Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:16 31.05.24 
Непрофесионални
   >> На пиячите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: за какво ми е да споря с продавачи на вино?нови [re: Kиpo]  
Автор litlit (непознат)
Публикувано22.09.10 00:25



Киро, моля, малко да пооправиш граматиката на следните текстове. (щото малко ми се губи смисъла им).

>>>Дрождите ми активираха от съвсем минимално количество съхранявани в стерилна нискотемпературна среда в около 300-400 млл пастьоризирана шира. <<<
Това изречение никак не ми се изясни. Знам, че ставам досаден, но, моля, пооправи малко граматиката в синьото изречение. Защото е неразбираемо кой какво прави и при какви обстоятелства го прави. Как пастьоризираш ширата... нещо не ми стана ясно кой какво как и кога го прави. ( А аз съм перфекционист.

)

>>>Държах си ги на стайна температура ден-два, докато се появи съответната огърлица отгоре, а след още ден-два шупваше истински. <<<
Кое държеше? Дрождите в пастьоризираната шира ли?

>>>Втора част: ако очаквам 500 кг материал, набирам предварително около 10-15 кг(2-3 процента) грозде, ронкам и сулфитирам яко.<<<
Яко, яко... колко яко? Колко яко сулфитираш? (Уточни процентите на сернистата киселина и на калиевия метабисулфит.)


>>>Във всички случаи, цялото количество захари се разгражда от дрожди, които са се размножили от съвсем ограничено количество свои събратя в началото.<<<

Познаваш ли строг начин (или поне приблизителен), с който да се увериш, че дрождите са разградили цялото количество захари, и са ги направили на алкохол?
Моля, сподели тези начини.



Тема Re: за какво ми е да споря с продавачи на вино?нови [re: litlit]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано22.09.10 00:39



Граматиката спокойно можеш да си оправиш сам за собствени цели.
Дали е останала захар или не, спокойно можеш да определиш на вкус. Бидейки перфекционист, може да занесеш и проба в лаборатория


Боравейки с качествени дрожди, осигурявайки оптималния температурен режим и непредозирайки захарта в ширата, ако добавяш такава, спокойно можеш да приемеш, че няма да остане остатъчна захар и ще се увериш, че това е така органолептично(опитвайки) :)

Всички ние имаме достатъчно сила, за да понасяме чуждите нещастия

Тема сулфитирането - от основната тема:нови [re: litlit]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано22.09.10 00:48



Повтаряте процедурата с основното количество грозде, като тук вече е въпрос на опит и лично решение с каква доза да сулфитирате. Съвет от мен: Не падайте под 50 на сто от нормалната доза- 1 грам на литър 6%киселина, дори след 5-10 години опит и ако смятате, че сте "технологични богове" ,а гроздето ви се види здраво и читаво. Ако гроздето ви "съмнява"(сиво гниене, начало на млечна ферментация- до двойна доза киселина, не повече, после остатъчните сулфити ще ви разказват играта под формата на махмурлук, ако пиете повече от две кила вино, да речем(на 100 кг живо тегло)

Дозата е за 6-процентова сериста киселина. Калиевият метабисулфит съдържа 50 процента серен двоукис. Съответно дозите се коригират, вземайки предвид тая разлика.



Всички ние имаме достатъчно сила, за да понасяме чуждите нещастия

Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор sakry (непознат )
Публикувано27.09.10 10:19



Здравейте на всички радвам се, че след толкова много време една такава тема стои отворена и едва ли ще се затвори защото смятам ,че е неизчерпаема!

Прочетох много внимателно всичко от край до край и съм очарован от активността и доброто отношение на създателят й .

------- /Не искам на друг , да му се налага да пробва 10г/
Смятам ,че това е основната цел на пича създал темата и му благодаря за ценните съвети.
Жалко е само,че вместо да се говори за добро вино и да се обръща единствено внимание на това ,са се появили изкривявания в насока интелигентност и правопис,което не е за тук,според мен.
Това,че в забързаното време и напрегнатия живот,тук накой не се е съобразил с словосъчетание или форма на подреждане ,както и някоя буква,не го прави с нищо по различен.
Хора,не бъдете педантични все пак се споделя опит и се дават съвети за направата на ВИНО,което не може да се направи само от "Тъпаци" .Нима, когато на улицата си говорите,особенно /Софиянци/не казваме /млеко/ с удариние на Е или /звънни/ ми с ударение на Ъ,както и често срещаното И в разговора с хора от централна и южна България.
Това според мен,като Ви моля да не коментираме написаното от мен,за да не изкривяваме още повече темата, е много ,ама много мателиал за други форуми.
Това е моето мнение,де!!!



Та да не се отвличам от темата повече и аз самия с тирадите.

Значи,от много години участвам в домашното,/семейно/ винопроизводство в региона на Сливен,от където е баща ми.Да обаче,както се сещате не ми е било до това,когато са ми подвиквали ,дай кофата, дръж тука и така на татък./Голяма грешка допусната от мен ,ако това го прочете дете !/
Дойде момент в който след 20 години гледане виждам ,че съм запознат само 50%.
Реших обаче тази година в гаражите,понеже имам перфектни условия,да се пробвам,като съм въоръжен до зъби.
Купих две дъбови бурета,едно за бяло и едно за червено вино,съотнветно 120 и 150 литра. Вчера купих 350 килограма бяло грозде,както се сещате мешавица понеже в София по пазарите знаете какво става последните 2/3 години,но все пак мисля ,че е доро. Има димят ,ракацител,сувиньон блан,от карнобатския масив каквото е имало в реда,не са най-добрите за целта но това е на мегдана,както казват хората.
Понеже нямам друго време,а и заваля вчера реших ,че ще е кофти да чакам грозде след този порой реших да се гмуркам.
Източвам ширата и първия проблем,17 градуса ,викам си мамка му започна се, но продължавам.
Затоплям малко шира,слагам захар, вдигам на 21,защото просто не искам да слагам повече захар,ще рискувам,оставих я 8 часа и сутринта слизам да слагам калиев метабисулфит ,пъхам си носа,мирише на ферментация.Поколебах се но сложих на 140 литра шира около 40г калиев метабисулфит,понеже незнам кога е брано гроздето и ми се видя ,че има забележки.Доизночих още малко ,от джибрите което се е събрало нощес и го долях.
Въпросите ми-
- Има ли нещо притеснително до сега което съм направил сперед Вас ?
- След като сутринта замириса на ферментация да купувам ли дрожди ?
- Ширата стои като гъст нектар,дали е нормално ?
- Утре като прехвърлям в бурето за ферментация с маркуч от горе ли да издърпам за да не вземе от калта,която ще е събрана до утре.

За сега това
И още веднъж ,нека направим така облика на темата,че като влезе някой да не се лута във форум по морфология и български език,а да чете за виното.
Ако съм досадил с дългия текст това е защото ми е за пръв път. Нещо като представяне

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от sakry на 27.09.10 10:23.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от sakry на 27.09.10 10:26.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от sakry на 27.09.10 10:27.</EM></FONT></P>

Редактирано от sakry на 27.09.10 10:28.



Тема Re: за какво ми е да споря с продавачи на вино? [re: Kиpo]  
Автор litlit (непознат)
Публикувано28.09.10 00:28



>>>Боравейки с качествени дрожди, осигурявайки оптималния температурен режим и ... <
Киро, какъв е оптималния температурен режим в помещението, в което се извършва ферментацията на ширата. При колко градуса (по Целзий) ферментацията се извършва най-качествено?
Между впрочем, качеството на виното зависи ли от това, при какъв температурен режим е ставала ферментацията?

Освен за оптималната температура на ферментация, изкам да помоля да ми кажеш и за минималната температура, под която ферментацията не може да започне (или не може да се извърши пълноценно). Моля да ми кажеш и за максималната температура, над която ферментацията става с компрометирано качество.

Благодаря!



Тема най-грубо казано [re: litlit]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано28.09.10 09:10



между 22 и 26-7 но трябва да се консултирам с книжките, писани от по-умни хора:) Над 18-19 докъм 24-26 градуса е ОК.
Тая работа е като с черния барут - след няколкостотин направяния хващаш нещата "на око", и пропорциите са само ориентировъчни.
Под 16-17 трудно ще започне и още по-трудно ще приключи, особено тихата, в последните фази на доразграждане на остатъчната захар, при наличие на сериозен процент алкохол. Макар, че веднъж започнала, тя ще продължи и на няколко градуса над нулата, но... за справка виж темите в клуба: "Помощ, нова година е, а виното ми е шира!"


Горната граница...над 30 градуса трябва да се охлажда, защото дори да не вкисне, се дава голям шанс на ацетатните злодеи и виното е застрашено от болести, с повишена летлива кисенинност и влошени качествени показатели.



Тема Относно културните дрожди [re: Kиpo]  
Автор goodnight (непознат )
Публикувано29.09.10 00:03



Здравей Киро
Да те попитам нещо.
Две години правя много добро вино. Тази година пак заложих - мерло с малко каберне и мелник 55 - обща захарност 25.
След като го сулфатирам, смачкам и поставя в съдовете, не го захранвам с дрожди, а си го оставям така. Тръгва след два три дни само. Например тази година го смачках и го сложих в съдовете в петък вечер и ферментацията тръгна в понеделник вечер. изтеглих го в неделя като захарноста беше 0 от събота.
Проблем ли е, че не го подхранвам с културни дрожди и че стои 2-3 дни без ферментация.
Ползвам иноксови съдове.
Благодаря ти.
Слави

Редактирано от goodnight на 29.09.10 00:08.



Тема щом си доволен от крайния резултат [re: goodnight]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано29.09.10 09:13



не виждам проблем.


25 като захарност малко ме съмнява, но пак повтарям, важен е резултатът, а при теб той е отличен, според думите ти.

Кришнамурти ми е по разбираем .ОШО е филосов които е навсякъде всезнаеш и никъде в дълбочина

Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор Bлeчyro (Крокодил)
Публикувано29.09.10 15:40



В началото на следващата седмица ще заложа 300кг Мерло за вино.По всяка вероятност, седмица до 10 дни след това около 500кг Болгар за ракия.Всичко това ще е в едно помещение.
Мерлото-ясно-сулфитиране....заквасване....Болгара смятам само да го заквася без да го сулфитирам.Та, въпросът ми е-Има ли вероятност да окаже някакво влияние на Мерлото и да развали качеството на бъдещото вино?При положение, че и двете ща се в бидони, в едно помещение, задължително ли е да сулфитирам и Болгара?

Говори ми ... умирам за глупости....



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Bлeчyro]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано29.09.10 18:17



Не, разбира се. Но несулфитирания материал трябва да дестилираш веднага, щом е готов, не да чакаш пролетта или, недай си боже, следващия август, както прави голяма част от средностатистическата ... единица. Бидейки потенциално застрашена от оцетни зарази, тогава би могла да застраши останалите материали(вкл. Мерло-елексира) в помещението.



Кришнамурти ми е по разбираем .ОШО е филосов които е навсякъде всезнаеш и никъде в дълбочина


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.