Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:08 31.05.24 
Непрофесионални
   >> На пиячите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор Radoslav Radev (непознат )
Публикувано19.10.11 23:21



Здравей, Киро!
Направо към въпроса - миналия понеделник, 10.10.2011, заложих мерло на 2 места - за вино и за ракия. На виното сложих серниста к-на. След което намерих и започнах да чета литература, вкл. и твоите съвети. След 2 дни купих дрожди и за 7-8 часа започнаха да кипят. Сложих ги на другия ден само във винения бидон и от четвъртъка започна бурната ферментация. В петък започна и в ракиения съд без дрожди. Разбърквах по 3 пъти на ден. При началната ферментация подгрях помещението за 2 дни, като температурата на сместа достигна - за винената към 25 градуса, на ракиената към 20 градуса. От понеделник съдовете поизстинаха, но при разбъркване се пълнят с пяна и клокочат, макар и по-слабо. Мухички имаше немного в началото, но до вчера почти изчезнаха.
Въпросите ми са:
1 - Какво означава "Мерло се точи на 5-6 ден"? От кога се брои? Доколкото разбрах при бурната ферментация се преобразува 95% от захарта. И ми се струва, че ако я прекъсна рано ще остане много захар за тихата. И тогава?...
2 - Не мога да разбера винените/оцетните мухички винаги ли са опасни за оцетна ферментация (дори и при бурната ферментация) или само при тихата ферментация. В крайна сметка те летят наоколо, докато съдовете са открити за разбъркване при бурната ферментация и предполагам, че не мога да ги виждам всичките и да се опазя от тях.


3 - Тук май не се пише за ракия, но все пак - тя се вари веднага след бурната или чак след тихата ферментация?
4 - Пречи ли, че съм разбърквал с прът, който има желязо по себе си?
Пуши ми главата от опитите ми да разбера написаното до момента. Пък се захванах като на шега за първи път.
Вчера оставих нещата на друг да бърка до петък.
Благодаря предварително.



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Radoslav Radev]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано20.10.11 09:27



1.От началото на ферментацията(в най-активната и част, с клокоченето, първият ден-два и аз не го броя)
2. Винаги: бой, докато мърдат : )
3. След тихата - защо да дава фира остатъчната захар - нали и тя се предполага да стане алкохол(ракия), инак ще си остане в джибрите и при дестилацията
4. пречи, ама ще се разбере като го сипеш в кана :)). Последното не е толкова фатално, но друг път да знаеш -вземи си дърво.

А когато се жениш, трябва да гледаш дали жената обича Бога и Църквата.


Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор диян (непознат )
Публикувано20.10.11 09:45



Благодаря ти много,за съвета и помощта и за това че откликваш на всички въпроси,които ти задават(това е мн. важно да получиш съвет преди да си оплескал нещата) гроздето е Мерло отделено е от чепките постоянно го претачам и претискам и потдържам постоянна температура,догодина ще знам и първата ми работа е да насея дрождите.





Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор Radoslav Radev ()
Публикувано20.10.11 10:05



ОК.
Много ти благодаря. Защото си отзивчив и даваш съвети не само на мен, а и на всеки закъсал.





Тема Re: ТОЧНО [re: Kиpo]  
Автор tvtodorov (ентусиаст)
Публикувано20.10.11 20:50



Киро, много съм стреснат! Вече има съвсем малко сладникава жилка, но май и накиселява. Това нормално ли е за мерлото? До сега го нямаше тоя момент. Какво да правя? Вече и на вън не е кой знае колко студено. Още балбука в буркана, демек не става и да сулфитирам. Да не би до сега да не съм я усещал защото е сладняло повече? Или просто се вкисва?

http://ttodorov.alle.bg

Редактирано от tvtodorov на 20.10.11 20:52.



Тема Re: ТОЧНО [re: tvtodorov]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано20.10.11 22:35



Безпогрешен признак дали става дума за оцетно вкисване или за плодовата киселинност на самото грозде е тестът "на нос". Ябълчена или примерно винена или лимонена киселина няма да усетиш на нос, те не са летливи, но замирише ли ти на оцет - .........
Не бързай да се шашкаш, по принцип на тоя етап от ферментацията и на мен ми се е случвало в някои години да изпадам в подобни паранои, както се е оказвало винаги - неоснователни. Във всички случаи нищо не можеш да направиш, освен да започнеш скоростно да го пиеш, дори в най-лошия вариант, който аз поне оценявам като малковероятен. Освен - на ракия, де но се предполага, че визираме само виното.

А когато се жениш, трябва да гледаш дали жената обича Бога и Църквата.


Тема Re: ТОЧНО [re: Kиpo]  
Автор tvtodorov (ентусиаст)
Публикувано21.10.11 09:23



На нос му няма нищо. Даже удря малко на мляко

В старосел пих едно мерло и то така на мляко имаше утенък. Обаче на финала кисела жилка има мойто. Аз съм чел че по киселинността може да се каже кой сорт може да старее, т.е. трябва да е с висока киселинност.
Въпреки всичко вече го изместих на студено. На комшията мерлото е на същия етап и на вкус е еднакво. Така че има шанс да пийм вино

http://ttodorov.alle.bg

Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор Radoslav Radev ()
Публикувано23.10.11 23:25



Здравей отново, Киро! Днес преточих за вино, сулфатирах, сложих му камбанка и то си забълбука. За сега него няма да го мисля.
После към тези джибри добавих загрят захарен сироп и започнаха наново да врат и да се газират.
1) Според теб възможно ли е за 6 дни да преврат, за да ги карам за варене на ракия в събота? Чудя се за кога да ангажирам казан, затова питам.

Имам и други джибри, от които няма да точа вино, а са само за ракия, и киснат от 2 седмици, но продължават да бълбукат (изгасна ми пламъка до тях).
2) Мислиш ли, че за още 1 седмица ще им бъде достатъчна за това превръщане на захарта в алкохол? Общо 3 седмици. Страх ме е да не изпусна момента за варене, защото той е през седмица. А четох, че е лошо да престояват повече след като са готови - да не се чакала шапката да падне на дъното.

3) Чета за двойната преварка и се чудя - "хубавата" ми ракия ще бъде само от грозде без грам захар - струва ли си да се прави двойна преварка или 1 е достатъчна и да не се втилясвам толкова? Че в нашата селска махала сигурно ще ме гледат като извънземен с 2-рата преварка. :)

4) Понеже захарността по моя захаромер беше над 25%, не съм добавял захар. Това дава ли отражение на продължителността на ферментация или на нещо друго и как по-точно?

Ако въпросите ми за ракията не са за тук, моля да ме насочиш има ли ракиена тема, за да питам там. :)
Малко дълго се получи, но ме глождят въпросите. :)



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор Паскалев (непознат )
Публикувано29.10.11 23:32



От няколко години правя домашно вино от мерло, от Старозагорския регион. Направих си неръждаем съд 160 литра, не признавам пластмасовите бидони. С всяка година виното става все по-добро. Тази година гроздето беше много сухо, захарността беше над 26 %. Разреждах с вода до 23 % по битовия захаромер (доколкото може до му се вярва). Джибрите стояха 20 дни потопени в мъстта (натиснати под решетка), след което източих и пресовах. Първият ми въпрос е: как да определям количеството на сернистата киселина, която слагам при смачкването на гроздето, като не знам колко е мъстта, защото тя е с джибрите- знам колко е гроздето и приблизителния рандеман - 50-60%? Към днешна дата захарността вече е 2-3 %, почти не сладни на вкус, но щипе на езика, значи още "работи". Съдът ми е пълен догоре , но не е херметично затворен, ще го уплътня след първото откаляване. Искам тази година да пробвам да подобря вкуса с дъбов чипс, тъй като не разполагам с бъчва. Вторият ми въпрос е: колко грама дъбов чипс трябва да сложа на 160 литра, кога да го сложа и колко време да стои във виното? Аз мисля да го сложа 1-2 седмици преди откаляването. Трети въпрос: с какви количества калиев метабисулфит се борави след откаляването, за да не се получи гадния вкус на сулфити? Понакога, за да избегна оцетното вкисляване, прекалявам с метабисулфита. Сега на пазара се появиха всякакви синтетични аромати за вино и ракия, мисля да пробвам да получа по-богат букет с някой от тия аромати. Някой ползувал ли е такъв, в кой момент се прибавя, какво количество? Моля споделете опит. Благодаря.



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Паскалев]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано30.10.11 16:53



1. Затова се слага на кг материал за червени вина, не на литър шира/вино
2. Лично аз не знам, не ползвам чипс. Не се сещам какво друго да ви препоръчам, освен да следвате инструкциите на опаковката(ако има такива)
3. Не знам какъв е въпросният гаден вкус на метабисулфита, но може би защото ползвам само в краен случай - по-висока температура на мястото на съхранението на виното, непълен съд и то за вина над една година.
4. Ароматите въобще не ме интересуват - ако исках такива бълвочи, просто щях да купувам боклуците на винпромските "вълшебници-технолози", те определено знаят как да ги ползват. Все пак, ако Ви влече, на въпросните аромати със сигурност има инструкции за дозировка.

А когато се жениш, трябва да гледаш дали жената обича Бога и Църквата.



Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.