Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:35 21.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Милата ми баба и връзката между поколенията...  
Автор WilliamBingham (Hammer of Konot)
Публикувано24.11.06 15:59



Една сутрин се приготвям да тръгвам за работа. Докато се стържа с електрическата самобръсначка в банята надавам ухо на телевизора. По новините съобщават, че съответния ден бил светлия празник Благовещение (или Благовец, както май е по-известен). Изтръпвам, щото Благовец е имен ден на баща ми. Още по-кофти ми стана, че научих кога е празника от телевизията. Иначе можех и да пропусна поздравите до родителския ми колектив, което, както и да го гледаш, щеше да бъде голяма издънка.
В същото време майка ми е като църковен календар (вярно, за основните празници), а аз дори собствения си имен ден не знам на коя дата е.

Точно това ми е странното. Милата ми баба, лека й пръст, беше член на БКП (БСП) до смъртта си (любопитното е, че след 90-а година не е платила една стотинка членски внос, а така и не я отписаха от партийните списъци), до смъртта си вярваше, че "народната" власт е била народна (повече или по-малко) а в същото време беше неизчерпаем източник на информация на църковните празници. И не просто ги знаеше, а ги и празнуваше. Както ги празнуваха всичките ми познати в село Търновлак. Начело с местния партиен секретар и председателя на ТКЗС-то. Празниците, които имаха по-скоро езически произход пък се празнуваха съвсем официално (вероятно партията ги е възприемала като нещо типично българско, какъвто е бил тогавашния курс). Любопитното е, че там (не знам за другите по-малки населени места как е било) БКП не направи никакъв опит да се опита да ги изкорени. Нито пък направи опит да наложи вместо тях като празници 1 Май, 9 септември, 7-и Ноември и т.н. и т.н. В окръжния център може и да са правили някакви митинги (нямам представа, защото не ми се е случвало да посещавам района извън летните ваканции), но в селото Коледата, Бъдни Вечер, Великден и т. н. се празнуваха по начин, който не може да остане незабелязан. А 9-и Септември беше просто ден, в който хората не отиваха на работа и използваха времето да свършат нещо на нивата за частно ползване или в градинката пред къщата.

Тъжно е. Тогава, когато официално не се гледаше с око на църковните празници хората не спряха празнуването им. Сега, когато църковните празници се спазват предизвикателно, често пъти-дразнещо (що се отнася до коледните ТВ програми) нещо се позагубиха... Баба ми можеше да не си спомня какво е закусвала сутринта, но не забравяше какви трябва да са гозбите за съответния църковен празник. А скъпото й внуче, нехранимайкото, научава за Благовец от новините сутринта по ТВ-то. Нещо не е в ред в системата. Определено...

Whisky-for my men, and beer for my horses...


Тема Прав си, така енови [re: WilliamBingham]  
Автор Жeнcтвeнaтa (усмихната)
Публикувано24.11.06 16:09



И за съжаление, възможността нещата да се оправят в това, а във всяко друго отношение, не е само в ръцете на гражданското общество, доколкото го има. Защото сам човек, нищо не може да направи. Та мисълта ми е, че оправянето на нещата не е само в ръцете на обществото, а и на всички институции.
Положението в промяната на мисленето е съвместна задача на всички ни като общество и на институциите, изградени и поддържани от него.

Усмихвай се - това кара другите да се чудят какво си намислил


Тема Нищо сбъркано няма...нови [re: WilliamBingham]  
Автор CKИTниk (европеец)
Публикувано24.11.06 17:32



Въпрос на възпитание. Баба ти е знаела всички тези празници, дати и какво се готви, понеже е била възпитана така (не само кога са, а И КАКВО ОЗНАЧАВАТ и КАКВО и КАК се приготвя - т.е. активно е участвала в празнуването).

Ти си възпитан в друго време и виж колко естествено и с лекота си изброил 3 "светли" дати, че дори и много добре знаеш какво се правеше на тях, нищо, че в по-малките населени места не са ви водели пред някоя набързо скована платформа да махате на местното "величие". Но и такива места е имало в някои "по-будни" села с "по-прогресивна" управа. Явно вашата е била много лабава, затова и ти си един такъв - малко забравящ някои неща...





Тема Ефенди,нови [re: WilliamBingham]  
Автор Pala4444 (член)
Публикувано24.11.06 17:42



и днес истинският мъж се бръсне с браснич натрочен на каиш от щавен бивилски бокс ... Ако не можеш сам, в свременният динамичен живот баре веднъж дваж месечно трябва да ходиш на бербер да те набръсне тъй истински ... ако требе да те пореже, да ти пусне малко кръв ... но мъж да си и здраво да държиш юздите !!! От всичката тъпотия дето си списал разумява се, че си некво мекотельо дето се бриче с ел.самобръсначка ... хахахаа .. земи си купи баре един жилет мах 3 баси пауъра ... ае ефенди ти сигурно и бели дълги долни гащи носиш да не ти простинат матракулките ... ако живеееше преди 130 години докато юнаците борат турската империя с черешови топове ти сигурно на прибежки щеше да се криеш по сенките и чардаците завит през кръста с одеалце ... сакън да не настинеш ... А иначе днес не се свиниш ръкопляскаш на ЛЕВСКИ .. ууууУУУУууууу



п/п
ей такъв нежен шебек като теб го тургам вързан на самара наобратно и го пускам свободно ... от центъра на мегдана .... пък където го магарето заведе ...



Тема За системата:нови [re: WilliamBingham]  
Автор Velikolepnata (Off Road)
Публикувано24.11.06 17:54



За баба ти църковният празник може би е означавал нещо повече от какво ще ядем и кого ще поздравим, затова не е могла да забрави.
А и наистина, поколението е друго. По нейно време животът не е бил маркиран от бездушен календар, а със завръщането на гурбетчиите по Димитров ден, започването на учебната година (която е започвала на четири големи църковни дати), вместо съмнителния осми март - всички Богородични празници са били празници на православната християнка и на семейството... Доста различно е било от начинът, по който ние живеем и се времеполагаме.

Нещата никога не са толкова прости, колкото хората, които ги твърдят.
... -Ибн Фльор


Тема Това дето го пиеш,нови [re: Pala4444]  
Автор Velikolepnata (Off Road)
Публикувано24.11.06 17:56



е менте и то с изтекъл срок на годност. И не говоря за алкохол!



Нещата никога не са толкова прости, колкото хората, които ги твърдят.
... -Ибн Фльор

Тема Re: Това дето го пиеш,нови [re: Velikolepnata]  
Автор Pala4444 (член)
Публикувано24.11.06 18:07



по това време за алкохол и още лута мастика и дума не мое да става ... и кво ти се въобразява че пия ?



Тема Нещо, което и на Аполон предписватнови [re: Pala4444]  
Автор Velikolepnata (Off Road)
Публикувано24.11.06 18:09



от години.

Нещата никога не са толкова прости, колкото хората, които ги твърдят.
... -Ибн Фльор


Тема Re: Нещо, което и на Аполон предписватнови [re: Velikolepnata]  
Автор Pala4444 (член)
Публикувано24.11.06 18:24



оффф ... чекай похвала от Чарли ефенди ... дано това се случи и те зарадва толкова колкото си личи че очакваш ...





Тема Да не се стрижеш и с тъпото на ножа,нови [re: Pala4444]  
Автор Velikolepnata (Off Road)
Публикувано24.11.06 18:31



освен, че ти е изтрещала манерката тотално и поголовно.

Нещата никога не са толкова прости, колкото хората, които ги твърдят.
... -Ибн Фльор



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.