Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:43 12.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Американо-Иракската освободителна войнанови [re: Levin]  
Автор exPesho (USA агент)
Публикувано09.04.03 14:46



Несправедливост на ТАЗИ война? Кои са универсалните критерии за определяне на справедливостта на КОЯТО И ДА Е ВОЙНА?

Между другото, най-баналната истина на този свят е, че има колкото хора, толкова и идеали (морали). И общо взето никоя държава досега никога не се е водила в международните отношения от какъвто и да е морал, а от интересите си. Моралът е за вътрешно ползване. Дори изключително моралния начин на водене на ТАЗИ война (о , какъв ефемизъм) от страна на американците не е продиктуван от морални съображения, а от интереси.

Всеки да си гледа своето: САЩ -света, а Франция - виното!


Тема Re: Американо-Иракската освободителна войнанови [re: exPesho]  
Автор Levin (търсещ)
Публикувано09.04.03 15:10



Твоето си е жив солипсизъм. Затваряш си очите и съществуваш само ти като център на света, а обществото и морала са абстракции, които не те засягат. Няма универсални, но има общочовешки критерии, които важат за всекиго. Не се смята за хубаво да се убива без причина както в САЩ, така и в Ирак, така и в Гватемала. А именно това определя характера на тази война като несправедлива - просто САЩ не се защитават от никого а са АГРЕСОРИ. Разликата е като между убиеца и жертвата му. Вярно е, че държавите се държат според интересите си - но нали затова беше създаден ООН - за да гарантира международното право, а правото не е нищо друго от институционализиран морал. Всичко извън него е произвол на по-силния над по-слабия.
Чисто човешката ми оценка за последиците от войната е следната - тъкмо се надявах, че човечеството е тръгнало по пътя на разбирателството и сътрудничеството и идва един каубой, който казва, какви са тези глупости като морал и право, аз съм по-силен, ще правя каквото си ща, с което с лека ръка връща историята с около 50-100г. назад.
П.П. "изключително моралния начин на водене на ТАЗИ война"??? преведи ми това изречение ако обичаш.



Тема Re: Американо-Иракската освободителна войнанови [re: Levin]  
Автор exPesho (USA агент)
Публикувано09.04.03 16:59



Айде бе! Я ми кажи кои са общочовешките ценности и кой ги признава? Освен това никой не е убивал в тази война без причина. Това че ти не изскаш да признаеш съществуването на причина си е твой личен проблем.

Превод: никоя армия в човешката история досега не се е грижила толкова много за минимизриане жертвите сред цивилното население и сред своите войници. Другото е затваряне на очите пред реалността и живот в измислен свят където "човечеството е тръгнало по пътя на разбирателството и сътрудничеството". А всяка слепота се наказва по особено жесток начин и с цената на много жертви. Така че слепия хуманизъм запази за себе си. Твърде много човешки трагедии е оставил в човешката история.

Всеки да си гледа своето: САЩ -света, а Франция - виното!


Тема Това безусловно е така.....нонови [re: Пивo]  
Автор 1984 (мизантроп)
Публикувано09.04.03 18:08



Два въпроса:

Първо - има ли т.нар западна цивилизация (която всъщност днес се свежда до американски начин на живот) универсален характер?
Второ - в състояние ли е планетата да издържи разпростирането на консуматорското общество извън "златния милиард"?

And if you tolerate this
Then your children will be next


Тема Re: Американо-Иракската освободителна войнанови [re: exPesho]  
Автор Levin (търсещ)
Публикувано09.04.03 18:24



Хм.
"...слепия хуманизъм запази за себе си. Твърде много човешки трагедии е оставил в човешката история".
Първо ми кажи какво е "сляп" хуманизъм. После ми покажи една такава трагедия.
Аз в човешката история най-много жертви виждам от човешката глупост. А най-голямата човешка глупост, която нашия род е измислил се нарича "Война". Следователно този който започва войни върши престъпление срещу човечеството. Явно прекаляваш с фантастичната литература (защото летиш из небесата, просто е очевидно) и си забравил, че съществуват и "Война и мир", "На западния фронт нищо ново", "Искрица живот" и други не знам доколко известни тебе заглавия. Това което ми казваш е "Зарежете морала, всеки може да си измисли какъвто му морал уйдисва. Няма общочовешки ценности, има само интереси." Преди ти говорех за еволюцията на човечеството като цяло, но май не си направил опит да вникнеш в замисъла. Та тези твои твърдения са в различна степен верни през различните етапи на развитието на човечеството. И в момента са верни, но да кажем на 50%. Ако трябва да се изразявам количествено, Буши и Со се опитват да върнат човечеството в мрачните ери, когато тези неща са били верни на 100%. За мен (може да съм идеалист) за да оцелеем като род трябва да се научим да живеем съвместно на тази планета без да се трепем един друг. Има само един начин да се случи това - общ морал т.е. идеята да не крадеш ризата от гърба на ближния си да стане общочовешка.



Тема Все пак завиждай на Венко,нови [re: TimeKiller]  
Автор Zzloba (злобен)
Публикувано09.04.03 18:58



за човек, обявен за бащата на обемния монтаж в България, доста свеж изглежда. Нека и ние да сме като него на същата възраст.

Хич да не е, вече в пенсионерска възраст проектирал първия български телевизор, ако ми е вярно инфото. Бе той е нещо като Прякор - с бивши заслуги, та затова трябва да му прощаваме днешните простотии.

Zzloba



Тема Ако всеки китаец подкара щатска кола,нови [re: 1984]  
Автор Zzloba (злобен)
Публикувано09.04.03 19:19



ще се издушим всички на Земята до седмица.

Злият номер е, че на африканец, който се задоволява с шепа корени на ден, му обясняват, разсясняват, обучават, просвещават, образоват и цивилизоват, как трябвало да изхвърли в океана половин кило фосфати на месец, за да е човек. И как местният шаман е злодей, щото не е на изборна длъжност.

A всъщност искат дърветата, тревата или диамантите под задника му. Ако първите са ценни и за него, то последното е жива ФИКЦИЯ. НЯМА ценен диамант - той ЗАМЕСТВА, ИМИТАЦИЯ Е на действителни ценности.

И щели да му дадат много повече долари, отколкото сега имал. Например по един всяка година. От хартия, разбира се.

Zzloba



Тема Re: Американо-Иракската освободителна войнанови [re: Гeнepaлa]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано10.04.03 01:23



Благодаря на Голем, Венко, Екс Пешо, Пиво, Орландо, Кирчо, Ззлоба и всички, които взеха отношение по темата. Удоволствие беше да чета постингите ви. Особено благодарско на Щирлиц и Левин. Тия дни ще кажа още неща, че сега нямам време.
На Седмака искам да кажа да не бърка никовете. Аз съм "Генерала" /федайкин и ездач на Шай-хулуд/. Не съм "Генерал" и "Генералисимус", дето цвъкат из форумите. Не съм казал нищо, дето да е станало ОБРАТНО. Сигурно ме бъркаш с други хора. Много внимавам с прогнозите, защото имат неприятното свойство да не се сбъдват, особено ако са хубави



Тема Да ти кажа честно, понякога наистинанови [re: Zzloba]  
Автор TimeKiller (безделник!)
Публикувано10.04.03 01:35



завиждам на такива хора (честна дума!). Глупака като не разбира за какво става въпрос не се и тормози...
Слава богу - после винаги ми минава (поне досега...)
А иначе - и аз съм пенсионер, така че нека да не се обиждаме моля ти се

На челни позиции стадо магарета слага някой катър! Изпитaнa мapka


Тема Имай ми доверие -нови [re: TimeKiller]  
Автор SR-71 (наблюдател)
Публикувано10.04.03 01:44



почти нищо не си заслужава да те спира някъде , където да нямаш шансове да се видиш колко струваш. Включително и в България. Кои неща , според тебе , "струват" повече от една средна западняшка заплата , та не можеш да се разделиш толкова с тях ?


невидим



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.