Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:47 18.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Унгарската контрареволюция от 1956та годинанови  
Автор FileO99 (оперативная )
Публикувано26.07.07 12:28



Произнесеният от Хрушчов секретен доклад на XX конгрес на КПСС разклаща идеологическите основни на неосталинистките режими в Източна Европа. Най-ярък и показателен пример в тази посока е знаменитата унгарска контрареволюция от 1956та. Свалянето на Ракоши и новините за реформи в Полша изострят апетитът на унгарското общество и провокират избухването на истинска фашистка реакция. Заместник на Ракоши става твърдолинейният Ерньо Гергьо, а не популярният и прогресивен сред унгарците Имре Наги. С изостряне на политическата криза и засилване на контрареволюционните настроения сред унгарската младеж през октомври главният съветник на КГБ генерал Емелянов е отзован в Москва, а на негово място изпратен ревностният руски националист генерал Серов. Това е първият случай, при който председател на КГБ лично ръководи важна операция извън пределите на Съветският съюз. На 23 октомври студентска демонстрация събира на будапещенските улици 250 000 души, които настояват за свободни избори, завръщането на Имре Наги и за изтеглянето на съветски войски. Непосредствено след 21 часа офицери от унгарските служби за сигурност AVH застрелват няколко души от невъоръжената тълпа демонстрираща пред сградата на радиото. Това отприщва мощна вълна на гняв, в резултат на което за няколко часа борците за свобода се сдобиват с оръжие от симпатизанти в полицията и армията. Металурзи разбиват на парчета статуята на Сталин. Унгарската контрареволюция започва



Спешно свиканото заседание на Вътрешното министерство същата вечер представя генерал Серов като новия съветски съветник.“Фашистите и империалистите изкарват на улиците на Будапеща своите ударни части, а във въоръжените сили на вашата страна все още има другари, които се колебаят да употребят оръжие!”. Началникът на полицията на Будапеща Шандор Копачи отвръща на Серов:”Очевидно другарят съветник от Москва не е имал време да се осведоми за положението в нашата страна. Дължим да му кажем, че организаторите на демонстрацията не са никакви фашисти и прочее империалисти. Те идват от университетите, те са най-достойните синови и дъщери на селяните и работниците, цветът на интелегенцията в нашата страна, която настоява за своите права и иска да покаже симпатиите си към поляците.”Четвърт век по-късно Копачи все още ясно си спомня продължителният смразяващ блясък на насочения в него стоманеносив поглед на Серов. Същата вечер на 23 октомври със съветско одобрение Герьо назначава Наги за министър-председател като едновременно с това настоява за братска помощ от съветските войски в Унгария срещу надвисналата контрареволюционна заплаха.На следващата сутрин за изненада на съветските съветници, работниците не подкрепят Червената армия, която във взаймодействие с унгарските служби за сигурност AVH предприемат първият въоръжен удар срещу контрареволюционерите. На 25 октомври Янош Кадар сменя Герьо на поста първи секретар на партията като непосредствено след това обявяват преговорите за изтеглянето на съветските войски. По-късно Хрушчов ще признае, че няколко дни се колебае дали да използва или не въоръжена сила.



Междувременно конфронтацията ескалира – на 29 октомври органите на унгарските служби за сигурност AVH причинили в уличните боеве смъртта на стотици демонстранти са разпуснати. На 30 октомври съветските емисари Микоян и Суслов се съгласяват с изтеглянето на съветската армия и започването на преговори за незабавно и безусловно излизане на Унгария от Варшавският договор. В ранните часове на същият следобед Имре Наги оповестява сформирането на ново многопартийно демократично правителство:”В интерес на по-нататъчната демократизация на живота в страната кабинетът отхвърля еднопартийната система и поставя правителството на страната върху основата на демократичното сътрудничество между коалиционните партии, съществували през 1945г.” До този момент Москва счита Наги за най-голямата надежда за възпиране на унгарската контрареволюция, след тази дата започва тайна подготовка за свалянето му. Основна роля в подхлъзването на правителството на Имре Наги играе небезизвестният Юрий Андропов. На 1 ноември Наги се събужда с новината, че части на Съветската армия нахлуват в Унгария, докато други съветски части напускат Будапеща. Андропов хвърля прах в очите на Наги като го уверява, че изтеглянето протича по план. Наги обявява излизането на Унгария от Варшавският договор както и пълният неутралитет на страната и иска ООН да се заеме с “унгарският въпрос”. На следвашият ден 2 октомври 1956та унгарското правителство отправя официален протест към Съветският съюз за повторно нахлуване на войските му и уведомява ООН. Продължавайки да уверява Наги, че изтеглянето на войските продължава, Андропов организира с Кадар таен заговор за сваляне демократичното правителство.


Вечерта на 3 ноември министърът на отбраната в правителството на Наги – Пал Малетер – е поканен в съветският военен щаб за обсъждане на окончателните подробности по изтеглянето на Съветската армия. В полунощ докато се вдигат горещи тостове внезапно в стаята нахълтва побеснелият генерал Серов размахвайки маузер в ръка начело на оперативна група от КГБ, арестува цялата унгарска делегация и нарежда всеки от членовете й да бъде затворен в отделна килия. Инсценирани са няколко разстрела с цел да оставят Малетер и колегите му с убеждението, че другарите им са екзекутирани. Рано сутринта на 4 ноември Червената армия започва своето нападение над въстанала Унгария. С ясната и недвусмислена цел да забави колкото се може повече съпротивата на унгарците, Андропов поддържа измамата до последната минута. По-късно същата сутрин Наги се обръща за последен път по радиото:

“Рано тази сутрин съветски войски предприеха нападение срещу столицата с явното намерение да свалят законното и демократично правителство на Унгария. Нашите сили се сражават. Правителството е на своя пост. Правя това изявление пред унгарския народ и пред целият свят.”



Наги и някои от министрите му търсят политическо убежище по посолствата. Генерал Серов и оперативната му група ръководи арестуването на главните контрареволюционери, които не успяват да намерят закрила и да емигрират. Сред арестуваните лично от него е и началникът на полицията в Будапеща Шандор Копачи. За първи път Серов се представя на Копачи като председател на КГБ като му напомня за срещата на 23 октомври казвайки му: “Ще те обеся на най-високото дърво в Будапеща!” – което не успява да стори. На 21 ноември подкрепяното от СССР ново правителство на Янош Кадар гарантира на Наги и неговите министри безпрепятствено извеждане от югославското полоство. Когато на следващият ден те излизат са арестувани от КГБ и откарани незабавно в Румъния.



Разпитите на Наги и съмишлениците му се ръководят от Борис Шумилин, който е главен съветник на КГБ по въпросите на контрареволюцията. На 26 ноември Кадар обявява по Радио Будапеща: “Обещахме, че няма да подвеждаме под съдебна отговорност Имре Наги и неговите приятели за предишните им престъпления дори ако те направят признания по тях впоследствие.”През февруари 1957г. Унгарското МВНР отново потвърждава, че няма никакво намерение да дава Имре Наги под съд. След като Наги продължава да се противопоставя на всички опити на КГБ и AVH да го убедят да признае предписваните му въображаеми престъпления, Москва взема друго решение. Наги и оцелелите са изправени пред таен съдебен процес през февруари 1958г. Но процесът скоро е прекратен, защото обвинителите никога не са се сблъсквали с политически процес, на който обвиняемите категорически отказват да се признаят за виновни. През юни 1958ма процесът се подновява като всички за признати за виновни, екзекутирани и погребани на неизвестни гробища.



Шумилин и помощниците му изковават процесът срещу “Наги и неговата банда предатели” много по-трудно в сравнение с всички останали политически процеси в съветският блок. Посмъртното реабилитиране на Ласло Райк и речта на Хрушчов пред XX конгрес подкопават състоятелността на изключително подробно разработените конспиративни теории използвани от обвинението в сталинските публични процеси. Както му е редът империализмът се заклеймява като главен организатор на фашистката реакция в Унгария, а Имре Наги нейно послушно вътрешнополитическо оръдие. Радио “Свободна Европа” е обявено за задграничният военен и политически щаб на фашисткият метеж, а пратките на Червеният кръст – за главното средство за тайно внасяне на западно оръжие през унгарската граница. В самата Унгария британският военен аташе полковник Джеймс Каули бил взел пряко и непосредствено участие в уличните боеве, а западногерманският депутат Хубертус фон Льовенщайн е обявен за главна свръзка с едрите капиталистически империалисти в Западна Германия. Процесът срещу Имре Наги се признава от КГБ – далеч преди Горбачовата ера – за истинска катастрофа що се отнася до общественото мнение за него. Той е последният политически процес в съветският блок, на който жертвите са осъдени на смърт.



Тема Re: Унгарската контрареволюция от 1956та годинанови [re: FileO99]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано26.07.07 19:19



След смърта на Сталин сталинисткия лидер на Унгария Миклош Ракоши подава оставка като ръководител на държавата, но запазва поста си на партиен ръководител и с това лостовоте на управление, неговите противници обаче
под давлението на Хрушчов се опитват да го изместят от управлението въобще. За мин.претседател с протекциите на Хрушчов е назначен Имре Наги - бивш комунистически деятел, член на ВКП/б/, член на правителството на Унгарската съветска република през 1919-20 г. работил в Коминтерна и впоследствие министър на сел.стоп. Ракоши обаче успява през 1955-та да вземе отново връх в правителството, а Наги е свален и изключен от партията от Ракоши. През май 1956 г., отново под съветски натиск, Ракоши окончателно излиза от властта, подава оставка и като партиен ръководител. Новият ген. секретар обаче е Ерньо Герьо, верен съратник на Ракоши.

Тези събития разколебават унгарските комунисти и в УКП настъпва разкол, който се прехвърля и в обществото. Активизират се не само противниците на Ракоши и Герьо в ком. партия, но и антикомонистическите настроените унгарци, както и големия брой реперсирани от режима на Ракоши.

Всъщност събитията тръгват, когато противниците на групата на Ракоши в Унгарската работническа партия на 6 октомври 1956 в Будапеща с тържествена церемония препогребват комуниста Ласло Райк, осъден от партийния му противник и лидер по времето на Сталин на Унгария Матяш Ракоши.

На 22 октомври в Будапеща пристига новината, че ръководителят на полската комунистическа партия е сменен. От битката, водена със сталинисткото ръководство във Варшава, като победител излиза Владислав Гомулка, който в своята партия е представител на сходното по възгледи с това на Имре Наги течение.

Това вдъхновява т.нар. дисиденти и противници на комунистическия режим.

На 23 октомври те организират студентите от Техническия университет в Будапеща на демонстрация за разширяване на политическите свободи и възстановяване на старите партии. На демонстрацията е представена програма с искания от 16 точки. В нея, наред с поставените към унгарската работническа партия - свикване на партиен конгрес и избирането на Имре Наги за водач на правителството, се отрежда място и на антикомунистически искания - за изтегляне на съветските войски, за свободни избори в условия на многопартийна система, за излизане от Варшавския договор и за възстановяване на традиционните национални символи и чествания.

Към студентите се присъединяват много граждани и броя на демонстрантите достига до 200 000.

Имре Наги се среща с ръководители на опозицията - Миклош Гимеш, Шандор Харасти, Ференц Яноши, Миклош Вашархей и Геза Лошонци. Тогава все още всички вярват, че промяната ще настъпи по пътя на реформите. По това демонстрантите събарят статуята на Сталин, по голямата част се събира пред парламента, а други са пред сградата на Радиото, с искане програмата им да бъдат незабавно предадена по националната станция.

В девет часа вечерта Имре Наги държи реч пред струпалите се пред Парламента граждани, призовавайки демонстрантите към спокойствие, мир и връщане към реформите, започнали през 1953 г. Речта му обаче няма особен успех. Голямо число демонстранти решават да окупират Радиото.

Военните поделения на Държавна сигурност откриват огън срещу демонстрантите. В резултат на това срещу властите се обръщат дори традиционните подръжници на комистическия режим - до вечерта въстанието е вече факт, а опозицията избира за свой водач Имре Наги.

Генералня секретар на Унгарската работническа партия Ерньо Герьо се обръща за въоръжена помощ към съветското посолство. Същата вечер ръководството на комунистическата партия взема решение да потуши с оръжие "антиреволюционния бунт" и заедно с това поканва Имре Наги да стане министър-председател. Наги се съгласява, защото се надява, че с това ще успее да предотврати задаващия се сблъсък.

От 23-ти до 24-ти ноември силите на унгарската политическа полиция употребяват оръжие срещу демонстрантите и преминалите на тяхна страна части на полицията и армията. Новия мин.претседател Наги нарежда спиране на огъня. На 27 октомври се сформира ново правителство, в което, подновили своята дейност, се включват двама авторитетни водачи на Партията на дребните стопани - Золтан Тилди (някогашният президент на Републиката) и наскоро освободеният от съветски плен и завърнал се в родината Бела Ковач.

На сутринта срещу 28 октомври след спорове, продължили три дни, Имре Наги и реформаторите с подкрепата на съветското управление осъществяват важен обрат в отношението на Политбюро на партията - вместо като “контрареволюция”, събитията вече се тълкуват като национално демократично движение, спряна е въоръжената атака срещу въстаниците. По заповед на Имре Наги огънят е прекратен и той обявява, че неговото правителство започва преговори за изтегляне на всички съветски войски от територията на Унгария.
На 30 октомври правителството разпуска Държавна сигурност
Същия ден е освободен кардинал Йожеф Миндсенти, в изказванията, които прави, кардиналът се разграничава от политическата линия, следвана от Имре Наги.
Избухва с пълна сила омразата към режима и линчове на комунисти, като такъв е случаят с дузината, станали жертва на организирания щурм срещу сградата на партийния дом на площад “Република”.

За Хрушчов става все по ясно, че Унгария поема по пътя на отделяне от съветския блок. В Москва обаче надделява мнението, че комунистическата идея може да бъде спасена само с оръжие.

На 31 ноември новата власт контролира положението в страната. Начело на временното правителство застава Имре Наги, а в правителството участват освен реформистски комунисти и представители на възтановените главни политически партии. Създава се нова комунистическа партия под име Унгарска социалистическа работническа партия, неин ръководител става Янош Кадар, член на правителството на Наги. Всъщност Наги потготвя смяна на еднопартийната система и излизането на Унгария от съветския блок. Когато Наги макар и вътрешно убеден какво ще последва под натиска на исканията на опозицията обнародва тази си програма, Хрушчов "размисля", на кого всъшност е поверил сателита си.

Имре Наги на 1 ноември обявява, че страната излиза от Варшавския договор и ще преговаря за извеждането на съветските войски от страната.

За съветските ръководители обаче това застрашава съществуването на целия социалистически лагер и те започват подготовката на операция "Ураган". Късно вечерта на 1 ноември Янош Кадар отлита за Москва, където след двудневни преговори му възлагат да формира ново унгарско правителство.

На 3 ноември съветските генерали започват преговори за изтегляне на войските, но зад това всъщност се крие намерението заблудят унгарците. В съветската военна база в Тьокьол е устроен капан за ръководената от Пал Малетер унгарска делегация. Членовете й са задържани.


На 4 ноември изтеглящите се съветски дивизии са спрени и върнати срещу Будапеща. Въпреки съпротивата на унгарците въстанието е смазано.

Загиват над 2500 унгарци, около 400 са осъдени на разстрел, 18 хиляди души са изслени, 700 са пратени в съветски трудови лагери, 22 хиляди са осъдени на затвор, по-голяма част от тях са амнистирани през чак през 1963 г.,
200 000 емигрират от страната в това число и почти целия унгарски национален отбор по футбол, който е най-добрия в света по това време.

Наги се скрива в Югославското послоство, но е принуден да го напусне, арестуван и отвеждан последователно в Румъния и СССР. През 1958-ма е върнат в Унгария и на 16 юни 1958 Имре Наги, Миклош Гимеш и Пал Молебер са обесени.

Повторно е погребен през 1989 като на дата на въстанието му се отдават държавни почести.



Тема Сега ако намериш толкова и за Горунянови [re: FileO99]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано26.07.07 19:26



..което е българския опит за заговор



Тема Колко души участваха?нови [re: 4eHe]  
Автор Zzloba (злобен)
Публикувано26.07.07 19:28



Zzloba



Тема Тайнанови [re: Zzloba]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано26.07.07 19:29



Осъдените са 11, един е убит



Тема Re: Сега ако намериш толкова и за Горунянови [re: 4eHe]  
Автор FileO99 (оперативная )
Публикувано26.07.07 19:33



Имаше опит за атентат срещу Тодор Живков през 1984та година, който стана в нашият квартал Бояна. На пътя на двата черни мерцедеса от една пряка излиза военен камион. Двете лимузини със скорост 80 км час буквално долепени една до друга влизат в един открит двор на милиметри един от друг. От камиона излиза войник и бяга, след малко двата мерцедеса дават леко за заден ход и едновременно излизат от откритият двор като тръгват в обратна посока. Впоследствие войникът е намерен. Този атентат от кого е замислен?






Тема Re: Сега ако намериш толкова и за Горунянови [re: FileO99]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано26.07.07 19:34



Борис Михайлов Темков



Тема Re: Сега ако намериш толкова и за Горунянови [re: 4eHe]  
Автор FileO99 (оперативная )
Публикувано26.07.07 19:41



Благодаря за информацията. Баща ми беше свидетел на този атентат докато се връща от работа. Камионът излиза от улица "Маринковица" и препречва пътят на мерцедесите, които се движат нагоре по булевард "Александър Пушкин". Но аз едно нещо не мога да разбера - лимузините на Бай Тодър се движиха ВИНАГИ по "Околовръстното" и какво са правили по булевард "Александър Пушкин"???






Тема Re: Сега ако намериш толкова и за Горуня [re: FileO99]  
Автор 4eHe (screenager)
Публикувано26.07.07 20:39



Заговорът Горуня не е атентат.
Малко след унгарските събития, биват създадени три центъра за противодействие на корумпираната власт : можеш да потърсиш книгата на Михаил Докторов..нещо с октопода, избяга ми в момента.
Идеята е столицата да бъде обградена от разположените в близост войски, а апарата бъде принуден да признае злодеянията си на официален пленум.

По стар български обичай, има предателство
България губи последния си шанс
Горуня е погребан убит, в затворен ковчег
Идеологът е изпратен първо в Белене, сетне в турско село в планината
Общо единадесет осъдени

Един вестник, който си малък да помниш, Диалог, публикува Аз бях заговорник кратък разказ за събитията

Българите имат големи мигове в най-новата си история, но ако не намираш нищо, то е щото има ДС..по силна от всякога


Нямам представа за атентати през 1984 година
София копира Москва , 1 към 1
Ако Сергей не ходи на работа така, то не е щото не иска



Тема Самоубил се е. Не е убит. И не ставай смешна.нови [re: 4eHe]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано27.07.07 14:03



А осъдените са 9. Единадесет са изселени и въдворени на друго местожителство.
Нищо не знаеш за Горуня, щото точно те са предвиждали връщане към сталинистко-маоисткия тип управление, та да ги сравняваш с Унгария 1956-та.

Редактирано от ДeдoBиToдЪp на 27.07.07 14:33.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.