Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:11 23.04.24 
Градове
   >> Пловдив
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Защо в Пловдив говорите на "майна"  
Авторлюбoпитeн (Нерегистриран)
Публикувано04.08.07 16:49



Кажете,че ми е интересно.И млади ,и стари,и жени и мъже съм чувал.Някои тийнейджърки като чуя,ми двучи доста гадно





Тема Re: Защо в Пловдив говорите на "майна"нови [re: любoпитeн]  
Автор пeтльoМодератор (weirdo)
Публикувано04.08.07 18:06



Христо Ботев няма много общо с Пловдив да ти кажа:)

освен това тази статия има цел да забавлява, така че не й обръщай внимание, вътре пише само глупости



Тема Re: Защо в Пловдив говорите на "майна"нови [re: пeтльo]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано04.08.07 21:04



При 10 часовия ми престой в Пловдив преди време ми направи вчечатление, че употребата на "майна" в Пловдив е в пъти повече от употребата на "копеле" в София. Да не кажа, че в София вече е изключителна рядкост да се чуе тази дума.

Преди години употребата на "майна" в Пловдив сякаш бе по-слаба. И тогавашните девойки я избягваха. Докато сега мисля че я чух повече от жнски, от колкото от мъжки уста.

Ако все пак някой има отговор на въпроса ще ми е интересно да го чуя. (Само не ме лъжете много - живял съм в Пловдив

)



Тема колеганови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Cтaниcлaв! (шемет)
Публикувано04.08.07 22:47



напиши дЕсерТТация по въпроса. Белким те Уценят

И катУ путъниш в прублема, ногу нища ша ти съ изяснът



Тема Re: колеганови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано04.08.07 23:04



Сал толкоз, санким ич?





Тема Re: Защо в Пловдив говорите на "майна"нови [re: любoпитeн]  
Авторф (Нерегистриран)
Публикувано05.08.07 03:37



Незнам защо и как се е породило, но знам, че е от много отдавна. Много стари дядовци кореняци в Пловдив говорят на "майна".
Когато жена говори така, наистина е много отблъскващо и неприятно. Аз избягвам да вкарвам "майна" когато говоря със жени, роднини и непознати-- просто е грозно. Думата я използвам само когато говоря с приятели и братовчедите.



Тема Re: Защо в Пловдив говорите на "майна"нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор пeтльoМодератор (weirdo)
Публикувано05.08.07 14:10



Не виждам нищо лошо в израза, независимо дали е използва от мъже или жени. Майна си е просто паразитна дума, която не е псувня или някаква глупост или гадост, прехвърлила се някак си в разговорната реч(пичка, копеле и други). Освен това ти гарантирам, че не се прави нарочно, един път в междучасието с един приятел си говорехме и някъв даскал беше наблизо и ни каза в последните 30 секунди казахте около 10 пъти майна или нещо подобно, ние се спогледахме, замислихме се малко и двамата не сме си спомняли да сме казваил такова нещо:) Става поинерция и просто ти се изплъзва от устата, като мигането да речем:)



Тема Re: Защо в Пловдив говорите на "майна"нови [re: пeтльo]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано05.08.07 16:02



Съгласен съм, че думата се използва механично и по навик. Въпроса е как се е породил този навик. Тук се споменават дядовци, които я използват. Ако някой има желание да попита дядо си от къде е придобил този навик ще бъде интересно. Така може да стигнем до отговора на въпроса "защо в Пловдив се говори на майна?".

Дори движението по инерцията е следствие от някакъв първоначален тласък. Идеята е да се открие какъв е бил той.

И Плевенското "до го йе" далеч не означава това, което всъщност е тази комбинация от думи. Изразите се изказват механично... В резултат за тебе ще е гадост "копеле", аз ще се цупя на "майна" (защото вече съм отвикнал), друг ще каже че дагейците са простаци и т.н.

Ако някой сподели каква е етимологията на думата майна може и да стигнем до отговора на въпроса защо се използва в Пловдив. Иначе темата ще изглежда като "защо пушачите пушат?".





Тема Re: Защо в Пловдив говорите на "майна"нови [re: ф]  
Авторзaдoвoлявaщ любoпитcтвo (Нерегистриран)
Публикувано05.08.07 20:20



Знам от прадядо ми, че идва от ''да му е.. п...... МАЙ(чи)НА''.
Поне от 80г., а може и повече, е част от пловдивската идентичност и никой не се сеща за произхода. Така говори само пловдивчанин на пловдивчанин в близък, непринуден разговор, става наистина механично.



Тема Re: Защо в Пловдив говорите на "майна"нови [re: зaдoвoлявaщ любoпитc]  
Автор MEHTA (някоя си)
Публикувано05.08.07 20:26



Аз пък съм, чувала, че идва от "Майно ле". Нещо като "Ох, майко, ако знайш кво чух..." или "вчера бях майко мила, на пазара и ако знайш майко кво ми се случи ...."



Малкият принц или Мечо Пух? Това е въпросът ...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.