Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:47 11.05.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: ЛАЖЕШ !!!!!!!!!!нови [re: Dunek_Xaджийka]  
Автор Aнтиkoмyниcт (заклет)
Публикувано04.05.07 09:11



Македонската династия? Която управлявала Византийската империя?

Да, имало е такава. И най-видния неин представител е Василий ІІ Българоубиец. Оня, дето извади очите на самуиловите войници.



Македонска династия е византийска династия, управлявала Византия от 867 година до 1057 година. Ранните императори от династията стабилизират страната, като тя достига своя разцвет. Византия успява да християнизира България и Русия, създадена е славянската азбука. Но след 1025 година /смъртта на Василий II Българоубиец/ се забелязва упадък. Основател: Василий I Македонец /867-886/. Други представители:

Лъв VI Философ /886-912/
Александър /912-913/,
Константин VII Порфирогенет /913-959/
Роман I Лакапин /919-944/
Роман II /959-963/
Никифор II Фока /963-969/
Йоан I Цимиски /969-976/
Василий II Българоубиец /976-1025/
Константин VIII /1025-1028/
Роман III Аргир /1028-1034/
Михаил IV Пафлагон /1034-1041/
Михаил V Калафат /1041-1042/
Константин IX Мономах /1042-1054/
Теодора /1054-1056/
Михаил VI Стратиот /1056-1057/.







Освен това тази династия е толкова "македонска", колкото аз съм татарин. Тя е наречена на името на първия император от династията, който е роден в тема Македония. Тоест в областта около Одрин.


Василий I Македонец
византийски император

Роден: ок.811
тема Македония, Византия
Починал: 29 август 886

Василий I Македонец е византийски император от 867 г. до 29 август 886 година.

Василий I e възприеман от византийците като един от най-великите им императори, основател на най-великолепната византийска династия - Македонската, и инициатор на ренесанса на византийското изкуство. Мнението на съвременните историци обаче е далеч не толкова ласкателно, тъй като реформите традиционно приписвани на него, са били всъщност започнати от неговия предшественик Михаил III, когото Василий убива.


Етническия произход на Василий е източник на множество спекулации още от времето на неговото царуване. Според традицията, установена още по него време, Василий е предполагаема далечна издънка на арменски царски род. Родителите му са били най-вероятно арменски селяни, заселени, според обичайната византийска практика, в тема Македония - византийска административно-териториална единица, която по това време отговаряла на областа около Адрианопол (Одринска Тракия, дн. Турция).


Бъдещият император прекарва голяма част от детството си като пленник в България, където семейство му е отведено след пленяването им през 813 г. от хан Крум. Заедно с голяма част от преселеното население, Василий успява да избяга ок. 836 г. и да започне работа в Константинопол като дворцов чиновник при някой си Теофилица, който бил роднина на кесар Бардас, чичото на императора Михаил III.







Тоест той е арменски селянин, роден на съвременната българска територия. И е отраснал, възпитан и получил образованието си именно в България, в двора на хан Крум.

Толкоз за "най-великата византийска династия".


Чети историята, Хаджийке. Полезно е за развиване на мозъка.




Бог пише право дори когато изкривява редовете

Тема Какакака...........нови [re: stug]  
Автор Dunek_Xaджийka (сръболафещ тюрк)
Публикувано04.05.07 19:36



Кој камени градове ?





Бугарашко правило ...

ubi bene-ibi patria


Тема Re: “Византийския пълководец Тома Славянина “нови [re: HoщнaCтpaжa]  
Автор Dunek_Xaджийka (сръболафещ тюрк)
Публикувано04.05.07 19:37



Не те разбирам , обиди се на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК .

Бугарашко правило ...

ubi bene-ibi patria


Тема От мојата Византија ти си земал .........нови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор Dunek_Xaджийka (сръболафещ тюрк)
Публикувано04.05.07 19:39



Религијата , писменоста , КУЛТУРАТА ........... Да ?

Бугарашко правило ...

ubi bene-ibi patria


Тема А Куманите , какво сос тех ?нови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор Dunek_Xaджийka (сръболафещ тюрк)
Публикувано04.05.07 19:59





Бугарашко правило ...

ubi bene-ibi patria


Тема Абе, боклук безроден...нови [re: Dunek_Xaджийka]  
Автор justaman (man enough)
Публикувано04.05.07 21:26



За 100-тен път те питам кога се създаде македонската държава? От кои племена произлезе македонския народ? Кои са царете на тази държава? Каква духовност - искуство оставиха македонските автори?

Айде, почвай! Писна ми да ми даваш някакви василевси на Византия дето носели "прозвища". Ми, нормално - то и Алеьандър, ученуикът на Аристотел, се е наричал Македонски..... ама ума ли нещо общо с теб? Ти наследник ли си му? Давай.... ЧАКАМЕ ИСТОРИЯ НА МАКЕДОНСКАТА ДЪРЖАВА, НАРОД И НАЦИЯ!!!





Тема Византија , Византија ..........нови [re: justaman]  
Автор Dunek_Xaджийka (сръболафещ тюрк)
Публикувано05.05.07 01:11



....... за тебе говедото и 100 пати не е доволно да ти се каже , 100 пати .........
Само болни мајмуни како тебе можат да фантазираат дека се Бугари , дека КИРИЛИЦАТА е Бугарска азбука , дека Кирил ........................... БОЛНИ , БОЛНИ ........ Отношения с Франкската империя.

Отцепване на славянските племена тимочани, браничевци и абодрити от България през 818 г. и преминаването им под покровителството на Франкската държава. Опити на хан Омуртаг да уреди конфликта чрез преговори с франките през 824–826 г. Походи на българите през 827 и 829 г. срещу трите племена и връщането на среднодунавските славяни под българско управление. (“Животопис на Карл Велики“ от Айнхард).
.........

И Торлаците от Видин како тебе се 1300 години БУГАРИ



Еј , пите редовно хапчетата , лечете се

Бугарашко правило ...

ubi bene-ibi patria


Тема Re: “Византийския пълководец Тома Славянина “нови [re: Dunek_Xaджийka]  
Автор HoщнaCтpaжa (нащрек)
Публикувано05.05.07 01:32



Ами как да ти кажа - като ходих лани в Скопие - гледам омраза навсякъде към Българи, като че ли сме ви изяли обеда.
Който македонец да питам - едно ми е на устата - Македония та, Македония.
Ква македония бе пич - има обединена Европа - ако милеехте толкова за Македония и македонския език щяхте да драпате вие най-много за Европата щото ви гарантира моментална независимост и самоопределяне, дори и в рамките на отделни държави, които сам се сещаш ще се размиват все повече в бъдеще.
Това което ми нарпави неприятно впечатление е, че всъщност милеете не за Македония а за ФИРОМ. А това са две много различни неща и изобщо не задължително да съвпадат.
Не се обиждам на македонски език, разбира се, аз съм гражданин на държавата която първа ви призна, ако си спомняш.
Така разбра ли ме?





Тема Re: Македонски “ Батак “ мит или ........нови [re: Dunek_Xaджийka]  
Автор .l. (olo)
Публикувано05.05.07 05:49



Дуня ма,

харесва ли ти ника ми?

Гледам, че си се разфунтяла нещо тука, та да те питам...



olo

Тема Разбрах че .....нови [re: HoщнaCтpaжa]  
Автор Dunek_Xaджийka (сръболафещ тюрк)
Публикувано05.05.07 10:35



Бугарите са Македонија а Македонците ја мразат поради тоа , да ?



Бугарашко правило ...

ubi bene-ibi patria



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.