Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:42 16.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Биг Брадър 2050  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано12.01.06 14:58



Мноо шъ ми е интересно да видя мнението ви относно:

1. Поставянето на камери от правителството, които следят всички улици и обществени сгради.

2. Изграждането на база данни с информация за всички (пръстови отпечатъци, лицева структура и т.н.

3. Имплантирането на идентификационен чип на всеки един гражданин.

4. Подслушването и записването на телефонните разговори.

5. Премахването на кеша и въвеждането изцяло на електронното плащане.

И други подобни убавини...

За, Против или Все ми е тая и без това ше пукна до тогава?



Тема Първо,нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Пoлитиk@ (чирак)
Публикувано12.01.06 15:00



как ти хрумна, че това ще се случи?



Тема Амчи...нови [re: Пoлитиk@]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано12.01.06 15:03



... то вече е в начален стадий "на запад": камерите, подслушването на разговори без разрешение от съдя, пръстовите отпечатъци... а електронните пари - просто въпрос на време.



Тема Същевременнонови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Пoлитиk@ (чирак)
Публикувано12.01.06 15:09



пък се развива законодателство за защита на личните данни.

Защо това да не е гаранция, че няма да се стигне до пълен контрол на личния живот от парвителството или други, неправителствени организации?



Тема Re: Същевременнонови [re: Пoлитиk@]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано12.01.06 15:13



"Защитата на личните данни" от кого?

Кой няма да може да ти види личните данни? Полицията?



Тема Re: Биг Брадър 2050нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано12.01.06 15:19



Цели 45 г. до тогава ще са достатъчни да се изманипулира общноста че се прави в техен интерес.

.... да му БЕРА ЛАИКАТА...



Тема Oруелнови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор vetov (член)
Публикувано12.01.06 15:21



1984

Последното изречение е: "Той обичаше Големия брат!"

Редактирано от vetov на 12.01.06 15:50.



Тема Ми то вече...нови [re: мyнти]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано12.01.06 15:23



...има хора с имплантирани идентификационни чипове. Доброволно.

Също така, голям процент от хората одобряват поставянето на камери по улиците и обществените сгради.

В САЩ ако извадиш 100 долара кеш, веднага те гледат подозрително. Не е далеч времето, когато съвсем ще отпадне кеша и даже доста хора го одобряват.



Тема Че могат да ги видят, няма спор.нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Пoлитиk@ (чирак)
Публикувано12.01.06 15:35



Едно е обаче това да е "законно", а друго - "незаконно".

По аналогия, полицията може да те задържа и за две години, не само за 24 часа.



Тема Re: Че могат да ги видят, няма спор.нови [re: Пoлитиk@]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано12.01.06 15:46



Проблема тук не е да го направят без "народа" да иска. Те първо ще убедят хората, че сами го искат.

Вече има доста хора в САЩ, които напълно подкрепят подслушването на телефони без разрешение от съдя. "Ми щом трябва... за наша по-голяма сигурност."



Тема Re: Че могат да ги видят, няма спор.нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано12.01.06 15:56



А колко от избирателите в БГ са гласували да ги управлява /АНАДОЛСКО МОНАРХО КОМУНИСТИчЕСКО ПРАВИТЕЛСТВО/??
Нали и те го правят ОТ и ВЪВ името на същите тези избиратели??

.... да му БЕРА ЛАИКАТА...



Тема Така де.нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Пoлитиk@ (чирак)
Публикувано12.01.06 16:04



Ако хората го искат, няма какво да спре правителството.

Сега, хората в началото много искат нещо (заради меда) пък като му усетят жилото, се настройват против него. И с тази работа, предполагам ще е така.



Тема Re: Така де.нови [re: Пoлитиk@]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано12.01.06 16:21



A People Who Would Sacrifice Liberty for Security Will Lose Both, and Deserve
Neither.





Тема Е да. Ето и нещо в отговор.нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Пoлитиk@ (чирак)
Публикувано12.01.06 17:04



Малките страхове ни унищовават, големите ни правят свободни.

Ама кои са малките страхове, кои - големите ......



Тема Re: Ми то вече...нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Pekoнcтpykтop (урод-нацист)
Публикувано12.01.06 17:53



В момента се експериментира с имплантанти за затворници. Даваха по Дисковери. Плановете са след 10-12 год. да се слагат на всяко новородено.

Опасявам се, че ще си твърде жив и здрав, и дори няма да си стар, когато видиш реализирана антиутопията. Доста бързо се развиват нещата в тая насока.





Тема Бай Брадър киризи сичко!нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор OU_zz (Ген сек)
Публикувано12.01.06 19:29



И сичко требе да знае! Нема да се криеш под софрата от Бай Брадър щот ща изплющи!



Тема $ 100 е най разпрострената банкнота занови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Бълrapин®-BG (Anty Commi)
Публикувано12.01.06 19:37



фалшивициране, затова те гладат продължително.



Тема Аре, аре...нови [re: Бълrapин®-BG]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано12.01.06 23:20



Признай си, че си ЗА електронните пари, камерите, които следят всичко и ако утре сената реши да ти имплантира чип, който да ти е вместо лична карта, ще се съгласиш.





Тема Хайде стига глупости, анови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор justaman (man enough)
Публикувано13.01.06 13:40



Да ги беше плещила тези някоя филоложка...... щях да го приема. Но ти за човек-технократ се представяш..... И какво ти пречи замяната на една технолгия с друга? Или теб по традиция си те е страх от всичко, което не познаваш?

Нека видим от какво те е страх и как може да бъде избегнато:

1. Страх те е, че ще бъдеш проследим посредством плащанията с кредитна карта? - ОК, но ти и сега си проследим ако някой се интересува от теб. От физическото проследяване през регистрацията ти в електронната ти поща и по няколко други начина. Е, и? Какво ще стане по-лошо ако изчезнат кешовите разплащания? Май само ще ни е по-гот, че не пипаме мръсните банкноти, били къде ли не.

2. Страх те е, че ще ти подслушват телефонните разговори? - Ако си мислиш, че някой по Света е готов да плати цената на подслушването на ВСЕКИ проведен телефонен разговор значи си болен от параноя и следва да се лекуваш. Послушванията могат реално да се осъществяват посредством гласово разпознаване на определени ключови думи. Така пак можеш да си спокоен - никой няма да научи с коя си спал и други дребни прегрешения. Да не говорим, че по важното в случая не е самият достъп до информация - службите и сега могат да се сдобият с нея по-важно е за какви цели законът им позволява да я използват легално.

3. Тази думичка "чип" много страшно звучи. Гледам куцо, кьораво и сакато я използва като заклинание в някакъв вид окултен ритуал. Ами ако това е просто памет, която носиш винаги в себе си и позволява разпознаването ти и без да носиш документи в себе си това би могло да е от ОГРОМНА полза при инциденти и нещастни случаи. Представи си колко безценна е информацията за кръвната група, хронични болести и алергии за тежко пострадал пациент. Никой имплант на този Свят не може да служи за твоето проследяване - просто няма какво да захранва толкова дълго време евентуален предавател. Така че аз все още ти се чудя защо не протестираш срещу носенето на лична карта, а не ти се нрави да имаш имплантирана малко памет с лични данни?

Изобщо проблема не опира в технологиите, а как законът разрешава изполването на придобитата информация.

... but me, I'm justaman


Тема Re: Хайде стига глупости, анови [re: justaman]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано13.01.06 14:39



Първо, не е до страх, а е възмущение. Мен не може да ме е страх от тия неща, защото ако рекат да ги въвеждат, просто ще им тегля една майна и ще ида някъде, където още лудостта не е достигнала. Да му мислят тия, които ще се съгласят.

1. Страх те е, че ще бъдеш проследим посредством плащанията с кредитна карта? - ОК, но ти и сега си проследим ако някой се интересува от теб. От физическото проследяване през регистрацията ти в електронната ти поща и по няколко други начина. Е, и? Какво ще стане по-лошо ако изчезнат кешовите разплащания? Май само ще ни е по-гот, че не пипаме мръсните банкноти, били къде ли не.

Премахването на кеша като разплащателно средство, ограничава свободата ми да се разплащам за неща, за които бих желал да останат в тайна, неща които не са съвсем легални спрямо закона и не бих могъл да укривам успешно данъци, които смятам за неприемливи.

Отнема ми се правото да не предоставям информация за личните ми вкусове и предпочитания на някой си, който може да предаде тази информация на различни корпорации с рекламна цел.


2. Страх те е, че ще ти подслушват телефонните разговори? - Ако си мислиш, че някой по Света е готов да плати цената на подслушването на ВСЕКИ проведен телефонен разговор значи си болен от параноя и следва да се лекуваш. Послушванията могат реално да се осъществяват посредством гласово разпознаване на определени ключови думи. Така пак можеш да си спокоен - никой няма да научи с коя си спал и други дребни прегрешения. Да не говорим, че по важното в случая не е самият достъп до информация - службите и сега могат да се сдобият с нея по-важно е за какви цели законът им позволява да я използват легално.

Самият факт, че правителствени силови организации подслушват лични разговори е абсолютно груба намеса в личния ми живот от страна на властите. Щом се даде власт на едно правителство да се меша по подобен начин в личния живот на гражданите, то рано или късно ще се възползва от това с не чак толкова добри намерения.

3. Тази думичка "чип" много страшно звучи. Ти ако смяташ себе си за крава, която трябва да я маркират с пломба и идентификационен номер на ухото, то аз не съм и категорично отказвам тази кретенщина.

Хубавото на властта е, че НЯМА тотален контрол върху населението. Когато едно правителство желае да има тотален контрол върху цялото население на държавата, то трябва да се замислиш за мотивите му.

Защо му е на правителството да ми подслушва разговорите, защо му е да ми следи всяко плащане, защо му е да ме пломбира и постави номерче? За моята по-голяма сигурност? Благодаря за загрижеността, ама нема нужда.

Редактирано от †Ю⵴µ† на 13.01.06 14:47.



Тема Re: Биг Брадър 2050нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор CKИTниk (неоморален)
Публикувано13.01.06 15:53



Стига си мрънкал срещу новите технологии и удобства...

1. В Англия камерите, поставени на обществени места (а не в спалнята ти!), позволиха да се разкрият доста тежки престъпления, а също така действат превантивно и срещу желаещите да извършат някое и друго "недемократично" действие върху консервативните и мирно мотаещи се наоколо граждани.

2. Също ползата е по-голяма от вредата.

3. Дали имаш карта или чип е все тая. Анонимността не е признак на демократичност.

4. Подслушването не може да се реализира на практика за ВСИЧКИ. А за отделни хора, то си се прави от край време.

5. Тук съвсем си замирисал на пенсионер. Кешовото плащане има хиляди недостатъци, а предимството се свежда само, до меко казано, криминални прояви, между които и желаното от теб неплащане на данъци и т.н.

...

Изобщо, доколкото разбирам, ти схващаш личната свобода най-вече като анонимно присъствие и предимство за правене на далаверки. Дали пък това няма нещо общо с другата ти тема за преуспелите българи, които са активни, можещи, пробивни и имат поради тази причина повече от 200 лева приходи? Да не би ключът от палатката да се крие в чисто кешовите ти операции?


П.П. Естествено, както с всичко в този живот, прекаляването с контрола, който е част от демокрацията в едно общество, също е вредно и трябва да има дефинирани от законите граници.



Тема Re: Биг Брадър 2050нови [re: CKИTниk]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано13.01.06 16:24



"1. В Англия камерите, поставени на обществени места (а не в спалнята ти!), позволиха да се разкрият доста тежки престъпления, а също така действат превантивно и срещу желаещите да извършат някое и друго "недемократично" действие върху консервативните и мирно мотаещи се наоколо граждани. "

Колко хубаво. Правителството ме наблюдава и аз се чувствам спокоен и сигурен.

Агресивността е заложена у човека и никакви камери няма да я предотвратят. Превенция на престъпност, чрез страх от възмездие. Ха!

Когато правителството започне да използва страха за да си озаптява гражданите, значи вече имаме диктатура. А тази "добрата" диктатура си има и название - benevolent dictatorship.

Правителството влиза в ролята на "добрия стопанин", а гражданите на "добрите овчици", които са нахранени, напоени и предпазени от големия, лош вълк - тероризма. И едните и другите доволни.

2. Също ползата е по-голяма от вредата. Вредата е много по-голяма от ползата и това ще проличи в дългосрочен план.

3. Дали имаш карта или чип е все тая. Анонимността не е признак на демократичност. Ти ако се имаш за овца, която трябва да бъде пломбирана и маркирана с номерче на ухото, това си е личен проблем. Какво общо има тук анонимността?!

4. Подслушването не може да се реализира на практика за ВСИЧКИ. А за отделни хора, то си се прави от край време.

Не може едновременно за всички, но може всеки, когото пожелае и то вече законно. Ако правителството подслушва разговорите незаконно, това рано или късно излиза на яве и хората заемат прадпазна позиция и с право. За това, първо ги убеждаваш, че да ги подслушваш е за тяхно добро и после го легализираш и със закон. За тяхно добро е.

Редактирано от †Ю⵴µ† на 13.01.06 16:25.



Тема Ааа, няя да са пуашиш сига!нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Velikolepnata (raisin wine)
Публикувано13.01.06 17:10



Искаш да кажеш, че те е страх от мечка, ама няма да имаш избор да не ходиш в гората? :) Е, откакто социалната министърка нареди астрологията да стане професия с всичките му мурафети, и на баячка против уроки да отидеш, и тя вече с кешови плащания НЕ работи. (Виж, с магистралните услуги положението ще се смарангяса, ама какво пречи да сложи по един приятно маскиран банков автомат на всеки 5 км? :)) )

1. Абсолютно, да.
Не от съображения за сигурност, както у нЕкои развити страни. А с възпитателна цел. Да се види хубавко как съседите си хвърлят боклука през балконите, кои ви пука гумите, колко реално работи вестникарката и дали можеш да си намериш билети за градски транспорт до 20 часа, както си пише на табелата за работното време. Цялата тая мърсотийка да излезе наяве и да се излъчва денонощно по нарочен телевизионен канал, та да се види кой какви претенции покрива. Реално.

2. Това вече го има и служи на специализираните органи. Какъв е проблема? С оглед на това, че фалшификациите стават все по-рафинирани, се търси или по-пълно описание или по-уникална биочерта за идентификиация (като ретинал-чек-а). Не че и това не може да се отрепетира, но следите от една такава промяна не могат да се скрият. А и за какво ти е да се "маскираш", освен ако не си наркопласьор, терорист, търговец на хора или бивш министър на икономиката в България като Милен Велчев?

3. За това съм против. Смятам, че е прекалено, още повече, че стои въпросът както за поносимостта от организма на такъв чип, така и със захранването, което може да доведе до нежелателни последици за хора с импантанти, пейсмейкъри, протези и прочее. Категорично не съм съгласна и по причина такава, че точно мярка като тази, пише един огромен плюс на тероризма и огромени минус на демокрацията.

4. Значи, съгласна съм с колегите по-горе, но за мене въпросът стои по различен начин.
Да приемем, че се приеме закон, позволяващ подслушването без значение при колко недемократични обстоятелства. ВСИЧКИ граждани ще знаят това. Респективно, онези, които искат да предават секретна информация, просто ще използват или кодиране с банална реч, или друго информационно средство. Което ще означава, че ще има хиляди служители на силови ведомства, които ще си губят времето с подслушване на тинтири-минтири. В този случай, сегашното положение, в което могат да те подслушват по закон мотивирано (а реално си те подслушват просто и за спорта) би било по-адекватно. В България не вярвам някой да държи сметка на силовите структури, но в други страни това има смисъл. Все трябва да има процедура, която да контролира тях.
Но, ако за целите на подслушването има разработени специфични критерии с разузнавателен характер (комбинация от думи, интонационни, физиологични или някакви други променливи - неща, които вероятно се разработват в момента), едно законово положение, което гарантира бърз и лесен достъп до инфо, ще е от полза за ефективността на службите. Пак, сигурна съм, няма да става неконтролирано.

5. Абсолютно за. Не е важно как, а колко ще харча :))
Проблемът би имал смисъл, ако се смята, че една банкнота има повече парична стойност от цифровото си изражение на екрана на банкомата. (Когато си получавах заплатата кеш през 97-ма, практически нямаше никаква смислена стойност за мен, освен да си украся елхата с банкнотите). Не виждам как ще стане това. Банките имат полза от това да имаш пари и да ги харчиш, а не да ти ги вземат и да ти "образуват поведение". Дали ще са добре защитетни от финансови сривове или от компютърни посегателства, е въпрос на регулация, който даже вече не е актуален. Дали може някоя институция да те изнудва чрез запор на парите ти? Възможно, но съмнително. Кешът също трябва да го получиш отнякъде, нали?


Не ми е все тая не само поради естеството на свободата и правата на човека, а поради това, че темата се повдига от изсмукани външнополитически презумпции и е любима на българския народ. (Подозирам) поради политикопсихопатологията му, в която държавата (една чиста абстракция) не отговаря на изискванията му да го пои, храни, забърсва дупето и въобще да му пречи да се изявява като богът от Магура стрийт. А той да й ебе майката безнаказано (извинения за грубия израз).

Също така, бих върнала темата и към 1984 година когато България представляаше набор от правоохранителни органи, в които се участваше всенародно. Какъв по-добър Биг Брадър от това? Една машина, чип, карта, камера, НЕ ПРАВЯТ РАЗЛИКАТА. Само че, докато тогава крепяхме една въшлясала, изгнила и ретроградна идеология, стана време когато има от какво наистина да се пазим. (Така се казваше и в една песен на Ролинг Стоунс - че времето не чака никого, включително и мен, тоест, нас.

Нещата никога не са толкова прости, колкото хората, които ги твърдят.
... -Ибн Фльор


Тема Re: Хайде стига глупости, анови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор justaman (man enough)
Публикувано13.01.06 17:40



Само че си го знаеш и знаеш какво се случва и някак си свикнал......

Че каква е разликата с личната ти карта в момента? Куките имат право да те задържат до изясняване на самоличността ако не носиш картата си. Е, каква е разликата с чипа?

Ти не разбра ли, че те властта да те подслушват си я имат и сега? И го правят, когато си поискат - ТУК много по-често от ТАМ. Важното е, че доказателства набрани с неразрешено подслушване не се приемат от съда. Тук е ключа от демократичната палатка, а не дали имат техническата възможност. Никога няма да има закон, който да им разрешава да подлушват гражданите безогледно. Най-много да им бъде разрешено да използват като доказателство данни набрани от подслушване без съответната заповед само по дела за тероризъм.

Кои неща би желал да останат в "тайна", бе Ювиги? Гела за ръце, предназначен за ръкоблудства ли? Че от тези ти транзакции никой не би се заинтересувал. За маркетингови цели и сега се използват извадки от продажбите на големите вериги, а ако смяташ, че някой би преглеждал твоите транзакции, за да ти прати рекламна брошура, на която е по-вероятно да откликнеш, то ти не си наред. Много по-ефтино е да се пращат наред на всички в близост до магазините със съответно завишено потребление на интересуващия ни вид стока. А ти си плащай и в злато ако искаш за "тайните" поупки.....

... but me, I'm justaman


Тема Re: Хайде стига глупости, анови [re: justaman]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано13.01.06 22:42



Че каква е разликата с личната ти карта в момента? Куките имат право да те задържат до изясняване на самоличността ако не носиш картата си. Е, каква е разликата с чипа?

Разликата е огромна. Личната карта е документ, който аз като личност мога да предоставя ако пожелая да се идентифицирам като гражданин. Имплантиран чип в тялото е белег, маркировка подобно на татуировките на каторжниците. Личната карта без мен, е просто една пластмаса. Тя не представлява личността. От друга страна, имплантът е част от теб. Чрез маркирането ти с имплант, от личност се превръщаш в серийния номер на импланта ти.

Могат да бъдат маркирани животни, предмети, жилища, но не и свободни хора.

Наистина не мога да проумея как може човек да се подложи доброволно на пломбиране по начина, по който го правят на говедата.

Относно електронните пари и възможността и нуждата от персонална реклама: Човече, имаш ли gmail? Ако нямаш, то нека те осведомя, че gmail-а всеки път сканира пощата ти за ключови думи и ти показва рекламни линкове в зависимост от това, какво си пишеш с приятелите и роднините. Така че, добре дошъл в 21-ви век. Наистина сериозно подценяваш технологиите.



Тема Каква 2050нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор RealPesho (ентусиаст)
Публикувано13.01.06 23:19



то повечето неща са вече факт.
Телефоните и интернета вече са под контрол 100% Ако някой има илюзията, че мобилните телефони не се подслушват 100% значи няма хабер от света. С интернета е подобно положението.
Виж до кеша положението е по-трудно, бартера винаги е съществувал и ще съществува. Освен това нямам нищо против да ми плащат в злато, платина, сребро, бензин или суровини. Да не говорим, че при тези стоки няма инфлация



Тема Re: Ааа, няя да са пуашиш сига!нови [re: Velikolepnata]  
Автор †Ю⵴µ† (монархист)
Публикувано13.01.06 23:27



Това не е страх, а възмущение.

1. Не от съображения за сигурност, както у нЕкои развити страни. А с възпитателна цел. Значи според теб, правителството играе ролята на "Възпитател"? Ако ти сам не си възпитан от родителите си, камерите няма да те възпитат. Ти няма да правиш тези неща пред камерите, но ако ти попадне място където няма камери да те гледат, ще си излееш всичко онова, което с подтискал пред тях от страх от наказание. Не мога да си обясня как свободен човек ще се съгласи доброволно да бъде наблюдаван и следен по подозрение, че евентуално може да наруши закона. Това е абсолютно нелепо. Едно е камерите да бъдат поставяни за охрана на частна собственост, съвсем друго е правителството да сложи камери да следи всичко. Улиците да не са им бащиния на управниците?

2. А и за какво ти е да се "маскираш", освен ако не си наркопласьор, терорист, търговец на хора или бивш министър на икономиката в България като Милен Велчев? Ми защо да не ти вържат една каишка на врата, щом не смяташ да бягаш? Създаването на база данни с идентификационна информация от правителството е оправдано единствено за ДОКАЗАНИ престъпници, не и за свободни хора.

3. За това съм против. Добре, но мотивите ти са несъществени. Ако не е чип, а татуировка на ръката с номера на личната ти карта, става ли?

5. Абсолютно за. Няма сериозен богат човек, който да държи абсолютно всичките си спестявания в сметка. Винаги има една значителна част в злато, изкуство, недвижима собственост, а понякога и кеш (макар, че кешът в днешно време е просто хартия, защото някои хора му е**** мамата, чрез премахването на златното покритие) - неща, които можеш да пипнеш. Реални неща. Електронните пари не са нищо повече от кредит.

Комбинацията от липса на реална собственост (всичко, което ползваш е на банката, защото си го взел на лизинг) плюс липса на реални авоари (кеш, злато), те прави просто голтак, облечен и нахранен от Господаря и нищо повече.

Хората все повече и повече сами се продават в робство в замяна на охолен и сигурен живот. Ако дори за свободата си, не си готов да ти е по-трудно, то наистина не я заслужаваш и скоро ще я загубиш, барабар с охолния си и сигурен живот.

Редактирано от †Ю⵴µ† на 13.01.06 23:34.



Тема За мен това не са смислени аргументи.нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Velikolepnata (raisin wine)
Публикувано14.01.06 14:53



А и ми вменяваш мнения, които не съм изказвала :(

Например, не твърдя, че богатите хора имат една сметка или държат парите си само в банки. Но я пък, като се правиш на толкова хитър, ми кажи къде си държат богатите хора ВЕЩИТЕ. Банките, освен че защитават клиентите си с минимална опасност да бъдат ограбени или убити с пари в наличност, да станат недобросъвестни платци, и пр., осигуряват и най-добрите трезори. Именно богатите хора развиват и охранителнита индустрия. Значи, Ротшилд може да мине през частното си имение като се идентифицира на портала, а Мара да гази ливадите безнаказано. Картините, бижутата, златото често служат за гаранция на тези хора да получават пари. Гаранция, че ако ги получат кеш, стават мишени номер едно за обирджийте. Електронната финансова система облагодетелства най-вече богатите хора, като им осигурява надеждна подвижност на капитали. Освен ако не си ловец на потънали морски кораби, които са пренасяли тези капитали за сделки или за спасяване от инфлация (както "Република" през Гражданска война), не виждам каква ти е ползата от разнасянето на кеш, което да не противоречи на законното. За мене като обикновен потребител е безкрайно удобно да не нося пари в себе си, да не попълвам формулярчета всеки месец за кредити или вноски, а за леля ми, която е счетоводител на голяма национална телевизия, е рай, защото й се налага да пътува с кеш само един път на месец за изплащане на хонорари, което става с три бронирани коли и въоръжена охрана. (Респективно, не бих си правила някакви изводи, ако ти държиш да плащаш повече кеш. Но в 90% от случаите в страни с развита банкова система, кешът е синоним на сивата икономика или на криминалния контингент. Още повече в страни като нашата, където кешът си е живо пране на пари и ми се струва, че това ти е добре известно). Ениуей, парите на хората ме интересуват слабо, предпочитам да наглеждам собствените си финанси. Държавата пък е длъжна да следи за това, защото (както се вижда) съдбата на една страна зависи от финансовото й състояние в пряк и преносен смисъл).

Айде сега за собствеността.
Според тебе, има смисъл от охраняване само на личната собственост. Това означава ли, че държавната собственост е по-малко собственост, ам?! Ама че тъпотия. Именно тази, която е обща, и за която се носи очевидно най-дифузна отговорност, която е на практика недоброволно взета от гражданите под формата на данъци и пр., точно тя трябва да бъде следана най-стриктно! Ми, аз не искам да давам парите си за хора в "бедствено положение", които са допринесли сами за него, както онези, които са си хвърляли боклуците в реките! Защото истинският проблем не е какво прави човек вкъщи, а на ОБЩЕСТВЕНО място. Да, улиците са на държавата, но и да са частни, според твоята логика още повече ще имат нужда от мониторинг и охрана! :) И аз затова съм "за" да няма, ма съвсем да няма нищо държавно! Затова и подкрепих Софиянски - бензиностанции ли, магазини ли, каквото и да е, всичко да отива в частни ръце, защото само така има някаква по-сериозна гаранция, че ще се стопанисва!

Ми, не можеш да си обясниш (как свободен човек ще пожелае следене), защото слагаш знак на равенство между свобода и морал, но това са различни неща - свободата е правото на избор, а свободата на един морален човек е да постъпи правилно или не. Аз, например, имам доброто желание да постъпвам според собствените морални разбирания, те не ми тежат, и нямам против да вървя по улици, на които има камери. Може да се окаже, че не съм на работа две минути след почивката си зашото съм се натискала с колегата си, но ако алтерантивата е зад мен да е заснета жена, която отвлича дете, то моралът ми (независимо от възможността да бъда наказана) не поставя приоритет на потулването моето кръшкане пред спасяването на дете.
И точно затова писах, че има възпитателна цел - може да не проумяваш защо хората след като излязат от вкъщи, се държат като неандерталци, рушащи ОБЩествената и чуждата лична собственост, ВЪПРЕКИ нестраховото си възпитание, но е ФАКТ. Мога да ти опиша причините, установени от социалната психология, но те ще са повече вода в моята мелница, отколкото в твоята. Резлутатите от тези експерименти ги виждам инриъл в различни географски и икономически ширини, затова не искам да те изкушавам да ги оспорваш, по начина, по който повдигаш въпросите си понастоящем. Човек би следвало или да е слабоумен или да си прави доста кичозна самореклама, викайки "Не съм от нашенци".

Дрън-дрън. Не си ти този, който ще ми определя житейските приоритети и смятам, че е под достойнството на съвременния човек да губи умствена, житейска и интелектуална енергия както да си пази букран-банката от посегатели, така и да спори за глупости.

Нещата никога не са толкова прости, колкото хората, които ги твърдят.
... -Ибн Фльор


Тема Стига с тези клишета, бенови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор justaman (man enough)
Публикувано14.01.06 19:27



1. НЯМАШ ИЗБОР ПО ОТНОШЕНИЕ НА ЛИЧНАТА СИ КАРТА!!!
На оторизираните да те проверяват я показваш щото иначе..... лошо. Казах ти и в България и в САЩ и в Таджикистан имат право да те задържат до изясняване на самоличността ти. Номер и сега си имаш - тук го наричаме "ЕГН", в САЩ "ССН", в Таджикистан не знам как му викат но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО хората са номерирани и картотекирани. Това е скромната цена, която плащаш, за да живееш в общество. Ако не ти харесва - гората. Чипа е точно същото защото не може (а и не трябва) да е достъпен за четене от всеки. Така че той е точно толкова скрит, колкото и личната ти карта. Разликата е там, че не можеш да "го забравиш".
ЗАБЕЛЕЖИ: Аз тук не обсъждам медицинския проблем защото не разбирам от тематиката. Ако има медицински проблем в тялото да се имплантира това нещо то аз съм ПРОТИВ без никакви уговорки. Защото единственото нещо, което е по-важно от сигурността в обществото е живота на индивида и во този смисъл ние не можем да излагаме живота на човек на опастност в името на глупост като по-лесна идентификация.

2. Имам gmail, както и други платени и безплатни пощи. Номера със сканирането и предлагането на рекламни линкове не е измислен от Google. Още преди години Yahoo го правеха. Но и това е включено в цената - искаш безплатна поща, дейта сторидж и куп безплатни лиготии. Е, някой следва да плати. Как да стане това според теб? Естествено е, че най-дбрата услуга ще предложи доставчикът, чието рекламно пространство е най-желано и поради това има най-много пари за проучване и поддръжка. Ако не искаш да ти сканират пощата си направи платена поща и се надявай да не станеш интересен на някой с възможности защото тогава няма кой да го спре да ти сканира пощата. И тогава минаваш на пощенски гълъби за по-голяма сигурност....

А ако си мислиш, че точно АЗ подценявам технологиите значи НИКАК не ме познаваш. Просто знам, че нещата си имат цена и винаги мисля за нея, когато ползвам каквато и да е услуга. Ти малко по комунистически искаш хем да получаваш много от околните хем да не си плащаш за това. Този наивитет е готин ама не работи....... съжалявам, че аз трябва да ти го кажа.

... but me, I'm justaman


Тема Технически поставянето на камери да речемнови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор William Bingham (Hammer of Konot)
Публикувано16.01.06 12:51



не нарушава правата на човека. Проблема е в контрола върху имащите достъп до тази информация. Защото от използването на камери за залавяне на престъпници до използването им за решаване на политически проблеми (примерно) е само една крачка. Важна е защитната система срещу злоупотребата с всичката тази информация. Лично аз обаче се съмнявам, че може да бъде изградена толкова добра превантивна система, която да изключва злоупотребата. Затова принципно съм против тия простотии. Но "принципно против", а не по презумция.

Одуревших от боли в капканах,
Ну, и от поворота судьбы.


Тема Re: Ааа, няя да са пуашиш сига!нови [re: †Ю⵴µ†]  
Автор Areнт ()
Публикувано16.01.06 13:04



В отговор на:

Ако ти сам не си възпитан от родителите си, камерите няма да те възпитат.




Ами дай тогава да се махнат и глоби и др. санкции. Щото, нали, ако родителите ти не са те възпитали ...

В отговор на:

Комбинацията от липса на реална собственост (всичко, което ползваш е на банката, защото си го взел на лизинг) плюс липса на реални авоари (кеш, злато), те прави просто голтак, облечен и нахранен от Господаря и нищо повече.




Умреш си за кеша под дюшека ли? Ако си държиш парите не в сейф, а по сметка и при плащане използваш, да речем, дебитна карта или превод, това значи ли, че парите не са твои. Или и ти си като един бивш земеделски министър, който по собствените си откровения много обичал да си отвори сейфа и да си брои пачките?
А бе, я дай за по-сигурно да се върнем към натуралната размяна!



Тема А бе, то е хем сърби, хем болинови [re: William Bingham]  
Автор Areнт ()
Публикувано16.01.06 13:07



Определено наличието на камери може да бъде много полезно, но може да бъде и използвано за нарушаване на човешките права.
Въпрос на наличие на ефективни предпазни механизми, които в максимална степен да пречат на това.



Тема Както казваше Ултрасиния,нови [re: William Bingham]  
Автор Velikolepnata (Velvet Revolver)
Публикувано16.01.06 16:31



фактът, че има катастрофи по пътищата не е причина да спрем производството на коли. Можем да направим контрола по-голям, да вземем мерки и да направим колите по-сигурни.

Очевидно е, че нивото на технологичното развитие в глобален мащаб изисква съотвеното технологично ниво на контрол. Оттам нататък въпросът не е "дали", а "как". Въпросът, повдигнат от Ювиги, е хубав, и би имал още повече смисъл, ако всеки предложи (система от) мерки, които биха го накарали да се чувства защитен. Онези, които смятат, че животът на Бин Ладен им харесва, са ясни ;) Честно казано, още не съм мислила по въпроса в детайли, но примерно, някоя свирепа санкция при злоупотреба със СРС (айде така да ги наречем за по-кратко), ми се вижда добра идея.

Нещата никога не са толкова прости, колкото хората, които ги твърдят.
... -Ибн Фльор



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.