Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:29 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: За пореден път доказваш колко отчайващо тъп си.нови [re: nnnlo]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано10.09.10 22:06



И аз не знам, не само това - не знам дори дали има такъв полином. Въпроса е че ти като знаеш какво е полином на Ермит, не можеш да го използваш.
Физиката я знам слабо - на ниво училище. Ама разбирам това което знам. Ти си прочел за свръхбързо зареждащи се акумулатори. Отлично. Знаеш какво е полином на Ермит. Превъзходно. Ама не можеш да направиш елементарната сметка - 100 киловатчаса, за 20 секунди са 18 мегавата. Дори да ползваме супер защитени акумулатор/двигател - и хиляда волта за акумулатора - пак са 18 000 ампера. Дори бензиностанцията да поддържа свръхпроводници - как ги виждаш свръхпроводниците в колата? Как ти помага полинома на Ермит?
Какво трябва да е КПДто при зареждане на акумулатора? Нали ако дори е 99.9 % - пак ще имаш взривно отделяне на 18 киловата в течение на 20 секунди.
А акумулатор с такова КПД аз поне не знам. Тук - по знаещите от мен споменават за КПД (при зареждане) 50 % - тоест ще имаме 18 мегавата греене в течение на 20 секунди.
Та - знаеш полинома на Ермит, ама да умножиш 100 киловата по 180 - не можеш, щото не знаеш защо да ги умножаваш. Нямаш идея от къде идва измисленото от мен 180. А иначе си знаеш полинома на Ермит.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Altair Nanotechnologyнови [re: bira_more]  
Автор nnnlo (lion)
Публикувано12.09.10 19:33



Големите кинтите ги получаваме, като инвестиция за наука. Един суперкомпютър струва $300 милиона. Няколко такива са изградени, един с пари от Националната Научна Фондация, други с пари от Министерство на Енергетиката.
Съвременната наука с моливи не се прави. Прави се с cutting-edge технологии, специална поръчка за даден научен проект.
ЦЕРН е точно това. Струва 6 милиарда евро, като хилядите работещи там са на държавна издържка, разни фирми подизпълнители на малки проекти,....

По същият начин, в Швеция се изгражда ускорител, Spallation Neutron Source, специално за Нанотехнологии.



Осигурените инвестиции за този европейски нанотехнологичен проект са 1.4 милиарда евро. Това е голяма инсталация. За да си я представиш, мисли мащабно. Много мащабно.

Та както виждаш, големите кинти отиват за наука, в случая Нанотехнологии.

Подобно "животно" има в САЩ, като за строежът му са изразходвани $2милиарда. Изненадата за теб ще е, че в проектът е участвала Германия, която има цял изследователски отдел в американският проект.

Редактирано от nnnlo на 12.09.10 19:42.



Тема Re: За пореден път доказваш колко отчайващо тъп си.нови [re: bira_more]  
Автор nnnlo (lion)
Публикувано12.09.10 19:51



Въпроса е че ти като знаеш какво е полином на Ермит, не можеш да го използваш.

Напротив. Използвам го и то често, понеже полиномите на Ермит се използват за числено интергиране, чрез квадратури на Гаус-Ермит. Това е прост алгоритъм са смятане на интеграли. Пишат се лесни програмки за тези неща. Т.е. полиномът на Ермит е нещо лесно и просто, но същевременно важно защото се използва за куп приложения в науката.

свръхпроводници. Как ти помага полинома на Ермит?

Много просто. Плътността на енергията е функционал, а функционала е определен интеграл. И така, за да изчисля плътността на енергията в един свръхпроводник трябва да сметна един 3 мерен определен интергал. Числено, един вариант за това е използването на квадратури на Гаус-Ермит, като използвам полинома на Ермит.

Загря ли?

Хубавото на полинома на Ермит е гладкото експоненциално схождане към крайната стойност. Проблемът обаче е, когато трябва да се смятат системи с големи размери и сложност. Квадратурите на Гаус-Ермит могат да се използват за всичко, включително за да сметнеш плътността на енергията в ДНК молекула, но за да е точно ти трябва суперскъп суперкомпютър.

Алтернативи има, нарича се квантов компютър. През Февруари 2010 беше направена демонстрация на изчисление на молекули с квантов компютър. Успешно, с 15 кюбита.
Това е революционен метод за изчисления, много по-бърз от квадратурите на Гаус-Ермит.
По-късно тази година, хората намериха начин да разделят фотон на 3 части, което отгледна точка на квантовите алгоритми е много яко, понеже мога да си конструирам още по-сложни кюбит-и, за още по-сложни изчисления.

Аз аплодирам нанотехнологиите, понеже разделянето на фотон на 3 вълнови функции е именно последен писък в нано-физиката, без която няма да има реализация на квантовите алгоритми.

Редактирано от nnnlo на 12.09.10 20:24.



Тема Re: За пореден път доказваш колко отчайващо тъп си.нови [re: nnnlo]  
Автор Bл. Ульянoв (Пyтин) (пристрастен)
Публикувано13.09.10 09:45



Абе ти правиш ли метранпаж?



Криво да седим, право да съдим

Тема Re: "Него просто го няма на пазара!"нови [re: nnnlo]  
Автор viktoria9O (Щастливка)
Публикувано13.09.10 18:18



Щях да съм впечатлена когато си взема мобил, чиято батерия издържа половин година до следваща зарядка и ако лаптопа ми може да кара два месеца на батерия.



До този заветен момент всичко е по-скоро в графата снимки и рекламен дим, отколкото реалност.

Освен това 12000 зарядки за които говориш са ефективни само ако си държиш батерията закачена към алармата в къщи, когато шоковото черпене на електричество е в нулевия сектор и в случай, че температурите са около 25 целзиеви градуса. При по-силен натиск дори при компютърните симулации зарядките падат под 4000. Но дори и така повече прилича на рекламен шум, защото както казва Вл. Ульянов, едно е теорията а съвсем друго практиката. На теория и безжичните 4г връзки трябва да пренасят по 100 мегабайта на разстояние от 50 километра, но в реалност покриват само една десета от теоретичните предвиждания. Просто колкото е по-сложна една технология, толкова повече изненади предоставя.

Редактирано от viktoria9O на 13.09.10 18:43.



Тема Re: Altair Nanotechnologyнови [re: nnnlo]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано13.09.10 19:34



С какво се прави голямата съвременна наука е проблем на голямата съвременна наука. В момента ми показваш акумулатор който не става за нищо освен да подмени оловен акумулатор. Малко по добри параметри и толкоз.
Ако искаш да кажаш че са потрошени 300 милиона $ за да се постигне толкова дребен напредък - жалко.
На времето, докато се занимавах с наука с далеч по малко средства постигахме много по голяма ефективност.

Bеer? Mоre?




Тема Re: За пореден път доказваш колко отчайващо тъп си.нови [re: nnnlo]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано13.09.10 19:38



Сега остава да разбереш нещо съвсем просто - 100 киловатчасов акумулатор. 20 секунди зареждане. Колко топлинна енергия ще се отдели?
Може да използваш диференциали, интеграли и полиноми.

Bеer? Mоre?




Тема Re: За пореден път доказваш колко отчайващо тъп си [re: bira_more]  
Автор nnnlo (lion)
Публикувано13.09.10 20:50



Ако е от свърхпроводящи материали, топлината е 0, понеже няма съпротивление.



Тема Re: За пореден път доказваш колко отчайващо тъп си [re: nnnlo]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано13.09.10 21:39



Дори при свръхпроводниците има някакво съпротивление. А и акото цапа гащи и мерише лошо. Все още не се е чуло да има свръхпроводников акумулатор. Тоест, да го обясним като за теб - когато вкарваш енергия в акумулатора, една част се превръща в топлина. Ти като виден физик, би трябвало да знаеш точно как се нарича тази топлина.
Аз като по проЗ знам само че акумулатор (портативен) със 100 % КПД няма.
Та - това ти обяснявах - ти знаеш уравнения, полиноми, и какво ли още не, но не можеш да стоплиш че ако наливаш 100 киловат часа в акумулатор за 20 секунди ще се отдели много, ама много топлина при това за - позна 20 секунди.

Bеer? Mоre?




Тема Re: За пореден път доказваш колко отчайващо тъп си [re: bira_more]  
Автор nnnlo (lion)
Публикувано13.09.10 23:37



Няма съпротивление при свърхпроводниците пич.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.