Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:29 23.04.24 
Музикални
   >> Pink Floyd
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема David vs. Rogerнови  
Автор чoвekoлerлoxpaнoдeн (ComfortablyNumb)
Публикувано01.10.07 10:01



Роджър или Дейвид? Или, ако искате Brain vs Voice?
Кого бихте избрали да гледате, ако сте изправени пред тази дилема?
Лично на мен ми е трудно да отговоря на този въпрос. Въпреки, че музиката е сходна ( на моменти дори еднаква. Естествено!), но поднасянето и по пазличен начин оставя различни емоции.
Предимството на концерта на Роджър е, че има много добра визоализация на песните и това допълнително засилва въздействието от посланията в текста и музиката. Шоуто е непрекъснато на екрана просто прелива от една песен в друга и от първата си част във втората. Доста е по- агресивно от това на Дейвид и по- психадилистично ( Отиде половин час докато я напиша тази дума. За какво говорихме? )
За сметка на това Дейвид е поставил акцент върху музиката и се е постарал повече в подбора на музиканти ( само незнам как си поделят Jon Carin, който е невероятен и се счита за 6-и член на Пинк Флойд ). Освен това концертите на Дейвид са в камерни зали, ако може така да се нарече зала за 3000- 5000 човека, но все пак са концертни зали с перфектна акустика ( поне тази, в която аз бях ). Това няма как да се получи в спортна зала независимо с каква техника разполагаш. Там силата на звука до някъде компенсира качеството, но заради тази същата сила по- трудно се различават отделните инструменти.
Незнам защо Роджър не се разделя със Snowy White? Този човек направо се измъчва с второто соло на Another Brick In The Wall, part 2, а свирят заедно още от времето на концета на Берлинската стена ( може и от преди това ). Съмнявам се дори, че формацията на Роджър са в състояние да извирят Echoes например. По думите на Дейвид тази песен дълго време не е изпълнявана на живо просто поради липса на подходящи музиканти. Повечето китаристи сега имат перфектна техника, а в тази песен се иска просто да си дрънкаш ( по негови думи. Не съм го казал аз. ОК? ).
В турнето на Дейвид има повече хора близки до Пинк Флойд и са Пинк Флойд става въпрос не само за Рик Райт, ами и за Dick Parry, който свири заедн с групата още от 70- те и е оригиналния изпълнител на саксофонните партии в 'Money' и 'Shine On You Crazy Diamond'
По време на концерта Dick Parry свири 'Shine On You Crazy Diamond' на два саксофона ( бас и тенор ), както е и в албума.
Концертът на Роджър има по- силен психологически ефект, а този на Дейвид е по- емоционален с повече чувство.
В заключение ще кажа, че и двата концерта са феноменални ( ако се сетите за по- силна дума моля, поправете ме ). Ако трябва с една дума да определя формата на шоутата бих казал така: Роджър- спектакъл; Дейвид- jam session.
Моят избор е Дейвид Гилмор. За жалост никога няма да видим Пинк Флойд заедно на една сцена. Това е моя мечта, която няма да се сбъдне ( може би ), но ако погледнем от светлата страна на нещата това ни дава възможност по- често да се срещаме с музиката на Пинк Флойд следейки изявите на отделните членове на групата.
В действителност съществува ли елемент на съревнование между Роджър и Дейвид в пост- съвместният им период? Този въпрос веднага възниква, когато видиш как Роджър отказва да пее партиите на Дейвид и как Дейвид свири свои собствени версии на "Another Brick in the Wall" За мен Дейвид има по- успешна самостоятелна кариера, но неможе да пише текстове. Роджър неможе да пише дълги сола. Кой от двамата има по- голямо въздействие върху стилът на Пинк Флойд? Без съмнение без Роджър нямаше да има Тhe Wall, но как ще звучи без китарата на Дейвид?
Това са въпроси, които феновете вечно ще си задават и ще спорят по тях.
Дори и в интервютата им, когато единия заговори за другия звучат малко, като боксьори преди мачат, но намазани с обилно количество english поведение. Тук трябва да призная, че Роджър е шампион по нападане на останалите от групата.
Един мой приятел, който не е фен на Пинк Флойд ме пита: "Защо ходиш на концертите и на двамата? Нали свирят едно и също? Ако Ник Мейсън и Рик Райт имат концерти и тях ли ще ходиш да гледаш?". Какво да му обяснявам! Няма да разбере.
И така:


Дайвид Гилмор срещу Роджър Уотърс
Дейвид Гилмор
Роджър Уотърс



_____________
And so I throw the windows wide
And call to you across the sky


Тема ...нови [re: чoвekoлerлoxpaнoдeн]  
Автор VlOLATORМодератор (anathematized)
Публикувано01.10.07 10:31



В отговор на:

Незнам защо Роджър не се разделя със Snowy White? Този човек направо се измъчва с второто соло на Another Brick In The Wall, part 2, а свирят заедно още от времето на концета на Берлинската стена ( може и от преди това ).




Доста преди това. Сноуи Уайт е втори китарист във Флойд още от турнето, подкрепящо "Animals".


По темата - нито Уотърс, нито Гилмор са Pink Floyd. Сами по себе си.

Pink Floyd е самият СБЛЪСЪК между двамата титани. И именно защото са толкова различни, този сблъсък е родил такива неизбродими, всепоглъщащи и изначални красоти, цели Вселени.
Необходими са два кремъка, за да се получи искра.

Когато слушам и гледам соловите концерти и албуми на Уотърс и Гилмор, възприемам ги като солови артисти. Не като Флойд. И не ги сравнявам.
Тук не става въпрос за "А Momentary Lapse Of Reason" и "The Division Bell". За мен те са си пълнокръвен Флойд, нищо че Роджър го няма.

Възползвам се от правото си да не гласувам в така зададена анкета.

--------------------------------------
дори и сянката ми вече с тебе диша...

Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Автор чoвekoлerлoxpaнoдeн (ComfortablyNumb)
Публикувано01.10.07 11:15



Вероятно всеки фен на Пинк Флойд предпочита да види Пинк Флойд, а не членовете на групата по отделно, но въпроса е поставен така: "ако ТРЯБВА да се избира".
Малко ми е трудно да възприема Гилмор и Уотърс като солови артисти и то слушайки ги да свирят музика на Пинк Флойд. Дoри

да слушам пак си мисля за Пинк Флойд като за нещо неразделно, нещо със свой собствен облик, като за персонаж ( макар Дейвид да казва за Australian Pink Floyd, че са едно много скъпо кариоки ).
За жалост не е така и немисля, че подобна дискусия е недопустима. Това не променя с нищо обичта ми към двамата или към Пинк Флойд.
Това за двата кремъка много ми хареса.

_____________
And so I throw the windows wide
And call to you across the sky
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от чoвekoлerлoxpaнoдeн на 01.10.07 11:25.</EM></FONT></P>

Редактирано от чoвekoлerлoxpaнoдeн на 01.10.07 11:27.



Тема ...нови [re: чoвekoлerлoxpaнoдeн]  
Автор VlOLATORМодератор (anathematized)
Публикувано01.10.07 14:45



В отговор на:

но въпроса е поставен така: "ако ТРЯБВА да се избира".




Разбрах идеално въпроса. Още повече, задал си го чудесно, с много обяснения и великолепно обоснован личен отговор.
Аз обаче просто не мога да избирам в случая. За мен Pink Floyd е нещо много лично. Съвършена цялост от взаимно допълващи се части, които не мога деля.

Все едно да имаш две деца и да трябва да избираш, кое повече обичаш измежду тях. Ц, не става.

В отговор на:

За жалост не е така и немисля, че подобна дискусия е недопустимa




O, допустима е дискусията, разбира се. Специфичната история на Pink Floyd дори я налага като задължителна. Ако не се лъжа, водена е тук и преди.
Просто си казвам мнението. И това, че не е насочено в някаква категорична посока, не значи, че не я приемам сериозно или че не давам ангажиран и обмислен отговор.

--------------------------------------
дори и сянката ми вече с тебе диша...

Редактирано от VlOLATOR на 01.10.07 14:47.



Тема Re: David vs. Rogerнови [re: чoвekoлerлoxpaнoдeн]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано01.10.07 19:25



Може ли и за двамата?



Ако съм в настроение да слушам силна и ефектна музика с ангажирани текстове - пускам Роджър.
Ако съм в настроение за хем страхотна, хем приятна музика - Дейвид.
Ако съм носталгично настроен - пускам Echoes

Наскоро гледах ДВД-та с ПУЛС и със СТЕНАТА в Берлин....и в двете присъства Comfortably Numb - всеки си пее своята партия перфектно, но другата не се получава...няма я спойката м/у гласовете им...въпреки че съм чувал, че гласа на Райт е много близък до този на Роджър.
Накрая си пуснах Дувара за да чуя песента "в оригинал"

Подобно на това, което пишеш - смятам, че Роджър е по-добрия композитор и поет, а Дейвид е по-добрия музикант и изпълнител.

Страшно много по тези въпроси може да се научи от няколко ДВД-та - "Syd Barrett & Pink Floyd story 1,2", една серия "Making ..." Dark side..., Wish U..., The wall (филма) - там членовете на групата разказват много и интересни неща.


ОФТОПИК: Само да споделя възхищението си - гледах концерт на Blackmore's night - фантастичен фолк-рок, страшно приятна музика, невероятни аранжименти на Soldier of fortune, Child in time, Black night...след Флойд най-тача Пърпъл и съм впечатлен от Ричи и Кандис...особено след като предния ден гледах California jam и Come Hell or High Water...който чува Пърпъл знае за какво говоря
А имам още едно ДВД с Blackmore's night



Тема Re: David vs. Rogerнови [re: чoвekoлerлoxpaнoдeн]  
Автор niktopchev (непознат)
Публикувано03.10.07 10:40



Наистина - труден (или по-скоро невъзможен) въпрос за тези, които обичат Пинк Флойд. Виждал съм резултатите от подобни анкети и повечето (не всички) са с лек привес за Дейвид (примерно - 55 към 45).
Аз харесвам Роджър - за мен той е музикален гений (колкото и изтъркано да е). Гледал съм на живо само негов концерт (2006 - Хайд Парк, Лондон). Мисля, че от по-голяма част от музиката на "Пинк Флойд е негово дело (започвайки от "The Dark Side Of The Moon" и особено по-нататък). Просто харесвам повече песните от "The Wall" и особено "The Final Cut". Въпрос на усещане.
Дейвид е един от най-добрите китаристи, пее много добре, харесвам песните му, но не са ми любими, различавам ги от песните на други изпълнители по начина на свирене, но не и заради самата музика.
За концертите на двамата - David Gilmour е правил две солови турнета - 1984 и 2006 година. До колкото съм чел, през 1984 год. по неговите концерти е имало 300-400 души, а на Роджър - по 700-800. И двамата не са имали кой знае какъв успех - About Face достига в класациите за албуми UK: 21 US: 32, The Pros and Cons of Hitch Hiking на Роджър - UK: 13 US: 31. Роджър свири заедно с Ерик Клептън – наистина велик китарист, но песните на Пинк Флойд звучат по-зле, отколкото изсвирени от Дейвид. После Роджър прави турне с Radio K.A.O.S. (в класациите за албуми UK: 25 US: 50) – това е албума, който харесвам най-малко от всичко, правено от членовете на Пинк Флойд. По това време Дейвид е възродил Групата и не мога да приема, че прави самостоятелно турне или солова кариера – все пак по концертите една значителна част от музиката е на Роджър (за текстовете не говорим). Но по това време успехите са несравними – Пинк Флойд са на върха, правят огромни концерти, техните песни са в класациите, а турнето на Роджър минава незабелязано. През 1992 излиза прекрасния Amused To Death (UK: 8 US: 21), но Уотърс има турне чак през 1999, 2000 и 2002 година – “In the Flesh“ – наистина има успехи, записва се на CD, филмира се на DVD.
On An Island наистина е много успешен албум (UK: 1 US: 6) – и като албум, и като турне, но и турнето на Уотърс 2006 – 2007 The Dark Side Of The Moon е супер успех, все пак е първия музикант, продал над 1 млн билети за 2007, по мои изчисления е пял пред почти 2 млн (за двете години). Но пък не е написал почти нищо ново от 1992 (с изключение на 4-5 песни, които не са на особено ниво). Концертите на Уотърс са наистина страхотно замислени, организирани и изпълнени, но почти всеобщо е мнението, че част от вокалите на Роджър са записани предварително и той пее върху тях. За музикантите – за Andy Fairweather Low съм чел, че е най-добрия ритъм-китарист в Европа, и трите вокалистки са много добри (Katie Kissoon, PP Arnold and Carol Kenyon), за Jon Carin няма какво да се каже – просто е невероятен музикант. Snowy White не ми харесва толкова, колкото на предишното турне (сякаш е изморен), гледал съм го на самостоятелен концерт с White Flames Band – свири добре, пее слабо, но мащабите на изявите му са съвсем малки. Сякаш този човек не обича музиката на Флойд и я свири насила (себе си определя като блус-китарист). Dave Kilminster – направи много добро впечатление, един от най-добрите имитатори на Дейвид (не и за вокалите), но техниката не може да компенсира липсата на собствено чувство и емоция. Като цяло – групата на Роджър е на изключително ниво (според мен са по-добри от тези на Дейвид). Звукът е по-богат, женските вокали придават особено звучене. Преди два дни гледах DVD-то на Дейвид – ''Remember That Night'' – изумително добре направено. А що се отнася за взаимоотношенията между четиримата – съгласен съм, че Роджър е шампион по нападане на останалите от групата, но от известно време нещата се промениха. Сега Уотърс иска Флойд да свирят отново заедно, Дейвид не е съгласен.
Всъщност, можеше и да не пиша всичко това (то си е широко известно); за мен Дейвид е изключителен музикант и композитор, но Роджър е музикалният гений.



Тема Re: David vs. Roger [re: Cтepн™]  
Автор pirx (crazy diamond)
Публикувано13.12.07 11:42



ха съмишленик за Purple...бих ти препоръчал да чуеш Jon Lord With с The Hoochie Coochie Men .



Тема Re: David vs. Rogerнови [re: чoвekoлerлoxpaнoдeн]  
Авторsilent (Нерегистриран)
Публикувано08.03.08 13:34



На мен по на сърце ми е Дейвид....без неговата китара и вокал просто не си представям Флойд....Последните два албума на Флойд и последните им две турнета показват че има Флойд и без Уотърс....това е ....и честно казано последните два албума на Роджър преди да напусне групата не са ми от най-любимите...въпрос на вкус и лично мнение....отделен е въпросът че Стената наистина е шедьовър....



Тема Re: David vs. Rogerнови [re: чoвekoлerлoxpaнoдeн]  
АвторSurrealistic Pillow (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 00:48



След много тежки размишления - Уотърс...



Тема Re: David vs. Rogerнови [re: чoвekoлerлoxpaнoдeн]  
Автор Skywalker (Up The Irons)
Публикувано21.09.08 19:05



Гилмор 100%


Уотърс го гледах вече. Но и да не бях щях да предпочета Гилмор. Любимия ми китарист е




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.