Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:27 16.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Съгласен съм, исляма е горе-долунови [re: Джeйн]  
Автор Дeдo Bи ToдЪp (Ген сек)
Публикувано10.02.06 12:17



През да речем 1547 г. в европа е имало само една "не светска държава" - Ватикана, другите също са били светски. Ама нали знаеш какво е станало в светските Франция, Англия, Испания и т.н. все в името божие?
Турция май е най-старата мюсюлманска страна, минала е през много нац. катастрофи, та именно там може да се каже, че хората са проумяли докъде води девиза на спахийските и еничарски тълпи отказали да ползват нови френски оръдия, щот към тях имало четки от свинска четина за почистване - "Щом вярваме свято в Аллах, кой може да ни победи?" Точно преди Суворов да ги пръсне кат пилци. Не е въпроса за държавата, а за битието и степента на образованост. Гладния и необразования винаги лесно се манипулира.



Тема Годинките са малко повечко...нови [re: Дeдo Bи ToдЪp]  
Автор justaman (man enough)
Публикувано10.02.06 12:22



Към 650 отиват..... Но нека не издребняваме дотолкова.

Аз не търся оправдания, а обяснение. И в този смисъл смятам за най-голямата грешка на европейската цивилизация даването на технологии в ръцете на диваците, неспособни да ги създадат (осмислят тяхното значние - чисто философски) сами. Така в ден днешен сме свидетели как Африка ежедневно е раздирана от междуплеменни конфликти. Не че преди 200 години е било различно но сега ние сме им дали в ръцете оръжия, с които да се избиват по-ефективно.

Въпроса с арабите стои по същия начин. Някои казват, че арабите били научно и философски напреднали, когато европейците са били в мрачно средновековие. Това просто не е вярно - арабите през 7 - 10 век бавно но сигурно "изконсумират" наследството на персите. След това стават същите диваци, каквито са били преди да се разселят от родния си полуостров. Всичко това не късае психологията на отделния индивид - сред арабите и до ден днешен има супер интелигентни и напредничави хора. Казаното по-горе късае народопсихологията, която е ГЛАВЕН определящ фактор що се късае до развитието на едно общество.

Тук ще ме попиташ "добре, де ама ти какво предлагаш?". А отговора на този въпрос е труден. Има два начина според мен. Единият е да бъдат изолирани от най-модерните технологии докато не са готови чисто философски да осмислят тяхното значние и приложение. Другият е да се отстранят сегашните им "духовни водачи" и да се заложи на "образоване" и създаване на ценности по европейски образец. Кое е по-добре ще ми кажеш ти. Е, имайки пред вид, че си привърженик на една доста престъпна диктаторска форма на управление ми е трудно да очаквам рационално предложение от теб....

П.С. - Дир.бг са идиоти!!!

... but me, I'm justaman


Тема Ийй, веднъж да съм съгласен с тебенови [re: justaman]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано10.02.06 12:24







Тема С кое?нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор justaman (man enough)
Публикувано10.02.06 12:28



Горното или това, че девелоперите на дир-а са идиоти.....

Ако е с горното значи, че веднъж съм успял да пиша на достъпен за теб език. Това си е постижение само по-себе си и аз се радвам, че се е случило.

... but me, I'm justaman


Тема За дира...нови [re: justaman]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано10.02.06 12:31







Тема Re: Съгласен съм, исляма е горе-долунови [re: Дeдo Bи ToдЪp]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано10.02.06 12:31



Не е въпроса за държавата, а за битието и степента на образованост. Гладния и необразования винаги лесно се манипулира.


Е затва те уважавам, дедо Тодоре Затва си мисля за Филипините, Малайзия, Турция, Алжир, Египет, Тунис - различни пътища, търсещи икономически растеж, образованост и пр.под. И като се налага - бой по ислямистките тикви. Ирак също беше така. И именно поради това, че Саддам тупаше яко ислямистките тикви, а същевременно модернизираше страната, все още там няма здрав местен ислямизъм. Въпреки повече от 10-годишното ембарго, която я съсипа икономически, и въпреки глупаво замислената война, там ислямизъм все още няма (изключвам вноса на такъв, но както виждаш, той още не е прихванал). И съвсем друг пример - екссъветските средноазиатски републики. Макар че никъде няма демокрация в западния смисъл, а са авторитарни в различна степен, ислямизъм здрав не избуя. Причината: през десетилетията СССР се модернизираха тези общества, създаде се среднообразован и квалифициран естаблишмънт, извърши се демографският преход.



Тема Re: Съгласен съм, исляма е горе-долунови [re: Дeдo Bи ToдЪp]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutom е история)
Публикувано10.02.06 12:46



Я си преосмисли отговора. В 16-ти век в Европа няма светски държави. Никакви. Така че доводите ти стават безмислени.



Тема Ти да си чувал какво е станалонови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Дeдo Bи ToдЪp (Ген сек)
Публикувано10.02.06 13:18



доста след Симеон със поп Богомил, следовника му Василий и много други знайни и незнайни богомили на т.нар. "събори"? Случайно да знаеш как се е постъпвало във Византия в зависимост от това какъв император се възкачи подръжник или противник на доктрината на "иконоборците"?
А доста след тях какво е сполетяло в Русия "староверците"? Кога пък билбията е била е общо достъпна по нашите земи преди Гутенберг?
А да не говорим за 30 годишната война в Германия и Калвин. Не са само католиците Ювиги, делото с/у салемските вещици е доколкото знам в Америка и поповете само са обвинявали, а присъдите са определили т.нар. "кралски наместници". Религията е опиум за народа.



Тема От каквото си писалнови [re: justaman]  
Автор Дeдo Bи ToдЪp (Ген сек)
Публикувано10.02.06 13:45



възлизат първо две противоречия. От една страна ти си за чисто философско осмисляне , което съгласи се е дълъг така да се каже еволюционен процес, от друга за хм, нещо като хирургическа интеревнция.
Не, че по принцип за благото дело не мое да се ползват комбинирани фактори, ама честно казано вече опита го има, за жалост не много успешен.
Именно ний се опитахме да очовечим развиващите се народи от Близкия изток и Магреба съчетавайки идеологически и революционни методи. Къде постигнахвме успех, ама на повечето места - не. Виж сега чисто практически как смяташ, че лишавайки ги от достъп до технологии, ще въздигнеш нивото им на начетеност? Та нали образованието и технологиите вървят едно до друго? Освен това никой нищо не им е "подарил", те си ги плащат. Идеята ти да ги изолираш най-много да възбуди още повече подозренията им в опит да ги неоколониализират. Освен т`ва не само арабелите са екстремисти - дал бог и сред персите/Иран/, индийците/Пакистан/ и азиатците/Индонезия/.
Според мен пътя е следния: на умерените, готови на диалог народи трябва да се отпускат преференции или тези, чиито правителства се стремят да тушиат екстремизма, трябва да се дадат стопански и дипломатически преференции за с-ка на екстремистите ил толелиращи фундаментализма, а не както е сега - да се правят мили очи на Саудитците, Оманците, Мароканците, Йорадния и да се пренебрегват Алжир, Турция, Индонезия, Египет или Пакистан. Просто следва да се издига авторитета на страни и правителства готови на диалог и взаимно разбирателство. В тая връзка смекчаване на позицията на ЕС относно Турция, би била един прекрасен пример. А с фундита изобщо да не се преговаря на политически теми - щом имат мерак да спорят - ей го и Ватикана, Вселенския патриарх, Кентърбърийския епископ.
Т. да се каже да се приложи: "Кесаровото - кесарю - божието - богу".



Тема Ислямът срещу всички [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Pимл@нин (A Posteriori)
Публикувано10.02.06 13:47



Драги Хане,

Ето няколко , хммм ... да ги наречем неточности , които забелязах:

1. Ти пишеш:

християнството не може да бъде противопоставяно на нищо земно, на никой народ или религия, защото борбата му не е срещу "плът и кръв".


Хане, Хане ... не си ли забелязал, че не християнството се "противопоставя и бори" с исляма , а обратното исляма бори християнството и всички други религии ?

2. Ти пишеш:

зверствата на инквизицията

Бъркаш, Хане, бъркаш .... Инквизицията е НАМАЛИЛА зверствата през средновековието, тя и с тази цел е била създадена.

3. Ти пишеш:

зверствата на ... кръстоносните походи

Кои " зверства " на кръстоносните походи са били по-зверски от независимо коя война през епохата ?

4. Ти, Хане , пишеш:

Ислямът е проблем на евреите, не на християните.

Интересно защо тогава , джихадистите взривиха статуята на Буда в Авганистан ? Защо избиват будистите в Кашмир ? Защо убиха Тео Ван Гог?
Защо бомбят православна Русия? Защо взривиха бомби в Метрото в Париж ( Франция) ? Защо избиват едноверците си в Ирак ...

Ехх, Хане, Хане, ... да мислиш със собствената си глава не винаги е лесно, къде къде по-лесно е да се намери убежище в "политически коректните" клишета ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.