Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:41 19.04.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Случаят БАТАК-Безпрецедентна цензура, варварствонови  
Автор Peaлиcт (ентусиаст)
Публикувано27.04.07 14:35





Антонина Желязкова*: Безпрецедентна цензура, варварство

Нормално ли е това, което се случва?

- Това, което става, е напълно ненормално. Много съм потисната и неприятно изненадана. Не си спомням дори в тоталитарните времена преди 1989 г. да се е случвало да сме спирали научна конференция и да сме гонили учени от България. Проф. Улф Брунбауер е може би един от най-добрите българисти от по-младото поколение и голям приятел на България, а ние го прогонихме. Не е възможно тема, която беше подготвена да се превърне в научен дебат, да се политизира до такава степен и на нашите колеги от чужбина да бъде показан пътят да си ходят. Мартина Балева така се е уплашила от цялата тази истерия, която се разгърна около един научен, изкуствоведски проект, че днес следобед спешно си замина, защото реши, че може дори физически да пострада. Тоест ние се представихме като варвари.

Защо сте изненадана?

- Не за друго, а защото това е прецедент. Досега не е била проявявана такава нетолерантност и непоносимост към академична тема. Случвало се е да се обсъждат остри теми, да има остри дебати и след това да се включат политиците и медиите да коментират, да злословят, да се изказват некомпетентно. Но това никога не е ставало преди конференция, да не говорим да се стигне до нейното спиране. На моите години и с моя академичен опит съм преживяла цялата академична цензура преди 1989 г. Забранявали са ми да пътувам в чужбина и да изнасям докладите си, тоест съдбата ми на учен е минала през много груба цензура, но такова нещо не е имало. Спомням си, че заради моята съпротива срещу т.нар. възродителен процес 1988 г. не ме допуснаха до една конференция, но тогава всички колеги от чужбина, които бяха против тези събития, бяха допуснати и имаха възможност да дойдат в дома ми и да се срещнат с мен. Изключително възмутена съм. Не съм само възмутена, аз съм разтревожена.

Вече ми се обаждат колеги историци, истински академични хора, защото Божидар Димитров е едно ченге и политик, който само се представя и се маскира като учен. И не е възможно той винаги да е навсякъде и да има последната дума. Академичната общност има намерение да реагира, защото този срам ще го понася не Божидар Димитров, а ние, хората от университета и от институтите на БАН.

Чухте ли позицията на президента?

- Чух, че има специална декларация от президента и това е голям позор.

"Остра провокация към националната ни история и памет..."

- Това е позор за президентската институция, казвам пък аз, също като историк и специалист по история на Османската империя.

Кога и как избуя това патриотарство?

- Това не е патриотарство, това е една елементарна простащина и глупост. Не може да се повдига духа на нацията и да се правят патриотични прояви по този начин. Като отблъскваш академичните приятели българисти от чужбина. Като им казваш "Вън!" и не им даваш възможност да изложат своите научни тези. Има начини, има академични правила. Божидар Димитров, Каракачанов, президентът, който също е уж божем историк, всички тези хора познават академичните правила, а те са: да изложиш своите аргументи против, да направиш академични публикации, да се позовеш на литература, на извори, на каквото искаш и всичко това да се публикува. Патриотизъм се възпитава, когато обществото има възможност да се запознае с всички гледни точки.

А тук става дума за някаква просташка истерия, която ще заглъхне, но щетите на България са нанесени.

*Антонина Желязкова председател на Международния център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимодействия




Тема Re: ОК - да се прави конференциянови [re: Peaлиcт]  
Автор Paзмиcли (неутрален)
Публикувано27.04.07 15:01



Но при едно условие - преди това да се направи конференция в Берлин на тема "Колко са жертвите на Холокоста" или на тема "Турският геноцид над арменците" ! Или пък защо не на тема "Хитлер - мит и реалност" ! Или на тема "Ролята на Хитлер за развитието на индустрията в Германия отпреди Втората световна война" ! Нека първо немците да направят конференция в Берлин по една от тия теми и после да заповядат.
Впрочем, ако утре някой от Анкара поиска да направи конференция в София на тема "Нуждата от нови джамии в България" и ако не му бъде позволено, това репресия ли ще е според Желязкова ?
Апропо - кой храни Желязкова и Ко. ?



Тема Re: Пак дрънкаш глупости....нови [re: Paзмиcли]  
Автор Peaлиcт (ентусиаст)
Публикувано27.04.07 15:03



...ама не се и учудвам - ти друго не можеш.



Тема Re: бабиШкер,нови [re: Paзмиcли]  
Автор drug (ентусиаст)
Публикувано27.04.07 15:05



такива конференции се правят вече 60г. и продължават да се правят,не всичко оЩе е и3яснено...понимаеШ?



Тема Храни я държаватанови [re: Paзмиcли]  
Автор vvetov (пристрастен)
Публикувано27.04.07 15:05



с нашите данъци.
Храни я, впрочем, за да говори точно така, както говори. Т.е. да казва каквото мисли, а не каквото ти харесва.


vetov


Тема Re: Еби му майката - демократ си, а всенови [re: Peaлиcт]  
Автор Paзмиcли (неутрален)
Публикувано27.04.07 15:11



пробоядисани комуняги са ти в акъла:



"През 1986 г. специализира в Института за изследване на Изтока в Москва и Ленинград.
...........................................
За известен период от време е член на борда на директорите на Американския университет в Благоевград. "


Тия са много сладки - по времето на комунизма специализират в Москва и Ленинград, а по време на демокрацията в борда на Американския университет.

Ама по някое време е добарала някакви кинти и цял център за малцинствата е спретнала.



Тема Re: Пак се насранови [re: Paзмиcли]  
Автор Peaлиcт (ентусиаст)
Публикувано27.04.07 15:33



В същия линк, на следващия ред - удобно е да се пропусне нали:

През 1987 година публично се противопоставя на т. нар. възродителен процес. Съучредител на Русенския комитет и Клуба за подкрепа на гласността и преустройството в България. Един от учредителите на Комитета за национално помирение в края на 1989.





Тема Re: ХА ХА ХАнови [re: Peaлиcт]  
Автор Paзмиcли (неутрален)
Публикувано27.04.07 15:54



И тия от разните клубове отпреди 1989 г. са доста сладки. Жельо Митев Желев - бивш комунист, който кой знае защо хем бил дисидент, хем нито един ден в затвора не е бил (за разлика от Хавел и Валенса), Александър Каракачанов - син на комунистическия генерал Каракачанов, Петко Симеонов - тоя дори през януари 1990 г. още беше член на БКП и заедно с това беше един от шефовете на СДС, Стефан Гайтанджиев (тоя по едно време яко плюеше СДС, е беше дори СДС-депутат), Чавдар Кюранов - член на БКП, Анжел Вагенщайн - член на БКП и т.н. и т.н. Все видни другари бяха в разните клубове. Да не пропусна - Нешка Робева. И тя беше в клуба за Русе.
И тая Желязкова като е била дисидент как е пострадала ? Щото един мой роднина само за един виц беше една година в затвора в Стара Загора.

И още нещо - в клуба за Русе беше и др. Соня Бакиш - съпруга на др. Станко Тодоров !!!!!! Големи дисиденти, разбираш ли..........
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Paзмиcли на 27.04.07 15:55.</EM></FONT></P>

Редактирано от Paзмиcли на 27.04.07 15:56.



Тема Я, я, я да чуеме кой бил "забранил"нови [re: Peaлиcт]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано27.04.07 16:02



на някого нещо си?



Мартина Балева така се е уплашила от цялата тази истерия, която се разгърна около един научен, изкуствоведски проект, че днес следобед спешно си замина, защото реши, че може дори физически да пострада.

Да си замине? Тоест тя не е от тука та си заминава тъй ли?

Е ми да си правила сметката ве. Кьорам карти не играе. Има нещица, с които по внимателно следва да се занимаваш. Като например не може да носиш в една чанта яйца и сачми от лагер. Ако госпоицата си стои на думите и изследването нема ко да си заминава, ми излиза в телевизията чете си статията и обеснява, кое е истина, каква е идеята и т.н.т.



Тема Re: ОК - да се прави конференциянови [re: Paзмиcли]  
Автор Pимл@нuн (а posteriori )
Публикувано27.04.07 16:37



В отговор на:

Но при едно условие - преди това да се направи конференция в Берлин на тема "Колко са жертвите на Холокоста" Или пък защо не на тема "Хитлер - мит и реалност" !



Примерът ти не е подходящ. Объркал си жертвата и палача. На мястото на Берлин е трябвало да напишеш Ерусалим.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.