Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:11 25.04.24 
Градове
   >> Пловдив
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема В града...  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано24.01.09 18:57



Написано от един мой много добър Филипополски приятел с прякор - Ovid.

В града, в който аз живея, може да видите най-странни неща. И като казвам странни, възприемете думата както пожелаете. Но не мислете, че ще започна да Ви занимавам с тривиалностите на градския бит или устройство – било то с транспорт, неизчистен сняг, повсеместно строителство, шум, ужасен трафик, лоши пътища, покачващи се данъци и скъпотия. Това би било твърде банално и преекспонирано, пък и медиите по-добре отразяват от мен материята всеки ден. Такава им е работата. В техните страници или предавания, в целия техен информационен кръгозор, можете да намерите всички онези, до болка познати Вам битовизми, без които сякаш денят Ви нямаше да е така пълноценен и пълнокръвен, щото ако бяхте лишени от тях. Но тях ги има, и моят разказ, с риск да е абсурдно безинтересен и неадекватен, съвсем не касае тях.
Моята реч тук иде за странностите, който ние приемаме за нормални. В града, в който аз живея, може да видите (моля за извинение) прясно лайно върху изящен римски фриз с биволи и гирлянди, оставен до източната порта на Филипополис, която всъщност днес представлява бунището на ромската махала. В града, в който аз живея, намирам изхвърлени цели тоалетни бидета и стари дивани до късноантичен зид на обществена сграда, надраскани акведукти с пембен спрей и надпис (моля пак за извинение) „Яжте ми х..”. Нещо повече – в затворените и бетонирани от незапомнено време подстъпи към античният стадион на площад Джумаята, където хората днес дори и не подозират за съществуването на римски площад отдолу с огрмен просторен тунел и масивни колони в изящна смесена зидария, е цяла обществена тоалетна и ад от зарази, няколко слоя лайна, спринцовки и каквото друго Ви хрумне. Иначе горе се пъчи псевдо-модернистична статуя на Филип II и кичозни драскачи с радост окупират грубата бетонна площадка. В града, в който аз живея, и по-точно в централния му подлез, се въртят и продават топли гевреци върху уникални антични каменни надписи на старогръцки и латински (лапидариум) – движими паметници на културата със световно значение. Върху тях се люпят семки и се плюят храчки. Най после в града, в който аз живея, град с осемхилядна история, за който Лукиан пише, че блестял от километри в древността, археологически музей няма повече от десет години, античният театър е отцепен с груби и грозни решетки, форумът на Филипополис се прочу със скандална сделка на австрийски консорциум, която отиде до главния прокурор, а междувременно, докато атовете по върховете се ритат, същият този форум, стои зарит с боклуци и (най-евтината консервация) пясък, като се разпада с неумолима ерозия. Древната синагога на бул.Мария Луиза и християнският мартириум до хотел Родопи вече почти са заличени, и то от немара. Да не говорим, че в джунглата на ограденото място на голямата трикорабна базилика срещу католическата църква, някои корени са разцепили дори стилобата (фундаментът на някогашните колони).
Ето това е моята реч. Моят конкретен ъгъл и поглед. „Грижата” за културното ни наследство. Ето това са странностите, които моето модерно общество реши да възприеме за нормални в публичния си живот и да не им обръща никакво внимание. Или поне някакво фиктивно. Тях няма да Ви ги кажат в новините, няма да ги прочетете във вестника, камо ли пък на първа страница. Тези новини няма да предизвикат шок или обществено значими реакции. Те са създадени, априори, за да бъдат второстепенни и несъществени за нас. И за тях винаги ще скърбят хора, които в обществото са възприети за второстепенни и несъществени. Нищо, че такива хора бяха и си остават световно известни и почитани личности (като проф.дин Теофил Иванов, например, лека му пръст) и дадоха живота си в тази борба.
Но драма тук няма. Аз неискам дори и да правя сравнение с високоцивилизованите методи за консервация в Италия, Гърция или в някои други страни. Разумният човек винаги се вглежда, анализира и опитва да разбере и противоположната гледна точка. Аз гледам реално и знам, че сме в България – такъв приоритет община и държава трудно могат да имат, когато бюджет няма, безработицата, инфарктите и инсултите, раковите заболявания са най-високи у нас от цяла Европа, доходите и пенсиите са ниски, а брутния вътрешен продукт на човек от населението – най-малък. И днес, ако питам конкретно съответните лица за всеки един от проблемите на невзрачната ни археология, сигурен съм, ще се намери някой с вратовръзка, някъде в топъл кабинет с много папки, с някакво документално обяснение за всичко, ама за всичко, което описвам тук – от лайното до австрийския консорциум. И сигурно ще звучи убедителен, методичен и аз ще му повярвам, защото ще бъда респектиран. Ще си тръгна с наведена глава и ще напиша друг, втори текст. В него вече ще съм осъзнал грешките и абсурдността на настоящия и така всичко ще приключи.
Но някъде в мен, по пътя за вкъщи, все още ще повтарям на ум онези стари думи върху етърската чешма, които дълго гледах и се запечатаха завинаги в моето съзнание:



Queen's only


Тема Re: В града...нови [re: Last Roman]  
Автор Falange ()
Публикувано25.01.09 11:13



Есть, есть. Вярно си е всичко. Истината боли и реже като нож.


Добре е всеки от този клуб да го прочете този текст и като Левски да почне една просветно-образователна апостолска дейност в града, щото простотията, ниско-културието и безхаберието в Пловдив са повсеместни. Най се нервя от разни снобарчета които иначе са много модерни и НЕ-задръстени, и ако ги питаш знаят всичко за най-новите електронни музикални стилове в Лондонският ъндърграунд........но не дават и пет пари за историческото наследство на града. Простотията не ходи по гората.



Тема Re: В града...нови [re: Falange]  
АвторPaлицa (Нерегистриран)
Публикувано25.01.09 14:27



Какво общо имат снобарчетата мила Фаланге за 5-те пари и града????
На кой да ги дадат тези 5 пари???
И колко пари дават историците ( учители, музейни уредници и директори) за града????
Знаете ли въобще къде е културния отдел на община Пловдив???
Той се намира в една сгада, малко срещу Макдоналдс на главната. Качваш се по едни прогнили дървени стъпала на 2-рия етаж, а 3-тия етаж се руши и пръст и пясък слизат по стълбището от 3-тия етаж на втория!!!
Но кой от вас е ходил в културния отдел на общината?

Големи сме на писаниците в нета, но никой не действа. В Пловдив няма гражданско общество, как тогава да има култура???



Тема Re: В града...нови [re: Paлицa]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано25.01.09 18:23



Аз съм ходил... преди мноого време, но повече не съм и стъпвал там.

Между другото, отдела е под наем там?!...
Божков с подставени лица изкупува недвижимите обекти по главната, но защо ли?

Верни са констатациите, но и обществеността може да реагира на първо място с изискването да бъде ВЪЗСТАНОВЕНО пловдивското археологично дружество, на второ - чрез адекватно представяне и дейност на обществения съвет по КИН /който би следвало да е създаден и на книга да функционира/, на трето - чрез конструктивни съвети към политическите субекти при подготовката на техните местни и национални политически платформи, а подир туй-чрез контрол за реализацията им; на четвърто - чрез участие и последващ контрол върху регионалния и местен план за развитие /оня - дебелия, дето беше веднъж обществено? обсъждан в панаира преди години, когато се изтропосаха министри, заместниците им, областния и местни величия... ама си остана неконструктивно това събиране и само тупурдията му бе голяма - за пред света/.

Фолъне, нали имаш история зад гърба си, нека почнем една подписка в отделен пост за възстановяване /или преучредяване, ако е закрито/ на Пловдивското археологично дружество, преглед и актуализация на неговия устав и да вървим напред. Няма какво да се мотаме повече!

Има и позитиви: още преди да стане кмет, Славчо даде да се разбере, че тачи археологията и по неведоми пътища това, дето нашия Е клуб - Пловдив правеше с доста усилия, взе да се случва от само себе си... почисти се първо "пустеещото дворно място" в центъра /и остава необрасло.../, после археологията на Източната порта се откри /преди имаше единичен напън по проект на археологичния студентски клуб към ПУ, но резултата бе временен/, после оная помийна яма срещу църквата св. Петка, както и базиликата срещу католическата църква... Подобряват се нещата, но твърде бавно за нашите надежди.
Да не говоря, че Плоска могила 1 бе разкроена и, може би, напролет предстоят строителни мероприятия там??!!... А Плоска могила 2 на практика е заличена, независимо, че ареала й е доста голям... Плаче ми се, но не знам с какво да помогна, когато гледам, че сме една шепа народ. Нека покажем, че сме повече от 100 и тогава наистина може да имаме някакъв ефект върху различните институции /пп - от клуб Космос може да получим подкрепата на ок. 80 реални и загрижени граждани на различна възраст в рамките на 1-2 седмици/.

Благодаря за този пост!










.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"


Тема Re: В града...нови [re: Paлицa]  
Автор Falange ()
Публикувано25.01.09 19:45



Раличке, май такива части на речта като метафори и идиоми не са ти познати, щото израза "и пет пари не давам", да ти обясня ако не загряваш, значи не ме интересува. Някои използват и далеч по-вулгарни изрази като "дреме ми на х*я" например.
Какво общо имат снобарчетата и опазване на арх. наследвто ли? Ами колкото имат графитите, таговете и драсканиците върху исторически паметници, например. Тези почитатели на "графити изкуството" иначе, са все културни момчета (и момичета) ама явно хич не им дреме за историята на града.
И последно, объркала си пола ми нещо





Тема Re: В града...нови [re: Vetrim]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано26.01.09 00:21



мдам, няма да е зле Ангела да се свърже и с комитата.
Иначе пловдивчани - имате невероятния шанс да живеете в уникален град. Друг такъв в света просто няма.
Queen's only

Редактирано от Last Roman на 26.01.09 00:28.



Тема Re: В града...нови [re: Last Roman]  
Автор пeтльoМодератор (weirdo)
Публикувано26.01.09 00:48



е нали и ти идваш, белким може да помогнеш с нещо:)



Тема Re: В града...нови [re: Vetrim]  
Автор papa_sevich (член)
Публикувано26.01.09 02:42



Подкрепямъ Vetrim !!!



Тема Re: В града...нови [re: пeтльo]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано26.01.09 09:11



освен да им тегля на лошавите по един гладиус през лоясалите търбуси, друга идея наум не ми идва.



Queen's only


Тема Re: В града...нови [re: Last Roman]  
Автор пeтльoМодератор (weirdo)
Публикувано26.01.09 11:40



Изключително добра идея:)
Остава да прокараме някъв закон за тва после да не те съдят ми да ти дадат някъв медал златен кръст или нещо такова и ще стане супер:)

па после ще бутнем главната и ще организираме гладиаторски битки на стадиона "Шекера вс. Столипиново"




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.