Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:31 09.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Домашни любимци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема моля за съвет - малко котенови  
АвторПепи (Нерегистриран)
Публикувано10.10.00 16:45



прибрах едно улично котенце - една жена ми каза че не е на повече от 2 месеца, не съм имала намерение да гледам котка, така че не съм наясно изобщо как да се грижа за него - открих че яде кебапчета и от тази сухата котешка храна, само че не знам по колко трябва да му давам от нея .
моля дайте ми съвети как да го храня това животинче, а и как да го науча на "ред" :-)
чух че имало някакви котешки тоалетни - ако знаете какви са и дали вършат работа ще съм благодарна на всеки който ми пише .
въобще всякаква информация ще ми е полезна ..
да не забравя да пиша - не съм наследница на Онасис, да не вземете да ми препоръчвате разни скъпотий, все пак това не е катката на Татарчев
:-)



Тема Отг: моля за съвет - малко котенови [re: Пепи]  
АвторBarbi (Нерегистриран)
Публикувано11.10.00 11:07



Сега е моментът да създадеш на малкото котенце хранителни и битови навици. Моят съвет е да не го свикваш още от сега да яде само кебапчета и специализирани котешки храни, още повече щом не си наследница на Онасис. По отношение на храненето и котките, както и кучетата (поне с такива имам добър опит) могат да ядат почти всичко, каквото и хората. Ако го свикнеш по този начин, отглеждането му въобще няма да ти тежи. На този етап можеш да му правиш попарки с прясно мляко или месен бульон, можеш да слагаш и всякакви други добавки - сиренце, зеленчук или каквото имаш. Храната обаче винаги трябва да е прясна, иначе котето ще откаже да яде. Моята котка например много обича прясно готвено зеле и умира за сосчето от манджичката. Основната и храна обаче е хляб с нещо, но хубав хляб. Храната трябва да е разнообразна, а тя си подбира и най-добре знае какво и е необходимо. От време на време давай котешки витамини. Има най-различни по зоо-магазините и не са скъпи, 4-5 ст/бр.
По отношение на хигиенните навици, за котките не е необходимо да бъдат специално обучавани (както кучетата) къде и кога да ходят до тоалетна. Купи, пак от зоомагазин, котешка тоалетна (не е скъпа)- това са малки камъчета, които абсорбират урината и неутрализират миризмата. Легенчетата са по-скъпи, но не е задължително да купиш точно такова. Ако ти е малко котето(на размер) можеш да използваш тавичка или плитка паница с подходяща големина. Важно е редовно да подменяш тоалетната, защото след като я използва един-максимум два пъти, котето ще започне да я заобикаля ако не я почистиш.
Как да му обясниш за какво служи ли? Ами котките като че ли сами разбират това. Аз лично моето коте само го сложих в паницата с камъчетата и то веднага се изпишка. Само не прави грешката да слагаш близо тоалетната и паничката за хранене. Както и на хората, така и на котките не им е приятно да се хранят там, където вършат разни други работи.

Голям роман написах, но ако имаш някакви проблеми, пиши. С радост ще се отзова насреща.



Тема Коткинови [re: Пепи]  
АвторCraze (Нерегистриран)
Публикувано11.10.00 11:50



В един лиген (с ниски стени) му сложи пръст премесена с пясък (не много, но да може да рови). Пръстта да е повече. Сложи го там и му .. топни муцунката. Легена трябва да е на достъпно място за котето по всяко едно време. И си отдели три дни (или поне повече време през три последователни дни) през които да наблюдаваш малкия си питмоник - още през първите няколко часа ще разбереш "езика на тялото му" и в момента, в който започне да прави знаци, че ще ходи по нужда го слагай в легена. Може да иска да избяга от там, но ти бъди твърда и ако трябва го затискай - леко, но настойчиво. Все пак котката трябва да свикне къде какво да прави ... Пясъка в легена се сменя горе долу за малко коте на два-три дни. В началото не мий легена, за да остане миризмата. Всяка седмица намалявай количеството на пръстта и увеличавай количеството на пясъка, докато остане само пясък. Периодично изтривай с мокро парче лапичките на котето.
На едно постоянно място (в смисъл, че няма да го променяш после) остави паничка, в която винаги трябва да има вода. Котките обичат престояла вода, но не е задължително. И наблюдавай да не е много студена. До паничката с водата ще оставяш паничката с яденето. И двете панички трябва да са на почтително разстояние от легена с пясъка. Сега е момента да научиш котето си какво да яде. Ако го свикнеш на кебапчета и сухи храни, по-нататък може да ти откаже да яде други неща. А разнообразната храна конпенсира витамините на хапчета .... Опитай с риба (термично обработена - варена, печена или пържена), прясно мляко (но внимавай - при някои котки кравешкото мляко предизвиква диария в началото), кисело мляко (леко разбито като за айрян и със стайна температура), сирене, месо, зеленчуци. В началото парчетата риба или месо, които му даваш трябва да са не по-големи от бобено зърно. Опитай да му даваш залчета хляб. Моята котка обичаше просто хляб ненатопен в нищо. Хляб можеш да рониш в прясното мляко и да разбиваш до каша, или да претриваш със сирене. Колкото до храненията ... за двумесечно коте 3 хранения на ден са препоръчителни, като между тях може да му даваш бульон (от супа да речем). Когато ще му даваш храната викай :"Мац пис пис пис". В началото може да ти се наложи да носиш котката до паничките, но постепенно ще свикне да идва при повика ти. Измисли ли му име? Ако искаш да свикне с него и да отговаря като го повикаш направи няколко пъти следното : когато котето спи започни да изговаряш достатъчно силно името му (много помага ако в името има една от буквите - С, Ш, Щ, З, Р) и в момента, в който котето отвори очи спри. Като ги затвори започни да го произнасяш отново и така няколко пъти.
Къпане ..... веднъж на три месеца и то със специален шампоан. Хубаво е да вземеш нещо против паразити (въшки) и да попиташ в някоя амбулатория за хапче против вътрешни паразити (глисти) - там ще ти дадат точни указания какво, колко и как да му даваш.
Всичко ли написах? Аааа хубаво е да си намериш пънче от дърво, както е с кората и да научиш котето си да си остри там ноктите - така майка ти ще е много по-щастлива, повярвай ми. Ако имаш някакви въпроси - питай.



Тема Отг: моля за съвет - малко котенови [re: Barbi]  
АвторПепи (Нерегистриран)
Публикувано11.10.00 15:04



благодаря за съветите



Тема Отг: Коткинови [re: Craze]  
АвторПепи (Нерегистриран)
Публикувано11.10.00 15:05



благодаря за съветите, искам да попитам дали не се режат на котките ноктите



Тема Отг: моля за съвет - малко котенови [re: Пепи]  
АвторRaliza (Нерегистриран)
Публикувано12.10.00 12:18



Oste nesto otnosno kotenzeto. Az imam opit s edna kotka, pribrana kato bebe ot ulizata, kojato veche vednyj rodi.
Stom e ulichno, sigurno ima bylhi. Za da se mahnat
te, ima njakolko nachina - moje da se izkype s protivoparaziten koteshki shampoan, no trjabva da se vnimava, da ne vleze v ochite i ushite, i naj- vajnoto - sled tova dobre da se izsushi koteto, za da ne se prostudi. Druga vyzmojnost e edin preparat, s kojto se napryskva dobre - Bio-kill.
Moja opit pokazva, che drugite nesta, koito probvah - pasti, pudri i dr., ne vyrshat rabota.
Bio-kill stava i za otrova protiv hlebarki, ne biva da se polzuvat drugi preparati, zastoto kotkite gi jadat i se trovjat (i s tova imam opit).
Otnosno obezparazitjavane - po-dobre e da se konsultirate s veterinar. Dobre e da se vaksinira koteto. Predishnata mi kotka ne beshe vaksinirana i umrja sled jestoki myki ot koteshka chuma. Lekuvaneto izliza mnogo po-skypo, a i v povecheto sluchai ne vyrshi rabota.
Az ne kypja kotki. Preedishnata ja izkypah, prostudih ja i lekarjat mi kaza, che tja sama se chisti dostatychno.
Oste nesto za jadeneto - suhite hrani (pone njakoi ot tjah) ne izlizat po-skypi. Udobnoto e, che si sedjat v panizata, ne se razvaljat, i jivotnoto jade kogato i kolkoto si poiska. Dopylniteno ja hranja s vareni pileshki glavi, varena riba, varen bjal i cheren drob. Bez ribata drugite se namirat po koteshkite magazini. Vajnoto e hranata da e sys stajna temperatura i da e syvsem prjasna, v protiven sluchaj ne ja jadat. Vsichko tova mi izliza pod 10 lv. na mesez.



Тема Отг: моля за съвет - малко котенови [re: Пепи]  
Авторsherry (Нерегистриран)
Публикувано12.10.00 12:58



Здравей,Пепи
аз съм студент вет.медицина и лятото работя в една клиника за дребни животни.За твоя случай бих ти казал следното:
1.Научи си котето да яде котешки храни!Другите едно ,че не са балансирани,а и от части вредни.Ако решиш да не се вслушаш в съвета ми знай,че не трябва да даваш препържено,солено,др.подправки,сладко и др. изисквания.
2.Задължително обезпаразитявяй котето си веднъж на 2 месеца като първото е двукратно през 4 дни
3.Ваксинирането на котките става след 3месец като преди това се извършва това двукратно обезпаразитяване от т.2 като обезпаразитяването предхожда ваксинацията с 3-4 дни
4.Къпането на котките се извършва веднъж на 2-3седмици като след това котето се пази от простуда
5.Научаването на котето да ходи на определено място по нужда става като се постави МЛАДОТО коте на това място няколко пъти и след това се следи.



Тема За Sherryнови [re: sherry]  
АвторBarbi (Нерегистриран)
Публикувано12.10.00 13:52



Кои котешки храни имаш предвид? Защо смяташ, че разнообразната храна, пък макар и не непременно котешка, не е балансирана. Аз съм забелязала, че котките сами подбират какво точно да изядат и какво да оставят. А що се отнася до сухите храни -някои от тях са си направо опасни. Ветеринари-специалисти са ме предупреждавали да не давам сухи храни, когато преди време моят котарак имаше проблем с бъбреците. До тогава много често му давах такива и наистина трябва да си призная, че ги ядеше много, но явно те му направиха страхотен проблем, от който едва не умря.
Що се отнася до консервираните храни ... май са малко скъпички, за да може нормално заможен човек да си позволи, само с тях да си изхранва котката.



Тема Отг: За Sherryнови [re: Barbi]  
Авторsherry (Нерегистриран)
Публикувано13.10.00 10:41



Barbi pak sam az!
Kazah ti ,che imam siamska kotka na 14 g.Predi 5-6
g.i byah daval obiknovenna domashna hrana,ot koyato be poluchila zapek i edvam ya spasihme.Sled tova zapochnah da i davam koteshka hrana i ot togava nyamam nikakav problem.Koteshkata hrana(kakto ti kazah)naistena e opasna,NO AKO NYAMA DOSTATACHNO VODA ZA PIENE!Osven tova pri M kotaraci moje da dovede do obrazuvane na pyasak v babrecite,no tova e dosta cporen vapros,zashtoto i bez neya redovno pri tyah
se stiga do tezi problemi.Za tova e jelatelno ,a v dr.darjavi-zadaljitelno sled 5-6g. da se pravi izsledvane na urinata za tezi problemi prez 0,5-1g
Skapa priatelko,otgovori si na vaprosa:Zasto na zapad si hranyat kuchetata i kotkite samo s takiva hrani sled kato sa tolkova opasni?Kuhnenski otpadaci za hranene na jivotni se izpolzuvat samo v Bulgaria i nyakoi drugi aborigenski darjavi



Тема Отг: Коткинови [re: Пепи]  
Авторsherry (Нерегистриран)
Публикувано13.10.00 11:09



Obiknovenno ne se rejat,zashtoto te sami si gi ostryat,no ponyakoga stava taka ,che izrastvat prekaleno mnogo i dori mogat da se zabiyat v vazglavnichkite na lapite.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.