Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:44 03.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Да бъдеш вербуван за сътрудник на 4.10. 1989нови  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано19.07.07 14:10



Първанов е вземал пари от Държавна сигурност



ветоф, това били сенките



Тема Добър ден аз съм ваш`та леля.нови [re: 4eHe]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано19.07.07 17:46



Туй още от 1 година е ясно - написал разработка - дали му хонорар.

Че тия дето работиха в разузнаването да не би да не са зимали заплата?

Слава на работилите за родината!





Тема Това ми напомни за един вицнови [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано19.07.07 18:05



Политикът на среща с електората :
- ..и догодина се оправяме
Електората
- А ние кога ?



Тема Дела и документинови [re: 4eHe]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано19.07.07 19:13







Тема Re: Дела и документинови [re: 4eHe]  
Автор HoщнaCтpaжa (нащрек)
Публикувано19.07.07 19:23



Цитати:
"Същият [Гоце] има готовност и желание да работи с органите на ДС".

"Проведена му е вербовъчна беседа на която Първанов прие сътрудничеството с готовност и разбиране."

"Лицето да се зачисли към сътрудническия апарат на отдел 14, ПГУ-ДС и да
остане на ръководство към отдела".

Без коментар.



Тема "Разработки", викаш.нови [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор Dobrata (добричка)
Публикувано19.07.07 19:28



Така де - "разработки". И кого е разработвал?

ДОБРОТО ВИНАГИ ПОБЕЖДАВА!


Тема Re: Дела и документинови [re: 4eHe]  
Автор HerzogTryn (ветеран)
Публикувано19.07.07 19:28



От кога да се работи срещу Югославия или Турция в разузнаването стана лошо нещо?



Тема Много е силнонови [re: HoщнaCтpaжa]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано19.07.07 19:29



Имаше нещо исторически справедливо в това подчертаното..странно ми е в корема



Тема Пич, не съм от разузнаванетонови [re: HerzogTryn]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано19.07.07 19:30



Само редови читател



Тема Re: Пич, не съм от разузнаванетонови [re: 4eHe]  
Автор HerzogTryn (ветеран)
Публикувано19.07.07 20:11



Гледай сега, като ги чета тея документи, какво има:
1. Стандартни бланки за изискване на определени документи от архива, което е стандартна практика, за да се знае кой какво е барал.
2. Бланки за зачисляване на отчет, но не и подписано съгласие за сътрудничество с ДС. Тоест той може дори да не знае, че се здобил с картонче. Честа практика, когато ръководещият офицер се представя, като служител на друго ведомство.
3. Характеристика в стил, той е съвестен комсомолец. Училеките пишеха тези дивотии за учениците от първи клас, защото така ги караха. Пълна формалност.
4. Доклад за среща със секретен сътрудник: Значи среща се с Първанов, подробно описва какво иска от него. Съвсем безобидни неща между другото. Защо с това се занимава разузнаването. Ами "Комита" живее в западна държава (поне така ми се струва) и спомените му ще се използват за пропаганда срещу сръбската политика в Македония. Това е престъпление по Югославските закони, и тея работи се правят от първо главно. Става дума за дребна работа, самият факт че я движи някой с чин старши лейтенант е показателен. Тоест без опит, вероятно и без кой знае какви качества. Срещите със сътрудници стават в явочни квартири, въпрос на семантика. Тук ще е интересно да се извади досието на "Комитата" и за явочните квартири, които са ползвани.
5. Сега следващата справка е по-компрометираща. На някакъв конгрес макетата са пускали сръбска пропаганда, докато нашите професори са си драпали пишките на чашка или са правили шопинг тур. И му се предлага да се напише пропагандна статия срещу сръбските твърдения. Нещо лошо да виждаш тук. Статиите по принцип се плащат. И на запад, и на изток, Чърчил с пропагандни статии по вестниците се е препитавал. Освен това статията е в канадски вестник.
6. Отварят досие. Тук следва по-сериозно описание, но ако се сравни със справките на чиято база е съставено, търдението за вербовъчна беседа, не се връзва. И ще работи срещу сръбската пропаганда? Това лошо ли е?
7. Автобиография, от която се вижда че Първанов се занимава с тъпотии, и твори по линия на история на БКП. Нищо лошо по-принцип, но говори за опортюнизъм и вероятно не особенно значими качества като историк. Алтенативно, може наистина да вярва на тези глупости, все пак е на 30.
8. Това е добро, 7 лева за почерпка. Вероятно са се среща ли в ресторант, от сметката си мисля че става дума за две ракии (2х 0.50-1.00 лв.) със салата (2х 1.00-1.50 лв.), вероятно и основно ястие (1.50-2.50 лв.) с бира (май беше 0.50-1.00 лв.). Абе не е бил велик ресторант, ако ме питаш. Това не е много за статия, ще знаеш. Гледай каква отчетност имаше в разузнаването, за 7 лева секретни акт и справка пишеш. След това ОР го пращат в чужбина, и всичко свършва. Първанов не е бил особенно полезен.
9. Делото се снема от отчет.
10. Виж тази справка е интересна. Много интересна. Тук за оперативен работник, се води П.Атанасов, докато всички предни документи са от Цв. Цветков. Но като се има предвид, че псевдонима е сбъркан, може ОР да е объркал. А статията е била дребна работа активно мероприятие, с други думи пропаганда в чужбина.
11. Предавателен протокол на документите за архивиране.
Ами това е, освен странната точка 10., която предполага, че може да има липсващи документи, другото не е особенно компрометиращо, ако мен ме питаш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.