Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:25 31.05.24 
Непрофесионални
   >> На пиячите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Не виждам проблем на пръв прочитнови [re: firemannn1]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.10.09 11:28



макар, че трябва да видя пак, надявам се да се похвалиш след месец и нещо! Успех!





Тема Re: Не виждам проблем на пръв прочитнови [re: Kиpo]  
Автор firemannn1 (непознат)
Публикувано08.10.09 09:01



дано!вярно ли е че в една маза не било добре да е и виното и киселото зеле?????????????така ми казаха ,отдеда взема сега 2 мази
?





Тема Re: Не виждам проблем на пръв прочитнови [re: firemannn1]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.10.09 10:21



Вярно е, виното поема всякакви "аромати"))



Тема Re: Не виждам проблем на пръв прочит [re: Kиpo]  
Автор firemannn1 (непознат)
Публикувано21.10.09 17:52



абе не стана на оцет ама доста тръпчиво стана на 21 ден го вадих от джибрите,едно таквоа леко вино стана,не знам,дали е от сорта -ркацители?много леко,някво и много тръпчиво!



Тема Re: Не виждам проблем на пръв прочит [re: firemannn1]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано21.10.09 23:49



ркацители не е от най-качествените сортове, независимо какво пишат по старите руски учебници.
Той има , ако питаш мен, едно единствено(макар доста, ДОСТА важно) предимство: Държи яко на студ- до минус 20-21 градуса за пъпките! Което за европейско-средиземноморски сорт е на границата на най-висшите постижения.
Иначе...21 дни, защо? Трябвало е да мачкаш на т. нар. "отворена канелка"-по технологията за бяло вино. Пак си щял да получиш леко вино(вероятно гроздето е такова), но поне непретрупано с груби танини, характерни за тоя сорт...



Тема Въпрос: [re: Kиpo]  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано22.10.09 19:53



Купих малко каберне и го сложих в неделя в бидона. Заквасих стабилно, дойде повече от 5 %, това нарочно, поради ниските температури. Понеделник почна много добре да ври, обаче днеска отивам да го тегля (както препоръчваш по-горе - на 5-я ден), меря захарността - 15 градуса. Меря температурата на мъстта - 16,7 градуса. И го оставих в бидона. Та: да го тегля ли все пак, при все тази висока захарност, или да го оставя докато падне (до колко?) . И защо би могло да се получи така да спре, като че ли бурната ферментация, след като неделя беше най-студения ден, а в понеделник почна да се усеща осезаемо затопляне - т.е. температурата на мъстта едва ли е падала под 15. А и самият бидон го бях увил с едни стари одеяла, да му е "топло"

. Забравих да кажа - захарността беше 22,5 като го слагах и я докарах до 23,5. Ще съм благодарен на отговор какво да правя от тук нататък.

"Няма нищо по-хубаво от лошото време"

Редактирано от Heизвecтeн на 22.10.09 19:56.



Тема не казваш за какво количество [re: Heизвecтeн]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано22.10.09 21:50



иде реч, но по петте процента предполагам, че не са кой знае колко.
Направи следното: източИ част от мъстта и затопли(литературата препоръчва не повече от 60, но и 60 са много) до 50-ина градуса. След това върни в общото количество, докато получиш двадесет и няколко градуса.
В никой случай не вади при тая висока захарност, съвсем няма да преври до пролетта!
И едно уточнение: захаромерът вече не е меродавен, когато върви ферментацията(алкохолът е по-лек, а захарта- по-тежка от водата, като сложиш и температурните разлики и НЕЗАБЕЛЕЖИМИТЕ НО В ЗНАЧИМО КОЛИЧЕСТВО МЕХУРЧЕТА ВЪГЛЕРОДЕН ДВУОКИС, става съвсем невъзможно правилно да се измери по тоя начин, докато не приключи поне грубата ферментация), пробваш на вкус остатъчната захар да е малко, или ако все пак държиш на захаромера, да не показва повече от 1 процент захарност.

Резюме: Затопли и поддържай, ако трябва ежедневно тая температура, но пази и от оцетно вкисване:потапяне на шапката 2-3 пъти на ден поне и при претоплянето Т да не надвишава 28-30 градуса! Все още нищо не е загубено, но действай смело и бързо, без да е невнимателно! Имай предвид, че съм правил тия упражнения преди 7-8 години с 1 тон материал!


И стана без грешка. Успех!



Тема Малко - 100кг. [re: Kиpo]  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано22.10.09 23:08



Аз основно бяло вино направих, щото в лозето насажденията са предимно димят. Обаче викам тъй и тъй правя, па нека да пробвам и малко червено, да видя какво ще излезе. Тази година за първи път изобщо се хващам на тая работа и ми е много интересно. Експериментирам, вземах си и книжки да чета, да се пообразовам

. Бялото вино много добре се държи по мое мнение засега, превря си нормално и след седмица ще го претакам.
Утре ще направя тези процедури на кабернето и мисля трябва да се получи. Мерси и до скоро.

"Няма нищо по-хубаво от лошото време"

Тема няма за какво [re: Heизвecтeн]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано23.10.09 10:04



очаквам да се похвалиш после!





Тема Въпрос [re: Kиpo]  
Автор SkyLy (непознат )
Публикувано08.11.09 20:14



Страхотна тема

. Как по рано не съм я намерил, а се мъчих да търся по сайтове как се прави бяло вино. Начина на приготвяне е описан перфектно. Искам да благодаря за това. Ще ми е от полза за следващото вино (това ми е първото). И разбира се имам питане дали не бъркам някъде, понеже като за първо вино искам да не се изложа .
Гроздето е мускат. Смачках го, сулфитирах (или сулфатизирах незнам как е правилно) и го оставих в джибрите за 24 часа. Източих мъстта, докарах му захарноста до 23 и го оставих за 10 дни докато захарноста му спадна до нула. Откалих и отново му добавих серниста киселина. Запечатах го и го оставих до днес (27 дена). Откалих отново. В момента е леко мътно на вкус е доста ароматно, без никаква кисела жилка, не нагарча и е гладко (не е резливо). Малко ме притеснява, че е леко сладникаво. Добавих му бентонит за бистрене и мисля да го изчакам до следващата неделя (7 дена). Тогава отново ще го откаля, ще му добавя серниста киселина и мисля вече да го запечатам в бутилки от по 10л. на тъмно и хладно докато свърши .
Та въпроса ми е: 'Бъркам ли някъде в технологията?"
И този сладникав вкус, който усещам малко ме притеснява (жена ми не го усеща). Другото което ме притеснява във вкуса е че не е достатъчно тръпчиво. Това дали е от сорта. Ще съм радостен да получа всякакви съвети и упреци.

Редактирано от SkyLy на 08.11.09 20:18.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.