Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:34 23.04.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Бриго Аспарухов (по желание на Венко)нови [re: Dobrata]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано13.09.07 21:13



Ама добавяйте и вие!!! Всеки каквото знае

В джобчето ми дрънкат



Тема Re: Бриго Аспарухов (по желание на Венко)нови [re: Джeйн]  
Автор Dobrata (добричка)
Публикувано13.09.07 21:15



Засега съм безмълвна! Само се ограмотявам.



ДОБРОТО ВИНАГИ ПОБЕЖДАВА!

Тема Re: Бриго Аспарухов (по желание на Венко)нови [re: Dobrata]  
Автор onchoo ()
Публикувано13.09.07 21:50



Ето ограмотявай се :)



Народе!!!!

Тема Toва не ми се чете. Искам нещо, детонови [re: Джeйн]  
Автор Beнko (невЕрващ)
Публикувано13.09.07 21:56



ще пуснеш по собствено желание







Тема Re: Бриго Аспарухов (по желание на Венко)нови [re: Dobrata]  
Автор HoщнaCтpaжa (нащрек)
Публикувано14.09.07 00:15



Ами то какво да кажеш - потрес и ужас.
Хората са си разигравали коня сякаш страната им е в джоба и народа им е служител в собствената манифактура.
За тия казваето не е решението, има си какво да каже съда, ама странното е че съда мълчи, а Бриго се кандидатира за кмет като че ли нищо не е ставало, като че горното не се отнася за него.



Тема Re: Бриго Аспарухов (по желание на Венко)нови [re: Джeйн]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано16.09.07 10:39



"ТОЛКОВА ПОЗНАТО


Заедно с кариерата си в разузнаването Бриго Аспарухов не изпуска и политиката


Бриго Аспарухов е прекалено публичен за човек от тихия фронт. В кариерата му на разузнавач В него има всичко от реквизита на разведките - оръжейна афера, отравяне, кражба на исторически паметник, подслушване, унищожаване на досиета…

Започва кариерата си в Първо главно управление на Държавна сигурност (ДС), където постъпва веднага след Института за икономика и световно стопанство. И така почти 30 години - разузнавач в страната и зад граница. За директор на Националната разузнавателна служба (НРС) го наз­начава президентът Желю Желев и Аспарухов остава на този пост от 1991 до 1997 г. Сега оценява това време като "голямо предимство". Обратната страна обаче е, че тъкмо тогава важни за страната събития се случват с негово скандално участие - през 1992 е главно действащо лице в т.нар. Македонска афера, която свали правителството на Филип Димитров. Аспарухов е топразузнавач и - нещо невиждано - обявява, че съветникът на премиера Филип Димитров - Константин Мишев, е замесен в сделка с оръжие за Македония. После пак публично се извинява, но как - "не знаел, че съветникът действа по нареждане на министър-председателя". Скандалът е в момент, когато въпросът за мястото на спецслужбите е базов между премиер и президент. Филип Димитров обвинява Аспарухов, че "НРС се занимава със съзнателно търсене на провокации". Отговорът е остра атака - Боянските ливади на президента Желю Желев, малко след които правителството на СДС падна от власт.

Друга от знаменателните за Аспарухов случки е, че е "жертва на заговор за отравяне с кафе на "Дондуков" 2 пак по времето на Желев. От историята не излиза нищо освен шегата "каня те на бригадирско кафе".

Името на Бриго Аспарухов изплува и покрай кражбата на "История славянобългарска" от Зографския манастир в Атон. Аспарухов, който дълги години е разузнавач в Гърция, отрича участието на спецслужбите, но през 1996 г. го предаде в Националния исторически музей. После президентът Петър Стоянов върна "Историята" на Гърция.

Унищоженото през 1993 г. досие на агент Румянцев обаче е нещо друго. Под това име се крие бившият шеф на Банката за земеделски кредит Атанас Тилев, източена през 1996 г., след което Тилев избяга във Виена. Връзката между двамата се осветли напълно, когато, след като напусна разузнаването, Аспарухов започна работа във фирмите на приятеля си. През декември 2000 г. създаденият от Никола Филчев военен отдел на Върховната касационна прокуратура образува дело за злоупотреба с власт и нарушаване на реда за опазването на поверителна документация.През 2000 г. обвинителният акт е внесен в съда, но генералът се кандидатира за депутат и заради имунитета му делото бе спряно. Малко преди да изтече мандатът на Филчев, производството срещу Аспарухов е прекратено. Миналата година обаче то е възобновено, защото прекратяването му от Военна прокуратура е било "правен абсурд".

Бриго Аспарухов е и деен политик, член на ВС на БСП. През 1998 става съучредител на известното генералско движение в БСП, което подкрепи избора на Георги Първанов за лидер на БСП. На Аспарухов се приписва и още една заслуга към президента. Наследникът му в разузнаването Димо Гяуров призна, че досието на Първанов, известно като папката "Гоце", е стояло в касата на Аспарухов до оттеглянето му.

Бриго Аспарухов е приятел и на Симеон Сакскобургготски. Смята се, че ги свързва общата дружба с Атанас Тилев.

През септември 2003 г. премиерът Сакскобургготски изуми България и партньорите от НАТО с намерението да назначи о.з. генерала за координатор на спецслужбите в политическия си кабинет. След външен и вътрешен натиск Аспарухов се размина с поста и напусна предсрочно парламента. После Сакскобургготски се опита да го устрои като посланик в Москва. Изненадващо генералът отказа. Номинирането му за кандидат на БСП за кмет на столицата е новото му завръщане на сцената."


в."Капитал"
бр.36, 5 септември 2007



В джобчето ми дрънкат

Тема Освен това аз пожелах да науча нещо за оня списъкнови [re: Джeйн]  
Автор Beнko (невЕрващ)
Публикувано16.09.07 12:21



щото по това време когато агент Сава занесе списъка с разузнавачи в турското посолство шеф на разузнаването беше баш Бригадира. Не вярвам С. Ганев, който беше посочен като автор на списъка да го е направил сам без чужда помощ. Ми то тогава и интернет нямаше







Тема Всичко ще научиш, Венконови [re: Beнko]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано16.09.07 12:38



Не съм те забравила, имай само малко търпение - все не мога да намеря време да пиша собствените си спомени за героичната дейност на Брижко като шеф на НРС - все пак нали трябва и да работя?



В джобчето ми дрънкат

Тема И днес ли? В неделя?нови [re: Джeйн]  
Автор Beнko (невЕрващ)
Публикувано16.09.07 12:58



А жената разправя, че нямало друг ахмак като мене да работи и в неделя







Тема В мръсния капитализъм е таканови [re: Beнko]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано16.09.07 13:05



Принудена съм да се самоексплоатирам, щото требе да се яде все пак



В джобчето ми дрънкат


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.