Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:23 31.05.24 
Непрофесионални
   >> На пиячите
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор начко (непознат )
Публикувано09.10.11 21:01



Мерси и аз така си мислех.Значи варя 2л.вода и слагам дрождите.после 4-5л мъст подгрявам и разбърквам.След 3-5 часа връщам в материала.Налитака!



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: начко]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано09.10.11 21:54



не вариш, а затопляш до посочената в инструкцията на дрождите температура.

Секој што зел татарски пасош е одрод на македонскиот народ и не заслужува да гази по оваа македонска земја!


Тема Та да се похваля: [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано10.10.11 12:52



От повече от седмица започнах да пия от Новата Гъмза, че Памидът е само 200-250 литра, нема стигне за другото лято, ако е както завършилото в събота - 6 месеца


Но все пак, като първо-съзряващ, въпреки бозавата си бистрота, на вкус бе перфектен. Сега го последва и Гъмзата. По причина, че няма и едно кристалче добавена захар, а екстрактът(сухото в-во) е явно в с десетки проценти(спрямо абс. ст-сти нормална година) повече, е станала точно като митичния Чорбаджаков Мавруд(малага).
В същото време няма непоносимите адстрингиращи танини на младия Мавруд, които го правят почти не-консумируем в чист вид до Нова година, нито сухите танини на Мелнишкото, а са си нейните меки и пивки такива, но хипертрофирани до степен да напомнят по-благородните и южни братя. Все още не е развила смолистият си убийствен характерен сортов аромат, но е толкова балансирана, че на човек му иде да вие от кеф, че е късметлия за втора подобна реколта само за 11 години.
И да, това Е най- добрата реколта, по-добра е от 2000, дори само заради стреса на тогавашната от екстремните горещини, каквито сега нямахме.
Наздраве!

А когато се жениш, трябва да гледаш дали жената обича Бога и Църквата.

Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор tvtodorov (ентусиаст)
Публикувано10.10.11 14:12



Киро, чета разни работи ... , че при бутилирането след избистряне и никаква захарност можело да се пастьоризира - да се загрее виното до 70-75 градуса и докато е топло да се налее в бутилките, и да се затапи и накапе с парафин. Въпроса ми е няма ли да му се разкаже играта на това вино ако се загрее така?

http://ttodorov.alle.bg

Редактирано от tvtodorov на 10.10.11 14:13.



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор pufis@dir.bg (непознат )
Публикувано10.10.11 14:26



Здравейте ,Всички!
Нов съм във фрума,и не с достатъчен опит в правенето на вино.Тази година на 06,10 сложих в един добре измит пластмасов бидон 130кг мерлот.Смелих го и го измерих - 24 градуса захарност,добавих един кг захар разтворен в топла шара и по 2мл серниста киселина на кг грозде.След 3 часа извадих и стоплих още малко шара в която разтворих 40грама мая/дрожди/ и го оставих.Всеки ден преточвам по две непълни кофи и ги изливам отгоре да са мокри джибрите.Нека компетентните си кажат мнението/дали съм прав дотук/.Проблема идва оттам ,че от вчера емного студено в гаража около 12градуса и ми се струва че ферментацията не е добре,а няма друг вариант.Ако няма предложения от майсторите,смятам да го изчакам 10дни и да го извадя в една пластмасова добре измита бъчва и да го оставя с прилепнала капачка пък каквото стане.И ако стане след 30-40дни да го изкарам в шишета и да го прибера в кащъта на 12градуса и на тъмно.Не знам само какво може да се случи на този студ или не е толкова опасенДано не замине винцето......



Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор tvtodorov (ентусиаст)
Публикувано11.10.11 07:53



Киро, здрасти ... понеже нямам идея как правилно протича тихата ферментация искам да питам как трябва да бълбука в буркана. При мен на 10-20 сек. излиза по едно малко мехурче. Притеснен съм защото виното още сладни, след 11 ден в бурето. Не зная дали това е нормално, дали това булбукане може да се нарече тиха ферментация и дали не трябва да направя нещо по въпроса, че да му помогна. Иначе аромата е убийствен :)
Така, да загрея ли няколко литра от виното и да ги налея в бурето да се позатопли, или да направя процедурата с дрождите отново пак със затопляне, или да преточа няколко пъти виното, или изобщо да не го пипам? Температурата в помещението е постоянна, но падна на 15 градуса в тия студове.

http://ttodorov.alle.bg


Тема зависи какво разбираш [re: tvtodorov]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано11.10.11 09:03



под "да му се разкаже играта". Ако е за лочене - ще става. Ако е хубаво вино, за пиене от мераклии - не бих причинил на виното си това.

Независимо какво пише в книгите. Появата на (минимална) утайка в бутилките след време, особено при бутилиране на млади вина, е неминуемо и лично за мен си е част от чара на цялата ритуалност на това питие. Взе ми си декантьор, хем ще показваш още повече табиети на мацките(или гостите - все едно)

А когато се жениш, трябва да гледаш дали жената обича Бога и Църквата.

Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: tvtodorov]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано11.10.11 09:05



Стига вече дрожди, само със затопляне. 15 градуса е малко. Предупреждавах ви за тоя студ още преди две седмици. И затопляната част не бива да е по-топла от 40-45(лично аз съм грял до максимум 40 навремето), ако трябва ще повториш процедурата колкото пъти трябва. Увий и съда с някаква изолация, ще стане, дотук добре действаш.

А когато се жениш, трябва да гледаш дали жената обича Бога и Църквата.


Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: pufis@dir.bg]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано11.10.11 09:09



Студено е, тя ферментацията си върви, но затормозена. И серистата киселина е малко повече отколкото трябва, но не е болка за умиране. ВИж написаното в темата и топли, трябва да докараш поне до 20-22 градуса температурата на кашата за няколко дни, иначе няма да стане нищо.

А когато се жениш, трябва да гледаш дали жената обича Бога и Църквата.


Тема Re: как да направим хубаво вино. [re: Kиpo]  
Автор pufis@dir.bg (непознат )
Публикувано11.10.11 09:58



Здрасти Киро,пак съм аз

,
ще го изтърва.....тая сутрин е около 10 градуса.където държа виното.Отворих капака не е мръднала шапката ,тук таме се виждат малки мехурчета на места,което ме навежда на мисълта че все пак има някаква ферментация.Снощи като се прибрах сложих около целия бидон стиропор 5 см и отгоре едно дебело парче като за шапка дано малко помогне и стопли винцето.
Иначе ако правилно съм разбрал единствения изход оттук нататък е да вадя веднаж дневно и да стоплям до 45градуса мъст,така ли е и ако е така кога би трябвало да почне и мине бурната ферментация.А след това с бурето ще имам същия проблем със студа.




Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.