Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:36 02.07.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Кога дойде кризата в България  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано19.05.09 20:34



Аз съдя по своя опит:

Кризата настъпи още в средата на 2001-ва година - стипендията ми намаля от 90 на 70 лв при все, че бях с майка инвалид и починал баща, и с отличен успех! През 2002-а замразиха докторантската стипендия на 250 лв (по закона, приет при Костов беше две и половина минимални заплати). Чак през юли 2008-а я увеличиха на 450 лв - с 200 лв по - малко от 2.5 мин заплати - ТОЧНО тогава ми свърши срока на докторантурата и дори това увеличение не получих.
От това нещо изгубих пряко няколко хиляди лева. Да не обяснявам и за научни проекти за по 200 лв НА ГОДИНА и всякакви други неща, измислени от НДСВ "Образованието НЕ Е приоритет" - лаф на техния министър (от първия им кабинет) и подържани от БСП.

Да не казвам, че моята пенсия от 18 лв скочи на 43 лв за 1 година при Костов (май 2000-на до юли 2001-а) и после за 7 години скочи до 77 лв.

Криза има, откакто ОДС и Иван Костов не са във властта!



100 символа не стигат!

Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.05.09 20:48





До тук плачеш, че подаянията от държавата са ти малко.
Как пък не написа какво си успял да спечелиш ти самият.

В същото време ми претендираш, че си с десни разбирания!

Баси галимацията в тази абсурдна държава.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Kpaличa ()
Публикувано19.05.09 20:50



Мисля,че вече е време за последователите на Костов,да се преместят в клуб религия.Защо не направите един паметник,за да има къде да му се кланяте?



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Kpaличa]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.05.09 20:53



Мисля,че вече е време за последователите на
Костов,да се преместят в клуб религия.




Голяма конкуренция ще имат там в лицето на
- тлъстата Джаба основател на "Алексизма" .



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: AGLER]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано19.05.09 20:57



Отворко, имам материали за 3 дисертации, няколкостотин страници са общо, над 50 твърдения имам доказани вътре, мисля, че струвам МНОГО повече от скапаните 250 лв стипендия

100 символа не стигат!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Kpaличa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано19.05.09 20:58



Аз сложих ОДС пред Костов, ти спомена само него, кой е фанатикът се пита в задачата?

100 символа не стигат!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: AGLER]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано19.05.09 20:59



тези пари не са държавни подаяния, а заплата за прекалено добре свършена работа, заплата, която изобщо не отчита как и дали изобщо се върши работата. Не е много дясно, не мислиш ли?

100 символа не стигат!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Gerilin (A Frenger)
Публикувано19.05.09 21:01



аз пък си мисля ,че кризата никога не си е отивала от БГ..
докато траеШе комунистическия период ,доста добре си спомням липсата на основни продукти по магазини и бензиностанции
после дойде т.н период на демокрацията ,в който оЩе по смутни времена върлуваха
до 1996 /7 когато пак даваха някакви барикади,огньове и плаЩахме билетче за рейс от 100 лв,за училиЩе ми дваха 5000 лв за закуски
после дойде Костов и неЩата малко живнаха ,заговори се упорито за ЕС , медиц. сестри в Либия ,някакви досиета от ДС и суми от хиляди лева по сметки на Костова

в личен план най ядваЩият се период бе точно 2001ва до 2005та

някакси обачеслед емиграцията започнах да се окопитвам финансово и то от доходи от съвсем нормална средностатистическа работа..с една заплата мога да си позволя да си платя сметките,да си купя дрехи и да попътеШествам в съседните страни

неЩо което нямах през годините на самостоятелен и работлив живот в Бг,нямат го и сега повечето от моите връстници там..



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.05.09 21:11



Отворко, имам материали за 3 дисертации, няколкостотин страници са общо, над 50 твърдения имам доказани вътре, мисля, че струвам МНОГО повече от скапаните 250 лв стипендия



Не знам тези материали дето ги имаш, дали стават за "три дисертации".
Но тези "50 доказани твърдения" ако са
като другите ти "доказани" твърдения
от небезизвестният ти сайт:


то тогава няма да стават за "дисертации",
а по скоро ще стават за
подкрепа на психиатрична диагноза.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: AGLER]  
Автор Gerilin (A Frenger)
Публикувано19.05.09 21:22



Що,на мен ми харесват мислите по "Схемата на PR-а" ,заЩото наминаваШе тук един представител на тази професия ,който напълно отговаряШе на описанието ...



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор A. (нестандартен)
Публикувано19.05.09 21:24



Знаеш ли,
може би най-накрая трябва да разбереш,
че фактът, че си слушкал, папкал.
учил си си уроците,
изкарвал си само отлични оценки,
и не си правил никакви бели,
ВЪОБЩЕ не означава, че някой,
цял живот,
трябва да ти плаща за това.

Какво значи - имам 50 доказани твърдения за които трябва да ти се плаща.
Че всеки човек, ежедневно доказва поне по няколко хиляди твърдения, и още толкова опровергава :-)


Докато позволяваме
да бъдем разединявани,
ще бъдем ебавани.


Тема мухахахаханови [re: Ray of Light]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано19.05.09 21:30



направо ме разби, имал няколко стотин страници. ще ти кажа горчивата истина мойто момче - не струват и хартията на която си ги написал. ако струваха нямаше да ги пилееш в публикации, а щеше да си ги пазиш в тайна и да къртиш кинти с тях.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: AGLER]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано19.05.09 21:31



Някакъв недообразован без чувство за хумор си позволява да ме съди. Нали знаеш какво е казал Гогол на публиката си от помешчици, отворко?

100 символа не стигат!



Тема Re: А.нови [re: A.]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.05.09 21:32



Какво значи - имам 50 доказани твърдения за които трябва да ти се плаща.
Че всеки човек, ежедневно доказва поне по няколко хиляди твърдения, и още толкова опровергава :-)




Прочети една малка част от
"доказаните му твърдения" !

17.05 15:04 - Специални логически заблуди VI - Пожелателни заблуди



VI. Пожелателни заблуди (заблуди на реалността).



Деф. Заблуди на реалността е форма на смесване на желанията с действителност – „това, което трябва да бъде Е”, „това, което Е, трябва да бъде (така)”, „това, което НЕ Е, не трябва да бъде”, „това, което не трябва да бъде НЕ Е”.



16. Това, което Е, трябва да бъде (така).



Деф. Заблуда на реалността, при която се приема статуквото за редно, само защото е статукво. Може да се разглежда и като частен случай на argumentum ad populum & non-sequitur.

Примери:

а) Убиването на крави с чук е нормална процедура, всички кланици така правят.

б) Вселената е изключително странна и пълна с парадокси, които мозъкът не може да проумее, но щом съществува, това е единственият начин да съществува.

Заб. Това е и форма на non sequitur – фактът на съществуването гарантира единствено съществуването, не причините за него.



17. Това, което трябва да бъде, Е.



Деф. Заблуда на реалността, при която се приема редното за статукво, само защото е редно. Това е опит за наслагване на личната реалност върху общата.

Примери:

а) Хората се отнасят към живите същества с обич и уважение, защото това е редно.

Заб. Вярно за „някои хора се отнасят с обич и уважение към някои живи същества”.

б) Ние трябва да знаем – Ние ще знаем! (Давид Хилберт).

Заб. Това, че трябва да знаем, не гарантира, че ще можем да узнаем, по – късният прогрес на математическата логика показва, че има неща, които не могат да се узнаят.



18. Това, което НЕ Е, не трябва да бъде (така).



Деф. Заблуда на реалността, близка до заблудата на статуквото, при която освен нея се приема неправилно аксиомата за непротиворечивостта (non-contradiction) – щом статуквото е редно, то и това, което не е статукво, не е редно. Това е логически невярно съждение от типа на non sequitur, тъй като може да има повече от един „правилен” вариант, а само един е статукво.

Примери:

а) Между хората няма истинска универсална любов, затова не бива да проповядваме такава!

б) Хората са в мнозинството си невежи, затова не бива да ги образоваме

Заб. Тези две твърдения предлагат обратния на верния извод – именно защото няма универсална любов или повсеместно знание, те трябва да бъдат развивани.



19. Това, което не трябва да бъде , НЕ Е.



Деф. Заблуда на реалността, при която се стъпва върху наслагването на личната реалност върху общата и се прилага неправилно аксиомата за непротиворечивостта

Примери:

а) Вселената не трябва да е противоречива и пълна с необясними явления, следователно не е.

Заб. Да, ама е!

б) Хората не трябва да се избиват помежду си, следователно не се избиват.

Заб. Абсолютно - и Осама е съгласен.

в) Мафията не бива да бъде във властта, следователно не е във властта!
Автор: raylight Категория: Лични дневници
Прочетен: 148 Коментари: 6
Тагове: наука, позитивизъм, образование, логика, разум, реалност, логически заблуди, детерминизъм, хилберт
Последна промяна: 17.05 15:26




Ако смяташ, че няма да навредят на здравето ти можеш да
ги прочетеш всичките в блога му, но все пак внимавай и не прекалявай.

Опасничко е !

Редактирано от AGLER на 19.05.09 21:33.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: A.]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано19.05.09 21:33



Научната работа си е работа като всяка друга и се предполага съответно заплащане за нейното извършване.

100 символа не стигат!



Тема Re: мухахахаханови [re: zaphod]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано19.05.09 21:33



Без дори да си ги видял и вече си преценил, че не струват, колко рационално



100 символа не стигат!

Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Kpaличa ()
Публикувано19.05.09 21:34



Но сложи неговия образ





Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Gerilin]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано19.05.09 21:35



Аз обичам България. Докато бях в Швеция се разбирах без проблем с хората, но не можах да свикна. Така и не си потърсих там работа, осемте месеца трудно ги изтраях

100 символа не стигат!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Kpaличa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано19.05.09 21:36



В случай че сте забравили кой беше



100 символа не стигат!

Тема Безумните "доказателства" на един............нови [re: Ray of Light]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.05.09 21:37



.............безумен човек !

03.05 10:24 - Специални логически заблуди V - Моралистки заблуди



V. Моралистки заблуди.



12. Моралистична заблуда.



Деф. Моралистична заблуда е форма на предпоставено разсъждение и заблуда на избора едновременно, при която се твърди, че нещо, което е морално погрешно не може да е част от човешката природа. При нея не се отчита както реалността (морално грешни действия се ежедневие), така и се отрича косвено фундаменталната свобода на избора, която позволява на всеки един човек да избере да върши както грешни, така и правилни действия.

Пример:

а) Тъй като убийството е смъртен грях, то не може да бъде част от човешката природа

Заб. Още в първите глави на Библията е обяснено как познанието за разликата между правилно и грешно поражда възможността да се вършат и двете, т.н. първороден грях – загуба на невинността.

б) Кражбата е грях, следователно, онези, които изнасят холната ни гарнитура не може да са крадци.

13. Натуралистична заблуда.



Деф. Натуралистична заблуда е форма на предпоставено разсъждение, при която се твърди, че нещо, което е е част от човешката природа не може да е морално погрешно. При нея не се отчита както реалността (в природата всичко е морално грешно), така и се отрича косвено фундаменталната дефиниция на правилно и грешно (моралът ни различава от животните).

Пример:

а) Тъй като убийството се случва в ежедневието ни, то не може да бъде морално погрешно

Заб. Още в първите глави на Библията е обяснено как познанието за разликата между правилно и грешно поражда възможността да се вършат и двете, т.н. първороден грях – загуба на невинността и това, което отличава човека от животното.

б) Някои мъжки риби изяждат децата си (по чисто рационални причини), следователно е морално редно Революцията да изяде децата си!



14. Морално - натурална заблуда.



Деф. Морално - натурална заблуда е форма на предпоставено разсъждение, при която се твърди, че нещо, което е морално правилно трябва да е естествено по произход, т.е. част от човешката природа. Каквото е морално, е дар от природата. Това е опит да се приложи морална парадигма върху обект, който не я разбира – природата.

Пример:

а) Нещо толкова хубаво като като любовта трябва да е дошло от еволюцията.

Заб. Любовта в човешкия и вид (универсална любов към ближния, любов към не кръвно свързани) е против самата природа на еволюцията, тъй като нарушава конкурентното правило (оцеляват най - приспособените) и дори го пренаписва (оцеляват най – добрите в морален смисъл). Любовта не е необходима, когато не е средство за оцеляване. Реалността потвърждава за повечето животински видове, че любовта е ограничена само между индивиди и колективи, при които тя е средство само и единствено за оцеляване.

б) Детското доверие към непознатия е крайъгълен камък на еволюцията.



15. Натурално - морална заблуда.



Деф. Натурално - морална заблуда е форма на предпоставено разсъждение, при която се твърди, че ако нещо не е част от човешката природа, то не е и част от моралната система. Подобно на натуралистичната заблуда се отрича самата природа на морала (познанието за добро и зло като разлика с животните).

Пример:

а) Нещо, толкова неестествено по произход като като човешката любов, не може да е морално правилно.

Заб. Любовта е база за морала, от нея произтича самата концепция за морал.

б) Да се грижим за старите е болните е най – долна и аморална постъпка! Никое животно не постъпва така!

Заб. Всъщност слоновете се грижат както хората за старите и болните си животни, но тяхната висша нервна система е много силно развита.
Автор: raylight Категория: Лични дневници
Прочетен: 265 Коментари: 16
Тагове: морал, природа, наука, деца, еволюция, образование, логика, разум, риби, логически заблуди






Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор A. (нестандартен)
Публикувано19.05.09 21:39



Отговори ми на един въпрос:

Можеш ли да ми посочиш научният принос от поне едно твое доказано твърдение?

Например - Твърдението е ....................
Доказателство .....................
Научният принос е .....................


Докато позволяваме
да бъдем разединявани,
ще бъдем ебавани.


Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: A.]  
Автор Gerilin (A Frenger)
Публикувано19.05.09 21:40



В отговор на:

изкарвал си само отлични оценки,
и не си правил никакви бели,
ВЪОБЩЕ не означава, че някой,
цял живот,
трябва да ти плаща за това.




колко ползотворно и мъдро изказване от една държава ,в която колкото по дебел ти е вратът,колкото по тъп и упорит си ,колкото повече накупени дипломи си имаШ и т.н ,толкова по напред в йерархията си ..

може би трябваШе да е станал мутра в онези времена ,за да му плаЩат достойно

ебати !

ПП имах една колежка,която работеШе в хим. отдел на БАН за 180 лв (!!!) лева заплата ,когато аз като спортист вземах 300..



Тема Re: Безумните "доказателства" на един............нови [re: AGLER]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано19.05.09 21:48



Направи малко анализ, нека чуем точка по точка и аргумент по аргумент, така е реклама, не обсъждане

100 символа не стигат!



Тема Re: Безумните "доказателства" на един............нови [re: Ray of Light]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.05.09 21:50



Направи малко анализ, нека чуем точка по точка и аргумент по аргумент, така е реклама, не обсъждане



Анализа оставям на дипломираните психиатри !



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Gerilin]  
Автор A. (нестандартен)
Публикувано19.05.09 21:55



Май явно пропускаш нещо...

Тук става въпрос за реализацията на тезата ...

"Учи мама за да не работиш като пораснеш".

при липс на физическите данни да стане детето мутра

.

Обединението прави силата, въпреки че и 1000 мравки не правят една конска сила.

Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано19.05.09 22:00



Щото там май не вървят тия евтини прокостовистки пропаганди!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Gerilin (A Frenger)
Публикувано19.05.09 22:10



така е ..емиграцията не е за всеки..изпитвала съм го съЩото първата година...за да получиШ неЩо обаче,трябва да заплатиШ с друго (далечни роднини,друг манталитет и т.н) ... всеки преценява за себе си дали си заслужава..аз например не обичам да бъда лъгана,крадена и системно ограбвана от правоспособността си като гражданин ,заЩото реципрочно аз не го правя към никого,респ. държавните институции...

опитвала съм се много ..живяла съм във фургон ,карала съм смени по 12 часа раб.смени,когато съм студентствала ,опитвала съм се да си намеря сносна работа (без връзки)..уви

и в един момент си казах "баста" напънах се ,изкарах изпитите и заминах при приятеля си

всеки преценява за себе си ,в зависимост от скалата на търпимостта си..мен вече ме изгубиха като данъкоплатец,работник,майка ,да се надяваме догодина и като гражданин

и така са милиони хора ... явно в Бг не се осъзнава колко сериозен е проблемът ,как България е на едно от водеЩите места по намаляване на населението в резултат на емиграция..и какво се прави по въпроса : тьотя Масларова излиза с някакви неадекватни планове и внос на работна ръка от азия...брилянтно!
в съЩото време пропагандната маШина не спи и патриотизмът (дума ,която е измислена с цел манипулиране на масите) се сее сред останалите в Бг "емигрантите били родоотстъпници,страхливци,егоисти блаблабла" и се насъскват (буквално) двете групи един среЩу друг,за да се замазват очите от абсурда ,в който се живее в БГ и да се бърка в емоциналните рани на емиграцията

няма лесно никъде ,но никога целта не определя средствата ! а в Бг е много трудно за съвестните хора 8не невъзможно,но трудно)



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: A.]  
Автор Gerilin (A Frenger)
Публикувано19.05.09 22:14



не видях никакви оборими аргументи,съжалявам

аз мисля,че научните работници трябва да са сред едни от най добре заплатените кадри в държавата , не да я карат на огризките от мутрите

добавям : заЩото те са инвестирали в себе си под формата на часове труд прекаран над четене и лаб. упражнения

Редактирано от Gerilin на 19.05.09 22:15.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Gerilin]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.05.09 22:20



аз мисля,че научните работници трябва да са сред едни от най добре заплатените кадри в държавата , не да я карат на огризките от мутрите



Ти май не можеш да направиш разликата между научен работник
назначен в институт - разработващ нещо в областта си и случая който коментираме - а той е, че някой си взема стипендии и пенсии и си
играе на "научен работник". Ами психиатриите са пълни с такива
"научни работници" и "велики откриватели" на хиляди перпетумобили
и горящи води.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: AGLER]  
Автор Gerilin (A Frenger)
Публикувано19.05.09 22:22



доколкото разбрах той е доктор..за да достигне до тази титла в научните среди е минал :

12 години училиЩно образование
4 години (или 5) бакалавър
2 години магистратура
4 години докторантура

сега сбора си го сметни сам





Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Бapбapeлa (петата стихия)
Публикувано19.05.09 22:34



А не ти ли идва на ума че от бюджета не се плащат само докторантури и стипендии, а също и детски добавки и социални помощи. твоята пенсия може да е скочила от 18 на 43 лева, но това не е щото Костов е напълнил бюджета, а защото инфлацията слезе до двуцифрено число с въвеждането на валутния борд.

ти хубаво си вземал 250 лв. стипендия, а знаеш ли как майките гледаха деца с 110 лв. МРЗ майчински и мизерните 18 лв . детски добавки за дете - виж каква е била МРЗ през годините и си направи сметката- майчинските са МРЗ . а голяма част от пенсионерите вземат 1/2 от МРЗ и сега .

и кой сега по-важен - твоите проекти или бебетата и малките деца и хората работили по 30-35 години , които понеже са седяли цял ден да си чоплят носа пият с шепите лекарства и 1/3 от пенсията им отива са лекарства.

айде не на мен тия бакалски сметки.

бил загубил с хиляди лева. нищо не си загубил , просто не си ги изработил. като чакаш на бюджета и тия които произвеждат реален продукт да внесат данъци че да има отде на теб да ти плащат - ще вземаш когато има . защото на бюджетния клон седи доста народ. защо не си намери спонсор, ами чака само на държавната стипендия .



Тема той е доктор..........нови [re: Gerilin]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.05.09 22:41





Като чета блога му ме навява мисълта, че
по скоро някой ще стане доктор по психиатрия покрай него !





Тема И друг път съм писаланови [re: Ray of Light]  
Автор Бapбapeлa (петата стихия)
Публикувано19.05.09 22:46



до 1997 година най-ниските запалти бяха 2 пъти МРЗ . повечето хора на заплати в зависимост от длъжносите си получаваха от 3 до 8-10 пъти МРЗ . говоря за средния и малкия бизнес .

след април 1997 година - голяма част от хората започнаха да получават МРЗ . да не говорим че работодателите започнаха да си осигуряват хората / ако изобщо ги осигуряваха / на 1/2 от МРЗ, защото по тогава действащия закон трябваше за си работил поне 4 часа дневно за да ти се признае месеца за трдов стаж - от което хора трупаха трудов стаж, ама бюджета губеше здраво. . на останалите заплатите също не останаха 3-8 пъти МРЗ, а максимално вземаха до 4 пъти МРЗ . а цените на стоките скочиха с пъти и не мръднаха изобщо надолу , дори и след деноминацията.

получавал си доста повече за да седиш на бюро и да разработваш там някакви проекти, които я се реализират някога, я не от тия от чиито запалти ти идва на теб стипендията са работили по 10 часа дневно за половината от стипендията ти.

айде стига си искал света да се върти около теб - защото няма да стане.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Gerilin]  
Автор Бapбapeлa (петата стихия)
Публикувано19.05.09 22:57



Герилин, то хубаво да са запалтени, ама чакат на бюджета . а на бюджетния клон седят доста хора , а България не е ОАЕ или коя да е държава от ОПЕК и да има ресурс да дава на научи работници , когато не стигат парите за майките, за инвалидите , за социалните домове, за учителите, за педагозите, за лекарите и т.н. определено излиза по-евтино да се купи ной-хау , отколкото да се оборудват лаборатотии и да се 'хранят' куп научни работници , които я изкарат нещо на бял свят, я не . освен това научните работници у нас не си тръсят спонсори - те чакат предимно на държавата.

не че съм против науката и научните изследвания, ама да не ставаме ' като няма хляб, яжте пасти' . като няма- за всички еднакво чакащи от бюджета- няма. освен това различните държави имат различни приоритети .

А да,да ти припомня че в другата тема имаше претенции държавата да издържа от-до и циганите, които са 10 % от населението в България за да нямало сополиви сълзливи трогателни филми и репортажи.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: AGLER]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано19.05.09 23:14



"Ти май не можеш да направиш разликата между научен работник
назначен в институт - разработващ нещо в областта си и случая"


Да, обаче България не дава нито лев за някой институт. Всичките субсидии за наука в България идват от програмите на ЕС или НАТО. България, като държава е абдикирала от това да издигне науката, като стратегически важен отрасъл. Във всяка западна държава, науката е стратегически важен отрасъл.

Случаят, който коментираш може да е куц, но онова което написа Ray е точно така.

ЦЕРН глътна 6 милиарда евро за да се откриват нови теории във физиката, като всичките 6 милиарда евро са държавни пари. Науката е предимно на държавна издръжка по цял свят, и не се учудвай, че докторантите искат от държавата да се съобразява с тях.

В случаите, когато държавата не субсидира докторантите, те просто отиват да учат на запад, и остават да живеят там, защото ако се върнат в България немогат да работят като научни работници.

Затова, забележката на Ray е правилна, макар и оцветена политически, и то с хора като Костуф, които още 2001 ликвидираха възможностите България да има наука и високи технологии. България, нито българския бизнес от 20 години не е инвестирал нито лев във наука или високи технологии. Затова, не се чуди защо класират България на едно ниво с Зимбабве.
Тук там има някои единични наченки на високи технологии у нас, при това пак подчертавам, че заслугата за тях не е на България, а на спонсори от ЕС или НАТО.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Gerilin]  
Автор A. (нестандартен)
Публикувано19.05.09 23:20



Аз мога цял живот да инвестирам в себе си,
но ако от това няма полза за другите -
какво от това. Хората длъжни ли са да ми плащат за това.

Да, пари за наука трябва да има.
Колкото повече, толкова по добре.
Но само за такава,
от която има реален положителен ефект
за другите хора.

Обединението прави силата, въпреки че и 1000 мравки не правят една конска сила.


Тема Пак ще пояснимнови [re: Бapбapeлa]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано19.05.09 23:28



В цял свят, науката е предимно на бюджетна издръжка. Пример, ЦЕРН, 6 милиарда евро държавни пари са наляти там.

Всеки, който работи в ЦЕРН е на държавна заплата. Междувременно, ЦЕРН не се спонсорира от ОПЕК.

"ама да не ставаме ' като няма хляб, яжте пасти' "

Не приемай науката като хляб или пасти. Науката създава продукт, начерен знание. И това знание може да се използва, например за лечение на тумори. Например, т.нар. позитронна томография, работи с частиците позитрони, които са анти-частици на електрона. Съществуването на позитроните е предсказано от физика Дирак преди 80 години. Дирак е стигнал до позитроните от едно уравнение, което му давало решения с положителна и отрицателна енергия.
И така, позитронната томография е започнала от лист хартия с написани на нея уравнения, които сега ги знаем като "уравенения на Дирак".

Това е пример, как науката създава продукт като всеки друг отрасъл, и този продукт намира важни приложения в медицината.
Разликата между науката и промишлеността (бизнеса) е, че за да си учен трябва да си много креативна личност. В бизнесът просто изпълняваш онова, за което си нает, толкоз. В науката това не е достатъчно, и от теб се изисква и очаква много повече.

Например, един инженер за да създаде нещо, чете книги. За разлика от него, ученият няма откъде да чете, защото никой преди него не се е занимавал с дадения проблем. Ученият е онзи, чиято работа е да създаде ново знание, което все още не го пише в книгите.

Редактирано от Kirinlchiban на 19.05.09 23:32.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Kirinlchiban]  
Автор A. (нестандартен)
Публикувано19.05.09 23:38



Не си прав.
Във всяко едно държавно висше учебно заведение държавата дава 1300 до 6000 лева за обучението на всеки приет студент.
Това не е лошо, но лошото е, че се приема и куцо и сакато. И всички завършват. И всички завършили са потенциални научни работници

.
А в тази ситуация, некадърниците изяждат парите на кадърните.
Докато системата на делегираните бюджети в средното и в държавното висше образование не бъде премахната, до тогава ще сме в това положение.
Освен това, 80 % от парите за наука от ЕС отиват в пенсионерския клуб БАН при "наши" хора.

Обединението прави силата, въпреки че и 1000 мравки не правят една конска сила.

Тема Re: Пак ще пояснимнови [re: Kirinlchiban]  
Автор Бapбapeлa (петата стихия)
Публикувано19.05.09 23:48



Няма какво да ми повтаряш. Не ми говори за ЦЕРН. Държава, кяото не може да плаща подобаващо за социалната политика , не може да си позволи да дава на халост и лев.

пак ще ти повторя - новистите в медицината да се купят струва много по-малко отколкото да се издържат лаборатории и купища учени , които ще изахрчат парите без да има нещо насреща .

ти не разбираш от икономика и финанси и си консуматор само. Ray и той от носа си по далеч не вижда. ми гледайте си науката, но си търсете спонсори. защото ако държавата дава на такива като вас, а не дава на майките да гледат деца , след 50 години няма да има кой да работии да внася данъци за да пълни бюджета , на който чакате .

и ти хляб ядеш и зеленчуци и плодове ядеш и месо ядеш.... ако никой не го произведе- ще ядеш, ама друг път.



Тема Re: Пак ще пояснимнови [re: Бapбapeлa]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано19.05.09 23:58



България не плаща нищо за ЦЕРН. Участието на България в ЦЕРН е заради Русия, която изплаща всичко, дори самолетните билети на нашите учени, за да работят в ЦЕРН.

Аз казах, че България като държава, не дава нищо за науката. Българските учени от много време работят с пари от чужбина и не разчитат на държавата, за каквото и да било. И понеже, парите за наука идват от чужбина, това е причина много млади докторанти да напуснат България. Онзи който плаща, той поръчва музиката, т.е. запада плаща на българите за да създават научни кадри, които после запада взима за себе си.

Ти като финансист, разбираш ли колко губи България заради това?

Трябва да си много глупав, за да не съзреш чудовищната загуба за родината от подобно изтичане на кадри!

Продължавай да мислиш за хляб и зеленчуци.

Редактирано от Kirinlchiban на 20.05.09 00:01.



Тема Re: KiriZchibanнови [re: Kirinlchiban]  
Автор AGLER ()
Публикувано20.05.09 00:09



ЦЕРН глътна 6 милиарда евро за да се откриват нови теории във физиката, като всичките 6 милиарда евро са държавни пари. Науката е предимно на държавна издръжка по цял свят, и не се учудвай, че докторантите искат от държавата да се съобразява с тях.



Когато в една държава кабеларките и медиите събират за
животоспасяваща операция на някое дете сумата от 50 000 евра,
то дреме ми, че тази държава няма да харчи държавни /на данъкоплатеца/
пари за да си играе някой на научен работник, още по-малко някой доктор философ.
Всеки се разпростира според чергата си,
но шизоиден малоумник като теб не може
да проумее, че една държава като 7 милионна
България от които 2 милиона пенсионери и един
милион мангали чакащи на помощи не може да
влага средства в "наука".

Така, че тези "докторанти" ако бяха читави а не шизофреници
отдавна да са заминали да си правят докторатите в богатите и големи държави които не пропускат кадърен човек.
Ние още не сме дорастнали за "докторанти с претенции" !
Има приоритети, и основният приоритет тъпако не
е науката и болните амбиции на селяндури като теб,
а оцеляването на хората.

Но къде у теб мисъл и логика за да го разбереш ?

А сега върви на майната си и не забравяй, че последният
негър е опикал кенефа и тази работа те очаква теб !



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: A.]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано20.05.09 00:09



"И всички завършили са потенциални научни работници"

Извинивяй, но това зависи от специалността. Когато аз започнах университет, випуска ни беше 200 човека. На петата година, когато трябваше да минаваме магистър бяхме 2 души по моята специалност. Аз заминах за САЩ, а другия колега в Италия.

Не си мисли, че в науката е, както в "икономка" УНСС. Ако решиш да се занимаваш с наука, значи, трябва да минеш през голяма "месомелачка". Ако оцелееш, и изобщо имаш сили да продължиш, може и докторант да станеш.

Повечето студенти по физика в България се отказват от тази специалност още на втората година, заради многото поправителни и скъсани. Докато стигнеш 5-ти курс, оцелелите се броят на пръсти. От тях по-голяма част напускат България.



Тема Аз нали това написахнови [re: AGLER]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано20.05.09 00:16



Българските учени не разчитат на държавата. Всичко идва от запад. Не си мисли, че някой учен ще дойде да ти се моли за пари. Хората си имат имидж и връзки със западни университети и институции.
Софийски унивреситет например има договор за обмен на книги и научни списания с германски унивреситет.

Както виждаш, науката в Бг не е опряла до теб. Лошото е, че от онова, което прави науката в Бг, ти няма да получиш нищо. Всичко се изнася за чужбина.



Тема Re: Аз нали това написахнови [re: Kirinlchiban]  
Автор AGLER ()
Публикувано20.05.09 00:18



Както виждаш, науката в Бг не е опряла до теб. Лошото е, че от онова, което прави науката в Бг, ти няма да получиш нищо. Всичко се изнася за чужбина.

Когато ми потрябва, ще си го купя от чужбина!
Аз не разчитам като теб на "държавна издръжка".

Грам мозък в главата нямаш, логиката ти е като на
шимпанзе а си тръгнал с "наука" да се занимаваш.
Ти драги си един житейски инвалид!

Редактирано от AGLER на 20.05.09 00:20.



Тема Re: Аз нали това написахнови [re: AGLER]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано20.05.09 00:23



"Когато ми потрябва, ще си го купя от чужбина!
Аз не разчитам като теб на "държавна издръжка"."


Това значи, че си клиент на онзи, който прави наука с държавна издръжка. Купувайки от запад, щеш не щеш наливаш мангизи за бюджета на научни центрове, като ЦЕРН, а там има българи.
Твоите парички се превръщат в заплати на българските учени дори и по косвен начин.

Няма къде да бягаш и ще плащаш за наука, защото искаш да живееш.



Тема Re: Аз нали това написахнови [re: Kirinlchiban]  
Автор AGLER ()
Публикувано20.05.09 00:31



Това значи, че си клиент на онзи, който прави наука с държавна издръжка. Купувайки от запад, щеш не щеш наливаш мангизи за бюджета на научни центрове, като ЦЕРН, а там има българи.
Твоите парички се превръщат в заплати на българските учени дори и по косвен начин.




Ами ще наливам малоумнико,
след като моята държава е от 7 милиона
и е била 45 години колония на СССР.

Ще купувам от този който си е насмогнал
на масрафа и може да влага в наука.
Ние не можем - няма от къде!

Божеее, колко си тъп!



Тема Re: Пак ще пояснимнови [re: Kirinlchiban]  
Автор Бapбapeлa (петата стихия)
Публикувано20.05.09 00:52



Кой ти говори дали България плаща на ЦЕРН или не. За съвсем друго пиша, но ти не четеш.

Като нашата държава няма пари за наука, ще работят навън- защо да не работят.

Гладният занеш ли колко го интересуват научните постижения- те не се ядат. И ти като дете не си слушал за научни постижение, а си ревал за кълката , хляба и си тропал пред магазините за играчки за камионче.

Трябва да си изключително тъп за да не си разбрал че различните държави са на различно ниво и всяка държава си има приоритети и не се нарежда там , където не й е мястото. Все едно да говориш на гладните в Африка за космически изследвания.

Ми стой гладен, като мислиш че хляба е нещо по-малковажно от твоите там технологии.

Как не си разбрал защо САЩ имат пари за наука и защо наливат пари в нея и военното производство.



Тема Re: KiriZchibanнови [re: AGLER]  
Автор Бapбapeлa (петата стихия)
Публикувано20.05.09 00:56



Той явно се храни с нанотехнологии и си плаща разходите с летящи чинии. Появил се е от евпруветка и е расъл с научни изследвания.

На това старите хора му казват ' пази боже сляпо да прогледа' . Загубил е връзката с реалността.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано20.05.09 02:50



И кой трябва да заплаща за научната работа и защо?
И най-вече - типично по дясно му - като не ти харесва заплащането, защо си приел условията?
И още по най-вече - защо след като си приел условията, сега ревеш че не били добри?
И аз съм работил научна работа. А проектите ми бяха финансирани средно с 15 - 20 хиляди лева.
Почти нищо от това за труд. Ама не съм се оплаквал - такива са били правилата на играта, а аз съм се съгласил. И като ми писна (някъде 2000та година) се преквалифицирах.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Пак ще пояснимнови [re: Kirinlchiban]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано20.05.09 02:58



За разлика от него, ученият няма откъде да чете, защото никой преди него не се е занимавал с дадения проблем.
Голям нещастник си. Учения трябва да чете. Трябва да чете за сходни проблеми, за методи за решаване на определени задачи, за обща култура.
Нямало от къде да чете - как може да си такъв нещастник?
Как може да си толкова задръстен та да мислиш че инжинера може да мине само с четене? Мислиш ли че един инжинер няма и творческа работа? Тоест да прави неща които до сега не са правени и за които няма от къде да се прочете?
Как може да си толкова задръстен!

Bеer? Mоre?




Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Kirinlchiban]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано20.05.09 03:02



Да, обаче България не дава нито лев за някой институт.
Държавата дава - вЕрвай ми - дава. Малко ама дава. Е не на всеки. Има си конкурсни начала. И проекта ти трябва да е много читав за да има шансове.
Понеже парите са малко - няма и особен корупционен натиск, та може би това е единствената сфера без корупция.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Gerilin]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано20.05.09 03:13



Сбора - добре. Въпроса е в друго - проектите в които съм участвал аз на времето (до 2000 г) бяха финансирани от бюджета в размер на 7 до 20 000 лв.
А той споменава доста по мижаво финансиране.
Важно е да учиш, ама трябва да можеш, а също и да намираш пари - например като търсиш фондове и кандидатсваш за финансиране от фондове - наши и международни.

Bеer? Mоre?




Тема абсолютен смешко си батенови [re: Ray of Light]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано20.05.09 07:44



аз и до сега бях убеден че няма по-леви от седерастите, ама ти ми превъртя лявомера






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: абсолютен смешко си батенови [re: zaphod]  
Автор Bл. Ульянoв (Пyтин) (ентусиаст)
Публикувано20.05.09 08:00



И по-десни от БСП-арите.

Криво да седим, право да съдим


Тема Re: Безумните "доказателства" на един............нови [re: AGLER]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано20.05.09 21:25



С други думи нямаш НИКАКВИ аргументи да подкрепиш твърденията си



100 символа не стигат!

Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Gerilin]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано20.05.09 21:26



По принцип се разбирам с чужденците по - добре, отколкото с българи. но ме тегли към самата земя и към историята

100 символа не стигат!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор AGLER ()
Публикувано20.05.09 21:32



По принцип се разбирам с чужденците по - добре, отколкото с българи. но ме тегли към самата земя и към историята




Ами натовари си един ТИР добруджански чернозем и десетина тома българска история и заминавай! Някъде могат и да оценят безумията ти!

Може да "забереш" и костОФ в един конски фургон! Ще ти услужа!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: AGLER]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано21.05.09 00:30



Тази земя е моя, а не твоя - не отговаряш на дефиницията за българин, така, че нямаш думата



100 символа не стигат!

Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор AGLER ()
Публикувано21.05.09 00:39



Тази земя е моя, а не твоя



Твои са "чушки" !



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Бaтe Heдeв (кафеджия)
Публикувано21.05.09 01:55



Бате, без да ми се сърдиш, в случая за пореден път съм съгласен с Аглер

. Надявам се, като нормален десен човек да ме разбереш.
И така:

"Стипендията не е подаяние, а е заплата за добре свършена работа".
За мен това не е вярно. За свършена работа се плаща или заплата, или хонорар, съответно върху тях се плащат (и удържат) данъци и осигуровки.
Възможно е стипендията да е "възнаграждение за бъдещ труд", но доколкото оставам с впечатление, при теб не е така. Не си сключил договор с фирма (или държавата), след като ти изтече докторантурата, да работиш еди къде си 4 - 5 години, на по-ниска заплата, в сравнение с новонает специалист с докторска тапия. Нали? Т.е., давани са ти някакви парички, за да учиш, да държиш изпитчета, да пишеш дисертация, без нищо насреща. Или?

Колкото до размера... не послъгваш ли отново? Разбира се, може и теб да са те преметнали нещо...

В отговор на:

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 206 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 3 ОКТОМВРИ 1994 Г. ЗА ДЪРЖАВНИТЕ СТИПЕНДИИ НА СТУДЕНТИТЕ, ДОКТОРАНТИТЕ СПЕЦИАЛИЗАНТИТЕ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 79 ОТ 1996 Г.)

Отразена деноминацията от 5.07.1999 г.
Обн. ДВ. бр.83 от 11 Октомври 1994г., изм. ДВ. бр.25 от 17 Март 1995г., изм. ДВ. бр.79 от 17 Септември 1996г., изм. ДВ. бр.79 от 12 Септември 1997г., изм. ДВ. бр.5 от 19 Януари 1999г., изм. ДВ. бр.83 от 21 Септември 1999г., отм. ДВ. бр.44 от 30 Май 2000г.

Отменено с § 11 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 90 на Министерския съвет от 26 май 2000 г. за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации - ДВ, бр. 44 от 30 май 2000 г., в сила от 01.06.2000 г.

Раздел IV.
Стипендии на български граждани - докторанти и специализанти

Чл. 12. (1) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 1996 г., в сила от 1 януари 1997 г., изм. - ДВ, бр. 5 от 1999 г.) Българските докторанти, обучаващи се в Република България по държавна поръчка, получават стипендии в размер 132 лв.
(2) Стипендиите на докторантите, обучаващи се извън държавната поръчка, са за сметка на организациите и учебните заведения, които са заявили местата за докторантура.
(3) Стипендиите на българските докторанти и специализанти, обучаващи се в чужбина, се определят в размер 27 на сто от базисната валутна заплата за съответната страна по реда, по който се определя валутната заплата на задграничните служители от българските дипломатически представителства в чужбина.
(4) При удължаване срока на докторантурата стипендия не се изплаща.
(5) (Отм. от 1 януари 1997 г. - ДВ, бр. 79 от 1996 г.)


Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1999 г.) Българските специализанти, записани за обучение по държавна поръчка или по ред, определен от Министерския съвет, получават стипендии в размер 75 лв.
(2) В случаите извън ал. 1 стипендиите на специализантите са за сметка на организациите, които ги изпращат.




След това идва тази за 250 кинта ;-)

Разбира се, в парично отношение, най-добре е било до 1994, ако може да се казва, че е било добре

В отговор на:

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 120 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 28 НОЕМВРИ 1990 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И ПРАВАТА ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА СТИПЕНДИИ ОТ СТУДЕНТИТЕ ОТ ВИСШИТЕ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ, ПОЛУВИСШИТЕ ИНСТИТУТИ И АСПИРАНТИТЕ

Обн. ДВ. бр.98 от 7 Декември 1990г., изм. ДВ. бр.59 от 23 Юли 1991г., изм. ДВ. бр.81 от 1 Октомври 1991г., изм. ДВ. бр.92 от 8 Ноември 1991г., изм. ДВ. бр.26 от 31 Март 1992г., изм. ДВ. бр.34 от 24 Април 1992г., изм. ДВ. бр.95 от 24 Ноември 1992г., изм. ДВ. бр.48 от 4 Юни 1993г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 1994г., отм. ДВ. бр.83 от 11 Октомври 1994г.

Отменено с § 19 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 206 на Министерския съвет от 3 октомври 1994 г. за държавните стипендии на студентите, аспирантите и специализантите - ДВ, бр. 83 от 11 октомври 1994 г.

Раздел IV.
СТИПЕНДИИ НА БЪЛГАРСКИ АСПИРАНТИ И СПЕЦИАЛИЗАНТИ

Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 92 от 1991 г., бр. 95 от 1992 г.) (1) Българските аспиранти, обучаващи се в Република България, получават месечна стипендия в размер с 45 на сто по-висок от размера на минималната работна заплата за страната, а през последната година на аспирантурата - с 55 на сто.
(2) Размерът на стипендиите на български граждани - аспиранти, които се обучават в чужбина, се определя в размер 27 на сто от базисната валутна заплата за съответната страна по ред, с който се определя валутната заплата на задграничните служители от българските дипломатически представителства в чужбина.
(3) На аспирантите, които са на редовно обучение у нас и в чужбина, и имат положителна атестация за съответната година, се изплаща по една стипендия годишно за закупуване на научна литература и други материали в размер, определен по предходните алинеи.
(4) Стипендиите на аспирантите, обучаващи се в Република България, са за сметка на организациите и учебни заведения, които са заявили местата за аспирантура.
(5) Стипендиите на аспирантите, обучаващи се в чужбина, са за сметка на Министерството на науката и висшето образование, висшите учебни заведения или за сметка на организацията заявител.
(6) Задълженията по ал. 4 и 5 се уреждат с договор между заявителя, аспиранта, висшето учебно заведение или Министерството на науката и висшето образование.




За съжаление, не знам по какъв ред са давани кинти по татово време ;-)
Това за двете и половина минимални заплати... Къде го четеш? Виждаш, аз вадя нормативите за периода. Ама и за 2001-ва, нещо не ми се връзват числата, които казваш. Докторантура ли си карал или някаква специализация? Но и там... са или 210 кинта или 250....
Иначе... 90 кинта... е за студенти....
Но за втори път те чета, по този въпрос и се замислям дали не са те прекарали нещо университета....


Сега за дисертациите. Като нормален десен избирател, предполагам подкрепяш принципа на пазарната икономика. В момента, в милата ни Родина, сигурно има към 200 - 300 издателства, малки или големи, няма значение. Защо не опиташ да изкараш тези материалчета, в количество за три десертации под вида на книжки? Предполагам имаш материал за три книги в размер на 150 - 200 страници. Би могъл да пробваш с един пробен тираж 2000 екземпляра.
В момента авторските възнаграждения вървят от 15% до 30% от коричната цена на продукта.
А пазарът е най-добрият съдник, дали нещо става за харчене, дали е необходимо, дали е заслужаващо внимание.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Бaтe Heдeв]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано21.05.09 02:23



За науката оценката е малко по различна.
По скоро бих попитал какъв е импак фактора му?
Щото то дисертацията си е дисертация, а ценността и се определя от публикациите (и престижността на списанията в които са споменатите публикации) и от цитиранията на публикувания материал..

Bеer? Mоre?




Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: bira_more]  
Автор Бaтe Heдeв (кафеджия)
Публикувано21.05.09 02:32



Да, така е ;-) Но и списанията плащат авторски хонорари, от там... лекции и т.н. и т.н., започва си определен нормален бизнес.

Иначе ми е ясно, че една дисертация на тема "Присаждането на нанотехнологии в мозъка на човека - техническа революция в човешката еволюция"... ще продаде я 10 бройки, я не... но пък, после ще може да се пазари човек за хонорар за изнасянето на лекция. И таковата... не се ограничавам само в БГ.

Между другото, познати университетски преподаватели ми казват - "Да не мислиш че асистентите и докторентите взимат луди пари в Холандия? Нали ходих! Същата работа е като тук. Но! Хората пишат проекти, кандидатстват, и ги финансират. От там им идват доходите."



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Бaтe Heдeв]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано21.05.09 07:23



Надявам се, като нормален десен човек да ме разбереш. тоя ли е десен ве, голям виц каза.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: AGLER]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано21.05.09 09:41



Може да "забереш" и костОФ в един конски фургон! Ще ти услужа!

По възможност фургона да е по - голям и да натовари Доган, Костов, Станишев, а Бойко ще го върже отзаде. Ако ще качва и Волен - ще трябва да ги върже на разстечка.





Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: aдвok]  
Автор Bл. Ульянoв (Пyтин) (ентусиаст)
Публикувано21.05.09 10:16



Тц, за Воленчо трябва отделен фургон...с меки стени и ризка с дъъъълги ръкави.



Криво да седим, право да съдим

Тема Re: Bл. Ульянoв (Пyтин)нови [re: Bл. Ульянoв (Пyтин)]  
Автор AGLER ()
Публикувано21.05.09 10:33



Тц, за Воленчо трябва отделен фургон...с меки стени и ризка с дъъъълги ръкави.



Ами те фургоните вече почти всички са с меки стени и прегради,
а разтечката върши почти същата работа за фиксиране като онази
специалната риза с много дългите ръкави.





Тема Re: Bл. Ульянoв (Пyтин)нови [re: AGLER]  
Автор Bл. Ульянoв (Пyтин) (ентусиаст)
Публикувано21.05.09 10:44



И една строга трензела в устата, комплект с каруцарски подкови



Криво да седим, право да съдим

Тема Re: Bл. Ульянoв (Пyтин)нови [re: Bл. Ульянoв (Пyтин)]  
Автор AGLER ()
Публикувано21.05.09 10:55



И една строга трензела в устата, комплект с каруцарски подкови



Специално на Воленчо, лично аз бих му ги ковнал
каруцарските подкови на табаните!

С голям кеф!



Тема Re: Аз нали това написахнови [re: AGLER]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано21.05.09 19:04



"Ами ще наливам малоумнико, "

Да де. Купувайки нещо от запада, ти влагаш пари в техните разработки. Продуктът, който си купил е разработен от проф. Ханс, обаче при съшия проф. Ханс работят български докторанти, пост-докторанти и дори бг учени от БАН.
Голяма част от учените в БАН прекарват времето си извън България, като гостуващи учени в западни унивреситети или научни институти, например в Макс Планк институт.
Познавам учени от БАН, които 10 години живеят и работят в САЩ. Официално, те се водят на работа в БАН, но от 10 години не прибивават в държавата.

Това е начинът за оцеляване на науката у нас. Българска наука има, но не е в България.



Тема Re: Аз нали това написахнови [re: Kirinlchiban]  
Автор AGLER ()
Публикувано21.05.09 19:13



"Ами ще наливам малоумнико, "

Да де. Купувайки нещо от запада, ти влагаш пари в техните разработки. Продуктът, който си купил е разработен от проф. Ханс, обаче при съшия проф. Ханс работят български докторанти, пост-докторанти и дори бг учени от БАН.
Голяма част от учените в БАН прекарват времето си извън България, като гостуващи учени в западни унивреситети или научни институти, например в Макс Планк институт.
Познавам учени от БАН, които 10 години живеят и работят в САЩ. Официално, те се водят на работа в БАН, но от 10 години не прибивават в държавата.

Това е начинът за оцеляване на науката у нас. Българска наука има, но не е в България.




Тогава какво лошо виждаш в това, че
ще "купувам" от там?



Тема Re: KiriZchibanнови [re: Бapбapeлa]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано21.05.09 19:14



Реалността е, там където отиват парите. Бюджетът за нанотехнологии е в пъти по-голям от стокооборота на България за последните 20 години.

Съвременният живот е немислим без науката. Никой на тази планета неможе да живее без науката.

След като искаш да живееш, и то по висок стандарт, ще си плащаш за науката, която създава това, което искаш.

Загря ли?

Пример: квотите за въглероден диоксид. Преди 25 години, никой у нас не мислил за подобни квоти. След като България влезна в ЕС, стандартът на живот трябва да се повишава, а едно от изискванията за висок стандарт е контрол на емисиите въглероден диоксид.



Тема Re: Аз нали това написахнови [re: AGLER]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано21.05.09 19:15



"Тогава какво лошо виждаш в това, че
ще "купувам" от там?"


Вместо да го купуваш, можеш да го произвеждаш, и да печелиш от него.



Тема Re: KiriZchibanнови [re: Kirinlchiban]  
Автор AGLER ()
Публикувано21.05.09 19:16



Реалността е, там където отиват парите. Бюджетът за нанотехнологии е в пъти по-голям от стокооборота на България за последните 20 години.



Ами тогава малоумнико, как може да ти мине
през простата кратуна, че една България може
да влага мангизи в разработка на нанотехнологии ?

Баси безумното същество си!
Противоречиш си на всяка крачка и нямаш
капка логика в разсъжденията си .



Тема Re: KiriZchibanнови [re: AGLER]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано21.05.09 19:22



Ами ти толкова ли си прост, да не загрееш, че всичко това са инвестиции. България не е небходимо да влага, достатъчно е да накараме някой от онези с многото пари да вложи тук.

Това няма да стане докато в тази държава най-важен приоритет е селянията.



Тема Re: Kirinlchibanнови [re: Kirinlchiban]  
Автор AGLER ()
Публикувано21.05.09 19:25



Вместо да го купуваш, можеш да го произвеждаш, и да печелиш от него.



Преди по малко от 2 минути написа /по спомен/, че
бюджета за разработките на нанотехнологиите надхвърля
20 пъти стокооборота на България!


Как тогава да "разработвам" и "произвеждам" ?

Аз произвеждам, това което е във възможностите ми
и не хвърча из небесата !





Тема Re: KiriZchibanнови [re: Kirinlchiban]  
Автор AGLER ()
Публикувано21.05.09 19:30



България не е небходимо да влага, достатъчно е да накараме някой от онези с многото пари да вложи тук.




И как ще го накараш да вложи тук?

След като "онзи" е стигнал до положение да разполага с много
пари това означава, че ще прецени и реално къде да вложи!

Защо да влага тук?
Защото имаме стабилна политическа система ли?
Защото имаме традиция и бол научни кадри от 7-те милиона българи ли ?
Или защото все още половината ни "учени" са завършили в СССР и ще
си продадат и задниците за "българо-съветската дружба" ли?

Какво имаме в повече та някой да вложи в Бг за нанотехнологии ?

Кацни на здемята, защото ще те отвее вятъра.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Kirinlchiban]  
Автор A. (нестандартен)
Публикувано21.05.09 20:25



Извинивяй, но това зависи от специалността...

Извинен си...

Но и ти, както и много други хора си мислите, че научната дейност се развива само от техническите и някои природни науки. а това не е така. Наука има във всяка една специалност. Независимо каква е тя.

А защо не се опиташ да ми пбясниш този парадокс???

Приемат се някъде си 200 човека ( лесно)
Обучават се средно по 4-5 години,
и накрая завършват двама,
които отиват да работят в чужбина.

200 души Х 4 години Х 1500 лева = 1,200,000 лева похарчени народни пари, и накрая нищо !!!

Двама завършили, и те избягали от благодарност.

Това с нарича пълна глупост. Едва ли има по-тъпа образователна система от нашата.

Обединението прави силата, въпреки че и 1000 мравки не правят една конска сила.


Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Бaтe Heдeв]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано21.05.09 21:17



ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 90
на Министерския съвет от 26 май 2000 г.
ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СТИПЕНДИИ
НА СТУДЕНТИТЕ, ДОКТОРАНТИТЕ И СПЕЦИАЛИЗАНТИТЕ ОТ
ДЪРЖАВНИТЕ ВИСШИ УЧИЛИЩА И НАУЧНИ ОРГАНИЗАЦИИ
Обн., ДВ, бр. 44 от 30 май 2000 г., в сила от 1.10.2000 г.,
попр., бр. 45 от 2000 г., в сила от 1.10.2000 г.,
изм., бр. 60 от 2001 г., в сила от 6.07.2001 г.,
изм. доп. ДВ бр. 30/2002 г., в сила от 22.03.2002 г.



Чл. 7. (1) (Изм. доп. ДВ бр. 30/2002 г.) Българските докторанти, обучаващи се в Република България на места, субсидирани от държавата, получават месечни стипендии в размер 250 лв..

100 символа не стигат!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Бaтe Heдeв]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано21.05.09 21:18



Който смята, че е годен за наука, да вземе да докаже нещо, преди да говори, че не е работа или да се поинтересува какви грантове се отпускат на докторантите на запад, които МОГАТ да докажат нещо

100 символа не стигат!



Тема Re: KiriZchibanнови [re: AGLER]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано22.05.09 00:21



Айде сега вземи да помислиш малко над въпроса, с какви ресурси разполага България?

1) Природни ресурси нъцки, всичко е внос

2) Промишленост, напрактика такава няма, и пак сме на внос

3) Природата, нея я бетонирахме, и се налага да внасяме мечки от Румъния

4) Образование, имаше някога

5) Селско стопанство, имаше някога, сега ручаме 100% внос

6) История, май само това остава. Исторически превърнахме траките в българи, за да продаваме златото им, и да се правим на "велики" по света с нещо от преди 2400 години, а не с нещо което сме постигнали сега, или онова което ще постигнем утре.

Като погледнеш точки 1) - 6) сети се защо България я класират за най-бедна в Европа.

Редактирано от Kirinlchiban на 22.05.09 00:24.



Тема Re: KiriZchibanнови [re: Kirinlchiban]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано22.05.09 00:29



Ми при всичко изброено от теб, как някой ще дойде да инвестира в България?
Ама много добре си ги изредил нещата. И всяко едно от изредените е довод да не се инвестира в нанотехнологии в България.

Bеer? Mоre?




Тема Re: KiriZchibanнови [re: bira_more]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано22.05.09 00:41



Съгласен. Това е по съветски модел. Вземи днешна Русия. С какво разполага тя?

1) Природни ресурси, предимно неф и газ. Ще разчита на тях още малко, след това ...

2) Хранителна промишленост, пак е 100% внос

3) Автомобилна промишленост, тя е 100% западна

4) Военна промишленост, всичко най-ново е от преди 30 години, а най-най-най-новото е внос от Китай и произведено по подобие на Panasonic.

5) История, продължават да гъделичкат електората с митовете за ВСВ. Това за сега работи успешно, поне докато я има точка 1)

И като теглиш сумарно една черта излиза, че в 21-ви век руснаците могат да се гордеят единствено с това, че пият много медицински спирт и митовете за ВСВ.

Редактирано от Kirinlchiban на 22.05.09 00:54.



Тема Re: KiriZchibanнови [re: Kirinlchiban]  
Автор Бapбapeлa (петата стихия)
Публикувано22.05.09 00:50



Кирилнчибанчо,

баба ми живя до 92 години и хич не й беше нужно да знае за нанотехнологии.

това че ти не можеш да живееш без науката, защото от там ти е хляба, не значи че всички останали не могат да живеят без нея. представи си- могат.

и ми даваш един напълно безмислен пример с квотите за въглероден двуокис. тия квоти са напълно безмислени - България за 1000 години напред не може да изцапоти толкова , колкото е изцапотила Америка досега. освен това за тия квоти се плаща и това е просто един мотив да се събират едни пари. той озоновия слой няма да се 'зашие' ако му се плати . трябва да се прекрати цапотенето, а не да се определят някакви там квоти.

с цялото това научно напъване на Америка и другите напреднали държави светът върви наобратно, назад. Земята е толкова оакана и замърсена чак се чудя как изобщо още ни търпи . и ако се разровиш из статистиките ще видишш, че еко-организациите и протестите им са започнали да се появяват след като учените са взели да цапотят и да откриват нови и нови начини за цапане на Земята - под прикритието 'научни изследвания'.

стандарт може да има в качествена земна среда - а това значи липса на замърсяване и шум , чист въздух , липса на стрес и здравословни условия на живот. това Кирилинчибанчко кака твоята наука не може да го осигури .


за мен висок стандарт е да мога да ходя без да ритам автомобили, да не се задъхвам от мръсотията и изгорели газове , да не се ядосвам на поредния идиот който за да печели лесно е готов да изсече 100 декара от дървета или гора - които не е създал , нито гледал , нито купувал и да ям чисти храни - без консерватни, без нитрати, без генно модифициране . при живот при такива условия човек по-рядко се разболява и не са му нужни постиженията на твоята наука.

човечеството си мисли че върви напред, но така назадва че просто не е истина че го прави.



Тема NO FREE LUNCH !!!нови [re: Бapбapeлa]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано22.05.09 01:09



Защо не откажеш от компютрите? Ще кажеш, използвам го, защото без него немога да си върша работата. И след като неможеш да си вършиш работата, няма заплата. Като няма заплата, няма пари, пък за теб се съмнявам да хванеш мотиката и да копаш на село.

Дааам. И така стигаме до заключението, че за съвременния човек е важно да може да работи с компютър. А пък за да работиш на компютър трябва да знаеш поне минимум анлгийски и владеене на някой софтуерен продукт, бил той, Word, С++, или пък MPI.

И така, за разлика от баба ти, ти живееш напълно различен живот, при който копането с мотиката е заменено с джиткане на AutoCat, да речем.

При този напълно различен живот, ти консумираш много повече електроенергия от баба ти преди 100 години. И тази електроенергия не е без пари и не е безкрайна. Затова, хем трябва да разбираш компютри и някой софтуерен продукт, хем трябва да се научиш да използваш енергията по рационално, хем да не ти се налага да плащаш зверски сметки за ток, хем да не се чудиш защо няма сняг на Витоша за ски през Януари.

Така стигаме до заключението, че за да можеш да живееш в 21-ви век трябва да имаш много повече знания, отколкото баба ти преди 100 години.

Колкото се движим по-напред, толкова повече знания ще ти трябват за да живееш на тази планета.

Редактирано от Kirinlchiban на 22.05.09 01:11.



Тема Re: NO FREE LUNCH !!!нови [re: Kirinlchiban]  
Автор Бapбapeлa (петата стихия)
Публикувано22.05.09 01:33



На грешна плочка си стъпал. Точно за мен не е проблем да копам с мотиката на село .

Имаш ли представа колко хора изобщо не могат да работят на компютър . И не говоря за хора на и над средна възраст, а за младите.

И какво общо има пестенето на енергия с твоите нанотехнологии, дето си се влюбил в тях. Нещо не ти разбирам връзката. В България доста хора искат , неискат пестят енергия - по причина че не могат да я плащат.

Дай ми друго обяснение, че това нещо не се вързва . Колкото по-малко ровят човеците научно , толкова по-дорбе .



Тема Re: NO FREE LUNCH !!!нови [re: Бapбapeлa]  
Автор AGLER ()
Публикувано22.05.09 02:00



И какво общо има пестенето на енергия с твоите нанотехнологии,



Нищо няма,
поне със сигурност в твоите представи!



Дай ми друго обяснение, че това нещо не се вързва .

Още не се е родил този дето като ти даде каквото и да е
обяснение и ти да го разбереш!

Колкото по-малко ровят човеците научно , толкова по-дорбе .

Разбира се,
нали в Библията всичко си пише, а ако някой не разбира сестра ти ще му го
обясни с хороскоп за 10 кинта само!



Тема Малко по сложно енови [re: AGLER]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано22.05.09 02:10



1. Никой не може да обясни на Барабела нищо, освен ако не е подкрепено от звездите и кристалната топка.
2. Адаша не може да обясни на никого нищо, поради пълна липса на свързана мисъл и елементарна логика.
В заключение - определено е интересно да се следи дискусията между тях двамата.



Bеer? Mоre?



Тема Re: Малко по сложно енови [re: bira_more]  
Автор AGLER ()
Публикувано22.05.09 02:34



1. Никой не може да обясни на Барабела нищо, освен ако не е подкрепено от звездите и кристалната топка.


Може и с магическо /енергийно/ махало !

2. Адаша не може да обясни на никого нищо, поради пълна липса на свързана мисъл и елементарна логика.

А бе, адаша ти винаги обяснява много добре, но
винаги обясненията му са в подкрепа на тезата на опонента,
но той горкият не го разбира!



Прав си, че и двамата са доста "интересни" от
много гледни точки!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Бaтe Heдeв (кафеджия)
Публикувано22.05.09 16:31



Да те запозная ли с асистент във ВТУ, дето беше в Холандия?


А Постановлението защо го слагаш? Не го написах, защото си го споменал. Както спомена и поправката му от миналата година, където порастнаха тези 250 кинта на 450.

Приказката беше друга... викаш Костов давал две минимални заплати и половина, а аз чета 132 лв.
Но разбира се ;-))) Ако говорим умело пропагандно . Костов много добре се е грижил на нАуката, щото е давал стипендии към 1 януари 2007-ма в размер на 24 минимални заплати, прието по-късно, но със задна сила, а пък към 1 октомври 2007-ма отрязва парите за нАуката и почва да дава само 2.9 минимални заплати, а към края на мандата му - 2.94 минимални заплати
А Станишката дава само 1.87 минимални заплати , които ти дори не можа да вземеш. Ех, мръсни комунисти

А пък за наука... що да съм казал, че не е работа? Казвам, че стипендията не е възнаграждение за работа, а е спонсорство, помощи и т.н. Един вид "На ти мойто момче парички, за да мислиш туй онуй и да не си търсиш работа".
Възнаграждение получават, примерно, асистентите. Или отричаш, че те се занимават с наука?
Кофтито е друго... че за асистентите, пък и доценти, професори, няма кинти за прилични заплати... и се налага да.... работят по документи, по 72 часа в денонощието едновременно в София, Търново и Варна

Редактирано от Бaтe Heдeв на 22.05.09 16:37.



Тема Re:нови [re: Ray of Light]  
Автор Bиливap (heartbreaker)
Публикувано22.05.09 20:46



През 1944 и от тогава не си е тръгвала.

Apo exo koukla kai apo mesa panoukla!


Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.05.09 23:21



Който смята, че е годен за наука, да вземе да докаже нещо, преди да говори мойто момче, аз не смятам че съм годен за наука, но смятам че ТИ не си годен. твърде примитивно разсъждаваш и ни размахваш някакви 500 страници със доказателства. голдбах да не би да е доказал хипотезата си а? да ама името му се знае, а твоите 500 страници с доказателства не струват и хартията на която са написани.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Бaтe Heдeв]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано22.05.09 23:59



Стига инсинуации - това 2.5 минимални заплати ИЗРИЧНО БЕШЕ ФИКСИРАНО В ЗАКОНА преди НДСВ да се изакат отгоре му.

За грантове - един докторант втора година беше спечелил 300 000 евро, които да изхарчи по свое усмотрение за проекта си - Йоребро, Швеция

100 символа не стигат!



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано23.05.09 00:10



Кризи в Историята на България колкото искаш



100 символа не стигат!

Тема Добре е че се занимаваш с науканови [re: Ray of Light]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано23.05.09 01:16



която аз не разбирам. Но не бих си позволил и да я оценявам - надявам се това да са го направили умни и достойни люде.

Бих си позволил един съвет - не обвързвай научните си постижения с политиката. Дори и материалното облагодетелстване от тях. Просто са несъвместими неща и едва ли ако Костов дойде на власт ти ще просперираш. По-долу ще разбереш тезата ми.

Хареса ми това че много обичаш България. Ако забелязваш какво пишат емигрантите за страната ни, то винаги в него прозира, че някой тук , в България им е виновен за нещо. Или им е виновна цялата държава. Не съм чул никой от тях да погледне към себе си. Мнозинството от тях са лумпени, които само искат държавата да им дава, но не казват те какво дават на нея.
В този ред на мисли, не чакай всичко да ти даде държавата. Вземи си го сам. Щом си добър в определена област, значи няма проблем да намериш пътя за това. Така ще бъде добре и за теб и за държавата, която макар и малки , все пак е отделяла и давала пари точно на теб ( а не на някой старец, инвалид, болно дете и пр.).
Слушайки как възторжено говориш за Костов започвам да се усмихвам. Все още вярваш безумно на кауза която е ... Може би и аз съм вървял по този път и за това те разбирам.
А може би когато намериш друг път ще разбереш как да получаваш онова което заслужаваш.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Добре е че се занимаваш с науканови [re: Aлaдин]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано23.05.09 09:24



Аз съм съвсем в началото на пътя си. Сега обработвам материалите за публикация и сглобявам главите за дисертацията. Тепърва ще има семинар и малка защита есента. След това рецензия, НИС, ВАК... После трябва да публикувам и невключените в дисертацията публикации, което ще отнеме години, предвид списанията, които съм си набелязал (и не е гарантирано, че ще ги публикиват независимо от важността им). Има много да се върви по пътя. Аз не обвързвам науката с политиката, просто ЗНАМ, че единствено ДСБ може да изпълни договора, който сме подписали - 1.5 % за наука, реформи, реформи, реформи... Искам да имам сигурност и възможност да правя наука за нормални, европейски пари, както правят в Румъния, например. Сега няма такава - кой ще ми даде 300 000 евро за 5 годишни изследвания тук? 400 лв на ГОДИНА са сладките договорчета сега

100 символа не стигат!

Редактирано от Ray of Light на 23.05.09 09:25.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: zaphod]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано23.05.09 20:08



Можеш да си смяташ каквото искаш, тепърва ще се разбере дали е истина



100 символа не стигат!

Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор FilerO99 (оперативная )
Публикувано23.05.09 20:24



Абсолютно правилно мнение!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Бaтe Heдeв (кафеджия)
Публикувано23.05.09 22:52



E, инсинуации! Кой закон бре бате? Кажи да го погледна, за да повярвам. Инсинуации било. аз ти вадя точна сума, ти на числата не варвяш. Ама то същата работа, дето Костов бил ни докарал до 100 долара заплата.
Това ли е инсинуация? Да не съм го приел аз?

В отговор на:

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 206 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 3 ОКТОМВРИ 1994 Г. ЗА ДЪРЖАВНИТЕ СТИПЕНДИИ НА СТУДЕНТИТЕ, ДОКТОРАНТИТЕ СПЕЦИАЛИЗАНТИТЕ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 79 ОТ 1996 Г.)

Отразена деноминацията от 5.07.1999 г.
Обн. ДВ. бр.83 от 11 Октомври 1994г., изм. ДВ. бр.25 от 17 Март 1995г., изм. ДВ. бр.79 от 17 Септември 1996г., изм. ДВ. бр.79 от 12 Септември 1997г., изм. ДВ. бр.5 от 19 Януари 1999г., изм. ДВ. бр.83 от 21 Септември 1999г., отм. ДВ. бр.44 от 30 Май 2000г.

Отменено с § 11 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 90 на Министерския съвет от 26 май 2000 г. за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации - ДВ, бр. 44 от 30 май 2000 г., в сила от 01.06.2000 г.

Раздел IV.
Стипендии на български граждани - докторанти и специализанти

Чл. 12. (1) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 1996 г., в сила от 1 януари 1997 г., изм. - ДВ, бр. 5 от 1999 г.) Българските докторанти, обучаващи се в Република България по държавна поръчка, получават стипендии в размер 132 лв.
(2) Стипендиите на докторантите, обучаващи се извън държавната поръчка, са за сметка на организациите и учебните заведения, които са заявили местата за докторантура.
(3) Стипендиите на българските докторанти и специализанти, обучаващи се в чужбина, се определят в размер 27 на сто от базисната валутна заплата за съответната страна по реда, по който се определя валутната заплата на задграничните служители от българските дипломатически представителства в чужбина.
(4) При удължаване срока на докторантурата стипендия не се изплаща.
(5) (Отм. от 1 януари 1997 г. - ДВ, бр. 79 от 1996 г.)


Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 5 от 1999 г.) Българските специализанти, записани за обучение по държавна поръчка или по ред, определен от Министерския съвет, получават стипендии в размер 75 лв.
(2) В случаите извън ал. 1 стипендиите на специализантите са за сметка на организациите, които ги изпращат.




Или викаш, правителството на Костов не е спазвало закона, който ти споменаваш, а Симеончо после само узаконил това беззаконие?
Ама хайде като си пишем, поне да пишем сериозни работи, а не само празни бръщолевения.
Сега, като ти викам, че и в твоите пари има нещо гнило, че си вземал по-малко отколкото е трябвало, това е само защото се доверявам на приказките ти. Като бръкнат на човек в джоба, естествено е да се оплаче. Ама... дай пък и да не измисляме дивотии.
Извади го закончето, което Симеончо е отменил, пък да видим тогава какво е било това Костово беззаконие, с постановлението, и що никой не е изревал на умряло!

Дееба... вместо да ме похвалиш, че хваля Костов, как давал по почти 3 (три) минимални заплати, ти викаш инсинуации

Редактирано от Бaтe Heдeв на 23.05.09 22:56.



Тема Re:нови [re: Ray of Light]  
Автор Bиливap (heartbreaker)
Публикувано23.05.09 23:32



Да де, множество малки кризички и кризенца, които обединяваме за по-прегледно под името криза.

Apo exo koukla kai apo mesa panoukla!


Тема Re: Добре е че се занимаваш с науканови [re: Ray of Light]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано24.05.09 03:14



публикувам и невключените в дисертацията публикации
Ама те публикациие стават публикации след като са публикувани вече?
Какво точно означава да публикуваш публикации?

Bеer? Mоre?




Тема Re: Добре е че се занимаваш с науканови [re: Ray of Light]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано24.05.09 03:16



Не знам в коя област работиш, ама договорите и до 2000 година бяха по добре платени, а и сега има по добре платени договори.
Е ако ти можеш да се сбориш само за 400 кинта на година, или си в някаква особено неперспективна област...

Bеer? Mоre?




Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор viktoria9O (Щастливка)
Публикувано24.05.09 04:46



Ух, какво влечуго си постнал. И колко показателно си е свил пръстчетата в готовност да драска за власт.



Но, по темата: Опитът е нещо субективно. Ти казваш за твоя, че нещата се влошават от 2001 година. Да, но в моето семейство баща ми също се занимава с научни разработки, но не е взел нито лев от държавата. И все пак за последните пет месеца изкара повече средства, отколкото за предходните две години и освен, че плаща луди пари за образованието ми, ситуацията ми позволява да си капризнича финансово, колкото си искам. Нима тогава трябва да считам, че кризата си е отишла още преди да се е появила и, че няма нужда от държавни субсидии? Може да се каже, че държавата убива науката с недостатъчни субсидии. Но може да се каже и че се отсява зърното от плявата и псевдоучените лигльовци отпадат а оцеляват само научни работници, които действително са със силно комбинативен интелект и съумяват да направят наистина нещо полезно и печеливщо за себе си а от там и за държавата чрез своите познания. Мисля, че нито ти, нито аз или друг единичен случай, може да играе ролята на кризометър.



Тема Я чети какви ги говоринови [re: Ray of Light]  
Автор Бapбapeлa (петата стихия)
Публикувано24.05.09 19:19



Доган :

Доган: България няма ресурс за фундаментална наука
24 май 2009 / News.dir.bg

"Най-дефицитният продукт в световен мащаб е представата за бъдещето - ако политиците са далеч от инвестиционното мислене и култура, и то в контекста на новите технологии, ще останем много назад".
Това заяви лидерът на ДПС Ахмед Доган на предизборна среща с интелектуалци в Сливен, на която бяха представени кандидатите на движението за евродепутати, съобщи "Дневник".

Доган обяви, че науката и образованието, както и тяхното планиране, са първостепенна задача за България, защото тя отдавна е загубила силните си позиции в тази сфера отпреди 20-30 години.

Той посочи като пример за необходимостта от реформи Българската академия на науките (БАН): "В момента 8000 души работят в БАН и 150 млн. лв годишно им е само фонд "Работна заплата". Заниманието на повечето от тези хора е да си четат двете публикувани статии и да пишат трета. Освен това, в българската наука има някаква конспиративност – всеки крие работата си от колегите, сякаш разработва световен фундаментален проблем. Ние като държава нямаме ресурс за фундаментална наука. Ние не сме САЩ или Русия, нашите лаборатории са от 60-те години на миналия век и няма как с тях да правиш фундаментална наука".

Доган подчерта, че българското образование "произвежда" професии, които от 20 години не съществуват и допълни: "Сега няма нужда от комини. Отговорът на новото време се нарича високи технологии".

Лидерът на ДПС каза, че след края на световната икономическа криза светът няма да бъде същият и България трябва да направи анализ на последствията от кризата, защото "ако интелектуалният потенциал на страната не вземе бързи мерки, ще останем много назад". Добави и, че страната ни има нужда от нова стратегия за развитие в ЕС.


гласувай за Доган и ще ти даде пари за фундаментална наука. само не разбирам защо говори за образование, когато неговия електорат е най-неграмотния . или смята да внася учени.....от Турция и арабския свят.



Тема Re: Я чети какви ги говоринови [re: Бapбapeлa]  
Автор A. (нестандартен)
Публикувано25.05.09 21:37



Колкото и да ти се струва странно -
Доган е абсолютно прав.

БАН отдавна е пенсионерски клуб
в който група диви старци се правят на учени.

Обединението прави силата, въпреки че и 1000 мравки не правят една конска сила.


Тема Re: Kirinlchibanнови [re: AGLER]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано26.05.09 00:47



"Аз произвеждам, това което е във възможностите ми
и не хвърча из небесата ! "


Ако хората мислеха така, още щяхме да сме на газови фенери.

Нанотехнологиите не са в небесата. Това е глобален ъпгрейт на всички познати на човека технологии. Когато се пише за нанотехнологии, те са толкова всеобхватни, че неможе да се обобщи всичко дори в дистертация от 400 страници.
Вчера например се появи новина за разработка на нов оптичен носител на информация, с капацитет много много над 1 терабайт. Разработен е, чрез нанотехнологии. Това не е хвърчене в облаците.

Колко хора искат да имат носител на информация с джобен размер с капацитет 100 терабайта? Всички



Това ще се продава масово, както сега се продава масово iPod.

Супер, но това може да се направи само и единствено, чрез нанотехнология.


Редактирано от Kirinlchiban на 26.05.09 00:48.



Тема Re: Kirinlchibanнови [re: Kirinlchiban]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано26.05.09 01:45



Е ако всички бяха кат тебе - а бе друго не знам, ама логиката нямаше да я има като дисциплина.
Нямаше да бъде създадена изобщо.

Айде стягай куфарите - завода в Ботевград те чака.



Bеer? Mоre?



Тема Re: Kirinlchibanнови [re: bira_more]  
Автор AGLER ()
Публикувано26.05.09 02:13





Вярно, че отново ни събра погледите
Кирливанчовата "логика" !



Глупотевината е голяма работа !



Тема Мунчонови [re: bira_more]  
Автор Kirinlchiban (N3LO)
Публикувано26.05.09 17:55



Пак ли се обаждаш бе?

Нали ти виждам логиката. Ти си овца. За овците не е присъщо да мислят.

Не ми се прави на лукумен.





Тема Re: Добре е че се занимаваш с науканови [re: bira_more]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано26.05.09 20:58



Май по - скоро не съм развил правилните връзки. Има опция за БАН догодина, но ще я видим тази работа

100 символа не стигат!



Тема Re: Мунчонови [re: Kirinlchiban]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.05.09 00:35



Опитваш се да остроумничиш


Дерзай - след 20 - 30 години може и да почне да ти се удава.

Bеer? Mоre?



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: viktoria9O]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано27.05.09 08:57



Дадох личен пример, който е много показателен какви са приоритетите на жълто-червената мафия. "Науката не е приоритет" - ясно казано и конкретно следвано. Виж само процента за наука в нарушение на подписан договор с ЕС - няма и половин процент - 6 пъти по - малко от задължителното

100 символа не стигат!



Тема Re: Я чети какви ги говоринови [re: A.]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано27.05.09 09:07



Де да бяха верни тия цифри, сега там щях да работя

100 символа не стигат!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано27.05.09 10:02



От къде на къде държавата (т.е. данъкоплатците) трябва да ти дават заплата?

В условията на пазарна икономика трябва да искаш пари не от държавата, а от клиенти на твоите продукти и услуги, които предлагаш. Ако не можеш да предлагаш продукти и услуги се налага да се преквалифицираш. Единствено свободния пазар решава дали това, което си постигнал струва нещо или не струва.

Ако не ти харесва демокрацията и почти свободната пазарна икономика (почти, защото има субсидии, квоти и мита, които са несъвместими с идеите за свободен пазар), отивай в някоя комунистическа държава. Там може и да те оценят за малко повече пари.

Разбира се не омаломажавам по никакъв начин, това което си направил. Ако е нещо много важно, но няма начин да се печели пряко от него (напр. е нещо твърде фундаментално от рода на закона за запазване на енергията), то тогава пак може да се спечели нещо - може да публикуваш безплатно писанията си. По този начин ще си направиш реклама и някой може да те вземе на работа и да ти дава прилична заплата само за да може да се хвали, че такъв велик теоретик като теб е служител в неговата компания. В резултат на това акциите на компанията ще се вдигнат и ще спечелят всички.

Това го пиша не за да се заяждам, а съвсем добронамерено разяснявам как стоят нещата в условията на демокрация и почти свободна пазарна икономика.

Несериозно е да се твърди, че държавата трябва и може да предлага качествено образование. Смятам, че да се разчита на държавата за нещо толкова сериозно като образованието е безумие! Отдавна трябваше да се приватизират всички училища - още по времето когато приватизираха първите губещи предприятия.

Държавата е лош стопанин. Доказано е на практика и са изписани страшно много научни трудове по въпроса.



Тема Re: Baлeнтиннови [re: Baлeнтин]  
Автор AGLER ()
Публикувано27.05.09 10:26



В условията на пазарна икономика трябва да искаш пари не от държавата, а от клиенти на твоите продукти и услуги, които предлагаш.



Отвори блога му и прочети "доказателствата" които е сътворил !
Това са "продуктите и услугите му" !
За тях би платил само психиатър правещ научни изследвания !



Тема Re: Анови [re: A.]  
Автор AGLER ()
Публикувано27.05.09 10:29



БАН отдавна е пенсионерски клуб
в който група диви старци се правят на учени.




Би трябвало да допълниш, че "правейки се на учени" са се
превърнали в рентиери наемодатели отдаващи имущество под
наем на 10% от реалната стойност и инкасиращи в собствените си
джобове останалите 90% от наема!



Тема Re: няма и половин процентнови [re: Ray of Light]  
Автор Gerilin (A Frenger)
Публикувано27.05.09 19:10



как искаШ да има??? след като стадо овце се манипулират по лесно от образовани хора със собствено мнение..как да се влага в образование и наука като виждаШ,че и 80 % от този форум не считат ,че в България това е възможно и най лоШото : че няма да доведе до полза за страната..
не е смеШно ,а трагично



"прост народ ,слаба държава" бе казал един мъдрец





Тема Re: няма и половин процентнови [re: Gerilin]  
Автор AGLER ()
Публикувано27.05.09 20:22



как да се влага в образование и наука като виждаШ,че и 80 % от този форум не считат ,че в България това е възможно



Първо - между инвестиране в образование и
инвестиране в наука разликата е огромна! По света
обикновено големите инвестиции в научни разработки
са от страна на този който ще потребява продукта!

Второ - една държава си има приоритети и е
нормално да се разпростира според чергата си!~
Добре, че имаме възможност да влагаме в образование,
защото Сомалия /примерно/ няма и тази възможност,
защото приоритета й е да осигури кльопачка за населението си !
Интересно ако държавата започне да влага в наука за сметка
на пенсиите на родителите ти какъв вой ще нададеш ти, след като
и сега не пропускаш да коментираш размера на пенсиите, въпреки,
че държавата не влага в наука.





Тема Re: няма и половин процентнови [re: AGLER]  
Автор Gerilin (A Frenger)
Публикувано27.05.09 21:06



ами как Ще развиваШ наука ,ако населението ти е необразовано ..те са взаимносвързани неЩата...

В отговор на:

Интересно ако държавата започне да влага в наука за сметка
на пенсиите на родителите ти какъв вой ще нададеш ти, след като
и сега не пропускаш да коментираш размера на пенсиите, въпреки,
че държавата не влага в наука.




разбира се ,че Ще подскачам,когато данъците отиват по обръчи фирми на кръга управляваЩи,когато соц. министър мрънка ,че няма пари за ниЩо,но се обува в обувки по 2000 лв и се вози в Бентли ,разбира се ,че Ще съм против ,когато обявиха б.излиШък от милиони лева,след които никой не разбра къде се вложиха парите..съмнявай се ,че Ще усмихвам радуШно,когато средствата по евросубсидиите пълнят джобове на определени хора,докато пътното строителство е на загубено ниво ...

ако държаваните институции си върШат работата социалната система би била удовлетворителна за групите на УчаЩите се,пенсионерите,сираците нямаШе да получават дарения от смеШнни вип бродерски прогами...

на първо място трябва да са хората в неравностойно положение..това ,ако на някого му пука за тях обаче и не се съмнявай,че и пари за наука Ще остават...докато в момента "нив клин,нив ръкав"..пардон в "в ръкав" на малцинството реално управляваЩи тази държава..не на народа,нито на науката...

изобЩо за какво си говорим ?



Тема Re:нови [re: Gerilin]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано28.05.09 10:00



Под образование имах предвид хората да разбират как работи пазарната икономика.

Много хора не го разбират и не знаят защо не трябва да има квоти и субсидии.

, докато не се подобри образованието, така че хората да започнат да разбират защо свободната пазарна икономика е по-добра от това подобие на пазарна икономика, което наблюдаваме в момента.



Тема Re: Анови [re: AGLER]  
Автор laotaro (непознат )
Публикувано28.05.09 12:59



Да закрием БАН поради изтъкнатите от Доган причини, а и типичните педставители на българската нация, които тук го подкрепиха и допълниха. Скоро след това обаче ще се наложи да закрием и университетите защото те ще се превърнат в едни училища произвеждащи учители но няма да има кой да произвежда учители за тях, защото каде ще защитават трудовете си докторите и доцентите? После ще преминем и към взаимноучителния метод в училищата (поради недостиг на най-презряните същества в нашето общество - учителите) и така цялот ни образование ще падне до нивото на средно статистическия избирател на Доган. И всичко това поради най-чистото и откровенно чувство в човешката душа - завистта. Понеже докторантите получават 450 лв. стипендия (това означава, че не им се полагат осигуровки), а на няколко десетки академици, които ще умрът след година- две им е обещана но не и дадена заплата като депотатската.
Аз не съм сляп за корупцията и бездарието в средите на БАН и родните университети но това означава, че трябва да се борим с тези пороци а не да закрием цялата институция. Иначе преди това трябва да закрием полицията, съда, митниците, парламента... продължете вие и чак след това родната наука, която също трябва да си седне на д-то.



Тема Re:laotaroнови [re: laotaro]  
Автор AGLER ()
Публикувано28.05.09 13:19



Аз не съм сляп за корупцията и бездарието в средите на БАН и родните университети но това означава, че трябва да се борим с тези пороци а не да закрием цялата институция. Иначе преди това трябва да закрием полицията, съда, митниците, парламента... продължете вие и чак след това родната наука, която също трябва да си седне на д-то.




Никой не е казал, че БАН трябва да се закрива!
БАН трябва да се реорганизира из основи!
Цялата база на която е изграден е погрешна!

Спомняш ли си миналата година сеирите с избора на председател на БАН?
Е, аз си ги спомням!

Доган е прав за едно!

Бан не трябва да се превръщат във фирма за отдаване
на недвижими имоти под наем.
Трябва да получават сграден фонд според нуждите си, както и средства
от държавата отново според нуждите и обема научна работа.
Не виждам защо академиците трябва да се превръщат в наемодатели,
да крадат с гъзовете си от тези наеми и да симулират научна дейност.
Ясно ли ти е, че огромни имоти в София, а и в самият център са отдадени под наем за суми отговарящи на наем гараж в малък провинциален град?
За сега БАН е точно това!
Един паразит в българската наука събрал склеротици, мошеници и некадърници. При това ръководство всичко читаво, кадърно и с потенциал се е изнесло в чужбина.
Когато се промени - тогава ще имат и претенции.


п.с. на края, така между другото, пише се депУтатска, а не депОтатска !
Човек интересуващ се живо от съдбините на БАН би трябвало да го знае, а освен това "у" и "о" не са съседни букви на клавиатурата.

Редактирано от AGLER на 28.05.09 13:25.



Тема Нека който е невинен пръв хвърли камъкнови [re: AGLER]  
Автор laotaro (непознат )
Публикувано28.05.09 14:32



Разбира се че БАН се е превърнал в пенсионерски клуб няма и как да бъде иначе. Стипендията до скоро беше 250 лв. кой може да защити докторантура и да гледа деца при това положение. Само изперкали самотници или напарфюмирани богаташчета дошли за титлата, а не за науката - това са по-младите.
Много от изнеслите се в чужбина не работят по специалността си а по нивите и хотелите. Така, че чужбина на е критерий за кадърност за родния учен.

П. П.
На края, така между другото, искам да кажа, че аз и от футбол се интересувам макар, че съм куц. Ти сигурен ли си в своя правопис? Смятам, че книжовният ез. е химера. Той се говори само от 10 000 филолози, които се държат като съпрузи - не се дебнат, за да не се хванат :).
Освен това човек хвърлящ първи камъка трябва да знае, че ,,п" и ,,с" не са съседни букви на клавиатурата.



Тема Re: Нека който е невинен пръв хвърли камъкнови [re: laotaro]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано28.05.09 15:16



Познавам доста млади хора, минали през БАН по пътя към западни научни заведения. И то именно последните няколко години.
Тук трупат опит, връзки, публикации - и след 2 - 3 години чиракуване максимум - отпрашват на запад.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Нека който е невинен пръв хвърли камъкнови [re: laotaro]  
Автор AGLER ()
Публикувано28.05.09 17:23



Много от изнеслите се в чужбина не работят по специалността си а по нивите и хотелите. Така, че чужбина на е критерий за кадърност за родния учен.



Много добре разбираш, че не визирам тези дето мият чинии из пицариите,
а тези които работят в научни институти.

Разбира се че БАН се е превърнал в пенсионерски клуб няма и как да бъде иначе.



БАН е клуб на склерозата и алцхаймера още от комунистическо.

Академик Тодор Павлов оставяше на вратата на апартамета си бележки до дъщеря си от сорта:


"Аз отивам за хляб.

Академик Тодор Павлов,
председател на БАН, три пъти герой на социалистическият труд, носител
на ордена Г.Димитров................................
..............и така половин страница титли и заслуги.
"

Моя роднина академик и до смъртта си директор на научен институт
страдаше от прогресивна склероза и се напикаваше в служебната си кола.
С братовчеда й оставяхме стар вестник на бюрото в къщи и тя го четеше
всяка сутрин в продължение на седмица без да го усети. Ние само го вадехме от кошчето и го слагахме отново на бюрото й и на другата сутрин тя пак го четеше преди да отиде на работа.



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано09.06.09 23:23



Питам - коя политическа сила ще обещае 1.5 % за наука - нещо, което ОДС НА ПРАКТИКА свърши преди 9 години?

100 символа не стигат!



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: Ray of Light]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано09.06.09 23:27



Това означава че ОДС може да разчита на учените.


До колкото ОДС създаде чисто нов монопол - ЗОК, няма да може да разчита на голяма част от лекарите. До колкото ОДС проведе пенсионна реформа засягаща пенсионираните преди 97 - няма да може да разчита и на тях.
До колкото Костов сиромахомилства - няма да може да разчита на десните избиратели (с изключение на десния избирател от клуба, дето не знае че има и главни букви).

Bеer? Mоre?



Тема Re: Кога дойде кризата в Българиянови [re: bira_more]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано10.06.09 22:53



Който Не Знае, че Има Главни Букви, Не е Десен!



100 символа не стигат!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.