Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:02 01.07.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: След като се оказа, ченови [re: Пoлитиk@]  
Автор Aнтиkoмyниcт (заклет)
Публикувано29.03.07 13:15



Много приказки, но нищо съществено не казваш.

Некои съображения:

В отговор на:

Е, ли Константинов анти-комунист, след като се е обявявал за комунист, па макар да е действал срещу комунистите и да е лежал в затвора като "политически" преди 89-та.



Въпрос на терминология. Константинов е "анархист", което според западняшките критерии е доста близко до "комунист".

Но нека не навлизаме в семантиката. Доста истински комунисти по-късно в живота си стават антикомунисти. Джордж Оруел е най-фрапантния пример.

В отговор на:

Е, ли Костов анти-комунист, след като е преподавал политикономикана социализма?
Е ли Стоянов анти-комунист, след като не е лежал в затвор като "политически" и няма едно доказано действие срещу комунистите преди 89-та?



Аз пък (като всички висшисти над 40 годишна възраст) този изпит съм го държал. Както и История на БКП, История на КПСС и Диалектически материализъм. Бил съм и пионерче и комсомолче. И не съм лежал в затвора (но баща ми например е лежал).

Е, и? Ако имаш и най-малката представа за онези времена би трябвало да знаеш, че съпротивата срещу комунизма се наказваше жестоко и безмилостно. Единици са хората, които са оживяли след подобни действия. И повечето са били напълно прекършени.

Системата беше зловеща, момчето ми. Особено през първите десетилетия след 1944.

Радвай се, че имаш възможост да живееш сега.



Да отговоря и на последния ти въпрос "А какъв и кой е истинският анти-комунист?"

Днес истински антикомунист е ВСЕКИ (независимо от произход, възраст, пол, раса и семейно положение) който предприема активни действия срещу опитите да бъде възстановена системата, практиката, структурите и политическата ориентация от онези времена.

За да няма никога връщане назад.

А дали е преподавал конфуцианство или баща му е бил розенкройцер - дреме ми на патладжана от тая работа.





Бог пише право дори когато изкривява редовете

Редактирано от Aнтиkoмyниcт на 29.03.07 13:17.



Тема Re: След като се оказа, ченови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор vvetov (пристрастен)
Публикувано29.03.07 16:59



Аз помня системата от третото десетилетие след 9-ти септември насам. Не съм лежал в затвора (дядо ми е бил в Белене), държал съм изброените изпити без този по КПСС.
И помня, че съпротивата срещу системата се изразяваше основно в масово клатене на краката през работно време, а съответно системата наказваше протестиращите с дефицит и опашки за всяко нещо. Съпротивата се увенча с успех и системата се срути.


vetov


Тема Re: След като се оказа, ченови [re: vvetov]  
Автор Aнтиkoмyниcт (заклет)
Публикувано29.03.07 17:48



"Ние се правим, че работим, а те се правят, че ни плащат".



Така беше. Обаче ти си хванал само най-успешните години на реалния социализъм. Когато вече бяха започнали да трупат външния дълг.

И така на вересия си живеехме весело. Даже хватката около гърлото бяха почнали да я отпускат постепенно.



- Какво е комунист?
- Някой, който е прочел трудовете на Маркс и Ленин.
- А какво е антикомунист?
- Някой, който ги е разбрал.






Бог пише право дори когато изкривява редовете

Тема Занчи ти НЕ СИ антикомунист.нови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор Zzloba (злобен)
Публикувано29.03.07 20:08



Ти по повечето проблеми искаш да върнеш системата и практиките, най-малко. Само че кланяйки се на друг голям брат. И на тва му викаш нова политическа ориентация.

Ето и тук - няма значение, че другарят Константинов ДНЕС САМ ТВЪРДИ, че е комунист, че е неизбежна комунистическата революция, понеже е предложен от НАШАТА партия, значи е добър комунист, какво ти комунист, само някакъв анархист, дето хммммм... бил за спазване на законността и демокрацията... бе ти наясно ли си кво ще рече анархист?

Май и това не знаете пишман-антикомунистите.

Ей с такова увъртане като дойдете пак на власт, ми се обади, ще те черпя един Macallan.

Zzloba



Тема Re: След като се оказа, ченови [re: Пoлитиk@]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано29.03.07 20:24



Всъщност преди 89-та, през цялото съществуване на предишната система, ортодоксалните комунисти са били заплаха за системата и тя по един или друг начин се освобождаваше от тях (на едни предлагаха спокойно да напуснат малкото съществуващи полета на обществен дебат, за по твърдите са се предлагали по твърди мерки за напускане).
Трагедията на нашето дясно се обуслови от две не толкова очевидни свързани едно с друго противоречия, заложени още при създаването му и тепърва превръщащи я в комедия. Първото произтича от несъзнаването, както от основателите на опозицията така и от нейните настоящи членове (и симпатизанти), че класово разделение имаше още преди 89-та и че в интерес на управляващата тогава класа е била смяна на идеологическите основи на системата на управление, които възпрепятстваха осребряването на притежаваните от тази класа ресурси. Второто е свързано с това, че при вече осребрените ресурси, дясното би защитавало интереса на същата съвкупност от хора, срещу които първоначално се е обявило, че ще се бори.
Къде все пак е антикомунизма тук? Антикомунизмът, като идеология, бе използван във фракционните борби на гореописаната класа, трябваше да се привлече вниманието върху фракцията на силовия апарат, за да може другата фракция, тази управляваща икономиката спокойно да извърши осребряването на ръководените имущества, използвайки страхът и омразата на една голяма група ощетени в миналото наивници.
Та, както биха се изразили в миналото, това бе един закономерен процес. Защо ли все пак не бе разбран още в началото от т.н.опозиция? Сигурно не са разбирали много-много от политикономия.






Тема Винаги са ми харесвали повеченови [re: akonitin]  
Автор Zzloba (злобен)
Публикувано29.03.07 20:33



икономическите обяснения пред народопсихологическите.

Ти улучи целта право в окото.

Zzloba



Тема Не от политикономия, а от политика не разбираха.нови [re: akonitin]  
Автор NikB (любопитен)
Публикувано29.03.07 21:03



Не от политикономия, а от политика не разбираха.
Мислеха си, че правова и демократична държава може да стане с едни избори и една конституция - ама дръжки!

Освен това, може ли някой здравомислещ човек да предположи, че Юни 1990 комунистите ще спечелят свободни избори?


Много наивно разни Желю Желевци и подобни допуснаха БСП (разбирай ДС) да гради конституцията на демократична България.
Впрочем, дали е ДС или ЦК - това беше информирания каймак на комунистическата партия.
И затова трябва всички да съжеляваме, че България е единствената държава, в която тоталитарната партия не беше забранена, а ръководителите и не бяха лустрирани.

ПП
И за това всякакви дедо ви Тодъровжи , ззлоби, чугунци и какви ли не, сега не могат да разберат защо на България й трябват десетилетия за да постигне това, които други са направили за години (както казва Георги Димитров)



Тема Аз също не съм бил много прозорлив,нови [re: akonitin]  
Автор Пoлитиk@ (чирак)
Публикувано29.03.07 22:21



що се отнася до описаната от теб логика.

Но за себе си приемам, че причините са глупост (незабелязване или неразчитане на факти) и необразованост (липса на инструментариум за разчитане на факти).

Днес обаче, след толкова години, да приема, че причините за поведението на сегашната опозиция са глупост и необразованост, ми се струва наивно.
А може би пак не съм прозорлив и се самозалъгвам, когато фактите сочат, че точно това са причините.

До тук, нищо не бута казаното от теб, де. Само илюстрирам преживяването му от отделен индивид.





Тема Бе, Анти,нови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор Пoлитиk@ (чирак)
Публикувано29.03.07 23:10



какви балалйки ми дрънкаш?

Я виж:

1. "Константинов е "анархист", което според западняшките критерии е доста близко до "комунист"."

2. "Днес истински антикомунист е ВСЕКИ (независимо от произход, възраст, пол, раса и семейно положение) който предприема активни действия срещу опитите да бъде възстановена системата, практиката, структурите и политическата ориентация от онези времена."

Та, Константинов анти-комунист ли е?

Ами Стоянов и Костов са ли анти-комунисти след като ДНЕС НИКОЙ не ще да връща "онези времена"?

Ти си по зле и от Стоянов и Костов взети заедно.
Те поне го ебаа да се задълбочват.

Ще ми дава пример - Оруел, като аз го питам за някой днес и сега. Па да зарежем семантиката, викаш а?



Това до тук по същество. Сега ще драснем по един ръкав на темата.

Ти си един от тези дето разтърсват бели коси и брада, когато стане дума за "онези времена". Питай патило, демек.

Сега, аз не съм закачил много съзнателно от онези времна, но знам, че кой знае колко патили от вашата генерация няма. Ако имаше, то това щеше да се изрази в ре-акция. (Знае какво е ре-акция. Дори при температурни промени има ре-акция, та камо ли при натоваряване.)
Знам кои истински са патили. Тези дето са се разделяли с начина си на живот през 40-те и 50-те. Дето са се разделяли с натрупаното до тогава, с планове за бъдещето, надежди за деца и внуци. Тези или измряха до 89-та или им беше вече все тая.
Ти и такива като тебе сте си го местили от левия в десния и сте пощипвали комсомолките по дупетата на организираните посещения на кино и в това нищо политическо не сте влагали. Като дойде 89-та се оказа, че бройките (най-вече закъсали за секс колежки) вече не са на мода, та като раправяш на внуците как си я карал през онези 45 години, няма да ахкат какъв герой е дядо им и се занадувахте за врели и кипели в "онези времена" (най-вече врели). (Пълна заблуда, между другото, която показва колко незрели и инфантилни сте. То и няма как да е друго яче, като си го премяташ цял живот от левия в десния. Искам да кажа - бройките са си бройки и преди Тошо, и по време на Тошо, и след него, стига да са качествени, а внуците винаги са впечатлени, когато си представят как този с бастуна, някога е плувал, карал ски или е бил бит от нечии съпруг.) Та сега рекохте да сте заслужили в миналото. Обществено заслужили. Па и имате неблагоразумието да се дразните като ви отебават по тази линия, та хептен за смях ставате.

Ми кой ви бръсне бе? С кое по комунистическо се оправихте? Ами с кое в пост-комунистическо? Освен с бройките, два апартамента "ново строителство" - тип панелки и ново Голфче - петичка.

Кое ли не ви пречеше? То комунисти, то ДС, то Русия, то "тъпият български народ" ....... С нищо не се оправихте. Нищо добро не сложихте, нищо лошо не предотвратихте.

Та, викам, мъдрувайте си, завиждайте ни бащински ("Радвай се, че имаш възможост да живееш сега. "), ама не се взимайте толкова на сериозно, щото бъкел не можете да обелите по "Какво" и "Как". А ние, дето не сме толкова в час с комунизма и анти-комунизма, като видим, че нищо не знаете, а и нищо не можете, ще се изразчитаме на главите си само (без да се заблуждаваме) та някак ще я наредим. Къде за нас, къде за децата.... Повече от това - здраве. Ми ние нема да сме комплексари я, че да се грижим единствено за това дали ще ни се възхищават внуците.

Редактирано от Пoлитиk@ на 29.03.07 23:50.



Тема Re: Тук ще правим ловна дружинканови [re: Zzloba]  
Автор Пoлитиk@ (чирак)
Публикувано29.03.07 23:12



Анти!

Той е твоят човек.

Само му покажи нещо като мамут първо. Магаре, например.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.