Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:07 17.06.24 
Непрофесионални
   >> На пиячите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Трикове за източване  
Автор sakry (непознат )
Публикувано27.09.10 12:08



Искам да споделя един начин за източване на ширата от съда където сте сложили смачканото грозде.
Понеже може би и при вас се явява проблем и знаете ,че като започнете да източвате вино или шира от джибрите,семки люспи и така на татък задръстват канелките,аз направих следното което научих от един познат но го подобрих.
Взимате една тръба фи-50 от тези за мръсна вода и надупчвате с бормашина ,на височина колкото е почти най-горната част на съда,кото я правите буквално на решето,но не с по голяма бургия ог 3 мм.Долната част ,може да запушите като издялате тапа от чам,или с каквото се сетите.Поставяте тръбата в кацата,бидона или там какъвто съд ползвате и тръбата започва да се пълни,на принципа на сонда.От там можете с един най оикновен маркуч да го поставите вътре в тръбата и да дръпнете сока съвсем спокойно ,като ви гарантирам че по този начин можете да изсушите джибрите здраво.Аз например си купих от пректикер една помпа за 35 лева която се задейства с бормашина и смуче така здраво,че чак вакум се образува.
Когато свърши свободно вървяшия сок,започвате да въртите трбъата все едно разбърквате и тя обира всичко.

Пробвайте и забравете за скари щипки телове в канелата и под гроздето.

Редактирано от sakry на 27.09.10 12:12.



Тема Re: Трикове за източваненови [re: sakry]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано27.09.10 22:51



От 11 години ползвам точно пвц тръби, само че дупките са с 6-7 мм бургия.Отвън увивам с мрежа срещу комари, стягам на 3-4 места с некородираща тел или дебело въженце и източвам отвътре гравитачно с маркуч. Ако тръбата е достатъчно дебела, може и направо с помпа, зависи от количеството. Няма задръстване, както и не преминава нито дори една семка. Почти никой от съдовете ми за първична ферментация няма канелка, нито имам намерение да им слагам.



Редактирано от Kиpo на 27.09.10 22:52.



Тема Re: Трикове за източваненови [re: Kиpo]  
Автор stefsto (новак)
Публикувано28.09.10 13:12



Аз използвам пластмасово шише от енергийна напитка или боза, че са по-твърди, нарязвам с нож по дължината и с маркуч в гърлото източвам. На изхода слагам домакинска цедка за всеки случай.



Тема Re: Трикове за източваненови [re: Kиpo]  
Автор sakry (непознат )
Публикувано28.09.10 18:22



и аз така пробвах но за мен се оказа неудачно понеже като местя и въртя вътре тръбата,мрежичката колкото и да е добре прихваната се свлича за това минах на вариянта с по малка бургия и сито на изхода на маркуча но може и без сито



Тема Re: Трикове за източваненови [re: sakry]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано28.09.10 19:51



Няма да се свлича, ако стягащата превръзка минава И(!) през 2 срещуположни дупки на тръбата



Кришнамурти ми е по разбираем .ОШО е филосов които е навсякъде всезнаеш и никъде в дълбочина

Тема Re: Трикове за източваненови [re: Kиpo]  
Автор bobi5run-207134 (Любител на вино)
Публикувано13.10.14 18:38



Киро,

Това последното беше много точно. Искам да благодаря и на двама ви, защото приложих това изобретение - работи и ми спести адски много хамалогия.

Досега ползвах следния египетски метод: с кофа вадя от бидона с гроздовата каша, сипвам на един гифгир, който е нанизан на една кофа (това съоръжение - в 3 екземпляра уж за производителност), като се оцеди - разделям джибрето от виното.

Намерих в магазина и някаква тапа за Ф50 ПВЦ-тръбата - влиза перфектно. Преди това увих тапата с много тънък найлон и я позалепих с черна лепенка за електро-изолиране. Не съм броил дупките, но са горе-долу по 1 на 3 кв. см., като в долния край пробих повечко, защото виното пада долу, все пак. Като я гледам тая пущина колко е яка , мисля, че може да понесе още толкова дупки, само че вече приключих. При пробиването на дупките връщах свредела (3мм) обратно по още 1-2 пъти да загладя отвора и да обера стружките. Не съм заглаждал с пила, само краищата. После - яко миене.

Нямаше дебел маркуч, затова взех по-тънък (около 1.5см в диаметър), като свързах два, долните краища срязани под 45градуса ъгъл за да не се самозатапи. Интересното е, че на единия варел (по-високият) и двете тръбички работиха заедно доста време, а на по-ниския не само, че не успях да ги задействам заедно, ами и едната прекъсваше. Причината е очевидна - източването е по-бързо от филтрирането в обема на тръбата. По тази причина ще свържа и трето маркучле - още по-тънко за такива случаи.



Тема Re: Трикове за източваненови [re: bobi5run-207134]  
Автор cyrus9358OАдминистратор ( )
Публикувано13.10.14 23:17



16 години работи безотказно при мен:)

ЦСКА fans are communist gypsies.Аnd most of them are also homosexuals



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.