Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:55 21.09.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Светлините на Москванови  
Автор Moмчил (деспот)
Публикувано03.04.02 08:32



ПЕТЬО ЦЕКОВ, Москва-София

Няма спор - интересно е да си в православен мегаполис, разположен на 944 кв. км, в който 8.5 млн. души говорят разбираемо, надписите, дори върху бутилка "Кока-кола", са само на кирилица, а на долара му викат с пренебрежение "условна единица".
Единственото подобно място се нарича Москва.
Първото нещо, което руснаците се опитват да обяснят на чужденците, е, че столицата им "ярко пак пламти". Не точно по Смирненски - просто градът е осветен и руснаците много се гордеят с това. Преди години столицата на Съюза е била сива през деня и тъмна през нощта. Но след като Юрий Лужков поема града, той грейва и добива цвят.
За всеки московчанин кметът Лужков е светец, той е цар, бащица, той е желаният управленец. Тачат го, както президента Путин. Харесват го не само заради идеално почистената Москва, но и защото дава допълнителни пенсии, разходите на едно жилище за парно, ток и вода не надскачат 10 долара, а за телефоните се плащат само месечна такса. Без тези бонуси, милионите московчани трудно биха могли да живеят в един от най-скъпите градове в света.
Русия наистина е като мечка - голяма, мощна, тромава. Тя не обръща внимание на подробностите от пейзажа. Може кротко да спи зимен сън, но може и да атакува неспасяемо. След годините на тоталитаризма мечката пак се е раздвижила. Бавно, но видимо. Това личи най-вече по промяната на архитектурните символи.
През последните 50 години всеки турист в Москва с интерес е разглеждал Кремъл, построените в началото на 50-те години седем 200-метрови сгради-близнаци, сред които са хотелите "Украйна" и "Белград", големият каменен мост над Москва-река, ресторант "Седмото небе" в кулата на Останкино, стария Арбат и красивите, но бездънни метростанции в центъра на града.
Сега

московчани бавно градят нови символи.

Правят го по единствения известен им начин - всичко трябва да е грамадно и да е по-впечатляващо от западния му еквивалент. От няколко години под Манежния площад действа триетажният комплекс от луксозни магазини "Охотний ряд". Мостът Багратион пък е покрит, има хоризонтален ескалатор и също осеян с луксозни магазини. Точно срещу храма "Василий Блажени" - там, където било единственото място, на което разрешавали на казаците да пият водка, сега се намира хотел "Балчуг-Кемпински", в който, според шефката на отдела за резервации Ангела Романова, Майкъл Джексън и други подобни величия нощуват срещу 1800 долара на нощ, а компютър следи за подгряването на седалката на тоалетната. Малко по-ниски са цените в хотел "Золотое кольцо", който се стопанисва директно от руското президентство.
Срещу $200 млн. бе възстановен патриаршеският храм "Христос Спасител", който бе разрушен по времето на комунизма, а теренът бе превърнат в комплекс от басейни.

През 2004 г. Москва ще бъде домакин на Формула 1 -

преговорите със собственика на формулата Бърни Екълстоун за строеж на писта вече завършиха, сега се доуточнява кой ще притежава правата за телевизионно излъчване и реклама.
В района "Красная пресня", точно до Експоцентъра, вече са положени основите на московското Сити. Основната сграда трябва да бъде 600 метров небостъргач. Това е най-мащабната строителна площадка в руската столица, която ще погълне $12 млрд. В момента все още се търсят инвеститори за проекта, който по план трябва да бъде завършен през 2015 г. Москва, която ежегодно събира около $5 млрд. чуждестранни инвестиции и има бюджет от около $8 млрд., може да си позволи подобен лукс. По принцип руски фирми не влагат големи капитали в Москва, но пък най-големият чуждестранен инвеститор - близо $850 млн., е Кипър. Което 100 на сто означава руски капитали.

Сега Москва се бори за правото да организират ЕКСПО-то

от 1 май до 31 октомври 2010 г. За пръв път в историята 6 града спорят за домакинството. В жестоката конкуренция освен руската столица са Шанхай - Китай, Йосу - Южна Корея, Буенос Айрес - Аржентина, Керетаро - Мексико и Вроцлав - Полша. Шансът на Москва да спечели е голям, тъй като за цялата 150-годишна история на тези световни изложения - от лондонския "Хайд парк" през 1851 г. до Хановер през 2001 г., те нито веднъж не са се състояли в Русия.
Руската столица още отсега се готви да посрещне 25-30 млн. души от 160 страни. Бюджетът за подготовката на ЕКСПО-то, което ще се състои във Всеросийския изложбен център (ВВЦ), вече е закован на $1.9 млрд. Едва 400 млн. от тях ще са от спонсори, останалите ги осигуряват градът и държавата.
$180 млн. ще бъдат използвани за модернизация на ВВЦ - този център, пред който се виждат легендарните "Рабочий и колхозница" на Мухина и огромната статуя на Ленин, още от времето на Сталин е готов да посрещне всякакви подобни изложби. Всички останали средства ще отидат за хотели, транспортна инфраструктура, озеленяване, пешеходни зони, монорелсов път до Шереметиево-2 и... построяване на шестото московско летище - Шереметиево-3.
"Ние, руснаците, трябва да имаме някаква цел. Иначе не можем", обяснява ситуацията около кандидатурата на Москва дясната ръка на Лужков - Валерий Шанцев. Той не се притеснява, че Москва може да загуби битката за ЕКСПО-то. Просто философски обяснява: "Колкото по-често участваме, толкова по-близо сме до победата".

"Въпросът с ЕКСПО -то е и политически.

Ние искаме да покажем новото лице на Русия", обяснява шефът на ВВЦ Мохамед Мусаев. За него тези 300 млн. души, които се очакват да посетят руската столица през 2010 г., трябва да видят една нова Москва. Той не очаква кой знае какви постъпления от ЕКСПО-то, въпреки че само входът за изложбата ще струва около $20.
Това е наистина малка сума за Москва. В руската столица всичко е скъпо. Дори и в рая на пиратските компактдискове - комплекса "Горбушка", може да си купите CD с каквато и да е музика срещу 80 рубли (около 6 лв.). Което е много за София. Едно кино в Москва струва 250 рубли - 18 лв., а да влезеш в Третяковската галерия трябва да броиш 240 рубли. Костюм, продаван от съмнителен азиатец край Киевската гара, гони 270 лв., а срещу еквивалента на 600 лв. пък можете да закупите полюлей в началото на Кутузовски проспект. Местните луксозни цигари като "Руский стиль" струват колкото западните. Евтино е метрото - от 5 копейки едно време, сега то е скочило само на 5 рубли. Най-скъпият бензин е около 70 стотинки.
Разбира се, това са цени за обикновените столичани. Тези, които пият всякаква водка и бира "Бочкарьов".
Там, където се появяват "новите руснаци", нещата стоят по друг начин. На малко корабче, паркирано под хотел "Украйна", пакет "Давидоф" гони 140 лв., а сервитьорките са почти голи. Москва е осеяна с казина, а там, където има ротативки, те са поне стотина - както е до кинокомплекс край "Софийская набережная". Всички заведения в центъра имат собствена, засилена охрана, цените са безумни, а посетителите се броят на пръсти.
Може да е странно, но

дивият капитализъм съжителства мирно с паметника на Маркс

пред Большой театър, на Енгелс до станция "Кропоткинская" и до десетките монументи на Ленин, който все още почива в мавзолея.
Златоглавата Москва е богата. Но може да бъде доста по-богата, ако изпълни последния повик на местната власт: "Да излезем от сянката". Сенчестата икономика е около 40%. В Москва, например, нормално такси не може да хванеш. Просто махаш с ръка, някой спира, казваш посоката, той - цената, и ако всички са доволни, гражданинът се превръща в таксист. В Москва като че ли е нормално полицай да предлага свободно място за паркиране срещу заплащане. Това, разбира се, са бели кахъри.

Къде е България в цялата тази руска история

- без да броим посолството ни в Москва, което е по-голямо от парламента в София?
Според представители на "Солвекс", най-голямата фирма, която урежда почивките на руснаци в България, българи все по-рядко посещават скъпата руска столица. Но пък руснаците все така харесват Черно море. След като въведохме 20-доларови визи за руснаците, перспективата да загубим част от тези 130 000 чужденци, които идват всяка година на нашето море, е съвсем реална. Зам. икономическият министър Димитър Хаджиниколов, който представи страната ни на московската туристическа борса миналата седмица, смята, че проблемите около визите ще отпаднат, ако те са издават на летищата и ако се отворят три нови консулства - в Екатеринбург, Ростов на Дон и Новосибирск - градовете, от които тръгват чартърни полети за България. Шефът на консулския ни отдел в Москва Александър Илов твърди, че вече се набират хора за тези нови консулства. Ако руснаците не ни разрешат да ги отворим, посолството ни ще праща куриери в тези градове, само и само да улесни пътуванията на руснаци в България.
"Така е. Без пари вече нищо не става. Основният въпрос вече е: "Кой ще плати?", обяснява зам. кметът Валерий Шанцев. За руснаците не е никакъв проблем, че Иван Костов отказал държавна гаранция за поръчката, която искали да възложат на варненския завод ВАМО - да произвежда двигатели за руския пазар. Отказал-отказал - сега "Волво" ще прави двигатели за ЗИЛ-ове.
За руснаците България не е 16-та република, а просто чудесно място за туризъм. Това е. Друго няма. Паметниците вече са само туристически обекти.


Drug
[Златен][481] 03.4.2002 г. 01:13:53

Kakvoto povikalo, tova se obadilo, g-da rusofobi !


Alexander Gerganov
[Златен][295] 03.4.2002 г. 01:31:53

Цеков, сега разбра ли че в Русия има капитализъм, а ние си останахме с капитализЪма. Дано го запомниш за база данни за следващите си статии. То е достатъчно да си платиш едно кафе на летището, ама да не е от командировъчните.Иначе - като платена статийка.

Анонимен 8
[Анонимен]
03.4.2002 г. 08:11:39
Днес се навършват шест години откакто живея тук ,в Москва!Статията е много вярна!Всичко е точно така,както пише автора!




В името на закона ...

Тема Re: Светлините на Москванови [re: Moмчил]  
Автор manaf (минаващ)
Публикувано03.04.02 08:43



Hubavo - megapolis, osyvremenqvan, pak si ima bashtica - Lujkov...
No kakvo da kajem za provinciqta - maj Rusiq e samo Moskva i Peterburg...
A v provinciqta i pari ne polzvat... Kapitalizym znachi...



Тема Re: Светлините на Москванови [re: manaf]  
Автор Moмчил (деспот)
Публикувано03.04.02 08:49



Viarno e za provintsiata im, no haide da pomislim i sravnim. Nashta Sofia e okolo 1,5 miliona i tsialata provintsia se iznese pri nas. Da de, ama za 12 godini promeni li se s neshto Sofia?

В името на закона ...


Тема Москва слезам не веритнови [re: Moмчил]  
Автор Mими и Лили (каки)
Публикувано03.04.02 09:55



и на разциврени българчета не вярва

Hе сразу все устроилось,
Москва не сразу строилась.
Москва слезам не верила,
А верила любви.
Снегами запорошена,
Листвою заворожена,
Hайдет тепло прохожему,
А деревцу - земли.


Александра, Александра,
Этот город наш с тобою.
Стали мы его судьбою,
Ты вглядись в его лицо...
Что бы ни было вначале,
Утолит он все печали.
Вот и стало обручальным
Hам Садовое кольцо.


Москву рябины красили,
Дубы стояли князями.
Hо не они, а ясени
Без спросу проросли.
Москва не зря надеется,
Что вся в листву оденется,
Москва найдет для деревца
Хоть краешек земли.


Александра, Александра,
Что там вьется перед нами?
Это ясень семенами
Крутит вальс над мостовой.
Ясень с видом деревенским
Приобщился к вальсам венским.
Он пробьется, Александра,
Он надышится Москвой.


Москва тревог не прятала,
Москва видала всякое,
Hо беды все и горести
Склонялись перед ней.
Любовь Москвы не быстрая,
Hо верная и чистая,
Поскольку материнская
Любовь других сильней.


Александра, Александра,
Этот город наш с тобою.
Стали мы его судьбою,
Ты вглядись в его лицо...
Что бы ни было вначале,
Утолит он все печали.
Вот и стало обручальным
Hам Садовое кольцо.
Вот и стало обручальным
Hам Садовое кольцо.




Цял народ сега изгаря-
да му мисли царя!


Тема Голям праз.нови [re: Moмчил]  
Автор eдин тaм.... (разсеян такъв)
Публикувано03.04.02 10:15



Вот тебя съвсем briefly малко показатели за икономическото състояние на Русия, сравнено последователно с 6 държави,4 от които бяха в мечешката и прегръдка последния полвин век(някой и повече), 5-тата е съвсем малка европейска демократична държава, която не е и помирисвала руско влияние, а последната , руснаците все още(неясно защо) смятат за свой съперник и се поставят наравно с нея като "суперсила" в световен мащаб:

Русия:
Area: total: 17,075,200 sq km
Population: 145,470,197 (July 2001 est.)

GDP - per capita: purchasing power parity - $7,700 (2000 est.)

Population below poverty line: 40% (1999 est.)

Inflation rate (consumer prices): 20.6% (2000 est.)

Полша:
Area: total: 312,685 sq km
Population: 38,633,912 (July 2001 est.)

GDP - per capita: purchasing power parity - $8,500 (2000 est.)

Population below poverty line: 18.4% (2000 est.)

Inflation rate (consumer prices): 10.2% (2000 est.)

Унгария:
Area: total: 93,030 sq km
Population: 10,106,017 (July 2001 est.)

GDP - per capita: purchasing power parity - $11,200 (2000 est.)

Population below poverty line: 8.6% (1993 est.)

Inflation rate (consumer prices): 9.8% (1999 est.)

България
Area: total: 110,910 sq km
Population: 7,707,495 (July 2001 est.)

GDP - per capita: purchasing power parity - $6,200 (2000 est.)

Population below poverty line: 35% (2000 est.)

Inflation rate (consumer prices): 10.4% (2000 est.)


Украйна
Area: total: 603,700 sq km
Population: 48,760,474 (July 2001 est.)

GDP - per capita: purchasing power parity - $3,850 (2000 est.)

Population below poverty line: 50% (1999 est.)

Inflation rate (consumer prices): 25.8% (2000 est.)

Дания:
Area: total: 43,094 sq km
Population: 5,352,815 (July 2001 est.)

GDP - per capita: purchasing power parity - $25,500 (2000 est.)

Population below poverty line: NA%

Inflation rate (consumer prices): 2.9% (2000 est.)

САЩ:
Area: total: 9,629,091 sq km
Population: 278,058,881 (July 2001 est.)

GDP - per capita: purchasing power parity - $36,200 (2000 est.)

Population below poverty line: 12.7% (1999 est.)

Inflation rate (consumer prices): 3.4% (2000)



И какво излиза? "Новото лице на Русия" е по-зле икономически даже и от бившите окупирани от нея държави Полша и Унгария(сравни само размерите и населението, за природните ресурси да не говорим), които се откъснаха от влиянието и навреме и започнаха реформи още от края на 80-те и почти на нивото на БГ, която започна реформи едва през 97-ма и се опита да намали руското влияние. Само Украйна, която си е здраво под руско влияние е с доста по-ниски показатели, а за Дания, която е почти 400 пъти по-малка от Русия и САЩ - ок. 2 пъти по-малки, въобще няма какво да сравняваме. Показателите са несравними.

Абе, какво да коментирам. Такава територия и ресурси, пък икономиката.... Правете си сами изводите....

Mama had a chicken! Mama had a cow! Dad was proud, he didn't care how!

Тема да бенови [re: Moмчил]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано03.04.02 10:41



Много забавна статийка. Направо вече ще си загубя съня като си представя как свръхбогатите руснаци (според статията) ще се изплашат от 20 долара за виза...

Ad astra per aspera


Тема мдамнови [re: Moмчил]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано03.04.02 10:43



промени се пъпчиле, промени се. Ама ти не си забелязал, защото си свикнал на магазините на УБО и на партийните санаториуми...

Ad astra per aspera


Тема Светлините на Москва са ярки, но не са за наснови [re: Moмчил]  
Автор Aнтиkoмyниcт (заклет)
Публикувано03.04.02 11:00



Статията е напълно вярна. През последните години посетих три-четири пъти Москва и потвърждавам всички констатации.

Когато нашите комунистчета обаче четат нещо, те стигат до съвсем погрешни заключения.

1. Москва е чудесен град, но за хора с пари. За хора с много пари. Може и командировани за няколко дена или дипломати. За туземците положението е още по-лошо, отколкото за нашите верващи жълтури - прекрасни магазини, готини курви, но пари нема. Наистина парното им е евтино, ама те иначе масово ще изпукат.

2. Капитализъм? По-скоро мутризъм и мафиотизъм. Или Газпромизъм. Именно този вид бандитство в стил Чикаго от 30те години, към който се стремят нашите мултаци. Обаче ние нямаме нефт, нямаме газ, нямаме злато, нямаме диаманти. Нямаме пари. Те имат. Луди пари имат. Някои от тях.

3. Тук се писа, но да повторя и аз. На 50 км от Москва започва един друг свят. Бедна ви е фантазията какво представляват истинската разруха и бедност.

4. И изобщо каквото и да представлява Москва, защо от това следва, че ние трябва да се превръщаме отново в руска колония? Да, за обикновения руснак България е място за туризъм. Но за българските комунисти Русия е началството, Големия Брат. И те отново заемат подканваща поза. Все ще се намерят желаещи руснаци да ги осеменят. И всички нас барабар.

И все пак ако имате пари и искате да видите някоя европейска столица, не ходете в Москва. Идете в Рим. Или в Париж. Или в Лондон. По- има смисъл.

Бог пише право дори когато изкривява редовете


Тема И Торонто се отличава много от провинциятанови [re: Aнтиkoмyниcт]  
Автор Analyser (ветеран)
Публикувано03.04.02 11:13



Като излезеш над 50 км на юг попадаш във винарската област на Онтарио с едни градчета от швейцарски тип - с кошница цветя на всеки електрчески стълб. Направо не ти се връща назад.

А Цеков откъде ги е измисли 5 милиарда чуждестранни инвестиции в Москва, като за цяла Русия са 4 милиарда. Задачата поставена от путин е е да ги доведат до 7-8.



Тема Re: И Торонто се отличава много от провинциятанови [re: Analyser]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано03.04.02 11:45



Абе то така и аз имам един план за супер небостъргач в задния двор до нашия блок. Само чакам 12 млрд. инвестиции. Ама няма начин да не дойдат - плана е страхотен.

Ad astra per aspera



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.