Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:21 17.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Ей ти молко ценности и идеологии като за тебнови [re: Джeйн]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано14.03.06 22:20



Редник, доставихте ми изключително удоволствие с този цитат от една широко известна в тесен кръг книга, а именно "Хакери на човешките души". Намират ми се под ръка няколко екземпляра от тази библиографска рядкост, която мога да предоставя срещу скромната сума от 3 лв на всеки проявяващ интерес. Ако има такива нека ми пишат на бележки.



Тема Re: А бе ти тоя Интернет за мезе го взе...нови [re: БATKO]  
Автор Marquis de Sade (минаващ)
Публикувано15.03.06 07:08



Не знам твоите т.н. "глобалисти" кого толкова са избили.

Обаче не е лошо да се запознаеш с истинските данни за масовите убийства през 20 век. Извършени от национални държави, империи и тоталитарни режими:


Из книгата „Речник на масовите убийства“ на Гунар Хайнзон, 1998, Бремен

Сравнителна Таблица 10: Избрани групи жертви (без воюващи армии) с минимум 100 000 жертви за дълги периоди време и с неколкократни масови убийства през 20-и век (според Елиът 1972; Добковски/Вилман 1992, 167; Румел 1996,12, допълнени и актуализирани от Хайнзон 1998)


Група						Период/Година		Жертви	

Руснаци неевреи 1917-1987 40 800 000
Частни собственици от 1917 40-50 000 000
в марксистко-ленински режими
Украинци неевреи 1917-1987 11 000 000
Европейски евреи 1917-1921 6 150 000
и 1939-1945
Немци 1914-1919 6 050 000
и 1941-1945
Етиопци 1974-1991 4 100 000
Поляци неевреи 1938-1946 2 900 000
Афганистанци 1978-1992 1 500 000
(всички етноси)
Арменци 1896-1923 1 000 000
(под турска и руска власт)
Угандийци 1971-1979 800 000
и 1979-1986
Тибетци 1950-1990 800 000
Сърби 1941-1945 600 000
Южно-судански християни 1955–1972 500 000




Редактирано от Marquis de Sade на 15.03.06 07:25.



Тема Re: Ей ти молко ценности и идеологии като за тебнови [re: Джeйн]  
Автор Marquis de Sade (минаващ)
Публикувано15.03.06 12:47



В отговор на:

Алтернтивни форми на глобализация - а не антиглобализъм, анадънму?



И какви по-точно са тези "алтернативни" форми? И (което е по-важно) с какво именно са по-добри от естествените форми?





Тема Re: Ей ти молко ценности и идеологии като за тебнови [re: Marquis de Sade]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано15.03.06 15:50



Прочети темата ми за Бжежински - човекът, без да е алтерглобалист, говори доста конкретни неща за модела на глобализация.

Вземи чети малко, бееее, чети, моля те, преди да ни учиш



Тема Re: Ей ти молко ценности и идеологии като за тебнови [re: Джeйн]  
Автор Marquis de Sade (минаващ)
Публикувано15.03.06 16:17



Бедно мое момиченце, ти явно досега не си чела писанията на Збиг.

Неговата статия (тромаво написана, както обикновено) е всъщност критика на републиканската външна политика на САЩ. Най-добронамерена критика, но все пак критика от гледна точка на Демократическата партия и с поглед към следващите избори.

Впрочем, никак не обичам да чета преводи. Защо не си дала линк към оригиналната статия, а ни пробутваш превод на руски? Всъщност ти каква филология си завършила, а?

Тъй или иначе, статията се занимава само и единствено с въпросите на американската външна политика. Няма абсолютно нищо свързано с глобализацията. Защото глобализацията не се дължи на американската външна политика. Глобализацията се дължи на историческото развитие и на развитието на технологиите.

Прочети предишните книжки на Збиг (например "Изборът") преди да ми пействаш статийки на руски.





Тема Re: Ей ти молко ценности и идеологии като за тебнови [re: Marquis de Sade]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано15.03.06 16:28



Защото сайтът е платен, затова ти давам руски превод, мамин златен. Ама за теб явно е било голяма интелектуална трудност да си намериш сам сайта и да откриеш това.

Бжежински съм го чела много преди теб, но ти явно не можеш да мислиш сам с главата си, щом не виждаш в критиките му към бушменската външна политика поставените сериозни проблеми, породени от неолибералния корпоративен модел на глобализация, налаган от САЩ. Ама за това трябва да четеш и да мислиш. Айде, край на обучението, писна ми да ти обяснявам безплатно



Тема Re: Ей ти молко ценности и идеологии като за тебнови [re: Джeйн]  
Автор Marquis de Sade (минаващ)
Публикувано15.03.06 17:31



О, много съм ти задължен. Не предполагах, че за тебе е толкова трудно да ми обясняваш. И да се хабиш да пействаш руски преводи на Бжежински.

Не че някой ти обръща внимание в оная тема. Но ти все пак се изживяваш като благодетелка.

Обаче още не си ми отговорила, моето момиче. Каква точно филология си завършила?





Тема Re: Ей ти молко ценности и идеологии като за тебнови [re: Джeйн]  
Автор Aнтиkoмyниcт (заклет)
Публикувано16.03.06 06:54



Значи Збигнев Бжежински е теоретика на алтерглобализма?

Да не сбъркаме нещо. Защото едно време беше най-злостния враг на социалистическия лагер. Империалист, та дрънка.





"In brief, for the United States, Eurasian geostrategy involves the purposeful management of geostrategically dynamic states and the careful handling of geopolitically catalytic states, in keeping with the twin interests of America in the short-term: preservation of its unique global power and in the long-run transformation of it into increasingly institutionalized global cooperation. To put it in a terminology that hearkens back to the more brutal age of ancient empires, the three grand imperatives of imperial geostrategy are to prevent collusion and maintain security dependence among the vassals, to keep tributaries pliant and protected, and to keep the barbarians from coming together." —from The Grand Chessboard





Тема Re: Ей ти молко ценности и идеологии като за тебнови [re: Джeйн]  
Автор Globalist (digirat)
Публикувано16.03.06 09:09



Какато вече ти се каза тук от друг участник глобализацията е естествен еволюционен исторически процес, който не може да бъде спрян. Като такъв той няма нужда от идеология, както и индустриализацията на времето е нямала нужда от капиталистическа идеология, след като просто естествено е "ставала". Дори Адам Смит не е такъв идеолог, защото обяснява механизми и вече утвърдени в практиката ценности а не пропагандира налагането на някакъв нов строй или идеи.
Идеологията в по-нови времена е почти винаги революционна или апокалиптична, тя вещае, обещава или плаши.
В този смисъл алтерглобализма е идеология, но глобализацията - не е. Аз например се наричам (на шега) Globalist, но професионално се занимавам с анализ и футурология, на не с някакъв "глобализъм" като идеология.
Алтерглобализма и различните групи за натиск целят революционни промени, а не някаква корекция на несправедливостите. Те са насочени срещу същността на естествения икторически процес, а не срещу някои негови "извращения". Често те са финансирани от загубили в конкуренцията корпорации. В този смисъл Бжежински е алтерглобалист толкова, колкото и Клинтън и всичките привърженици на демократическата партия. Като дойде на власт партията на Клинтън в едни следващи избори, интересно е дали алтерглобалистите ще се разпуснат и ще престанат да крещят по улиците

И освен това недей да плашиш форумците с познания за соц. миналото на хуманитарните и обществени науки у нас в последните 50 години и то с менторски, поучителен тон. Много от нас са са формирали като учени и хора в този период и знаят в подробности какво е ставало, какво е било разрешено и какво не. Самият факт че ни има и че можем да мислим и дискутираме, включително и тук показва че нещата не са били само черни или бели тогава.

МИР ВАМ!

Бъди невероятен!


Тема Re: Ей ти молко ценности и идеологии като за тебнови [re: Globalist]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано16.03.06 11:56



Не ми приписвай неща, които не съм казала. Никъде не съм казала, че Бжежински е алтерглобалист, а че критикувайки бушменската външна политика, поставя някои сериозни проблеми на сегашния мадел на либералистка корпоративна глобализация. Второ, никого не плаша с разкази за минало, а коригирах страховитите легенди, с които ни плашеше един неграмотен маркиз - че била забранена социологията и прочие. Точно това исках да кажа - че миналото не е нито черно, нито бяло - в отговор на легендата му за мрачното минало.

Адам Смит е идеолог, защото обществото, което той описва с действащата "невидима ръка", никога не е съществувало. Ролята на британската държава за възхода на класическия капитализъм е изключително важна, макар по идеологически причини Адам Смит не я засяга.

Глобализацията е обективен процес и алтерглобалистките движения също са част от този процес. В хода на този процес натискът на гражданите е легитимен също толкова, колкото и налагането на волята на корпорациите и властите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.