Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:29 10.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Полет над неарабска Азия  
Автор Чepokи ()
Публикувано07.07.04 01:26



... във връзка със скорошната тема на Never Mind тук за опасностите от трета световна.
Ето хладнокръвен обзор, който забелязва някои от нервните възли в днешния ден на Далечния Изток, които потенциално биха могли да станат искра за такава война. Или пък след 50-ина години да родят нова глобална цивилизация, с НЕ-християнско-юдейска същност.


ИЗМЕСТВАНЕ НА ГЛОБАЛНАТА СИЛА
--------------------------------------------------------------------------------

Промяната в глобалните сили се случва рядко. Още по рядко това става по мирен начин. Вашингтон трябва да внимава: Азия израства бързо със своята увеличаваща се икономическа сила, която се превръща в политическа и военна мощ. Пред това предизвикателство Западът трябва или да се приспособи, или да изостанe


От Джеймс Хоги Джуниър

Foreign Affairs, July/August 2004
публикувана в превод от Ц. Цончев в "Media Times Review"

--------------------------------------------------------------------------------

Прехвърлянето на сила от Запад на Изток набира сили и скоро ще промени драстично контекста за справяне с международните предизвикателства, както и самите предизвикателства. Мнозина на Запад вече разбират растящата мощ на Азия. Това разбиране обаче не се превръща в готовност за посрещане на предизвикателството. И оттук произтича една опасност: че западните страни ще повторят своите грешки от миналото.


Големите промени в съотношението на силите между държавите, да не говорим за регионите, се случват рядко и още по-рядко – мирно. В началото на двадесети век имперския ред и двете амбициозни държави Германия и Япония не успяха да се нагодят. В резултат на това възникна конфликт, който опустоши голяма част от земното кълбо. Днес, трансформацията на международната система ще бъде дори още по-голяма и ще изисква възприемане на съвсем различни от традиционните политически и културни нагласи. Този път кандидатите, желаещи да играят по-голяма роля в световните дела, са гъсто населените държави на Азия. Подобно на Германия и Япония от миналото тези издигащи се сили са националистически настроени, опитват се да се освободят от старите си грешки и да удоволетворят желанието си за място под слънцето. Растящата икономическа сила на Азия се превръща в голяма политическа и военна мощ като по този начин увеличава потенциалната опасност от разрушителни конфликти. В региона горещите точки на враждебност – Тайван, Корейският полуостров и разделен Кашмир – не приемат мирно решение на проблемите. Всеки от тези конфликти може да експлодира в огромна война, която ще направи сегашните кризи и конфликти в Близкия изток да изглеждат като обикновени полицейски операции. Накратко, залозите в Азия са големи и ще предизвикат способността на Запада да се справи с тях.


Днес Китай е най-явната сила във възход. Но тя не е сама: Индия и другите азиатски държави бележат растеж, който може да надмине този на западните страни през следващите десетилетия. Икономиката на Китай расте повече от девет процента годишно, на Индия с осем. Югоизточните азиатски “тигри” се възстановиха от финансовата криза през 1997 и подновяват своя марш напред. Очаква се китайската икономика да стане два пъти по голяма от тази на Германия през 2010 и да надмине японската през 2020, която сега е втора по големина в света. Ако Индия постига шест процента растеж в продължение на 50 години, което е възможно според някой финансови анализатори, икономиката й ще се изравни с китайската по същото време или ще я надмине.


Необикновеният китайски икономически възход изглежда ще продължи няколко десетилетия, ако страната успее да овладее и предотврати големите разрушения, причинени от бързия растеж, които са свързани с вътрешната миграция от селските към градските райони, с високите нива на безработица, големите задължения към кредитори и разпространената корупция. В момента Китай се изправя пред един критичен тест в своята промяна към пазарна икономика. Страната преживява повишаване на инфлацията, кризи в търговията с недвижими имоти, растящ недостиг на ключови ресурси като нефт, вода, електричество и стомана. Пекин контролира паричните запаси и голямото кредитиране, докато се опитва да изчисти крехкия банков сектор. Той също така обмисля повишаване на стойността на своята вързана за долара валута, за да намали цената на вноса. Ако подобни мерки на охлаждане на китайската икономика, която е далеч по-голяма и децентрализирана отколкото преди десет години когато за последнопрегря, не проработят, тя може да рухне.


Дори и временно, подобен масивен растеж може да донесе ужасни последици. Китай сега е толкова голям играч в глобалната икономика, че неговото здраве е тясно свързано със здравето на цялата международна икономическа система. Китай стана моторът за възстановяването на другите азиатски икономики от неуспехите през 90-те. Япония например имаше най-голяма полза от китайския икономически растеж и нейните водещи икономически индикатори, включително повишаването на покупателната способност на потребителите, бяха подобрени в резултат на него. Последните официални данни сочат, че реалният БВП на Япония е достигнал годишни нива от 6.4 процента през последната четвърт на 2003 или това е най-високия растеж за четиримесечие от 1990 година насам. Благодарение на Китай Япония най-накрая може да изплува от десетилетието икономически неуспехи. Но тази тенденция може и да не продължи, ако Китай катастрофира.


Индия също се издига на екрана на радара. Въпреки колебливият прогрес на нейните икономически реформи тя предприе остър завой нагоре, подпомогната от нейния процъфтяващ софтуерен сектор и от индустриите, свързани с бизнес услугите, които поддържат корпорациите на САЩ и другите напреднали икономики. Регулацията й остава неефективна, но четвърт вековните частични реформи позволиха да се появи динамичен частен сектор. Успехите в икономиката започнаха да променят и основните нагласи сред населението: след 50 години много индийци най-накрая изоставиха наследеното от колониалната ера усещане за непълноценност.


Другите азиатски държави от югоизточния регион уверено интегрират своите икономики в една по-голяма мрежа от търговски и инвестиционни съюзи. За разлика от миналото обаче днес центърът е Китай, а не Япония или САЩ.


Членовете на Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) най-накрая сериозно започнаха да обмислят създаването на валутен съюз. Резултатът от него може да се окаже един огромен търговски блок, който би бил от полза за икономическия растеж на Азия и на света.


Ограниченията на успеха.


Възходът на Азия сега започва и ако големите регионални сили успеят да останат стабилни докато подобряват своята политика, бързият растеж може да продължи десетилетия. Силният растеж обаче е неизменно свързан с различни трусове.


Първо и преди всичко опасности могат да възникнат в отношенията между главните играчи в региона. Например, Китай и Япония никога не са били мощни по едно и също време. Векове наред Китай бе силен, докато Япония е била слаба, от друга страна през последните 200 години Япония бе силната, а Китай отслабен. Безпрецедентно предизвикателство ще бъде и двете страни да бъдат мощни по едно и също време. Същевременно Индия и Китай не са решили своя 42 годишен граничен спор и все още се гледат с подозрение. Възможно ли е тези държави да съжителстват мирно или ще сблъскат главите си в борба за контрол над региона, за достъп до енергийни ресурси, за сигурност на морските пътища и за суверенитет над островите в Южнокитайско море?


Всяка една от азиатските силни държави е замесена в експлозивни териториални конфликти и всяка има различни вътрешни проблеми: разместващо се население, твърди политически системи, етнически вражди, крехки финансови институции и широко разпространена корупция. Както се е случвало в миналото, домашните кризи могат да провокират международни конфликти.


Тайван е най-опасния пример за тези видове риск. Изминаха повече от 30 години откакто САЩ свърза признаването на обединен Китай с призива за мирно разрешаване на тайванския въпрос. Въпреки нарастването на икономическите и социалните връзки между острова и континента, политическите отношения остават лоши. Под управлението на настоящия си президент Тайван изглежда бавно върви към явна независимост, докато континентален Китай продължава да се противопоставя на отделянето му и да го заплашва с 500 ракети, разположени в тайванския пролив. Съединените щати, действайки според своя ангажимент към тайванската сигурност, снабдиха острова с дори още по-сложно военно оборудване. Въпреки предупрежденията на САЩ и към двете страни, ако Тайван престъпи линията между автономията на провинция и независимост или ако нетърпението на Китай нарасне, регионът може да експлодира.


Кашмир остава разделен между ядрените Индия и Пакистан. От 1989 година конфликтът между тях взе 40 000 жертви, много от тях в сблъсъци по Линията на контрол, която разделя двете страни. Наскоро Индия и Пакистан смекчиха войнствената си риторика, но нито една от двете страни не е готова за взаимно приемливо уреждане на спора. Икономическата или политическата нестабилност в Пакистан може лесно да възпламени конфликта отново.


Северна Корея е друга точка, от която може да излезе искрата за един голям пожар. Последните преговори, проведени под покровителството на Китай, не успяха да убедят Ким Джонг Ил да унищожи своята ядрена програма в замяна на гаранции за сигурност и помощ за фалиралата икономика на страната. Вместо това разговорите се превърнаха във взаимни обвинения: към Съединените щати, че предлагат прекалено малко; към Северна Корея, че остава безкомпромисна; към Китай, за прилагането на неподходящ натиск към своя зависим съсед. Днес повечето свидетелства сочат, че усилията на Северна Корея да създаде ядрено оръжие са далеч по-напреднали, отколкото се вярваше първоначално. Както американският вицепрезидент Дик Чейни предупреди лидерите на Китай при посещението си в Пекин през април, времето може да изтече и от възможност за мирно разрешение да се премине в криза.


Промяна на приоритетите


Повече от половин век Съединените щати осигуряват стабилността в Тихия океан чрез своето военно присъствие там и съюза си с Япония и Южна Корея, както и с ангажимента си да подпомагат икономическия им прогрес. В действителност правителството на Буш в началото на своето управление изрази намерението си да усили тези традиционни връзки и да гледа на Китай повече като на стратегически конкурент, отколкото на бъдещ партньор. Последните събития обаче, включително атаките на 11 септември, промениха американската политика. Днес от Южна Корея се очаква много по-малко отколкото в миналото, благодарение отчасти на новите лидери в Сеул, които представят по-младата генерация корейци, която е благосклонна към Китай, недоволна от САЩ и чувстваща се незастрашена от Севера.


Япония същевременно се чувства несигурна, изправена пред един Китай във възход, пред ядрена Северна Корея и нарастващото напрежение около проблемите в Тайван. Това я принуди да предприеме развитие на отбранителната си система с американска помощ и да обмисли облекчаване на конституционните си ограничения върху развитието и разполагането на собствени военни сили.


Подобни движения обезпокоиха японските съседи, които ще се почувстват още по-неудобно, ако Япония загуби вярата си в гаранциите по сигурността, които й предоставят Съединените щати и реши да развие собствени оръжия. От американска перспектива дори би било още по-лошо, ако Китай и Япония предпочетат да влязат в стратегически съюз, вместо да усилят паралелните си отношения със САЩ. За да предотврати това Вашингтон трябва да се опита да убеди Япония, че ще запази ангажиментите си в региона, като същевременно предприеме сложни маневри с Китай и двете корейски държави.


Все пак като се имат предвид растящите икономически и демографски проблеми на Япония, тя не може да бъде център на никакъв нов силов ред в Азия. Вместо това, тази роля ще се играе от Китай или евентуално от Индия. Отношенията с тези два израстващи гиганта следователно изглеждат важни и трябва да се изграждат отсега, въпреки че някои служители в правителството на Буш остават убедени, че Съединените щати и Китай в крайна сметка ще останат конкуренти. За тях стратегическият реализъм е от жизнено важно значение за интересите на държавата.


Във военно отношение САЩ правят най-широкото прегрупиране на американска сила от половин век. Част от това прегрупиране е отварянето на втори фронт в Азия. Съединените щати вече не се разполагат в няколко големи опорни точки по ръба на Тихия океан, а правят значителни движения в сърцето на Азия, изграждайки мрежа от малки бази в Централна Азия. Фиктивният смисъл на тези бази е войната с тероризма, но китайските анализатори подозират, че необявеното намерение зад новите позиции на САЩ, особено когато са свързани и с новото военно сътрудничество с Индия, са просто меко сдържане на Китай.


От своя страна Китай модернизира военните си сили по две главни причини – за да подобри способността си да спечели конфликта с Тайван и да възпре американската агресия. Военната доктрина на китайците сега се фокусира върху конкуриране на американските високо-технологични възможности – информационни мрежи, безшумни самолети, въздушни ракети и управлявани бомби.


Американците с подозрение тълкуват големите китайски военни бюджети като знаци за желанието на Пекин да ограничи американското присъствие в Източна Азия. Следователно Вашингтон има силно желание да използва Индия, която набира икономическа и военна мощ като балансираща контра-сила на Китай, а също и като силен защитник на демокрацията. За да влезе в тази роля Индия има нужда да ускори хода на икономическите си реформи и да възпре хинду-национализмът на Бхаратия Джаната Парти (BJP), която преживя изненадващо поражение на последните парламентарни избори. Политиците от победилата Партия на конгреса обещаха да продължат икономическите реформи като същевременно се грижат за нуждите на населението от бедните селски райони, което гласува за тях. Насърчени от изборната победа говорителите на Партията на конгреса казаха, че новото управление ще се опита да увеличи индийският годишен растеж на десет процента от настоящите осем.

Ако Партията на конгреса не следва своята традиционно секуларистка политика на управление, тя ще загуби ползите, които Индия може да извлече от американската кампания за ограничаване влиянието на радикалните ислямисти. До този момент ненормалната религиозна идеология, която се противопоставя на всички светски правителства не повлия на голямото мюсюлманско население в Индия и околните държави в Централна и Югоизточна Азия. Например, фундменталистките ислямски партии се представиха слабо на зимните и пролетните парламентарни избори в Малайзия и Индонезия. Но слабите правителства и ширещата се корупция подхранват почвата за набиране, трениране и екипиране на терористи.

Последните проучвания на общественото мнение там показват, че нарастват симпатиите към анти-американските чувства на радикалните ислямисти, което в голяма степен се дължи на американските действия в Ирак и поддръжката на САЩ към правителството на Шарон в Израел. За да ограничат негативното отношение Съединените щати трябва да подпомогнат развитието на алтернативни радио и телевизионни станции, които да обяснят намеренията на САЩ в Близкия изток. Те трябва да обърнат внимание на своите отслабнали ресурси за публична дипломация като наемат повече езикови експерти, да отворят чуждите библиотеки и културни центрове, да спонсорират също така обмена на специалисти. Като се има предвид големият брой традиционно толерантни мюсюлмани в Азия, Съединените щати трябва енергично да подпомогнат създаването на привлекателни алтернативи на радикалния ислямизъм.

На международно ниво растящите сили в Азия трябва да получат повече представителство в ключовите международни институции като се започне от Съвета за сигурност в ООН. Тази важна институция трябва да отразява новопоявяващата се конфигурация в глобалната сила, а не само победителите от Втората световна война. Същото може да се каже и за останалите важни международни организации. Едно скорошно изследване на Brookings Institution показва, че има “фундаментална асиметрия между днешната глобална реалност и съществуващите механизми на глобално управление. G – 7/8 е един затворен клуб на индустриализираните страни, които преди всичко представляват западната култура и е очевиден израз на този анахронизъм.”

Канадския премиер-министър Пол Мартин възприе идеята да започнат срещи на G-20, в която да участват 10-те индустриализирани страни и 10 нови икономики. Това би помогнало за включването на тези страни в глобалното икономическо управление.

Ефективността на международните тела зависи от подобни промени. Само по този начин тези институции ще бъдат способни да осигурят мир сред нациите.







Тема ми -нови [re: Чepokи]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано07.07.04 07:33



приблизително на 40 - 50 години светът се пренарежда...

първата световна, втората световна, рухването на социализма... 2030-2040 е следващият сеанс... ако не и по-рано...

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема Re: Полет над неарабска Азиянови [re: Чepokи]  
Автор Пaлaч (Палача)
Публикувано07.07.04 07:46



ах ах .... Чирокииии къде намираш време да ги четеш тез неща ...ми още като мернах НЕ-християнско-юдейска същност ми стана безинтересноооо ... сакънъ ... сън не спите ... ЦИЛИВИЛИЗАЦИЯТА да опазите ейййй ....



Тема Re: ми -нови [re: ceлянинът]  
Автор Чepokи ()
Публикувано07.07.04 13:39



Любопитно е, че Русия не се разглежда като решаващ фактор в това пренареждане, при всичките й ресурси, претенции и цялата помощ, която й се оказва отвън.
Кой беше казал тук, че с тези темпове на развитие, нищо чудно Китай да си купи част от територията на Русия.





Тема Re: Полет над неарабска Азиянови [re: Пaлaч]  
Автор Чepokи ()
Публикувано07.07.04 14:13



Чи недей да четеш, кат не щеш.
На мен всичко, свързано с Далечния Изток, ми е интересно.
И аз като теб започнах от кулинарен интерес към кухнята им,
ама после ми се отвори апетит и за повече.

Ето за теб, щом не щеш да четеш, малко картинки:




Млади наркоманки получават вечерята си в центъра за лечение на зависими в китайския град Кунмин, провинция Юнан. Центърът е най-големият в света с близо 4000 наркомани. Лечението там продължава една година. Миналата година в Китай бяха регистрирани 1 милион наркомани.

Снимка: Ройтерс






Тема Re: Полет над неарабска Азиянови [re: Чepokи]  
Автор Пaлaч (Палача)
Публикувано07.07.04 14:35



то може и да е интересна статията ама мооо дъъъъълга бее .. ми аз ено кафенце си пия сутрин и ако го затрупам с толкова сложни мисли ... цял ден не мога да се оправя ... ей за тва ти правя еваларката ... сигурно си я чела цялата ... и аз мноо обичам вкусните и интересни манджи ... ама само ги накусвам и опитвам ... ти от сутринта ми предлагаш да изям цялото гърне с боб ... падон тавата с неарабска баклава. Ще ти се карам пак ей ! Имай милост към деликатните стомасчета ... тук не всички сме такива лакумници ненаситни като теб ... ми то твоето пристрастяване си е жива наркомания ... ей къде те виждам на снимката с черпака ...



Тема Re: ми -нови [re: Чepokи]  
Автор Pekoнcтpykтop (бивш МиГ)
Публикувано07.07.04 14:43



Ква помощ бе, побъркахте се с тая помощ. Тва да не ви е 1990-та.





Тема Re: Полет над неарабска Азиянови [re: Пaлaч]  
Автор Чepokи ()
Публикувано07.07.04 14:58



Виж са. Тази тема е предимно за Югоизточна Азия (тигри, дракони, кунг фу, Буда, Конфуций и Новият световен ред), не за чревната поносимост към бобовите растения. Тъй че ако имаш да разкажеш някаква китайска история, давай, тук му е мястото.


п.п. Абе наистина си тествах концентрацията върху тази статия снощи,
докато се опитвах да откажа за 3 часа цигарите Тъй че има връзка
с наркоманията.





Тема Re: ми -нови [re: Pekoнcтpykтop]  
Автор Чepokи ()
Публикувано07.07.04 15:03



Защо Русия не я търсят вече за омиротворител и арбитър?

... Как виждаш Матушката на фона на статията, ако си я чел? Мечка, Дракон или Орел ще е символ на Новия световен ред?





Тема Аз говорех за друго.нови [re: Чepokи]  
Автор Never Mind (ентусиаст)
Публикувано07.07.04 15:04



За нарастване на напрежението между християни и мюсолмани. Как едната страна казва, че това е война срещу тероризма, за един по-добър свят, а другите казват, че това е война срещу мюсолманството. За липсата на доверие в САЩ от почти всички страни. И за омразата към тях от арабския свят. Темата беше за влошаване на положението и не разглеждаше икономическите аспекти.

А иначе съм съгласен. На това му се вика глобализация. Само мога да допълня някои неща. Всички автори говорят за икономическия възход на Азия. Това е очевидно. Обаче никой не говори за икономическите кризи, които според мен ще настъпят в Запада, защото той не е конкурентен на Азия в момента. Япония била 10 години, че и повече в икономическа криза. Подобни процеси сега започват и в Западна Европа. Последните 2-3 години и те са я закъсали и все се надяват да изплуват, ама никой не иска да прави реформи.

Така, че според мен процесите ще се ускоряват, защото Запада ще изпитва икономически проблеми. Лошото е ако вземат вместо да се реформират, да го ударят на протекционизъм. Тогава хептен ще я закъсат.

Само да вметна, че немската компания, в която работя, имат производителност на труда колкото африканска фирма (без да обиждам африканците). В останалите фирми, в които съм работил (тук включвам и българските) производителността на труда е с пъти по-висока (в някои достига до 10 и повече пъти).



Тема Re: Аз говорех за друго.нови [re: Never Mind]  
Автор selski_tarikat (член)
Публикувано07.07.04 15:30



ами 4ететете тук zа християните и мюсулманите
http://www.news.bg/article.php?cid=65&pid=0&aid=143539

Франция обезпокоена от нежеланието на мюсюлманите да се интегрират в обществото
Френските власти изразиха безпокойство във връзка с растяща пропаст между мюсюлманското малцинство и останалото население в страната, съобщи Religiabg.com.

Френският департамент по вътрешна безопасност DSRG анализира начина на живот в повече от 600 района с компактно мюсюлманско население. Резултатите сочат, че болшинството мюсюлмани не могат или не искат да се интегрират във френското общество.

Изследването отбелязва и все по-нарастващата роля на религиозните проповедници в живота на френските мюсюлмани. Миналата година властите закриха два ислямски центъра в Париж за обучение на деца.

Според училищните власти расте броят на подрастващите - привърженици на радикалния ислям, които строго спазват религиозните предписания и отказват изучаването на дисциплини, "противоречащи на вярата".

Ислямът навлиза и в икономиката на страната.
Работещите в авиационната промишленост мюсюлмани, например, все по-настойчиво искат молитвени стаи и предявяват и други изисквания, свързани с религията.

В парижкия Дисниленд властите откриха множество тайни молитвени стаи.



Аz не 4е съм zа американците в Ирак, но май постъпват умно като искат да държат арабската своло4 под контрол. Това е добре zа нас, щото само една Турция ни дели от арабския свят. А след 15 год като свърши нефта и ония милиони гладни араби тръгнат да търсят по_добри zеми, къде ще попаднат първо?? С 4етирите летящи хеликоптери ли ще ги спрем?
Само да напомня 4е напр. в Иран половината от населението е под 22 години, представете си какво ще е след 15 или 20 години.



Тема Re: ми -нови [re: Чepokи]  
Автор Pekoнcтpykтop (бивш МиГ)
Публикувано07.07.04 15:52



Защо Русия не я търсят вече за омиротворител и арбитър?

Преди време светът ни мразеше, за това. Сега пък като видяха кво представляват великите "цивилизатори" и "миротворци" - ние не искаме.
Нас вече не ни интересува нищо, освен собствените ни интереси. Ще си играем нашите игрички - дълбок шпионаж, тънка незабележима пропаганда, очистване на ключови фигури, икономическо проникване в интересуващите ни зони. Без много шум. Ние не обичаме шума.





Тема Този проблем е глобален.нови [re: selski_tarikat]  
Автор Never Mind (ентусиаст)
Публикувано07.07.04 16:16



Ако емигрантите от преди 20-30 год. са се интегрирали в приемащите обществата, то сега това не е така. Новите емигранти от последните 5 год. не искат или не могат да се интегрират в обществата. Причини колкото искаш. Според мен това става така, защото има твърде големи очаквания за супер луксозен живот, които нямат нищо общо с реалността. САЩ имат подобен проблем с новата вълна емигранти от Мексико, ама те не са такива фанатици. :-)))

А сега по темата. Нали темата е точно за това. До колкото виждам ти предлагаш "Дай да ги очистим и да приключим проблема", което е ескалиране на проблема.



Тема Re: Този проблем е глобален.нови [re: Never Mind]  
Автор selski_tarikat (член)
Публикувано07.07.04 16:36



ами как да решим проблема. А 4е проблем има и никой не го каzва на глас е ясно. Проблема е 4е на всеки 35 години населението на планетата се удвоява а ресурсите намаляват. И населението расте то4но най_много в неподходящите страни. Колкото и грубо да zву4и, една редукция на население в Африка и арабските страни би била полеzна zа света като цяло. Това е много радикално но някой да каже друго решение. Демократиzация на арабския свят, ми това zна4и да имат стабилни икономики, силни армии. Това не го виzдам, първо 4е просто умствения им капацитет не е достатъ4но висок, второ не е иzгодно zа zапада. Кой ще купува автомобили, лекарстава, храни, машини, химикали, софтуер ако арабите си ги правят сами? Това е смърт zа zападните икономики. ... За да са богати 15% от населението на планетата , другите 85% трябва да са бедни.



Тема Хегемонията на САЩ ще свърши за 20-50 г.нови [re: Чepokи]  
Автор Zzloba... (победоносец)
Публикувано07.07.04 18:15



Тоя здраво е преписвал от Бжежински. Нещо Русията му се губи, а северната половина на Азия...

Както и да е.

Та хегемонията на САЩ съвсем закономерно ще свърши в срок от 20 до 50 години, в зависимост както от темповете на развитие на изостаналите засега страни, така и от характера на съответната област. Впрочем, тя в някои области вече приключи.

Всеки по-нормален американски политик го знае и предвижда. Проблемът е, че САЩ не могат и не искат да свикнат с мисълта, че може и да не се създаде някаква нова хегемония, та с "превантивни мероприятия" - като тези в Ирак, могат наистина да си докарат беля на главата, напр. ос Индия - Китай - Русия.

Бжежински също настояваше в книгата си за по-дълбоко навлизане в Евразия, но не по тоя хамалски начин, по който го направи Буш. Не може да се каже, че след тази мисия приятелите на САЩ в района са се увеличили.

Буш хвърли американската политика години назад, докато светът продължи да си върви напред.

Що се отнася до юдейско-християнската същност, колкото сме по-далеч от нея, толкова по-добре, че има навика да се разхожда из целия свят със запален фитил. Пък барут - колкото искаш навсякъде.

Zzloba

Тю, пак язък!
Иван Костов след изборите 2005 г.


Тема И населението расте то4но най_много в неподходящитнови [re: selski_tarikat]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано07.07.04 20:07



по-добре че расте там
представи си че се удвоява населението на европа или сащ



Тема Re: Полет над неарабска Азиянови [re: Чepokи]  
Автор Пaлaч (Палача)
Публикувано07.07.04 20:59



Чироки ... още не съм успял да я прочета тая пущина .. ще опитам и утре .. ако пак не успея и се сецна .. ще му мисля ... ама няма ли некопе късо текстче беее ... три-четри изречения .. тез като се засилят да пишат ... баси му съчиненията като на кандидат-седмокласници за езикова гимназия ...



Тема ОК, картинки тогава. Религиозен Китайнови [re: Пaлaч]  
Автор Чepokи ()
Публикувано07.07.04 22:14



Ислямът и китайските власти (от ислямски сайт):

Например миналата година мюсюлманите организират масово протестно шествие в Пекин, с което настояват за изземване на анти-ислямската литература от книжарниците в Китай. Мюсюлманите от тюркската етническа група в Китай също организират демонстрации, за да им бъде предоставена по-голяма самостоятелност при решаване на вътрешнорелигиозните им въпроси, и срещу масовия приток на НЕмюсюлмански имигранти в ТЕХНИТЕ провинции (около 200 000 немюсюлмани годишно се заселват в провинциите, където преди мюсюлманите са мнозинство, а днес вече са малцинство). В новинарските бюлетини от тази пролет все повече се чуват вести за демонстрациите и БОРБАТА на китайските мюсюлмани да възвърнат правата си. Инша’Аллах те ще постигнат успех.

Днес в Китай има 29 хиляди действащи джамии.
По неофициални данни мюсюлманите в Китай са около 20 милиона.




Католицизмът не е забранен като вероизповедание в Китай,
но Папата не се признава от държавата за върховен пастир на китайската католическа църква.


католическа църква в Пекин


китайски католически епископ

Днес около 5 милиона католици се молят в около 5 000 официално регистрирани молитвени зали или църкви.

По държавни данни протестантите са 10-15 милиона (а според някои чуждестранни мисии - протестантите са 25-30 милиона, а католиците - над 10 милиона).




Далай Лама - върховният будистки водач, в изгнание, трън в петата на Китай.



Домът на Далай Лама дворецът Потала, в Лхаса, Тибет, окупиран от Китай



Синагога в Шанхай - градът, в който през 1937-39 бягат от нацистките лагери близо 20 хиляди евреи.

Те намират убежище чак там, защото останалата част от света е затръшнала вратите си за евреите, които отчаяно търсели спасение от нацистите, а Шанхай остава едно от малкото пристанища със свободен достъп.
Шанхай не изисквал нито визи нито полицейски разрешителни. Нямало нужда да се представят здравни свидетелства, нито доказателства за финансова самостоятелност. Нямало и квоти за достъп.


Възпоменателна плоча от шанхайското еврейско гето.





Тема Re: Хегемонията на САЩ ще свърши за 20-50 г.нови [re: Zzloba...]  
Автор Чepokи ()
Публикувано07.07.04 22:25



Не може ли да не овъргалваме веднага всичко в катрана и перата
на пропагандния антиамериканизъм?

А пък с тази ос, в която участват като първи дружки Индия и Китай,
направо ще получа скорбут от смях.

Барутът не беше ли измислен в Китай?
Впрочем войните съществуват откакто няколко молекули са се организирали да направят човешкия дизайн.
И вероятно няма скоро да спрат, независимо дали я има юдео-християнската доктрина, или не. Пък с Мохамед начело хептен няма да я докарате скоро до вечния мир.



Редактирано от Чepokи на 07.07.04 22:26.



Тема Re: ОК, картинки тогава. Религиозен Китайнови [re: Чepokи]  
Автор Aнтиkoмyниcт (заклет)
Публикувано07.07.04 22:34



Господ обаче си знае работата. Управлява числеността на населението с желязна ръка.





Източна Европа и Азия са посочени като зоните с най- високи темпове на заразяване с ХИВ\СПИН, като основната причина за това са използваните от наркоманите инжекции.

В тези части на света броят на инфектираните е нараснал над 8 пъти за по-малко от десетилетие: от около 160 000 случая през 1995 г. до 1.3 милиона миналата година.

Най-поразяващото е, че над 80 процента от тях са под 30 години, пише в доклада.

Според оценка на експертите заразените с ХИВ\СПИН в Азия са 7.4 милиона, включително 1.1 милион души, заразени миналата година. Положението е най- критично в Китай, Индонезия и Виетнам.

С 5.1 милиона души, заразени с вируса на ХИВ\СПИН, Индия се нарежда веднага след южна Африка.


-------------------

Така че in the long run въпросите са решени.

Както с навиците на лемингите. Както в класическото изследване за зависимостта между популацията на северните елени и вълците на един канадски остров.

В крайна сметка нещата винаги идват по местата си.

Знаеш го.



Бог пише право дори когато изкривява редовете

Тема 1 минион наркоманинови [re: Чepokи]  
Автор me (Paзличнa)
Публикувано08.07.04 00:00



на над 1 милиард население! Баси, как го постигат!

"единият е пилот, а другият - летец, става въпрос кой има право да управлява самолетът"
Dobrata


Тема И аз го преписах,нови [re: Чepokи]  
Автор Zzloba... (победоносец)
Публикувано08.07.04 00:17



ама със съкращения.

Не е от съветски автор. Карай, важното е да натопим мохамеданите. Най-вече тия в Китай, Япония и Корея.

Имаш ли инфо колко души от новото иракско правителство са християни? Аз нямам.

Zzloba

Тю, пак язък!
Иван Костов след изборите 2005 г.


Тема Re: ОК, картинки тогава. Религиозен Китайнови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор Пaлaч (Палача)
Публикувано08.07.04 20:47



стига пуска мазна слуз бе гад .. кво ти е направило Чирокито ..



Тема Ама ти така, както преписвашнови [re: Zzloba...]  
Автор Чepokи ()
Публикувано08.07.04 20:56



ми напомняш на Йосарян, дето един ден редактирал само глаголите от войнишките писма, другия ден зачерквал само съществителните, третия само личните местоимения и така наред, докато останат само точките
Ми така де, цитатите са за нищите духом, а редакторската работа - висша дейност по Параграф 22 и Антицензор





Тема Интересно и с какво линови [re: me]  
Автор Чepokи ()
Публикувано08.07.04 21:02



се друсат техните 1 милион наркомани?
Че то това представяш ли си какъв пазар е?
Като им знам демографската политика, нищо чудно да зарибяват млади китайци по силата на държавен декрет.

Ей ги пък японците какъв им е дерта.
Създали първите в света сини рози, трансгенетични, естествено.
Ама няма вече цветарите да мародерстват цветята,
като ги топят вандалски в синьо мастило.
Ейна утре ще се пръкне сигурно и нова генерация естествени къдрави японски блондинки.







Тема Re: ОК, картинки тогава. Религиозен Китайнови [re: Пaлaч]  
Автор Чepokи ()
Публикувано08.07.04 21:09



Верно е, че съм за свободното слово UBER ALLES
обаче не мое ли без гаменски изцепки поне в моята тема





Тема Re: ОК, картинки тогава. Религиозен Китайнови [re: Чepokи]  
Автор Пaлaч (Палача)
Публикувано08.07.04 21:19



хубо де .... ще те послушам ... ама с твое разрешение ши му пукна фронтанелата в некоя друга тема ... ей тъй за момчешки кеф ...



Тема да бе рози с подобен цвятнови [re: Чepokи]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано08.07.04 21:20



имаше на времето в южния парк
съвсем живи, не натопени в мастило



Тема Може ли пак да препиша същото,нови [re: Чepokи]  
Автор Zzloba... (победоносец)
Публикувано08.07.04 21:24



което ти си преписала? Просто го допълних.

Не знам, що се докачаш толкоз.

Zzloba

Тю, пак язък!
Иван Костов след изборите 2005 г.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.