Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:31 02.07.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Невидимото управление се превръща в диктатуранови  
Автор Oбekтив (на фокус)
Публикувано04.07.08 22:42



В древна Гърция народът никога не е вземал каквито и да е решения. Това са правили от просветените елити
------------------------------------------------------------------------------------------------------


Предполагам, че дължа изви­нение, че за втори път взе­мам думата по въпроса за из­бирателната система. Диску­сията обаче набра скорост до такава степен, че имам чувството, че дълго време ще ни занимава.
Най-напред бих желал да разсея по­дозрението, че смятам партиите и най-вече големите партии за невинни за положението, до което са се дока­рали и, че трябва да бъдат защитавани на всяка цена. Само че партиите са фундаментът
на парламентарната демокрация и всяко действие, насочено срещу тях, би следвало да се базира на идея не с какво да заменим партиите, а с какво да заменим парламентарната демок­рация. Диктатурата е далеч по рацио­нален и ефективен начин на държав­но устройство, но ние със сигурност не искаме това.
Моето изходно съображение е, че мажоритарната система е рискована главно с това, че именно може да под­мени партиите и да извади на преден план елити с неясен произход, чиято отговорност за управлението на дър­жавата и общините е невидима за око­то на избирателя. Стане ли едно уп­равление невидимо, то се превръща неизбежно в диктатура.
Привържениците на ма­жоритарната система се ар­гументират с нещо много просто - народът го иска. Народът като народ обаче е абстракция, освен ако не смятаме, че мнозинството винаги има право и каквото реши мнозинството остана­лите са длъжни да се подчи­няват. Като допълнителен аргумент ни дават безспор­ния исторически факт, че тази концепция за демокра­цията съществува още от древна Гърция и на нея се основава цялостното разви­тие на модерния свят.
Само че в древна Гърция никога народът в съвремен­ното му разбиране не е взе­мал каквито и да е решения. Решенията са се вземали от просветените елити, надаре­ни с благата на класовата си привилегия. Ако става дума за избори, тогава не са гласу­вали робите и жените, нап­ример. Пък и самият избор на мнозинство срещу мал­цинство е водил до осъдени от историята случаи. Като делото срещу Сократ, нап­ример, който е осъден за неправилни философски възгледи от Атинския наро­ден съд. Мнозинството ви­наги поставя в подчинение малцинството, което в по-късен и по-близък до нас ис­торически период е обозна­чен с термина „болшеви­зъм".
Освен това, ако на всяка цена величаем като догма доминиращото обществено
мнение, това, което иска на­родът, трябва незабавно да върнем смъртното наказа­ние и да разпуснем парла­мента, защото хората не ис­кат никакви депутати. Но ако ги питаме как да се изби­рат тези депутати, ще ни предложат поне 100 различ­ни начина за това.
Не може партиите да са виновни, а народът да е не­винен. Партиите обаче по­насят вината си, защото на­родът има право да ги наказ­ва, докато няма начин наро­дът да понесе отговорността си за своя неправилен избор, макар че на практика точно това става.
В света има малко повече от 200 държави, но избира­телните системи, които се прилагат в тези 200 държа­ви са повече от 600. И няма нито една държава, в която някой да твърди, че избира­телната система е справед­лива и съвършена. Печал­ната истина е, че този въп­рос се коментира само от гледна точка на въпроса кое обществото смята за по-важно - справедливостта или стабилността. Пропор­ционалната система е спра­ведлива, защото много точ­но отразява представителс­твото на всички политичес­ки течения и идеологически доктрини. При мажоритар­ната система институциите са стабилни и няма полити­чески кризи.
Ако сега обаче у нас при­ложим мажоритарната сис­тема, в парламента ще вля­зат само три партии - ГЕРБ, БСП и ДПС. Има и други партии, които иначе разпо­лагат с реални шансове, най-голямата от които е „Ата­ка". Атака ще получи рав­номерен вот около 10% от гласуващите в цялата стра­на, но едва ли ще надхвърли този резултат в който и да е мажоритарен район. Това впрочем се видя ясно на мес­тните избори миналата го­дина.
Аз обаче не се страхувам от „Атака" в парламента, мен ме е страх от „Атака" извън парламента, защото тя няма да изчезне, но извън благородните институции на парламентарната демок­рация тя ще се радикализира и ще стане опасна за общест­вото.
Всичко казано дотук не означава, че съм противник на прилагането на силно ма­жоритарно начало при избо­ра на депутати. Тъкмо нап­ротив - горещ привърженик съм на т.нар. „германска" избирателна система, която с различни модификации се прилага в близо 15 евро­пейски държави. Тя е особе­на с това, че разпределение­то на резултата е пропорци­онално и нито един глас, по­даден за която и да е партия, не се губи, но изборът е ма­жоритарен, т.е. за личности. И когато тези личности са избрани, те влизат с пре­димство пред останалите, които са подредени в ано­нимната пропорционална листа на партията. А когато партията и играла силно, всичките й кандидати могат
да се окажат мажоритарно избрани и от листата да не влезе нито един.
Другият начин е да дадем право на избирателя да под­режда местата в партийните листи, но това в български условия може да обърка гла­суването и да го направи не­действително, а пък ако се приложи формално като на
европейските избори мина­лата година, да загуби сми­съла си.
С други думи смятам, че тази дискусия трябва да се води и да бъде завършена от хора, които разбират за как­во става дума. Референду­мът не само е излишен, той е и опасен, защото след него връщане назад няма.
Отделен въпрос е, че те­мата е толкова далеч от все­кидневния интерес на граж­даните, че на практика е не­постижимо референдумът да премине при нужната ак­тивност, за да бъде зачетен резултатът. Провален ре­ферендум е още една общес­твена щета, която ще трябва да платим.

ЮРИЙ АСЛАНОВ



Тема Re: Невидимото управление се превръща в диктатуранови [re: Oбekтив]  
Автор bgman13 (минаващ)
Публикувано14.07.08 18:13



цитат:
"В света има малко повече от 200 държави, но избирателните системи, които се прилагат в тези 200 държави са повече от 600. И няма нито една държава, в която някой да твърди, че избира­телната система е справедлива и съвършена."

Би ли ми посочил и описал една от тези избирателни системи(една-единствена), която според теб да отговаря на следните условия:

1. Електоратът да може във всеки един момент, по своя инициатива да подменя депутатите в парламента, без посредничеството на парите.

2. Да е невъзможно да бъде фалшифициран изборния резултат, зашото гласовете се броят от тоя, който гласува - електоратът.



Тема Re: Невидимото управление се превръща в диктатуранови [re: Oбekтив]  
Автор bgman13 (минаващ)
Публикувано14.07.08 18:28



Ако съм те разбрал правилно, ти си за демокрация (т. е. управление на народа), но си против това народът да управлява. Т.е. нещо, като дървено желязо. И вълкът да е сит и агнето да е цяло.



Тема Re: Невидимото управление се превръща в диктатуранови [re: Oбekтив]  
Автор плямпaлo (непознат )
Публикувано15.07.08 01:02



Решенията са се вземали от просветените елити, надаре­ни с благата на класовата си привилегия.
Решенията трябва да се вземат от народа; виж предложенията би трябвало да идват от просветеният елит.
Затова предлагам законите да се предлагат от Нородното Събрание, да се одобряват от Президент и после да се проверяват от Върховния Съд че не противоричат на конституцията и закони които са вече в сила. След това да влизат в списъка от закони които ще се приемат от народа на 2годишни избори. Закон който вземе 50% + 1глас на тези избори - влиза в сила. Единствено изключение да прави закона за бюджета.

Да има много ясна и лесно приложима процедура за отзоваване на Всеки един Народен Представител от Народното Събрание ( главно за това съм привърженик на мажоритарната система).
Президента, Министър Председателя, Главния Прокурор и членовете на Върховния Съд да се избират пряко от норода на мажоритарни избори. За всяка една от тези длъжности да има ясна и лесно приложима процедура за отзоваване.

Когато обсъждаме една такава идея по-принцип, нека си поставим изходните (или крайните) параметри. А те би трябвало да са как народа да управлява а не как да запазим партиите от подмяна или каквото и да е там. Ако Вие мислите че е невъзможно народа да управлява а само едно или друго сборище на елита, то това е друга тема.



Тема Re: Невидимото управление се превръща в диктатуранови [re: bgman13]  
Автор плямпaлo (непознат )
Публикувано15.07.08 01:17



Напълно съгласен със точки 1 и 2. Предлагам точка 3:
Норода (гласоподавателите) да избира законите. А самите закони да се изготвят и предлагат от съответните институции:
- Народно Събрание - изготвяне
- Президент - одобряване
- Висш Седебен съвет - удостоверяване че не противоричат на други закони
- Нород - приемане на 2годишни изобри.



Тема Норода (гласоподавателите) да избира законите.нови [re: плямпaлo]  
Автор AGLER ()
Публикувано15.07.08 09:15




Представяш ли си какво ще настане?

Пълна галимация!

Това дето го наричаш народ не може да избере
еднин читав парламент, та ще гласува закони???????????


Тогава вече, човек ще може да си купи и закон!
Стига да си шари на мангалите и маргиналите за да гласуват!



Тема Re: Невидимото управление се превръща в диктатуранови [re: bgman13]  
Автор Oбekтив (на фокус)
Публикувано16.07.08 11:46



Клубарите тук ме предупредиха, че да ти поствам каквото и да било, все е дно да си говоря сам. Все пак ще ти отговоря:

Питай ЮРИЙ АСЛАНОВ! Посочил съм кой е писал статията.



Тема Re: Невидимото управление се превръща в диктатуранови [re: bgman13]  
Автор Oбekтив (на фокус)
Публикувано16.07.08 11:50



Просто намирам интересни разсъждения и ги пускам тук. По- горе съм ти посочил към кого да се обърнеш. Успех!



Тема Re: Невидимото управление се превръща в диктатуранови [re: Oбekтив]  
Автор bgman13 (минаващ)
Публикувано16.07.08 20:47



Не приемам отговора ти - нали си му фен на Асланов. Или ще направиш самопризнание, че освен за папагал за друго не ставаш?



Тема Re: Невидимото управление се превръща в диктатура [re: Oбekтив]  
Автор bgman13 (минаващ)
Публикувано16.07.08 20:51



Някои от клубарите изглежда са заинтересовани да се обаждам по-малко. Това ми качва рейтинга, а не го сваля.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.