Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:57 25.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Българският работник...  
Автор 1984 (мизантроп)
Публикувано14.09.03 19:09



Стана дума за безработица, за бедност и други в тоя ред.
Та, по тоя повод - искате ли да си поговорим за българския работник.

Напоследък някой да е правил ремонт - вкъщи, в офиса?Как се справиха "баш майсторите"?
Някой да си е купувал мебели?Как бяха направени?
Някой да си е ремонтирал автомобила?
Някой да е отсядал в хотел, да е ходил на ресторант, да се е возил с такси, с автобус?
Някой...?

And if you tolerate this
Then your children will be next


Тема Re: Съвсем пресни...нови [re: 1984]  
Автор Pantarey ()
Публикувано14.09.03 19:47



...още парят, впечатления от хотел Рила - Боровец. Ежегодния семинар на Philips....Снощи имаше шоу около басейна, сцена, прожектори, техники...Е след дискотечната вечер, не можах да се излюпя по-рано от 9, около басейна се извършваше чистка и всичко беше мокро, и аз много внимателно, едва ли не пълзийки по стените се добрах до мястото където ми беше техниката и бях тутакси обруган от една , явно не оправена снощи булка, че "те нямали да чистят след всеки"...Имайки впредвид, че Philips беше взел самостоятелна стая за всеки от гостите си - на брой 300-320, и беше платил луди пари на хотела, ясно е за какво става дума...българина не става за обслужващ персонал, поне голяма част от него...Сега ще правя сравнения на края на месеца как е в Турция...

ВСИЧКО ТЕЧЕ, ВСИЧКО СЕ ПРОМЕНЯ


Тема Re: Българският работник...нови [re: 1984]  
Автор AПOЛOH (ФЕБ)
Публикувано14.09.03 20:14



За българският работник настъпиха тежки /справедливи/ времена.
Защого имаше времена, когато най-обикновените бачкатори, и то селяни, взимаха поне двайно, колкото инженерите.

По едно време бях началник-цех в обувно предприятие на Гара Искър със заплата 160 кинта, а бачкерките от близките села им давах АЗ заплата от 320 кинта нагоре.
Еле пък тия селяндури, що бачкаха в Кремиковци, кви заплати получаваха.
Нали бекапето беше работническа партия?



Някой да си е ремонтирал автомобила?
Да, и то съвсем скоро.
Майсторчето беше перфектен човек, с познания, та тропа. Най-учудващото бе, че ремонтът го направи в почивните дни и когато ми предаде колата в понеделник сутрин, не включи никакви допълнителни кинти.
Ако такъв ремонт бях направил в София, поне тройно щяха да ме оскубят и работата щеше да бъде афиф.

Ако не ми вярваш, че все още съществуват съвестни, можещи и знаещи български авто-монтьори,
питай Венко.
Поне той също бе свидетел на описаната от мен случка, защото всичко се разигра във Велико Търново.

Отделен е въпроса, че ако не беше Венко да постъпи като истински приятел, положението си беше ебало майката. Как ме изтърпя 48 часа в къщата си - и досега остава загадка за мен.
А до този момент Венко от мен беше получавал само най-финни псувни и обиди.

Та тук е мястото да благодаля публично на Венко,
защото той се оказа един пре-добър човек,
с широка и благородна славянска душа.




ВСИЧКИ ТУК СМЕ ВРЕМЕННО.
БЪЛГАРИЯ Е ВЕЧНА!


Тема Хубава тема си отворил, 1984!нови [re: 1984]  
Автор Aнтидeмoнokpaт (DJRB)
Публикувано14.09.03 20:15



Напоследък:
1. Не съм правил ремонт на жилището си, в офиса - съвсем лек, "освежаващ", защото нещата опряха до кокала.
2. Не съм си купувал мебели, а е време.
3. И автомобила си не съм ремонтирал, просто защото нямам такъв.
4. В хотел отсядах, но не в този, който предпочитам, и съвсем за малко.
5. На ресторант... като се замисля отдавна не съм ходил...
и т.н и т.н.

Та какво казваш за работниците?



Тема Re: Българският работник...нови [re: 1984]  
Автор Иcтopиka (руски шпионин)
Публикувано14.09.03 21:52



Вместо да обобщаваш първосигнално, кат първия мракобесен демократ,кажи ти каква работа си свършил.Изпълни ли си нормата?Преизпълни ли я?Колко жито си прибрал?Колко плодове и зеленчуци?С какво си допринесъл за развитието на социалистическата ни Родина?И так далее.


ВЧК-КГБ-СМЕРШ


Тема Тематанови [re: 1984]  
Автор Dobrata (добричка)
Публикувано14.09.03 21:59



не е подходяща за този клуб, съжалявам!

ДОБРОТО ВИНАГИ ПОБЕЖДАВА!


Тема Re: Българският работник...нови [re: 1984]  
Автор pala4 (непознат )
Публикувано14.09.03 22:44



Ми аз ся съм в ремонт ...
И искам да се похваля кво става. С един познат почнахме почти едни и същи ама големи исторически ремонти ... Събаряне на стени, смяна на ВиК, Елинсталации, тераси теракоти и прочее дивотии дето се правят на 20 години веднъж ...
Пича реши да се възползва от положението което заема в една организация и да спести някой лев, та нае за майстори хора от една уж самостоятелна ама все пак зависима от него фирма .... брееее всеки път като се видим ми се оплаква кво пак направили майсторите и ково той щял да им направи.... Тъжна работа .. лоши работници ама много лоши ... българска работа ...
Аз пък от преди 2 години си бях набелязал един майстор дето свърши някаква дреболия ... И сега не мога да се оплача. Отивам сутрин, дава ми списък с тва кво да купя за следващия ден и го оставям да работи. Плащам си му нормално и ми е кеф, че и той е доволен ... а аз двойно по ! И кеф когато на работа се видя с другия пич, дето му вършат работата по втория начин. Оня ден слагах ВиК. Гледам в списанията рекламират некви подсилени немски тръби ПВЦ-алуминий-ПВЦ ... страшна цветна реклама и 100 годишна гаранция. Като ги сложигме на другия ден тръбите се бяха подули като балон !!! Режа едно парчеи го нося на в магазина. Продавача недоумява но нищи не може да каже. Без никакъв зор ми дава нови тръби по избор и всекакви там тедки и ъгли.. дава ми е 50 лева на ръка за компенсация. Моя майстор върши отново цялата работа без да ми взема нищо, въпреки, че не е негова вината ... Ся всичко е наред .... Майсторска работа, така само пичовете могат да работят ! Евалата на такива българи !!!



Тема Има и положителни примеринови [re: 1984]  
Автор Бeньo kиxaвицaтa (член)
Публикувано14.09.03 23:26



Имам много положителен опит с ремонта на стара електроника, докарана от Западна Европа. Засега всичко, което съм занесъл са го оправяли за малко пари и май всеки от моите приятели познава по един такъв майстор, т.е. са много.



Тема Re: Българският работник...нови [re: 1984]  
Автор Koмyниcт (новак)
Публикувано15.09.03 10:55



Много съм против тенденциозните обобщения.

Хареса ми това което беше писал колегата по-долу за майстор и майстор от "наща" фирма... Съседа ми така се възползва служебно от подчинените си да му направят ремонта и като резултат се наложи да ми плаща обезщетения за пробит таван ( още не мога да разбера как не са забелязали, че са пробили бетонна плоча дебела 60-тина сантима)+ наводнението дето на 2 пъти ми спретнаха същите тези "майстори".... Като видя каква беля са ми сторили ми предложи да ми ги прател .... голям нахал.

По повод на всичките тия щети ми се наложи да търся майстор и ми препоръчаха едни баща и син, от които съм във възторг ... Сега пак ще ми се налага да ги викам по друг повод и изобщо нямам колебания, че ще са те, дори и да се налага да почакам... щото добрите майстори са на почит и без работа не остават.



Тема Българският "работодател" енови [re: 1984]  
Автор Hиkoтин ()
Публикувано15.09.03 11:57



този, който е отговорен за работата "свършена" от подчинените му. И като вземем предвид пълната му власт над добичетата - нещо което в Европа и света беше ликвидирано преди 50 години - отговорността му не подлежи на коментар. Защото българския наемник в чуждите фирми си е съвестен. Та не става въпрос за национален манталитет, а за култура в работния процес. Тука разбира се не визирам частни занаятчии (самонаели се), за които работата е огледало на човека - има много свестни, има и откровени мърлячи гледащи само как да ти вземат парите, а работата им не струва и 5 пари.



Тема Това енови [re: Pantarey]  
Автор Krug (старо куче)
Публикувано15.09.03 15:10



Мулти стайл. Няма нищо общо с нормалния, не е за тебе. Те се толкова далеч от истината...и нямат шанс никога да я приближат.

Такива са българските ченгеджийско-комунистически "инвеститори".



Тема Товарищ,нови [re: Hиkoтин]  
Автор Krug (старо куче)
Публикувано15.09.03 15:15



тука съм съгласен с тебе.

Само не забравяй, че твоите хора са причината за липсата на "култура в работния процес". Щото хората докато си я изграждаха, те се занимаваха с комунистически тъпотии тук зад желязната завеса.



Тема Re: Товарищ,нови [re: Krug]  
Автор Hиkoтин ()
Публикувано15.09.03 15:37



ако не пуснеш идеологема, хич те няма. С комунистически (и анти) дивотии и сега продължават да се занимават маса хора. А тук говорим за качество на работа - и ръководещите бизнеса са тези които отговарят. Вкл. и правителството когато се налага - пр. Япония ( в по-ново време азиатските тигри ). Та качеството на японците е било под всякаква критика - и забележи без приноса на комунистите - и правителството просто слага железен експортен контрол - и т.н. и т.н... Познати неща, но някой трябва да започне, пък и да го свърши ....



Тема Е айде сеганови [re: Hиkoтин]  
Автор Krug (старо куче)
Публикувано15.09.03 15:55



правителството ще се грижи за контрола на качеството. Пак татовизми - "За повишаване на качеството и на културата на обслужване"

Така не става. И не стана.

Пазара се грижи за тия неща, никой друг не може.

Това с японската работа нещо доста съмнителна ми се струва.



Тема Re: Е айде сеганови [re: Krug]  
Автор Hиkoтин ()
Публикувано15.09.03 16:43



... и к'во да ти кажа - специално за японците - мисля че са доста известни фактите - но ... някъде 1948-49 г. японското правителство вади закон, който с 2 думи казано, не дава да се изнесе и 1 пирон, ако не е минал държавното ОТК . А на митниците слагат едни зверове - нито се подкупват, нито пускат без съответния сертификат. Та така... японците стават синоним за качество, като пр. в автомобилостроенето бият и Мерцедес и американците по качествени автомобили...А ти си чети още конгресните материали, за да разбереш какво не се е случило.



Тема Англичаните са го казали отдавна:нови [re: 1984]  
Автор Cв. Ckpoмни (пристрастен)
Публикувано15.09.03 16:56



Няма лоши войници; има лоши офицери.

Преди да съдиш българските работници, ето ти пример от американските:

лека кола за Д19 000, доставена одраскана. Миячът на коли използвал парцал, който бил паднал на земята. В парцала песъчинки - които надраскали автомобилния лак.

къща за Д370 000: няма клапа за спиране на водата. Оказва се, че клапата я има - но била вградена в стена! На място различно от посоченото на чертежа! Клапата намерена по спомени на водопроводчика, строил къщата.

хладилник за Д2 500: температурният контрол нестабилен. Теоретично програмираш градусите до 0.5°Ц; практически хладилникът си прави каквото иска, с основен фактор външната температура. Замръзнали зеленчуци, замръзнало мляко, и всичките красоти.

Мебелна гарнитура за Д15 000: два от 8 стола погрешни. Единият доставен 2 (два!) месеца по-късно; вторият стол доставен - но грешен - и пак доставен, вече 6 месеца след първичната доставка. По мебелите предпазен слой, да пази лака, слоят не изтрит от магазина - и се люпи на белезникави люспи; ние сами си го изтрихме, съпругата и аз; взе ни 4 часа. А си бяхме платили за усилието.

Спална гарнитура, хайде да не ставам банален с цена: доставчиците счупиха греда на леглото; трябваше да поръчваме нова; взе още седмица, но поне беше безплатна. Нали работниците вечно бързат, и от бързане - чупят.

Хол гарнитура: метална масичка счупена при сглобяване; спойка отпорена. Или спойката боклук, или работникът пак бързал... Доставена нова част след седмица, безплатно. Но доставчиците си оставили книжа и химикалки вън на тротоара пред къщата - и химикалките в тексаската жега се разтопили и поляли тротоара с петна мастило и пластмаса... Тротоарът е наш, даден за ползване на града (по закон) - аз чистих и стъргах мастила и пластмаси; взе ми 3 часа на колене по тротара...

Примери мога да редя още, но стигат за целта.

Ха кажи комунизъм, бушизъм, капитализъм, глобализация, американщина, мексиканщина, негърщина, англо-саксонщина, или просто универсална човешка тъпотия е причината за изброените примери? Които сигурно ги имате и в България.



Тема А бе човекнови [re: Hиkoтин]  
Автор Krug (старо куче)
Публикувано15.09.03 17:04



заблудил съм се. Ти понятие си нямаш за какво става въпрос.

Ама си хубав пример, че комунистите никога не трябва да се допускат до икономиката. Бизнеса ясно, че ги отхвърля сам.

Няма да я разберат, колкото и да се напъват.



Тема Re: А бе човекнови [re: Krug]  
Автор Hиkoтин ()
Публикувано15.09.03 17:14



че си се заблудил, е ясно. Друго ми е интересно, можеш ли да напишеш едно свързано изречение, без да употребиш комунизъм и производните му??? Очевидно, НЕ.



Тема Re:Прав синови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор usmihnat (obraz)
Публикувано15.09.03 17:24



Не са виновни работниците/войниците/, а инженерите/офицерите/..
Съгласен..американските инженери са най-смотаните..може би заради шибаното им образоване.




Тема Айде стига генерализации бе!!!нови [re: Pantarey]  
Автор Areнт ()
Публикувано15.09.03 17:53



Ти ще кажеш, че "... българина не става за обслужващ персонал, поне голяма част от него..."

Ей ти отзиви от чужди гости на 3 софийски хотела:

"... good service (people were always willing to help & welcome you).
Overall - very nice & warm hospitality
...
The staff were helpful and friendly. The hotel modern and clean
...
Good rooms, good service
...
The staff all treat me professionally and with a certain friendliness that makes the stay a pleasure.
The restaurant had a wide variety and I never found anything on that I didn't enjoy. Service was discrete.
The management understands the challenges travelers are faced with, and helps out in whatever way possible.
...
The staff were very professional and efficient but above all we were made to feel genuinely welcome.They could not do enough to help us. We would thoroughly recommend the hotel and look forward to returning there ourselves
...
I was very well welcomed at ****** Hotel in Sofia. The staff was very helpful and the service was of high quality. Thank you very much for making my visit in Sofia a pleasant one.
...
The hotel staff is very friendly, ready to help you with any information needed and they speak English well.
..."

Стига сте си чесали езиците. Има и много калпави, има и много читави хора.



Тема Re: Пример....!!!нови [re: Areнт]  
Автор Peaлиcт (жидомасон)
Публикувано15.09.03 18:01



...в Банско вече съвсем се самозабравят и ти режат главата дори за въздуха, който дишаш. Много наблизо обаче - в Добринище намерихме невероятна кръчма и хотели, че няма начин да не се върнем там. (в хотела още не съм спал, но просто плаче за някоя нАучна конференция, а механа "Македнония" е рядко добра кръчма)

Злото, което вършим, не ни навлича толкова преследване и омраза, колкото добрите ни качества


Тема Re: Българският работник...нови [re: 1984]  
Автор Kyle Katarn (запознат)
Публикувано15.09.03 18:07



От последната ми ваканция в БГ имам впечатления само от таксиметровите услуги. За около 40-50 наети таксита за 1 месец статистиката е следната:

1 перфектно такси (чисто до блясък, приятен мирис в купето, културен водач, нормална тарифа, никакви тарикатщини)

8 много зле откъм чистота - понеже слагам колан и осемте пъти имах мазни черни ленти по ризите

2 проблема с тарифи (разбирай нагло уляли се бакшиши - пише 40 ст. той кара на 60-70) - съответно следва малък скандал, заплашват ме с насилие, аз им плащам по-малко, но все таки повече отколкото трябва.

1 много тъпо парче, в чиято кола съм си изпуснал запалката (подарък от половинката). След 30 мин. го засичам по случайност и му предлагам 20 лева "за почерпка" ако ми е намерил "скъпия спомен". Каза ми че не е намирал нищо Освен това лъжеше с апарата - около 20% отгоре.

1 як пич, който слушаше Флойд вместо стандартната чалга, но колата му не беше от най-чистите (все пак се отървах без черно по дрехите).

останалите - горе-долу.



Тема Re: Последния го знам и аз....нови [re: Kyle Katarn]  
Автор Peaлиcт (жидомасон)
Публикувано15.09.03 18:12



...този с "Флойд" е голяма работа. Истински фен е - има им всичките албуми...аз като влязох в това такси страшно се изненадах от музиката

Злото, което вършим, не ни навлича толкова преследване и омраза, колкото добрите ни качества


Тема Re: Българският работник...нови [re: 1984]  
Автор Resurrector (бивш МиГ)
Публикувано15.09.03 18:24



"Отпуската" (в кавички, щото изобщо не я усетихме като такава), решихме с булката да правим ремонт на баня. "Майсторите" превърнаха отпуската ни в ад. С дребни измамки ни взеха 2 пъти повече пари, а ремонта отне 2 пъти повече време. Един съвет - като съставяте договора за ремонта, описвайте ВСИЧКО, много, ама много подробно. И по възможност - ВСИЧКИ материали си ги купете сами.

За майсторите по колите - изобщо не ми се говори... Такова нежелание за работа и безподобна липса на качество...





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.