Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:51 14.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема И ти не искаш, ама толкова ти е от господнови [re: _RADKA_]  
Автор RAGE (родолюбец)
Публикувано23.12.01 18:58



Моме, хващаш се за думите, не за смисъла. Няма да си губя времето да ти разяснявам каквото и да е.

Човек е толкова велик, колкото са велики мечтите му!


Тема Боже, какво си ми пиленце в клетканови [re: RAGE]  
Автор CKИTниk (неоморален)
Публикувано23.12.01 19:03



Блъскаш се в стените й и не виждаш отворената вратичка...
Не ми говори за Луканов или за другите потомствени атеисти. Дори и ти, доколкото разбирам, нямаш някакви особени религиозни усещания. С каква убеденост говориш, че едно такова преподаване ще бъде лицемерно... Ще бъде, ако преподаватели са Пирински и Първанов. Има си хора за тази работа и то достатъчно добри. Ако всеки почне да разсъждава като тебе - дай да не опитваме това или онова, понеже е безнадежно - до никъде няма да стигнеме. Нито възпитанието, нито пък демократичното поведение няма да се изсипят наготово отгоре. Трябва сами да си ги изработиме...

Всяко нещо си има край, само кренвиршът има два.
Немска поговорка

Редактирано от CKИTниk на 23.12.01 19:04.



Тема Re И аз няманови [re: RAGE]  
Автор _RADKA_ ()
Публикувано23.12.01 19:05



да си губя моето , много важно и без това не очаквам да ми осветлиш мисленето с нещо ценно .



Тема Re: Не в наличието на детски дискотеки е проблеманови [re: RAGE]  
Автор MУTPA (нерегистриран)
Публикувано23.12.01 19:08



Да, прав си.



Съмнявам се, дали ще стане ясно, кво е това "Индиго" и въобще "Ялта"



Тема Именно - саминови [re: CKИTниk]  
Автор RAGE (родолюбец)
Публикувано23.12.01 19:22



Т.е. родителя сам трябва да се грижи за възпитанието на чедата си, в това число и религиозното. Не да разсъждава така ,,Аз си плащам данъците, заплатата на учителите иде от там, те трябва да възпитат (+религиозно) и образоват децата ми!''.

А относно моята религиозност - съм религиозен, но както казва например Ошо -,,Има 400 пътища към просветлението - пробвай първия, втория и все ще намериш някой, който да ти пастне - това е твоят път. Ако не намериш такъв - отиди си и забрави за учението. Не е съдено да се просветлиш този път.'' (цитирам по памет - Ошо ,,Книга на тайните'') - лично аз съм разбрал, че християнстовото не е за мен. Не ми понася християнската градация - човека там е единственото богоравно същество - с тая философия се стигна до здравото замърсяване на околната среда, изсичането на горите, бетонирането на де що има зелена площ в градовете (особено напоследък в София - ерата Софиянски), парниковия ефект, и т.н. и т.н. Християнството не ми допада и заради светата инквизиция (не си струва да се пише с главни букви, нали), чиито традиции продължават и до ден днешен - има една истина - написаната в християнските книги - в частност - Земята е плоска, слънцето кражи околко нея и т.н. глупости, достойно може би за средния янки, но не и за уважаващия се евроазиатец. Езическият светоглед ми е на мене по душа - всички сме равни - и у котката, и у мишката може да открие божественото, не само у човека. И в частност - не ние даваме живот, така че е грях да го отнемаш зарад глупост (най-вече имам предвид бетонните площи, поголовната сеч на горите в името на цивилизацията, трофейния лов и кожените палта ). Не очаквам да се съгласиш с моя светоглед, но все пак аз не съм християнин и за мене не е престъпление нито грях, ако твоя светоглед е друг - а за тебе, християнино ?

Човек е толкова велик, колкото са велики мечтите му!

Редактирано от RAGE на 23.12.01 19:23.



Тема Вижнови [re: Xлeбapoв®]  
Автор Haблюдaтeл (ентусиаст)
Публикувано23.12.01 19:57



може дълго да се спори по какво се различават целите на скаутите и тези на пионерската организация. В края на краищата това е въпрос на лична гледна точка, макар че двете организации са много, ама много сходни. И това ти го казвам от личен опит, а не от "случайно" запознанство. Все пак не е достатъчно да си бил на екскурзия в някоя страна за да схванеш подобни особености.
Ако искаш да се запознаеш с някои други особености на "свободната страна" САЩ може да прочетеш разказите на Св. Скромни в клуба вашето мнение - осен, че са много занимателни са и много информативни.

Но тъй като темата беше за ограниченията, които се налагат на малолетните и непълнолетните, а също така за създаването на алтернативни занимания на същите, а не за идеологическия характер на една или друга организация - мисля си, че има много неща, които можем да научим от "консервативна" Америка. Скаутските организации, вечерния час и забраната за употреба на алкохол са само малка част от тези неща.

Редактирано от Haблюдaтeл на 23.12.01 19:58.



Тема Естествено, че няма нищо престъпно в тованови [re: RAGE]  
Автор CKИTниk (неоморален)
Публикувано23.12.01 20:00



Дали си християнин, католик или нещо друго е право на личен избор. Не съм привърженик на религиозния фанатизъм, който обявява друговерците за престъпници или пък направо за излишни човешки същества. Това е чиста проба фашизъм.

И мисля че грешиш в твърдението си, че християнската философия е в основата на изсичането на горите, озоновата дупка, с една дума - урбанизацията на света. Звучи най-малкото несериозно...

Всяко нещо си има край, само кренвиршът има два.
Немска поговорка


Тема Нима ?нови [re: CKИTниk]  
Автор RAGE (родолюбец)
Публикувано23.12.01 21:34



Наистина е несериозно ? Отношението ти към света най-вече се определя от твоята самооценка. Щом си богоравен можеш да правиш каквото си искаш.

Човек е толкова велик, колкото са велики мечтите му!


Тема Re: И все пак не мога да се въздържанови [re: RAGE]  
Автор _RADKA_ ()
Публикувано24.12.01 08:39



Не можах да се въздържа , да внеса малко яснота в обърканите ти , хаотични мисли .

Виж сега , какво е християнството ?
Според мен твърде лековато и повърхностно раздаваш оценките си за тази религия , която изповядва голяма част от човечеството от 2000 години насам .

Проблемът е , че моралните категории заложени в основата на християнската религия , като регулатор на човешкото поведение е станал напълно неефективен ./ е , може би не напълно...:)))/
Моралните предписания , присъди , наказания - там където имат почва за съществуване и приложение , постепенно губят смисъла си , звучат иреално , загубили са способноста си да предпазват от грешки , да контролират възпроизводството , да вменяват задължения , да гарантират мирно съжителство .
За християнският морал трябва да се воюва чрез различни методи , да се завладяват нови територии и да се властва над тях .

Днес развитието , нещата общо казано , са поставени на на различна плоскост .
Ние се движим и развиваме без обща и единствена за всички ни посока , без фиксирана веднъж завинаги крайна цел .

В основата на християнската традиция са заложени двата библейски разказа : единият е за Грехопадението , а другият - за Божиите заповеди , получени чрез посредничеството на Мойсей .
На изгонените от рая грешници Адам и Ева им е казано да изкарват прехраната си с пот на чело , да се бори за да живее , да взема решения , тъй като е вкусил от дървото на познанието , да избира между добро и зло .
Но за разлика от Божието всемогъщество , те биха могли да сгрешат , да объркат доброто със злото . На човеците нещата от живота се явяват или като добро или като зло , в християнската религия не съществува КРЪСТОПЪТ , а това е еквивалент на СВОБОДАТА в съвременния свят .
И стигаме до втория разказ - за Божиите заповеди , това което е богоугодно е правилно , другото е грях .
Тоест определя се рамката , в която трябва да се развива човечеството , за да оцелее и е била ЕФЕКТИВНА хилядолетия наред , да бъдеш морален означава да спазваш стриктно заповедите , да се подчиняваш безусловно и да не се отклоняваш от правия път!!!
От тук нататък всички прокламирани теории било в науката , теологията , философията или от друг клон на познанието /ако е правилно така да се каже / почиват на тези принципи .

Светът обаче се променя и ние сме свидетели и участваме в тази промяна , затова ти посочих , че не е необходимо хората да бъдат заплашвани и принуждавани , за да бъдат морални .
Това е приоритет точно на християнският морал , като включва надзор , дисциплина и наказание !
За нашето съвремие обаче , а предполагам и за в бъдеще , пред нас ще стои не дилемата на избора между добро-зло , а драмата на непрекъснатия избор , който не е еднозначен , не е точно фиксиран .
Вече никой не вярва в притчата , че съществува и е възможно някога да се постигне абсолютно справедливо и безконфликтно общество .
От тук нататък следва и промяната в морала на съвр. общество , който според мен не е фиксиран точно като понятие ...може би е в процес на създаване , може би това е свободата , освобождаването от суеверия и предразсъдъци , разтоварването от бремето на традицията , разчупване на оковите , но без да е анархия !
Е , хайде стига че дълго стана .




Тема Re: И все пак не мога да се въздържанови [re: _RADKA_]  
Автор RAGE (родолюбец)
Публикувано24.12.01 11:56



Първо - християнството не е най-масовата религия - азиатците християни са твъде малко. Най-вероятно това е будизмът, който вероятно Иисус Христос е попивал по време на странстванията си, но благодарение на недообучените му ученици (не посмели да поемат отговорността да го защитят - само един можел да поема отговорности - и то да го предаде) източното учение е останало в начална фаза в техните умове. Но няма значение - да му мислят тия, дето изповядват християнството.

Сетне - най-разпространената вяра не винаги е най-правилната - спомни си за плоската Земя.

И трето - отговорността и свободата вървят ръка за ръка - ти си толкова свободен, колкото отговорност си склонен да поемеш. А точно християнството и разни малки култчета (от сорта на американските помии) ти спестяват отговорността - казват ти следвай тия божи заповеди, не решавай нищо съществено сам - питай пастора си, и господ ще се погрижи за теб. Благодаря, аз минах безотговорносто си детство - предпочитам сам да си троша главата, адио Христосе и недоучили последователи ...

Човек е толкова велик, колкото са велики мечтите му!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.