Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:21 27.09.24 
Непрофесионални
   >> На пиячите
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Киро, въпрос...нови  
Автор емил александров (непознат )
Публикувано05.10.11 09:10



Здрасти, Киро
Сложих 120-130 кг мерло,каберне и мавруд тази година според съветите ти със сулфатиране, дрожди, температурата в помещението е 19-20 градуса. Пак според твоите съвети на 5-6 ден трябва вече да източа виното от кашата. Само ,че не знам как после да позная кога е свършила бурната ферментация, а захарността е още 8% . Сигурно със захаромера като стане 0%, ама дали е така. Освен това, май трябва да налея вода и захар в джибрите за второ вино или ракия, само че в какво съотношение да бъдат?
Дай ако обичаш акъл какво да правя.



Тема Re: Киро, въпрос... [re: емил александров]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано05.10.11 14:27



много пиячи в този клуб се навъдиха. Браво!





Тема Re: Киро, въпрос...нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор емил александров (непознат )
Публикувано05.10.11 15:30



Пиячи, производители и като цяло-ценители



Редактирано от емил александров на 05.10.11 15:31.



Тема Re: Киро, въпрос...нови [re: емил александров]  
Автор Bлeчyгo (Крокодил)
Публикувано05.10.11 17:55



Въпросите са към Киро и той ще отговори много по-добре от мен, но да ти споделя малко личен опит.Тази година заредих 400 кг Мерло със захарност 25, изтеглих го на 6-ия ден без да меря захарността(температурата при която протичаше ферментацията 23-24 гр)Веднага го затворих за тиха ферментация с ферментационен затвор, а на останалата гжибра долях захарен сироп в съотношение 1кг захар към 3л вода.завря без никакъв проблем и като е готово-на ракия.Измервал съм захарността при съотношение 1 към 4 и ми е показвало точно 20, което ми се вижда твърде малко, а и съм забелязал, че когато джибрата е с по-високо алкохолно съдържание, ракията е много по добра и на аромат и на вкус!
Преди 3-и дни купих 200кг мавруд 60%, каберне 20% и мерло 20% с обща захарност 21.Изтеглих с преса около70-80 литра сок за розе, докарах захарността до 24 и останалото долях с 10 кг захар и 30 л вода.Ще го изтегля на 9-10 ден, че за сега шерата ми се вижда твърде светла и предполагам, че няма да има добре наситен вкус,ако го изтегля по рано.След като го изтегля- за тиха ферментация(ако ми хареса ще го пия, ако не-за ракия), а на останалата джибра 20 кг захар, 60 л вода и за ракия.
Това от мен



Редактирано от Bлeчyгo на 05.10.11 18:00.



Тема Re: Киро, въпрос...нови [re: Bлeчyгo]  
Автор емил александров (непознат )
Публикувано05.10.11 18:18



Това ме интересуваше - след тегленето се затваря с ферментационен затвор и съотношението вода:захар е 3:1.
Благодаря много.



Тема Re: Киро, въпрос...нови [re: емил александров]  
Автор Bлeчyгo (Крокодил)
Публикувано05.10.11 19:46



За нищо



може да пробваш, да измериш захарността на сироп при съотношение 1 към 3,5.Ако покаже 23,24,25 ще е супер и определено по добре от 1 към 3.притесняваме , че ако температурите паднат доста и при много висока захарност и алкохол на джибрата, ферментацията може да прекъсне !



Тема Re: Киро, въпрос...нови [re: Bлeчyгo]  
Автор емил александров (непознат )
Публикувано05.10.11 22:27



Миналата година в мазето беше 12 градуса и 2-3 пъти на ден пълнех 11л. туба от мин.вода с топла такава, слагах я в бидона и спасих положението. За тази година обаче мисля да включвам духалка ако трябва. Мазето е доста под земята ама ще видим. Ще докладвам как върви винопроизводството като за втора година.


Ей сега се разрових в клуба и видях отговора на първия си въпрос \за затварянето\. А пък аз се чудя защо Киро не отговаря

Редактирано от емил александров на 05.10.11 22:42.



Тема Re: Киро, въпрос...нови [re: емил александров]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.10.11 08:52



След като тръгне ферментацията, до окончателното и приключване, показанията на битовите захаро-виномери "не важат". Изчакай още ден-два и точи смело, няма къде да иде, ще стане, ако си спазил всички условия. Само да не стане прекалено студено(под 15-16 градуса) в помещението след неделя, когато застудее значително.

Секој што зел татарски пасош е одрод на македонскиот народ и не заслужува да гази по оваа македонска земја!


Тема Re: Киро, въпрос...нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.10.11 08:56



п.с: Щом е за ракия - 1:4, зад а ферментира по-бързо. Като източиш самотока, по оставащите джибри има огромно количество готови и гладни, активни дрожди. Като сложиш сиропа, ще го "смелят" за няколко дни буквално.
Но ако искаш да правиш "второ вино"(петиот) в никой случай не бива да се лакомиш, количеството на захарния сироп не бива да е повече от 1/2, половината на източения първи. Ако е за ракия, може и малко повече, но аз съм стигнал до 80 на сто максимум. Макар, ч есъм си правил експерименти и с 150-200 на сто :)
Пак става, но ракията определено губи аромат(логично) и не е това, което трябва да бъде, по-скоро отива на спирт с леки ароматни елементи на ракия



Секој што зел татарски пасош е одрод на македонскиот народ и не заслужува да гази по оваа македонска земја!

Тема Re: Киро, въпрос...нови [re: Kиpo]  
Автор емил александров (непознат )
Публикувано06.10.11 10:11



Благодаря много! Сега вече знам какво и как да правя.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.