Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:54 10.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Домашни любимци
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Нашето бебче починанови  
Автор waterlily (непознат )
Публикувано04.09.08 02:05



Още в самото начало ще кажа, че целта ми е не да спамя форума с подобна тема,а по-скоро всеки,който види този пост да си направи съответните изводи и да се предпазят хората от подобни злоупотреби и негативни преживявания. И така към историята: преди 12 дена почина нашето малко папагалче кралско жако. Въпреки че са минали цели 12 дена все още скърбим въпреки, че на някой може да му се стори налудничаво, че една птичка може да предизвика подобни емоции. Сега нашето бебче щеше да е навършило вече 3 месеца от както се е излюпил (или поне според думите на човека от който го взехме на толкова трябваше да е). За периода от месец и половина (даже малко повече) прекаран с нас ние разбрахме, че той е уникален и го дарявахме със всичките възможни грижи и цялата си любов. Беше невероятна птичка, незаменима. Обичаше да прави разни щуротии (като да се мъчи да прегризе чехлите ни например), вече беше почнал с опитите си да лети и се справяше доста добре, тичаше след нас и си дърдореше нещо на неговия си бебешки папагалски език от време на време изсвирвайки различни нещица и подвиквайки "Уху!". За съжаление, нашето бебче се разболя изведнъж, прояви симптоми на влошено здравословно състояние една сутрин. Както обикновенно първото нещо сутринта беше да отвия клетката на бебчо и да му кажа, че ще папаме кашичка. За мое голямо учудване това беше съвсем различен папагал от предната вечер:седеше притихнал на кацалката, не реагира особено на думите ми, и дори не искаше да излезе от клетката. Помислих си че
може би нещо го е изплашило през нощта или не е гладен и не иска да излезе (въпреки че това беше много нехарактерно за нашето бебе -всяка сутрин той радостно ми отговаряше за поздрав, когато му кажех
"Добро утро! Коко ще папа ли кашичка?", бързаше да излезе от клетката и се втурваше след мен към кухнята с малките си краченца.
Извадих го от клетката и го поставих на едно място..за мое най-голямо учидване и все повече нарастващо притеснение той продължи да стои на едно място и дори се накокошини. Разбрах че нещо не е наред.
Направих му кашичка(формула за дохранване на бебета папагали), но той не искаше да се храни затова
му дадох със спринцовката както когато беше по-малък и се втурнах да звъня на човека, от когото купих пиленцето. Уви..оказа се че ветеринаря от Стара Загора, с когото той работи не е в страната и няма
към кого да се обърнем. Спомних си че съм виждала телефон на ветеринарен лекар,който се занимава с птици в един форум за птици - д-р Илиян Христов и веднага му се обадих. Не исках да рискувам да занеса Коко
при някакъв ветеринар, който не е работил с птици и съответно няма опит с тях. Както се оказа по-късно това, че имаш славата,че си работил с птици също нищо не значи.
Оказа се че в момента ветеринаря е в Русе (което беше добре защото много бързо можеше да се организира ходене до там, отколкото ако беше в София), и обсъдихме случая по телефона. Но той веднага ми каза, че се съмнявал в благоприятния изход на нещата, защото състоянието се е влошило много бързо и имал други подобни случаи на папагали закупени от същото място, които са умирали при подобни симптоми. Тъй като никой досега не се е съгласявал да направят аутопсия не можело да се каже каква е причината за болестта, но предположението беше, че е нещо вирусно. Ветеринаря се обади на негов колега в Търново, който има клиника, за да мога да
отида и да го "прегледа" макар и чрез друг човек (другия ветеринар откровено си каза, че не се наема да лекува птици по принцип и практиката му е да се консултира с колегата с по тези въпроси). Аз бях обяснила
симптомите и какво е ял предния ден на обяд (Коко се хранеше два пъти с формула, и веднъж с друга храна, онзи ден за обед хапнахме ябълка, круша, праскова, варен картоф и домат),игнорираха хранително
натравяне и натравяне изобщо (сега като се замисля...как е възможно да се игнорира изобщо нещо без да се направят изследвания, но тогава не мислех трезво).
Отидохме на място и Коко сякаш даже се съвзе почна да реагира, съживи се и даже успя да захапе "нахалника", който се осмеляваше да го върти насам-натам с цел преглед и замерване на температура.
Поставиха му инжекционно имуностимулант и по препоръка на Христов ми предложиха два антибиотика...не си спомням името на единия, но другия беше CEDAX (както ми обясниха нещо за човешки бебета). Единия се
поставяше инжекционно през 8 часа, а другия се разтваряше с вода и се даваше орално през 12 часа. Но все пак решихме да отидем на място в Русе да го види и д-р Христов. Това и направихме, пътувахме и занесахме нашето пиленце, единственото по-смислено, което направи ветеринарния лекар бе да вземе кръвна проба и да я прати за тест за Аспергилоза. Когато взимаше кръв тя беше доста разредена, което сякаш затвърди подозрението изказано още по телефона, че най-вероятно става въпрос за нещо вирусно, с което птичката е била заразена още от малка и сега се е проявило наяве. Уви...вирусните състояния в БГ (що се отнася до жако поне) не могат да бъдат изследвани, и не може да бъде изолиран вируса. По този начин става дума за догадки и се прилага широкоспектърен силен антибиотик с цел да се повлияе вирусът в организма на птичката. Предложиха ни да оставя Коко на венозно лечение при доктора и междувременно утре да излязат резултатите от изследването
за аспергилоза. Но ..аз не се съгласих, защото първо: виждаме се за първи път с този доктор и не бих
искала да оставя птичката просто така някъде, още повече че се доизхранва на ръка, а не бяхме взели храната му с нас (веднъж започнала да се изхранва с една формула е добре да се завърши изхранването с нея), второ че...още по телефона ми беше казал че прогнозата е неблагоприятна защото птицата е много млада и няма
добре развита имунна система и състоянието се влошава прекалено бързо. Затова решихме да го лекуваме с бебешкия антибиотик. Когато отидохме да го закупим се оказа че вносът е спрян или поне не мога да
се намери в нито една аптека в Русе. След обаждане до София опасенията се подтвърдиха, и д-р Христов намери някакъв аналог на лекарството. Аналогът се казваше "Панцеф" и бил съдържал абсолютно същата активна съставка като Cedax-а (cefixime)...тук е времето да отбележа че никой,който чете тези редове не трябва да
прилага самолечение на болна птичка и по този начин да рискува живота и. Не си купувайте едно или друго лекарство само, защото аз или някой друг е написал, че са му го изписали. Всяка птица и
състояние е индивидуално и изисква лекарски контрол, въпреки че в моя случай лекарския контрол може и да е влошил нещата. Коко пое първата доза, и тръгнахме обратно за Търново. Като се прибрахме веднага го нахраних,
дадох му водичка и го приспах, завих го с одеялце, затоплих температурата в стаята. Проверих го за последен път около 12:30 - изглеждаше добре, даже реагира, погледна ме с едното оче, повъртя главичка и после съм задрямала.
Сутринта настъпи кошмарната развръзка...в 5 без нещо се събудих от звук като пърхане с крилца. Скочих и веднага отидох при клетката...видях моето малко бебче да леги сред одеялцата със сковани и леденостудени краченца, пърхайки с крилца и мъчейки се да излезе навън. icon_bawling Веднага го гушнах и го завих за да се затопли и се втурнах към телефона въпреки че беше 5 сутринта. Уви...след около 5 минутки Коко почина в ръцете ми Sad(( Беше ужасно преживяване и все още вкъщи ни е много мъчно....
Все още не можем да повярваме, че това малко невероятно същество го няма и никога повече няма да търчи наоколо с малките си краченца, или да прелита и да идва при нас, или да си играем на игри с подсвирквания или да ми казва "УХУ" в най-неочаквания моментSad А стаята,където му беше клетката изглежда толкова ПРАЗНА без него. Първите дни даже ни беше невъзможно да оставаме продължително време там, беше много подтискащо. Отгоре на всичкото трябваше да дезинфекцираме, поради предположението за вирусно заболяване и да изхвърлим всички играчки на малкото бебче...тоест да унищожим всеки спомен за него, когато точно обратното ни се искаше да направим. Не стига и това ами се започна някаква абсурдна ситуация с ветериарния лекар, който се очакваше да помогне на птичката. На другия ден (тоест когато Коко почина) ветеринаря директно се обади и попита: "Умря ли папагала?" - ДА, това му беше първият въпрос! Това определено беше грубо, нелюбезно и крайно неподходящо! Дори да е знаел, че птичката ще почине нима това е начина? Както и да е, тогава той спомена, че е излязъл резултата от изследването и е положителен. Както беше уверен, че заболяването е вирусно изведнъж сякаш почна да се съмнява и каза, че е възможно причината да е аспергилоза. Симптомите обаче напълно се различаваха от тези на аспергилозата, освен това тя не се проявява толкова бързо (за една вечер), всички вет.лекари, които що годе разбират от птици и с които приказвахме след това казаха, че не е възможно причната за смъртта да е аспергилоза. Но АКО е бил наистина заразен от аспергилоза, как изобщо се е осмелил лекаря да му даде антибиотик,с който ще лекува нещо вирусно. Как? При условие, че аспергилозата е гъбично заболяване и антибиотик даден не по предназначение може да навреди МНОГО. По време на разговора,освен това Христов ни гарантира, че ще ни прати на имейла резултата от изследването. Така и не беше споменал в коя лаборатория са правени, но "сдъвка" нещо, че всъщност изследването било някакво преработено от него и негови колеги от човешко изследване та да пасвало на папагали. За целта са взимали тъкани от починали папагали, за които се ПРЕДПОЛАГА не ЗНАЕ,че са заболели от аспергилоза. В опити да се открие истината (не пожелахме да се направи аутопсия, просто не бяхме съгласни да "безпокоят" нашето малко птиченце...знам че може да звучи безотговорно, но не мисля че ще може да се изолира някакъв определен вирус..по-скоро евентуално може да се определи кои органи са били засегнати и всичко отново ще остане на ниво догадки, особено когато няма аутопсия на болни птици, които са починали и са били от същата люпилня и не може да се съпоставят сходни неща. Не бях съгласна и да върна птичката на
човека, който ми я продаде..въпреки че в това се състоеше гаранцията на птичката и както ми беше казано: рискувала съм била да загубя гаранцията по този начин при смърт на бебе преди 3-месечна възраст се дава нова птица при условие че тялото на починалата птица бъде върнато). Но не вярвам
че някой който гледа папагалче или друго животно и истински го обича е за парите си или за гаранцията...за
мен това не е телевизор или печка...
Изминаха точно 2 дена, на посочения от нас имейл нямаше нищо изпратено от Христов, а той няколко пъти беше обещал. Започнахме да се съмняваме, какво става, защо не ни изпраща резултата от теста за Аспергилоза за пернати? ЗАЩО???
Наложи се отново да обезпокоим доктора, дали заради нежеланието му да направи това, за което сме му платили и е обещал, и зарадя все по-ясно назряващото съмнение дали изобщо е направен някакъв тест. Тогава той каза, че изследването го е пуснал всъщност в "human лаборатория" на мое име. Съмненията относно доктора растяха и относно метода на лечение, който беше приложен. Както и да е, зачакахме отново с надеждата да имаме резултата от изследването и да се уверим, че има такова и да паднат всякакви съмнения относно самия Христов и вече все повече смятаното измислено изследване (от различни хора разбрах, че е поставял диагноза "аспергилоза" наляво и надясно и събирал кръв (и пари) за изследвания).
И така изчакахме още няколко дни, но така или иначе не получихме нищо на посочения от нас имейл от въпросния д-р Христов. Това вече тотално срина нашите неутрални на пръв поглед впечатления от срещата ни с него в Русе. Всичко което той е казал, за нас започна да бъде ЛЪЖА И ИЗМАМА.
Накрая се засилихме и отново му се обадихме по телефона. Тотално разгневени и абсолютно разочаровани от нехайното му и лицимерно отношение към нас като клиенти и пациенти, проведохме разговор и му обяснихме всичко, което сме очаквали от него. Относно липсата на резултата от изследването, той изведнъж каза, че не можел да го прати, едва ли не му било трудно да го направи или кой ли знае. Оказа се, че и други хора са разговаряли с Христов за нашия случай, за смъртта на Коко. Не знам на какво се дължеше цялата нехайност на ветеринара. В 15 минутния ни разговор по телефона, той не спря да ни убеждава, че изследването е факт, резултата е ясен и също наличен, както че вече бил 100% убеден, че смърта на папагалчето е най-вероятно заради аспергилоза. Тук е момента да се отбележи, че когато човека от Хасково (там е "фермата" от която взехме папагалчето) разбра, че Христов ще лекува папагала веднага му се обади по телефона. Не знам колко разговора са провели, но от друг ветеринар разбрах, че от Хасково поканили Христов да работи за тяхната ферма, нещо което от фермата пред мен се отрича и ми се разказва вече няколко дена един друг сценарий! Както и да е:
доктора пожела да му дадем пощенски адрес, на който да ни прати хартиената експертиза. Да, изведнъж тя се превърна в хартиена, както досега беше електронна. Посочихме му адрес и се разбрахме скоро да ни го прати.
Какво беше учудването ни след като няколко минути след проведения разговор получихме мейл с прикачен файл, за който се предполага,че е резултата от теста. Документа, ако изобщо може да се нарече така, беше издаден от Лабораторията по Микология към Националния Център по Заразни и Паразитни Болести. В документа се съдържаше резултата от изследването и заключението на клиничния микробиолог (грубо казано имаше едно плюсче до реда с аспергилоза и най-отдолу пишеше, че се подтвърждава заболяването), но нямаше нито подпис нито печат. Нещо повече, след като прегледах опциите на документа видях, че той е бил създаден в 1:47 PM същия ден(мейла с резултата пристигна в 2:06 PM), и беше отворен за редактиране, тоест всеки един би могъл да допълни или да напише каквото си иска. Историята с този измислен документ не остана току така а отиде право до директора на Националния Център по Заразни и Паразитни Болести. Последва светкавично обаждане от страна на Христов и се разигра поредния цирк: виждате ли сега ще говорите с биолога правил изследването, а ето го и него ето говорете си, и съответно почва да ни се обяснява колко лощо сме постъпили като сме писали до директора, как шефа им казал, че уронват престижа на центъра и така нататъка. Ето устно подтвърждаваме:правено е изследване, а сега кажете на директора да си оттегли упреците и да ни се извини. :ai: Ама че наглост!!!
Смятам да спра тук и се извинявам,че поста е толкова дълъг. Смятам, че всеки може да си направи съответните изводи. Много хора (дори доцент от ветеринарния институт в Стара Загора) са сигурни, че папагалчето ни е било предварително заразено с вирус, дали още в яйцето, дали при преноса, докато е внасян в България или ако е люпен тук, дали от "фермата" от където го взехме, но друго обяснение няма. Да се зарази от вирус вкъщи - невъзможно, нямаме други животни при нас, почти няма и външни хора да влизат и е поддържана хигиена постоянно. Апсергилоза - възможно е, знаем че от това можеш да се разболееш не само от лоша храна за папагали, но и от един елементарен прах, който се носи из въздуха. Но да се прояви заболяването така изведнъж - Не! Слаба имунна система ще каже някой - да, така е. Бяхме запознати с този риск да се отгледа бебе папагал, но защо след като много хора по света го правят и ние да не можем. Е, явно не ни е било писано! Д-р Христов за нас е зачертан от списъка с ветеринари, не само поради некомпетентността му, но и поради изключително нетактичното и нелоялно отношение към нас като клиенти, хора, пациенти. "Фермата" в Хасково - друг голям въпрос и грешка. След целия шум който се дигна около нашето бебче, тези хора в момента разпродават двойките си папагали hsuh и всеки ден се чува различно мнение от тях. Днескашното беше: я да ви дам един папагал едногодишен здрав и устойчив на всякакви вируси, директно внос от Африка, или коментар "да, сълзлива историйка, истинска драма"





Тема Re: Нашето бебче почина [re: waterlily]  
Автор AGLER ()
Публикувано04.09.08 04:49



Да се зарази от вирус вкъщи - невъзможно, нямаме други животни при нас, почти няма и външни хора да влизат и е поддържана хигиена постоянно.

Не е необходимо да имате животни, нито да влизат хора
за да се зарази тримесечна птица.Зараза може да внесете и с
обувките си и с вашата храна.Направи ми впечатление, че
птицата е тичала след вас по пода, гризало чехли и тнт.
Има много филми в които се показва как се дохранват изкуствено папагали
и там ще видите, че начина по който сте го отглеждали е недопустим.
Такива малки птици се отглеждат при почти стерилни условия защото
не могат да създадат имунитет който по принцип придобиват от слюнката
на родителите както млекопитаещите от кърмата.

Ако във фермата е имало някаква зараза, то тя неминуемо би се
превърнала в епидемия и масов мор по птиците им. Ако няма
такава епидемия, значи причината е при вас.

Каквито и изследвания да бяха правили, дори да бяха сложили правилна
диагноза, птицата ви при такова бързо развитие на заболяването неминуемо щеше да умре.Птици дохранвани изкуствено дават голям процент смъртност поради отслабена имунна система.За това са ви дали и тази тримесечна гаранция за подмяна - постъпили са коректно.Птици отгледани от родителите имат много по-силна имунна система.
Разнасянето на птицата в тези жеги до Русе също е ускорило смъртта й.
Ако сте били с климатик в колата - още по лошо.Не знам как този ветеринар
ви е дал съвет да разнасяте болна птица.

В София има ветеринар, който е може би единственият специалист по птиците, поради това, че отглежда канарчета от 40 години и се интересува от всичко новов тази област, но съмнявам се, че и той би могъл да направи нещо във вашият случай.Казва се Бобо /Борислав или Борис/ Велев, но като чета как приемате загубата на птицата смятам, че няма да ви потрябва повече.



Тема Re: Нашето бебче починанови [re: AGLER]  
Автор waterlily (непознат )
Публикувано04.09.08 10:59



Относно голямата стерилност на условията - в това изобщо не може да има спор. Имунитета на птиците се изгражда от слюнката на родителите, както вие казахте, затова при люпсата на тази коластра е много трудно да се изгради нормален имунитет. Доколкото знам птичките там се отбиват много рано от родителите (практика е там да се продават бебета на месец и половина до три месеца) без да са били хранени от родителите си изобщо. Не изключвам и нашата частица вина - дали при позволението на папагала да лети и тича свободно през голяма част от времето,защото искахме да позволим на птичката да се движи свободно и да не се чувства като затворник (разбира се всичко ставаше под наблюдение), дали при избора на лекар и лечение, дали при доверието, което сме проявили да закупим бебе и да го закупим от точно този развъдник.
Относно вируса във фермата - има различни вируси, които се разпространяват по различен начин и имат различен инкубационен период.Направи ми впечатление, че бебетата във фермата се мешат, т.е. измътени във фермата птици се смесват с такива получени от чужбина, без да се спазва карантинен период. Съответно нищо не пречи родителите/или внесените птици да са били носители на вирус, но да не са боледували и да са го предали на малките. В последвствие при стрес, слаба имунна система и т.н. този вирус се развива. Тъй като всички бебета се разпродават още от малки смъртността се проявява при собствениците. Споменах за опасенията си относно вирус там на място, понеже след нашия случай разбрах, че много млади птици(бебета) взети от същата ферма тази година през периода късна пролет -лято са проявили подобни симптоми (които освен това по същия начин са се развили за няколко часа и са завършили със смърт). Когато споменах за това на продавача, естествения отговор беше: А няма такова нещо, те са се натровили от нещо онези.

Всичките ли?!!! Какво съвпадение!

Благодаря Ви за съвета относно д-р Велев, ще го имам предвид, АКО изобщо успеем да преодолеем всичко това и си вземем друга птичка(която определено няма да е от същото място).




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.