Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:53 27.06.24 
Компютри и Интернет
   >> PHP
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема приложение с UTF8 или...? Съвет  
Автор jmut (непознат )
Публикувано18.07.05 22:49



Здравейте,
Мисля да правя едно сайтче. Идеята е да има някакъв content, който ще е на английски и ще се пази в база данни. Това ще се показва на сайта но самият интерфей може да е на няколко езика. Т.е няколко езика (като гледам 2) в даден момент може да се показват. Та въпроса е как мога да навържа нещатата че да се показват без ироглифи. Досега не съм правил такива неща (с различни езици) но мисля че utf8 ще трябва да ползвам.
Ето хостинга до който ще имам достъп.
php 4.2.2, mysql 4.0.16, apache 1.3.29
Няма да мога да модифицирам конфигурационни файлове както се сещате.
Неприятно ми е да призная че съм малко неподготвен и не съм чел много по върпоса, но ще се радвам ако някой каже как мога да сетна (за съжаление няма време :( за дълго четене).
Мога ли изобщо да го направя туй след като нямам влияние върху конфигурацията на сервер, пхп и базата.
Благодаря предварително за отговорите.
Много ще се радвам ако ме подкрепите.
В момента чета http://dev.mysql.com/doc/mysql/en/charset.html ама няма време :(.



Тема Re: приложение с UTF8 или...? Съветнови [re: jmut]  
Автор Sanndo (WebDevPich)
Публикувано18.07.05 23:00



Е поне кажи на кои езици изкаш да пишеш...



Тема Re: приложение с UTF8 или...? Съветнови [re: Sanndo]  
Автор jmut (непознат )
Публикувано18.07.05 23:06



ами засега маи руски, англииски и немски.
туи е интерфейса иначе разни неща ще се пазят в базата и всичко мисля да е английски там - с цел да не става мазало.
P.S иначе приложението ще е php...:)

Редактирано от jmut на 18.07.05 23:07.



Тема Re: приложение с UTF8 или...? Съветнови [re: jmut]  
Автор Sanndo (WebDevPich)
Публикувано18.07.05 23:10



За Българският, Руският и Английският няма да имаш проблеми със windows-1251. За Немският... незнам, тесвай



Тема Re: приложение с UTF8 или...? Съветнови [re: Sanndo]  
Автор jmut (непознат )
Публикувано18.07.05 23:30



Всъщност се чудя след като всички контент ще е на английски в базата не може ли там да е latin1 пък самия сайт да е charset=utf8. И ако това проработи на късмет ли ще е?



Тема Re: приложение с UTF8 или...? Съветнови [re: jmut]  
АвторN.W. (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 10:05



1) Помисли да направиш сайт, вместо сайтче

2) Каквото и да правиш - ще ти е необходимо МНОГО четене

3) Разбирам, че се чудиш за чарсета в БД - в най-голямата част от приложенията схемата е - БД за съхранение а скрипта - определя енкодинга и от там езвежда правилно записа от БД - в смисъл - както и да го запишеш в БД, скрипта ти определя символите с какъв енкодинг да ги разчита - защо не се прикряпаш към тази схема. Определяш предварително езика - от там точно с какъв енкодинг да ти се разчитат данните.



Тема Re: приложение с UTF8 или...? Съветнови [re: N.W.]  
Автор jmut (непознат )
Публикувано19.07.05 10:27



1) Ще правя сайт не се притеснявай - умалитлно звучи по гот :)
2) Падам си почетенето но многократно заявих че нямам време в този случай - иначе не бих се обърнал към форум.
3) Ами май правилно си разбрал -> Проблем който възниква (аз така мисля) че в даден момент на сайта ще има 2 езика.
В базата винаги ще е английски.
Та въпроса беше ако някой е попадал в такава ситуация или знае как да се направи да сподели как да настроя енкодинга. Както казах по настойки база не мога да пипам. Общо взето всичко ще е скрипта.



Тема Re: приложение с UTF8 или...? Съветнови [re: jmut]  
Автор ro6aviaМодератор (усер френдли)
Публикувано19.07.05 15:48



В отговор на:

Както казах по настойки база не мога да пипам




Всъщност можеш. прочети в manual-а как се сетва charset на ниво база, таблица, а и от 4.10 нагоре мисля и на колона

root@ro6avia#echo rm -rf * > /bin/seek_and_destroy
root@ro6avia#/bin/seek_and_destroy

Тема Re: приложение с UTF8 или...? Съветнови [re: jmut]  
Автор dunamis ()
Публикувано19.07.05 16:23



Единствения начин да покажеш 2 и повече езика на едно място и по едно и също време е UTF-8.
Както беше споменато Български, Руски, и Англииски се забират добре с CP1251, но при немския няма начин!

Между другото какво точно означава: всичко в базата ще е на англииски?



Тема Re: приложение с UTF8 или...? Съветнови [re: dunamis]  
Автор jmut (непознат )
Публикувано19.07.05 19:21



Означава точно катко го разбираш. В базата всичко ще е на един език -> английски.
Ще има един едитор (някакъв модул от CMS ще се взима) който ще можеш да си генерираш някакъв текст(на английски) и ще се пази в базата за да може туй да се показжа после.

Иначе всико останало (интерфейс на сайта) може да е на няколко езика.
Т.е се получава момент в който имаш менюта и т.н. на български и нещо си на английски. и т.н.

Разбрах в крайна сметка че няма проблем да си сложа базата с latin1 примерно (за да си пазя английския) а пък вече сайта(интерфейса) според езика посочвам енкодинг. Или директно utf8.
Още не съм сигурен как точно. Аз затуй питам какви настройки къде да сетна.
P.S. А защо ще има различни езици в даден момент и няма ли това да обърква(плаши) посетителите не съм го мислил аз.

Редактирано от jmut на 19.07.05 19:24.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.