Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:40 27.04.24 
Култура и изкуство
   >> Поезия
Всички теми * *Кратък преглед

Тема За поезията и разни ...  
Автор eфp.Пpaз (*)
Публикувано16.03.09 10:13



Това започна като отговор, но понеже написах доста ще го изнеса в отделна тема. Съжалявам, никого не исках да обидя като казах конвейер..

Толкова рядко говорим за поезия, че ще използвам момента да кажа нещо повече.

В едно нещо съм сигурен и то е, че поезията се възприема от всеки индивидуално. Аз лично много трудно чета поезия, защото почти нищо не ми харесва. Ако прочета нещо докрай, то значи съм го харесал, но рядко ми се случва. Ако го прочета два пъти, значи съм попаднал на някаква рядкост. На пръсти се броят поетите, на които съм харесал повече от едно произведение и обикновено не са на български. На тях с удоволствие им правя преводи.

Имаше период, когато пишех бързо, но после се оказа, че сам не искам да си чета после творбите и престанах. Това беше конвейерния ми период. Май съм запазил нещо от тогава за да ми напомня. Това пак казвам е за мен. При други хора ще бъде различно. Не се съмнявам, че за други това работи, защото е индивидиуално. Ако можете да пишете, пишете, нямам абсолютно нищо против.

Няколко пъти ми се е случи едно стихотворение да ми го нахулят (няма връзка с онзи сайт) в един форум или сайт (и да го изтрият), а на друго място няколко човека да напишат възторжени отзиви. Нямам обяснение, освен, че възприемането на поезията е силно индивидуално. Затова винаги съм се чудил на така наречените "редактори" в специализираните сайтове за поезия. От къде имат убедеността (наглостта), че могат да разпознаят едно произведение?! Не мога да си го обясня, сигурно има връзка с това, че изучават "литература" в училище и са мозъчно повредени оттогава.

Ако има предмет, който съм мразил в училище, това беше литературата. За мен беше пълна загадка, какво трябва да напиша за да ми пишат 6-ца. Целият предмет беше абсолютна безмислица. А бях единсвения от класа, който беше прочел всички книги, които се изучаваха (включително Война и Мир – два пъти). Кой знае, може да съм попаднал на смотани учители, но не е само това. Самото оценяване на това как някой възприема нечие произведение или да учиш някой как да разбира нечие произведение е супер наглост само по себе си. Обаче да изградиш цяла индустрия върху с всички учители по литература, изпити, матури и прочее глупости пък е може би най-голямото престъпление върху образованието. От българските училища не излизат автори, а редактори. Отвратително. Не знам как е в други държави, но другите държави имат Нобелова награда по литература, а ние нямаме и дали е защото осакатяваме умствено децата не знам. Може и да греша, нали е индивидуално.

Край на първа част, защото имам чувството, че не съм казал всичко и ако се сетя какво е ще напиша продължение.


Поздрави,
Праз



Тема Re: За поезията и разни ...нови [re: eфp.Пpaз]  
АвторПoeтa (Нерегистриран)
Публикувано16.03.09 17:00



Както казваше един човек от мрежата, чието мнение много уважавам, бг литературният анализ в днешно време си е направо АНАЛ ЛИЗ. Споделям мнението ти, литературата в училище за мен беше един пълен тормоз, а даскалката държеше много точно на тези анализи...които учех наизуст, понеже не знаех как. Това не ми пречи да имам добри лични стихотворения





Тема Re: по принципнови [re: eфp.Пpaз]  
Автор kpилe ()
Публикувано16.03.09 20:11



не пиша в този клуб, но много ми хареса темата ти, която волно или неволно беше породена в моята тема за автоматичния римотърсач, така че ще си позволя да ти отговоря.

Ако си мразил литературата в училище, може би не си се страхувал чак толкова от математиката, физиката и други подобри предмети.

Та има една наука или подразделение на наука, наречена "психофизика". Психофизиката има доста интересен подход към оценяването. В обективния свят (казва пс.физиката) има СИГНАЛ и ШУМ.

Способността на един наблюдател (разбирай читател, експерт, критик) да оценява се измерват по няколко направления, които не зависят напълно едно от друго

ПЪРВОТО нещo e до колко наблюдателят може да разграничава СИГНАЛА от ШУМА. Kазано на поетичен език - до колко наблюдателят може да разграничи боклука от шедьовъра. Това се определя по следния начин - на наблюдателя му дават неща, които да оценява с ШЕДЬОВЪР или БОКЛУК. Част от тези неща, които трябва да бъдат оценени, са шедьоври, друга част са боклуци. При тази простичка ситуация се наблюдават четири възможни варианта на избор:
- наблюдателят казва Шедьовър на Боклука
- наблюдателят казва Боклук на Шедьовъра
(това са грешките)
- наблюдателят казва Шедьовър на Шедьовъра
- наблюдателят казва Боклук на Боклука.
(това са верните отговори)

ВТОРОТО нещо е критерият - наблюдателят може като цяло да е по-склонен да казва Шедьовър отколкото Боклук (т.е. да има либерален критерий) или може да бъде по-склонен да казва Боклук отколкото Шедьовър (има консервативен критерий). както писах и по-нагоре, критерият няма връзка към това до колко можеш да разграничаваш Боклука от Шедьовъра, освен ако не казваш на всичко Боклук или на всичко да казваш Шедьовър - тогава или ще определиш грешно шедьоврите или ще пропуснеш да изхвърлиш боклуците....

Ако следиш мисълта ми до тук, ще се опитам да стигна там, накъдето бях тръгнал :) В "поезията", че и в прозата избуяваща напоследък по сайтчета и седенки наблюдавам 2 неща. Едното е размиване между Шедьовър и Боклук. Аз не съм на мнение, че това са субективни понятия и че добър или лош текст са определения, които зависят изцяло от начина, по който ще се отрази текста в индивидуалността на конкрения читател. Има си обективни критерии, макар че темата за тях сигурно би била безкрайна и изпълнена със спорове.

Другото нещо обаче ми е по-интересно - критерият. Дори ако се абстрахираме от това кое е боклук и кое шедьовър, забелязвам интересния феномен - поети четат поети и си говорят с други поети за поезия. Колко "чисти" читатели има в този клуб например, които поне от време на време да не пописват тайничко? Може би затова, критерият е изключително либерален - все пак утре човекът, чието "произведение" обсъждаш, може да чете твоето творение...

В резултат се получава едно откъсване на стихопишещата (или стихоплетстваща?) общност, което според мен те кара да мислиш за конвеерна поезия, да не обичаш да четеш поезия и особено българска такава и т.н. Може би и ти като мен нямаш време да пресяваш зърното от плявата и да търсиш перли в купчините боклуци. Аз имам време да прочета това, което способни наблюдатели са посочили като шедьовър и което на всичкото отгоре е издържало теста на времето. Част от тези шедьоври ми импонират, друга част не са мой тип, но всичките носят белезите на таланта....и докато мога да избирам, ще си влагам времето в четене на шедьоври, а не в писане на боклуци



Едно време пишех (вкл. и някакви стихове), докато не проумях, че пиша боклуци и че дори това, което има потенциала да излезе от кофите, никога няма да стане шедьовър



Тема Re: За поезията и разни ...нови [re: Пoeтa]  
Автор science and fiction (непознат)
Публикувано16.03.09 20:44



а трябва ли да се сърдим на посредствеността на "даскалките", те толкова могат, ако разбираха и можеха високата литература едва ли щяха да са "даскалки". Макар, че имам известно подозрение, че някога, много преди даскалът/даскалка е трябвало наистина да разбира от предмета си, с някаква висота. Но това предполагам е отпреди масовизацията на образованието и превръщането на подобна професия от призвание в тежнение.



Тема Re: по принципнови [re: kpилe]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано16.03.09 23:59



Има си обективни критерии,[...] обаче [...] по-интересно - критерият [...] е изключително либерален [...]

Безкрайно съм съгласен! Като публикувам нещо някъде, по ми се иска да чуя критики, от рода на "не ми харесва, защото ..." или "куца ето това ...", а не лишени от смисъл простотии от рода на "Много силен стих!", "Харесва ми!" или "Красиво е!". Ама хората, които обективно могат да оценят една творба, са прекалено малко на брой...

Иначе, не мисля, че си постъпил съвсем добре отказвайки се да пишеш, защото нямало си да сътвориш шедьоври. Да не забравяме, че много от шедьоврите в поезията (и в литературата, по-общо) са такива не само заради техническите си качества, а и заради това в каква епоха и какви обстоятелства са били създадени. Аз например непонасям Ботев, и никак не го имам за гений или голям поет





Тема Re: по принципнови [re: Ckpoмнocт]  
Автор kpилe ()
Публикувано17.03.09 00:23



Ами Ботев не е нито гений, нито голям поет :) Най-силното доказателство за това е, че никой извън България не е чувал за него (освен ако не изучава българистика разбира се).

Отказах се да пиша, защото нямам време, нямам желание и защото липсва обективна оценка на това, което пиша. Оценката зависи много повече от отношенията ми с хората на мястото, където го пускам, отколкото от достойнствата или недостатъците на това, което съм написал.

Затова предпочитам да чета това, което признатите таланти са написали - когато изчета всичките тях, може да си помисля дали да стана критик и да чета нови, неизгряли таланти... ;)

Що се отнася до хората, които обективно могат да оценят това, което си написал/а - по обясними причини трудът им не е безплатен.



Тема Re: За поезията и разни ...нови [re: eфp.Пpaз]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано17.03.09 21:12



1. Благодаря за интересната тема, дето няма да я изчерпим, но поне можем да опитаме да я почнем...

;

2. За нобелистите - почти си прав, ако не броим номинираните Пенчо и Теодор, като само по определено стечение на обстоятелствата нямаме свой лауреат;

3. Смесваш научаването с призванието.
Ясно е, че да си поет е призвание /а понякога и тегоба/, което може да бъде дошлифовано, но отвън не се създава. Най-много чрез определена степен на образованост да се постигне донякъде изтъняване на усетите, което би довело и до повишаване на чувствителността, която пък да спомогне за възприемане на по-висши състояния и тяхното предаване на останалите;

4. Ясно е, че за да пише човек поезия, трябва да е опитал и прозата поне донякъде, за да разбере нейните ограничения и оцени свободата на по-висшето изкуство. Много пишещи обръщат нещата, но то си е за тяхна сметка.

Древните гърци са нареждали първи след боговете именно поетите, после - лекарите, след това - философите и чак на 4-то място - администраторите /политици, държавници и т.н./.

Не си ли се опитвал да установиш как стават добрите творби? Примерно - твоите. Направо, когато те хване музата, забременяваш от определена тема и не можеш да се освободиш от нея, докато не финализираш нещата. През това време може и да си раздразнителен, необщителен, замислен - вслушваш се в себе си като търсиш провокациите във външното. Понякога това продължава доста дълго, понякога става много бързо - усещаш, че си готов, когато висчко е наредено и просто каквото и да добавиш или промениш изглежда излишно.
И след това изпитваш някаква празнота.
Написаното вече не те удовлетворява, процеса като че ли е бил по-важен, а ново не съзираш... Понякога липсата на ново вдъхновение може да продължи години. Поне за тези, които търсят ново качество в творбите си.
/иначе тъпкането на една вибрационна основа е несъмнено много по-лесен вариант и по-продуктивен за външния свят, но той не носи вътрешно удовлетворение/

"Край на първа част, защото имам чувството, че не съм казал всичко и ако се сетя какво е ще напиша продължение."


Все пак трябва да приключа с този пост...










.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"


Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.