Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:17 21.06.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Малко обща култура за исляма няма да ви наврединови  
Автор Яceн *;o) (луд за черпене)
Публикувано13.09.01 02:50



"Ислямът е най-добрата религия с най-лошите последователи!"
цитирам един много свестен египтянин, който познавам добре.
За мен той е доста религиозен, носамият той се смята за лош мюсулманин.

Следващите данни не са прочетени по нета или от вестници, те са впечатления от първа ръка. Надявам се да добиете малко по-реална представа за това какъв ще ефекта от каквито и да е силови мерки с/у мюсулманския свят. (Не гарантирам, че всико е 100% точно!)

Факти за религията
--------------------------
1. Ислямът оправдава убийството като отмъщение, без да го поставя на първо място. Според Корана ако някой те удари имаш следните опции:
- Да отвърнеш - това е оправдаемо и не е морално осъдимо
- Да си замълчиш и да отминеш - по-добро и по-морално
- Да простиш в сърцето си - най-моралното

2. Ислямът признава 3 религии - юдеизъм, ислям и християнство.
Мюсулманите ВЯРВАТ в Христос и го приемат за един от пророците!

3. Насилието над хора изповядващи една от тези религии не е приемливо.
Пример - жената на Мохамед е БИЛА ХРИСТИЯНКА и той НЕ Я Е НАКРАЛ да си смени вярата! (Естествен е паралела с насилственото покръстване през търското робство).

4. Джихат е свещена война - духовна, морална, политическа, физическа.
Джихад означава да се бориш с всчики средства за да отстояваш това, което смяташ за правилно. Джихад е когато се бориш за вярата си, защититаваш съседа ти, ако е нападнат от крадец, и т.н. Ако загинеш по време на джихат, автоматично отиваш в рая. (Муджахидин означава, човек който участва в джихат).
За джихат е достатъчно само един човек, не е необходимо от лидер, главнокомандващ или каквато и да е организация. Виждали сте виждали 10 годишни деца да хвърлят камъни срещу професонални войници с М16, нали?

5. Животът на хора извън основните 3 религии не е ценен.
Убийството на 'неврник' (примерно будист, пигмей или атеис) не е грях.

6. Йерусалим е второто по свещенност място за мюсулманите след Мека.
Ако мюсулманин не знае къде се намира Мека, като втора опция има да се обърне с лице към Йерусалим.

7. Забулването на жените НЕ Е от исляма - това е арабска традиция, манталитет. Косата, примерно, се смята за красота, предназначена само за очите на собствения мъж.

8. Коранът забранява ВСИЧКО което вреди на здравето ти. Това включва примерно пушенето и контактните спортове.

9. По време на байряма си ДЛЪЖЕН да отделиш от 1/10 коча и да го дадеш на бедните. Същото се отнася и за 1/10 от парите, които печелиш годишно.

10. За разлика от Библията, която е редактирана, дописвана, цензурирана ДЕСТКИ И ДЕСЕТКИ пъти, в Корана е забранено да се променя дори една единствена буква, от това, което е диктувал Мохамед. (Който м/у другото е бил неграмотен.)

11. Разводът става като мъжът каже три пъти "Развод". Но ако жена му се окаже че е бременна, той трябва да се върне при нея или да и осигури издръжка.

12. Многоженството е разрешено, само ако можеш да отделиш еднакво внимание, любов и средства за ВСИЧКИТЕ си жени. (Мохамед е имал само е една жена.)

Мисленето на мюсулманите (религиозните)
---------------------------------------------------------
1. По време на постите (байряами и т.н.) е забранено да се приема каквото и да било - вода, храна, пушене (принципно забранено от Корана!).
Ако обаче си болен - може. Но знам за хора, които дори в болница са отказвали да вземат лекарства, защото е по време на пости.

2. В Либия е законно ако някой неволно убие човек, роднините на жрертвата да го убият съвсем предумишлено. В определен срок (7-8 дена май)

3. Многократно съм бил уверяван, че ако се случи така, че айатолаха каже - избийте тези и тези християни, това ще буде направено, неазависимо дали те са им приятели или не.

4. Нападение срещу семейство, чест, религия или свещено място има само един начин да се възмезди - кръв. Дори и атаката да не е била с фатални последици. Пример : ако попиташ арабин как е жена му или съзнателно му дадеш да яде свинско, със сигурност ще те изгледа злобно, ще те изгони от дома си и е много вероятно е да те пребие.

5. Прелюбодейството се смята за смъртен грях и се наказва със камшик. В Корана даже е написано колко удара. Жена няма право да се жени 3 месеца, след като е овдовяла - да се види дали не е бременна.

6. Арабите смятат, че ако е постардал някой техен близък, целта за отмъщение няма заначение - важното е да е в правилната посока.

Мога още примери да давам, но няма смисъл - смятам, че за основното впечатление е достатъчно. Сигурно и пропускам много.


Сега си представете стотици милиони хора възпитани от 1-вия си ден в такава система от вярвания и традиции, които имат за основни ценност РЕЛИГИЯ и СЕМЕЙСТВО. Хора, които твърдо и безусловно вярват, че те са единствените, които ще отидат в рая.

И САЩ е практически във война с всеки един от тези хора! Не с държави - с ОТДЕЛНИ ЛИЧНОСТИ!!! Как си представят американците, че ще преследват всеки един от тях, ще му четат мислите и ще ги "hunt down"-нат?

Не казвам дали трябва или не трябва, просто се опитвам да покажа малко повече от стандартното мнение за психологията на мюсулманите.

-------------
Ясен *<;о)


Тема Re: Малко обща култура за исляма няма да ви наврединови [re: Яceн *;o)]  
Автор_Andrea_ (Нерегистриран)
Публикувано13.09.01 04:05



Много благодаря за лекцията .Тъкмо се канех да пусна един search за исляма .
Е пак ще прочета де , искам повече информация за радикалните Shiiti и воюващите с тях Suniti , а заподозрените Whahabite били Suniti .



Тема Re: Допълнениенови [re: _Andrea_]  
Автор _Andrea_ (с нов морал)
Публикувано13.09.01 07:27



Вижте това , познати неща общо взето , но обясняват донякъде случващото се в момента .





Тема Интересно е и другонови [re: Яceн *;o)]  
Автор Moмчил (войвода)
Публикувано13.09.01 08:04



Приказките на натофилите и бегейците за възраждашата се "ислямска дъга" на Балканите (тя е проектирана по време на Османската империя), че били пълна глупост и комуно-националистически-патриотарски виждания ... дали няма да се обърне на 300 градуса?! Дали няма да почнат да гледат с одобрение гърменето на новопостроените джамии от сараево до Шумен?



Тема Напротив!нови [re: _Andrea_]  
Автор Яceн *;o) (луд за черпене)
Публикувано13.09.01 09:39



интересен поглед. Не се бях замислял но е ТОЧНО така. Мюсулманите са преди всичко братя по вяра. Спомням си, че един друг египтянин ми разправяше как се възмущаваше от правителството си, че не предприе военни действия след една атака на Израел с/у палестинците. Огън и жупел сипеше и върху това на Кувейт, че помагали на САЩ (това много преди войната в залива).

И съм сигурен, че много от тях може и да не танцуват по улиците като в Палестина, но вътрешно се радват...

-------------
Ясен *<;о)


Тема Re: Мисля си ,нови [re: Яceн *;o)]  
Автор _Andrea_ (с нов морал)
Публикувано13.09.01 12:46



За думите на този Али Мухамед Нагави , че основният конфликт на Исляма не е с другите религии , а с национализма и именно национализма бил в основата на мръсния заговор на Запада срещу мюсулманския свят .

Да не забравяме все пак че няма единна ислямска философия още от самото си зараждане и че иде реч за ислямски фундаментализъм , за който няма друга нация освен исляма .

Национализмът и исляма се конфронтират като социално-политическо кредо , няма друга идеология по света , която да осъществява такъв контрол над живота на индивида като исляма.
Коранът отхвърля езика , земята , цвета на кожата да са в основата на формиране на някаква общност .

А как стои отношението ислям и глобализъм ?
Докато целта на национализма е нац. държава и общност и не носи послание към цялото човечество , то за исляма това е универсалната общност , като отхвърля границите , държавите и нациите .Това не ви ли звучи познато ?

Крайната цел на исляма е изграждането на универсално монотеистично общество, без оглед на раса , географско положение , език и др., учи индивида да разсъждава в рамките на цялото човечество пренебрегвайки интересите на нацията . Единствен критерий е вярата . Паралел с комунизма ?

Затова първостепенен дълг на всеки мюсулманин-фундаменталисте да води борба с национализма докато учението на Аллах стане доминиращо във всички сфери на живота .

Ще съумее ли глобализма да намери ответ на фундаментализма ?

По този смисъл ужасяващите събития от миналия ден не са резултат само от конкретна атака срещу САЩ , не е само бедноста на третия свят и самодоволството на Америка .

Разбира се конкретните извършители трябва да бъдат наказани , но за да бъде ефективна борбата с тероризма , трябва да се разбере генезиса на възникване на това противопоставяне .



Тема Малко коментари, все пак...нови [re: Яceн *;o)]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано13.09.01 16:27



По т. 3 - точно така. Всичко женско - в харемите, всичко мъжко - под ножа..... Масово се е прилагало и при завладяването на българските земи, преди шест столетия....
По т. 4 - за джихад си напълно прав.
По т. 8 - не е съвсем точно. По времето на Мохамед (около 550 г след Христа) ТЮТЮНЪТ просто НЕ Е БИЛ ИЗВЕСТЕН и вероятно затова НЕ Е БИЛ ЗАБРАНЕН. Той е внесен от Америка доста по късно, почти хиляда години.
По т. 11 - да, точно така, но мъжът трябва да извика това на селския площад. Има се предвид, че съселяните могат и да не му разрешат да се разведе.
Освен това, при развод СУМИТЕ, ЗАПЛАТЕНИ за съпругата на родителите й, подлежат на ВРЪЩАНЕ! Защото в мюсюлманския свят съпругата се КУПУВА, в буквалния смисъл на думата, и то от женските роднини на младоженеца! Ритуалът включва събличане, оглед, изучаване на характера и способностите, и т.н.
Една средна ръка съпруга, по тамошните обичаи, струва горе долу, колкото лека кола тип "Мерцедес".
Затова и много мъже умират девствени, без ИЗОБЩО да са виждали жива жена през биографията си - те всички са с фереджета извън къщи! - защото НЯМАТ ПАРИ да си я купят!
И една пикантна подробност - предвид всичко изброено, колкото и да е странно, ханъмите СЪЩО ИМАТ ПРАВО на развод!
По т. 12 - Вярно е, че многоженството е разрешено и е съвсем обичайна практика.
Но всеки мъж има право само на 4 (четири!) законни съпруги. Има се предвид, че децата на тези четири съпруги се считат за редовни и законни наследници. И естествено, правилото се отнася за тези мъже, които могат да си КУПЯТ четири съпруги....
Но това съвсем не значи, че мъжът не може да има НАЛОЖНИЦИ. Тъкмо напротив! Разрешават му се толкова, колкото може да обслужи! (Ех, че кеф! - би казал някой) Само че техните деца НЕ СА ИЗОБЩО наследници на имуществото на мъжа.
Има ред правила, как следва да се отнася мъжът с четирите си съпруги.... Къщата, включително и бедуинската палатка в пустинята, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО има мъжко и женско отделения. И мъжът няма право да влиза при жените си по никакъв повод, ако, примерно, някоя приятелка им е дошла на гости....
Да не говорим пък, че ако видиш някоя от съпругите ГОЛА - подлежиш на незабавно заколване. Лично на мене ми се случи веднаж именно това - аз си знам как оцелях. А гледката напълно си струваше - няма грозна млада арабкиня...
А колко лекари са загинали именно поради това по Делиормана и Кърджалийско, в БЪЛГАРИЯ, за пренебрегване на това правило...
И още - постенето е през РАМАДАНА (а не през Байряма и т.н.) - един месец, към края на който те стават жълто зелени и целия свят им е крив. Този месец е различен за всяка година.

И няколко пикантерии, за десерт:

1. В Корана пише дословно:
"Ако видиш жена или камила сами, възползувай се от тях!"
Коментарите оставям на читателя.....

2. Един от нашите преводачи - българин, но извън офиса не можеше да се отличи от тамземците! - го хващат, че пуши на обществено място през Рамадана. "Ама аз токущо си взех едно 19 годишно за трета съпруга" - взел да лъже той (беше на около 60, и годините му личаха), за да се оправдае. Но лъжата имала ефект - тамземците го оставили на мира и рекли - "Е, тогава пуши!"

3. Един арабски виц.
Али бил в командировка. Когато се върнал, четирите му съпруги се скарали, при коя първо да преспи той. Слушал Али, слушал разправията, писнало му и им казал: " Аз отивам до кафенето, за около един час. Докато се върна, трябва да се разберете. Тази, при която първо да вляза, да си окачи гащите на вратата."
Връща се Али - гледа - и на четирите врати по едни гащи. Тогава той пък окачил своите гащи на вратата на хола и легнал да спи на дивана.....

И т.н.



Тема С малки изключения всичко е вярно!нови [re: Яceн *;o)]  
Автор luboch (критик)
Публикувано13.09.01 17:04



Обаче не можах да разбера оправдаваш ли точки 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12? Не знам! Аз мисля че спазването на Корана, както и на Библията са неща, които ограничават личната свобода. Освен това сме свидетели на коренно различни тълкувания на Корана от разни войнстващи ислямисти и талибани. Въобще това е една религия, която е много удобна на мъжете с пари - както забелязва Тореро и кошмар за всички останали....



Тема Точка осем.нови [re: Topepo]  
Автор Яceн *;o) (луд за черпене)
Публикувано13.09.01 17:22



Това е хубавото и лошото на исляма - тя е 'отворена' религия.
В корана естествено НЕ Е изрично спомената забрана за пушенето или пък кикбокса.
Забранено е ВСИЧКО, КОЕТО Е ВРЕДНО. Т.е. пушенето е един вид модерно приложение към забраните....

-------------
Ясен *<;о)


Тема Нямах за цел данови [re: luboch]  
Автор Яceн *;o) (луд за черпене)
Публикувано13.09.01 17:27



поставям морални оценки. Просто ми се щеше хората да получат малко по-разширена представа за исляма, от стандарта поднесен от Холивуд и от насадено ни от турското робство.

Все пак не съм чел лично корана (не ми се ще да уча арабски) и това са общо взето отговори на въпросите ми към религиозни араби.

М/у другото арабският свят изобщо не смята, че турците са били истински мюсулмани по време на империята им. Даже в отношението им личи едно сериозно презрение...

-------------
Ясен *<;о)



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.