Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:38 13.06.24 
Непрофесионални
   >> На пиячите
*Кратък преглед

Тема Как да измеря градусите алкохол във винотонови  
Автор stefsto (новак)
Публикувано13.11.09 12:17



По причина, че не ми е станало още новото вино си пийвам старото. Имам едно от 2007 година, чудно, но гледам пийна чашка, две, три не "опива". Като опитам две чашки от новото ( то не е станало още, но за да го пробвам до къде е) "хвана" ме от втората чаша. Та се замислих да не би онова от 07-ма да съм го изчакал да стои много в бурето преди да го бутилирам и да му е изветрял алкохола? Между другото в бурето стои вино, отделено на 7до10-ти ден от зърната. И си мисля ако го оставя виното до късна пролет, вече се позатоплило дали не изчезва алкохола? Аз обикновено към края на март, или април, когато ми е топличко на тавана го бутилирам в по-малки съдове, а някъде лятото в още по-малки (ама не винаги, зависи от количеството). Та да се върнем на въпроса има ли уред за измерване на градусите алкохол във виното или да си го пия на воля без да ме глождат съмнения. Между другото, преди години имах едни слаби вина и когато ги бутилирах в бутилки от литър (последното бутилиране) капвах по малко ракия уж да ги стабилизирам и запечатвах с восък капачката. Ама я изоставих тази практика. Сега - да живее пластмасата.



Тема има, разбира сенови [re: stefsto]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано13.11.09 13:14



и се нарича виномер, казано иначе -ареометър за нискоалкохолни напитки. мери алкохолния процент до около 20 об.%
Има и(аз се изкуших и си купих един

) от нула до 70 - 80, но те не са точни, разбира се. Говорим за "битови" спирто- и виномери, не някакви снобарски изпълнения, от които нямаш нужда, освен да тежкарееш пред други снобари.



Тема Re: има, разбира се [re: Kиpo]  
Автор spasss ()
Публикувано13.11.09 20:49



В Баумакс има доста уреди за измерване на захарност, температура, спиртомери и др. Има и един уред, не си спомням точното му название, но май беше нещо "алкохолометър". Той е предназначен за абсолютно точно определяне на алкохолното съдържание във виното. Представлява много миниатюрна фунийка, долният отвор на която е от порядъка на няколко микрона. Наливат се няколко капки вино във фунийката /събира някъде около половин капачка течност/, изчаква се около половин минута виното да мине през супер микроскопичното каналче на фунийката, като се внимава да се изчисти от въздушни мехурчета. В долната част фунийката започва да капе, капка по капка. След като каналчето си изчисти от мехурчета, фунийката се обръща обратно. Течността тръгва да се връща по каналчето и в зависимост от съдържанието на алкохол се спира на определено място. Каналчето си има скала, която отчита абсолютно точно алкохолното съдържание в течността. След това трябва да промиете фунийката и каналчето с чиста вода и внимателно да я съхраните, защото е сравнително лесно чуплива.
Уредчето струва около 13-15 лева ако не се лъжа, но поради това, че е чупливо си вземете поне две. Много е удобно, лесно се работи и показва точно.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.