Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:02 18.04.24 
Градове
   >> Пловдив
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Манията да знаеш всичко  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано22.07.10 15:08



Само на мен ли ми прави впечатление, че има една пловдивска мания да "знаеш" всичко в града. Например хора работещи в дадено занедение по телефона не могат да ми обяснят къде е:
- Ми клуб "Едикойси".
- Добре де, къде се намира
- Ми клуб "Едикойси" сега как да Ви обясня сега ... клуб "Едикойси" ... Не го ли знаете?
- Ми не, не го знам.
- Е ... клуб "Едикойси" ... на "Васил Априлов" ... не знам как да Ви обясня
(Бах мааму и тъпа патица целия Васил Априлов ли да обикалям и се зверя по табели????)
- Ми като ми кажете улица и номер примерно ...
- Васил Априлов номер Намкойси

За две секунди ти изстрелват адреса ... а наистина въртях мадамата на шиш, наистина и бе трудно ...

Още - забелязали ли сте всичко е членувано "Емоната", "Гранда" б*х м***му тва па никва идея не ми дава СА КАКВО СТАВА ДУМА, камо ли да ме насочи къде се намира? До преди 20 години имената на училищата в моята махала бяха "Лиляната", "Георгито" ...

Преди 20 години приятел на баща ми ми обясни за "Дом Левски" подобно на патицата по телефона.

- Едиквоси се намира в Дом Левски на втория етаж, отиваш и ...
- Къде е това?
- В Дом Левски, та оти...
- КАКВО Е ДОМ ЛЕВСКИ И КЪДЕ Е
- Ми Дом Левки бе, Дом Левски, не го ли знаеш, всички пловдивчани го знаят?
- МИ за да те питам, явно не го знам ...

Друг пример "Едиквоси е до Мега Марина". И кво е Мега Марина бе да те ***?


За каквото и да трябва с ченгел да вадиш безумни обясниния, с идиотски нищонеговорещи ореинтери... ма не, трябва да познаваш всяка чупена плочка от Изгрев до Прослав. При това те гледат втренчено присмехулно-изпитателно "Ти ся кво, къв пловдивчанин си, а?" Като че ли Пловдив е село с две улици на фльонго две кръчми и четвърт и една бакалия.

Та, въобразявам ли си или наистина е някаква пловдивска лудост?

ПП: Част от местата дето описвам ЗНАМ КАКВО СА и КЪДЕ СА. Не това ви питам,



Редактирано от ДъpвeнФилocoф на 22.07.10 15:21.



Тема Re: Манията да знаеш всичконови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор бaй Moмчил Beлиkи (Гpeдopeд)
Публикувано22.07.10 15:33



Тва с членуването си е типично българска черта не е само пловдивска. Справка НДК-то, БТВ-то и т.н.

А за тоя дом Левски и аз съм попадал в същата ситуация и така и не научих, кое е дом Левски

.

Следващият път като ида в Пловдив, специално ще ида до дом Левски



Тема Re: Манията да знаеш всичконови [re: ДъpвeнФилocoф]  
Автор e2e (Plovdivian)
Публикувано22.07.10 15:38



Значи, приятелю, филмът е следния:
- или ти последните 20 години не си бил жител на града ни,
- или ако си бил, то е било само по документи явно, понеже:
* клуб Ликьор си стои на Васил Априлов от точно 4 години; преди това за кратко се подвизаваше на гърба на Водна палата; клуб Сувенир /в момента/ се намира респективно точно до клуб Ликьор; уиски бар Емона /или Емона-та/ е заведение на поне 10 години, което също не е мръднало оттам; ТЦ Гранд изобщо не го коментирам, понеже едва ли има по видна сграда от него по протежението на Капитан Райчо и П Д Петков последните 5 години;
* относно училищата - знаеш добре навярно, че училищата съществували преди 20 години си ги има и днес, а някаква минимална част са прекръстени с нови имена, но дори това не попречи на хората да си знаят Лиляната /вместо Патриарх Евтимий/, Благоев /вместо ГХП Кирил и Методий/, Иконома /вместо НТГ/ и т.н...
Опитвам се да кажа, че човек до около/под средната възраст от 40-45 години, живеещ в града ни, който малко или много пътува из него, повечето от тези "крайпътни камъни" ги знае.
На мен, а навярно и на доста други хора, би ми било много по-лесно да ми каже по телефона някой "намираме се точно срещу/преди/след кръговото на Васил Априлов/; кръстовището на Гранд и т.н., отколкото да ми изцепи някакви номера от рода на Васил Априлов 113 или Капитан Райчо 56 /адресите на съответните два обекта..../. Все пак не съм таксиджия, майна...и точните адреси по номера далеч не са ми ясни.
П.С. Сега, тука не разглеждаме казус, ако си някой 65+ годишен дядо или баба...тогава логично няма как да знаеш къде се намира чалга клуб Сувенир или уиски бар Емона... /например/

Чрез нахалство, към прогрес...

ЕДИТ: Реплая е насочен към Философ-а
Бай Момчиле - Дом Левски е сградата която е заключена непосредствено между: БНБ от юг, бул. 6ти септември от Север, подлеза под 6ти септември от изток и ДСК от запад. или с други думи казано - сградата, чийто партер представлява тунел, който е пълен с адвокатски и прочие кантори...

Редактирано от e2e на 22.07.10 15:44.



Тема Ми ...нови [re: e2e]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано22.07.10 16:17



... в последните 37 години и половина съм бил жител на Пловдив с изключение на периода 1 октомври 2001 - 31 януари 2010. Вярвай не само по документи.

За обясненията разбирам, че улица и номер може и нищо да не ти говорят, ама в един клон на Банка ДСК служителката може ти каже:
"Клонът ни в Гранда"
или
"Клонът ни на П Д Петков 23"
или
"Клонът ни в ТЦ Гранд, на ъгъла на Капитан Райчо и П Д Петков"
или
"Клонът ни в ТЦ Гранд, на П Д Петков 23. Това е на ъгъла на П Д Петков с Капитан Райчо"
Ще ме извиняваш, ама 4 е най-описателно, но е твърде дълго и бих приел и 3. 2 наистина би имало нужда от пояснение, докато 1 е под всякаква критика.

Коментирам (и се възмущавам, честно да си призная) точно от отговор номер 1 ...

Виж сега, ако пловдивчанина е толкова айляк, че по цял ден обикаля града и поддържа картата му и крайпътните камъни в паметта си ... нали не се чудиш що сериозния бизнес основно е концентриран в София? Не е само заради близостта до държавните институции ...

И да, не знам всички заведения. Не ги знаех и преди 1 октомври 2001.



Тема Re: Манията да знаеш всичконови [re: ДъpвeнФилocoф]  
АвторPaлицa (Нерегистриран)
Публикувано22.07.10 16:21



И на мен ми е било трудно да обясня как някой да иде до дадено място. Особено в Капана, където не зная коя улица е еднопосочна и от къде трябва да се мине.
Ако кажа улицата и адреса на клуб Сувенир, едва ли някой да го намери.

Отивам в София например и какво да видя... Ломско шосе в ремонт, Мария Луиза в ремонт, та обикалях като не видяла. По принцип главните артетии ми служат за ориентир.

Как да обясня на някоя женица как да намери шивашкото ателите до блок 100 в тракия ??? Ами тя самата знае, че е блок 100, аз да я заведа ли? Не знам :))

И друг случай. Спират ме и ме питат къде е автогарата. И аз ги питам коя автогара? Север, Юг, Родопи... и те викат ами не знаем :))))



Тема Re: Манията да знаеш всичконови [re: бaй Moмчил Beлиkи]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано22.07.10 16:27



Оф ... може и прав да си за членуването, но у Пловдив е едно такова особено.

Дом Левски ...
абе тръгваш по Главната на север, минаваш Джумаята, продължаваш и стигаш "6 септември" ... Последната сграда в ляво, на ъгъла.

или
От паметника на Съединението минаваш на отсрещния тротоар и тръгваш по "6 септември" в посока Главната. Стигайки Главната, сградата на близкия ъгъл. Имаше някако хотелче преди години, скоро минавах от там, ма не погледнах дали още го има.





Тема Re: Манията да знаеш всичконови [re: Paлицa]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано22.07.10 16:35



А, мен таксиметров шофьор с клиент мее питал къде е автогара Юг на сто метра от нея.



Ако клуб Сувенир е тоя дето се сещам примерно описание може да е. "На Васил Априлов, като тръгнете от Централна гара, малко след киното и училището на същия тротоар." Но да изтърсиш само "Клуб Сувенир" и да очакваш това да е еквивалентно на географска дължина и ширина, едва ли не да намекваш, че отсрещния е идиот или само си стои вкъщи, щом не те разбира ... А точно това е масово явление.



Тема Re: Манията да знаеш всичконови [re: ДъpвeнФилocoф]  
АвторPaлицa (Нерегистриран)
Публикувано22.07.10 16:41



А аз най се дразня като ми кажат спирката пред тунела или спирката след тунела.
Масово се говори така!
Няма кой да ми каже кое е пред и кое след тунела.
Не се научиха тези хора, че има тунела юг, и тунела север!!!



Тема А тва за тунела е ...нови [re: Paлицa]  
Автор ДъpвeнФилocoф ()
Публикувано22.07.10 16:52



... култово, вярно

Но едно време, като пътувах често за/от Новата сграда на ПУ забелязвах, че повече хора слизаха след тунела. Независимо от посоката ...



Тема Re: А тва за тунела е ...нови [re: ДъpвeнФилocoф]  
АвторPaлицa (Нерегистриран)
Публикувано22.07.10 17:02



Хахахах


Даааааааа
Преди тунела, след тунела.....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.