страни. Той ще бъде субсидиран от правителството на Австрия, което трябва да изкупува спестените чрез водноелектрическата централа емисии на въглероден диоксид, съгласно Протокола от Киото.

Аман от пишман енергетици като Алабинчо. Да знаеш какво означавава думичката "субсидиран". Какво по-добре от това ВЕЦа да е собственост на НЕК, а да бъде субсидиран от Австрия.



Тема имам вариант:нови [re: Aлaдин]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано03.05.11 11:44



да заживея в някоя землянка без ток и вода(освен небесната и от някой напикан от туристи ручей). Корени, едно-друго. Тогава няма да наливам в ничии гърла. Това е животът, така е нареден. Комунистите се опитаха навремето да го променят, ама се оказа, че само са сменили гърлата.
Но алтернатива, повтарям, винаги има. Въпрос на избор.



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Re: Енергийно дилетантствонови [re: БATKO]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано03.05.11 22:27



Просто не виждам смисъл ...
В главата ти е пълна каша по отношение на понятия като "финансиране", "инвестиране" и "субсидиране" ...

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Енергийно дилетантствонови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано04.05.11 13:07



Aко не знаеш какво е субсидия, ето ти тълковен речник:

Субсидия означава парична помощ, дотация, дарение и т.н.
Трябва ли да ти търся и знаението на дотация и дарение?





Тема Re: Не, нямам никаква представанови [re: Aлaдин]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано04.05.11 13:29



Лобистите са няколко хиляди пряко ангажирани специалисти и работници, които в продължение на десетилетия ще имат нормална европейска работа и заплащане. Непряко зангажираните щя са няколко десетки хиляди лобисти. Целия български народ, с изключение на една 4% сектантска партийка, също са лобисти, защото ще получават евтин ток, и ще ползват парите от АЕЦ Белене влизащи в бюджета като данъци.

Дай Боже повече такива лобисти, които да създадат нещо ново (не да "купуват" обект за жълти стотинки). Лобисти, които да предлагат произведеното на пазарна цена, без задължение на държавата да им го изкупува, а не като американокостовите ТЕЦове на тройна цена, или на ВЕИтата.

Такива лобисти ни трябват, били те руски, германски, китайски, японски, американски и ще има достойна и добре платена работа за младите и няма да бягат от България, за ужас на твоя гуру.



Тема Re: В същност ако се върнем наистина на темата Белененови [re: Aлaдин]  
Автор LEOPARD2 (Хищник)
Публикувано05.05.11 14:34



Имаме си... или поне си имахме. Металургичният комбинат в Дебелт край Бургас. 1987 г бе почти готов. Френски проект, западно германска техника. Газови пещи, а не на въглища като Кремиковци и бе предвиден да обработва скрап. Никога не съм се интересувал дали са го пуснали изобщо, но идеята не е за изхвърляне ако има мениджмънт, който да я осъществи... Освен това в страната се нароиха малки частни пещи, които изпълняват локални поръчки... Но, дори и за да се предприемат стъпки, за металургичен комбинат то е логично да се мисли в переспектива. Например за следващата стъпка, когато пещите ще са електрически... а за да работят електрически пещи ти са необходими яки, енергийни мощности от сорта на аец... И не ми излизай, отново с номера за огромния ни "енергиен резерв". Миналото лято през горещите дни, когато хората си пускаха климатиците, по крайбрежието токът просто изгасваше, защото мощностите не стигаха... А става въпрос само за битови уреди а не сериозно, промишлено натоварване... Илюзията за излишък идва от факта, че вечерта спим и не ползваме толкова много електроенергия и в този период мощностите остават свободни но няма как да ги натикаш в акумулатори за после... та за това и нощната енергия е по-евтина... Но или трябва да минем на 24 часов трудов режим или да си набавим още енергия, за да не останем на сухо, когато най-много ни трябва... а най-добре и двете...



Тема Re: В същност ако се върнем наистина на темата Белененови [re: LEOPARD2]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано05.05.11 17:12



Като цяло добре... но по морето тока гаснеше заради инфраструктурата която не е подготвена да поеме безумното застрояване (както и пречиствателните и т.н.) не заради липса на производство на ток!

Welcome to the real world!




Тема Абе що не мислите!?нови [re: LEOPARD2]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано05.05.11 18:00



Какви металургични комбинати ви гонят, каква тежка индустрия...? Не разбрахте ли, че в България нито ще се развият някога, нито има нужда от такива енергоемки производства, щото не са ефективни у нас няма суровини

!!!



Тема Re: Абе що не мислите!?нови [re: ЛAMБИ]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано05.05.11 21:46



Така е !!! Нужна ни е ел.енергия, за нетежка промишленост и за битови нужди.. За тази цел ВЕИ вършат работа .

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: В същност ако се върнем наистина на темата Белененови [re: Mopфиyc]  
Автор LEOPARD2 (Хищник)
Публикувано05.05.11 22:10



Не говорим за аварии или гръмнали трансформатори за които бихме обвинили мрежата. Говорим а за шибан, режим на тока, когато по проводниците не тече нищо, а това е когато няма откъде да се вземе ток...



Тема Re: Абе що не мислите!?нови [re: ЛAMБИ]  
Автор LEOPARD2 (Хищник)
Публикувано05.05.11 22:14



И японците нямат суровини, но това не им пречи да ни продават коли...



Тема Re: В същност ако се върнем наистина на темата Белененови [re: LEOPARD2]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано06.05.11 10:42



Лятото претовариха инфраструктурата, а не производствата.
За това лято уж трябваше 2 нови далекопровода да пуснат... не съм следил до къде са стигнали.

Welcome to the real world!




Тема Браво!нови [re: The Fifth Element]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано06.05.11 13:06



Похвална е гражданската ти позиция за Зелена Енергия. Можеш да помогнеш в това направление като се включиш във Фейсбук групата:

За зелена енергия - Дайте да дадем!




Целта на групата е да обедини безкористните защитници на Възстановяемите Енергийни Източници (соларни, вятърни и малки водни електроцентрали). С влизането в групата всеки се задължава да сключи договор директно с ВЕИ, като плаща тока на цената определена в сайта на ДКЕВР и с доплащане за пренос и разпределение. По реда на записване в групата участниците ще бъдат разпределяни в следния приоритет:
- соларни
- вятърни
- водни ЕЦ.

Редактирано от БATKO на 06.05.11 13:09.



Тема Re: Абе що не мислите!?нови [re: LEOPARD2]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано09.05.11 16:29



Ти наистина ли си вярваш, че ние можем да създадем индустрия като японците?





Тема Re: Абе що не мислите!?нови [re: ЛAMБИ]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано09.05.11 19:03



Ти наистина ли си вярваш, че ние можем да създадем индустрия като японците?

Не, но за всеки случай ще създадем енергийната база за такава индустрия...



Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: Браво!нови [re: БATKO]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано09.05.11 21:30



С влизането в групата всеки се задължава да сключи договор директно с ВЕИ, като плаща тока на цената определена в сайта на ДКЕВР и с доплащане за пренос и разпределение.

След като ДКЕВР започне да определя реалистични цени на ел.енергията и след като при т.нар.пренос и преразпределение ел.енергия не се губи по трасето и си модернизирират мрежите.

А не може ли да се закача директно към ВЕИ и ДКЕВР да ме отърве от мрежата на ЕРП.



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: Браво!нови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано09.05.11 21:50



Можеш. Инвестицията е почти никаква. Ще ти трябват около 30 кв метра соларни панели и доста акумулатори.
Като имаш предвид че 1 кв метър соларен панел е ~ 750 кинта - сама можеш да си направиш сметката.
Е към сумата, както споменах трябва да добавиш и акумулатори. Много и скъпи. Ще ти трябват и разни електроники, ама те вече са по евтината част.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Браво!нови [re: bira_more]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано09.05.11 22:00



И покривите на всички блокове да бъдат място за монтиране на соларни панели или фотоволтаици . А всички новостроящи се сгради да се проектират и изпълняват задължително със соларни/фотоволтаични инсталации. За това да се кредитират хората, а не да се строи нов АЕЦ .


Тази инвестиция се изплаща и всеки който е решил да си купува жилище ще я изплати доста по-бързо отколкото народа да плаща строежа на нов АЕЦ .

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: Браво!нови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано09.05.11 22:25



Еххх.
Сегашните фотоволтаици са с КПД 15 - 20 %. Има вече с КПД 43 % но са в пъти по скъпи, и най-вече не са на пазара. До няколко години ще проима вероятно и 80 % КПД.
Казано с други думи, ако аз изчакам 5 години, ще мога да си сложа 4 пъти по ефективни соларни панели, а вероятно и ще са доста по евтини.
Няма акумулатори. Трябва ти акумулатор който да може да поеме 3 - 4 мегават часа. И да е с малък саморазряд. Може да настъпи пробив, може и да не настъпи.
Атомната енергия независи от това дали е облачно или не.
В момента инвестицията както я смятам е 30 - 40 хиляди лева - като поне 10 от тях са за все още несъществуващи акумулатори. Даваш ли си сметка колко години можеш да ползваш ток на корем?
А ако решиш да оборудваш 1 милион домакниства - е ми това са някакви си само 2 ако не и 3 централи ала Белене.
Панелите не са вечни. Не знам колко дълготрайни са, предположението ми е за не повече от 10 години.
А направи елементарна сметка колко скъп ще ти излезне тока!

Има и друг вариант. Правиш си къща, с максимално добра изолация. Включително въздуховоди на няколко метра под земята, така че въздуха да се темперира.
Можеш да намалиш количеството ток потребявано за година до 10 пъти.
Е нямам идея колко би струвала такава къща, и как баш ще държим целогодишно затворени прозорци.
Трябва да му дойде времето. А като му дойде - можеш да покриеш и магистралите с такива панели. Хем няма да се поразява ценна земя, хем магистралите ще се амортизират по бавно, хем ще е и по безопасно за шофиране.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Браво!нови [re: The Fifth Element]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано10.05.11 17:52



Ето че с теб сме на едно мнение - цените на които сега се сключват договори за 25-годишно изкупуване на тока от ВЕИ са нереалистични.

Тук се съгласявам с теб, че ВЕИ трябва да се забранят, и сключените договори да се развалят, докато ВЕИ не станат на пазарна цена и да си продават тока на пазарен принцип. Само така ще станат евтини, защото Зелената Мафия никога няма да допусне ВЕИ да станат евтини, след като има интерес да извлича огромни пари, посредством т.н. преференциални цени със задължително изкупуване.



След като ДКЕВР започне да определя реалистични цени на ел.енергията и след като при т.нар.пренос и преразпределение ел.енергия не се губи по трасето и си модернизирират мрежите.



Тема Re: Браво!нови [re: БATKO]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано11.05.11 00:42



Не ВЕИ да се забранят, а да се коригира начина на изчисляване на цените и включване на ВЕИ в енергопреносните мрежи . Дай сега да се забраняват ВЕИ заради каплавия начин на изчисляване на цените на ел.енергията .

Вече е крайно време да не се правят сметки за извличане на огромни пари, тия периоди свършиха и който не го е разбрал е време да го разбере.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано15.05.11 01:42





това ли ви е евтиния ток ?

Не , благодаря !

Това е много по-добра идея :

ЗА модерна България и БелеНЕ :



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: The Fifth Element]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.11 21:26



Какви са тия презрели чичковци, по които девичия ти ентусиазъм ПАК те кара да се прехласваш ма, Барбарело...



Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Тема Италия ще прави референдум за спиране на ядренатанови [re: The Fifth Element]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано15.05.11 22:19





Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано16.05.11 12:52



Ти кажи готова ли си да плащаш по левче за киловат? Защо лансираш плащане по левче, а врещиш на плащане по 40 ст?
Е те това не мога да го разбера.

Bеer? Mоre?




Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: The Fifth Element]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано16.05.11 13:22



Оф ай стига с тия измислени цени на киловат, тока не може да седи в буркани... Като как ще го продаваш над околната пазарна без държавна дотация не виждам, номера с ВЕИ минава щото се наливат едни пари за промиване на мозъци ... ама за АЕЦ ще е трудничко да мине същия.
Ако има нещо вярно в тия цени, тоя АЕЦ е обречен да не работи... икономическата ситуация у нас не може да понесе такъв скок в цената, ще прогони и малкото икономически субекти, ще срине потреблението... нищо чудно да доведе и нова емигрантска вълна.

По-интересното около Белене са косвените плащания които няма да ги видим в цената на киловата, нещо като "евтината" енергия на единия ТЕЦ от мариците... дето всъщност разликата е за сметка на бюджета.
Или като интересно как поскъпналия над 2 пъти "Цанков камък"...

А геополитическите аспекти не искам и да ги отпочвам... защото там смърди повече от поносимото.
Пък и никой не дава алтернативи.

Welcome to the real world!




Тема Ех, момиченови [re: The Fifth Element]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано16.05.11 17:23



Като си толкова зле с математиката, питай по-умните от теб, не се излагай.
Айде сега да смятаме.
Производство от АЕЦ Белене близо 16 милиарда киловатчаса за година (2000 000 кВ по 8760 часа по 0.9 разполагаемост). Умножаваме по 0.4 лв и какво получаваме? Ще ти кажа, защото не можеш да смяташ.

Получаваме приход от 6 милиарда лева за година, които прави колко? Как колко - прави 3 милиарда евро. Без текущите разходи за гориво, експлоатация, поддръжка и отчисления за декомишънинг (200 милиона евро - потърси данни с Гуги). Значи имаме в.8 милиарда евро за година чиста печалба от АЕЦ Белене. Ами ако е така, тя ще се изплати за 2-3 години и ще работи на чиста печалба 57 години. Я сега умножи 57 по 2.8 милиарда и виж защо антибългарите не искат да имаме АЕЦ.

Друг е въпросът колко им е интелекта на хората които вярват на енергетик-икономисти като Поетът Сугарев, че цената на тока от АЕЦ Белене ще е 40 ст/кВч.



Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: Mopфиyc]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано16.05.11 18:05



Нещо не си запознат с "косвените плащания" за АЕЦ Белене. Всички инфраструктурни дейности (пътища, ЖП линии, жилища, електропроводи и т.н.) се включват към определянето на цената на ток. И се получава производствена цена на тока от АЕЦ Белене между 4 и 5 стотинки/кВч. Явно за поетЪТ с главно П Сугарев нулата зад 4 не значи нищо.

А колкото до твърденията ти, че сероочистващите инсталации за ТЕЦ Марица Изток 2 също не били включени в цената а били платени от бюджета ето ти инфо:



Според първоначалната финансова рамка финансирането се осигурява с 34 млн евро заем от ЕБВР, безвъзмездна помощ в размер на 36,165 млн евро по програма ИСПА и собствени средства на централата, припомнят от пресцентъра на ТЕЦ"Марица Изток 2".


Клеветите и доносите срещу ТЕЦ Марица Изток 2 идват от същото място и по същите причини като клеветите по адрес на АЕЦ Белене. Причината е, че продадените от Костов на американците ТЕЦ Марица Изток 1 и 3, след същите ремонти като на българската ТЕЦ Марица Изток 2, ще ни "продават" задължително тока на три пъти по-висока цена от тази на българските АЕЦ Белене и ТЕЦ Марица Изток 2. Затова искат да закрият евтините ни централи, за да могат да крадат без да имаме друг избор. Можеш да пресметнеш, че само от превилегированото изкупуване на тока на 136 лв/МВч те ще измъкнат от Бъглария десетки милиарди евро. Т.е. ще измъкнат няколко АЕЦ Беленета оттам. Така че ако някой договор трябва да се разваля, това е този с ТЕЦ МИ 1 и 3. Едва ли ще платим неустойки повече от един милиард, а ще спестим двсетки.



Тема Що освободиханови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано18.05.11 18:03



зам.министъра Марий Косев ?

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: Италия ще прави референдум за спиране на ядренатанови [re: Aлaдин]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано18.05.11 18:10



Италианците има няма месец и половина след бедствието в Япония закон приеха за отмяна на правителствената програма за развиване на атомна енергетика .

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: Ех, момиченови [re: БATKO]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано18.05.11 18:13



Йе, благодаря за комплимента, момче !



Без да правя излишни изчисления, с няколко думи "нов АЕЦ не се знае дали ще има ". Тежката дума ще е на ЕК - така мисля.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: bira_more]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано18.05.11 18:15



ДКЕВР да си осъвремени методиките за формиране на цените.



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: Mopфиyc]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано18.05.11 18:25



Явно някой е правил изчисления и едва ли ги е правил гледайки тавана .

А защо е това повтаряне на информация, че видите ли ако не се построи нов АЕЦ тока щял да е скъп. Не е известно още какви изисквания ще има ЕК , от това което чета из мрежата неизвестни неща около строежа има не едно и две , обаче не мярвам информация че тоя АЕЦ ще трябва и да се плаща.


Освен това чете ли какво пише Георги Котев - ядрен инженер- физик.

Хванали сте се за цени, цени.... евтино, но опасно . Не, благодаря.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано18.05.11 21:52



Ох - е как баш да ги осъвремени?
Как?
Писах ти - мога и линкове да ти дам. Сама да сметнеш колко струва квадратен метър фотоволтаик, който ще произведе от порядъка на 200 киловатчаса годишно. Ако сложим 10 години срок за експлоатация - излизат 2 мегават часа общо. А цената само на фотоволтаика е около 750 лева. Можеш да добавиш скъпа електроника и скъпи акумулатори. И колкото и да актуализира цената ДКВР - няма как да я изактуализира под производствената.
Панелите имат малък живот, и се амортизират. За сметка на това са скъпи. Акумулаторите са с висока цена и нисък капацитет.
Само защото на теб ти се ще да има евтина зелена енергия - няма да проима. Поне не и тази година - може би след 10 години ще има, ама след 10 години.
И ако не знаеш, да те открехна - зимата, нощем, в безветрие - нито вяърните мелници нито фотоволтаиците ще произвеждат ток.

Bеer? Mоre?




Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано18.05.11 21:55



Ми добре де - дай пример. Купи си 20 кв метра фотоволтаици, и покажи среден пръст на енергото. Ще ти струват около 15 хиляди лева, ще гръмнеш още толкова за акумулатори, ама енергото ще го духа. Какво му плащаш.
Е след 10 години ще повториш упражнението.

Bеer? Mоre?




Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: БATKO]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано19.05.11 15:09



Ей тоя Костов как ви бърка в здравето



Заема по ИСПА и от ЕБВР ти ли ще го връщаш или държавата от бюджета?

По-нагоре зададох конкретните въпроси за цената на инвестициите и времето на връщането им... но отговор не получих, защото отговора щеше да излиза от рамката на манипулацията в това ти мнение!

Я да чуя и за оскъпяването на Цанков камък пак ли Костов и хАмериканците са виновни и кой го плати, руснаците или ние от бюджета?

Welcome to the real world!

Редактирано от Mopфиyc на 19.05.11 15:11.



Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: The Fifth Element]  
Автор ВЪРКОЛАКЪТ (Хищник)
Публикувано19.05.11 15:16



Те изчислиха, че токът от втората АЕЦ ще струва 40 ст... Имаха и екзотични предложения - да се събличат голи в НС и да правят мастилени бомби.

40 стотинки! Още може! Да бяха сложили вместо стотинки лева или направо евро и не за киловат ами за ват (е, може и ват да са имали в предвид с тия 40 ст.) и тогава съвсем щяха да са за освидетелстване с изумителната си "способност" за изчисления особено в комбинацията с въодушевените планове за публичен стриптийз и мастилени бомби...

Тъжна е мисълта че има обществени фигури, които като видят затруднение се събличат... а следващата стъпка с хващането за палците е само въпрос на... следваща стъпка по дългата им пътечка към славата... печална и позорна, но все пак слава...



Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: Mopфиyc]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано20.05.11 10:53





Заемите се калкулират в цената на тока, който ТЕЦ МИ2 произвежда. Това е основен принцип и важи за всички подобни проекти.

Забележи - въпреки че ТЕЦ МИ2 изплаща заеми, НЕК изкупува тока и на цена под средната за страната. Докато ТЕЦ МИ 1 и 3 имат преференции за задължително изкупуване на тока им на цена два пъти над средната за страната.

Костов изобщо не би ме интересувал, но в случая заради личните си интереси (ТЕЦ МИ1 и 3 и маса ВЕЦове) е впрегнал оределите си фенове да правят черен PR на ядрената енергетика.



Тема Re: 40 ст. щял да струва тока от АЕЦ Белененови [re: БATKO]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано25.05.11 17:02



Да не се окаже обаче, че е в цената на разполагаемите мощности, която е по-голяма за МИ 2 от колкото за МИ 1 & 3 ... и тезичката ти пак да издъхне?
То щото ядрената енергетика не може сама да си го направи тоя черен ПР... особено в родно+руско изпълнение.
Едни прътчета в Козлодуй да ти напомнят нещо...

Welcome to the real world!


Редактирано от Mopфиyc на 25.05.11 17:03.



Тема И Швейцария е на път да се откаже от АЕнови [re: Kиpo]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано10.06.11 19:50



Долната камара на швейцарския парламент одобри със 108 гласа "за" срещу 76 гласа "против" (и 9 въздържали се) предложението на правителството за постепенно излизане на страната от ядрената енергетика. Отпадна обаче и предложението конкретни мерки да бъдат взети до края на годината. Решението беше взето на фона на нарастващия скептицизъм сред швейцарците към този вид енергия и на предстоящите парламентарни избори, който ще се проведат през октомври тази година. Законопроектът трябва да бъде гласуван и в Кантоналния съвет - горната камара на швейцарския парламент. Противниците на плана обаче предупреждават, че отказът от ядрена енергетика ще изисква силно увеличаване на традиционните и алтернативни източници на енергия, ще повиши цената на електричеството за потребителите, ще застраши усилията на Швейцария да намали въглеродните си емисии и ще направи страната по-зависима от чуждестранните доставки на газ.


Източник: Associated Press


Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: И Швейцария е на път да се откаже от АЕнови [re: Aлaдин]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано10.06.11 20:10



Гот е да продаваш на швейцарци, особено ток... Там няма как да мрънкат за качеството... Само да не се скараме с французите кой да им продава...



Тема Re: И Швейцария е на път да се откаже от АЕнови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано10.06.11 23:32



Не ги мисли за толкова прости - ще купуват ток от филанкешията. Измислили са го как ще се оправят.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: И Швейцария е на път да се откаже от АЕнови [re: Aлaдин]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано10.06.11 23:36



Ае забелязах... как са го измъдрили... с внос на газ... ако въведат и файтоните за масово придвижване, съвсем ще ме смаят с изобретателността си...



Тема Re: И Швейцария е на път да се откаже от АЕнови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано10.06.11 23:38



И пак ще са по-напред от братушките. Последните колкото и нови АЕЦ-и да правят.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: И Швейцария е на път да се откаже от АЕнови [re: Aлaдин]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано10.06.11 23:58



Кой го интересува братушките... докато не се наложи пак да ни освобождават от турско, няма да ни трябват...

Фатката е швейцарците да купуват ток от нас...



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор ggkk (непознат )
Публикувано15.01.12 19:52



някой твой изрази "Киро" те издават, че ти си влах от Козлодуй или от околните села и от АЕЦ-а несъмнено имате голяма файда. Зная го добре, защото съм работил там. Големи заплати за хора с примитивно образование /с преписана дипломна работа от местния техникум/, с безплатна храна, осребряване на фалшиви рецепти, бонуси за Коледа, Великден,ден на енергетика, големи платени отпуски и т.нат, изобщо източване на дойната крава АЕЦ, защото е държавна.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: ggkk]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано16.01.12 09:42



Богати хора - богата държава. Колкото повече заможни обикновени хора има, толкова повече данъци влизат в хазната, толкова повече потреблението се увеличава и така и други хора стават заможни. Ако има на повече места в страната индустриални обеекти, всички щяха да са богати и щяхме да имаме стандарта на Западна Европа.
Стандарт не се постига със завист, а с икономика и производство.



Тема Не, боклук.нови [re: ggkk]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано16.01.12 10:57



Мангал от Гьолджука съм. А някои твои изрази те издават, че си тъп, плослочел шапкар, който, много характерно говори за образование, при положение, ч енеговото е от такова естество, че и циганин от "Факултето" има повече знания в черепната си кутия, в сравнение с твоята малообемна плеива тиква.
Заради подобно влизане получаваш един месец бан, понеже съм на кеф. Лапай и се потапяй, малоумник!



Ин витро си е прелюбодейство!! Това е смъртен грях.Щом не може да имате деца се покайте пред Бога!

Тема Киро, тоя защонови [re: Kиpo]  
Автор Пcyвaч (хлевоуст)
Публикувано31.01.12 21:43



не ни го дадеш в Попържа да го разкостим? Бахти боклука!

Ярослав Хашек е най-великият писател


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор Last of the BrunnenGАдминистратор ( )
Публикувано09.02.12 13:48



???

Не оставяй детето си на мира, защото ще го глътне сатана!!!

Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Last of the BrunnenG]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано10.02.12 17:00



Някой говореше нещо за огромните енергийни резерви дето имала България... Е, сега не достигат по 400 мегавата мощности при пълен капацитет... С милион по-малко сме отколкото преди 20 години и енергията пак не достига... Трябва човек съвсем да е прекалил със зеленчуковата пропаганда, за да счита, че може без нови аец...



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор ggkk (непознат )
Публикувано06.03.12 22:10



Откъде на къде ще ни налагаш своето мнение така наречен "КИРО" ?
За да сме сигурни,че имаш представа от АЕЦ и това как е в нея, кажи работиш ли в АЕЦ или си работил? Имаш ли си представа за качествата на руската техология, познаваш ли друга например някоя западна или само си чел някога в."Работническо дело"?



Тема ъх...нови [re: ggkk]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.03.12 08:39



Много вересия, много нещо...


Хубавото е поне, че си лишил страната от присъствието си.

По-добре да беше атеист-поне ще имаш оправдание,отколкото сега модернист-еретик

Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: ggkk]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано07.03.12 17:00



Ти на колко западни пърцуци си, че си се сбъркал да ме киросваш...?! Нито съм админа, нито сме в гърция, че да важи такова обръщение...
Не ми пука ква е технологията... съветска, руска, френска, аериканска или алдебаранска, но без аец ще я окъсаме... Ако ти имаш някакво друго мнение... например, че можем да минем само на слънчеви батерии, то го кажи, вместо да се смущаваш и възмущаваш, че някой си има свое мнение по въпроса...



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано07.03.12 17:28



Теоретично - можем. Само за да стане трябва да има фотоволтаици с КПД поне 80 - 90%, цена под 200 евро на кв метър, и акумулатори с огромен капацитет, поне 90% КПД при зареждане и не повече от 10 % саморазряд на година.

Bеer? Mоre?




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: bira_more]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано07.03.12 17:40



То и комунизмът беше теоретично възможен...

АЕЦ са налице от повече от половин век а теоретичните фотоволтаици и най-вече футуристичните акумулатори са още само теоретични или макетни пожелания, съпоставими долу горе с колонизирането на марс...



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано07.03.12 17:48



Така е, и за това си ни трябва АЕЦ, при това е добре от сега да започне строителството му, та като ни дотрябва да го има.
А мечтите са си мечти.

Bеer? Mоre?




Тема Re: АЕЦ -ТВСА – PLUS?нови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано07.03.12 19:37



В отговор на:

Някой говореше нещо за огромните енергийни резерви дето имала България... Е, сега не достигат по 400 мегавата мощности при пълен капацитет... С милион по-малко сме отколкото преди 20 години и енергията пак не достига...



И още по-голям недостиг ще се постигне със плана за затваряне на 5 и 6 блокове в Козлодуй, където 5 блок трябва да бъде затворен на 05.11.2017 г. и тък като атомна централа само с един енергоблок е забранено да се експлоатира, това ще доведе и до затваряне и на шести блок и с това се затваря кръга на окончателното закриване на АЕЦ-Козлодуй.

Именно поради това, двата блока в момента са поле на експериментални горивни касети от рециклирано гориво втора употреба тип ТВСА – PLUS , което вместо да се погребе в Сибир се прилага в АЕЦ-Козлодуй вече шеста година.
Касетите с рециклирано гориво с "повишена до 104% топлинна мощност" имат в пъти по-голяма радиоактивност и работят с по-високи температурни параметри които в много случаи са на границата на критичното.
Върху реакторите са извършени поредица нерегламентирани "модернизации" като цангово закрепване на твеловете, антивибрационни решетки, антидебризни филтъри и др. все неща, които не са експериментирани дори в Русия.

Не случайно вместо по 1000 мегавата в момента 5 и 6 блокове бълват по 1050 мегавата и генераторите и подгревателите имат сериозни проблеми с прегряването. Те не са изчислени за такава мощност която дават експерименталните касети, а и облъчването на персонала е в пъти по-високо от нормалното.
Но след като е казано да ликвидираме и последните два реактора, нашите послушни управници ще изпълнят и тази задача използвайки ги за експериментален полигон за да ги амортизират в срок до 2017 г....

Радиоактивност три пъти над контролните нива са отчели уредите в реакторната зала на пети блок на АЕЦ Козлодуй на 26 април. Това се е случило по време на годишния планов ремонт на реактора, съобщи вчера шефът на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев.
Блокът е спрян на 23 срещу 24 април, за да има време за охлаждането му.
В официалното съобщение на агенцията се казва, че по време на разуплътняване на елементи във вторник сутринта се е повишило съдържанието на радиоактивни благородни газове в херметизираната част на активната зона около реактора и някои съседни помещения.


Знаеш ли как се нарича това събитие - разхерметизирана горивна касета, но чудно защо никой не посмя да обясни от къде са се появили изотопите на ксенон, аргон и криптон, които се появявзт при стопяване на касета.

Както виждаш принципа на затваряне на български реактори еволюира.
Докато 1-4 блокове бяха пробивани стените на реакторите уж за да се вземат проби от метала "темплети" с цел да се отслаби корпуса им се оказа, че руските реактори имат шесткратен запас в сравнение със западните и тогава корпусите на 1 и 2 реактори буквално бяха пробити (все още не беше подписан мораториума с който българското правителство поема ангажимента да ги затвори). Оказа се, че за 24 мил. екю българското правителство само си затвори блоковете.
Сега пък 5 и 6 блокове ще се бракуват чрез прегряване с касети с обогатен уран втора употреба, който Русия изкупува от западна Европа и го превръща в "експериментални касети" ТВСА – PLUS.

А говорейки за евтината енергия на АЕЦ какво ни грее това?
След като между генераторите на ток в Козлодуй и потребителя "на вход и изход" са се наместили с държавна благословия чуждестранни енергоразпределителни дружества.

И като капак на всичко държавата е създала и ДЕКЕВР - комисия за ежегодно повишаваане на цените с 10%...

Редактирано от lYl Acпapyx на 07.03.12 21:02.



Тема Re: ъх...нови [re: Kиpo]  
Автор ggkk (непознат )
Публикувано11.03.12 22:31



НЕ ДРАГИ КИРО- В БЪЛГАРИЯ ЖИВЕЯ И В АЕЦ РАБОТЯ! И СЪМ НА 55 ГОДИНИ, А НЕ КАТО ТЕБ НА 25.



Тема Re: АЕЦ -ТВСА – PLUS?нови [re: lYl Acпapyx]  
Автор ggkk (непознат )
Публикувано11.03.12 22:45



НАИ ПОСЛЕ НЕЩО НАПИСАНО ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТ!
Аз съм в АЕЦ-а от 1988 година и тогава се правеше наладката на шести блок.Имам си представа за руската електроника-беше с 10-15 години изостанала от световната по това време.



Тема Re: АЕЦ -ТВСА – PLUS?нови [re: ggkk]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано12.03.12 08:19



В отговор на:

Аз съм в АЕЦ-а от 1988 година и тогава се правеше наладката на шести блок.Имам си представа за руската електроника-беше с 10-15 години изостанала от световната по това време.



За времето си електрониката си беше добра и надеждна.
Ти на каква база правиш сравнения за "изоставането"?
Дори днес има в Западна Европа и Япония атомни централи с допотопно оборудване.

(Да не забравяме, че в настъплението към заробване на източноевропейските народи Запада създаде КОКОМ – Координационен комитет за многостранен контрол на износа с цел единствена - да се ограничи достъпа на страните от източния блок до световните научни постижения.)

АЕЦ-Козлодуй е най-проверяваната и най-модернизиращата се централа в света.

Дори блокове 3 и 4 преди да ги затворим оборудвахме със струйно-вихрови кондензатори на тръбопроводи Първи контур - модернизация която няколко дузини западноевропейски реактори все още нямат и продължават да си работят без никой да ги закача.

Редактирано от lYl Acпapyx на 12.03.12 10:56.



Тема Re: ъх...нови [re: ggkk]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано12.03.12 08:57



Да се хванем ли на бас?





Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: ggkk]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано12.03.12 13:22



В отговор на:

Големи заплати за хора с примитивно образование /с преписана дипломна работа от местния техникум/, с безплатна храна, осребряване на фалшиви рецепти, бонуси за Коледа, Великден,ден на енергетика, големи платени отпуски и т.нат, изобщо източване на дойната крава АЕЦ, защото е държавна.




Работниците и служителите в АЕЦ-Козлодуй не източват и никога не са източвали централата.
Има си Колективен трудов договор, който се приема всяка година съвместно от синдикатите и Управителя.
Всички предприятия с държавно участие имат такива колективни договори, но ти от къде да знаеш?

И не е само това.

По наредба спусната от министерството на министър Симеон Дянков 80% от печалбата на АЕЦ-Козлодуй вече трета година се изземва принудително от правителството за да спонсорира ремонтите на ТЕЦ-овете в Мариците и изплащане на базнословни бонуси на служителите в Министерството на енергетиката и БЕХ.
Това важи не само за АЕЦ-Козлодуй, но и за всички фирми с държавно участие.

Държавата ги води към ликвидация спазвайки договореностите със Световната банка ...

Редактирано от lYl Acпapyx на 12.03.12 15:08.



Тема Re: АЕЦ -ТВСА – PLUS?нови [re: lYl Acпapyx]  
Автор ggkk (непознат )
Публикувано29.03.12 00:17



Представа си имам, защото през ръцете ми минаваха хиляди платки от УКТС на пети блок -за проверка,ремонт и настройка. Интегралните CMOS схеми бяха 176 серия /съветски несполучливи копия на серия А / ,а какво да кажем за електрониката на "вторичните прибори"-със германиеви транзистори МП26 например / за сведение германивите транзистори са от зората на транзисторите /1959--1966 година/.
А що се отнася до "струйно-вихровите кондензатори" още тогава беше ясно, че "номера" няма да мине-не могат да заместят "оболочката",но могат да се усвоят 600 милиона от бедната българска черга



Тема Re: АЕЦ -ТВСА – PLUS?нови [re: ggkk]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано29.03.12 01:16



В отговор на:

А що се отнася до "струйно-вихровите кондензатори" още тогава беше ясно, че "номера" няма да мине-не могат да заместят "оболочката"...



Oболочката не е панацея:




Тема АЦ Белене няма да има !нови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (air)
Публикувано06.04.12 23:26



Борисов: Спираме АЕЦ ”Белене”, реакторът отива в Козлодуй






Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема След година и половинанови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано28.12.12 23:29



сме на етап национален референдум' да се развива ли ядрената енергетика в България с изграждане на нова ядрена централа " . Към момента в период на агитационна кампания.

моят отговор е известн : НЕ

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: След година и половинанови [re: The Fifth Element]  
Автор FilerO99 (оперативная)
Публикувано29.12.12 01:30



Ама вие които сте против централата какво си мислите?Мислите си, че като провалите изграждането на нова АЕЦ и после ни доведете до там да вкараме ток примерно от Турция на баснословна цена ние ще го плащаме ли?Глупости!Ще го плащате вие, а ние отново ще го крадем - има си специалисти дето ги лекуват електромерите срещу 300 лева и сметките падат с известен процент.





Тема Re: АЕЦ НЕ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор supervising-210745 (непознат )
Публикувано30.12.12 20:06



Не разбра ли, че проблемите за АЕЦ Белене са следните:
1. Няма външен инвеститор. България не може да плати, може да плати Русия, което е политическо неизгодно.
2. Крайната цена на произведения ток е близо 3 пъти по-скъп от АЕЦ Козлодуй.
3. На кои съседни държави ще продаваме ток, след като Турция има подписано споразумение с Русия за 5 /ПЕТ/ АЕЦ.
4. У нас потреблението на ток постоянно се свива.
5. Спомняш ли си, щото аз си спомням как сваляхме и качвахме коричката с големия син по стълбите, по време на "дискотеката" /3 ч. няма ток, 1 ч. има/, при работещи 6 блока на Козлодуй-2 пъти.
6. БКП /БСП/ трябва да си оправдае взетите комисионни.
7. Защо Симеончо и/или СтаниШеф не подисаха договора?

Трябва да си много проЗ/тъп/необразован, за да защитаваш Беляне. Спочни си режима на тока /на 2 пъти/ у нас, при работещи 6 блока.
На коя старана ще продаваме ток, след като Турция построи 5 АЕЦ. А, защо Турция ги строи-щото е по-изгодно собствен ток, от колкото да внася.



Тема Re: АЕЦ НЕ трябва да иманови [re: supervising-210745]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано01.01.13 15:51



Toчно заради пвтата ти точка. И не, нямахме работещи 6, дори работещи 5 нямахме по време на дискотеката. Тогава живеех като млад ученик в малко лудогорско градче и ток нямаше по 2 дни(за да може София да има 2+2).
Колкото до намаляващото потребление...все едно ноември да кажеш: ето, светът загива, застудява от ден на ден, след 10 месеца стигаме абсолютната нула.
Е да, ама не - иде март


Ролята му в нашата метафора ще изиграят електромобилите, които някак...неусетно за много хора ще обърнат нещата с потреблението на ток.

Две изречения си написъл а толкова много грешки! Тъпънар!

Тема Лошотонови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано02.01.13 18:34



е че нямаш отговор на свързания въпрос - как да произвеждаме електроенергия?

Bеer? Mоre?




Тема Явно не си европейканови [re: The Fifth Element]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано05.01.13 15:43



Европейският парламент не противопоставя ВЕИ на АЕЦ, а напротив заявява че и двете трябва да се развиват от екологични съображения:

Цитат от резолюцията на ЕП за пътната карта за намаляване на въглеродните емисии:
71. Европейският Парламент заявява, че държавите членки следва да разполагат с възможно най-широк набор от средства за постигане на производство на електроенергия с ниска въглеродна интензивност (включително възобновяеми енергийни източници, ядрена енергия, използването на технологии за улавяне и съхранение на въглерод и устойчиво производство на биомаса) и че никое от тях не следва да се изключва от наличните възможности за изпълнение на изискванията;



А на този линк е дадена самата пътна карта за преход към икономика с ниски въглеродни емисии:


От графиката за пътната карта на стр. 3 могат да се направят следните изводи:
1. Производството на ток от АЕЦ в ЕС ще се увеличи 5.5 пъти до 2050 година;
2. Производството на ток през 2050 година ще бъде разпределено както следва:
- от ВЕИ 40%;
- от АЕЦ 33%;
- от ТЕЦ с улавяне и съхраняване на CO2 27%
3. Общото производство на ток в ЕС ще се увеличи повече от два пъти до 2050 година.
Следователно ако България иска да е като Европа тя трябва да увеличава производството на ток от ВЕИ и АЕЦ, както и да увеличава общото производство.

Интересна е и друга статистика:


Извадка:
Консумация на ток на глава от населението

28 кВч Сомалия
400 кВч Шри Ланка
1000 кВч Албания
1230 кВч Куба
3140 кВч Беларус
4858 кВч България
6642 кВч Германия
7328 кВч Франция
7898 кВч Швейцария
12750 кВч САЩ
14890 кВч Швеция

Видно е, че ако искаме да приличаме на държавите под България (в таблицата) трябва да увеличим консумацията на ток поне с 50-100%. Ако искаме да икономисваме ще заприличаме на Албания или Сомалия.
Освен това както се вижда на графиката в предния линк, цяла Европа ще увеличи електропроизводството си повече от два пъти до 2050 г. Значи ние трябва да го увеличим поне 3-4 пъти. А как ще стане това след като дотогава трябва да се спрат ТЕЦовете? Естествено чрез увеличаване на ВЕИ и на АЕЦ. Но ВЕИ не може да има повече от 40% дял, защото са непостоянни.
Е, сега пак си направи извода - трябва ли ни ядрена енергетика или не.
Всъщност, ако не я развиваме ние нашите съседи ще я развият и ще купуваме ток от тях на каквито те решат условия и цени.



Тема Re: АЕЦ НЕ трябва да иманови [re: supervising-210745]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано05.01.13 16:08



1. Външен инвеститор имаше, има и сега. Германската РВЕ беше инвеститор, но беше изгонена от това правителство. И сега има кандидати - американския фонд, който е готов да вземе даже цялата АЕЦ и да върне на държавата всички дадени до момента пари. Освен това, защо финансиране на АЕЦ от Русия е лошо, а финансиране на Южен поток е добро?

2. Цената на тока от АЕЦ Белене по настоящи цени е 4 ст/кВч, колкото е и цената на тока от АЕЦ Козлодуй в момента. А след като пазарната цена в момента е 8 ст/кВч значи АЕЦ Белене е на огромна печалба, ако работи на пазарна цена.
С времето поради неизбежната инфлация (вкл. и допълнително оскъпяване на тока поради екологичните изисквания на ЕС) цените на тока (както пазарната, така и тази на АЕЦ Козлодуй и АЕЦ Белене) постепенно ще се качват. След 30 години цената на тока от АЕЦ ще бъде 15 ст/кВч (според доклада на HSBC), но тогава пазарната цена на тока ще бъде 30 ст/кВч. Така че АЕЦ Белене (и АЕЦ Козлодуй ако работи) винаги ще са на печалба при работа на пазарна цена.

3. За да не се повтарям виж в отговора ми към The fifth element че България до 2050 година трябва да увеличи консумацията на ток около 3-4 пъти, ако иска да е европейска държава, а не Сомалия. Дотогава ТЕЦовете ще бъдат спряни по екологични съображения, така че ще е необходима не само АЕЦ Белене, но и още поне две такива АЕЦ, а и увеличаване на ВЕИ. Не случайно Турция прави АЕЦ, защото там хората мислят за бъдещето си, а не да се чудят какво да съсипят и спрат.

4. Повтарям, ако искаме да сме европейска държава трябва да увеличим консумацията на ток 3-4 пъти до 2050 г. Виж горе.

5. Именно, ако искаме да имаме икономика трябва да имаме повече централи, защото икономиката иска ток. Иначе ако тръгнем да развиваме икономика без ток, ще има режим.

6. и 7. Щом имаш доказателства защо не ги подадеш на прокуратурата да се заеме с тия корумпета. Иначе изпадаш в положението на Нане: Не искам аз да съм добре, а на Вуте да му е зле.



Тема Имам въпросинови [re: БATKO]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано05.01.13 22:36



Че съм европейка, европейка съм. Дори съм в Европейския съюз години преди България да стане член.



Резолюциите на ЕП не са регламент( задължитени за изпълнение ).

Имам следните въпроси :
1. Съпостави ми ВЕИ и АЕЦ - т.е. колко ВЕИ биха се изградили за сумата за която ще се изгради АЕЦ.
2. Отработеното ядрено гориво, съхранението му и влиянието върху околната среда .



Какво ще кажеш за това :


Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: АЕЦ НЕ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано05.01.13 22:50



Да се разберем: като се обяснява на хората за цената на тока, те разбират цената която плащат с месечните си сметки. А в цената, която плащат освен цената на ел.енергията има и мрежови услуги и 20 % ДДС. Днес правих сметка на сумата без ДДС-то и се получи че 46% от сметката е ел.енергия, а 54% е за мрежови услуги.

Освен това така и не прочетох колко пари ще струва централата, а все ми казваха че цената щяла да е 4 ст./Квч, но това е прогнозна цена, а не фактическата. Освен това кой гарантира че изкупната цена , на която ще купуват от централата няма да се промени.

И друго - колко са у нас високоемергоемките производства, че да се строи нова централа.

Също така ми изчисли колко ще струва тази централа в пенсии, като имаш предвид че в ЗБДОО за 2013 г. предвидените за изплащане пенсии са 7 530 мил. лева.



След това може и друго да питам .

Въпросите ми не са променили и няма да променят отгорова ми НЕ на референдума.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: Имам въпросинови [re: The Fifth Element]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано06.01.13 03:02



Въпроса е, колко ще струват веи произвеждащи енергия колкото 1 аец и то24/7



Тема Re: Имам въпросинови [re: The Fifth Element]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано07.01.13 16:10



Цитат от същата резолюция за пътната карта:
отчита значителния напредък, постигнат от държавите членки в разработването на възобновяеми енергийни източници след определянето на задължителните цели за 2020 г.; насочва вниманието към необходимостта да се продължи този подход и да се определят допълнителни задължителни цели за възобновяемите източници на енергия за 2030 г., като се вземе предвид потенциалът и макроикономическото въздействие от реализацията им; изтъква, че това действие ще помогне за постигането на целите за 2050 г.,

От цитата се вижда, че непазарното развитие на ВЕИ в България и ЕС се дължи точно на задължителните цели на тази пътна карта. Тепърва всички в ЕС ще плащаме огромни суми за въглеродни емисии което пак е задължение от тази пътна карта.

Въпрос 1: Имам едно изследване от 2010 г. според което 2000МВ от АЕЦ струват колкото 1600МВ ВЕЦ, 3600МВ ВтЕЦ, 730МВ Фотоволтаици.В момента би трябвало да има увеличение при фотоволтаиците поради понижената им цена.

Въпрос 2: Отработеното ядрено гориво или се връща на производителя или се съхранява в херметични контейнери в специални хранилища. За околната среда няма абсолютно никакъв риск. Едно такова хранилище за целия експлоатационен период на АЕЦ има площ около един декар. Следователно ще загубим за години напред един декар, освен ако не построим хранилището под земята. Нека да видим колко площ губим от другите алтернативни производство. Отиди в района на Мини Марица Изток и виж колко земи са унищожени от повърхностното разкопаване и от изхвърляне на пепелта и сгурията. Сметни колко площ БГ земя е залята от язовирите заради ВЕЦовете. Сметни колко площ от БГ земя е неизползваема поради фотоволтаиците. А от ветропарковете? В това отношение без спор АЕЦ е най-екологичен.
А колко български декари се продават на чужденци за по 200 лв и никога няма да ги видим?


отчита значителния напредък, постигнат от държавите членки в разработването на възобновяеми енергийни източници след определянето на задължителните цели за 2020 г.; насочва вниманието към необходимостта да се продължи този подход и да се определят допълнителни задължителни цели за възобновяемите източници на енергия за 2030 г., като се вземе предвид потенциалът и макроикономическото въздействие от реализацията им; изтъква, че това действие ще помогне за постигането на целите за 2050 г.,

Въпрос 1: Имам едно изследване от 2010 г. според което 2000МВ от АЕЦ струват колкото 1600МВ ВЕЦ, 3600МВ ВтЕЦ, 730МВ Фотоволтаици.В момента би трябвало да има увеличение при фотоволтаиците поради понижената им цена.


Въпроси от линка:
1.
Статистически е доказано, че щетите (материални и здравни) от досегашната експлоатация на АЕЦ в света са стотици пъти по-малки въпреки трите аварии, в сравнение на тези от ТЕЦ (затрупване в мини, експлозии на газ, пожари и т..н). Рискът от увреждане и смърт от авария в АЕЦ е 50 хиляди пъти по-малък отколкото в автомобилния транспорт.
Освен това новото поколение АЕЦ от което е АЕЦ Белене е стотици пъти по-безопасно от досегашните АЕЦ поради пасивните системи за защита.
Освен това, ако ние нямаме АЕЦ такива ще направят съседите и тогава за тях ще бъдат печалбите, а за нас остава риска (доколкото го има).

2. Г-н Бакалов очевидно е некомпетентен по въпроса за цените на тока. Наистина прогнозната бъдеща цена на тока през 60-те години експлоатация ще бъде 15 ст/кВч (75евро/МВч) според доклада на HSBC. Но това в бъдеща цена. Детинска грешка е да сравняваш настоящата цена на тока с бъдеща, защото между двате стоят десетилетия през които се трупа инфлация. Все едно да сравняваме цената на тока от АЕЦ Козлодуй (4 ст/кВч) със средната цена на тока от преди 30 години, която е била 1 ст/кВч. Ще излезе, че АЕЦ Козлодуй дава четири пъти по-скъп ток и е губеща.

Настоящата стойност на производствената цена на АЕЦ Белене е 4 ст/кВч, докато средната за страната е 8 ст/кВч. Поради инфлацията и двете цени ще се повишават във времето като номинална стойност. След 30 години настоящата цена от 4 ст/кВч наистина ще е станала 15 ст/кВч, но тя ще равностойна на настоящи 4 ст/кВч, защото тогава пазарната цена на тока ще бъде 30 ст/кВч.

3. Проекта не е за сметка на данъкоплатеца и по-отношение на ползите не е скъп.
Дори да приемем, че са наобходими 20 милиарда лева, като извадим 49% които ще бъдат платени от чуждия инвеститор, като извадим платените досега от НЕК инвестиции, остават на българската страна около 7.8 милиарда лева. Тези пари ще бъдат взети на заем, а не от данъкоплатеца. Изплащането на този заем ще бъде от продажбата на тока на пазарни цени (т.е. без да се увеличава цената на тока за хората). При това изчисленията показват, че чистите приходи в началото на експлоатацията ще да поне два милиарда лева, което означава, че този заем ще се изплати за 4 години. При това повтарям - без да се вземат пари от данъкоплатците и без да им се повишава цената на тока.

4. В предния си постинг дадох статистика, че в развитите страни към които се стремим консумацията на ток на глава от населението е поне 50-100% повече от нас. Освен това, до 2050 година в ЕС потреблението ще нарастне два пъти. Т.е. ако ние искаме да сме като ЕС трябва да увеличим консумацията на ток около 4 пъти и това ще стане ако увеличим промишленото производство. Ако искаме да вървим към Сомалия и Албания трябва да си понижаваме консумацията на ток - въпрос на избор.

5. За хранилището вече отговорих.



Тема Re: Имам въпросинови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано07.01.13 16:21



Въпросът е много коректен. При това лесно можем да пресметнем.
Ако за 4000 евро (цена само за централата към момента на договора) вместо 2000 МВ АЕЦ с разполагаемост 90% годишно, построим фотоволтаци 730 МВ, които имат годишна разполагаемост 23%, излиза че цената на фотоволтаиците е около 10 пъти по-голяма за същото електропроизводство. Ако погледнем в сайта на ДКЕВР ще видим че цената на тока от фотоволтаици е до 40 ст/кВч. Очевидно, че наистина е реална цената на тока от АЕЦ Белене, която към днешна дата е 4 ст/кВч.



Тема Re: АЕЦ НЕ трябва да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано07.01.13 16:51



Сметката ти е правилна: 8 ст/кВч струва производството на ток (усреднен от различните централи) и транспортирането му до ЕРПтата (дистрибуторите) Те обаче го продават на гражданите за 17-18 ст. Т.е. повече от два пъти повече.

4 ст/кВч е производствената (себестойността) цена на тока от АЕЦ Белене към днешна дата. 8 ст/кВч е средната/пазарна цена на едро на която може да се продава тока. Ако се продава на пазарна цена АЕЦа ще генерира огромна печалба за собственика (евентуално държавата). Ако държавата реши, може да продава тока на себестойност (4 ст/кВч) и така ще инвестира печалбата за да има по-евтин ток за гражданите и промишлеността.
И пак повтарям: това са настоящи цени. Те ще се увеличават във времето според инфлацията. Но винаги себестойността ще бъде два пъти по-ниска от пазарната цена.

Ако искаме да сме като развитите страни, ще ни е необходима индустрия, а тя ще има нужда от ток.

За пенсиите ни се разминава леко информацията. Аз попадам на обща сума на пенсиите за 2013 г. равна на 7.9 милиарда лева. За построяването на АЕЦ Белене за българските 51% като извадим дадените досега пари, ще ни трябват още 7.8 милиарда лева в продължение на 6 години, т.е. 1.3 мрлд лева годишно. Това е шест пъти по-малко от бюджета за пенсии за това време.

Но да повторя пак: Не се предвижда пари от бюджета да се ползват за АЕЦ Белене. Ще бъде взет заем който ще се изплаща без да се повишава изкупната цена на тока, така че изплащането му няма да бъде усетено от гражданите.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от БATKO на 07.01.13 16:56.</EM></FONT></P>

Редактирано от БATKO на 07.01.13 17:05.



Тема Хайде освен за пари и ценинови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано07.01.13 20:03



на ел.енергията да поговорим и за ...ядрени отпадъци :

Ядрените отпадъци - адът на Земята ! :



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: Хайде освен за пари и ценинови [re: The Fifth Element]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано07.01.13 21:15



що не поговориме за всякакви отпадъци?



Тема INVOISE.нови [re: Kиpo]  
Автор MИ3AHTPOП77 (знакомцами77)
Публикувано07.01.13 23:19



Тъп шизофреничен боклук, не разбра ли, че НЯМА да пишеш тук?

Редактирано от Киро на 08.01.13 11:44.



Тема Re: Хайде освен за пари и ценинови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.01.13 01:22



И що да са ада на земята? Мислиш ли че са по опасни от ядрените суровини?

Bеer? Mоre?




Тема Re: Хайде освен за пари и ценинови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано08.01.13 01:26



Може. Хайде да си говорим за всякакъв боклук.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: Хайде освен за пари и ценинови [re: bira_more]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано08.01.13 01:34



Бира, знаеш, че е излишно да ти обяснявам. Освен това суровините ги добиват защото искат и ако един ден решат да не ги добиват повече, то ядрения боклук хората са задължени да го съхраняват и то така, че радиацията, която излъчва и ще я излълчват и след края на човешката цивилизация да не навреди на никого.


А това не само не е опасно, но и не оставя след себе си боклук, който човеците да се чудят как да съхраняват : Вятърът ...



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: Хайде освен за пари и ценинови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.01.13 01:57



Суровините излъчват точно така както излъчва ядрения боклук. Знаеш ли, колкото и да ти е чудно - суровините си се превръщат в ядрен боклук - самостоятелно.
Ядрения боклук е благ боклук. Достатъчно е да се изкопа достатъчно дълбока дупка. Дори може да не копаш - взимаш изчерпана мина и си в бизнеса.
Има няколко тънки момента:
1. Ядрения боклук е малко. Сравни боклука който ще се генерира за да се произведат 9 000 гигаватчаса от въглища*20, с боклука който ще генерира един блок за 20 години + самия блок.
2. Днешния боклук, ще бъде гориво за следващата генерация атомни централи. Така че в крайна сметка, за няколко десетилетия днешните страшни обеми боклук ще се превърнат в слаборадиоактивен боклук, относително безопасен за околната среда.

Знаеш ли какво е срок на полуразпад? Ако планираш човешката цивилизация да изчезне заедно с теб, тогава - да - днешния боклук ще надживее човешката цивилизация. Но след 200 - 300 години - огромна част от днешния страшен боклук ще е малко по радиоактивна от обикновения фон.

Bеer? Mоre?




Тема Re: АЕЦ НЕ трябва да иманови [re: БATKO]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано08.01.13 02:03



Как така я изчисли производствената себестойност, след като още централата не е построена и въведена в екслпоатация и не се знае колко разходи фактически ще излезе ?

Производствената себестойност е фактическата себестойност, а тя се изчислява на база фактическите разходи. От три дни се смея на подобни сметки тип 'без кръчмаря'. Може да е изчислена някаква прогнозна цена, но фактическа просто няма как да се определи на този етап.

Мярнах, че сметката за централата щяла да е около или над 20 милиарда лева. Това са пенсиите на пенсионерите у нас за три години,

Откъде го измисли това, че ще се продава на огромна печалба. Също откъде измисли, че Но винаги себестойността ще бъде два пъти по-ниска от пазарната цена.. Е защо да е два пъти по-ниска, аз искам да е три пъти по-ниска, ей така да има 200 % печалба, а не 100 %.


А това ме 'хвърли в оркестъра' :
Ако държавата реши, може да продава тока на себестойност (4 ст/кВч) и така ще инвестира печалбата за да има по-евтин ток за гражданите и промишлеността.

Как ще стане това държавата да продава на цени=себестойност, а едновременно с това ще инвестира печалбата. Откъде ще я вземе печалбата, като ще продава без такава.

Ние може да сме от развитите страни и без да се 'набутаме' със 20 млрд. лева за строеж на нова атомна централа.

Хубаво повтаряш че Не се предвижда пари от бюджета да се ползват за АЕЦ Белене. Ще бъде взет заем който ще се изплаща без да се повишава изкупната цена на тока, така че изплащането му няма да бъде усетено от гражданите.. тези заеми ще се плащат с лихви. и те ще влязат в цената на тока . Токът, кой ще го плаща- хората. Така че хората ще трябва да плащат цялата сметка.


А, не благодаря. Ако се обясни това на хората, че парите за централата ще излязат от джоба им имате едно многобройно НЕ на референдума.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: Хайде освен за пари и ценинови [re: bira_more]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано08.01.13 02:14



Кой ти говори за въглища. Къде и кога съм писала 'въглища' - те не са ВЕИ.

Какви десетилетия за превръщане на ядрения боклук в слабореактивен. Десетки стотици години му трябват и пак ще е опасен. Като отиде човек на рентген искат да се подпише, че е съгласен с изследването, ти ми говориш че ядрен боклук от атомна централа след няколко десетилетия щял да е безопасен за околната среда.

Изгледай документалния филм преди да говориш за 200 години.

Освен това откъде накъде ние ще определяме как ще произвеждат енергия след 200-300 години. Може да произвеждат по друг начин енергия и ние нямаме право да им оставяме такъв боклук . Чети тук колко ядрен боклук има до момента :



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема аууу, ужаст 300000 тонанови [re: The Fifth Element]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано08.01.13 02:51



ми като обем това е по-малко от един вагон бре блонди



Тема Re: АЕЦ НЕ трябва да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано08.01.13 09:59



От написаното виждам, че нищо не сте разбрали и сега трябва да повтарям всичко отначало.
Затова ще попитам другите които евентуално четат това: Наистина ли не се разбира това което обяснявам в темата? Мисля че един средно интелигентен човек би трябвало да го разбира. Не е толкова сложно. Защото ако всички са толкова елементарни, като Елемента (петия) наистина не е останал материал в България и спасение няма.



Тема Re: Хайде освен за пари и ценинови [re: The Fifth Element]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано08.01.13 10:03



Ядрените отпадъци могат да се складират в хранилища с доста ограничена площ, до декар. За разлика от тях отпадъците от фотоволтаиците след като излязат от употреба ще бъдат катастрофални. Огромни територии ще бъдат покрити с пластмасови и химически отпадъци от панелите.



Тема Re: Хайде освен за пари и ценинови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.01.13 18:54



Да, точно така ти говоря. Понеже явно си скарана с математиката, и физиката, ще ти дам някои пояснения.
Десетки стотици години - можеш да напишеш хиляди. В смисъл 10 * 100 = 1000.
В естествени условия урана се разпада много бавно. В атомните централи, урана се разпада доста по бързо. А технологиите се развиват. Тоест, мога с голяма степен на достоверност да предскажа, че в следващите десетилетия ще се появят нови технологии позволяващи използването като суровина на днешните радиоактивни отпадъци. Най-малкото защото радиоактивните отпадъци, съдържат енергия, която може да бъде използвана - в резултат на което ще получим по слабо радиоактивни отпадъци, с по малко енергия.

ВЕИ за момента не са алтернатива. И няма да бъдат докато не се появят достатъчно надеждни акумулатори, с голям капацитет, и нисък саморазряд. А до тогава, ще ни трябва ток. При това все повече.

Между другото - находищата на радиоактивна суровина приличат на финландското бунище. Под земята са, няма никакви табели отгор, съществували са милиарди години, и ще същестуват още милиарди години, освен ако не ги изкопаме.

Bеer? Mоre?




Тема А днес тресе земетресениенови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано08.01.13 23:27



наблизо,в Егейско море - 5.8 по Рихтер. Като гледам още има вторични трусове.

В тази връзка какво ще кажете за това :



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано09.01.13 11:02



Според мен България трябва да произвежда толкова електроенергия, колкото е необходима за собствените й нужди. С известен резерв разбира се. Идеята да бъдем "енергиен център на Балканите" е детска залъгалка. Какво ако станем такъв център? Ако някой ни нерви дърпаме му шалтера и той умира от студ? Износа на електроенергия ще бъде обвързан с такива железни договори че може ние да сме на режим на тока, но износ да се прави. Освен това електроенергията е своего рода полуфабрикат. Тя придобива своя смисъл когато задвижи машините на някой завод. Примерно изнасяме за Словения евтини ламарина и електроенергия и внасяме скъпа бяла техника. Струва ли си? Износ на електроенергия може да си позволи държава, която разполага със много суровини за произвосството й, като Русия например. А ние?



Тема Re: А днес тресе земетресениенови [re: The Fifth Element]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано09.01.13 11:28



Не е истина как жена на твоята възраст може да бъде такава....алтернативноумна.
Имаш ли идея колко трусове стават всеки ден по света? :)) Айде, че съм Жентълмен, спирам тук...



Булсадкома са мизирабъли.БТВ-има тежест във т4ожбина.бг-семеиства ве4ерят тихо прет БТВ

Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: vehtiya]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано09.01.13 11:31



Лично на мен ми е през К дали ще сме или не, енергиен център. Само не ща да се повтаря 2+2, защото ПОМНЯ.
Разбира се, аз ще си реша проблема лично за мен по един или друг начин - акумулатори, трансвертери, генератори... не сме 82-а , а 2012, въпросът е принципен.


Пък и на тъпите малоумни "еко"-патки и неадекватна селяния пак някой друг ще им е виновен, като влязат в режим или токът им стане левче-кефче(оптимистично!) след спирането на Козлодуй.

Булсадкома са мизирабъли.БТВ-има тежест във т4ожбина.бг-семеиства ве4ерят тихо прет БТВ

Редактирано от Киро на 09.01.13 11:32.



Тема Re: А днес тресе земетресениенови [re: The Fifth Element]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано11.01.13 11:40



В тази връзка какво ще кажете за това :
................................

За това ще кажем, че е поредното ломотене на екофашистите.

А ти какво ще кажеш за това:



Това е доклада, който правителството покри. И HSBC НЕ СА руснаци.

2.6 Изводи

Дори и най-песимистичният вариант на входните данни е положителен за АЕЦ Белене. Това гарантира че при всички положения централата е печеливша.
При оптимистичния вариант възвращаемостта може да достигне до изключителните 16.3%, а номиналната печалба до 166 милиарда евро (8.1 дисконтирани).
При най-очаквания (усреднен) вариант производствената цена на тока на АЕЦ Белене е равностойна на цената на тока от АЕЦ Козлодуй – така както АЕЦ Козлодуй работи на практика без печалба на цена два пъти по-малка от средната за страната, така и АЕЦ Белене може да работи през целия срок на експлоатация на цена на тока два пъти по-ниска от пазарната и това ще бъде
достатъчно общите приходи да покрият общите разходи. Това означава, че половината от приходите са чиста печалба, ако АЕЦ Белене работи на пазарна цена.
Нормираната цена на тока и цената на инсталираната мощност са ниски, което прави АЕЦ Белене конкурентноспособна с всички други видове централи.


На всички заблудени, които възнамеряват да гласуват с НЕ на референдума, само защото техния вожд им каза да гласуват така, предлагам да четат и, ако могат разбира се, ДА МИСЛЯТ.

Success is the sole earthly
judge of right and wrong.

Редактирано от ARlZE на 11.01.13 11:41.



Тема ПОМНЯнови [re: Киро]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано11.01.13 11:42



И аз помня. Ама дали режима беше защото нямяхме достатъчно АЕЦ- ове или защото изнасяхме ток на поразия за да си закърпим положението. От онова време си спомням следния виц: какво е трифазен ток- едната фаза в Гърция, другата в Турция, а в България нулата. Така че и сто АЕЦ- а да имаме ако не знаем да си правим сметката все тая. Ще внасяме ядрено гориво срещу заробващи условия, ще се чудим къде да дяваме отработеното гориво и т.н.



Тема Re: ПОМНЯнови [re: vehtiya]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано11.01.13 13:05



1. Някакви достоверни данни, че сме изнасяли големи или поне значими количества ток тогава?
(не споря, само питам)
2. Винаги съм се чудел защо хората не могат да бъдат обективни.
Всичко лошо идва отвън: замръзва Дунава, от Румъния влизали вълци и лисици(вероятно и на тях вълците им идват от нас), от Турция влизат бесни лисици и ебеш ли му майката - абе лоши неща и шап ли беше, от Сърбия - вълци, от Гърция(!?) вероятно мечки. Въобще, ние нямаме планини и сме цивилизационен оазис. Нямаме ток, щото го изнасяме...

А онзи режим наистина спря, когато тръгнаха следващите блокове на Козлодуй - факт.

Булсадкома са мизирабъли.БТВ-има тежест във т4ожбина.бг-семеиства ве4ерят тихо прет БТВ


Тема Re: HSBCнови [re: ARlZE]  
Автор Фpeнг ()
Публикувано11.01.13 18:19



В отговор на:

И HSBC НЕ СА руснаци.




даваш ли си сметка,че цитираш една от най корумпираните финансови институции,които пере парите на мексиканските дрога картели,съветва и обслужва парите на Ирански компании и Алкайда




Тема .нови [re: MИ3AHTPOП77]  
Автор krechetalo77 (непознат)
Публикувано16.01.13 11:55



лапай и се потапяй, луд боклук!

Редактирано от Киро на 16.01.13 15:14.



Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор Polydeuces (Търсещ)
Публикувано17.01.13 11:31



Съгласен съм с мнението ти.

sol lucet omnibus


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Kиpo]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано17.01.13 12:18





ето един много добър и детайлен анализ на ситуацията около АЕЦ Белене.

Success is the sole earthly
judge of right and wrong.


Тема Да се върнем на тематанови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано19.01.13 21:54



след днешните извънаредни емоции темата с АЕЦ си стои. Референдумът е след седмица

Дали българите са добре информирани за ядрената енергетика :



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Стига лутане в тези скороговорки.нови [re: The Fifth Element]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано19.01.13 22:12



Стига лутане в тези скороговорки.

Казано с две думи, властите изобщо не мислят за ядрене енергия и работят за закриване на 5 и 6 блокове в Козлодуй.

1. мин. съвет командирова "специалисти" от БЕХ които иззеха от архива на АЕЦ-Козлодуй всички документи, които имат връзка с процедури по евентуалното продължаване експлоатацията на работещите все още пети и шести блокове. Това са три стаи с документация включително сондажните проучвания за седми блок и новите канали. Също така Министерството на образованието закри специалностите на ПГ по вдрена енергетика свързани с експлоатация на атомни централи и мрежи.

2. Истината за аферата "АЕЦ-Белене" ще излезе едва когато се разсекрети истината за грешката при прибързаното стартиране на строежа през 1987г. по проекта на "Атоменергопроект“ — Киев" със съдействието на "Енергопроект" — София, предвиждащ изграждането на 4 блока WWER-1000/V 320 със скрита и цензурирана глава "Характеристика на площадката" в част седма на Техническия проект на АЕЦ - Белене - "Техническа обосновка на опасността", която описва невъзможността за строеж тип льособетонна възглавница като на площадката в Козлодуй, поради високото ниво на подпочвени води и блатистите нестабилни почви на Беленската площадка, който са установени и описани с помоща на спешно извършени допълнителни сондажи.
Резултатите се засекретяват, за да се запази репутацията на съветската геодезична мисъл, и строежа е спрян окончателно тихомълком със уклончивото оправдание на липсана средства...

Дълго време, докато цели две десетилеия се експлоатираше лъжата за построяване на атомна централа в Белене като параван за източване на милиарди левове от българския бюджет се криеше от обществеността Докладa на БАН за проект "АЕЦ Белене", 1990 г.

Редактирано от lYl Acпapyx на 19.01.13 22:20.



Тема Re: Да се върнем на тематанови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано21.01.13 16:34



Аз съм добре информиран. Ти не си в състояние да се информираш.

Bеer? Mоre?




Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: ARlZE]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано22.01.13 00:30



Този материал е за ширпотреба.
Той не дава правдоподобни отговори на въпроси като - защо централата трябва да е държавна? Ами някой иска да произвежда нещо в България. Нека да го прави, но не с парите на данъкоплатците. Работил съм в държавно предприятие, знам каква бутафория бе там. За това цялата индустрия рухна - игране на карти в работно време, алкохол и кръстословици ...Не, благодаря!
По принцип не съм против ядрената енергетика, а съм против проекта Белене.
За жалост настоящия референдум не ми дава възможност да изразя точно предпочитанието си.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: АЕЦ трябва да иманови [re: Aлaдин]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано22.01.13 18:31



Има така да го кажем стратегически области, които е добре да са държавни.
Например, по добре е армията да е държавна, въпреки че в държавните предприятия цари бутафория.
Така е и с АЕЦ според мен поне де. Е, би било направо мечта да се появят джобни (частни) АЕЦ - каквито сме дискутирали с адаша.
За Белене - поне това което съм чел, е че Белене просто не е подходящо (като земя) място. Дали е така или не - не знам.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Да се върнем на тематанови [re: bira_more]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано23.01.13 23:29



За моята информираност недей да береш грижи.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re:нови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано24.01.13 21:03



Има алтернативи на АЕЦ за производство на ел.енергия и те са по-евтини:



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re:нови [re: The Fifth Element]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано25.01.13 08:42



Бе не ме занимавай с глупости. Декември, 5(по оптимистични преценки) слънчеви дни, по 5-6 часа греене и точно тогава ми трябва най-много ток, щото на него се топля(да речем). Н емного бе, само 1-1.5 киловата, щото съм сложил суперинвертори(не ми се копае за термопомпа) - топля само една стая и банята, в която сме с жената, децата, балдъзата, баджанака и нейните деца, барабар с любовницата(примерно). Ама няма киловатче, щото е декември


Знам, знам, от март до септември като цяло нямам проблеми.
Ви таковам у отнесените малоумни тикви всички "зелени" хахавелници, нямащи контакт с реалността....

Булсадкома са мизирабъли.БТВ-има тежест във т4ожбина.бг-семеиства ве4ерят тихо прет БТВ

Тема Re:нови [re: Киро]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано25.01.13 08:43



П.С: Бас държа, че поне 3/4 от зелените са халтави и на друга тема - вегетарианци са. Щото е арт, куул, еко, меко и т.н.

Булсадкома са мизирабъли.БТВ-има тежест във т4ожбина.бг-семеиства ве4ерят тихо прет БТВ


Тема Re: Да се върнем на тематанови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.01.13 15:25



Въобще не се притеснявам за твоята невъзможност да се информираш.



Bеer? Mоre?



Тема Има, ама няманови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.01.13 15:29



поне за момента.
Слънцето е неизчерпаем източник, и си бачка 24 часа дневно, включително и през празниците. Ама до нас достига само през деня, ако няма облаци. Когато се появят читави акумулатори - с капацитет поне 100 киловатчаса на килограм акумулатор, саморазряд под 1 % на година и КПД при зареждане поне 80% - тогава ще можем да минем изцяло на слънчева енергия. Вятъра е добро решение, ама няма как да ползваме вятъра в главата ти. Виж - биогаз - това е много добро, слагаш по един колектор на всеки кравешки гъз, и си в бизнеса. Действай.

Bеer? Mоre?




Тема Re:нови [re: The Fifth Element]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано25.01.13 17:54



Ае имам вятърен генератор на вилата... не ми я фали тая евтинийка... Веднага бих махнал тоя бирник безподобен и минал на аец, тец или на наско кец, стига мангалите да не свиваха редовно жиците по трасето... Всеки знае че след около хиляда часа работа дори алтернатора на готина кола трябва да се сменя, а при ветрогенераторите като всеки ел уред ситуацията не е кой знае колко по-различна...
Айде да не се впускам в подробности, но на всички зеленчуци да е ясно, че слънцето и вятъра поне за сега са безплатни, но системите за извличането им хич и въобще не са нито евтини, нито пък кой знае колко издръжливи...
В мойто генераторче има половин тон медна жица и на всички мангали в околността така им текат така лигите, че могат да плуват кану-каруц-каяк в тях... А генераторчето дори не е кой знае колко мощно... Само вило-поддържащо... Като се пръсне тая медно-вятърна съблазън из цялата страна колко охранители ще бъдат осигурени с биузнес си е направо мечта...



Тема Моята дилема .....нови [re: Kиpo]  
Автор jericho941f ()
Публикувано25.01.13 20:35



Я и аз да се изкажа по тази наболяла тема !!!!!

Първо с уговорката , че съм един от тия дето сложиха подписа си за иницииране на РЕФЕРЕНДУМ-а.

Второ , убеден съм че една АЕЦ е добре за България. Поне ще има ток , скъп-евтин отделен въпрос. Даже може и да се търгува някакво.
Освен това ако чрез РЕФЕРЕНДУМ успеем да изкопчим нещо от ЕС , поне да им покажем среден пръст , да си начеша малкото ми останало родолюбие и патриотизъм че и България може да тропне по масата , да ме капне капчица национален суверенитет , а не безропотно козируване на европейската бюрокрация ......... и в този ред на мисли до преди известно време щях да гласувам с ДА.

ДА ама НЕ

Трето , до момента не съм обръщал кой знае какво внимание на енергийния сектор предвид на прозаичните ми житейски проблеми , но си струваше няколко месеца да проследя дебатите и да установя че :

- Независимо какъв ще е резултата от РЕФЕРЕНДУМ-а , АЕЦ НЯМА да има. България е поела тайни и явни ангажименти и новата АЕЦ не се вписва в енергийната политика на ЕС , доколкото ние сме колония и никой няма да позволи на 2-3 милиона голта ... т.е. гласоподаватели да определят енергийните коридори на континента.
Прозрението ми че няма да има АЕЦ дойде след като България подписа за "Южен Поток" и след като миналата седмица довлякоха бившия енергиен Зам Министър на Русия , понастоящем шеф в "Газпром" , който ачик-ачика заяви че АЕЦ не ни трябва (разбирай-няма да има). С моя елементарен анализ стигам до извода , че баницата е разпределена и няма значение какъв ще е резултата от РЕФЕРЕНДУМ-а

- Тези които агитират ЗА са същите отрепки които 23 години се хранят на енергийната ясла - Руменовците , Гоце , Моце и прочее ..... комисионни , лапачка , милиони за да могат да контролират държавата.
Е , Баста !!!!!

Предвид на трета точка от МОЯТА ДИЛЕМА , преди 2 седмици реших че НЯМА да ходя да гласувам , хем да не заемам анти-българска позиция , хем да им натрия носа


Четвърто , тъкмо бях достигнал до някаква вътрешна хармония и гледам Кунева и "България на Гражданите" в едно предаване агитират ДА НЕ СЕ гласува и да се бойкотира РЕФЕРЕНДУМ-а.
Баси мааму , какво излиза ?
Кунева е креатура на БСП и предназначението и е да "обере" вота на колебаещите се.
Значи , БСП и останалата пасмина разчитат на твърдия си електорат и ако не се гласува означава да налея вода в тяхната воденица.
И доколкото няма значение от резултата що се отнася до АЕЦ , то това означава прикрито стягане на редиците им и подготовка за изборите и ако евентуално обявят победа на РЕФЕРЕНДУМ-а , то ще натрупат партиен актив.


Е това е МОЯТА ДИЛЕМА братя.
Три варианта имам и трите са еднакво лоши за моите разбирания.
Тия в стремежа си за власт ще ни докарат до шизофрения.

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Тема Re: Моята дилема .....нови [re: jericho941f]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано25.01.13 22:24



Кой и как ще възстанови 14-те мил. лева за провеждане на референдума ?

Теориите за настоящата цена и бъдещата цена след десетилетия на ел.енергията, която ( бъдещата цена ) щяла била да е по-висока поради инфлацията ( тук идва интересното откъде накъде в бъдеще е задължително да има инфлация, ами ако няма ?) меко казано ме озадачават.

Теориите че нямало да се плаща АЕЦ от бюджета, нито от данъкоплатците защото щяла да се строи със заем , а той пък нищо че ще се връща с лихви нямало да оскъпи цената и щял бил да се изплаща от печалбата, когато АЕЦ щяла да заработи на пазарна цена ме хвърля в особено недоумение. Подобна теория е неиздържана, но и абсурдна.


Още неща ме озадачават, но и тези стигат.

Нова АЕЦ смятам не ни е нужна.



Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: Моята дилема .....нови [re: The Fifth Element]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано26.01.13 07:14



В отговор на:

Нова АЕЦ смятам не ни е нужна.




Евтиния ток от АЕЦ-Козлодуй сваля стойността на микса (усреднената стойност на всички видове енергоизточници) три пъти

АЕЦ-Козлодуй произвежда ел енергия на цена 11 ст за Квч

ТЕЦ произведа произвежда ел енергия на цена 80 ст заКвч
ВЕЦ са с ограничен капацитет и не предлагат разполагаема мощност - 15 ст заКвч (липства постоянна мощност)
ФЕЦ - произвежда ел енергия на цена 50 ст заКвч (липства постоянна мощност)
Вятърни ЕЦ - произвежда ел енергия на цена 18 ст заКвч (липства постоянна мощност)



Тема Re: Моята дилема .....нови [re: lYl Acпapyx]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано26.01.13 20:35



Това не минава. Цените са преходни и винаги може да бъдат променени. Наличието на липсата на постоянна мощност- също може да се промени.

Това, което не виждам е как може да се промени е положението с ядрените отпадъци, които ще трябва да съхраняваме и остават радиоактивни стотици и хиляди години.

Също рискът от сериозни последствия в случай на сериозна авария. Обяснения, че нямало да се случи и как всичко около нова АЕЦ у нас едва ли не е най-сигурното в целия свят смятам за необосновани.

Японците вероятно също са били сигурни, но като слушах г-жа Ребека Хармс ( съпредседателят на Групата на Зелените в Европейския парламент), какво е видяла във Фукушима, нова АЕЦ у нас не ни е нужна.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Въпроса за отработеното гориво не стои на дневен рнови [re: The Fifth Element]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано27.01.13 18:05



В отговор на:

Това, което не виждам е как може да се промени е положението с ядрените отпадъци, които ще трябва да съхраняваме и остават радиоактивни стотици и хиляди години.



Не виждаш, защото не искаш да видиш.
Въпроса за отработеното гориво не стои на дневен ред както ежедневно ни се натрапва от пишман еколозите, понеже всичко е регламентирано и влиза в калкулираната цена на киловатчас и в момента.

Има си договор с Русия, като паралелно с това в България вече се строи хранилище за радиоактивни отпадъци в местността "Радиана" между Козлодуй и с. Хърлец с капацитет от 138 200 куб. м.

Отделно отработените топлоотделящи елементи (касети) се връщат на фирмата производител. която ги рециклира (смила и дообогатява и превръща в нови топлоотделящи елементи. Много малка част от урана се отделя, но и той влиза в употреба от военните заводи за производство на муниции от обеднен уран.
Това е истината,всичко друго е голословно плямпане на пишман разбирачи.



Тема На тебе и кола не ти трябва...нови [re: The Fifth Element]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано29.01.13 15:43



И нова кола не ти е нужна, щот нали знаеш какви отровни емисии бълва в атмосферата... Мм? Освен това толкоз невинни буболеци, котета и кучета може да прегази, че дори и хора и така без време да те вкара в затвора... или в гробищата ако се хласнеш в някое крайпътно дърво или насрещен тир... Изобщо ужасно страшно, че и вредно до смъртоносност нещо е това да си имаш автомобил и въобще и хич не ти е необходим... За тва закарай го на гробището да го рециклират и кютай пеш обирайки учтивите украсени с усмивки под мустак овации на тези с коли колко здравословен по неандерталскому начин на живот водиш...



Тема Re: Моята дилема .....нови [re: lYl Acпapyx]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано29.01.13 16:04



Ако вятърните харчеха по 18 стотинки киловата щях да бия пингвини в облаците от екстаз... Един еднокиловатов вятърен генератор ЕДИ струва 7000 долара заводска цена, (извън субсидиите които получават за производство на ВЕИ) ако те прецакат посредници на така наречените търговски представители отива до 9000, транспорт от щатите(още два бона), мито монтаж и ако си по-оправен закръгляш на минимум десет хиляди гущера... Експлоатацционния ресурс е осем хиляди часа при номинална мощност, ако не се издъни нещо между другото, като гнездо оси в блокера за силен вятър например, а ако работи на половин или четвърт мощност, както става често може да изкара и доста повече ама едва ли повече от двадесет хиляди киловата... Като дръпнеш чертата излиза поне 50 цента киловата и то ако няма никакви издънки... Е, поне е по-евтино от дизелов генератор...



Тема Re: Моята дилема .....нови [re: The Fifth Element]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано17.02.13 14:33



Във връзка с протестите, доволна ли сте, че вие - зелените глави докарахте хората до такава мизерия, че да излязат на улицата. Ще се съгласите ли, че с енергетика трябва да се занимават професионалисти, а не зелени кратуни и политически зависими хора?



Тема В държавата ни няма няма зеленинови [re: БATKO]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано17.02.13 15:19



В отговор на:

Във връзка с протестите, доволна ли сте, че вие - зелените глави докарахте хората до такава мизерия, че да излязат на улицата.



В държавата няма зелени, нито еколози.
Ако имаше такива, щяха с телата си да прерпечват резачките които обезлесявят методично горите ни.
Това са единствено казионни формирования, които работят по инструкции за размиване на нещата и запазване на статуквото преднчертано от Световната банка - обезлесяване, износ на суровините чрез дългосрочни концеции (подаряване) и така нататък ...

Боже пази България!

Редактирано от lYl Acпapyx на 17.02.13 15:47.



Тема Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: Kиpo]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано01.03.13 02:09



Преди два дни парламента прекрати окончателно проекта АЕЦ Белене.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано01.03.13 18:38



В отговор на:

Преди два дни парламента прекрати окончателно проекта АЕЦ Белене.



Нормално е, след като бяха използвани всички механизми за източване на държавния бюджет представлението да се закрие.
Всички участници в мистерията знаеха, че на беленския грунд е невъзможно да се строи по евтиния метод от Козлодуй, поради подпочвените води и нестабилните почви в дълбочина...
Ако е могло, щеше да бъде построена още 1988г.



Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор БATKO (Какин)
Публикувано04.03.13 11:20



Парламента обяви, че няма да се съобрази с резултатите на референдума, които са 60% за АЕЦ Белене.
Тълкуването на Костов и Маатинчо, че това било "окончателно прекратяване" е плод на мечтанията им да могат да грабят народа и за в бъдеще, чрез своите 12% собственост на Мариците 1 и 3.
Да не забравяме, че след 12-13 години изтича договора за задължително изкупуване на тока от тези Марици. Ако тогава АЕЦ Белене вече дава супер евтин ток, всички ще си купуват ток оттам, и Костов и Маатинчо няма да могат да грабят българите със скъп ток.



Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: БATKO]  
Автор persone (върховист)
Публикувано05.03.13 08:44



Абсолютно точно! Лошото в България е, че хора с лобистки икономически интереси успяват да влияят с мощна политическа и лобистка пропаганда, донякъде успешно, за промиване на мозъци. Националният интерес на България е категорично за доизграждането на АЕЦ Белене. Даже на фона на сегашните протести за евтин ток става все по-очевидно, че това представлява неизбежна необходимост.



Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: persone]  
Автор dnaunseq (стар клубар)
Публикувано05.03.13 11:22



Населението работи много калпаво. Калпав и алчен човек = отврат. Когато работиш с калпави хора, единствено ти идва да ги разориш. Индианците трябва да покажат, че стават хора. Всеки реве, че държавата е разпродадена. А никой не се пита за по-важния въпрос - защо?



Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: persone]  
Автор atd112 (член)
Публикувано05.03.13 12:52



Нещо си проспал неделното изказване ЕСО че няма товар на системата и спират въглищните централи. А ако толкова си мичтаеш да имаш АЕЦ, след три месеца румънците ще приватизират дялове от АЕЦ Черна вода. Събирай пачките и купувай. Хем ще ни продаваш евтин ток и ще "пичелиш" хем няма останалите да се харчим за мокрите ти сънища и да се занимаваме после с отпадъците от АЕЦ.





Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: БATKO]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано05.03.13 14:25



В отговор на:

Ако тогава АЕЦ Белене вече дава супер евтин ток, всички ще си купуват ток оттам, и Костов и Маатинчо няма да могат да грабят българите със скъп ток.





Освен да кажа Господи слез и си прибери вересиите, от друго няма нужда.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....

Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано06.03.13 18:03



Може да викнеш господ да ти крепи цената на тока. Щото очаквам доста да скочи - при това нагоре.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: bira_more]  
Автор The Fifth Element (indigo blue)
Публикувано06.03.13 21:01



А ако не скочи ?

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано06.03.13 21:06



Ми ако не скочи, това означава че ти си права, и аз ще съм много щастлив, че аз съм сбъркал, пък ти си права.
Проблема е че ако аз съм прав - цената ще скочи, и освен това може пак да минем на дискотечен режим.
Защото имаме нужда от все повече ток, а производството се очаква да спадне скокообразно - със затварянето на блоковете в Козлодуй.
Зелените мощности не могат да компенсират нищо, но пък ще смукнат повече кинти от 3 нови централи.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор lYl Acпapyx (Гражданин на ЕС)
Публикувано06.03.13 21:11



В отговор на:

А ако не скочи ?



Няма да скочи, а ще се повиши планово с 10 % в началото на лятото във връзка с изпълнение на подписаните дългосрочни ангажименти със Световна банка и и нейният инструмент - МВФ.



Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано14.03.13 12:37



От петнадесети проекта за нов аец отсвирва жълт картон на парламента и го разпуска... а премиера е вече извън игралното поле с червен...



Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано14.03.13 12:46



Иха... ще си избираме нов парламент... щот сегашния ще е прибран до брадата на муха-мед откъм дясното коляно на ие-хо-ва...
човек чак яд да го хване, че няма бог или поне баба яга...



Тема Re: Окончателно нова АЕЦ няма да иманови [re: The Fifth Element]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано14.03.13 12:57



Ами ако не мръкне?!...
Козлодуй е единствения инструмент с който токът се крепи в що годе приемливи граници, компенсирайки тецовете и зелените подземици... Когато го затворят... и без заместник под формата на нов аец... цените ще са си направо надгробни камъни... за икономиката и всичко зависещо от нея...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.