Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:03 22.06.24 
Музикални
   >> Pink Floyd
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема similar to:  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано11.12.06 13:03



Led Zeppelin, The Doors, The Beatles, Jimi Hendrix, Radiohead.

така пише в страничката с инфо за Флойд в Last.fm.

стана ми интересно - ако трябва да определите пет най-близки групи и изпълнители до музиката на флуидите, ще бъдат ли горепосочените?

Моята любов е моята лавина.


Тема ...нови [re: Яcминa]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано11.12.06 16:18



Ми, принципно смятам че звученето на Флойд е възможно най-уникалното и най-неподражаемото, което съществува и е съществувало в музиката.

И като такова, ми е много трудно да го оприлича на нещо.

Дори сред групите, които са видимо повлияни от Флойд, защото не-видимо те влияят на цялата рок сцена след тях, няма такава, която да звучи толкова комплексно и всепоглъщащо. А и толкова разнозначно във всеки един албум и период.
Другото което ме спъва в отговора е това, че реално Флойд са почнали да творят в зората на рок-а и не са имали възможност да се повлияят от кой знае колко много групи и изпълнители. Дори в даден момент се отлепят и от тези, от които реално са се учили и възхищавали най-много - The Who, Cream, Jimy Hendrix, The Beatles...


Ама щом се иска отговор на конкретен въпрос /"пет най-близки групи и изпълнители"/ и не се конкретизира дали групите трябва да са съвременници на Флойд или може да са разни качествени епигони от по-новото време, ето:

1. The Beatles - по-късните албуми.
И това - единствено заради очевадното преклонение на Барет към тази банда. След Барет - почти няма нищо бийтълско, но съм ги сложил най-отгоре, защото все пак единствената група, от която Флойд са се повлияли ушевадно в даден период. Макар и доста кратък. Работата е там, че по-нататък не се влияят от нищо и никого.

2. Anathema след 95-та.
Вонят..., ама ВОНЯТ на Флойд.

3. The Velvet Undergound
тук ще се самоцитирам:
Заедно с Флойд, те са тези, който дефинират алтернативно-авангардния подход към блус рока. Основни принципи:

- поетизиране и съзерцателност,
- отношение, вглъбеност,
- бунт, но не в смисъл "революция",
- разширяване на кръгозора от тематики,
- дислокация по отношение на триакордието и инструментариума.
- комбинативност по отношение на други изкуства.
- други;

4. Radiohead
От втората голяма алтернативна вълна, отпочнала в края на 80-те, тях най-здраво ги тресе флойднята.

5. The Alan Parsons Project

Колебаех се кого да сложа на петото място --> Dire Straits, Marillion или The Alan Parsons Project.
Но Мерилиъните, макар и мноооого повлияни от Флойд /особено Стив Ротъри от Гилмор/, дълбаят в по-различна посока. Там връзката с корените се нарича Genesis, а не Floyd.
Стрейтс са много близки като аромат и концепция. Те са и приятели големи Кнопфлър и Гилмор

И все пак, въпреки че имат 2-3 албума, които са дълбоки колкото Марсианската падина, като цяло са твърде праволинейни.
Докато Алън Парсънс е сам по себе си един ушезасмукващ довод. Той е и работил с тях, с Бийтълс....най-нормалното нещо на света е да е запознат с рецептата за забъркване на розова чорбица, поръсена с пикантен флуидец, едро смлян и преуханен.

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Редактирано от VlOLATOR на 11.12.06 17:26.



Тема Re: similar to:нови [re: Яcминa]  
Автор meryl (streep)
Публикувано11.12.06 17:08



От тези 5-те изброени за нито едно не бих казала, 4е ми е similar to Floyd
Съгласна съм с Violator за Alan Parsons Project и Anathema. Даже последните така ги открих - един приятел ми каза, ама ти като си такава фенка на Флойд значи и Анатема ще ти харесат :) Така и стана


Това което мога да добавя е ASIA.

Редактирано от meryl на 11.12.06 17:14.



Тема ..нови [re: VlOLATOR]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано11.12.06 20:51



знам, че Флойд нямат аналог, бях сигурна, че ще кажеш нещо такова до степен на пълно отхвърляне на някакъв си списък с пет групи.

зарадвах се обаче, като видях, че все пак си отговорил на въпроса :)

та...четейки мнението ти, ми изникват някои въпросителни още:

"подобно" звучене значи ли непременно "повлияване"?

това ли са петте групи, които би препоръчал на човек, който слуша и е запленен досега само от Флойд?

защо все пак Доорс и Цепелин са сложени, как мислиш?..може би по горната причина с препоръчването?...във всеки случай не познавам Флойд-човек, който да не е и Цепелин-маниак.

и накрая да кажа за себе си - Алан Парсънс слагам и аз. а си мисля, че който слуша Флойд, няма как да не хареса и Депеш...знам, че и ти така...а дали не и Кюър?

...а Юту?...онзи ден си преговорих Пулса - ми...имаше и U2 там, да.

Моята любов е моята лавина.


Тема ...нови [re: meryl]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано11.12.06 20:54



ASIA и Флойд?

слушала съм прекалено малко неща на ASIA, за да имам мнение по въпроса, но все пак ми прозвуча странно...

Моята любов е моята лавина.


Тема Re: ...нови [re: Яcминa]  
Автор meryl (streep)
Публикувано11.12.06 23:07



Ами може би защото не приех similar to = sounds like


Anathema и Alan Parsons Project имат нещо общо като звучене, но за мен общото с Asia е по-скоро в гъдела при слушането... Явно за всеки е различно. Харесвам и Битълс, но за мен те с Флойд са коренно различни. Битълс звучат гениално по друг начин, някак еднопластов... там я няма тази дълбочина като при Флойд. За подобно звучене изобщо не мога да кажа, че има нещо общо...



Тема Re: ..нови [re: Яcминa]  
Автор meryl (streep)
Публикувано11.12.06 23:13



Аз съм и Флойд и Депеш маниак до лудост

Но Лед Цепелин трудно слушам, а Ю Ту съвсем не харесвам...Виж тук бих сложила в един кюп Ю Ту и Стинг...не мога да ги почувствам и това е....да, музиката им звучи добре...но нищо повече, не ме трогват никак



Тема ...нови [re: Яcминa]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано11.12.06 23:54



""подобно" звучене значи ли непременно "повлияване"? "

Според мен, да!

Друг е въпросът дали влиянието е директно или индиректно. Има някой банди, които са неосъзнато повлияни от Pink Floyd. Други се гордеят да се нарекат техни последователи /Shadow Gallery имат един великопепен двайсетминутен поклон, който са нарекли "Floydian Memories" и в който са вплетени тридесетина техни парчета/.
Пример - стилът на свирене на Дейвид Гилмор е толкова уникално-специфичен, че се превърнал в нещо като запазена марка. И е много по-разпознаваем от тези на другите двама слоу хенд-а --> Клептън и Кнопфлър.
Към по-късна дата всеки китарист, който почне да изцежда тоновете по този затрогващо-измъчен начин, пряко или косвено е повлиян от него. Защото той е школа, стил, а не просто един велик китарист.

Същото е и с Роджър Уотърс.
Разчупените вглъбени композиции, брилянтните и до болка искрени текстове, концептуалната тематика, търсенията и перфектционизмът в областта на звукоизвличането, гневните изблици, артистичната бленда, която е много далеч от класическите вокални прийоми в блуса и рока...., това са все неща, които впоследствие стават баси стабилния корен за израстването и развитието на дървото на рок музиката в най-разнообразни посоки. И независимо дали някоя група е на върха на туй дърво, дали е основен ствол, или е нейде по клоняците и вейките,...без корен, от където да суче розови сокчета от Вселената, за где е тръгнала?




"това ли са петте групи, които би препоръчал на човек, който слуша и е запленен досега само от Флойд? "

ми, зависи!
Ще подходя спрямо конкретния човек и предпочитанията му, защото феновете, които са успели и имали късмета се докоснат до Флойд, са доста различни като типаж и вкусове. И това е нормално, Флойд има с какво да привлекат купища типажи, защото, както вече неведнъж споменах, те са изключително съчетание от най-високите върхове, които е способна да достигне музиката.
Напоследък много често препоръчвам Anathema на хора, които имат афинитет към ултра тежкото депресарско звучене. Естествено, на такива не препоръчвам Парсънс и Бийтълс, хъхъхъ
Трябва да се има предвид, че не всички могат да имат универсално настроено слухово апаратче, което да подбира и оценява и пресява безпогрешно доброто от всеки стил.

"защо все пак Доорс и Цепелин са сложени, как мислиш?..може би по горната причина с препоръчването?...във всеки случай не познавам Флойд-човек, който да не е и Цепелин-маниак."

От моя гледна точка са сложени погрешно. Заради слабоумната стиловата категоризация "рок динозаври" и заради някаквото съвпадение във времевия диапазон, в който основно творят.
И Zeppelin, и The Doors пердашат твърде праволинеен блус рок в сравнение с Pink Floyd. С това изобщо не искам да омаловажавам достойнствата на тез две великолепни групи. Много са ми любими.
Но при тях няма почти никакво стилово развитие. Докато при Флойд това разнообразие е толкова пъстро и всеобхватно, че не можеш да го проследиш чак. И на всичкото отгоре е лавинообразно. В смисъл --> повлича всичко по пътя си. Или го преобразява по свой вид и подобие, или го обезличава.

"и накрая да кажа за себе си - Алан Парсънс слагам и аз. а си мисля, че който слуша Флойд, няма как да не хареса и Депеш...знам, че и ти така...а дали не и Кюър? "

Единственият минус в актива на Depeche Mode, ако трябва да се "борят" и сравняват с Pink Floyd, макар аз да не обичам подобни безсмислени сравнения, е това че са правили прощъпулник тогава, когато Уотърс и Ко. вече са се разпадали.
Друго поколение са просто. Поколение, на което не са му оставени много неща за откриване в музиката. Depeche Mode са тръгнали да покоряват върхове в доста по-неблагоприятно за таз цел време. Това прави минусът им кекав и не толкова важен. Поне за мен.
Пак ще се самоцитирам:
И едната, и другата група, независимо от нивото и времето, правят следното --> създават стандарти в музиката, от които сами бягат, когато те се пренаселят, за да могат на спокойствие и в самота, без никой да им пречи, да създадат нови и нови. И нови.....И нови....и пак.

В този ред на мисли, Depeche не са подобни на Floyd..., те са им равни.

Колкото до The Cure, те са твърде авангардни, символични и отвеяни, за да ги включа в списъка, който поиска. Докато Флойд, въпреки цялата тази космополитност и пространственост на цялостното звучене, са си група, която набляга основно на социалната тематика /текстове, концепции и прочие/. Особено след "Meddle".


"...а Юту?...онзи ден си преговорих Пулса - ми...имаше и U2 там, да."

Като пищна сценография и осветление ли?
Щото това го докарват сполучливо и дървари като AC/DC, Kiss и Rolling Stones.
От музикална гледна точка - U2 не са ми близки до Pink Floyd. Или поне не дотолкова, за да ги сравнявам. Боно е много специфичен артист, той гради облика на тази велика група почти сам. Докато във Флойд винаги е имало искри, сблъсъци, допълване.
U2 са смесица от пост-пънк, блус, джаз, уейв, алтернатив, поп. Вярно, много стилове са, но все пак са определими.
A Pink Floyd са успели да се възнесат над стиловите граници в музиката.

Само една група успява да го направи след тях. И това не са U2

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Редактирано от VlOLATOR на 12.12.06 17:43.



Тема Олеле!нови [re: Яcминa]  
Автор the_alchemist (superunknown)
Публикувано12.12.06 12:03



а си мисля, че който слуша Флойд, няма как да не хареса и Депеш...знам, че и ти така...а дали не и Кюър?

Не прекаляваш ли малко, а?



I wish I had a river I could skate away on...

Тема Re: ...нови [re: meryl]  
Автор Seaborn (Aeronnen Tull)
Публикувано13.12.06 02:58



В отговор на:

Харесвам и Битълс, но за мен те с Флойд са коренно различни. Битълс звучат гениално по друг начин, някак еднопластов... там я няма тази дълбочина като при Флойд.




Интересно ми е да чуя обяснение на "тази дълбочина", която намираш във Флойд, а липсва при Бийтълс? Не че е задължително музиката да се обяснява (стига и само да се почувства), но така и така сме тръгнали... ;)) За дълбочина в звученето на инструментите и оркестрацията ли става дума? Това чувство за съдбовност при Флойд ли ги различава? Аз си мисля, че голяма част от това, което прави Флойд гениални и уникални като стил е заложено още в Бийтълс. Просто времето не им е стигнало да ги отвее натам. ;))) Сега се сещам за новия (мда) албум, който излезе сега, с преработени песни на Бийтълс от Джордж Мартин за шоуто във Вегас. На мен ми хареса много, след повече от 35 години той използва пак материала от 60-те, но вече от нова гледна точка събира нещата в едно. Заслужава си да се чуе. Примерно последната минута и половина на звучи ли ти с дълбочината на Флойд или имаш съвсем друго предвид?

Това са странни неща, които пиша, но ми е любопитно наистина.

П.П. И аз мразя да сравнявам велики групи!



Тема Re: Олеле!нови [re: the_alchemist]  
Автор Seaborn (Aeronnen Tull)
Публикувано13.12.06 03:22



В отговор на:

а си мисля, че който слуша Флойд, няма как да не хареса и Депеш...знам, че и ти така...а дали не и Кюър?

Не прекаляваш ли малко, а?




Мдааааа...

Ясмина, индивидуални са нещата. Може да си луд Флойд фен, а да не харесваш Цепелин. Зависи от това как ще интерферира с мозъчните ти вълни (разбирай душевните). Дали ще си потрепват в хармония, дали ще се получи дисонанс (от неприятния тип) или пък ще избухне резонансово увеличение на амплитудата, водещо до балженно пръсване на главата от кеф. Аз, например, мразя групи, на които вокалът пее с аграрен или докерски акцент или тембър (няма връзка с горе-изброените групи). ;)) Понякога и малкото камъче преобръща каруцата.

Редактирано от Seaborn на 13.12.06 03:23.



Тема Re: ...нови [re: Seaborn]  
Автор meryl (streep)
Публикувано13.12.06 08:50



Хм, не знам как да обясня какво имам предвид, наистина

Някак като че ли откривам подтекст в самата музика на Флойд, докато при Бийтълс нещата ми звучат по-буквално. Оф, рискувам да кажа някаква глупост като обяснявам така, то си е начин на възприемане и чувствителност. Наистина, невъзможно е да се прави съпоставка между две такива групи, това което исках да кажа с 2 думи е, че не са ми similar to една на друга
Това парче за което говориш не мога да го изтегля от работа, довечера като се прибера ще го чуя :)



Тема :))нови [re: the_alchemist]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано13.12.06 13:25



Прекаляването ми е Приоритет в Програмата за Усвояване на Света



Моята любов е моята лавина.

Тема внови [re: VlOLATOR]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано13.12.06 13:32



"Take it Back" ги открих Ю2, айде сега линчувайте ме



Моята любов е моята лавина.

Тема я кажи сега,нови [re: Seaborn]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано13.12.06 13:36



кои са тези докери и аграри според теб, че ми стана забавно :)

Моята любов е моята лавина.


Тема Re: ...нови [re: meryl]  
Авторpfyd (Нерегистриран)
Публикувано13.12.06 18:53



''Някак като че ли откривам подтекст в самата музика на Флойд...''

Това,което казваш е съвсем правилно,аз също го чувствам по този начин,този подтекст се крие както в думите,така също и в самото звучене,в самата музика като композиция,като наи-интересното е,че точно този подтекст,за който говориш е различен за всеки отделен човек.
За пример бих дал The Great Gid in The Sky,никакъв текст просто един неземен вокал,и доброто старо пиано... :) Нямам думи да опиша асоциациите,които изникват в главата ми и които ми създава тази песен ...



Тема Re: similar to:нови [re: Яcминa]  
Автор vogelfrei (София-окръг...)
Публикувано14.12.06 22:46



Здравей. Тия "симилар ту" са правени, доколкото знам, на базата на това какво друго слушат феновете, освен Флойд. А това е доста различно от твоя въпрос - "кои други групи звучат като Флойд".

Какви са моите асоциации на тема Флойд?

- психеделия: с помощта на Баретските флойдни рокът излиза от началното си състояние (психеделията) и започва своето жанрово многообразие. Флойд са отговорни за дефинирането на рока и разделянето му на различни видове рокчета, които познаваме и до днес. Коя е групата, която е извършила подобна революция, дори в по-голяма степен от Флойд? Велвет Ъндърграунд.

- прогресив: музикалната мода, която избухва веднага след осъзнаването на рока като такъв (което става с дебютния албум на Велвет и Нико), е прогресив рокът. Прогресивът - това е техниката на приготвяне на супата, наречена психеделия. Уотърс е прогресар по дух. "A Saucerful of Secrets" (един от най-любимите ми албуми, при това един от най-подценяваните флойдски) пък съдържа целия прогресив in a nutshell. Коя е групата, която дефинира прога и е негов най-достоен знаменосец? Кинг Кримсън.

- перфекционизъм: технически гений, изпипан звук, талант при аранжирането, необичайни звукови решения, използване на живи звуци, Аби Роуд... Алан Парсънс Проджект

- композиране: удължени и сложни композиции, разточителство, смяна на темите, свирня, мултиинструментализъм, обогатени с плутоний сола, функционално използване на клавирите и нетрадиционните за рока инструменти... Йес

- завземане на територии: за Флойд няма непознат стил в рока. Чрез тях (макар и не само) блусът съзнателно се трансформира в рок. Не несъзнателно, както при Дорс, Грейтфул Дед или Джеферсън Еърплейн. При тях може да видим как авангардни техники като нойза и готика си взаимодействат с образци на класическия, същински рок. Що? Щото именно Флойд са дефинирали класическото в рока.

Флойд е групата, която еднакво добре въплъщава принципите на албумния рок и на арена рока - с концептуалните и завършени албуми от една страна и със съвършените си концерти (особено без Уотърс) от друга. Точно от тях тръгват (макар и в незряла форма) екстремните жанрове - с "Ummagumma", който изпреварва съзнателния старт на екстремизма (първия Сабат). И т.н. Коя друга група може да се похвали с такова стилово и техническо многообразие? Ръш

За някои споменати връзки:

С Депеш, Кюр и Ю Ту - абсурд. Всички тия притежават силна пънк жилка, в най-общия, парадигмален смисъл на пънка. Флойд принадлежат на парадигмата "прогресив", макар талантът им да надвишава базисния прогресив жанр, а именно "арт-рока".

С Рейдиохед - да, най-флойдската пост-рок група. Дори Йорк има кавър на "Wish You Were Here". Обаче поне толкова важно влияние за Рейдиохед е Ръш, от които колегата е взимал с шепи. И не само Ръш. Рейдиохед са силно повлияни от Кокни Ребел, Ти-рекс и целият останал глем-пред-пост-пънк.

С Бийтълс - да, ако се има предвид, че и Бийтълс, и Флойд са пред-рок групи, които с течение на времето стават пост-рок. Но генерално погледнато двете нямат нищо общо - нито като техника, нито като подход. Освен това Бийтълс имат почти нулево музикално и грамадно културно значение, докато при Флойд геният се състои почти изцяло в музиката. Музиката...

И т.н.

...София-окръг и Пазарджик.

Редактирано от vogelfrei на 14.12.06 23:00.



Тема Re: similar to:нови [re: vogelfrei]  
Автор Seaborn (Aeronnen Tull)
Публикувано15.12.06 00:27



В отговор на:

Освен това Бийтълс имат почти нулево музикално и грамадно културно значение...




Най-абсурдно грешното мнение, която съм виждал от доста време!
Иначе хубав пост като цяло.

Редактирано от Seaborn на 15.12.06 00:32.



Тема Re: similar to:нови [re: Seaborn]  
Автор vogelfrei (София-окръг...)
Публикувано15.12.06 01:27



Обори го тогава.

...София-окръг и Пазарджик.


Тема Re: similar to:нови [re: vogelfrei]  
Авторckpaпa (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 12:26



Най-флойдската пост флойд група е Anathema, а не Рейдиохед. Освен това радио тиквите вече правят ембиънт. Скоро ще му викаме DJ Йорк.





Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Автор Thunder lnc. (hard'n'heavy)
Публикувано16.12.06 00:13



Gilmour - школа? (за какво?)

Zeppelin & Doors - праволинеен блус рок? (Zeppelin - неразвиващи се?)

Тука се включиха групи, дето някои хора харесват покрай Флойд, ама това не означава, че непременно трябва всички да се мерят коя е по-по-най (камо ли пък в коя от тях може да се намери някакъв намек за Флойд).

Като музика Депеш и Флойд нямат нищо общо... но като дълбочина - да, до известна степен могат да се сравняват. Всъщност, Депеш няма нужда да се сравняват с Флойд. Достатъчно велика група са и без това.

The Cure? Много са далеч от Флойд.

U2 също не виждам какво общо могат да имат с Флойд, въпреки че са ми една от любимите групи, но това не означава, че ще тръгна да търся прилики...
щото такива и тук просто няма.

Да не би случайно да имаш предвид Dream Theater?

И така: Няма все още група, която да наподоби или наследи в каквато и да е степен Флойд. Свиквайте, защото това просто не може да се случи.

Редактирано от Thunder lnc. на 16.12.06 00:45.



Тема Да,нови [re: Яcминa]  
Автор Thunder lnc. (hard'n'heavy)
Публикувано16.12.06 00:43



определено има U2 (примерно нещо от рода на Where The Streets Have No Name), но какво от това? Вече (почти, надявам се) всичко е измислено. Нормално е да се открият разни фрагменти и дребни влияния оттук-оттам. So What?

The grass was greener...


Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано16.12.06 10:42



и дървари като AC/DC

гениално определение,няма що...да се сещаш за по-автентичен хардрок от Big gun?
Да беше сложил и Пърпъл при дърварите, що ли?



Тема ...нови [re: Thunder lnc.]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано16.12.06 12:36



"Gilmour - школа? (за какво?) "

Дейвид Гилмор превръща китарата от силов инструмент /основно изразно средство на рок-а/, с който се правят подложки, държат се рифове, акорди и солца..., в основно средство за разпръскване на емоция. Ама не тази емоция, която Хендрикс, Клептън и Пийт Таушенд са дефинирали преди това.

По-друга една, космическа, далеееееееч по-дълбока...и ако щеш - лирична. Дейвид видоизменя доброто старо блус соло, от което дори Хендрикс не успява да се абстрахира съвсем, и го прави неузнаваемо.

Той постига това с особения си начин на звукоизвличане и най-вече с въображение. Не просто свири тона, а го изстисква до последната капчица чувство, което е способен да открие там. Цикли на него, гъделичка го, мачкоти го докато го изтощи.
Слушал си хиляди пъти китарните линии в "Shine on you crazy diamond" или "Echoes", не се ли изумяваш, отново и отново, как е построено това нещо? То няма логика.
Това не е рок, Тънди, това е магия.



В този ред на мисли, според мен, другарят Гилмор е школа за мислещи китаристи, които не свирят тоновете, а ги рисуват. Най-добър ученик - Стив Ротъри.


"Zeppelin & Doors - праволинеен блус рок? (Zeppelin - неразвиващи се?) "

Казах че са "праволинеен блус рок в сравнение с Pink Floyd"!!!

Аз мисля преди да напиша нещо, много често знам какви ще са реакциите, така че гледам да подплътя внимателно тезата си, за да не се налага да я защитавам излишно.
В сравнение с Флойд, 98% от групите са праволинейни и не търпят кой знае какво развитие. The Doors и Led Zeppelin са в това число. Много са ми любими, особено вторите, но дори и те, от първото до последното парче, което свирят под това име, си праскат блусец. И в това няма абсолютно нищо лошо. Напротив.
В праволинейния блус има страшно много чар и една почти необяснима универсалност. То и затуй именно той успя да стане основа на всичката струваща си музика след 50-те. Тук обаче говорим за нещо друго.

"Като музика Депеш и Флойд нямат нищо общо... но като дълбочина - да, до известна степен могат да се сравняват. Всъщност, Депеш няма нужда да се сравняват с Флойд. Достатъчно велика група са и без това. "

Естествено че "като музика" нямат нищо общо. Аз казах същото.
Попитаха ме /нарочно ме провокираха/, затуй си позволих да ги сложа на една плоскост. Като отново подчертах, че подобни сравнения са абсолютно безсмислени.
И не стравнявах музиките им, сравнявах значението им, мястото им в музиката, влиятелността.



"Да не би случайно да имаш предвид Dream Theater? "

Не.


"Няма все още група, която да наподоби или наследи в каквато и да е степен Флойд. Свиквайте, защото това просто не може да се случи. "


Именно с това започнах! Ти чете ли, бе Тънди, изобщо!?

Ако бях подходил така серт, тази тема, или поне този клон от темата, нямаше да го има. А аз се забавлявам

Де се изгуби, бе ти!? Поздрав с "Black" на Pearl Jam

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Редактирано от VlOLATOR на 16.12.06 13:50.



Тема ...нови [re: Cтepн™]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано16.12.06 12:49



"гениално определение,няма що"

Чак пък гениално.

Това е просто факт, не съм се напъвал да го измъдря

"да се сещаш за по-автентичен хардрок от Big gun?"

Разбира се! Автентичен хард рок има 5-10 години преди AC/DC изобщо да се прощъпулят.
Кво ти парчета, за цели албуми се сещам. Хвани средните The Beatles, The Who, ранните Black Sabbath /особено/, следродевънсовите Dееp Purple...да не изброявам, много са.

Е и?

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Тема ...нови [re: Cтepн™]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано16.12.06 14:09



не дървари - шафЙори!...просъскал агентът фашист



Моята любов е моята лавина.

Тема ...нови [re: Thunder lnc.]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано16.12.06 14:12



Няма все още група, която да наподоби или наследи в каквато и да е степен Флойд. Свиквайте, защото това просто не може да се случи

...айде пак балада за комуниста ;)



Моята любов е моята лавина.

Тема ...нови [re: Thunder lnc.]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано16.12.06 14:16



нищо бре, само го дадох за пример, че го чух.
иначе - провокацията работи с пълна сила :)

и в много посоки би могла да избие, което е всъщност целта..

Моята любов е моята лавина.


Тема здравей,нови [re: vogelfrei]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано16.12.06 14:27



не съм много съгласна с мнението ти, че тия "симилар ту" са правени само на базата на това какво друго слушат феновете, освен Флойд. щото по тая логика можеше и Елвис Пресли да е там и кой ли още не.

като гледам симиларите на други групи - виждам приликите веднага - просто за Флойд е доста по-различно и въпрос на по-задълбочено изследване. обяснимо защо.
затова ми стана интересно - ако ти работиш в Ласт ефем и са ти дали задача да напишеш 5 симилари - сиреч - нещо подобно и нещо като препоръка към слушащите - точно Йес и Ръш ли ще сложиш в петте?

Моята любов е моята лавина.

Редактирано от Яcминa на 16.12.06 14:28.



Тема Re: ...нови [re: Яcминa]  
Автор Thunder lnc. (hard'n'heavy)
Публикувано16.12.06 18:51



Аре сега балада за кумуниста



За мен Флойд са също толкова неподражаеми и неимитируеми, колкото за теб ДиСи са шофьори.

The grass was greener...

Тема Re: здравей,нови [re: Яcминa]  
Автор vogelfrei (София-окръг...)
Публикувано16.12.06 18:53



В отговор на:

не съм много съгласна с мнението ти, че тия "симилар ту" са правени само на базата на това какво друго слушат феновете, освен Флойд




Доколкото знам, точно на тази база се правят симиларититата. Иначе как да си обясним, че се сменят периодично?

В отговор на:

затова ми стана интересно - ако ти работиш в Ласт ефем и са ти дали задача да напишеш 5 симилари - сиреч - нещо подобно и нещо като препоръка към слушащите - точно Йес и Ръш ли ще сложиш в петте?




Да? Това беше смисълът на постинга ми. :)

...София-окръг и Пазарджик.

Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Автор vogelfrei (София-окръг...)
Публикувано16.12.06 18:58



Хард-рок има отпреди ДиСи, факт. Само че е факт и следното: при всички изброени от теб, хард-рокът е ангажиран с конкретна социална, а често и музикална мисия, затворен е жанрово. ДиСи са единственото рок явление, при което рокът е съвършено чист и оглозган както музикално (три акорда, куплет-припев-куплет и по средата соло а ла Чък Бери), така и културно (никаква податливост на каузи, музика за кеф и т.н.).

...София-окръг и Пазарджик.


Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано16.12.06 19:02



Някакви доводи, доказващи "факта"?

Или го дефинираш аксиоматично...почти теологично?

Айде, разбрах, че не съм улучил термина...да го кажа по научному - да се сещаш за по-чиста еманация на хардрока от Big gun? Или че Big gun е квинтесенция на хардрока?

ПП: Не се впрягай излишно...АС/ДС са измежду най-любимите ми групи и точно определението "дървари", хвърлено просто така, без никаква обосновка, ме накара да се намеся. Всъщност ми е все едно кой как възприема музиката на тези или онези...щом на мен ми харесва, значи всичко е ОК.

ППП: По темата...изключвайки АРР, най-флойдовски звучащи парчета съм чувал от Future sound of London и донякъде от The ladder.

Редактирано от Cтepн™ на 16.12.06 19:03.



Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Автор Thunder lnc. (hard'n'heavy)
Публикувано16.12.06 19:03



Добре, вече знам за поне един ученик на Гилмор



За Цепелин продължавам да твърдя, че в никакъв случай не са неразвиващи се. Ама то така мое да си продължаваме още дъъъъъъълго... Какво е разстоянието от Communication Breakdown до Carouselambra? Ако това не е развитие, не знам какво Е

Иначе, четох, ама малко разцентровано, сори (опитвах се да гледам в две непресичащи се прави, ама те все се пресичаха)

Нямаше да се изкуша да се обадя, ако темата не ме забавляваше. Така че естествено нищо от това не е на сериозно

ПП. Бай дъ уей, Anathema е една доста интересна група. Започват със смъртнишки дет (първото им демо например няма кво да го коментирам) и еволюират до такава степен, че се чудя как още не са се преименували... Па и други банди, като Paradise Lost да речем, или Tiamat.

The grass was greener...

Тема Re:нови [re: vogelfrei]  
Автор Thunder lnc. (hard'n'heavy)
Публикувано16.12.06 19:05



А защо не и нещо от рода на Van Der Graaf Generator и King Crimson?



The grass was greener...

Тема Re:нови [re: Thunder lnc.]  
Автор vogelfrei (София-окръг...)
Публикувано16.12.06 19:21



Разбира се, и двете са близки до Флойд и ги обожавам. Обаче ако ги сложим, ще признаем, че Флойд са (симфо)-арт-рок група, или "прогресив", както неточно наричаме симфо-арт рока. Ако говорим само за Уотърс, той е кристален прогресар - луд гений, който трябва да бъде усмирен от групата си. Иначе какво се получава? Radio K.A.O.S. Лудница.

Онова, с което Флойд надвишават (или поне преминават отвъд) "прогресива" е сблъсъкът между таланта на сложното при Уотърс и таланта на простото при Гилмор. Традицията на Уотърс срещу новаторството на Гилмор. Интровертният Уотърс и екстравертният Гилмор. И т.н. Затова и не съм сложил само прогресив групи, при все че Флойд са органично свързани с парадигмата прогресив.

...София-окръг и Пазарджик.


Тема Re:нови [re: vogelfrei]  
Автор Thunder lnc. (hard'n'heavy)
Публикувано16.12.06 19:33



Нали все пак ключовата фраза беше similar to:



Да се придържаме към този формат, или към условието на задачата, така да се каже.

Представи си какво щеше да се случи, ако Сид не се беше самоунищожил целенасочено, за да достигне звездите... или поне не толкова рано. Всъщност, всичко има смисъл. Ако не бе станало така, нямаше да се роди Wish You Were Here. И т.н.

The grass was greener...

Тема ...нови [re: Thunder lnc.]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано17.12.06 12:32



"Добре, вече знам за поне един ученик на Гилмор "

хеххе, не е само един. Където чуеш китарата да звучи като не-китара

..., туй е гилморов последовател

"Какво е разстоянието от Communication Breakdown до Carouselambra? "

Във всеки случай не е като разстоянието между "Julia Dream" и "Pigs"

"ай дъ уей, Anathema е една доста интересна група. Започват със смъртнишки дет (първото им демо например няма кво да го коментирам) и еволюират до такава степен, че се чудя как още не са се преименували."

ooo, Anathema са чудовищно яки. Една от най-слушаните от мен групи в последната година. Заедно с Pain of Salvation.

При Анатема нещата се случват след като Винс Кавана застава на кормилото и поема нещата в свои ръце. От безинтересен дуум метъл еволюират до нещо, което не мога да определя стилово. Което само по себе си говори колко е привлекателно. Всъщност няма абсолютно никакво значение какъв е стилът, важното е че подходът на момчетата е толкова прогресивно-алтернативен, колкото не може да бъде. Ако в момента ме попитат "Дай ми пример за истински душепогубваща, депресарска и мрачна музика" - без да се замислям ще отговоря - Anathema

Слушал ли си кавърите им на "Comfortably Numb" и "Wish U were here"?

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Редактирано от VlOLATOR на 17.12.06 12:43.



Тема Re: similar to:нови [re: Яcминa]  
Автор Дaмянckи (инж.-куфражист)
Публикувано17.12.06 12:32



темата за прилики е забавна.
ама в к'ви анализи сте се впуснали, стилови определения... баси, аз не разбирам нищо от ноти, не мога да класирам Флойд в няк'во "арт", "прогресив" или друго течение. и не смятам, че трябва да слушам непременно Мерилиън, щом съм луд по Флойд. нито пък Дриим Тъътър. последните са ми блудкаво-скучни.

единствената група, която съм чувал и много яко е гепила от Пинк Флойд са Дъ Янг Годс. т'ва е хибрид от Флойд и Доорс.

а с Кинг Кримсън пък абсолютно ник'ва прилика не съм чул (може да не съм слушал подходящия албум де)

та много забавна е темичката


чета все едно литературни анализи на "На прощаване"

Hate hate hatred for all
No matter what you believe
Don't believe in you - and that's true

Тема Re:нови [re: Thunder lnc.]  
Автор Дaмянckи (инж.-куфражист)
Публикувано17.12.06 12:33



перверзно прав си, мамка му!



Hate hate hatred for all
No matter what you believe
Don't believe in you - and that's true

Тема Re: similar to:нови [re: meryl]  
Автор Дaмянckи (инж.-куфражист)
Публикувано17.12.06 12:37



да! ти ме подсещаш: ASIA имаха едни много гепени китарки от FLOYD!



Hate hate hatred for all
No matter what you believe
Don't believe in you - and that's true

Тема Re: ...нови [re: Яcминa]  
Автор Дaмянckи (инж.-куфражист)
Публикувано17.12.06 12:40



по прнцип са леко блудкави, но са страшни музиканти!


чуй албумът им "Arena", на второто или третото парче ще чуеш позната жичка

Hate hate hatred for all
No matter what you believe
Don't believe in you - and that's true

Тема Re: ...нови [re: meryl]  
Автор Дaмянckи (инж.-куфражист)
Публикувано17.12.06 12:43



потърси и шашавия му "прочит" от Type O Negative



Hate hate hatred for all
No matter what you believe
Don't believe in you - and that's true

Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Автор Дaмянckи (инж.-куфражист)
Публикувано17.12.06 12:48



хм, т'ва за кавърите звучи мноооого интересно!
можеш ли да ме насочиш от къде да си ги дръпна?

Hate hate hatred for all
No matter what you believe
Don't believe in you - and that's true


Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Автор Thunder lnc. (hard'n'heavy)
Публикувано17.12.06 13:16



Само тва ми липсваше. Аман вече от депресия.

The grass was greener...


Тема ...нови [re: Cтepн™]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано17.12.06 16:16



"АС/ДС са измежду най-любимите ми групи и точно определението "дървари", хвърлено просто така, без никаква обосновка, ме накара да се намеся. Всъщност ми е все едно кой как възприема музиката на тези или онези...щом на мен ми харесва, значи всичко е ОК. "

...разбира се, че всичко е ок.


Още повече, когато става въпрос за вкусове и субективни възприятия, споровете трябва да приключват бързо, защото стават напълно безсмислени.
Не съм намерил за нужно да се обосновавам, защо смятам ДиСи за дървари, тъй като не е по темата и няма много общо с тезата, която защитавах. Споменах ги просто така, като банда, която прави извънредно пищно сценично шоу.
А и да ти кажа, смятам че обосновка изобщо не е нужна. Да тръгна да доказвам, как музиката на ДиСи е изключително еднообразна и лековата, е все едно да доказвам че небето е синьо

И това няма нищо общо с харесването и нехаресването. В даден период от живота си съм бил фен на AC/DC, в момента са ми полу-безразлични, но все пак изпитвам респект към тях. Най-вече заради дълголетието и постоянството им.

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Тема ...нови [re: vogelfrei]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано17.12.06 16:32



...ако твоята представа за изкристализизирал хард рок е това:

"три акорда, куплет-припев-куплет и по средата соло а ла Чък Бери), така и културно (никаква податливост на каузи, музика за кеф и т.н.)"

...то тя коренно се различава от моята. Това горе по ми отива за описание на блус-а, не на хард рок-а.

Отдаваш твърде голямо значение на "явлението AC/DC", ми се чини. И ти като Гео.

Съгласен съм с едно --> те са във вакуум по отношение на рока. Чист и оглозган, тъй ли беше!?

Независима банда са те, в смисъл че от тях никога и нищо в рока не е зависило



-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Редактирано от VlOLATOR на 17.12.06 16:35.



Тема ...нови [re: Дaмянckи]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано17.12.06 16:53



И двата кавъра, които споменах, са живи изпълнения от концерти.
Този, на който правят "Comfortably Numb", го има издаден на dvd. Казва се "А moment in time":




Не знам от къде можеш да го намериш, май го има по сайтовете с торентите. Арени, марени, ликоси, микоси....пробвай там, търси го.

"Wish U were here" пък е от някакъв концерт, който не знам как се нарича. Имам само нея от там.
Знам че правят също "One of the few" и "Goodbye Cruel World"

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
АвторДaмянckи (Нерегистриран)
Публикувано17.12.06 18:19



голямо МЕРСИ!





Тема ...нови [re: Thunder lnc.]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано17.12.06 18:43



"Аман вече от депресия"



Не ти ли е вкусна вече?

Животът на човека, Тънди, е толкова безсмислен в същността си, че депресията е едно от малкото истински душевни състояния, които му подхождат правилно

В тоз ред на мисли, колкото по-дълбока и силна депресия е способно да провокира едно изкуство, толкова по-истинско е то.
Даммм, приглаждайки мъдро брадата си, казвам

-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Редактирано от VlOLATOR на 18.12.06 17:38.



Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Автор vogelfrei (София-окръг...)
Публикувано17.12.06 23:06



Все си мисля, че е добре понякога да разсъждаваме отвъд пристрастията си. Един не го кефи Рейдиохед и смята дуум метъли като Анатема за по-близки до Флойд. Друг го кефи Бийтълс и не може да приеме, че те са отявлен пример за историческа случайност. Теб пък не те кефят пънка, ДиСи и Нирвана и отричаш значението им за рока. Ми не става така.

За влиянието на ДиСи (и директно, и индиректно) върху целия рок е безсмислено да спорим. За това, че чистият рок е онова, което съм описал (и естествено намеква за блус, нали това е коренът) - също.

...София-окръг и Пазарджик.


Тема ...нови [re: vogelfrei]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано18.12.06 00:15



"Все си мисля, че е добре понякога да разсъждаваме отвъд пристрастията си."

Моите лични пристрастия са моята крепост!



Изградил съм ги в резултат на дълги години искрено отдаване на музиката, слушане, търсене, както и на куп лутания и залитания!....и в резултат на вродения ми и съвсем не по-маловажен изострен слух за доброто.

Аз не предпочитам да съм методолог. Предпочитам да съм себе си, а именно - влюбен в музиката юнак. И като такъв - съм сляп по отношение на пристрастията си. И в същото време съм убеден в абсолютната им меродавност по отношение на моя свят

Ти си изключително сладкодумен и адски много ти се радвам, но шансът да ме убедиш в нещо, за което имам изградено мнение преди това, е никакъв

И това го знаеш прекрасно, защото си ме чел достатъчно. Спортуваш ли в момента?


ПП. Баси, как живна тоя клуб....51 мнения за 7 дена! Tова не е било от 3 години




-------------------------------------------------
...и върху теб тека!

Редактирано от VlOLATOR на 18.12.06 00:20.



Тема ...нови [re: Дaмянckи]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано18.12.06 14:33



...и тук-там прозира финала на "Балада за комуниста";)

иначе за класирането в течения - напоследък често си пускам прогресив-радиото и все повече стигам до извода, че с този термин е наречено всичко, на което не се е измислило някакво определение.

Моята любов е моята лавина.

Редактирано от Яcминa на 18.12.06 14:34.



Тема Re: ...нови [re: VlOLATOR]  
Автор Thunder lnc. (hard'n'heavy)
Публикувано19.12.06 10:43



Първо, продължавам да твърдя, че всичко има смисъл. Второ, депресията не винаги е творческа. Камо ли пък вкусна. Чрез нея или се издигаш, или оскотяваш. Лошото е, че човек не винаги може да се издърпа сам за косата. Всъщност, точно на теб ли го говоря... Ай нема нужда.

За изкуството си прав (като че ли очакваше друг отговор).

The grass was greener...


Тема радиотонови [re: vogelfrei]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано19.12.06 20:48



току-що ми пусна Yes - "Children Of Light"

за момент си помислих, че е някакъв неслушан досега от мен Флойд това.
...явно имаш право.

Моята любов е моята лавина.


Тема Re: similar to:нови [re: Яcминa]  
Автор gu6terica (zelena)
Публикувано21.12.06 15:06



Голяма приказка е станала тук. Много се радвам и ми се ще и аз да рекна нещо.
То за прилика и дума да не става, ама нали са англичани … Jethro Tull, пък са и готини



Тема Re: similar to:нови [re: gu6terica]  
Автор Дaмянckи (инж.-куфражист)
Публикувано24.12.06 17:32



Вярно е, че няма нищо общо!

С изключение на това, че са готини! Свързвам ги с Флойд заради много познати, според които са в SIMILAR TO...


Hate hate hatred for all
No matter what you believe
Don't believe in you - and that's true

Тема Re: ...нови [re: Яcминa]  
Автор Дaмянckи (инж.-куфражист)
Публикувано24.12.06 17:41



ха-ха-ха! май това е много близко до истината определение за Прогресив!



абе к'во ни пука кое на к'во прилича, нали важното е да ни кефи. от композиране и свирене изобщо не отбирам, но е ясно, че има моди и течения във всички музики, както и, че доста музиканти са И фенове, което няма как да не проличи в песничките им. напоследък се чудя, не ги ли е страх музикантите да слушат музика? не се ли притесняват, че може абсолютно несъзнателно да взаимстват отнякъде...

Hate hate hatred for all
No matter what you believe
Don't believe in you - and that's true

Тема ...нови [re: Яcминa]  
Автор VlOLATORМодератор (черен)
Публикувано04.01.07 10:16



...в момента слушам тоз шедьовър:



и се сетих за темата!

По-флойдски албум от този,....едва ли съществува в музиката. И най-хубавото е, че не става въпрос за имитация или копиране на идеи и теми. Просто миризмата е същата....Дори се замислих дали да не сменя подредбата в "класацията" си по-горе, защото там сложих The Alan Parsons Project чак на 5-то място.
Ама, хайде - няма. Казана дума - хвърлен камък, нали така!

Ако някой от четящите и пишещите тук, особено пък сред вълнуващите се от тази тема, е пропуснал "I ROBOT" - препоръчвам най-горещо! Ще порази ушите и мозъчетата ви, гарантирано.

--------------------------------------
дори и сянката ми вече с тебе диша...

Тема дамм...нови [re: VlOLATOR]  
Автор Яcминa (Д.)
Публикувано05.01.07 12:01



вчера беше много Алан-Парсънски ден...не знам за теб, но при мен има такива дни - просто се събуждам, вдишвам бистротата навън, и си слагам в ушите нещо парсънско :)

...а да - задължително трябва да има слънце, но да е студено. и прозрачно. ...звънко някак.



Моята любов е моята лавина.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.