Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:48 17.05.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Някои мисли в перспективен планнови  
Автор So_Alien ()
Публикувано03.08.06 00:02



Интересно ми е да чуя и вашите мнения по този въпрос.

Стоя си аз и си мисля значи следното. Представям си Бъглария през 2020 г. Ако всичко се развива както трябва, членка на ЕС, според мен вече доста по-напред от някои други стари членки все пак си мисля, че не сме за подценяване. Мислите ми обаче отиват и към една друга наша ужна съседка. 2020 г. Турция. 100 млн. Никакви ЕС перспективи. По-ислямизирана от всякога (в най-новата си история). Българско малцинство от турски произход (Възродителния процес) наброяващи колко? Как мислите? 500, 600 хил. ? Там размножаването е по-бързичко. Ако тези хора поискат да се върнат тук? А ако Турците решат, че Германия все пак им е по-далече и все пак не е по-техния вкус (аз такива впечатления от турците в Германия, когато живях там). Какво става. Една 100 милионна държава срещу една 6-7 милионна застаряваща България? Това е при сценарий, че Турция не влезе в ЕС? А вече се чудя, че може би е по-добре да влезе барем да не се увеличава много драстично разликата в стандарта между нас, та всяка жаба да си знае гьола. Те не че са лоши турците, ама при 7 млн българи и 1.5 млн турци (тогава) - през 2020 г. (въпросната) 1 на 100 да реши в България и едно 50 % малцинство ще ни разкаже играта. Просто турците НЕ подлежат на интеграция. Най-успешен е моделът от България, особено по селата....но през 2020 г, над 85 % от населението на България (приблизително) ще живее в градовете и то в по-големите. Незнам, докато се притесняват някои, че 400 милионен ЕС щял да ни претопи, аз мисля, че ако ще ни претопява някой то това ще е Турция. Изобщо не става въпрос за някакви териториални претенции, автономии и глупости...просто етническа смяна на населението и съответно на властта. Естествена бих казал...миграциите също не са най-неестественото нещо на света.

Защо си тъй неповторима, щом този свят е повторим....


Тема Re: Някои мисли в перспективен планнови [re: So_Alien]  
Автор тъпчo (член)
Публикувано03.08.06 08:57



Нещо не си в час,приятелю!В момента България е 7.3 милиона!Ако темповете на регресия се запазят през 2020 ще бъде около 5.5- 5 милиона!



Тема добре сме с прирастанови [re: So_Alien]  
Автор Teмyджин (ex-tatar)
Публикувано03.08.06 10:47



чух че тази година за 1-път сме добре с прираста. Ако увеличим още малко раждаемостта няма да има проблеми



Тема Re: Някои мисли в перспективен планнови [re: тъпчo]  
Автор So_Alien ()
Публикувано03.08.06 11:54



Искам да отговоря и на двама ви. Тъй като отчасти това ми е специалността, а именно демографията ще ви разясня как стоят нещата към настоящия момент.
Население:
2005 ОБЩО: 7 718 750 МЪЖЕ: 3 743 327 ЖЕНИ: 3 975 423

Всичко друго е несериозно. Ама имало колко мигранти, ама това, ама онова. Това е статистиката. Турция също има мигранти всяка страна си има специфични неща, които не може да отчете статистиката.

Естествения прираст. След злополучната 1997ма (защо ли), когато оглавихме всякакви анти-демографски класации, така да се каже с ест. пр. -7.0 промила, в момента към 2005 година той е -5.4 промила.
Интересното е обаче, че раждаемостта плавно се покачва от 1997 ма, а именно:

1997 - 7.7
1998 - 7.9
1999 - 8.8
2000 - 9.0
2001 - 8.6
2002 - 8.5
2003 - 8.6
2004 - 9.0
2005 - 9.2


Тотален коефицент на плодовитост: 1.31 - най-високият от 13 години.
Като за 2005 г е регистрирана най-високата раждаемост от 11 години насам, доближаваща и дори задминаваща не малко европейски държави вече.

Смъртността обаче тревожи:

1997 14.7
1998 14.3
1999 13.6
2000 14.1
2001 14.2
2002 14.3
2003 14.3
2004 14.2
2005 14.5

Тези стойности наистина са високи. Въпреки всичко обаче трайна е тенденцията за нарастване средната продължителност на живота, и към 2005 г. тя е 72.6 средна, като при мъжете е около 69-70 , а при жените около 77-78 години.

И така въпреки високата раждаемост с тази смъртност трудно ще постигнем скоро положителен естествен прираст, а тази смъртност е пряк резултат от силно влошеаната възрастова структура на населението. Сега умира поколението раждано в средата на века, когато е имало бум на раждаемостта - през 20те, 30те, 40те, 50те, 60те, 70те. Но няма да се впускам в подробности, просто исках да поясня, че съм в час с демографските показатели.

Ако някой има допълнителен интерес да се обади.

Но населението на България към 31.12.2005 година е 7.718 млн. ж.
Всичко друго е спекулации от рода на Чух, че половин млн напуснали последните 5 г, чух че 2 млн напуснали от 1990 и т.н. Щом имат български паспорти и някакъв адрес тука никой не дава гаранции дали след 5 г. няма да се върнат една значителна част... или пък колко македонци, молдовци, руснаци ще вземат паспорти другата година. Така, че да се доверим на статистиката (естествено с едно на ум, но никой не знае колко е това 1).

А за Турция....при тази раждаемост удря 100 млн до 10-15 год максимум. + поне 10-15 млн в Европа.

А прогнозата за България...да стискаме палци да скача раждаемостта, да се увеличава продължителността на живота и здравния статус на българина, та малко от малко смъртността да не е толкова висока и постепенно за едно - две деситилетия да излезем от кризата. Впрочем от началото на прехода до сега, най-влошени тези показатели са били около 1997. Така, че жизнения стандарт и финансовото състояние на българското семейство, поне за България са все още основен фактор влияещ върху тези коефиценти.

През 2005 г. българина живее по-дълго, ражда повече, умира по-малко или повече е неуместно и неточно, отколкото преди 10 години.

Защо си тъй неповторима, щом този свят е повторим....


Тема Re: Някои мисли в перспективен планнови [re: So_Alien]  
Автор nikoN ()
Публикувано03.08.06 12:14



има ли статистика обаче колко от родените деца са българчета, циганчета и турчета ?!

миналото лято прекарах близо два месеца всеки ден покрай родилното отделение на бургаската болница - ето моята неофициална статистика:
на 10 раждания: 8 циганета, 1 българче, 1 турче

така че нещата съвсем не са розови





Тема Re: Някои мисли в перспективен планнови [re: nikoN]  
Автор So_Alien ()
Публикувано03.08.06 12:37



Аз не мисля, че твърдя да са розови. Но относно малцинствата е много сложно положението. За турците - положението е горе долу като при нас с тенденция да се доближава, поне засега. Въпреки, че в семесените райони и малкия превес оказва негативно влияние върху етно-религиозната структура на населението. Циганите. Ами какво да ти кажа, специално тази майка която ги ражда по 10, рядко доживяват и 10те до 50 години дори. Вярно е, но 50 год са в тежест на държавата, но затова са тези ИНТЕГРАЦИИ! Докато не започнат да живеят като българите все-повече, да работят няма да спрат да ги раждат по толкова. И не на последно място - образованието. Но въпроса ти е за статистика...ами такава от дирекция ЕСГРАОН, от НСИ не получавам. А и едва ли има точна такава статистика, защото при циганите самосъзнанието е малко проблемно знаеш, а на око никой не може да брои.
Моето мнение е, че с политика трябва да се оправят тези неща. Да се стимулира финансово рентабилната раждаемост (независимо дали българска или циганска, турската не я включвам). Никакви еднократни помощи прочие, а както сега е по-новия закон, дълго майчинство, опростяване на данъци и неща от които не могат да се възползват онази част от циганското население, която смята, че държавата е длъжна да им гледа децата и че държавата само дава, а не взима. А тя всъщност преразпределя, но те участват само в единия поток от НЕЯ към ТЯХ. Както и да е де, отплеснах се отново. Но сме ходили в западна България в цигански семейства, няма да назовавам град и питаме жената що ги е народила 10, а тя отговаря, че не иска, но мъжа и я карал. И са не малко такива случаи. Абе, ако искаме да нямаме проблеми ще ги интегрираме няма начин, ако и те искат естествено.

Защо си тъй неповторима, щом този свят е повторим....


Тема Re: Няма спасение 3а България...нови [re: So_Alien]  
Автор drug (стар клубар)
Публикувано03.08.06 13:07



3а съжаление

Статистиката,която пока3ваШ сигурно е вярна,но тя не дава напр.колко е прираста от цигани и турци. А почти съм сигурен,че е около 80%.Турци3ацията си върви и сега с пълна сила и не е свър3ана с демографския процес. Благодарение на обръчите на Доган и на на3начаване на турци по всички въ3лови служби от министерства до кметства се и3върШва 3аселване на турците по места,където до сега е имало само чисто българско население.Това е подготовка и 3а 3авръЩане на болШинството и3селили се турци обратно в България когато станеме член на ЕС.По далечната цел е при евентуално приемане и на Турция в ЕС компактни маси турци и кюрди да бъдат 3аселени първо в югои3точните райони,а после и по цяла България.3авладяването тогава и и3че3ването на България е само въпрос на късо време.След 30-40 години Името България Ще е само географско понятие.



Тема Re: добре сме с прирастанови [re: Teмyджин]  
Автор drug (стар клубар)
Публикувано03.08.06 13:12



на циганите, даже много добре...





Тема Re: Някои мисли в перспективен планнови [re: So_Alien]  
Автор nikoN ()
Публикувано03.08.06 13:23



точно това имах пред вид, че на пръв поглед положителното явление "повишаване на раждемостта" е за сметка на влошаване на "качеството"



България трябва незабавно да излезе от ЕС ако Турция бъде приета, защото при свободното движение на хора какво пречи само за няколко години тук да се преселят десетина мильона турци ?! Тогава България ще бъде превзета и ще изчезне бързо и без бой !



Тема Re: Някои мисли в перспективен планнови [re: So_Alien]  
Автор Фpaep (ентелегент)
Публикувано03.08.06 13:55



Турция НИКОГА няма да бъде в ЕС.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.