Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:36 30.05.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ТУРЦИЯ НЕ БЕШЕ ЛИ ПО-УДАЧНО?нови  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано10.01.09 10:11



podmena traffica test/

Ако България се беше присъединила не към това временно недоносче Европейски съюз, (който всъщност не е съюз, а сговор на пет богати държави да се разпореждат със останалите "членове" чрез командно - административни мерки превръщайки ги в бедни провинции) а към Турция със запазване на федерални права като местно управление, език и културни традиции - щеше ли да търпим днес унизителните незгоди на така наречената енергийна криза, непосилния близо милиарден годишен данък с който ни обложи Брюксел и гаврата с орязването на полагащите ни се фондове, закритите индустриални производства и дори престъпния натиск за спирането на блоковете в Козлодуй произвеждащи ток на цена 4 ст. за kWh?

Редактирано от Acпapyx lYl на 10.01.09 11:37.



Тема Re: ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ТУРЦИЯ НЕ БЕШЕ ЛИ ПО-УДАЧНО?нови [re: Acпapyx lYl]  
Автор kилиkaндзep (зелен)
Публикувано10.01.09 10:26



Стига спами! Ставаш досаден.



Тема Re: ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ТУРЦИЯ НЕ БЕШЕ ЛИ ПО-УДАЧНОнови [re: kилиkaндзep]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано10.01.09 10:34



podmena traffica test///////////////
Това не е само мое мнение. Прочети втори том на Български хроники на Стефан Цанев:

...нахлували византийци, татари, узи, алани, руси, печенеги {за кумаиите няма що да говорим - те и престола превзели), нападали ни маджари. сърби, хървити, кръстоносци, венецианци, генуезци, нормани, каталани н всякаква пасмина... е, най-после дошли н някакви турци - какво особено?

Отгоре на всичко турците за разлика от другите нашественици, след като ни завладели, не си отишли, отнасяйки оплячкосаното със себе си - те останали тук като на своя земя и започнали да я защитават от други нашественици.

Покрай себе си защитавали и българите отдавна народът ни не бил живял н мир и сигурност, нямало ги вече набезите и грабежите на печенетнте и на татарите
, е ... трябвало с да плашаме на турците разни данъци: джизие. харадж, девшнрме и прочие, но както вече 6е казано:

овчарят колкото и да те дои и да те стриже е по-добър от вълците – и народът може да е бил даже доволен.

Трябва ли ний днес да внимаваме скъпи читателю , трябва днес много да внимаваме с онази загадъчна фраза на Плутарх изречена преди двайсет века:

"Бедствията докарали страната до такова положение, че отчаяни от свободата, желаели накакво по-малко робство"…защото и днес народът ни, сполетян от бедствията на демокрацията.

Кон са били всъщност тези турци?

Учудващо с, че ние не знаем за тях почти нишо. може би не искаме да знаем, но омразата не оправдава невежеството.

Извинявай, читателю мой, може да ти е скучно, но няма как, набери кураж - представи си, че си ученик, седиш на чина си отегчен, гледаш през прозореца прелитащите птички и, щеш не щеш - не щеш, чуваш противнин глас на даскала, който каканиже поредния си досаден урок по история…



Стефан Цанев
Български хроники
Toм II

Редактирано от Acпapyx lYl на 10.01.09 11:36.



Тема Re: ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ТУРЦИЯ НЕ БЕШЕ ЛИ ПО-УДАЧНОнови [re: Acпapyx lYl]  
Автор kилиkaндзep (зелен)
Публикувано10.01.09 10:42







Тема Re: ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ТУРЦИЯ НЕ БЕШЕ ЛИ ПО-УДАЧНОнови [re: Acпapyx lYl]  
Автор razsean (pliampalo)
Публикувано10.01.09 11:55



Еххоо Мой, ти пак се опитваш да завртиш колелото на историята наобатно!

важно за зимата-не карай пред снигорина


Тема Re: ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ТУРЦИЯ НЕ БЕШЕ ЛИ ПО-УДАЧНОнови [re: razsean]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано10.01.09 12:02



podmena traffica test///////////////////

В отговор на:

Еххоо Мой, ти пак се опитваш да завртиш колелото на историята наобатно!



Не. Не се върти наобратно. По-скоро дойде времето за навлезем във втората обиколка.

Та ето как продължава бай Стефан:

И така, турците, както много пруги племена преди тях н след тях излазили из
гьмната утроба на Азия и в началото на Х век, по времето на нашия цар Симеон Велики, се появили в Амадола; докато Василий II Българоубиец поробвал България, те тихо се прокрадвали зад гърба нл Византийската империя и през 1055 година превзели Багдад;

През1077 година един от вождовете им - Селчджук. основал тьй паречения Иконииски султанат и от тогава на сетне турците са известни като селджуки:
Ддокато в Константинопол се боричкали кой да се качи на престола, сслджукте
превзели Армения, после Кесария, после Киликия и през 1080 година натопили крака в Дарданелите;

Наплашеният импераюр Алексий I Комнин (оня, дето изгори сресиарха Васнлий Врач, (изпреварвайки с цял век инквизицията) се обьрнал за помош към римския папа, след което, както знаем, послесвали кръстоносните пходи.
Но кръстоносците, вместо да помогнат на византийците да прогонит турците,
превзели самата Византия (ах, пак освободители –поробители);

През 1307 година Иионнйският султанат се разпаднал и управителят на една от пограничните зони - Осман, се обявил за самостоятелен емир на малко войнствено племе.

То било странно затворени мъжко общество, единно като юмрук, със свой особен закодиран език (може би нарочно измислен), неразбираем за другите турски племена това малко племе, това малко османско емиругео станало ядро на бъдещата огромна Османска империя.


Mайката на Левски се самоубива, посрамена от това, че остава въшлясала и гладна -”Ст.Цанев

Редактирано от Acпapyx lYl на 10.01.09 14:20.



Тема Американцитенови [re: Acпapyx lYl]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано10.01.09 12:16



по някога имат точни приказки.
Онзи който е готов да замени свобода за сигурност не заслужава нито свободата нито сигурността.

Bеer? Mоre?




Тема Re: ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ТУРЦИЯ НЕ БЕШЕ ЛИ ПО-УДАЧНОнови [re: Acпapyx lYl]  
Автор razsean (pliampalo)
Публикувано10.01.09 12:18



станало ядро на бъдещата огромна Османска империя.


От огромната Османска империя нищо не е останало. Сега в Република Турция,правоприемника на Османската империя,си ама достатъчно проблеми за да се занимава и с нас.
Само Доган им липсва на тях, че да прокопсат.
Пък и Доган да не е луд, че да им се натиска. Прави го само наушким, да допромие мозъците на непросветения си електорат.
По-добре пръв на село, отколкото последен в града.
Той си коли и беси в Кържалийско, Хасковско, Шуменсо, Разградско и т.н.
Хич не му пука за Република Турция, само до толкова, доколкото да пусне избирателите му да гласуват.

важно за зимата-не карай пред снигорина


Тема Re: ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ТУРЦИЯ НЕ БЕШЕ ЛИ ПО-УДАЧНОнови [re: razsean]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано10.01.09 12:33



podmena traffica test/

В отговор на:

От огромната Османска империя нищо не е останало. Сега в Република Турция, правоприемника на Османската империя,си ама достатъчно проблеми за да се занимава и с нас.




Турската икономика се нарежда на 17-то място в света и на 9-то в Европа по Брутен национален продукт (БНП), вълизащ на 400 млрд. долара.

Турската икономика с ръст от 7 % през последните четири години се нарежда и на едно от първите места сред икономиките на страните - членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Благодарение на икономическата програма, която турската страна следва, инфлацията през 2005 г. достига най-ниски нива от 37 години насам, а потребителските цени отбелязват ръст от 7,72 %, цените на производителите - 2, 26 %. През 2006 г. тези показатели са съответно 9,65 % и 11,58 %. Целта на Турция е да догони европейските страни по тези показатели.

Съотношението на бюджетния дефицит към БНП е намаляло под 3 %. В резултат на политиката за фискална дисциплина през 2005 г. съотношението на нетния публичен дълг към БНП възлиза на 57 %. Така Турция е готова за покриване критериите от Маастрих.

Обемът и структурата на външната търговия на Турция, страна с действаща пазарна икономика, се променя в резултат на икономическите реформи, реализирани през последните двайсет години.

Обемът на износа от Турция в този период е нараснал двадесет и два пъти. Експортът през 1980 г. е 2,9 млрд. долара, през 2006 г. достига 86 млрд. долара, а вносът - 137 млрд. долара.

В резултат на това външнотърговският стокообмен достига 223 млрд. долара. Експортът за последните 12 месеца, изчислен през септември 2007 г., е надхвърлил 100 млрд. долара. Промишлените суровини формират 81 % от експортните стоки.

Динамичната икономика, големият вътрешен пазар, конкурентоспособният индустриален сектор и квалифицираната работна ръка предлагат благоприятни условия за чужди инвестиции.

В тази връзка приетият през 2003 г. Закон за чуждите инвестиции предлага на чуждите инвеститори равни условия, отменя лимита на капитала и разрешителните за чуждите инвеститори.

Законът премахва и ограниченията пред чуждите юридически и физически лица за придобиване на недвижимо имущество на територията на Турция.

Като пример може да посочим процедурата за регистриране на фирма, която днес не отнема повече от един ден. През последните години бе отбелязан сериозен ръст на външните капитали.

През 2005 г. директните чужди инвестиции достигнаха рекордните 9,7 млрд. долара.

През 2006 г. заедно с приватизационните сделки в страната са реализирани директни чужди инвестиции, възлизащи на 20 млрд. долара.

Турските бизнесмени разширяват инвестициите си в съседни страни и страни от региона, като не се колебаят да работят и в тежки условия, съществуващи в държави като Афганистан и Ирак.

Туските строителни фирми са реализирали успешно повече от три хиляди проекта по международните страндарти в 67 страни на четири континента. През 2006 г. общата стойност на строителните сделки възлиза на 78 млрд. долара.

Замеделското производство формира 10 % от БНП на страната. През изминалите години заетостта в този сектор е била 34 %, но днес 20 900 000 души, занимаващи се със земеделие, са преминали в други сектори. Заедно с това 7 % ръст на икономиката, отбелязан през 2006 г., е разкрил възможности за нова работа на 1,2 милиона души.

Ролята на Турция в енергийния сектор

Турция представлява естествен енергиен мост между богатия на природни ресурси Каспийски басейн, Средния изток и световния пазар.

Проектът "Енергиен коридор "Запад-Изток" е създаден с цел алтернативното и сигурно транспортиране на енергийните източници от Кавказ и Средна Азия към западния пазар.

Енергийният коридор "Запад-Изток" обхваща три проекта: петролопровода "Баку-Тифлис-Джейхан" (БТД), газопровода "Южен Кавказ-Баку-Тифлис-Ерзурум" (БТЕ) и газопровода "Туркменистан-Турция-Европа".

Проектът БТД е завършен. С капацитета си за транспортиране на един милион барела се очаква да бъде основен път за износ на каспийския петрол в региона. На 28 май 2006 г. на терминала Джейхан е натоварен първият танкер. Споменатият петролопровод ще бъде удължен до Казахстан.

Друг проект, като част от енергийния коридор "Изток-Запад" е проектът БТЕ, който предвижда транспортиране на азербайджански газ от находището Шахдениз към Турция.

Този проект ще бъде първата стъпка на транскавказкият тръбопровод за пренос на туркменския газ към западния пазар. За връзка на европейската мрежа са реализирани няколко конкретни проекта.

Проектът "Природен газ "Турция-Гърция" се превръща в проект "Природен газ "Турция-Гърция-Италия". С откриването си на 18 ноември 2007 г. този проект влезе в сила.

Продължава работата по осъществяването на проекта "Набуко" за пренос на природен газ за европейския пазар от Турция през България - Румъния - Унгария към Австрия.

При осъществяване на тези проекти се очаква в близките години Турция да се превърне в четвъртата линия на природен газ за ЕС.

Освен енергийния коридор "Изток-Запад", Турция отдава голямо значение и на Северноюжната ос. Имайки предвид капацитета на БТД, петролопровода "Ирак-Турция" и by-pass петролопровода "Самсун-Джейхан", както и петрола, преминаващ през турските проливи, се очаква в следващите години между 6 и 7 % от световния петрол да преминават транзитно през Турция.

Освен това с изграждането на петролната рафинерия и терминала за втечнен природен газ (LNG) Джейхан ще се превърне в енергийния кран на региона. Турция желае в бъдеще да се превърне в страна, търгуваща с енергия.

Редактирано от Acпapyx lYl на 10.01.09 14:21.



Тема Re: ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ТУРЦИЯ НЕ БЕШЕ ЛИ ПО-УДАЧНО?нови [re: Acпapyx lYl]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано10.01.09 13:40



Европейският съюз не изисква от нас да променим идентичността си, да сменим езика и културата си, да се асимилираме, претопим и изчезнем. Той иска да се върнем към онези ценности (нашият принос към Цивилизацията на Европа), които едно време са ни правили велика цивилизация и чиято липса сега ни превръща в червени хуни. Честност, справедливост, върховенство на закона, неприкосновеност на частната собственост, все елементи, които всъщност не са ни чужи



100 символа не стигат!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.